درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

grindelvald

عضو جدید
بچه ها من حل المسائل حرارت هولمن و اینکروپرا رو میخوام،البته کاملشو.یعنی فصل تشعشعو کامل داشته باشه.هیچکدوم از این حل المسائل هایی که هستن تشعشعو ندارن.لطفا کمکم کنید.

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
بچه ها من حل المسائل حرارت هولمن و اینکروپرا رو میخوام،البته کاملشو.یعنی فصل تشعشعو کامل داشته باشه.هیچکدوم از این حل المسائل هایی که هستن تشعشعو ندارن.لطفا کمکم کنید.

حل مسایل هولمن که فکر کنم تو نت نیست ولی حل المسایا اینکروپرا هستش.تقدیم شما
اگه بازم اشکالی داشت درخدمتم
دانلود

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
Wiener Neural Identification and Predictive Control
of a more Realistic Plug-Flow Tubular Reactor

پیوست ها

• 06110.pdf
    257.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

R.BAHREINI

عضو جدید
The flow rate through a control valve depends on the actual valve position. If the flow can be expressed in terms of %Cv (0% representing no flow conditions and 100% representing the
maximum flow conditions) then the valve characteristics of a control valve is defined as the dependence on the quantity of%Cv as a function of the actual valve percent openin​

اقاي پير جو بنده جواب سوال خودم رو نگرفتم بعنوان مثال در hysys اگر يه ولو رو شبيه سازي كنيد از شما مقدار opening رو ميپرسه و بعد ميزان cv مورد نياز را بر حسب گالن بر دقيقه گزارش ميده . حال اگه ما يك ولو داشته باشيم و اطلاعي از ميزان cv اون نباشه چطور ميتوان ميزان cv تعيين كرد با تشكر از راهنمايها تون

میشه بهم بگین چطوری برا محاسبات فلش میشه شرطی برا اینکه فشارمون بین نقطه ی حباب و شبنم باشه گذاشت؟برنامم رو تو matlabنوشتم
240 خط برنامه نوشتم ولی تو خط 148 مشکل دارم یعنی شرطم درست نیست!:redface:
موندم که چی باید بنویسم:cry:
من متلب كار نكردم ولي شرايط فلش ايناس:
سيگماZi*Ki بايد بزرگتر از 1 باشه
سيگماZi/Ki بايد بزرگتر از 1 باشه
اگه اين دو شرط بر قرار باشه يني مخلوطمون حتما دوفازي هست و حتما فلش رو خواهيم داشت

يا اينكه از فشارش بيشتر از فشار شبنم و كمتر از فشار حباب باشه
فشار شبنم =1/((sigma ( Zi/Pi sat)
فشار حباب=sigma (zi*Pi sat)

میشه بهم بگین چطوری برا محاسبات فلش میشه شرطی برا اینکه فشارمون بین نقطه ی حباب و شبنم باشه گذاشت؟برنامم رو تو matlabنوشتم
240 خط برنامه نوشتم ولی تو خط 148 مشکل دارم یعنی شرطم درست نیست!:redface:
موندم که چی باید بنویسم:cry:
موقع ارور گيري نشون ميده كه سينتكس ارور هست يا چيز ديگس
ولي حل كردن يه ارور از بين 240 خط برنامه كه چيزي نيست . من برنامه نوشتم تا 2500 خط! با فرترن .
واسه دوفازي بود
طوري برنامه نوشتم كه خودش چاه نفت حفر ميكرد!! :biggrin:

ar5346

عضو جدید
کتاب

کتاب

سلام دوست عزیز و بزرگوار ممنون میشم اگر کتاب رفتار فازی هیدروکربنها نوشته محمود مشفقیان رو برام گیر بیاری.

Schneider

مدیر بازنشسته
سلام دوست عزیز و بزرگوار ممنون میشم اگر کتاب رفتار فازی هیدروکربنها نوشته محمود مشفقیان رو برام گیر بیاری.
Hydrocarbon Phase Behavior
By Tarek H. Ahmed

It is a pretty good book about PVT properties. The book contains not only phase behavior but also simple correlations to calculate PVT properties. Also the book has detail phase seperation simulations. An excellent book for reservoir and production engineers​
کتاب ترجمه شده در این سایت قرار نمی گیرد.

شهلا دانشور

عضو جدید
سلام من مدته دنبال كتاب آموزش هايپركم و گوسين 98 ميگردم ولي گير نياوردم ميشه لطفا برام بذاريد ممنون ميشم مؤلفش فرقي نميكنه

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی هیچکس کتابای من رو پیدا نکرده؟؟؟؟؟:(

چه کتابایی ؟ احتمالن نه
از نو بزارین شاید دوباره سرچینگ انجام شد

سلام من مدته دنبال كتاب آموزش هايپركم و گوسين 98 ميگردم ولي گير نياوردم ميشه لطفا برام بذاريد ممنون ميشم مؤلفش فرقي نميكنه

اسم انگلیسی کتاب همراه با نام نویسنده!

هيجار

عضو جدید
سلام
یه سوال داشتم. کسی می دونه آیا دکتر مشفقیان کتابی به نام "رفتار فازی هیدروکربن ها" داره یا نه؟ از داشتن که می دونم داره ولی هر جا سراغ می گیرم میگه همچین کتابی وجود نداره!
اگه هست ناشر ش کیه؟
پرژه پایانی من در مورد معادلات حالته (بررسی و انتخاب معادلات). کسی می تونه کمکی کنه یا نه:D

aengm

عضو جدید
کمک فوری و حیاتی

کمک فوری و حیاتی

سلام و درود
اگر ممکنه لینک کتاب solution manual of conduction heat transfer by Arpaci را به من بدید. شدیداً نیازمند اونم. خواهش می کنم....:cry:

aengm

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید...
من دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک هستم و احتیاج شدیدی به حل المسائل کتاب conduction heat transfer نوشته Arpaci دارم. خواهش می کنم اگر کاری از دست شما بر می آید انجام دهید. ممنون :cry::cry:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید...
من دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک هستم و احتیاج شدیدی به حل المسائل کتاب conduction heat transfer نوشته Arpaci دارم. خواهش می کنم اگر کاری از دست شما بر می آید انجام دهید. ممنون :cry::cry:

اینجا رو ببینین

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
یه سوال داشتم. کسی می دونه آیا دکتر مشفقیان کتابی به نام "رفتار فازی هیدروکربن ها" داره یا نه؟ از داشتن که می دونم داره ولی هر جا سراغ می گیرم میگه همچین کتابی وجود نداره!
اگه هست ناشر ش کیه؟
پرژه پایانی من در مورد معادلات حالته (بررسی و انتخاب معادلات). کسی می تونه کمکی کنه یا نه:D

بله دارن، که خیلی قدیمی می باشد و فقط ایشون نویسندش نیستن اسمش هم فکر کنم این نباشه!! ولی دقیقا با کتاب رفتار فازی طارق احمد یکی می باشد. در کتابخانه های دانشگاهی میتونی پیداش کنی.

ehsan-63

عضو جدید
سلام آقای پیرجو
ممنون از اینکه به سوالم جواب دادین (هر کاری کردم نتونستم با نام کاربری هیجار وارد بشم، مجبور شدم دوباره عضو شم)
خوب پس با این حساب باید پیداش کنم. چون طارق احمد رو دارم ولی استاد گیر داده برای پروژه پایانی از این کتاب هم استفاده کنم:mad:

khajeh1

عضو جدید
با سلام
من کتاب separation Process Principles رو می خوام.اگه لطف كنيد ممنون ميشم

R.BAHREINI

عضو جدید
موضوع در خصوص چگونگي رفع مشكل HAMERING
شرح اشكال :
در مبدل حرارتي موجود كه از نوع شل و تيوب ميباشه در طراحي اوليه بخار آب با دماي 180 درجه سانتيگراد و فشار 4 بار جهت سيال گرم در درون تيوب مورد استفاده قرار گرفته كه بعد از تبادل حرارت با سيال سرد با دماي 130 درجه وارد مسير كندانسهاي برگشتي ميگردد ( دماي كندانسهاي برگشتي حدود 120-150 درجه ميباشه )
در حال حاضر با توجه به تغييرات صورت گرفته( در ظرفيت مورد نياز )كندانس خروجي از مبدل با دماي 40 درجه خارج ميگردد كه در صورت بر قراري به مسير كندانس برگشتي Hamering در مبدل ايجاد و باعث سوراخ شدن مبدل ميگردد لاكن در صورت درين نمودن كندانس به محيط ( فشار اتمسفر ) Hamering از بين ميرود
سوال : چگونه ميتوان از ايجاد Hamering جلوگيري نمود

نسيم جون

عضو جدید
اتيل بنزن

اتيل بنزن

خواهش مي كنم در مورد فرايند هيدروژن زدايي از اتيل بنزن راهنماييم كنيد 29 تحويل پروژه داره هيچ چيز آماده ندارم :(

mim-shimi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام گلم

ببین این به دردت می خوره؟شرمنده زیاد وقت نداشتم بخونمش..اگه ربط نداشت ببخشید...بچه ها کمکت می کنن حتما

معرفی فرآیندی نو برای نجات صنعت استایرن
بازار محصولات استایرنی سال هاست که سودآوری ضعیفی داشته است، اما اکنون فرآیند تولید ارزان تری طراحی شده است که شاید به نجات این بخش کمک کند. این واحد فرآیندی در سه ماه نخست سال 2008 میلادی راه اندازی شده و تا پایان همین سال آماده ثبت دانش فنی خواهد شد.
به گزارش شانا به نقل از واحد منابع و تجزیه و تحلیل اطلاعات شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بازار استایرن منومر (SM) با میانگین نرخ رشد جهانی تنها 3 تا 5/3 درصد - اندکی کمتر از نرخ رشد اقتصادی جهان- بازاری است بالغ و اشباع شده، گرچه با تقاضای جهانی بیش از 25 میلیون تن در سال، بازاری بزرگ را برای تأمین خوراک بسیاری از پلیمرها و الاستومرها تشکیل می دهد.
با این حال، بازار بزرگ ترین مشتق استایرن - یعنی پلی استایرن (PS) - در سال های اخیر دوره های کساد و رکود پر التهابی را تجربه می کند که علت عمده آن گرانی بنزن و استایرن و در نتیجه پلی استایرن بوده که باعث جلب توجه مصرف کنندگان به سمت مواد و پلیمرهای دیگر شده است؛ در نتیجه حاشیه سود زنجیره استایرنی متأسفانه بسیار کم و گاهی صفر بوده است، بنابراین وقتی فرآیندی معرفی می شود که ادعای کاهش چشمگیر میزان سرمایه گذاری و هزینه عملیاتی را دارد، باور آن آسان نیست.
یکی از این فرآیندها که طراحانش ادعای کاهش هزینه های تولید استایرن و مشتقات آن را دارند، از سوی یک سازمان پژوهش فرآیند آمریکایی بنام اکسلوس واقع در لیوینگستون – نیوجرسی در حال طراحی است. این فرآیند که اکسیم نام گذاری شده است، از خوراک تولوئن و متانول برای کاهش هزینه های عملیاتی و از فرآیند تک مرحله ای با شرایط عملیاتی به نسبت معتدل برای کاهش هزینه سرمایه گذاری بهره می گیرد. اگر آزمایش واحد نیمه صنعتی و ارائه تجاری این فرآیند موفقیت آمیز باشد، آنگاه می توان گشایشی را در صنعت استایرنی انتظار داشت.
به گفته میتراجیت موکرجی، رئیس سازمان اکسلوس، هنگام آن رسیده است که به یک فناوری جدید در صنعت استایرن روی آورد؛ محرک اقتصادی، هزینه پایین تر تولوئن و متانول در مقایسه با بنزن و اتیلن مورد استفاده در فناوری متداول است.
در طول حدود 70 سال گذشته فناوری متداول تولید استایرن از بنزن و اتیلن مورد استفاده قرار داشته است. این فناوری مبتنی بر یک فرآیند دو مرحله ای است: ابتدا آلکیلاسیون بنزن با اتیلن بر روی بستری از کاتالیست اسیدی جامد انجام شده و اتیل بنزن (EB) حاصل می شود. در مرحله دوم اتیل بنزن با بخار 900 درجه سانتی گراد مخلوط شده و با عبور از روی کاتالیست اکسید آهن در دمایی بالاتر از 600 درجه سانتی گراد هیدروژن گیری و به استایرن تبدیل می شود.
یک اشکال فناوری متداول، محدودیت ترمودینامیکی واکنش مرحله دوم فرآیند (هیدروژن گیری EB) است که بسیار گرماگیر بوده و انرژی زیادی مصرف می کند؛ بیشتر بهبودها در فناوری های EB و استایرن در سال های اخیر بر محور بهینه سازی فرآیند، ارتقای کاتالیست و پیشرفته تر کردن تجهیزات تمرکز داشته اند، اما به اعتقاد موکرجی، این گونه اقدام ها قادر به ایجاد بهبود چشمگیر در عملکرد فرآیند نبوده و دستیابی به مزیت رقابتی را بعید می کند.
مشکل دیگر فناوری متداول در سال های اخیر، قیمت بالای خوراک به ویژه بنزن است که در دو سال اخیر بسیار متغیر بوده و با رسیدن به بالاترین رکورد خود تبدیل به چالشی سخت برای تولیدکنندگان استایرن شده است.
استایرن را همچنین می توان در فرآیند موسوم به PO/SM به عنوان محصول جانبی در کنار پروپیلن اکساید (PO) به دست آورد؛ در این فرآیند سه مرحله ای، ابتدا EB پس از اکسایش تبدیل به هیدروپراکساید می شود. ماده حاصل شده در مرحله بعد با پروپیلن واکنش داده شده و PO همراه با اتیل بنزیل الکل (فنیل اتانول) حاصل می شود. در مرحله سوم از فنیل اتانول آبگیری شده و استایرن به دست می آید.
اما مسیر معرفی شده از سوی اکسلوس برای تولید استایرن، آلکیلاسیون شاخه جانبی تولوئن با متانول است که در کنار محصول اصلی مقادیری آب و هیدرژن نیز تولید می کند. پژوهشگران در 30 سال گذشته تلاش زیادی برای توسعه این روش انجام داده اند، اما به گفته موکرجی ساخت کاتالیستی با بهره واکنش و انتخاب پذیری مناسب برای صنعتی کردن این فرآیند مشکل بوده است.
یک مشکل فرآیند فوق تجزیه سریع متانول به CO و H2 و در نتیجه پایین آوردن میزان انتخاب پذیری بوده است، افزون بر آن هیدروژن در یک واکنش معکوس می تواند استایرن تولید شده را به EB تبدیل کرده و بهره واکنش را پایین آورد. در کنار همه اینها، جداسازی و خالص سازی استایرن با توجه به تولید محصولات جانبی فوق نیز مشکل بود. نتیجه این که حداکثر بهره استایرن تولیدی حدود 10 درصد بود.
به گفته موکرجی تلاش های گذشته برای بهبود بهره محصول تنها متمرکز بر ارتقا کاتالیست بوده است، او می گوید که پیروزی در به دست آوردن بهره بالاتر استایرن تنها با ترکیب دانش کاتالیست، مهندسی واکنش و طراحی فرآیند امکان پذیر شد.
کاتالیست ساخته شده یک ماده زئولیتی تغییریافته است که دارای مواضع فعال پایه در یک ساختار متخلخل بسیار بهینه شده است، مواضع فعال به طور گزینشی جذب تولوئن را به متانول ترجیح می دهند و به این ترتیب تجزیه متانول محدود می شود. ساختار متخلخل نیز میزان نفوذ و زمان ماند واکنشگرها را تسهیل می کند تا آلکیلاسیون تولوئن بهینه شود.
پیشرفت های حاصل شده در طراحی رآکتور همچنین بر کاهش تجزیه متانول و افزایش تبدیل متمرکز بوده است. بهینه سازی فرآیندها نیز افزایش نسبت SM به EB و حفظ بازده انرژی را هدف قرار داده است. موکرجی ادعا می کند که در شرایط تبدیل قابل توجه متانول به انتخاب پذیری90 درصد جمع استایرن و EB و همچنین نسبت SM به EB معادل 85 به 15 درصد دست یافته است. این به معنای بهره کل بیش از 60 درصد استایرن بر پایه مقدار متانول است.
در ابعاد تولید تجاری، EB حاصل شده را می توان یا به تولیدکنندگان روش متداول استایرن فروخت و یا آن را با هیدروژن زدایی به طور مجدد به استایرن تبدیل کرد. هیدروژن تولید شده جانبی را نیز به راحتی می توان بازیابی و از احتراق آن به عنوان منبع تأمین انرژی استفاده کرد.
موکرجی می گوید که موفقیت های فوق ایجاد یک فرآیند ساده با بستر ثابت را میسر کرده است. واکنش در دمای 400 تا 425 درجه سانتیگراد و فشار اتمسفریک و بدون نیاز به مقادیر زیاد بخار انجام می شود و به گفته وی تا 40 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی نسبت به روش متداول حاصل شده است. گفته می شود که شرایط معتدل تر واکنش و حذف واحد هیدروژن زدایی EB هزینه سرمایه گذاری را به نحو چشمگیری کاهش می دهد.
موکرجی هزینه سرمایه گذاری برای یک واحد استایرن 250 هزارتنی بر پایه فرآیند ExSyM را 63 میلیون دلار محاسبه کرده که در مقایسه با هزینه سرمایه گذاری 125 میلیون دلاری همان واحد بر پایه فرآیند متداول بنزن- اتیلن حدود نصف است. با استفاده از قیمت های میانگین بلندمدت خوراک - هر تن بنزن 750 دلار، اتیلن 820 دلار، تولوئن 580 دلار و متانول 315 دلار – هزینه های متغیر تولید از کاهشی به اندازه 200 دلار برای هر تن محصول برخوردار خواهد شد.
یکی از مشخصه های فرآیند "اکسیم" شباهت زیاد چیدمان تجهیزات آن با واحدهای متداول تولید استایرن است که تغییر و بازآرایی واحدهای موجود را تسهیل می کند. به ادعای موکرجی نوسازی یک واحد متداول 250 هزارتنی تنها نیاز به 10 تا 15 میلیون دلار سرمایه گذاری دارد که به سرعت نیز برگشت خواهد شد.
فرآیند جدید همچنین میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ویژه متان و CO2 را کاهش می دهد. این امتیاز باعث شده که "اداره انرژی آمریکا" و "کمیسیون دانش و فناوری نیوجرسی" هر یک بخشی از منابع مالی مورد نیاز این پژوهش سازمان اکسلوس را تأمین کنند.
مرحله پیش رو در تجاری سازی این فرآیند، آزمایش واحد نیمه صنعتی است تا پایداری بلندمدت کاتالیست اثبات شود. واحد نیمه صنعتی از یک رآکتور به ارتفاع یک متر به تقلید از طول یک رآکتور جریان دوار متداول استایرن تشکیل شده است که از تولوئن و متانول گرید صنعتی استفاده می کند. این واحد در سه ماه نخست سال 2008 میلادی با هدف اثبات پایداری یکهزار ساعته کاتالیست راه اندازی می شود.
اگر آزمایش فوق موفقیت آمیز باشد، مرحله بعدی آزمایش واحد در مقیاس تجاری است. موکرجی اعلام کرده است که برنامه اکسلوس عبارت است از تغییر فرآیند یک خط تولید 250 هزارتنی به فرآیند "اکسیم" در یک مجتمع بزرگ استایرن است. او پیش بینی می کند که فرآیند "اکسیم" تا پایان سال 2008 میلادی آماده ثبت دانش فنی خواهد شد.
این نوشتار برگرفته از مقاله ای است که در ششمین کنفرانس آروماتیک ها و مشتقات آن ارائه شده است. ششمین کنفرانس آروماتیک ها و مشتقات آن از سوی ICIS و International eChem سازماندهی و از 14 تا 15 نوامبر 2007 در آنتورپ بلژیک برگزار شد.

sampad20

عضو جدید
سوال اساسی

سوال اساسی

می خواستم بدونم کربن مونوکسید با آب واکنش می ده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام.من دنبال یه مقاله در مورد نفوذ متان در حفرات هيدرات گازي هستم.

اگه کمکم کنین ممنون میشم.:redface::gol:

خدمت شما

بررسي نفوذ متان در حفرات هيدرات گازي

پیوست ها

• 12287.pdf
    224.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hoomanhr3

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
من کتاب Handbook of Heterogeneous Catalysis, 8 Volumes, 2nd Eddition رو میخوام. این کتاب گرانبها نوشته: Gerhard Ertl برنده جایزه نوبل شیمی به همراه :Helmut Knözinger, Ferdi Schüth, and Jens Weitkamp هستش. میدونم که کتاب خیلی نایابی هست ولی گفتم شاید کسی از دوستان بتونه کمکم کنه.
با تشکر

hiceco

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
من کتاب Handbook of Heterogeneous Catalysis, 8 Volumes, 2nd Eddition رو میخوام. این کتاب گرانبها نوشته: Gerhard Ertl برنده جایزه نوبل شیمی به همراه :Helmut Knözinger, Ferdi Schüth, and Jens Weitkamp هستش. میدونم که کتاب خیلی نایابی هست ولی گفتم شاید کسی از دوستان بتونه کمکم کنه.
با تشکر

سلام
لینک کتاب مورد نظر شما:

http://ifile.it/tiw23k0/htcwssgbsdkfalsdaflkldfds.rar

almasian

عضو
می شه كتاب هاي زیر رو هم چک کنید؟
Lubricant Properties Analysis and Testing
Denis, Briant, Hipeaux

Publisher: Editions TECHNIP
Publish Date: 2000

Machinery Oil Analysis - Methods, Automation & Benefits 3rd Edition