[درخواست سوال و راهنمایی] مشاوره، سوال و درخواست مطالب علوم دام

ha.ba

عضو جدید
با سلام. بهترین منبع برای شما اینکه برید از جهاد کشاورزی شهرتون آخرین مساحت به ازای هر راس گاو شیری نژاد اصیل رو تهیه کنید چون این اندازه در بعضی موارد تغییر مکنه و پروانه دامداری هم بر اساس همین مساحت ها صادر می شه.

ha.ba

عضو جدید
دوستان و هم رشته ای های عزیز من یک سوال دارم امیدوارم کمک کنید من مطالبی در باره محاسن و معایب آبخوریها و دانخوریهای طیور میخواستم لطفا کمک کنیک
باسلام.آبخوری های کله قندی از نظر قیمت ارزانتره و به درد فارمهای کوچیک می خوره چون به صورت دستی پر میشن باید کنترل بشن پرت آب نسبت به آبخوری نیپلی زیاده با ید هر چند وقت تمیز بشن تا باعث بروز بیماریهای مختلف به خصوص قازچی نشه پخش دارو و واکسن های آشامیدنی مستلزم صرف وقت و هزینه است در ضمن در بین مرغها هم به نسبت مساوی تقسیم نمی شه در آبخوری نیپلی به شرط نسب صحیح و خرید جنس مرغوب مشکلات ذکر شده خیلی کمتر است ولی قیمت تمام شده بالایی داره در ضمن چون مثل آبخوری کله قندی نیاز به پر و خالی کردن نداره برای مرغها استرس کمتری ایجاد میکنه اما توجه داشته باشین که این سیستم ابخوری هم نیاز به بازدید داره ولی نه به اندازه قبلی مهمترین چیزی هم که در این آبخوری مهمه اینکه فشار آب به اندازه کافی باشه تا آب به سرتاسر سالن برسه در مورد دانخوری دانخوری زنجیری گرانتر از دانخوری ناودانی ولی پخش دان راحتتره و پرت کمتری هم داره در عوض بعضی مواقع نوک مرغها در بین زنجیر در حال حرکت گیر می کنه که باید توجه بشه و نیز استرس زایی کمتری داره دانخوری های ریلی هم اگر بادست حرکت کنه دان رو کم و زیاد میریزه در ضمن باید دریچه پایینی هم درست تنظیم بشه(باتوجه به مقدار دان موجود و سرعت حرکت آن)قیمت این دانخوری هم نسبتاً بالاست و بیشتر بدرد سیستم قفس میخوره و مناسب بستر نیست

zahra_12707

عضو جدید
فوری

فوری

سلام یه سری مطلب راجب تنه ی زلاقی می خواستم.(در حد چند سطر)ممنون میشم.مرسی

زراعی

عضو جدید
سوال زنبور داری

سوال زنبور داری

کسی میدونه وقتی هوا گرم میشه علت تجمع زنبورا بالای درب خروجی (به شعاع تقریبا5سانت)چیه؟
حدسم خنک کردن و تهویه ولی اگه با منبع بگین ممنون میشم.:heart::gol:

SHARANG

عضو جدید
مطمئن نيستم ولي فكر ميكنم به معني آمادگي براي خروج از كندو به همراه ملكه و ايجاد يك كلني جديده .

زراعی

عضو جدید
:gol:
مطمئن نيستم ولي فكر ميكنم به معني آمادگي براي خروج از كندو به همراه ملكه و ايجاد يك كلني جديده .
عزیزم سلام ولی مطمعنم که اشتباهی چون خودمم خیلی بهش فکر کردم ولی هرچی گشتم از شاه خانه وملکه توی کندو خبری نبود حتی پارسال تا غروب کنار کندو نشستم تا ببینم اگه ملکه داره میره بگیرمش ولی تا یه کم هوا خنک شد همه جمع شدن تو کندو!!!!!!!!!شما کتاب یا مطلبی نخوندی که همچین صحنه ای چه دلایلی میتونه داشته باشه؟خیلی ممنون از اینکه جوابی دادی اگه بهتر میدونی خوشحال میشم .:gol:

مریم گل آسا

عضو جدید
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]بسیار مشاهده شده که زنبورعسل با همزمان با سرد شدن هوا برای جلوگیری از ورود سرما به داخل کلنی اقدام به بستن یا پر کردن شیارها و روزنه های بدنه کندو با بره موم نموده و دریچه ورودی را تا حد امکان با بره موم تنگ می کند.[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در برخی شرایط گرم شدن بیش از حد دمای هوا نیز ممکن است باعث تحریک زنبوران عسل برای استفاده از بره موم و تنگ کردن دریچه پرواز به منظور جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل کندو گردد. این عکس العمل ممکن است در نواحی بسیار گرم کشور رخ دهد. در هر حال به نظر می رسد همان مکانیزمی که در زمان گرم شدن هوا موجب تحریک زنبوران برای تنظیم درجه حرارت کلنی زنبورعسل شده و زنبوران را وادار به جمع آوری آب و بال زدن در جلوی دریچه پرواز می نماید، در زمان سرد شدن هوا نیز آنها را وادار به استفاده از بره موم برای پر کردن شیارها و روزنه ها برای مقابله با نفوذ هوای سرد به داخل کلونی می نماید.[/FONT]

زراعی

عضو جدید
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]بسیار مشاهده شده که زنبورعسل با همزمان با سرد شدن هوا برای جلوگیری از ورود سرما به داخل کلنی اقدام به بستن یا پر کردن شیارها و روزنه های بدنه کندو با بره موم نموده و دریچه ورودی را تا حد امکان با بره موم تنگ می کند.[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در برخی شرایط گرم شدن بیش از حد دمای هوا نیز ممکن است باعث تحریک زنبوران عسل برای استفاده از بره موم و تنگ کردن دریچه پرواز به منظور جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل کندو گردد. این عکس العمل ممکن است در نواحی بسیار گرم کشور رخ دهد. در هر حال به نظر می رسد همان مکانیزمی که در زمان گرم شدن هوا موجب تحریک زنبوران برای تنظیم درجه حرارت کلنی زنبورعسل شده و زنبوران را وادار به جمع آوری آب و بال زدن در جلوی دریچه پرواز می نماید، در زمان سرد شدن هوا نیز آنها را وادار به استفاده از بره موم برای پر کردن شیارها و روزنه ها برای مقابله با نفوذ هوای سرد به داخل کلونی می نماید.[/FONT]
خیلی ممنون از اطلاعاتتون،اما تجمع زنبوران بیرون و بالای دریچه خروجیه! بازم فکر میکنید دلیلش همینه آخه موقع سرد شدن از طرف داخل دم دریچه میایستند.

ha.ba

عضو جدید
با سلام تا آنجایی که من خبر دارم:شما باید پیش طرح توجیحی خود را به سازمان منابع طبیعی ارایه نمایید بعد از تصویب به بخش کارشناسی زمین ارجاع می شود و تازه مشکل شما آغاز می شود آنها از شما می خواهند اگر زمین در محلی سراغ دارید به آنها معرفی کنید تا آنها از نظر معارض سند و.... بررسی کنند که این محل باید حتماً دارای آب باشد اگر نتوانستید زمین معرفی کنید آنها پیشنهاد می دهند که معمولاً زمینهای به درد نخور را معرفی میکنند

SHARANG

عضو جدید
با سلام
من درصدد سرمایه گذاری جهت احداث گاوداری هستم و سوال من این است که آیا امکان دریافت زمین از منابع طبیعی وجود دارد و اگر امکان پذیر است سیر مراحل آن چگونه است و باید به کجا مراجعه کرد؟
پیشاپیش از مساعدت دوستان تشکر میکنم
با احترام
محمد

بی هیچ توضیح اضافه ای بهت پیشنهاد میکنم این کار رو نکنی !
جز فلاکت چیزی نیست !
مخصوصا اینکه زمین برای کشت علوفه از خودت نداری !

اميررضا

عضو جدید
درخواست راهنمايي

درخواست راهنمايي

:gol:مهم:لطفادرمورد_پرورش مرغ تخمگذار_وراههاي افزايش بازدهي تخم برام بنويسيد.پيشاپيش ازكمكتون تشكرميكنم.

IDCF

عضو جدید
می خوام یه دامداری 50راسی شیری تاسیس کنم حداقل سرمایه لازم چقدره؟:redface:
چند هکتار زمین می خواد؟
دوست عزیز شرکت ما بصورت تخصصی در زمینه امور دام فعال است
خرید دام تضمینی با تولید شیر و تست دامپزشکی
جیره نویسی
مشاوره در تمام امور مربوطه
بررسی هزینه و فایده
بازار و...
برای کسب نتیجه بهتر با ما بصورت رایگان مشورت نمایید ما 168 گله را زیر نظر داریم و کارهای مربوطه را پیگیری می کنیم
ادرس ما
http://www.idcf.iranblog.com
اگه سایر دوستان هم سوالی داشتن با کارشناس ارشد تغذیه ما تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید
امیدوارم بتونیم کمکی بهتون بنماییم:smile:

IDCF

عضو جدید
نکات مدیریتی رو از یک مهندس با تجربه بپرس جیره نویسی اولویت بعدی کاری مدیریت ضامن موفقیت شماست قبل از همه چیز

IDCF

عضو جدید
سلام.خسته نباشید
در مورد اصلاح ژنتیک دام مطلب میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید
این مطلب بحث یه جمله دو جمله نیست که بشه گفت اساس همه کاره زنتیکه بگین چه صفتی رو می خوایین اصلاح کنیین تا جواب لازم رو بدیم
سوالتون خیلی کلی و جوابشم خیلی مفصله

m.sarikhan

عضو جدید
این مطلب بحث یه جمله دو جمله نیست که بشه گفت اساس همه کاره زنتیکه بگین چه صفتی رو می خوایین اصلاح کنیین تا جواب لازم رو بدیم
سوالتون خیلی کلی و جوابشم خیلی مفصله

با سلام
دوست عزیز من اصلاح کردن صفت به همین سادگی نیست که شما تصورشو میکنین! البته شاید منظور شما اصلاح صفت مگس سرکه باشه ولی تو مبحث دام و طیور ما اصلا و ابدا هیچ تکنولوژی در این زمینه نداریم.

یه سری اومدن یه مراکزی گذاشتن مثلا خواستن گاو سرابی رو اصلاح کنن. اومدن طول دم، طول شاخ، قد، وزن، چربی شیر ، و ... 15-20 سال خودشونوعلاف کردن به هیچ نتیجه ای هم نرسیدن در نهایت اومدن در دکونشون بستن و رفتن.

m.sarikhan

عضو جدید
سلام.خسته نباشید
در مورد اصلاح ژنتیک دام مطلب میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید
من توصیه میکنم کتاب ژنتیک اصلاح دام جان. اف. لسلی ترجمه دکتر کفیل زاده رو مطالعه بفرمائید خیلی متن ساده و روان و قابل فهمی داره.

IDCF

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز من اصلاح کردن صفت به همین سادگی نیست که شما تصورشو میکنین! البته شاید منظور شما اصلاح صفت مگس سرکه باشه ولی تو مبحث دام و طیور ما اصلا و ابدا هیچ تکنولوژی در این زمینه نداریم.

یه سری اومدن یه مراکزی گذاشتن مثلا خواستن گاو سرابی رو اصلاح کنن. اومدن طول دم، طول شاخ، قد، وزن، چربی شیر ، و ... 15-20 سال خودشونوعلاف کردن به هیچ نتیجه ای هم نرسیدن در نهایت اومدن در دکونشون بستن و رفتن.
:eek:
من خودم در رشته دامپروری کار میکنم
بهتره با دقت بیشتری جواب بدیم
اصلاح نژاد با خواندن کتاب غیر ممکنه
ما خودمون اصلاح نژاد دام کار می کنیم و موفقیم
چرا اتفاقن نتیجه رو قرار نیست همه ببینن شما بیایین مرکز اصلاح نژاد تا من ثابت کنم که چقد گفته های من و شما پایه علمی داره
ذهن دوستان رو روشن کنیین با جبهه گیری این چنین هیچ کمکی بهشون نمی کنین

shah-i

عضو جدید
گاوداری

گاوداری

با سلام خدمت تمام مهندسان عزیز

من اطلاعات دقیقی از پرورش گاو شیری میخوام کی میتونه کمکم کنه؟
ممنونش میشم.میخوام یه گاوداری بزنم ایا خوبه یا نه؟

محسن88

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز سلام
زدن گاوداری خوبه چرا که هنوز کشور نیاز به گوشت قرمز و فرآورده های دامی به مقدار قابل توجهی داره.
اما شما به یک چیز توجه داشته باشید که پرورش گاو شیری ریسک بالایی میخواد و خیلی ها که وارد این کار میشوند ورشکست میشن اما پرورش گاو پرواری راحت تره.
شما بهتره به علاقه و تخصص خودتون توجه کنید و بعد اقدام به احداث گاوداری و با مشاوره از اساتید دانشگاه بکنید.
اگر دوستان اطلاعات مورد نیازتون رو در اختیار شما نگذاشتن پیام بگذارید .
موفق باشید.

heroy

عضو جدید
با سلام
در خصوص جیره نویسی باید عرض کنم که به این راحتی نمی شه بالانس کرد باید کار کنی نکته ای که داره اینه که پروتین حیوانی و گیاهی را خوب بشناسی

IDCF

عضو جدید
با سلام خدمت تمام مهندسان عزیز

من اطلاعات دقیقی از پرورش گاو شیری میخوام کی میتونه کمکم کنه؟

ممنونش میشم.میخوام یه گاوداری بزنم ایا خوبه یا نه؟
سلام
دامداری سود آوره ولی این چن ساله نه
بهتره به گوسفند داری فک کنی یا جوجه گوشتی
چون ما 160 گله را که زیر نظر داریم نکته مثبتی نم یبینم که بگم شما دست بکار بشین
فعلا در این مورد دست نگه دارین:warn:

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرورش گوسفند پرواری به روش صنعتی؟؟

پرورش گوسفند پرواری به روش صنعتی؟؟

سلام.
دوستان سلام.برای احداث یک واحد صنعتی پرورش گوسفند نیاز به کمک دارم.
در مورد نژاد و مشکلات و درد سر های این کار اگه کسی اطلاعاتی داره دریغ نکنه.

mehrdad20072

عضو جدید
مهندسین علوم دام بخوانند

مهندسین علوم دام بخوانند

با سلام خدمت همگی دوستان

الان 1 سال است که واحد گاوداری در یکی از شهرستانهای شیراز راه اندازی کرده ایم .
از دوستان کسی هست که شماره تماس داشته باشد تا در مورد بیماری هایی که در گاوها دیده میشود بتوانیم با ایشان تماس گرفته و راهنماییی کنند

ممنون میشم راهنمایی کنید

با تشکر

IDCF

عضو جدید
ان شاالله که بخوبی پیش برید
ولی شما یک دامپزشک پاره وقت نیاز دارین تا یک شماره تماس
در ضمن اگه زرنگ باشین می تونیین ازش کار یاد بگیرین

maybod2005

عضو جدید
سلام دوستان
اگه کسی می تونه کمکی در مورد تهیه گزارش کارآموزی در مرغداری بهم بکنه ممنون میشم;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m.sarikhan

عضو جدید
:eek:
من خودم در رشته دامپروری کار میکنم
بهتره با دقت بیشتری جواب بدیم
اصلاح نژاد با خواندن کتاب غیر ممکنه
ما خودمون اصلاح نژاد دام کار می کنیم و موفقیم
چرا اتفاقن نتیجه رو قرار نیست همه ببینن شما بیایین مرکز اصلاح نژاد تا من ثابت کنم که چقد گفته های من و شما پایه علمی داره
ذهن دوستان رو روشن کنیین با جبهه گیری این چنین هیچ کمکی بهشون نمی کنین
عجب دوست عزیز
با کتاب خوندن غیر ممکنه! ولی شما اینو ممکن کردین!
خواهشا آدرس این مرکز اصلاح موفق رو بدین تا بعد از بازدید به دنیا معرفی کنیم!
البته یادم رفت بپرسم شما مدرک پست دکتری خودتونو از کدوم دانشگاه گرفتین؟ که اینقدر اصلاح دام براتون مثل آب خوردن شده؟

IDCF

عضو جدید
سلام مهندس
اینجا که نمی شه گفت
این کار بستگیی داره به چند تا عامل مهم
و اینکه خودتان رو چه حابی می خواین به این کار اقدام کنیین
هم خیلی راحته و هم تقریبا پر ضرر بستگی داره شما جز کدوم دسته باشین
اگه نیاز به اطلاعات بیشتر دارین یه جلسه مشاوره رایگان در خدمتیم
یا علی

IDCF

عضو جدید
اگه جیرتون بالانس نباشه با توجه به دوره تولید وسن پولتها شاهد حتی 20% افت تولید خواهی بود
تهویه ناقص و بد هم باعث کاهش تولید میشه
دان کپک زده و قارچی می تونه باعث ضرر بزرگی در طی دوره بشه
.
.
.
.
.
.