تمرین گروهی آزمون طراحی 91

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sinoush

عضو جدید
آشپزخونه های من از شمال و جنوب نور مستقیم میگیرند نه با فاصله ی حداکثر 8 متر تا پنجره.نمیشه لوله های هود از طریق پنجره به بیرون راه داشته باشه؟فکر نمی کنم در این صورت داکت برای عبور لوله های هود لازم باشه.فکر می کنم تو طرح شما آشپزخونه ی واحدها ضلع شمالی و جنوبی قرار نگرفتند وسط پلان قرار گرفتند که داکت گذاشتید.

فرناز جان ببخشید میپرم وسط صحبتتون..ولی به نظر من گذاشتن داکت اجباریه و ربطی به نورگیری مستقیم نداره چون شما 4طبقه دارید و داکت قراره از زیرزمین لوله های ابگرم رو به طبقات برسونه و این یعنی باید فضایی برای عبور لوله های ابگرم و سرد درنظر گرفت.

ali saadat

عضو جدید
گزینه d بهترین گزینه بود... چرا که تحت هر شرایطی در تقسیم واحد ارزش ملکی هر دو واحد اهمیت داره و به نظر من راهروی زیاد خیلی بهتره اینه که شما یه واحد شمالی داشته باشین که okb پنجرش 1.70 باشه و هیچوقت تابش آفتاب نداشته باشه... این یه جور فرق بین بدو بدتره..
خدارو شکر یکی گفت گزینه d .. اینقدر که بچه ها گفتن گزینه a منم شک برم داشت.. هنوزم نمیدونم درست زدم یا نه.. ولی عقلانی ترین همینه که باید هر دو واحد از هر دو نور شمال و جنوب محروم نشن.. تازه راهرو اونقدرا هم دراز نمی شد.. کل زمین 15.40 بود.. اگه به سه قسمت 5 متری تقسیم بشه و هال و باکس و اتاقها باشه وسط که راهروی درازی داریم سرویسها رو میزاریم.. اونوقت دیگه زیاد دراز به نظر نمیاد.. این که بعضی بچه ها میگن 2متر پیشروی منظورشون سوال امساله؟؟ آخه سطح اشغال زمین که معلوم بود تو سوال...

• Like
واکنش ها: agin

ali saadat

عضو جدید
اولویت نورگیری اول با سالنه و بعد اتاق (یا اتاق ها)... اگه آشپزخونه رو نور مستقیم دادین پس تکلیف اتاق چی شد؟

معلومه که اولویت نور با هاله.. منم هال و آشپزخونم در شمال قرار دادم و سرویسها در راهروی وسط.. و اتاقها در جنوب..

rivar

عضو جدید
یعنی 3 تاشو واقعا توی عرض 9 متر مفید در آوردید؟

بله،حداقل عرض فضای اقامت 2.15 متر تعریف شده که به راحتی جا میداد
عرض کل دیوارهام شد 70 سانتیمتر با درز انقطاع،عرض اتاق خواب 3.5 متر،عرض اتاق نشمن 3.2 متر و آشپزخانه از پشت سنگ اوپن 2.6

بله،حداقل عرض فضای اقامت 2.15 متر تعریف شده که به راحتی جا میداد
عرض کل دیوارهام شد 70 سانتیمتر با درز انقطاع،عرض اتاق خواب 3.5 متر،عرض اتاق نشمن 3.2 متر و آشپزخانه از پشت سنگ اوپن 2.6

بالکن نگرفتین؟ من برا هر واحد یه بالکن گرفتم...

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
اولویت نورگیری اول با سالنه و بعد اتاق (یا اتاق ها)... اگه آشپزخونه رو نور مستقیم دادین پس تکلیف اتاق چی شد؟

تمام اتاق ها و آشپزخانه باید نور مستقیم داشته باشن(نور مستقیم میتونه از نور گیر هم باشه) هال هم باید نور مستقیم داشته باشه ولی اگه آشپزخانه اپن باشه، نور هال تامین میشه و ایرادی نداره

rivar

عضو جدید
من پیشروی 80 سانتیمترو از طبقه دوم به بالا کردم،نظرتون چیه؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرناز جان ببخشید میپرم وسط صحبتتون..ولی به نظر من گذاشتن داکت اجباریه و ربطی به نورگیری مستقیم نداره چون شما 4طبقه دارید و داکت قراره از زیرزمین لوله های ابگرم رو به طبقات برسونه و این یعنی باید فضایی برای عبور لوله های ابگرم و سرد درنظر گرفت.
من داکت در نظر گرفتم کنار سرویس ها نه کنار آشپزخونه.

sara-t

عضو جدید
آخه اگه قرار بود 60%+2 متر استفاده کنیم و 20 متر نور گیر کم کنیم تو صورت سوال می گفتن که از قوانین حاکم استفاده کنید و نیازی به هاشور زدن محدوده نبود یکی از مهندسین نظام می گفت اگه هاشور نزدن از این قانون استفاده کنید ولی اگه محدوده مشخص بودو نیاز به نورگیر نبود اصلا نورگیر نذارید و با توجه به طرح بدون نورگیر هم می شد طراحی کرد.

آخه اگه ابعاد زمین رو با ابعاد سطح اشغال مقایسه میکردیم معلوم بود که قسمت هاشور خورده 60٪ +2 متر است.

sara-t

عضو جدید
زمین زیر 200 متر مربع نیاز به تعبیه ی نورگیر نیست.(منظور مساحت زمین قبل از اعمال 2 متر پیشروی)
طول زمین قبل از 2 متر پیشروی: 12.60 + طول حیاط : 6.60 = 19.20
مساحت زمین قبل از اعمال 2 متر پیشروی : 19.20 * 10 = 192 متر مربع

من برای آشپزخونه که نورگیری مستقیم داشت داکت برای عبور لوله های هود در نظر نگرفتم.مشکلی داره؟

مساحت زمین به نظر من ارتباطی به سطح اشغال نداره، وقتی پیشروی در زمین 14/6 باشه و 6.8 هم طول حیاط،پس مساحت زمین میشه 21.2 * 10 که بیشتر از 200 متر است پس طبق مبحث 4 حداقل 12 مترمربع نورگیر لازم دارد.البته این تحلیل من بود.

hooman_nooshi

عضو جدید
سلام دوستان
منم A زدم و تقسیم بندی واحد ها به شمالی جنوبی بدون نورگیر ! پارکینگ 5 تا با کمی آسان گیری ! طول زمین رو من 14.6 + 6.40 = 21 متر بود که برای ستون ها میشد 13.80 آخه 80 سانت از جنوب باید عقب نشینی میکردیم چون زمین کوچک بود و بیشتر از این نمیشد پیشروی کرد چه تو شمال چه تو جنوب !

دوستان من نما کامل کشیدم ولی یادم رفت که نرده تراس و درب تراس را بکشم یعنی اصلا نفهمیدم چه جوری یادم رفت به نظر شما تصحیح کننده هیچ نمره ای به ما نمیده ؟ آخه فکر میکنم اشتباه به این آماتوری رو کسی نبخشه :(
اینم یه شکلی از پلانم

0.JPG

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمره اش کم هم نیست ولی بیخیال
سمت جنوب که به خاطر ازبین بردن نور جنوب مناسب نبود..چسبیده به شمال هم به خاطر از بین بردن نورگیری و پِرت شدن فضای پیش آمده پشت پله مناسب نبود....پله وسط هم که هم معماریش در نمیومد هم مشکل پارگینگ داشت...فقط گزینه A بود که هم پلان های تقریبا تیپ و متقارن میداد و هم 4 تا پارگینگ را جواب میداد و هم نور گیری از شمال و جنوب را تامین میکرد...آشپزخونه ها هم نورگیر مجزا نمیخواست

من پله رو وسط گذاشتم اما با معماریش مشکلی نداشتم،واحدها هم شمالی جنوبی در اومدن و هر کدومشون دو خوابه....

سلام دوستان
منم A زدم و تقسیم بندی واحد ها به شمالی جنوبی بدون نورگیر ! پارکینگ 5 تا با کمی آسان گیری ! طول زمین رو من 14.6 + 6.40 = 21 متر بود که برای ستون ها میشد 13.80 آخه 80 سانت از جنوب باید عقب نشینی میکردیم چون زمین کوچک بود و بیشتر از این نمیشد پیشروی کرد چه تو شمال چه تو جنوب !

دوستان من نما کامل کشیدم ولی یادم رفت که نرده تراس و درب تراس را بکشم یعنی اصلا نفهمیدم چه جوری یادم رفت به نظر شما تصحیح کننده هیچ نمره ای به ما نمیده ؟ آخه فکر میکنم اشتباه به این آماتوری رو کسی نبخشه :(
اینم یه شکلی از پلانم

مشاهده پیوست 114772

من که نحوه محاسبتو اصلا" متوجه نشدم ولی پلانتو دیدم.. به نظرم نیازی نیست که سرویس و حمام نور طبیعی بگیرن و بچسبن به اضلاع نور گیر ساختمون...

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خدارو شکر یکی گفت گزینه d .. اینقدر که بچه ها گفتن گزینه a منم شک برم داشت.. هنوزم نمیدونم درست زدم یا نه.. ولی عقلانی ترین همینه که باید هر دو واحد از هر دو نور شمال و جنوب محروم نشن.. تازه راهرو اونقدرا هم دراز نمی شد.. کل زمین 15.40 بود.. اگه به سه قسمت 5 متری تقسیم بشه و هال و باکس و اتاقها باشه وسط که راهروی درازی داریم سرویسها رو میزاریم.. اونوقت دیگه زیاد دراز به نظر نمیاد.. این که بعضی بچه ها میگن 2متر پیشروی منظورشون سوال امساله؟؟ آخه سطح اشغال زمین که معلوم بود تو سوال...

یکی از اساتید من میگفتن : هر کاری میکنی فقط زمینت رو جوری تقسیم کن که هم نور شمال بگیره هم جنوب حتی اگر عرض واحدهات بشه 3.5 !
به نظر من بهترین گزینه پله وسط بود که شرایط نورگیری مطلوبی میداد مخصوصا که گفتن کاری به تعداد پارکینگ نداشته باشین!

ehsanicq

عضو جدید
سلام، هیچ کی عکس نگرفته از کاراش؟ بازم من!!!
وقت بود عکس همه بچه هارو می گرفتم. به هر حال عکس کار خودم و بغل دستیم هست، up میکنم واستون.
اون نیم ساعت آخر وقت که یادم میاد تنم میلرزه، نما کشیدم البته ناقص، جواب سوال یک رو دادم، نواقص پلانام رو چک کردم، اگه کل اون 8 ساعت رو با این راندمان کار میکردم حتما یه پرسپکتیو هم واسشون اشانتیون میزدم! :smile:

mehdiarch80

عضو جدید
کلیت طرح خوبه...فقط واحد جنوبی کوچیک شده و پارگینگ هم سه تا کمه به نظرم..

Asemouni

عضو جدید
کاش یکی از این طراحان محترم! آزمون میومدن و به یه سری از ابهاماتی که برای همه هست پاسخ می دادن...

ehsanicq

عضو جدید
ممنون، واحد جنوبی به خاطر همون 80 سانت پیشروی کوچیک شده. من تلاشم رو واسه پارکینگ بیشتر کردم. نشد

ممنون، واحد جنوبی به خاطر همون 80 سانت پیشروی کوچیک شده. من تلاشم رو واسه پارکینگ بیشتر کردم. نشد

طرح هات خوب هستند فقط دو تا نکته.. اول در مورد همکف که توی عرض 10 دو تا در پارکینگ گرفتی.. یکی هم در مورد زیر زمین که نیازی نبود این همه انباری بگیری البته به نظر من می شد که خاکبرداریت سرتاسری نباشه و فقط یه بخشی از زمین باشه... ممنون بابت ارسال کارات..

ehsanicq

عضو جدید
مهندس جان داکت زیر زمین توی اتاق تاسیساتو توی همکف نکشیدید فکر کنم فراموش شده...

آفرین، نکته ی قابل توجهی رو دیدید، من اول پلان هارو کشیدم و بعد وقتی داشتم مقطع میزدم دیدیم داکت تو همکف فراموش شده، عمدا نکشیدم دیگه
، واسه پارکینگا مزاحم بود.
پس اگه شما رو هوا زدین، اونا هم میفهمن!

نه ایشالا که نمی بینن. من خودم چون روش حساس بودم دیدمش... در ضمن کاشک آکس 2 رو هم خودتون و هم دوستتون یه کم شیفت می کردید سمت آکس 1 یعنی پشت آسانسور جا هم داشتی... اینجوری فکر می کنم فاصله هاتون بهتر می شد... آخه 6/5 فکر می کنم یکم زیاده...

وضعیت
موضوع بسته شده است.