تمرین گروهی آزمون طراحی 91

وضعیت
موضوع بسته شده است.

nini_nj

کاربر فعال
واقعا امتحان افتضاحی بود. طراح سوال نشسته با خودش فکر کرده خب سوال چی طراحی کنم که سخت باشه؟ آها عرض ۱۰ متر میدم حالا چیکار کنم که پدرشون درآد؟ آها ۸تا پارکینگ می‌دم. طرف حتی نفهمیده که دیگه اینقدر پارکینگ جواب نمی‌‌ده.
حالا این واحدهای ۱خوابه سوراخ موشی که ما طراحی کردیم نشون‌دهنده توانایی طراحی ماست؟

ها ها ها ها
با مزه نوشتی ولی فقط این نبود، برای نظارت هم پدرمونو در اوردن
اما البته که اگه بتونی توی سوراخ موش یک طرح خوب دربیاری نشون دهنده توانائیهاته! پس چی؟

nini_nj

کاربر فعال
سلام-همیشه برا سوالای طراحی بارم در نظر می گرفتن ولی امسال بارم نداشت.خیلی بی نظم بود

آره راستی اگه کسی از بارم بندی چیزی میدونه لطفا اطلاع رسانی کنید
ولی گفته بود کدوم نما رو بکشید

بچه ها من فکر می کنم که لزومی نداشت که هر دو واحد هم از شمال بگیره نور و هم از جنوب..اون برا وقتی هست که یک طرف نور میگیره ساختمون و یک طرف هم باید نور گیر گذاشت.. مگه نور شمال بده؟ در ضمن با عرض 10 که حداقل 60 سانتشم برای درز و دیوار گرفته می شه بدون در نظر گرفتن باکس آسانسور و پله می مونه برا هر واحد 4.5 چجوری می شه توی 4.5 متر عرض یک واحد در آورد؟

ali saadat

عضو جدید
بچه ها من فکر می کنم که لزومی نداشت که هر دو واحد هم از شمال بگیره نور و هم از جنوب..اون برا وقتی هست که یک طرف نور میگیره ساختمون و یک طرف هم باید نور گیر گذاشت.. مگه نور شمال بده؟ در ضمن با عرض 10 که حداقل 60 سانتشم برای درز و دیوار گرفته می شه بدون در نظر گرفتن باکس آسانسور و پله می مونه برا هر واحد 4.5 چجوری می شه توی 4.5 متر عرض یک واحد در آورد؟
نور شمال بد نیست.. اما نور جنوب بهتره.. وقتی میشه هر دوو واحد از جنوب نور بگیرن باید اونکارو کرد.. باکس پله هم بندازی میمونه 3 متر.. یا شایدم کمتر.. خوب اون قسمت که پله هست سرویس میندازی بعد در اول و اخر 5 متر داری دیگه.. اتاق و هال هم در میاد.. البته این سوال امتحان ملا زمینش مشکل داشت و برای چنین طرحی کوچیک بود..

ali saadat

عضو جدید
آره راستی اگه کسی از بارم بندی چیزی میدونه لطفا اطلاع رسانی کنید
ولی گفته بود کدوم نما رو بکشید
بارم بندی که نکرده بودن.. اما اگه طبق سالهای گذشتهه حساب کنیم معمولا پلانهای تیپ و همکف حدود 10 و 9 و زیرزمین چون که رمپ هم نداشت حدود 7-8 و نما ها و مقاطع معمولا 6 و بام 4 .. حالا که یه سوال هم اضافه شده بود.. اونو دیگه نمیدونم چطوری تقسیم بندی می کنن.. البته میدونین که از 50 نمره بوده که باید 25 بیاریم تا قبول شیم..

mehdiarch80

عضو جدید
ولی من d رو زدم.. به نظر من که هر دو واحد باید هم نور شمالی داشته باشن هم جنوبی.. نظر من که اینه..

در زمین زیر 12-13 متر عرض عملا امکان شرقی غربی کردن پلان ها نیست ...اگه پارکینگ هم بیشتر از 4تا بخواد که باید دیگه عرض 14 باشه حداقل...
من برای یه آزمون ها که عرض 12 بود چون تجربه ساخت یه ده واحدی با بر 14 را داشتم شرقی غربی تقسیم کردم پلان ها هم خیلی خوب در اومد کاملا تیپ و متقارن و دوخوابه ولی رد شدم...همه کسایی که اون سال قبول شده بودند کسایی بودند که شمال جنوبی تقسیم کرده بودند..

MARY TANHA

عضو جدید
من که دیدم اینا پارکینگو میگن هر چندتا تونستین در بیارین از خیر پارکینگ گذشتم.. به جاش یه ورودی باحال واسه همکف گرفتم.. کاملا از پارکینگ جدا.. رمپ هم گذاشتم واسه معلولین.. راستی شما اسانسورو داخل به داخل دیواره هاروو چند گرفتین؟ من 160 در 180..
پيلوت:آن قسمت از ساختمان كه همسطح گذر بوده و داراي فضايي است با ستون و بدون ديوار جداكننده و فاصله كف آن تا سقف 2 تا 2.4 متر باشد
با اين اوصاف همكف با كد صفر ميشه و دسترسي معلولين مشكل نداره . . . . رامپ معلولين واسه چيه ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟

MARY TANHA

عضو جدید
در زمین زیر 12-13 متر عرض عملا امکان شرقی غربی کردن پلان ها نیست ...اگه پارکینگ هم بیشتر از 4تا بخواد که باید دیگه عرض 14 باشه حداقل...
من برای یه آزمون ها که عرض 12 بود چون تجربه ساخت یه ده واحدی با بر 14 را داشتم شرقی غربی تقسیم کردم پلان ها هم خیلی خوب در اومد کاملا تیپ و متقارن و دوخوابه ولی رد شدم...همه کسایی که اون سال قبول شده بودند کسایی بودند که شمال جنوبی تقسیم کرده بودند..

نه دوست عزيز من سراغ دارم كسي را كه مثل شما شرقي -غربي طراحي كرده بود و قبول شد همون سال . . .. ..

mohamad_art

عضو جدید
سلام به همه برو بچ معمار
خدارا شكر نصفه نيمه كشيدم اما همه را ....
تو سوال اول نوشته بود پيشروي به سمت حياط 2متر. طول زمين 21 بود 60%ميشد 12.6 كه با اون 2متر ميشد 14.6 كه ديگه بايد بالكن نميداديم اينا موندم بايد بالكن ميداديم يا نه ؟؟؟؟؟
به نظر من بايد بالكن نميداديم
ي چيز ديگه تو مقررات ملي هست وقتي عرض (بر )زمين از 20متر بيشتر شد 2تا در ميتوني بزاري با توجه به اين قانون اصلا سوال اشكال داشت چون هم لابي ميخواست كه بايد مجزا در داشته باشه هم پاركينگ نميدونم تفسيرم درسته يا نه .....

آخرین ویرایش:

najme.m

عضو جدید
سلام به همه برو بچ معمار
خدارا شكر نصفه نيمه كشيدم اما همه را ....
تو سوال اول نوشته بود پيشروي به سمت حياط 2متر. طول زمين 21 بود 60%ميشد 12.6 كه با اون 2متر ميشد 14.6 كه ديگه بايد بالكن نميداديم اينا موندم بايد بالكن ميداديم يا نه ؟؟؟؟؟
به نظر من بايد بالكن نميداديم
ي چيز ديگه تو مقررات ملي هست وقتي عرض (بر )زمين از 20متر بيشتر شد 2تا در ميتوني بزاري با توجه به اين قانون اصلا سوال اشكال داشت چون هم لابي ميخواست كه بايد مجزا در داشته باشه هم پاركينگ نميدونم تفسيرم درسته يا نه .....
سلام بر 20متر زمانی که شما 2 در ورودی ماشین بخوای ولی اینجا یه در نفر رو می خواد یه در پارکینگ که مشکلی نداره تو هر بری می شه این دو در رو تعبیه کرد

rivar

عضو جدید
سلام دوستان
من اسم و مشخصاتمو یادم رفته رو برگه سوالات بنویسم
به نظرتون چی میشه؟
چکار میتونم بکنم؟

اره سوالات همه کد دارن ولی روی دفترچه های سالهای قبل نوشته اگه مشخصات ننویسیم برگه ها بررسی نمیشن
واقعا استرس گرفتم
امتحانو خوب دادم
نه مطمئن باش مشکلی پیش نمیاد چون سازمان سنجش بر اساس کد نمره ها رو به نظام می ده، خیلی ها رو هم من دیدم که اسم نزده بودن رو برگشون منم وقتی تحویل دادم متوجه شدم رفتم برگمو پیدا کنم اون ناظره گفت نمی خواد بعد که داشتم می گشتم دیدم خیلی ها نزدن... حالا همه چیزو خوب دادی دنبال یه فکر و استرس جدید برا خودت هستی... این عادت ایرانی ها هست نمی تونن 1 روز برا خودشون فکر نتراشن و راحت زندگی کنن... :)

Asemouni

عضو جدید
خب پس خدا رو شکر... ترسیدما :eek:
من برای یک آشپزخونه که نور نداشت یه 2در3 گذاشتم
شما چی؟ نورگیر چکار کردین؟
ضوابط حریقو رعایت کردین؟
درز انقطاع گذاشتین؟
دیگه چی؟...

منم براي آشپزخونه ها يه نورگير ٢*٣ گذاشتم...

ali saadat

عضو جدید
پيلوت:آن قسمت از ساختمان كه همسطح گذر بوده و داراي فضايي است با ستون و بدون ديوار جداكننده و فاصله كف آن تا سقف 2 تا 2.4 متر باشد
با اين اوصاف همكف با كد صفر ميشه و دسترسي معلولين مشكل نداره . . . . رامپ معلولين واسه چيه ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟
حرف شما درسته.. اما من اومدم یه 30 سانت همکفم رو نسبت به تراز صفر بالاتر گرفتم تا هم ورودی پله داشته باشه.. هم رمپ بزارم.. هم اینکه فضای ورودی خونه یه تعریفی داشته باشه.. مسلما الزامی نبوده ولی وقتی من گذاشتم طرحم بیشتر خودشو نشون میداد..

ali saadat

عضو جدید
منم براي آشپزخونه ها يه نورگير ٢*٣ گذاشتم...
خیلی زمین بزرگ بود نورگیر هم گذاشتی؟؟ نمیدونم کار تو درسته یا نه.. من میخواستم بزارم دیدم خیلی جا کمه.. اومدم آشپزخونه رو گذاشتم بغل هال.. که از شمال نور بگیره.. عرض هالم به همون نسبت کم شد..

mohamad_art

عضو جدید
سلام بر 20متر زمانی که شما 2 در ورودی ماشین بخوای ولی اینجا یه در نفر رو می خواد یه در پارکینگ که مشکلی نداره تو هر بری می شه این دو در رو تعبیه کرد
سلام
اگه ي در ورودي ماشين بزاريم كه پاركينگ كم مياورديم يا اينكه در ورودي با در پاركينگ يكي ميشد پس عملا 2 تا در ورودي ماشين ميشه.نميدونم ....

rohi.5863

عضو جدید
طراحي

طراحي

منم کاملا با تو موافقم... منم d رو زدم.. یعنی باکس وسط در وسط.. تعجب می کنم بعضیا میگن گوشه.. اخه واحد بهتره که هم از شمال نور بگیره هم جنوب.. حالا اگه اساتیدی هستند که جواب قطعی رو میدونن بیان نظر بدن.
زمينهاي با عرض بيشتر از 12 متر رو به صورتي طراحي ميكنند كه نور شمال و جنوب بگيره. اين رمين عرضش 10 متر بود كه به كم كردن درز انقطاع و ديوار اطراف مفيد 9.3 ميموند وهر واحد ميشد 4.65 در 15.4 كه خيلي بد قواره ميشد.

najme.m

عضو جدید
کلا ابعاد زمین که برا تعداد پارکینگ جواب نمیده خودشون سر جلسه گفتن هر چی تونستین پارکینگ جواب بگیرید من خودم 3 پارکینگ با یه لابی جواب گرفتم

rivar

عضو جدید
به نظر من توی تصحیح اوراق گذاشتن نورگیر رو یه ضعف حساب میکنن چون بدون نورگیر هم به راحتی میشد فضاها نور کافی بگیرن

rivar

عضو جدید
راه پله رو من A انتخاب کردم دور وری هام هم همه همینو انتخاب کرده بودن به نظرتون گزینه بهتر کدوم بود؟

rivar

عضو جدید
بعضی از دوستان میگن برای زیر زمین با توجه به اتاق تاسیسات رامپ زدن ،آخه مگه میشد رامپ بزنی؟چون پیلوت باید هم سطح خیابان باشه

amin576

عضو جدید
سلام بچه ها
اگه یه دانشجوی ترم بوقی معماری یا عمران هم این سوال آزمون رو طراحی می کرد اینقد اشکال توش نبود! ولی بازم گلی به جمال مراقبای ما که تا تونستن بهمون حال دادن،هرکی هر کاری میخواست می کرد.من خودم هم میز نور بردم سرجلسه هم کاربن از هردوشونم استفاده کردم،خیلیا هم برگه هاشونو میزاشتن رو پنجره و کپ می زدن.
بگزریم
یه نکته:تو سوال اول گفته بود کدوم از گزینه ها میشه کیفیت فضایی بهتری داشت: چون عرض زمین کم بود اگه گزینه D رو انتخاب میکردیم واحد های باریک و دراز (و یه راهرو باریک به طول 5 تا 7 متر ایجاد می شد بغل راهپله) که قضییه کیفیت توش معنی پیدا نمی کرد.بعدشم طول مسیر رفت توی هر واحد میشد حدود 14 متر که خیلی زیاده با اون عرض کم ولی اگه گزینه A رو انتخاب می کردیم اولا میتونستیم حدود 5 تا پارکینگ (البته با کمی ارفاق)توش جا میشد و درضمن دو واحد قرینه یا غیر قرینه با کیفیت میشد توش پیاده کرد.

به نورگیر نیازی نبود چون عمق نورگیری از بر پنجره میتونه 8 متر باشه که حداکثر عمق واحد های شمالی و جنوبی 7.3 متر بود
یه نکته دیگه اینکه نگفتن هرچند تا پارکینگ که میخواین بزارین بلکه گفتن حداکثر تعداد پارکینگ رو بزارین که فک کنم حد اکثر میشد 5 تا بزاریم

iman559

عضو جدید
دوستانی که سوال تحلیلی رو گزینه ی d زدن به اون قسمت از سوال که گفته شرایط پروژه دقت کردن؟!!!! وقتی میگه (شرایط پروژه) ینی فقط پیش فرضایی که تو ذهنشون دارن و شکل زمین مهم نیست بلکه ابعادشم مهمه.... شرایط پروژه به ما تحمیل میکنه که با توجه به عرض کم زمین پلکان رو در یک طرف قرار بدیم که بتونیم برای پارکینگ حداکثر استفاده رو از فضا بکنیم.... با عرض زمین ده متر اگر پلکان رو در وسط قرار بدیم عملا فضای توامان پارک و گردش ماشین (با هم) رو از دست میدیم چرا که هیچکدوم از دو طزف ما عرض 5 متر یا حتی 4 متر نمیده..... (دقت کنید اگر باکس پله و ملحقات کاملا وسط باشه)..... شرایط پروژه و ابعاد زمین رو اگر در نظر بگیریم گزینه ی ایده ال میشه A اما در مورد تعداد پارکینگ ها درسته که گفتن هر چقدر جا شد! ولی بازم شرایط پروژه با توجه به اینکه میدونیم حداقل یکی از طبقات دو واحدیه و طراحیش کردیم اون واحدو و با توجه به اینکه 4 طبقه داریم منطقیش میشه باید الزاما یک کاری بکنید 5 تا پارکینگ در بیاد(اگر بخوایم پروژه ((با توجه به شرایط صورت مسئله)) اصلا با توجهع به ضوابط خود نظام مهندسی اجرایی باشه وگرنه که بله اصلا دوئ واحد پارکینگ در بیارید) اما به لحاظ ریاضیش حداقل 5 تا پارکینگ در میاد 146 متر مربع فضای پارکینگ داریم....باکس پله ی من با آسانسور و ملحقاتش بیست و خرده ای در آمد....تا 21 متر جا داره البته خب قطر دیوارا هم هست....ستونها میره تو دیوار ولی بازم حدود 125 در میاد (در ضمن دقت کردید به این نکته که ماشینهای متوالی ابعاد پارکینگشون فرق میکنه.... 2 در 6 به اازی هر ماشین که اگر 2.5 هم عرض معبر عبوری رو در نظر بگیریم بازم از 25 متر کمتر میخواد (برای دو ماشین متوالی که پشت سر هم قرار بگیرن)....مبثح 4 الزمات عمومی پارکینگها البته اگر ماشین اندکی زاویه دار پارک بشه نمیدونم شرایطشو!....من خودم اینجوری در نظر گرفتم...

وضعیت
موضوع بسته شده است.