تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

riahi_arc55

عضو جدید
+2متر این 2متر در تمام پلانها اعمال میشه منظورم پلان زیرزمین و همکف هستش یا نه فقط در پلانهای از طبقه اول و دوم و و....
ببخشید این 60%

دوست عزیز برای اینکه مباحث پراکنده نشه و صرفا در مورد نکاتی که در آزمون مورد توجه هستش این بحث رو بهتره باز نکنیم و فقط این توضیح رو بدم که در طراحی در بازار کا ر بر اساس دستور نقشه انجام میشه و در زیر زمین میتونه تا 80 درصد هم پیشروی کرد و این طراحی ها تابع طرحهای تشویقی و غیره... میباشد که در پستهای قبلی هم اشاره ای شده و صرفا توسط دستور نقشه تعیین می گردد و دوستان عزیزی هستند که در تاپیکهای دیگه این مسایل رو به نحو شایسته ای دنبال میکنند . سعی میکنم لینک این تاپیکها رو قرار بدم براتون.

از اونجایی که اینجا بحث پیرامون آزمون نظام مهندسی هستش و وقت دوستانی که شرکت کردند اندک هستش و ممکنه مباحث خارج موضوع اونها رو سر در گم بکنه و در این آزمون تا به امروز سطح اشغال و پیشروی ها مشخص شده است و بعضا تا 100% سطح اشغال را مجاز دانسته اند لذا اگر دوستان داوطلب صرفا مسایل مربوط به ضوابط رو پیگیری و تمرین کنید و پلانها رو حل کنند نتیجه مطلوبتری خواهند داشت. مسایل اینچنینی رو در آینده در تاپیکهایی که مخصوص طراحی پس از پروانه اشتغال هست دنبال خواهیم کرد.

riahi_arc55

عضو جدید
عدد ارتفاع مجاز سرگیری رو چطوری بدست میارید؟

دوست عزیز عدد مجاز سرگیری در پستهای قبلی کامل توضیح داده شده و برای روشن شدن اون میتونید پستهای قبلی رو کاملتر مطالعه بفرمایید.
به صورت کوتاه خدمتتون عرض کنم که این عدد یک محدودیت ضابطه ای میباشد که در مقررات ملی 180 سانتیمتر و بعد از آن بنا به دلایلی که قبلا توضیح داده شده 195 سانتیمتر و در شرایطی 220 سانتیمتر میباشد. در صورت مطالعه پستهای قبلی و وجود ابهام مجددا در خدمتتون هستم
موفق باشید

• Like
واکنش ها: sos

riahi_arc55

عضو جدید

riahi_arc55

عضو جدید
بچه ها ارتفاعات طبقات و تعداد پله ها و اندازه هر پله به این صورت است
ارتفاع کف تا زیر سقف زیرزمین(240)+ضخامت سقف(30)=270 که میشه .15 پله که هر کدام به ارتفاع 18 سانت میباشد
ارتفاع کف تا زیر سقف سایر طبقات(330)+ضخامت سقف(30)=360 که میشه 20 پله که هر کدام به ارتفاع 18 سانت میباشد
دوستان اگه نظری مبنی بر درست یا غلط بودن این ارقام دارند لطفا مطرح کنند

دوست عزیز این اطلاعاتی که در مورد ارتفاع فرمودید اگر به صورت سوالی هستش خدمتتون عرض کنم که در مبحث پله و پارکینگ ارتفاع طبقات رو گفتیم و با مراجعه به اونها جواب سوالتون رو خواهید یافت و اگر باز سوالی بود مطرح بفرمایید تا با کمک دوستان به جوابش خواهیم رسید.

اگر اطلاعاتی که فرمودید جنبه اطلاع رسانی دارد باید عرض کنم که این اطلاعات محدود به این اعداد نیست و باید کاملتر بشه و در پارکینگهای متوسط ارتفاع 2.4 صحیح میباشد و برای طبقات مسکونی بهتره ارتفاع 324 سانت با 18 پله 18 سانتی یا 323 سانت و 19 پله 17 سانتی باشد.

سربلند باشید

riahi_arc55

عضو جدید
به نکات خوبی اشاره کردید، معهذا تو پستهای قبلی از دوستان ارتفاع کف تا زیر سقف موتورخونه رو سوال کردم اما متاسفانه کسی جواب نداد. لطفا شما بفرمایید این ارتفاع از 240 سانتیمتر بیشتره یا مساویه؟ که اگه بیشتر باشه قطعا باید بریم پایینتر و پله بذاریم. تشکر

دوست عزیز ارتفاع سقف موتورخانه الزامی به بلندتر بودن ندارد و در آزمون آذر 92 به دلیل وجود تجاری اجبارا این پله ها در اکثر طرحها وجود داشت و صرفا برای اینکه اون قسمت از زیرزمین ارتفاعش کمتر از 2.4 بود و انباری و موتورخانه در آنجا قرار داشت این کار انجام شده بود.
در طرح خانم عارفه چون ارتفاع زیر زمین در قسمتی 2.7 بود با چند پله ارتفاع رو بالا آورده بود و تعداد پله های به طبقه بالارو کمتر کرده بود و سقف موتورخانه را 2.4 کرده بودند و این کار ارتفاع رو بیشتر نکرده بود بلکه با 2.4 سایر قسمتها یکی کرده بود.
ولی دسترسی موتورخانه به هوای آزاد توسط پنجره یا داکت مستقیم الزامی می باشد.

موفق باشید

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوتان این کا منه برای آزمون خرداد 93 که تمرین کردم ممنون میشم که اشکلاتشو بگید

زیرزمین...
1- طول رمپ با اختلاف ارتفاع 1وشصتی که درنظر گرفته شده 9.33 با شیب 15 درصد و 2 متر با شیب 10 درصد
2- ستون گذاری، با توجه به راهروی کنار رمپ کخ اندازه گذاری کردید، اون قسمت نمیتونه کنسول بشه، از 80 سانت تا نهایتا 120 سانت کنسول میشه، برای شما 1.65 که میتونیید در قسمت کنار رمپ از ستونک استفاده کنید و تو طبقه همکف حذفشون کنید...
3- در باکس پله یک لنگه باشد
4- تاسیسات باید مجرای تهویه داشته باشد یا از داکت استفاده کنید الان که میاونید از پنجره استفاده کنید چون دیوار تاسیسات ارتباط مستقیم با خارج داره
5- نحوه ی نمایش پله ها به صورت خط ندید و خط چین در زیر زمین است نه در همکف...
6- در ورودی ماشین ترسیم شود
همکف
1- اولین مورد اینکه همه چیو دیوار کشی کردین، نیازی به نگهبانی و سرویسم نیست تو لابی مسکونی
2- با توجه به طول رمپی که بدست آوردید 10.66 اگر 3.33 ازش کم کنید 7.33 قسمت بازه رمپتون میشه و فضای بیشتری تو همکف برا طراحی در اون قسمت دارید
3- تو تجاریتوتم بیشتر فضا به جای فروش به مسائل جانبی پرداخته شده
4- چرا آسانسور و باکس پله هر کدوم جدا از هم و دارای در جداگونن، در باکس پله رو میتونین بذارین تو دیوار طولیه سمت راست..
مطمئنا کارتون نکات مثبت زیادی ام داره، امیدوارم از ایرادایی که گرفتم ناراحت نشده باشید، موفق باشین.

riahi_arc55

عضو جدید
نکاتی در باب اصول طراحی

معمولاً در سؤالاتی که در آزمون مطرح میشود بهتر است مراحل زیر به ترتیب انجام شود:

1) تأمین پارکینگهاي مورد نیاز 2 ) جانمایی راه پله و آسانسور 3) طراحی پلانهاي طبقات

نکته اي در این بخش فوق العاده مهم میباشد، این است که به هیچ وجه همان در ابتداي کار، شروع به ترسیم توسط خط کش و... نپردازیم. بهتر است ابتدا مواردي که میخواهیم با خط کش آنها را ترسیم بنماییم، بر روي برگه دیگري به صورت شماتیک، ترسیم کرده و نهایتاً بعد از اینکه از صحت آن مطمئن شدیم، شروع به ترسیم آن بنماییم،تا علاوه بر جلوگیري از اتلاف زمان، اگر مشکلی نیز در میانه ترسیم به آن برخوردیم در همان ابتدا و مرحله اولیه بتوانیم آنرا حل بنماییم.

1) تأمین پارکینگهاي مورد نیاز:

اصلی ترین قسمت طراحی معماري، تأمین پارکینگهاي مورد نیاز است. بهتر است ابتدا حالت هایی که می توان پارکینگ مورد نظر را تأمین کرد به صورت شماتیک و دیاگرامی رو برگه دیگری ترسیم کرد و سپس ادامه مراحل را انجام داد، زیرا در مواقعی ممکن است، تنها در یک حالت یا دو حالت،بتوان تعداد پارکینگهاي خواسته شده در صورت مسئله را با توجه به ضوابط بیان شده تأمین کرد.
یکی از مهمترین پارامترهایی که در این قسمت وجود دارد، بحث تأمین پارکینگ در طبقه زیرزمین می باشد. هنگامی که در صورت مسئله، به این موضوع اشاره شود، حتماً باید در طراحی اولیه و جانمایی پارکینگ، فضاي رمپ خودرو را در نظر گرفت. این مسئله نه تنها در بناهاي جنوبی و شمالی وجود دارد،بلکه در زمینهایی نیز که به صورت نبش قرار گرفتند نیز صادق است. زیرا بعضی مواقع احساس اینکه در زمینهاي نبش بحث رمپ و تأمین پارکینگ، مسئله ساده و راحت میباشد، طراح را دچار اشتباه کرده و قاعدتاً طراح به جواب مسئله نخواهد رسید.
نکته دیگري که حائز اهمیت میباشد، این است که بهتر است در این مرحله محل ستونها را به شکل تقریبی مشخص کرده، و به نوعی ستونگذاري را نیز انجام دهیم، تا در ادامه مراحل، قسمتهاي بعدي دچار مشکل نشود.

2) جانمایی راه پله و آسانسور:

پس از اینکه دیاگرام تأمین و جانمایی پارکینگ را به صورت شماتیک و دیاگرامی ترسیم کردیم؛ ممکن است به اجبار براي تأمین پارکینگهاي مورد نظر، جاي راه پله و آسانسور مشخص شود. در اغلب موارد نیز، جانمایی و تأمین پارکینگ، حالتهاي مختلفی را براي جانمایی راه پله و آسانسور به ما میدهد؛ که در این حالت باید فضایی را به راه پله و آسانسور اختصاص داد که در هنگام طراحی پلانهاي طبقات دچار مشکل نشده و ایده آلترین حالت را انتخاب نماییم.

براي اینکار، باید به طراحی پلانهاي طبقات اندیشید.
نکته ي اصلی که در طراحی پلان مسکونی مطرح است، تفکیک عرصه عمومی و خصوصی در واحد مسکونی میباشد. عرصه خصوصی شامل اتاقهاي خواب و حمام و نشیمن و عرصه عمومی نیز شامل پذیرایی و سرویس بهداشتی می باشد. فضاي آشپزخانه در واقع واسط و رابط بین عرصه عمومی و خصوصی میباشد. در طراحی پلانها بهتر است حتی الامکان حیاط داخلی (پاسیو) نداشته باشیم. نکته ي دیگري که در طراحی پلان مهم میباشد، این است که آیا در یک طبقه یک واحد مسکونی قرار دارد یا دو واحد مسکونی، زیرا در انتخاب محل راه پله و آسانسور بسیار مهم میباشد.
اگر قرار باشد در هر طبقه دو واحد مسکونی با مساحت برابر داشته باشیم، بهترین گزینه قرارگیری راه پله در قسمت وسط ساختمان و در منتهی الیه شرق یا غرب میباشد.
مگر در زمانی که صورت مسئله بخواهد که یک واحد بزرگتر و یک واحد کوچکتر باشد که بسته به متراژ واحدها و در نظر گیری ضوابط پارکینگ محل راه پله و آسانسور را به سمت شمال یا جنوب تغییر میدهیم.

3) طراحی پلانهاي طبقات:

پس از طراحی جانمایی پله و آسانسور و پارکینگها درطراحی پلان بهتر است نکات زیر رعایت گردد:

-محل سرویس بهداشتی در کنار ورودي باشد و سعی شود دید به درون آن از پذیرایی امکانپذیر نباشد.
-در صورت وجود نشیمن بهتر است آشپزخانه مابین عرصه عمومی و خصوصی قرار گیرد، تا بهتر بتواند به هر دو فضا خدمات رسانی نماید.
-در صورت عدم وجود نشیمن ، بهتر است آشپزخانه کنار ورودي باشد.
-تقریباً وجود تراس در طراحی واحدهاي مسکونی 60 مترمربع و بیشتر، الزامی میباشد.
-جانمایی داکتها در طراحی پلان، مهم و ضروري میباشد.
-در صورت طراحی دو طبقه غیر یکسان (غیر تیپ)، لحاظ کردن داکتها در طبقات ضروري می باشد.
-در صورتی که در صورت مسئله به تعداد خوابها اشاره نکرده باشد؛ براي واحدهاي مسکونی کمتر از 70 مترمربع، یک اتاق خواب، 70 مترمربع تا 110 مترمربع، دو اتاق خواب و براي مساحت بیشتر از 110 مترمربع، سه اتاق خواب در نظر میگیریم.

سربلند باشید

arefe-rad

عضو جدید
دوستان یه سوال :
نورگیر رو میشه مرکزی طراحی کرد؟
ابعاد نورگیر در هر طبقه میشه تغییر کنه ؟ مثلا توی یه طبقه 3*4 باشه توی طبقه پایینیش 6*3 مثلا ؟
اگه توی همکف مسکونی بخوان میشه بالکن داد ؟ آیا کد ارتفاعی خاص باید داشته باشه ؟

زیرزمین...
1- طول رمپ با اختلاف ارتفاع 1وشصتی که درنظر گرفته شده 9.33 با شیب 15 درصد و 2 متر با شیب 10 درصد
2- ستون گذاری، با توجه به راهروی کنار رمپ کخ اندازه گذاری کردید، اون قسمت نمیتونه کنسول بشه، از 80 سانت تا نهایتا 120 سانت کنسول میشه، برای شما 1.65 که میتونیید در قسمت کنار رمپ از ستونک استفاده کنید و تو طبقه همکف حذفشون کنید...
4- تاسیسات باید مجرای تهویه داشته باشد یا از داکت استفاده کنید الان که میاونید از پنجره استفاده کنید چون دیوار تاسیسات ارتباط مستقیم با خارج داره
همکف
1- اولین مورد اینکه همه چیو دیوار کشی کردین، نیازی به نگهبانی و سرویسم نیست تو لابی مسکونی
2- با توجه به طول رمپی که بدست آوردید 10.66 اگر 3.33 ازش کم کنید 7.33 قسمت بازه رمپتون میشه و فضای بیشتری تو همکف برا طراحی در اون قسمت دارید
4- چرا آسانسور و باکس پله هر کدوم جدا از هم و دارای در جداگونن، در باکس پله رو میتونین بذارین تو دیوار طولیه سمت راست..
مطمئنا کارتون نکات مثبت زیادی ام داره، امیدوارم از ایرادایی که گرفتم ناراحت نشده باشید، موفق باشین.
1- طول رمپ 11/33 شده
2-متوجه مورد 2 نشدم
3-نمیشه که باید هر دوتاشون از هم جدا باشن طبق مبحث 3
4-یادم رفت این مورد رو
5-قبول دارم
همکف
1- خو یعنی چی دیوار کشی کردم؟ مگه نباید جدا بشن؟بعد تو چه طرحی لابی لازمه؟
2- من سرگیر رمپ رو 2.05 گرفتم بخاطر اینکه راه دوم خروج برای عابر هم باشه
3-معمولا لوازم التحریر و کتابفروشی پلان باز داره که با غرفه جدا میشن
4- مگه طبق نیاید مبحث 3 نباید راه پله و لابی آسانسور لابی جدا داشته باشن که با درب ضد حریق از فضا جدا بشن در ضمن به این دلیل درب آسانسور رو به اون سمت باز کردم که جلو رفت وامد رو تو اون راهرو نگیره
در پایان ممنون که وقت گذاشتی و نکاتی رو گفتید ممنون میشم توضیحات رو خوندید در کارهای بعدی هم نظر بدید
5-

آخرین ویرایش:

rahim.k

عضو جدید
سلام به تمامی دوستان
من پیشنهاد می کنم علاوه بر این مباحث آزمون آزمایشی هم از خودمون بگیریم
مثلا یکی صبح یه سایت پلان بذاره بقیه هم براش پلان در بیارن و عکس بگیرن بزارن تو سایت.

saraafsoon

عضو جدید
زیرزمین...
همکف
هلو جان3.33 واسه زمانی بود که سرگیری رمپ1.95 بود الان که2.05 شده ورودی پارکینگ2.66 طول سرگیریه

mms_6613

کاربر فعال
دوست عزیز ارتفاع سقف موتورخانه الزامی به بلندتر بودن ندارد و در آزمون آذر 92 به دلیل وجود تجاری اجبارا این پله ها در اکثر طرحها وجود داشت و صرفا برای اینکه اون قسمت از زیرزمین ارتفاعش کمتر از 2.4 بود و انباری و موتورخانه در آنجا قرار داشت این کار انجام شده بود.
در طرح خانم عارفه چون ارتفاع زیر زمین در قسمتی 2.7 بود با چند پله ارتفاع رو بالا آورده بود و تعداد پله های به طبقه بالارو کمتر کرده بود و سقف موتورخانه را 2.4 کرده بودند و این کار ارتفاع رو بیشتر نکرده بود بلکه با 2.4 سایر قسمتها یکی کرده بود.
ولی دسترسی موتورخانه به هوای آزاد توسط پنجره یا داکت مستقیم الزامی می باشد.

موفق باشید

دوست عزیز از پاسختون ممنونم..قضیه ارتفاع حل شد لطفا پیرامون ضوابط دیگه موتورخونه ، اعم از حداقل مساحت و درب ورودی و جهت بازشدن و یا موارد دیگه بفرمایید آیا حداقل 10 مترمربع کافیه؟ و عرض درب درسته باید حداقل 120 سانتیمتر باشه و جهت بازشدن به بیرون باشه؟ و آیا حتما بایستی داخل موتورخونه داکت مستقیم گذاشت؟ نمیشه از داکت اصلی که پشت آسانسور وجود داره برای عبور لوله های تاسیساتی استفاده کرد؟

holooooooo

کاربر ممتاز
1- طول رمپ 11/33 شده : طول رمپ با شیب 15 درصدیتونو نوشتین 8.66 + 2 متر میشه 10.66 نه 11.33
2-متوجه مورد 2 نشدم : عکسشو گذاشتم براتون، تیرهای قرمز تو کار شما کنسول میشه! با طول 1.65 که با این طول نمیتونید کنسول کنید، پس اون ستون هایی رو که سبز رنگه رو تو کارتون بذارید، و تو همکف حذفشون کنید...
3-نمیشه که باید هر دوتاشون از هم جدا باشن طبق مبحث 3
4-یادم رفت این مورد رو
5-قبول دارم
همکف
1- خو یعنی چی دیوار کشی کردم؟ مگه نباید جدا بشن؟بعد تو چه طرحی لابی لازمه؟ در مورد مسکونیت اصلا لابی نداره فقط یه راهروی طولانیه
2- من سرگیر رمپ رو 2.05 گرفتم بخاطر اینکه راه دوم خروج برای عابر هم باشه : بله با توجه به بند 4-5-10-3-6 مبحث 4، اوکی ولی من خودم 1.95 در نظر میگیرم
3-معمولا لوازم التحریر و کتابفروشی پلان باز داره که با غرفه جدا میشن : خب دقیقا همین پلان باز باید باشه، میتونین از پارتیشن استفاده کنید نه دیوار ..
4- مگه طبق نیاید مبحث 3 نباید راه پله و لابی آسانسور لابی جدا داشته باشن که با درب ضد حریق از فضا جدا بشن در ضمن به این دلیل درب آسانسور رو به اون سمت باز کردم که جلو رفت وامد رو تو اون راهرو نگیره : اینکه لابی نباید یکی باشه معنیش اینه، عکسو براتون میذارم
در پایان ممنون که وقت گذاشتی و نکاتی رو گفتید ممنون میشم توضیحات رو خوندید در کارهای بعدی هم نظر بدید خواهش میکنم
5-
IMG_۲۰۱۴۰۹۲۲_۲۱۲۷۱۴.jpg2.jpg

arefe-rad

عضو جدید
دوست عزیز از پاسختون ممنونم..قضیه ارتفاع حل شد لطفا پیرامون ضوابط دیگه موتورخونه ، اعم از حداقل مساحت و درب ورودی و جهت بازشدن و یا موارد دیگه بفرمایید آیا حداقل 10 مترمربع کافیه؟ و عرض درب درسته باید حداقل 120 سانتیمتر باشه و جهت بازشدن به بیرون باشه؟ و آیا حتما بایستی داخل موتورخونه داکت مستقیم گذاشت؟ نمیشه از داکت اصلی که پشت آسانسور وجود داره برای عبور لوله های تاسیساتی استفاده کرد؟
مساحتشو دقیق نمیدونم
در ورودی رو به بیرون با عرض 120
موتورخونه داکت لازم داره اما توی امتحان ترسیمش ضروری نیست و همون داکت پشت آسانسور کفایت میکنه

arefe-rad

عضو جدید
دوستان یه سوال :
نورگیر رو میشه مرکزی طراحی کرد؟
ابعاد نورگیر در هر طبقه میشه تغییر کنه ؟ مثلا توی یه طبقه 3*4 باشه توی طبقه پایینیش 6*3 مثلا ؟
اگه توی همکف مسکونی بخوان میشه بالکن داد ؟ آیا کد ارتفاعی خاص باید داشته باشه ؟

دوستان سلام....
من این سوالمو از خانم مهندس و دوست دوست داشتنی و عزیزمون عارفه خانم پرسیدم جوابشو طبق خواسته خودشون اینجا میذارم....

سلام عزیزم....خواهش میکنم
نورگیر از چه لحاظ میگی مرکزی؟؟؟اگه منظور وسط پلانه که خوب بستگی به پلانت چرا نتونی بگیری....ابعادشو رعایت کن هر کجا دوست داری بزار....فقط سعی کن جایی باشه که مفید باشه به خاطر یه دونه پنجره الکی زمینتو پرت نکنه
ببین برای آزمون خرداد من طبقه اولم نورگیرم 3در4 بود ولی در طبقه دوم شد 3در 6 و حالا نمیدونم بابتش نمره کم کردند یا نه....ولی اینو میدونم که اگر ابعادش هر چی به سمت بالا بره بزرگ بشه مشکلی پیش نمیاد اما برات دقیقشو میپرسم که مطمئن بشی
ببین بالکن منظورت بیرونه زده از نما ست؟؟؟یعنی از سه طرف بازه؟؟؟یا نا سه طرفش دیواره؟؟؟این دو تا فکر کنم با فرق داره چون اگر بیرون زده باشه ارتفاع از کف تا زیر کفش نباید کمتر از 3.5 باشه....ولی اینم برات میپپرسم خبر دقیقشو میدم....
فقط یه زحمت بکش اینها رو توی باشگاه هم بزار...که بچه های دگ هم استفاده کنند گناه دارند....

حیف که ما انسانها قدر همو نمیدونیم.....

holooooooo

کاربر ممتاز
مساحتشو دقیق نمیدونم
در ورودی رو به بیرون با عرض 120
موتورخونه داکت لازم داره اما توی امتحان ترسیمش ضروری نیست و همون داکت پشت آسانسور کفایت میکنه

مساحت موتورخونه 1.5 تا 2 درصد زیربنا، حدود 9 تا 12 متر مربع،
در مورد داکت ترسیم الزامی ست با توجه به بند 4-5-12-3-4 مبحث 4 اتاق تاسیسات باید دارای بازشو یا مجرای هوای متصل به خارج از فضای ساختمان باشد، اگر کنار داکت اصلی باشه موتورخونمون میتونیم از همون استفاده کنیم، ولی من معمولا تاسیساتو سمت دیوارخارجی قرار میدم و براش بازشو میذارم...

وسعت

عضو جدید
سوال.....داکت اصلی ساختمان را پشت اسانسور میذارم....حتما باید همون داکت به موتورخانه هم بره؟ یعنی ی داکت واحده؟

بچه ها سوال دوبلکس چی شد؟

arefe-rad

عضو جدید
مساحت موتورخونه 1.5 تا 2 درصد زیربنا، حدود 9 تا 12 متر مربع،
در مورد داکت ترسیم الزامی ست با توجه به بند 4-5-12-3-4 مبحث 4 اتاق تاسیسات باید دارای بازشو یا مجرای هوای متصل به خارج از فضای ساختمان باشد، اگر کنار داکت اصلی باشه موتورخونمون میتونیم از همون استفاده کنیم، ولی من معمولا تاسیساتو سمت دیوارخارجی قرار میدم و براش بازشو میذارم...

هلو جان فک کنم آقا فرزاد توی تاپیک پارسال گفتن الزامی نیس...مطمئن نیستم اما یه همچین چیزایی یادم میاد

holooooooo

کاربر ممتاز
هلو جان فک کنم آقا فرزاد توی تاپیک پارسال گفتن الزامی نیس...مطمئن نیستم اما یه همچین چیزایی یادم میاد
عزیزم من همچین چیزی یادم نمیاد که گفته باشن، ولی به هر حال طبق اون بندی که گفتم از مبحث 4 بهتره ترسیم بشه.
سلام.بچه ها کاغذ امتحان چه سایزیه . آ 3 – یا آ 4
A4 اسکیلم 1/100

وسعت

عضو جدید
چرا کسی جواب سوال من نمیده؟گریههههههههههههه

سوال.....داکت اصلی ساختمان را پشت اسانسور میذارم....حتما باید همون داکت به موتورخانه هم بره؟ یعنی ی داکت واحده؟

بچه ها سوال دوبلکس چی شد؟

arefe-rad

عضو جدید
دوست عزیزمون خانم مهندس عارفه در خصوص سوالاتی که داشتین جواب دادن به شرح ذیل :

در مورد تاسیسات هم بچه ها سئوالهای متفاوتی کرده بودند....
درب تاسیسات به سمت بیرون - دو لنگه با عرض حداقل 1.20
بهتره که با هوای بیرون هم در ارتباط باشه اما اگر پلان به شکلی بود که در نهایت نتونستیم این کار رو انجام بدیم الزام 100% نیست و میتونه از همون داکت هم استفاده کنه
داکت اصلی که پشت آسانسور یا هر جایی قرار میگیره اگر چسبیده به تاسیسات باشه نیازی به داکت مجدد نیست اما اگر یه فاصله ای بین اتاق تاسیسات و اون داکت بود باید در اتاق تاسیسات یه داکت جدا در نظر بگیرید که این داکت جهت عبور لوله های سرد و گرم است که به سمت داکت اصلی هدایت میشوند و در همون طبقه زیرزمین میتونیم بکشیم و تموم بشه ....
و در مورد ابعاد اندازه خود تاسیسات
اگر 8 واحد آپارتمان داشته باشیم 20 مترمربع مساحت نیاز داریم
اگر 7 واحد باشه 15 متر مربع
اگر 6 واحد باشه 12 متر مربع
بزار بچه ها خیلی استرس گرفتند....ممنون

مرسی عارفه جان که بازم هوامونو داری و راهنماییمون میکنی
:gol::gol:

سلام به همه دوستان گرامی میگم بیاید هممون رو یه آزمون کار کنیم بعدش بذاریم لینجا و دوستانه کرکسیون کنیم و نکات آموزشی رو دسته بندی کنیم
این آزمونم که کنکور نیست که بگید که شاید جایی من رو بگیره و بره دانشگاه
بس بیاید همدل بشیم و این آزمون رو ضربه فنی کنیم بنظرم از همین آزمون خرداد شروع کنیم و بریم به عقب

gima

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال آیا بهتره که آکس بندی پلانها و داکتها واحیانا نورگیر ها رو جدا جدا در هر پلان بکشیم یا رو هم بذارییم با کاربنی چیزی کپی کنیم

asretamadon

عضو جدید
فکر کنم کاربن ممنوع باشه. اگه کاربن ممنوع نباشه که میشه یه نقشه همراه برد همونو کاربنی کرد

asretamadon

عضو جدید

بچه ها نمیشه یه صفحه درست کنید به نام راه های تقلب در امتحان طراحی نظام مهندسی معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.