تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

architect963

عضو جدید
دوستان با توجه به اینکه زمان آزمون بعدی نظام مهندسی هنوز مشخص نشده ،بهتره از الان شروع کنیم به یک تمرین گروهی جامع
از همه دوستانی که آزمون خرداد رو خوب دادن و فکر میکنن قبول میشن و تمامی کسانی که قبلا قبول شدن هم دعوت میکنم در این تمرین گروهی شرکت کنن
البته من خودم آزمونمو خوب دادم و به نظرم قبول میشم
ولی باید آمادگی هر اتفاقی رو داشته باشیم.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان با توجه به اینکه زمان آزمون بعدی نظام مهندسی هنوز مشخص نشده ،بهتره از الان شروع کنیم به یک تمرین گروهی جامع
از همه دوستانی که آزمون خرداد رو خوب دادن و فکر میکنن قبول میشن و تمامی کسانی که قبلا قبول شدن هم دعوت میکنم در این تمرین گروهی شرکت کنن
البته من خودم آزمونمو خوب دادم و به نظرم قبول میشم
ولی باید آمادگی هر اتفاقی رو داشته باشیم.

به نظرم از الان دیگه خیلی زوده... و اینکه چون ما خرداد امسال یه بار واسه آزمون آماده شدیم و تاپیک داریم براش...نیازی نی برای دوره دوم یکی جدید بزاریم ادامه همون تاپیک رو ادامه میدیم....
چون عملا همون نکات رو قرار تکرار کنیم....
حالا بازم هر طور دوستان و مدیر تاپیکهای نظام مهندسی صلاح میدونه

architect963

عضو جدید
به نظرم از الان دیگه خیلی زوده... و اینکه چون ما خرداد امسال یه بار واسه آزمون آماده شدیم و تاپیک داریم براش...نیازی نی برای دوره دوم یکی جدید بزاریم ادامه همون تاپیک رو ادامه میدیم....
چون عملا همون نکات رو قرار تکرار کنیم....
حالا بازم هر طور دوستان و مدیر تاپیکهای نظام مهندسی صلاح میدونه
از اینکه نظر شخصی تون رو نوشتید ممنونم

architect963

عضو جدید
باکس پله

باکس پله

ابعاد داخلی باکس پله 510*240 میباشد و این باکس تا روی بام ادامه پیدا کرده و ثابت میباشد
شامل 18 پله به ارتفاع 18 سانتیمتر در دو ردیف.
3.24 ارتفاع کف تا کف
باکس پله دارای درب میباشد و درب آن (به جز در طبقه خروج) رو به داخل باز میگردد.
چشم پله به دلیل ایجاد حالت دودکش برابر مبحث سوم مقررات ملی ممنوع است

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
ابعاد داخلی باکس پله 510*240 میباشد و این باکس تا روی بام ادامه پیدا کرده و ثابت میباشد
شامل 18 پله به ارتفاع 18 سانتیمتر در دو ردیف.
3.24 ارتفاع کف تا کف
باکس پله دارای درب میباشد و درب آن (به جز در طبقه خروج) رو به داخل باز میگردد.
چشم پله به دلیل ایجاد حالت دودکش برابر مبحث سوم مقررات ملی ممنوع است

برای ابعاد داخلی باکس این صدق نمیکنه میتونه یکی از ابعاد این باشه بستگی به ارتفاع اون طبقه ....در کل میتونه یکی از ابعاد مناسب این باشه
مباحث میگه پله باید مناسبه معلول باشه یعنی ارتفاع 17 سانتی....هر چند کهن خودمم در آزمون مجبور شدم 18 سانتی بگیرم
در مورد چشم پله که منسوخ شده کاملا درسته...ولی منظورشون از نظر بنده منسوخ کردن پله های سه طرفه و یا همون دو بازوی ولی با فاصله زیاده....اگر در اجرا دقت کرده باشید پله های ابتدایی سرپاگرد رو بخوایم بسازیم نمیشه بهم چسبیده اجرا کرد....باید یه 10 سانتی یا حداقل 5 سانتی رو فاصله انداخت و البته اگر هم بخوایم نرده رو با اتصال به شمشیری اجرا کنیم دیگه قاعدتا باید سرپاگرد یه فاصله ای باشه....در هر صورت این نظر شخصیه منه که یه 10 سانت رو فاصله بین دو بازو داشته باشیم طبق دلایلی که بالا گفتم و هم اینکه برای چرخش توی پاگرد برای حمل وسایل یکم ابعاد داشته باشیم که بشه دور زد.....

architect963

عضو جدید
برای ابعاد داخلی باکس این صدق نمیکنه میتونه یکی از ابعاد این باشه بستگی به ارتفاع اون طبقه ....در کل میتونه یکی از ابعاد مناسب این باشه
مباحث میگه پله باید مناسبه معلول باشه یعنی ارتفاع 17 سانتی....هر چند کهن خودمم در آزمون مجبور شدم 18 سانتی بگیرم
در مورد چشم پله که منسوخ شده کاملا درسته...ولی منظورشون از نظر بنده منسوخ کردن پله های سه طرفه و یا همون دو بازوی ولی با فاصله زیاده....اگر در اجرا دقت کرده باشید پله های ابتدایی سرپاگرد رو بخوایم بسازیم نمیشه بهم چسبیده اجرا کرد....باید یه 10 سانتی یا حداقل 5 سانتی رو فاصله انداخت و البته اگر هم بخوایم نرده رو با اتصال به شمشیری اجرا کنیم دیگه قاعدتا باید سرپاگرد یه فاصله ای باشه....در هر صورت این نظر شخصیه منه که یه 10 سانت رو فاصله بین دو بازو داشته باشیم طبق دلایلی که بالا گفتم و هم اینکه برای چرخش توی پاگرد برای حمل وسایل یکم ابعاد داشته باشیم که بشه دور زد.....
در اجرا خیلی اتفاقات میفته که توی طرح نمیفته
این مباحثی که اینجا مطرح میشه فقط و فقط مربوط به آزمون هستش
پله 17 سانتیمتری برابر ضوابط معلولین هم مربوط میشه به پله های ورودی اصلی ساختمان در طبقات آسانسور باید قابلیت حمل معلول داشته باشه. در این صورت پله 18 سانتیمتری موردی نداره

NEWARC

عضو جدید
پله 17 سانتیمتری برابر ضوابط معلولین هم مربوط میشه به پله های ورودی اصلی ساختمان در طبقات آسانسور باید قابلیت حمل معلول داشته باشه. در این صورت پله 18 سانتیمتری موردی نداره
مهندس جان متشکرم که این تاپیک رو راه انداختید.امیدوارم اینجا مباحث کاربردی آزمون بصورت حرفه ای بیان بشه البته فکر کنم عارفه خانم هم از اطلاعات خوبی برخوردار باشن
من بقیه تاپیک ها رو دیدم خیلی مطالب پیدا کردم ولی هیچکدوم از فیلتر نگذشتن و به هم ریخته هستن
امیدوارم این تاپیک مثل اونای دیگه نشه
بازم ممنونم برای بحث جامع و کوتاه باکس پله

architect963

عضو جدید
مهندس جان متشکرم که این تاپیک رو راه انداختید.امیدوارم اینجا مباحث کاربردی آزمون بصورت حرفه ای بیان بشه البته فکر کنم عارفه خانم هم از اطلاعات خوبی برخوردار باشن
من بقیه تاپیک ها رو دیدم خیلی مطالب پیدا کردم ولی هیچکدوم از فیلتر نگذشتن و به هم ریخته هستن
امیدوارم این تاپیک مثل اونای دیگه نشه
بازم ممنونم برای بحث جامع و کوتاه باکس پله
ممنون از اینهمه تعریفی که از این تاپیک کردید،البته هنوز خام هستش و همت کلیه دوستان رو میطلبد
عارفه خانم هم هر چند من شناخت زیادی ازشون ندارم ولی به عنوان یک دوست تاج سر ماست
من هم قصدم اینه که این تاپیک به یک مرکز تبدیل بشه و همه چیز جمع و جور باشه در اصل همه چیز از فیلتر رد بشه که باعث سردرگمی بقه دوستان نشه

arefeh

کاربر ممتاز
ممنون از اینهمه تعریفی که از این تاپیک کردید،البته هنوز خام هستش و همت کلیه دوستان رو میطلبد
عارفه خانم هم هر چند من شناخت زیادی ازشون ندارم ولی به عنوان یک دوست تاج سر ماست
من هم قصدم اینه که این تاپیک به یک مرکز تبدیل بشه و همه چیز جمع و جور باشه در اصل همه چیز از فیلتر رد بشه که باعث سردرگمی بقه دوستان نشه

پس یه پیشنهاد دارم هر بحث در مورد هر موضوع و مبحثی که پیش میاد توی تاپیک قبلی باشه و وقتی به نتیجه رسیدیم اینجا به عنوان جمع بندی اصلی و درست بزارم و دیگه اینجا اسپم نزاریم این بهترین کاره وگرنه مجدد به حاشیه کشیده میشه یا اینکه در موورد هر موضوعی کلی اینجا هم بحث میشه و اون نتیجه گیریه بین این همه پست گم میشه....
به مدیر پیام بدید که این تاپیک رو حذف کنه و یه تاپیک با موضوع جمع بندی مطالب مهم برای آزمون طراحی یا یه چی تووو این مایه ها بزاره که فقط توش نکته باشه و اسپم نزاریم....اینجوری تاپیکه بهتری خواهد شد.
موفق باشید

architect963

عضو جدید
پس یه پیشنهاد دارم هر بحث در مورد هر موضوع و مبحثی که پیش میاد توی تاپیک قبلی باشه و وقتی به نتیجه رسیدیم اینجا به عنوان جمع بندی اصلی و درست بزارم و دیگه اینجا اسپم نزاریم این بهترین کاره وگرنه مجدد به حاشیه کشیده میشه یا اینکه در موورد هر موضوعی کلی اینجا هم بحث میشه و اون نتیجه گیریه بین این همه پست گم میشه....
به مدیر پیام بدید که این تاپیک رو حذف کنه و یه تاپیک با موضوع جمع بندی مطالب مهم برای آزمون طراحی یا یه چی تووو این مایه ها بزاره که فقط توش نکته باشه و اسپم نزاریم....اینجوری تاپیکه بهتری خواهد شد.
موفق باشید
ایده خوبی دادید
ولی بهتره همینو مرتب ادامه بدیم
و اگر شما موافق هستید فعلا همه اطلاعات از فیلتر مشترک من و شما رد بشه
و مطالب رو ما نهایی کنیم

بانوبانو

عضو جدید

اگر در صورت سوال گفته شود ضوابط آتش نشانی رعایت شود باید پله را 18cmو اگر گفته شود ضوابط معلول رعایت شود پله باید 17cm در نظر گرفته شود.
در تمامی طبقات ارتفاع کف تا کف طبقات مهم است.
اگر واحد تجاری خواسته باشند و صورت سوال ارتفاع تجاری را ذکر نکرده باشد باید کف تا کف واحد تجاری 4 m در نظر گرفته شود.
برای طبقات مسکونی ارتفاع کف تاکف با پله 17cm برابر است با 3.23
و با پله 18 cm 3.24 مناسب است.
ارتفاع کف تا کف زیرزمین 2.70 با پله 18cm ,
, و 2.72 با پله 17cm می باشد.

architect963

عضو جدید
اگر در صورت سوال گفته شود ضوابط آتش نشانی رعایت شود باید پله را 18cmو اگر گفته شود ضوابط معلول رعایت شود پله باید 17cm در نظر گرفته شود.
در تمامی طبقات ارتفاع کف تا کف طبقات مهم است.
اگر واحد تجاری خواسته باشند و صورت سوال ارتفاع تجاری را ذکر نکرده باشد باید کف تا کف واحد تجاری 4 m در نظر گرفته شود.
برای طبقات مسکونی ارتفاع کف تاکف با پله 17cm برابر است با 3.23
و با پله 18 cm 3.24 مناسب است.
ارتفاع کف تا کف زیرزمین 2.70 با پله 18cm ,
, و 2.72 با پله 17cm می باشد.
قبلا هم عرض کردم چون آسانسور باید قابلیت حمل معلول را داشته باشد در طبقات پله ها رو 18 سانتیمتری بگیرید
ولی ورودی اصلی ساختمان از خیابان را با ضوابط معلولین 17 بگیرید.

architect963

عضو جدید
همیشه ساختمان در شمال ملک ساخته میشود
در آزمون نظام مهندسی معمولا قسمتی که باید طراحی شود هاشور میزنند
فقط و فقط در این محدوده مجاز به طراحی هستید و مجاز نیستید در هیچ سمتی پیشامدگی داشته باشید
اگر هاشور نداشت شما به اندازه 60% طول زمین جدا میکنید و میتوانید پیش آمدگی نیز داشته باشید
ورودی زمین های جنوبی از شمال و ورودی زمنهای شمالی از جنوب است.

honaramuz

عضو جدید
ممنون از تاپتیک خوب و به موقع شما
امیدوارم طبق گفته شما صحبتها بیشتر جمع بندی صحیح باشه و باعث سردر گمی و ازدیاد مباجث نباشه.پله 17 الی 18 سانت می باشد . مثلا در صورت رعایت 17 سانت ارتفاع طبقات با احتساب 18 پله 3/06 و رغایت 18 سانت با 18 پله 3/24 می باشد و هردو ضحیح .برای جابه جایی معلول در ورودی وجود رمپ با عرض 120 سانتیمتر و جک با ابعاد 140*140 سانت و در طبقات آسانسور به ابعاد داخل چاه آسانسور (160*190)ملزوم می باشد.البته اگر این جمع بندی ها با ارائه آدرس و منبع و صفحات مباحث باشد ،بسیار عالی و موجب اطمینان مطالب می شود.

architect963

عضو جدید
ممنون از تاپتیک خوب و به موقع شما
امیدوارم طبق گفته شما صحبتها بیشتر جمع بندی صحیح باشه و باعث سردر گمی و ازدیاد مباجث نباشه.پله 17 الی 18 سانت می باشد . مثلا در صورت رعایت 17 سانت ارتفاع طبقات با احتساب 18 پله 3/06 و رغایت 18 سانت با 18 پله 3/24 می باشد و هردو ضحیح .برای جابه جایی معلول در ورودی وجود رمپ با عرض 120 سانتیمتر و جک با ابعاد 140*140 سانت و در طبقات آسانسور به ابعاد داخل چاه آسانسور (160*190)ملزوم می باشد.البته اگر این جمع بندی ها با ارائه آدرس و منبع و صفحات مباحث باشد ،بسیار عالی و موجب اطمینان مطالب می شود.
ببینید مبحث چهارم یکسری مسائل رو صریحا توضیح نداده
عرض رمپ نیز بستگی به طول داره
در طول 3 متر عرض 120 هست ولی در طولهای بیشتر هم عرض و هم شیب تغییر میکنه
که اونا رو به وقتش قرار میدهم

NEWARC

عضو جدید
ایده خوبی دادید
ولی بهتره همینو مرتب ادامه بدیم
و اگر شما موافق هستید فعلا همه اطلاعات از فیلتر مشترک من و شما رد بشه
و مطالب رو ما نهایی کنیم
خسته نباشد مهندس جان
لطفا مطالب جدیدتر بذارید
ممنون میشم

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از دوست عزیزمون architect963 به خاطر زدن این تایپک تشکر میکنم
ولی تمام مواردی رو که قصد دارید اینجا عنوان کنید توی تایپکهای مربوط به آزمون همین امسال به طور کامل راجع بهش بحث شده
اگه واقعا قصد همفکری و کمک به دوستان رو دارید توضیح راجع به مباحث طراحی رو بگذارید برای آزمون جدید و احیانا ویرایش جدید مطالب و آیین نامه ها ( به طور نمونه راجع به رمپ معلول توی تمرین آزمون امسال شاید بیشتر از سه صفحه از تایپک رو بچه ها کار کردن اونوقت دوباره اینجا باید همون مسایل تکرار بشه ) این باعث میشه تا نکات مهم جا بمونه

TARANE-ARCH

عضو جدید
من فکر میکنم آبان یا آذر باشه
چون شهریور نتایج رو اعلام میکنن
احتمالا همون موقع هم برای آزمون بعدی ثبت نام کنن
میشه اول بگین شماها اینارو از کجامیدونین منظورم دیتیل ها و اینایی که بالا نوشتینه خب منی که نمیدونم چیا بخونم خوبه البته من تازه یه سال از مدرکم میگذره چون دیر دادن 1 سال شد خخخخخخخخخخخ بعدالان من چیا بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میشه اول بگین شماها اینارو از کجامیدونین منظورم دیتیل ها و اینایی که بالا نوشتینه خب منی که نمیدونم چیا بخونم خوبه البته من تازه یه سال از مدرکم میگذره چون دیر دادن 1 سال شد خخخخخخخخخخخ بعدالان من چیا بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز به این لینک بزن
http://inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=260

holooooooo

کاربر ممتاز
تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

به نام خداوند بخشنده مهربان....
باسلام وعرض تبریک خدمت دوستان گلی که تو آزمون خرداد 93 نمره قبولی را کسب کردن و با آرزوی موفقیت برای همه ی دوستانی که در آزمون طراحی آبان ماه شرکت خواهند کرد...
در ابتدا میخوام به تحلیل آزمون خرداد بپردازیم....این موضوع باعث کمک به کسانی که تو آزمون قبول نشدن میشه، میتوونن ایرادای کارشونو پیدا کنن...و دوستایی ام که اولین بارشونه میخوان شرکت کنن از این تجربیات استفاده خواهند کرد...
دوستانیکه قبول شدن لطف کنند یک توضیح اجمالی از روند طراحی پلان هاشون بدن، اعم از تعداد و ارتفاع پله در هر طبقه،ارتفاع تجاری، نحوه ی برخورد با شیب سایت در همکف و زیر زمین و .... موارد دیگری مثل نحوه ی حل کردن نورگیری در طبقات اول و دوم....

آخرین ویرایش:

mms_6613

کاربر فعال
منم می خوام باشم. 2بار رد شدم ولی اعتراف می کنم هیچوقت تمرین نداشتم و فکر نمی کردم به سختی اسکیس باشه!!! زمان خیلی مهمه...هرقدرهم آماده باشی اگه زمان رو از دست بدی = مدارک ناقص=مردودی
به امید قبولی همه دوستان در آبان 93
بسم ا...

mms_6613

کاربر فعال
یادمه وقتی واسه اولین بار سوار دوچرخه شدم نتونستم تعادلو حفظ کنم، زمین خوردم، حتی زخمی شدم:biggrin: وقتی بچه های محلو میدیدم با چه هیجانی دوچرخه سواری میکنن، حسودیم می شد. بار دوم که سوار شدم رفتم،، اما مستقیم! باورکنید فرمون تو دستم سنگ شده بود نمی تونستم بگردونم مستقیم به درب حیاط همسایه خوردم ( دوچرخه رو جا گذاشتم...الفرار !!)....خلاصه آخرش هیچی دیگه، بی خیالش شدم:biggrin:

mms_6613

کاربر فعال
به نظرم باید ذهن و دست واسه لحظه به لحظه جلسه امتحان آماده باشه تا حداکثر استفاده از زمان رو داشته باشیم. این تاپیک واسه کسانی مفید هستش که هدفشون قبولی در آزمون طراحی باشه برای موفقیت بیشتر و لذت بردن از نقش موثر در جامعه بعنوان مهندس طراح معماری که درآمد داشتن از این طریق هم شاملشه. قطعا همه ما طراحی بلدیم. اما این آزمون طوری طراحی و تصحیح میشه که هرکسی قبول نشه. بنابراین باید به شیوه آزمون پیش بریم تا سرجلسه سورپرایز نشیم 2ساعت اولو!!!! زمان خیلی مهمه خیلی خیلی خیلی

وسعت

عضو جدید
من خیلی سوال دارمممممممممممممم
مثلا درز اتقطاع بذاریم؟؟؟؟؟؟؟
ورودی ساختمان؟
رمپ حتما یا جک معلولم قبوله؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تو واحدهای جنوبی با 3 واحد ، واحدهای کوچک را کدوم سمت بندازم

بانوبانو

عضو جدید
من خیلی سوال دارمممممممممممممم
مثلا درز اتقطاع بذاریم؟؟؟؟؟؟؟
ورودی ساختمان؟
رمپ حتما یا جک معلولم قبوله؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تو واحدهای جنوبی با 3 واحد ، واحدهای کوچک را کدوم سمت بندازم

درز انقاع رو حتما باید بگذارید. در ترسیم 10cmدر نظر بگیرید ولی کنارش فلش بزنید و بنویسید درز انقاع برابر است با 1/200h

ورودی ساختمان با توجه به برهای موجود و اینکه رمپ رو در صورت نیاز از کجا تامین می کنید قرار می دهید.

جک معلول قبوله . من خودم جک معلول گذاشتم.

اینکه واحدهای شما نور جنوب بگیرن یا شمال مهم نیست - در این آزمون - مهم تامین نور به فضاهاست با توجه به مبحث 4. تا حد امکان نیاز یه نورگیر کمتری داشته باشیم. ولی معمولا چون در آزمون می خواهند دانسته های شما را بسنجند نیاز به نورگیر هست.
در سوالی پرسیده بودی که اکس بندی چگونه است:
ابتدا درز انقاع رو می گذاریم و با در نظر گرفتن ضخامت دیوارهای خارجی ،عرض خالص باقی مانده زمین مشخص می شود، در این مرحله با یک مقطع دستی کدهای ارتفاعی هرطبقه _ کف تا کف _ را به دست می آوریم. من ضخامت سقف رو 40cm می گیرم. بعد با توجه به گذرها و برهای زمین و شمالی و جنوبی بودن و اینکه زیرزمین داریم یا پیلوت و تجاری داریم یا خیر ، ورودی سواره و پیاده را مشخص می کنیم. اگر نیاز به رمپ بود طول رمپ رو محاسبه می کنیم. بعد جای پارکینگ ها و پله و آسانسور را در می آوریم _ البته با نیم نگاهی به آکس بندی_ و درنهایت آکس بندی انجام می دهیم. بعد هم طبقه همکف و .. را در می آوریم.

وضعیت
موضوع بسته شده است.