تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

smmoosavian

عضو جدید
با سلام به دوستاي گلم
خيلي وقت بود به اين تاپيك سر نزده بودم ...

دلم تنگ شده بود ... دوستان خوبم مثل آقاي دكتر هنوز فعال هستند

جا داره از ايشون و بقيه بچه هاي فعال تشكر كنم

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام به دوستاي گلم
خيلي وقت بود به اين تاپيك سر نزده بودم ...

دلم تنگ شده بود ... دوستان خوبم مثل آقاي دكتر هنوز فعال هستند

جا داره از ايشون و بقيه بچه هاي فعال تشكر كنم

سلام آقا سید گل. ان شا الله که خوب و سلامت باشید دادا. از لطف شما ممنونم.

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام.
من نرم افزار کتیا رو میخوام نصب کنم وقتی که میخوام کتیا رو نصب کنم جاشو انتخاب میکنم میگه فولدر دیگه ای رو انتخاب کن ! باید چی کنم ؟

mehran.eng

عضو جدید
برای نصب جای دیگه ای رو انتخاب نباید کنی.باید حالت پیش فرض باشه...شما فقط next کن
موفق باشید

mehd0551

عضو جدید
سلام برای نام گزاری قطعات در کتیا مشکل دارم برای روژه های سنگین - اگر دوستان زحمت بکشند و راهنمایی نماییند که در نرم افزارچگونه پروژه را تعریف نماییم ممنون میشم با تشکر

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام برای نام گزاری قطعات در کتیا مشکل دارم برای روژه های سنگین - اگر دوستان زحمت بکشند و راهنمایی نماییند که در نرم افزارچگونه پروژه را تعریف نماییم ممنون میشم با تشکر

به نوشته زیر در همین بخش مراجعه کنید :

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-افزار-CATIA?p=6748286&viewfull=1#post6748286

این نوشته هم بسیار خوب است:

http://www.buyplm.com/plm-good-practice/part-numbering-system-software.aspx

آخرین ویرایش:

mehran.eng

عضو جدید
یک سوال از دوستان مهندس داشتم
برای ساخت قالبی مثل سپر ماشین به عنوان مثال جنس رو اگر پلی کربنات فرض کنیم چه شیرینکیجی مناسب می باشد ؟
شیرینکیج(انقباض) این ماده (ماده فرضی) 0.6 الی 1 میل درصد می باشد ...
آیا فرمول یا محاسبه ی دقیق مهندسی برای این گونه اشکال که نسبت طول به عرض زیاد هست وجود دارد ؟

E_khaleghi

کاربر فعال
سلام دوستان
خوب هستید؟
ما هم همچنان هستیم
دوستان یک سوال
من برای نقشه هام تنظیمات پیش فرض محیط draft رو تغییر دادم از جمله رنگ اندازه ها و زاویه فلش ها و ... هر چیزی بود تغییر دادم ولی یک مورد رو تا این لحظه نتونستم تغییر بدم
واون هم این هستش که میخوام رنگ خطوط ندید (خط چین) در محیط نقشه کشی کتیا به رنگ دلخواهم باشه . مثلا سبز رنگ
توی استاندارد هایی که در پوشه drafting هست تنظیماتی برای این مورد ندیدم
ولی در پنجره standard definition و در برگه generativeparameters و زیر مجموعه DefaultGenerativeStyle مطابق عکسی که گذاشتم در قسمت hidden line میشه رنگ رو عوض کرد ولی در عمل توی draft تاثیری نداشت
جالبه من فایلش رو از هاردم پاک کردم و باز کتیا بدون هیچ اروری بالا اومد و کارش رو انجام داد مثل اینکه اصلا به این فایل لینک نیست
ممنون

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/7188b3c49fc7163a1.jpg

mortezanpr

عضو جدید
یک سوال از دوستان مهندس داشتم
برای ساخت قالبی مثل سپر ماشین به عنوان مثال جنس رو اگر پلی کربنات فرض کنیم چه شیرینکیجی مناسب می باشد ؟
شیرینکیج(انقباض) این ماده (ماده فرضی) 0.6 الی 1 میل درصد می باشد ...
آیا فرمول یا محاسبه ی دقیق مهندسی برای این گونه اشکال که نسبت طول به عرض زیاد هست وجود دارد ؟
جداول و هندبوک استاندارد وجود دارن که مفیدند.... ولی برای قطعات این چنینی لازم تجربه هم به کار بیاد چون قطعات این چنینی پر شدنش کمی
سخته

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان . دو سال پیش یه سوال رسیدم جناب جان نثاری پاسخ دادن اما الان هرچی فکر کردم جوابش یادم نیومد پاسخ دکتر رو هم پیدا نکردم .یه زحمت بکشید راهنمایی کنید قید اندازه گزاری stacked dimensions چطور میتونم اندازه های داده شده در این قید ها را تنظیم فاصله دستی بدم - در حال حاضر تمام اندازه ها با هم جابجا میشن و نمیشه یه اندازه رو جابجا کنم بدون اینکه مابقی اونها جابجا بشه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان . دو سال پیش یه سوال رسیدم جناب جان نثاری پاسخ دادن اما الان هرچی فکر کردم جوابش یادم نیومد پاسخ دکتر رو هم پیدا نکردم .یه زحمت بکشید راهنمایی کنید قید اندازه گزاری stacked dimensions چطور میتونم اندازه های داده شده در این قید ها را تنظیم فاصله دستی بدم - در حال حاضر تمام اندازه ها با هم جابجا میشن و نمیشه یه اندازه رو جابجا کنم بدون اینکه مابقی اونها جابجا بشه

در نوار پایین، سوییچ stack dimension selection mode را فعال کنید سپس :
1- روی سیستم اندازه راست کلیک کنید و alignment را انتخاب کنید و روی جایی خالی کنار سیستم اندازه کلیک کنید. کتیا سیستم اندازه را مرتب می کند.

یا

2- روی سیستم راست کلیک و properties را انتخاب کنید. بخش system را انتخاب و offset mode را روی free قرار دهید. سوییچ سیستم را در نوار پایین خاموش و بطور دستی اندازه ها را در سیستم اندازه جابجا کنید.

david17

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
من در حین طراحی یک قوطی شامپو و در حین استفاده از دستور Multi-sections surface با ارور مواجه میشم.عکس ارور هم بصورت زیره ممنون میشم راهنماییم کنید.Untitled.jpg

yasser2222

عضو جدید
سلام .این رزوه زنی تو کتیا چجوریه؟ مثلا من میخام یک سوراخی ایجاد کنم و توشو رزه بزنم تا یک پیچ M6 بهش بخوره. قطر سوراخ اولیه باید چن بگیرم؟

yasser2222

عضو جدید
سلام
اینم لینک فایل،ممنون میشم یه نگا بهش بندازی
https://www.mediafire.com/?zlr4jr5pyilzlvy

مشکل از منحنی راهنما بود. منحنی راهنما باید هر دو اسکچ رو قطع کنه. منحنی راهنما باید یکپارچه باشه فایل اول رو ببین
بهتره هر سه اسکچ رو یباره به هم وصل کنی منحنی راهنما باید یکپارچه باشه فایل دوم رو ببین
سوم اینکه اول اسکچ ها رو بکش بعدا منحنی راهنما رو بهشون وصل کن
(کتیای من 21)

پیوست ها

• Part15-2.rar
    360.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Part15-4.rar
    249 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Sina Soleimani

عضو جدید
تفاوتpart. و product. چیست؟

تفاوتpart. و product. چیست؟

با سلام به همه عزیزان، میخواستم بدونم وقتی یک فایل کتیا را بصورت part. ذخیره می کنیم چه تفاوتی با product. دارد؟

Sina Soleimani

عضو جدید
تو محیط نقشه کتیا برخی اندازه ها قرمز شدن یعنی چی؟!
ممنون
یعنی قید اضافی دارید، بعنوان مثال برای رسم یک مستطیل اندازه یک طول و یک عرض کافی است و اگر به ضلع سوم هم اندازه بدهید قید اضافی داده اید و قرمز می شود :)

2aawsome

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام به همه عزیزان، میخواستم بدونم وقتی یک فایل کتیا را بصورت part. ذخیره می کنیم چه تفاوتی با product. دارد؟

تا اونجایی که من میدونم فرقش اینه که تو product چند تا part میتونین داشته باشین...یعنی اگه بعدا خواستین بسطش بدین از product برین بهتره...ولی اگه فقط یه قطعه با یه جنس و یک تیکه هستش از همون part برین....
در ضمن اگه از قسمت product برین و بعدا بخواین اون قطعه ای که تو product طراحی کردین استفاده کنینن تو یه طرح دیگه باید برین به صورت part سیوش کنید...

mehran.eng

عضو جدید
سلام دوستان
کسی می دونه که مدلای کت پارت کاتالوگ های محیط قالبسازی توی کجا ی درایوی که کتیا رو نصب کردیم هست ؟
خیلی برام حیاتی هست
ممنون میشم کمک کنید اگه راهی داره...

yasser2222

عضو جدید
یعنی قید اضافی دارید، بعنوان مثال برای رسم یک مستطیل اندازه یک طول و یک عرض کافی است و اگر به ضلع سوم هم اندازه بدهید قید اضافی داده اید و قرمز می شود :)
ممنون از پاسخ اما این نیس!

اندازه قرمز رو حذف میکنم و دوباره اندازه میزنم درست میشه و سیاه میشه-- اتفاقا یه مستطیل دارم که سه ضلعشو اندازه زدم ولی قرمز نشد!!:confused:-- البته خیلی خوشرنگه!!:D در واقع میشه گف صورتی خوشرنگه!:D ببنبد.

راسی یه سوال دیگه ، عمق سوراخ رو چجور بزنم؟ مثلا سوراخ با شعاع 9 توی شکل عمقش 10 میلی متره و میخام بنویسم R9*10 اما اندازه میزنی فقط R9 مینویسه. اون 10 رو چطور اضافه کنم؟!

پیوست ها

• Capture.jpg
    Capture.jpg
    16.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام .این رزوه زنی تو کتیا چجوریه؟ مثلا من میخام یک سوراخی ایجاد کنم و توشو رزه بزنم تا یک پیچ M6 بهش بخوره. قطر سوراخ اولیه باید چن بگیرم؟

از دستور سوراخ استفاده کنید و سوییچ رزوه THREAD را در پنجره سوم دستور فعال کنید از بخش TYPE نوع THICK PITCH را انتخاب و از لیست اندازه رزوه مورد نظر را انتخاب کنید. روی سطحی که باید سوارخ شود کلیک کنید محل سوارخ را انتخاب کنید. قطر سوارخ بر مبنای قطر مته مورد نیاز برای رزوه بطور خودکار توسط کتیا انتخاب می شود.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون از پاسخ اما این نیس!

اندازه قرمز رو حذف میکنم و دوباره اندازه میزنم درست میشه و سیاه میشه-- اتفاقا یه مستطیل دارم که سه ضلعشو اندازه زدم ولی قرمز نشد!!:confused:-- البته خیلی خوشرنگه!!:D در واقع میشه گف صورتی خوشرنگه!:D ببنبد.

راسی یه سوال دیگه ، عمق سوراخ رو چجور بزنم؟ مثلا سوراخ با شعاع 9 توی شکل عمقش 10 میلی متره و میخام بنویسم R9*10 اما اندازه میزنی فقط R9 مینویسه. اون 10 رو چطور اضافه کنم؟!

- رنگ قرمز در نقشه برای اندازه ها به مفهوم از دست رفتن لینک بین مدل سه بعدی و اندازه است. این اندازه ها در صورت تغییر دادن مدل در نقشه به روز نمی شوند! امکان ترمیم لینک وجود دارد اما راه حل ساده برای شما حذف کردن و ایجاد دوباره آنهاست.

- اندازه ها در نقشه باید طوری تعریف شوند که مکان و اندازه هندسه قطعه و اجزا آن را بطور مناسب نشان دهند. ناکافی بودن اندازه ها به مفهموم ناکافی بودن طرح قطعه است. بیش از حد بودن آنها از دید طراحی و ساخت غلط است چرا که قطعه بر اساس اندازه های مشخص شده در نقشه ساخته می شود.

- در نقشه سوراخ را با قطر آن نشان می دهند نه شعاع. از دستور اندازه گذاری قطر استفاده کنید. اگر سوراخ رزوه دار است از دستور اندازه گذاری رزوه استفاده کنید. کتیا عمق سوراخ یا رزوه را در نمای روبروی سوراخ نشان نمی دهد. برای نشان دادن آن یا باید نمای برشی از قطعه در محل سوراخ ایجاد کنید و عمق را در نمای برشی نشان دهید و یا از دستور متن و بکارگیری روش ATTRIBUTE LINK برای وارد کردن عمق سوراخ استفاده کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان
کسی می دونه که مدلای کت پارت کاتالوگ های محیط قالبسازی توی کجا ی درایوی که کتیا رو نصب کردیم هست ؟
خیلی برام حیاتی هست
ممنون میشم کمک کنید اگه راهی داره...

c:\Program Files\Dassault Systemes\B21\win_b64\startup\components\MoldCatalog\MoldBase

yasser2222

عضو جدید
از دستور سوراخ استفاده کنید و سوییچ رزوه THREAD را در پنجره سوم دستور فعال کنید از بخش TYPE نوع THICK PITCH را انتخاب و از لیست اندازه رزوه مورد نظر را انتخاب کنید. روی سطحی که باید سوارخ شود کلیک کنید محل سوارخ را انتخاب کنید. قطر سوارخ بر مبنای قطر مته مورد نیاز برای رزوه بطور خودکار توسط کتیا انتخاب می شود.
ممنون از پاسخ- من طبق گفته شما عمل کردم و پیچ M6 رو انتخاب کردم. سوراخی که ایجاد کرد به قطر 4.918 است. ممنون-

yasser2222

عضو جدید
- رنگ قرمز در نقشه برای اندازه ها به مفهوم از دست رفتن لینک بین مدل سه بعدی و اندازه است. این اندازه ها در صورت تغییر دادن مدل در نقشه به روز نمی شوند! امکان ترمیم لینک وجود دارد اما راه حل ساده برای شما حذف کردن و ایجاد دوباره آنهاست.

- اندازه ها در نقشه باید طوری تعریف شوند که مکان و اندازه هندسه قطعه و اجزا آن را بطور مناسب نشان دهند. ناکافی بودن اندازه ها به مفهموم ناکافی بودن طرح قطعه است. بیش از حد بودن آنها از دید طراحی و ساخت غلط است چرا که قطعه بر اساس اندازه های مشخص شده در نقشه ساخته می شود.

- در نقشه سوراخ را با قطر آن نشان می دهند نه شعاع. از دستور اندازه گذاری قطر استفاده کنید. اگر سوراخ رزوه دار است از دستور اندازه گذاری رزوه استفاده کنید. کتیا عمق سوراخ یا رزوه را در نمای روبروی سوراخ نشان نمی دهد. برای نشان دادن آن یا باید نمای برشی از قطعه در محل سوراخ ایجاد کنید و عمق را در نمای برشی نشان دهید و یا از دستور متن و بکارگیری روش ATTRIBUTE LINK برای وارد کردن عمق سوراخ استفاده کنید.
ابتدا از آموزش "در نقشه سوراخ را با قطر آن نشان می دهند نه شعاع" تشکر میکنم. برش رو میدونم - دستور متن هم میدونم اما این Attribute link کجاس و چجوری باید استفاده کنم . ممنونم

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ابتدا از آموزش "در نقشه سوراخ را با قطر آن نشان می دهند نه شعاع" تشکر میکنم. برش رو میدونم - دستور متن هم میدونم اما این Attribute link کجاس و چجوری باید استفاده کنم . ممنونم

دستور اندازه قطر را در بخش نقشه کشی انتخاب کنید روی دایره سوراخ کلیک کنید و اندازه قطر آن را ایجاد کنید. حال دستور متن را اجرا کنید و ابتدا روی اندازه قطر کلیک کنید تا متن به اندازه متصل شود (با اینکار اگر اندازه را جابجا کنید متن هم با آن جابجا می شود). در حالی که پنجره متن باز است روی یک جای خالی نقشه (نه روی پنجره متن) راست کلیک کنید و گزینه attribute link را انتخاب کنید. اتفاقی نمی افتد! بدون دست زدن به چیزی یا بستن پنجره و ... از طریق منوی window به محیط سه بعدی قطعه بروید (مدل سه بعدی باید از قبل باز باشد) سپس در درخت طراحی و یا از طریق محیط گرافیکی دقیقا روی سوراخی که در نقشه اندازه گذاری کرده اید کلیک کنید. کتیا بطور خودکار به محیط نقشه کشی بر می گردد و پنجره جدیدی با باز می کند که در آن تمام پارامترهای سوراخ لیست شده است. روی پارامتر عمق سوراخ کلیک کنید. کتیا مقدار عمق را به متنی که از قبل باز کرده اید اضافه می کند! روی متن کلیک کنید و کلید home را بزنید تا به ابتدای متن بروید(مواظب باشید وسط متن عمق چیزی اضافه نکنید) و نماد عمق را از لیست نماد ها (در نوار بالای صفحه) انتخاب کنید تا به قبل از مقدار عمق اضافه شود. ok را بزنید تا کار تکمیل شود. کتیا عمق را همراه با واحد آن mm یا هر واحد دیگری که دارید نشان می دهد. اگر نمی خواهید واخد عمق نشان داده شود روی متن راست کلیک کنید و در بخش properties به پنجره text بروید و سوییچ show unit را خاموش کنید.
این متن بطور پارامتریک با سوراخ لینک است و اگر عمق یا قطر سوراخ را در مدل سه بعدی تغییر دهید متن هم بطور خودکار به روز می شود.

برای انجام این روش کمی باید دقت داشته باشید و مراحل بالا را بطور دقیق انجام دهید.