تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان برای برش با دستورbroken view یه نمای ایزو متریک باید چکار کنیم در حال حاضر بعد از برش ایزو متریک تصاویر از هم فاصله ای برابر با بالا ترین و پایین ترین حد تصویرم بهم میدم.

mehd0551

عضو جدید
جناب دکتر جان نثاری برای فایل اکسل مربوطه جهت درفت ها به چه صورت شما عمل میکنید در حال حاضر من برای درفت گیری یک دراوینگ باز کرده و تعداد شیط مربوطه به اچزاء اون اسمبل یا مجموعه را درون اون قرار میدم و به تعداد قطعات داشته شیط اضافه میکنم.حالا سوال اینه که ادرس لینک قطعه برای درفت را به چه صورت میدید ؟ایا کار من برای گرفتن شیط نقشه درسته یا خیر یعنی مجازم تمام قطعات یک مجموعه را درون یک دراوینگ قرار بدم یا نه این کار با اصول نقشه کشی مغایرت داره؟

بابک1668

عضو جدید
بله دست شما درد نکنه اما کوچیک بود حالا نگی تنبله هر سه تا سایتو گشتم اما بلو پرینت اینو پیدا نکردم در ضمن وبلاگتم دیدم واقعا به پشت کار و تجاربت احسنت;)

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
جناب دکتر جان نثاری برای فایل اکسل مربوطه جهت درفت ها به چه صورت شما عمل میکنید در حال حاضر من برای درفت گیری یک دراوینگ باز کرده و تعداد شیط مربوطه به اچزاء اون اسمبل یا مجموعه را درون اون قرار میدم و به تعداد قطعات داشته شیط اضافه میکنم.حالا سوال اینه که ادرس لینک قطعه برای درفت را به چه صورت میدید ؟ایا کار من برای گرفتن شیط نقشه درسته یا خیر یعنی مجازم تمام قطعات یک مجموعه را درون یک دراوینگ قرار بدم یا نه این کار با اصول نقشه کشی مغایرت داره؟

روش شما با اصول نقشه کشی مغایرتی ندارد ولی بطور کلی توصیه نمی شود بجز برای طراحی قطعاتی که از روی قطعات استاندارد ساخته می شوند. برای نمونه مجموعه قاب پنجره یا یک داربست که همه قطعات از روی لوله (ها) یا مقاطع (های) استاندارد ساخته می شوند.
اینکه قطعات همگی در یک نقشه دارای چند برگه طراحی شوند یا برای هر کدام نقشه جدا تهیه شود بستگی به دیدگاه طراح یا دستورالعمل های یک شرکت دارد. امروزه بیشتر شرکت ها برای کنترل جزییات طراحی و ساخت تک تک قطعات بیشتر بطور فردی و تکی با آنها برخورد می کنند. یعنی به هر قطعه شخصیت جداگانه ای داده می شود هر قطعه شماره فنی جدایی دارد، شماره مدل سه بعدی، شماره نقشه دو بعدی و ... دارد. دلیل اینکار هم امکان پذیری کنترل جزییات کار طراحی، ساخت، تولید، انبار، خدمات پس از فروش و ... برای هر قطعه است.

امکان ردگیری شخصی که دارای نام یا شماره شناسنامه نیست بسیار سخت و مشکل است. این قضیه در مورد قطعات هم مصداق دارد. در طول فرآیند توسعه یک پروژه صنعتی بسیار پیش می آید که وضعیت قطعه ای که قبلا تولید شده، قطعه ای که در حال تولید است و یا نسخه جدید آن یا قطعه جدیدی که جایگزین آن خواهد شد از دیدگاه های مختلف (مثلا ایمنی) اهمیت پیدا می کند. در این حالت تنها روشی که این امکان را فراهم می کند دیدگاه جزء نگر است که برای قطعه و حتی تک تک مدارک مرتبط با آن شماره های فنی مختلف و شماره نسخه مختلف تعریف می کند. این شماره ها نه تنها در مدارک قطعات بلکه روی هر یک قطعاتی که ساخته می شود نشان داده می شوند تا عملا امکان ردگیری آنها را فراهم کنند. حتما اصطلاح خط نماد (بارکد) را شنیده اید که نمونه ای از این دیدگاه را نشان می دهد. نکته ای که در آخر باید اضافه کرد افزایش حجم اطلاعات و داده ها و البته افزایش هزینه نگهداری و کنترل آنها در این روش است که می تواند بطور مثبت یا منفی تعبیر شود!

آیا در تمام پروژه های شخصی و شرکتی و ... باید از کدگذاری استفاده کرد و دیدگاه جزیی داشت؟! البته که نه. همانطور که عرض کردم بستگی به دیدگاه طراحی، گروه پروژه، دستورالعمل های شرکت و ضرورت های ردگیری اطلاعات و قطعات آن دارد.

شما هم می توانید از این دیدگاه پروژه و ضرورت تولید شماره فنی برای تک تک قطعات را بررسی کنید.

mehd0551

عضو جدید
روش شما با اصول نقشه کشی مغایرتی ندارد ولی بطور کلی توصیه نمی شود بجز برای طراحی قطعاتی که از روی قطعات استاندارد ساخته می شوند. برای نمونه مجموعه قاب پنجره یا یک داربست که همه قطعات از روی لوله (ها) یا مقاطع (های) استاندارد ساخته می شوند.
اینکه قطعات همگی در یک نقشه دارای چند برگه طراحی شوند یا برای هر کدام نقشه جدا تهیه شود بستگی به دیدگاه طراح یا دستورالعمل های یک شرکت دارد. امروزه بیشتر شرکت ها برای کنترل جزییات طراحی و ساخت تک تک قطعات بیشتر بطور فردی و تکی با آنها برخورد می کنند. یعنی به هر قطعه شخصیت جداگانه ای داده می شود هر قطعه شماره فنی جدایی دارد، شماره مدل سه بعدی، شماره نقشه دو بعدی و ... دارد. دلیل اینکار هم امکان پذیری کنترل جزییات کار طراحی، ساخت، تولید، انبار، خدمات پس از فروش و ... برای هر قطعه است.

امکان ردگیری شخصی که دارای نام یا شماره شناسنامه نیست بسیار سخت و مشکل است. این قضیه در مورد قطعات هم مصداق دارد. در طول فرآیند توسعه یک پروژه صنعتی بسیار پیش می آید که وضعیت قطعه ای که قبلا تولید شده، قطعه ای که در حال تولید است و یا نسخه جدید آن یا قطعه جدیدی که جایگزین آن خواهد شد از دیدگاه های مختلف (مثلا ایمنی) اهمیت پیدا می کند. در این حالت تنها روشی که این امکان را فراهم می کند دیدگاه جزء نگر است که برای قطعه و حتی تک تک مدارک مرتبط با آن شماره های فنی مختلف و شماره نسخه مختلف تعریف می کند. این شماره ها نه تنها در مدارک قطعات بلکه روی هر یک قطعاتی که ساخته می شود نشان داده می شوند تا عملا امکان ردگیری آنها را فراهم کنند. حتما اصطلاح خط نماد (بارکد) را شنیده اید که نمونه ای از این دیدگاه را نشان می دهد. نکته ای که در آخر باید اضافه کرد افزایش حجم اطلاعات و داده ها و البته افزایش هزینه نگهداری و کنترل آنها در این روش است که می تواند بطور مثبت یا منفی تعبیر شود!

آیا در تمام پروژه های شخصی و شرکتی و ... باید از کدگذاری استفاده کرد و دیدگاه جزیی داشت؟! البته که نه. همانطور که عرض کردم بستگی به دیدگاه طراحی، گروه پروژه، دستورالعمل های شرکت و ضرورت های ردگیری اطلاعات و قطعات آن دارد.

شما هم می توانید از این دیدگاه پروژه و ضرورت تولید شماره فنی برای تک تک قطعات را بررسی کنید.

ضمن تشکر باید بگم از چندی پیش با وجود سختی بسیار زیاد کدینگ 14 رقمی برای شرک تهیه و از این روش برای قطعات شرکت به جهت نام گذاری و معرفی قطعات استفاده کرده ایم در حال حاضر برای من این سوال پیش آمده که در صورت استفاده از یک قطعه مشترک در بین دو مدل مختلف از دستگاه جهت نام گذاری شما چکار میکنید؟.
طبق توضیح در مثال ارسالی از طرف شما برای فایل اکسل مورد استفاده در کارهای خود اقدام به ادرس دهی برای نقشه (درفت) در لینک مربوطه در فایل اکسل نموده بودید حال در صورت استفاده از یک قطعه مشترک مثلا لوله های داربست(مثال بالا) ،آیا باز هم شما از شیت های مختلف استفاده میکنید یا نه برای هر لوله داربست ضمن داشتن سطح مقطع های یکسان اقدام به باز کزدن درفت جدید کرده و از هر قطعه در درفتهای جداگانه نقشه تهیه و آدرس دهی کرده و لینک مربوطه را اتصال میدهید.
(امروزه بیشتر شرکت ها برای ...) ضمن تشکر از راهنمایی در خصوص مسئله بالا، شرکت این کنترل جریان تولید قطعات را در اختیار طراح قرار داده (جهت کلیه دستگاه ها ،نقشه ها، نقشه های کنترل کیفی ...)این امر در عمل تمام وقت اینجانب را گرفته و ضمن ایجاد مشکلات فراوان در داخل شرکت و نگرانی از آینده نقشه های ،شرکت خواهشمند است در صورت امکان راهنمایی لازم جهت تسریع در اجرایی کردن مراحل بالا مطابق راه حل های مورد استفاده در شرکتهای بزرگ را بفرمایید.
جهت لینک کردن در روش نقشه گیری من تمام نقشه های مربوط به اجزاء تشکیل دهنده مجموعه های سبک (حدود 50 قطعه ) با همین روش نقشه تهیه میکنم یعنی یه درفت با حدود 50 شیط مختلف و 50 شیت در اصل یک آدرس برای لینک در فایل اکسلم هستن.برای امتحان چند تا فایل به روش شما انجام دادن اما متاسفانه در انجام لینک کردن ها مشکل داشتم خیلی زیاد بود تعداد نقشه ها و آدرسها:cry:

mehd0551

عضو جدید
یه روش برای ایجاد قید گذاری تو اسمبل به صورت اتوماتیک میخوام .آیا راهی هست که این اتفاق بیفته یا نه یه همچین چیزی امکان نداره.

yones66

عضو جدید
سلام دوستان
آقا یه سوال بین پاور میل و محیط ماشینکاری کتیا موندم. یعنی کتیا رو برای ماشینکاری انتخاب کنم یا پاور میل رو؟؟؟

بع دی هسوال دیگه خارج از گود کتیا : سیستم مورد نیاز برا پاور میل چیه؟؟؟ من رم 2 گیگ و سی پی یو 5400 amd. ولی متاسفانه یه قطعه لود میکنم هنگ میشه برنامه و باید ببندم.

said88

عضو جدید
با سلام دوست عزیز
با وجود اینکه در عظمت و قدرت کتیا هیچ شکی نیس ولی باید این نکته رو هم در نظرگرفت که پاورمیل نرم افزار مخصوص camهستش که البته کنارش یه نرم افزار cadجدا هم کنارش گذاشته شرکت delcam ...من که با هردو کار کردم برای cam پاورمیلو انتخاب میکنم برای cam...استرتژی هایی که تو پاور هستش خیلی جامع و کاملا....اینو در نظر بگیر که الان cncهای چوب کشور با این نرم افزار و با یه نرم افزار دیگه کار میکنن...ولی یه عیبی داره...و اون اینه که این نرم افزار تو ایران قفل شکسته اس...همین باعث میشه که به قول تو هنگ کنه ویا اصلا بالا نیاد که این مشکل تو ورژنای جدیدش خیلی رخ میده...اگه تونستی از ورژن های قدیمیش گیر بیار رو نصب کن...حالا این چیزیه که ما تجربه کردیم....
فک کنم هردوتا سوالتو جواب دادم...

در پناه حق

reza_goudarzi

عضو جدید
standard definition

standard definition

با سلام
در قسمت standard definition درفتينگ برنامه كتيا همه گزينه ها خاموش هستن
لطفا راهنمايي كنيد من رو كه چه طوري ميتونم اون ها رو تغيير بدم و ويرايش كنم
من نرم افزار كتيا R21 رو نصب كردم

آخرین ویرایش:

ZOLA

عضو جدید
سلام دوستان میخوام یه کتاب آموزش کتیا بگیرم به نظرتون کدوم انتشارات خوبه ؟

payamhetfild

عضو جدید
سلام دوستان میخوام یه کتاب آموزش کتیا بگیرم به نظرتون کدوم انتشارات خوبه ؟
دوستان عزیز من هم دقیقا همین سوالو دارم ممنون میشم بهترین کتابای فارسی بازار برای آموزش وتمرین کتیا معرفی کنید
سپاس

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ضمن تشکر باید بگم از چندی پیش با وجود سختی بسیار زیاد کدینگ 14 رقمی برای شرک تهیه و از این روش برای قطعات شرکت به جهت نام گذاری و معرفی قطعات استفاده کرده ایم در حال حاضر برای من این سوال پیش آمده که در صورت استفاده از یک قطعه مشترک در بین دو مدل مختلف از دستگاه جهت نام گذاری شما چکار میکنید؟.
طبق توضیح در مثال ارسالی از طرف شما برای فایل اکسل مورد استفاده در کارهای خود اقدام به ادرس دهی برای نقشه (درفت) در لینک مربوطه در فایل اکسل نموده بودید حال در صورت استفاده از یک قطعه مشترک مثلا لوله های داربست(مثال بالا) ،آیا باز هم شما از شیت های مختلف استفاده میکنید یا نه برای هر لوله داربست ضمن داشتن سطح مقطع های یکسان اقدام به باز کزدن درفت جدید کرده و از هر قطعه در درفتهای جداگانه نقشه تهیه و آدرس دهی کرده و لینک مربوطه را اتصال میدهید.
(امروزه بیشتر شرکت ها برای ...) ضمن تشکر از راهنمایی در خصوص مسئله بالا، شرکت این کنترل جریان تولید قطعات را در اختیار طراح قرار داده (جهت کلیه دستگاه ها ،نقشه ها، نقشه های کنترل کیفی ...)این امر در عمل تمام وقت اینجانب را گرفته و ضمن ایجاد مشکلات فراوان در داخل شرکت و نگرانی از آینده نقشه های ،شرکت خواهشمند است در صورت امکان راهنمایی لازم جهت تسریع در اجرایی کردن مراحل بالا مطابق راه حل های مورد استفاده در شرکتهای بزرگ را بفرمایید.
جهت لینک کردن در روش نقشه گیری من تمام نقشه های مربوط به اجزاء تشکیل دهنده مجموعه های سبک (حدود 50 قطعه ) با همین روش نقشه تهیه میکنم یعنی یه درفت با حدود 50 شیط مختلف و 50 شیت در اصل یک آدرس برای لینک در فایل اکسلم هستن.برای امتحان چند تا فایل به روش شما انجام دادن اما متاسفانه در انجام لینک کردن ها مشکل داشتم خیلی زیاد بود تعداد نقشه ها و آدرسها:cry:

همانطور که عرض کردم روشی که توضیح دادم روشی جزیی نگر است. یعنی برای هر قطعه یک نقشه مجزا و شماره فنی مجزا در نظر می گیرد. این روش البته تعداد فایلها را افزایش می دهد و البته زمان بیتشری را برای کنترل تک تک نیاز دارد. روشی که شما بکار گرفته اید که در آن یک مجموعه و تمام قطعات مرتبط با آن را درون یک نقشه می آورید برای مجموعه هایی که از اجزا ساده (مثل لوله و پروفیل و ...) ساخته شده اند توصیه می شود. در این مجموعه ها تک تک جزء توسط یک شخص، شرکت، کارگاه یا یک سیستم ساخته می شوند و در همان محل روی هم سوار می شوند. اگر خطایی یا مشکلی در طراحی قطعه ای وجود داشته باشد هم در همان محل یا همان تیم طراحی اصلاح می شود. پس نیازی به کنترل هر یک از اجزا از دیدگاه ردگیری فرآیند ساخت، سفارش گذاری، کنترل کیفی و ... نیست یا اگر هم باشد در همان مجموعه انجام می شود. در این روش صحبت از مواردی مثل درگیری یا سازنده های مختلف، گروه های طراحی مختلف، خط تولیدی که در محل دیگری است، و مواردی بسیار دیگری که در یک پروژه پیچیده و حجیم وجود دارد نیست.

در روش شما، اهمیت ندارد که قطعه ای مشترک بین دو پروژه وجود داشته باشد یا نداشته باشد! چرا که تک تک قطعات جزیی از مجموعه بالاتر از خود هستند و دارای شخصیت و شماره فنی مهندسی نیستند. حداکثر چیزی که در مورد قطعات وجود دارد یک برگه نقشه است که صفحه چندم از نقشه حجیم تر کل مجموعه است!

اگر قرار باشد قطعات مشترک بین پروژه های مختلف ردگیری شود، راه حل روش جزیی نگری است که من توضیح دادم و در آن برای تک تک اجزا شماره فنی جدا، شماره نقشه جدا و شخصیت فنی جدا در نظر گرفته می شود. فایل اکسلی که من نشان دادم بر همین مبنا کار می کند. یعنی برای هر قطعه جزیی یک مدل سه بعدی، یک نقشه مجزا وجود دارد و لینک آن را در کتیا باز می کند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام
در قسمت standard definition درفتينگ برنامه كتيا همه گزينه ها خاموش هستن
لطفا راهنمايي كنيد من رو كه چه طوري ميتونم اون ها رو تغيير بدم و ويرايش كنم
من نرم افزار كتيا R21 رو نصب كردم

باید کتیا را در حالت admin اجرا کنید. برای جزییات اینکار Catia admin mode را در گوگل جستجو کنید. در نوشته های سالهای قبل همین بخش هم، این روش توضیح داده شده است.

yones66

عضو جدید
با سلام دوست عزیز
با وجود اینکه در عظمت و قدرت کتیا هیچ شکی نیس ولی باید این نکته رو هم در نظرگرفت که پاورمیل نرم افزار مخصوص camهستش که البته کنارش یه نرم افزار cadجدا هم کنارش گذاشته شرکت delcam ...من که با هردو کار کردم برای cam پاورمیلو انتخاب میکنم برای cam...استرتژی هایی که تو پاور هستش خیلی جامع و کاملا....اینو در نظر بگیر که الان cncهای چوب کشور با این نرم افزار و با یه نرم افزار دیگه کار میکنن...ولی یه عیبی داره...و اون اینه که این نرم افزار تو ایران قفل شکسته اس...همین باعث میشه که به قول تو هنگ کنه ویا اصلا بالا نیاد که این مشکل تو ورژنای جدیدش خیلی رخ میده...اگه تونستی از ورژن های قدیمیش گیر بیار رو نصب کن...حالا این چیزیه که ما تجربه کردیم....
فک کنم هردوتا سوالتو جواب دادم...

در پناه حق

fبله مهندس جان کامل و واضح بود. ممنون از وقتی که گذاشتید.سپاس

yones66

عضو جدید
دوستان عزیز من هم دقیقا همین سوالو دارم ممنون میشم بهترین کتابای فارسی بازار برای آموزش وتمرین کتیا معرفی کنید
سپاس

سلام انتشارات نگارنده دانش بهترین کتاب مرجع برای دستورات و تمارین کاربردی تو کتیا هستش. جمعا چهار جلده دو جلد اول مربوط به مدلسازی صلب و طراحی سطوح هستش. جلد سوم کلا تمارین و مثالهای کاربردی رو گفته و واضح هست روند کاریش و جلد چهارم هم مربوط به بخش cnc و ماشینکاری تو کتیا هست که نمونه ش رو ندیدم و بسیار تخصصی کار شده روش
بخری پشیمون نمیشید.......

سلام بنده هم راضی ام از این کتاب. واقعا بهم کمک کردش!!!
سلام انتشارات نگارنده دانش بهترین کتاب مرجع برای دستورات و تمارین کاربردی تو کتیا هستش. جمعا چهار جلده دو جلد اول مربوط به مدلسازی صلب و طراحی سطوح هستش. جلد سوم کلا تمارین و مثالهای کاربردی رو گفته و واضح هست روند کاریش و جلد چهارم هم مربوط به بخش cnc و ماشینکاری تو کتیا هست که نمونه ش رو ندیدم و بسیار تخصصی کار شده روش
بخری پشیمون نمیشید.......

payamhetfild

عضو جدید
تشکر مجدد
مهندسین عزیز من مقداری تحقیق کردم تو سایت علاوه بر
انتشارات نگارنده دانش (محمدرضا علی پور حقیقی)
کتبهای زیرم دیدم ازشون تعریف شده:

کتاب آقای "هادی جعفری" انتشارات مثلث نارنجی .
همچنین کتاب های چند جلدی آقای "مهدی وکیلی" که به صورت پروژه محور آموزش میده
انتشارات عابد
انتشارات دیباگران تهران
نو اندیشان سپاهان اختر
کتاب آموزش کتیا نوشته " نیما جمشیدی "

با این اوصاف دوستان چه میفرماید؟کدومابهترن؟

آخرین ویرایش:

yones66

عضو جدید
تشکر مجدد
مهندسین عزیز من مقداری تحقیق کردم تو سایت علاوه بر
انتشارات نگارنده دانش (محمدرضا علی پور حقیقی)
کتبهای زیرم دیدم ازشون تعریف شده:

کتاب آقای "هادی جعفری" انتشارات مثلث نارنجی .
همچنین کتاب های چند جلدی آقای "مهدی وکیلی" که به صورت پروژه محور آموزش میده
انتشارات عابد
انتشارات دیباگران تهران
نو اندیشان سپاهان اختر
کتاب آموزش کتیا نوشته " نیما جمشیدی "

با این اوصاف دوستان چه میفرماید؟کدومابهترن؟

ببین برادر من کتابهای دیگه رو من خوندم و هیچکدوم به اندازه کتب نگارنده دانش به من دید نداد. ببینید شما باید ماهیت نرم افزار و ابزار هاشو یاد بگیرید و بعد بشینید مثال حل کنید. حالا این مثال میتونه نقشه یه قطعه ساده باشه یا یک بلوپرینت یا هرچی دیگه...... کتابهای پروژه محور واقعا همه شون کپی پیست هستن یا یوتیوب یا یه مقاله خارجی که ما زحمت نمیدیم که بریم دنبال ترجمه ش و باید حتما یه نفر ترجمه کنه اونم نه دقیق و بکنه یه کتاب و بده بیرون و بعد ما بخریم و بخونیم و بخونیم و آخرش می بینیم کلی کتاب خریدیم ولی هنوز گیریم. دوستان من مدرس این نرم افزار ها هستم شکر خدا جوری دستورات رو آموز ش میدم که شاگردان خودشون ایده تو ذهنشون میاد و میگن پس فلان دستور رو یمشه فلان جا بکار برد.
با این اوصاف میخوام بگم شما ابزار رو یاد بگیرید دستورات رو ریز و درشتش رو یاد بگیرید و کاربردش رو بعد خودتون بشینید مثال حل کنید این مثال میتونه اشیاء پیرامونتون هم باشه.
کتب پروژه محور شاید خوب باشه ولی عرض من این هست خواهشا پول بابت اینا ندید. حتی نگارنده دانش هم کتاب پروژه هاش رو من مقاله انگلیسیش رو گیر آوردم و کاملا کپی پیست هست. ولی خب مثالهاش ارزش خریدن داره مثل مثال ساخت خودروی آئودی...
دکتر علیپور حقیقی جمله قشنگی داره کافیه به همین عمل کنید : نرم افزار ابزاری است در دستان طراح و این هنر طراح است که چطور از ان استفاده کند.

دوستان من هیچ مرجعی کامل تر از هلپ این برنامه نیست برای ابتدای راه این کتب خوبن ولی هیچکدوم برای حرفه تر شدن کمکی نمیکنن. خودتون باید سر به سر برنامه بذارید و اینقققققدر مثال حل کنید و از هر کدومش کلی چیز یاد بگیرید که باز هم جا داره و علمی نیست که بگی چارتا کتاب بخرم و حله و من همه فن حریفم خیررررررررررررررررررر. محاله.

پس تلاش تلاش تلاش ........ منابع فارسی وقعا کافی نیستن. کتب پیشنهاد شده نگارنده دانش بهترین هستن ولی کافییییییییییییییی نیستن. پول بابت سایر کتابها ندید چون ارزشی ندارن از لحاظ علمی جالبه مقدمه هاشونم جوری زدن انگار مثال از خودشونه و نمونه ندارن..... جای بسی تاسفه...... این از ضعف ماست و این بسیار بده. باید این سختی رو به خودمون بدیم و با پروژه ها دست و پنجه نرم کنیم. حتی اگه طول بکشه.
وسلام......

آقا سلام . کتیا نصب کردم v5 r21 روی ویندوز 8 و 64 بیتی اما لایسنس میخواد بعد اوکی هم همیشه گزینه ها خاموشه . چه کنیم مهندسین عزیز؟ با سپاس.

yasser2222

عضو جدید
آقا سلام . کتیا نصب کردم v5 r21 روی ویندوز 8 و 64 بیتی اما لایسنس میخواد بعد اوکی هم همیشه گزینه ها خاموشه . چه کنیم مهندسین عزیز؟ با سپاس.
برای نصب 21 روی ویندوز 8 باید به سبک نصب کتیای r22 عمل کنی- یه برنامه اضافی تو دی وی دی r22 هست که عمل کرک رو انجام میده. باید از اون برنامه استفاده کنی و r21 خودتو کرک کنی. پس یا باید یه کتیای r22 گیر بیاری یا باید اون برنامه کرک رو از اینترنت بگیری. یه سایتی که یادم نیس این کرک رو گداشته بود یه سرچ کن " نصب کتیا روی ویندوز 8" پیداش میکنی

برای نصب 21 روی ویندوز 8 باید به سبک نصب کتیای r22 عمل کنی- یه برنامه اضافی تو دی وی دی r22 هست که عمل کرک رو انجام میده. باید از اون برنامه استفاده کنی و r21 خودتو کرک کنی. پس یا باید یه کتیای r22 گیر بیاری یا باید اون برنامه کرک رو از اینترنت بگیری. یه سایتی که یادم نیس این کرک رو گداشته بود یه سرچ کن " نصب کتیا روی ویندوز 8" پیداش میکنی

آقا دم شما گرم ولی خب نه سی دی r22 رو دارم نه اون سایت رو پیدا کردم. اگه یادت هست اسم سایت رو و طریقه نصب رو برام بذار چون خیلی احتیاج دارم. ممنونم

mehd0551

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز کسی ماکرو تغییر نام قطعه در اسمبلهای سنگین رو دیده؟اگه کار کرده میخوام بدونم برا اینکه تو ماکروم غیر عدد حروف بتونم بزارم راهی وجود داره.
ماکرو

yasser2222

عضو جدید
آقا دم شما گرم ولی خب نه سی دی r22 رو دارم نه اون سایت رو پیدا کردم. اگه یادت هست اسم سایت رو و طریقه نصب رو برام بذار چون خیلی احتیاج دارم. ممنونم
اول این سایت
http://forum.soft98.ir/36969-آموزش-نصب-نرم-افزار-کتیا.html

بعدش این
http://soft98.ir/software/engineering/3461-catia.html

اینم راهنما از داخل کتیای r22 خودم

پیوست ها

• JB-ReadMe.pdf
    1.4 مگایابت · بازدیدها: 0

arashk820

عضو جدید
اخرین ورژن نرم افزار

اخرین ورژن نرم افزار

سلام
ورژن catia v5 R20 را روی سیستم دارم اولا میخوام بدونم در حال حاضر کدام ورژن را نصب کنم ایا ورژن بالاتر تفاوت قابل توجهی نسبت به v5R20 دارد ؟

مشکل دوم اینکه HELP نرم افزار کار نمیکنه و وقتی روی HELP کلیک میکنم ادرس فایلی را روی سیتم میخواد . چطور این مشکل را حل کنم ؟

ارادتمند شما - آرش

yones66

عضو جدید
سلام
ورژن catia v5 R20 را روی سیستم دارم اولا میخوام بدونم در حال حاضر کدام ورژن را نصب کنم ایا ورژن بالاتر تفاوت قابل توجهی نسبت به v5R20 دارد ؟

مشکل دوم اینکه HELP نرم افزار کار نمیکنه و وقتی روی HELP کلیک میکنم ادرس فایلی را روی سیتم میخواد . چطور این مشکل را حل کنم ؟

ارادتمند شما - آرش

با سلام
ورژنهای بالاتر تا کتیای 5-6 2013 از لحاظ ابزار تغییری جدی نداشته ولی کتیای 6-5 نسخه 2014 چندین ابزار بسیار قوی به محیط های طراحی سطوح اضافه شده و یک ماژول جدید هم اضافه شده حالا محیطهای دیگه رو نمیدونم و سر نزدم البته مدلسازی صلبش هم تغییری نداشته و نیازی نداره و کامله.

و اما هلپ
ببینید این سوال تکراری زیاد پرسیده شده دوست عزیز هلب کتیا رو باید جداگانه نصب کنید و در موقع نصب بهتون میگه آیا کتیا نصب شده یا نه اگه نصب دارید آدرس رو خودکار پیدا میکنه و اگه ندارید خب نصب کنید...
وقتی هلپ رو نصب کردید کتیا رو اجرا کنید و هلپ رو به راحتی بیارید بالا ولی اگه باز کار نکرد مسیر هلپی رو که نصب کردید رو بهش بدید.
یاعلی مدد

arashk820

عضو جدید
با سلام
ورژنهای بالاتر تا کتیای 5-6 2013 از لحاظ ابزار تغییری جدی نداشته ولی کتیای 6-5 نسخه 2014 چندین ابزار بسیار قوی به محیط های طراحی سطوح اضافه شده و یک ماژول جدید هم اضافه شده حالا محیطهای دیگه رو نمیدونم و سر نزدم البته مدلسازی صلبش هم تغییری نداشته و نیازی نداره و کامله.

و اما هلپ
ببینید این سوال تکراری زیاد پرسیده شده دوست عزیز هلب کتیا رو باید جداگانه نصب کنید و در موقع نصب بهتون میگه آیا کتیا نصب شده یا نه اگه نصب دارید آدرس رو خودکار پیدا میکنه و اگه ندارید خب نصب کنید...
وقتی هلپ رو نصب کردید کتیا رو اجرا کنید و هلپ رو به راحتی بیارید بالا ولی اگه باز کار نکرد مسیر هلپی رو که نصب کردید رو بهش بدید.
یاعلی مدد

سلام و ممنون بابت پاسخ یونس جان (yones66).
1- مشکل این هست که فایل هلپ را پیدا نکردم تا نصب کنم شما لینکی دارید تا فایل هلپ کتیا v5r20 را دانلود کنم. ؟
2- در دستور symmtry در محیط sketcher وقتی یک منحنی را انتخاب کرده و محور تقارن را هم انتخاب کنم قرینه منحنی را ترسیم میکنه ولی منحنی اولیه را پاک میکنه چطور میشه تنظیمات را تغییر داد تا وقتی قرینه را ترسیم کرد شکل اولیه را پاک نکند ؟

ارادتمند شما - آرش

yones66

عضو جدید
سلام و ممنون بابت پاسخ یونس جان (yones66).
1- مشکل این هست که فایل هلپ را پیدا نکردم تا نصب کنم شما لینکی دارید تا فایل هلپ کتیا v5r20 را دانلود کنم. ؟
2- در دستور symmtry در محیط sketcher وقتی یک منحنی را انتخاب کرده و محور تقارن را هم انتخاب کنم قرینه منحنی را ترسیم میکنه ولی منحنی اولیه را پاک میکنه چطور میشه تنظیمات را تغییر داد تا وقتی قرینه را ترسیم کرد شکل اولیه را پاک نکند ؟

ارادتمند شما - آرش

بزرگوار من r20 تو اینترنت ندیدم جایی باشه ولی شما سری یه این لینک بزن و هلپش رو دانلود کن و در موقع نصب اگه ورژن کتیا رو قبول نکرد به صورت جدا نصب کن :

http://p30download.com/fa/entry/56227/

(اونی که نوشته Documentation رو دانلود کن)

واما دستور قرینه سازی :
ببین دوست من قرینه سازی در محیط دو بعدی کتیا دو جور هست یکی اینکه قرینه میکنه ولی مرجع رو پاک می کنه و دیگری قرینه رو انجام میده ولی مرجع رو پاک نمیکنه. شما از نوع اول استفاده میکنی.یه نگاه کنی به آیکونهاشون واضحه مهندس.
یاحق

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    33.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ma5967

عضو جدید
دوستان آیا میشه یه قسمت از part رو جدا کرد و به صورت assemble با باقیمانده part درآورد؟