تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

aydogan

عضو جدید
طرح اسکچتون باید ربعی از دایره باشه نه نیم دایره

[FONT=&quot]سوال:چرا باید ربع دایره باشد؟[/FONT]​
[FONT=&quot]2-در حالت ربع دایره هم جواب نداد.مشکل در انتخاب محور است.محور حجم را انتخاب می کنم اما ارور می دهد.[/FONT]​
[FONT=&quot]میشه دستور رو اجرا کرده و فایل سورس را قرار بدهید؟[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
SHAFT و GROOVE

SHAFT و GROOVE

سوال:چرا باید ربع دایره باشد؟
2-در حالت ربع دایره هم جواب نداد.مشکل در انتخاب محور است.محور حجم را انتخاب می کنم اما ارور می دهد.
میشه دستور رو اجرا کرده و فایل سورس را قرار بدهید؟
اسکچ در حال دوران چه برای حجم دادن SHAFT چه برای بریدن GROOVE باید در یک طرف خط دوران باشد
به همین خاطر برای ایجاد نیم کره باید اسکچتون نیم نیم دایره یا همون ربع دایره باشه .
2013-07-10 03-51-20.jpg
فایلش رو هم گذاشتم:

پیوست ها

• Part1.rar
    69.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
میخواستم ببینم چطوری میشه stp رو به part تبدیل کرد؟
به سختی.
:wallbash:
یعنی یه جورایی نمیشه امین جان
اگر این سوالو تو تاپیک سالید پرسیده بودی جوابش فرق داشت...:que:

bigbomber

کاربر فعال
سلام
به سختی.
:wallbash:
یعنی یه جورایی نمیشه امین جان
اگر این سوالو تو تاپیک سالید پرسیده بودی جوابش فرق داشت...:que:

سلام. فایلت چی هستش. در CATIA برای پروسه ی مورد نظر از ماژول های Digitized Shape Editor و Quick Surface Reconstruction باید استفاده کنی. اگر یک دونس بگذارش اینجا یک نگاهی بندازیم.
آقای mer30fery منظورتون چیه اگر این سوالو تو تاپیک سالید پرسیده بودی جوابش فرق داشت...؟؟؟؟؟؟؟؟ من خودم سالید رو حرفه ای نیستم. یعنی سالید برا این کار امکانات راحت تری داره؟؟ میشه دقیق توضیح بدید؟

mer30fery

کاربر ممتاز
stp to part

stp to part

سلام. فایلت چی هستش. در CATIA برای پروسه ی مورد نظر از ماژول های Digitized Shape Editor و Quick Surface Reconstruction باید استفاده کنی. اگر یک دونس بگذارش اینجا یک نگاهی بندازیم.
آقای mer30fery منظورتون چیه اگر این سوالو تو تاپیک سالید پرسیده بودی جوابش فرق داشت...؟؟؟؟؟؟؟؟ من خودم سالید رو حرفه ای نیستم. یعنی سالید برا این کار امکانات راحت تری داره؟؟ میشه دقیق توضیح بدید؟
خب برو تو اون تاپیک ببین برادرمن
فقط میدونم تو سالید با دقت قابل قبولی با یک کلیک بهت نمودار درختی میده تپل...
کتیاش با دوستان متخصص این نرم افزار I Don't Know

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام

اول فایل stp را توسط کتیا باز کنید. سپس سرشاخه درخت طراحی را نگاه کنید. بسته به اینکه محتوای فایل چه باشد ممکن است نتیجه خواندن یا مجموعه catproduct باشد یا یک تک فایل catpart. اگر می خواهید مدل را بصورت پارامتریک داشته باشید باید مدل را از حالتی مرده یا isolated و توسط دستور recognize features به حالت پارامتریک تبدیل کنید که اینکار برای مدل هایی که از لحاظ هندسی پیچیده هستند کار سختی است. در ضمن قبل از اینکار هم باید چک کنید ببینید آیا کتیا موفق شده است از هندسه که خوانده است مدل توپر solid بسازد یا نه. برای اینکار به درخت طراحی نگاهی بیاندازید ببینید آیا partbody وجود دارد که درون آن هندسی وجود داشته باشد یا هندسه در بخش geometrical set قرار دارد که در این حالت دوم به مفهموم آن است که هندسه بصورت سطح surface وارد کتیا شده است و در گام اول باید از روی آن مدل توپر ساخت.

mehd0551

عضو جدید
اول فایل stp را توسط کتیا باز کنید. سپس سرشاخه درخت طراحی را نگاه کنید. بسته به اینکه محتوای فایل چه باشد ممکن است نتیجه خواندن یا مجموعه catproduct باشد یا یک تک فایل catpart. اگر می خواهید مدل را بصورت پارامتریک داشته باشید باید مدل را از حالتی مرده یا isolated و توسط دستور recognize features به حالت پارامتریک تبدیل کنید که اینکار برای مدل هایی که از لحاظ هندسی پیچیده هستند کار سختی است. در ضمن قبل از اینکار هم باید چک کنید ببینید آیا کتیا موفق شده است از هندسه که خوانده است مدل توپر solid بسازد یا نه. برای اینکار به درخت طراحی نگاهی بیاندازید ببینید آیا partbody وجود دارد که درون آن هندسی وجود داشته باشد یا هندسه در بخش geometrical set قرار دارد که در این حالت دوم به مفهموم آن است که هندسه بصورت سطح surface وارد کتیا شده است و در گام اول باید از روی آن مدل توپر ساخت.
سلام من فایلم را باز کردم با فرمت stp بود حال یک سری فایل دارم به صورت سالید، ویه سری فایل هم به صورت سور فیس.حالا چطور میتونم اونا را دارای درخت طراحی کنم این دستور recognize features کجا هستش که انتخابش کنم .درضمن تو فایل های باز شده توسط کتیا که دارای partbody هستند قسمت geometrical set (یه پوشه زرد تو درخت طراحی) وجود داره ولی خالی هستش.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام من فایلم را باز کردم با فرمت stp بود حال یک سری فایل دارم به صورت سالید، ویه سری فایل هم به صورت سور فیس.حالا چطور میتونم اونا را دارای درخت طراحی کنم این دستور recognize features کجا هستش که انتخابش کنم .درضمن تو فایل های باز شده توسط کتیا که دارای partbody هستند قسمت geometrical set (یه پوشه زرد تو درخت طراحی) وجود داره ولی خالی هستش.

این دستور در بخش part design قرار دارد و می تواند بطور خودکار یا دستی کار کند. در حالت خودکار خود برنامه یک مدل سالید مرده را به مدل پارامتریک تبدیل می کند. البته برای مدل های پیچیده اینکار نیاز به مهارت کاربر دارد و حتی گاهی جواب نمی دهد.

aydogan

عضو جدید
سلامتو گوگل سرچ کن پیدا می کنی تو همین انجمن هم خیلی هست برو صفحه اول انجمن تو تالار های مکانیک ،نرم افزار، چند صفحه پایین تر از همین تایپیک(تایپیک مرجع و آموزش کتیا) تایپیک دانلود فایل های آموزشی کتیا پیدا میکنی.
هیچ جا نتونستم پیدا کنم.
میتونی چند تا سایت معرفی کنی

yasser2222

عضو جدید
شنیدم کتیاV6 مستقیما با اباکوس لینک میشه درسته؟ کسی امتحان کرده؟ کتیاV5-V6 چطور؟ تو یه ویدئو دیدم که اباکوس رو با کتیا لینک کرده بود.توی نوار ابزار کتیا یه تب به اسم اباکوس داشت که میزد و بش پورت میدادو ...کسی میدونه چه خبره!!؟

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
فیلم های آموزشی برای کسانی که علاقمند به یادگیری طراحی کشتی، طراحی خطوط لوله piping و کابل های برق و ... توسط کتیا هستند:

http://www.mmnt.net/db/0/0/csd90.niiefa.spb.su/pub/upload/CATIA_ElectricalCable

حجم فایلها از 7 مگابایت شروع و تا 260 مگابایت می رسد. این فایلها دید خوبی نسبت به قابلیت های کتیا در این بخش از صنعت و همینطور مدیریت اطلاعات مهندسی در این زمینه به کاربر می دهد اما اگر حوزه کاری شما نیست وقت تان را صرف آن نکنید!

mehd0551

عضو جدید
ویندوز 8

ویندوز 8

سام میخوام از ویندوز 7 به 8 کوچ کنم برا همیشه میخوام 7 را کنار بزارم حالا میخوام بدونم چه مشکلاتی روبرو میشم آیا نرم افزارهای طراحی روی اون کار میده؟(کتیا - سالید - مکانیکال - اتوکد - پرونست ) یا که نه نصب اونا کامل نمیشه(تو نت سرچ کردم هم موافق زیاد بود هم مخالف)و از اونجا که این کوچ حتمی هستش و تا یک ماه آینده اتفاق میفته میخوام بدونم نیاز به چه چیزایی دارم ممنون میشم-البته قراره PCرا هم کلا عوض کنم ولی نمیدونم قراره چی برام بیاد که ببینم سخت افزاری مشکل داره یا نه فقط رم اون رو میدونم 16 هستش مانیتور هم 21 (برا اینکه همه چیز رو دیسک تاپ جابشه مانیتور بزرگ انتخاب کردن،البته فکر کنم)اما مابقی اونا را نمیدونم .

12*12

عضو جدید
سام میخوام از ویندوز 7 به 8 کوچ کنم برا همیشه میخوام 7 را کنار بزارم حالا میخوام بدونم چه مشکلاتی روبرو میشم آیا نرم افزارهای طراحی روی اون کار میده؟(کتیا - سالید - مکانیکال - اتوکد - پرونست ) یا که نه نصب اونا کامل نمیشه(تو نت سرچ کردم هم موافق زیاد بود هم مخالف)و از اونجا که این کوچ حتمی هستش و تا یک ماه آینده اتفاق میفته میخوام بدونم نیاز به چه چیزایی دارم ممنون میشم-البته قراره PCرا هم کلا عوض کنم ولی نمیدونم قراره چی برام بیاد که ببینم سخت افزاری مشکل داره یا نه فقط رم اون رو میدونم 16 هستش مانیتور هم 21 (برا اینکه همه چیز رو دیسک تاپ جابشه مانیتور بزرگ انتخاب کردن،البته فکر کنم)اما مابقی اونا را نمیدونم .
Catia,Abaqus,Solid,AutoCAD این چهارتا رو تا جایی که من میدونم به راحتی جواب میدن،بقیه رو نمی دونم ولی دیر یا زود همه مجبور میشن برن سراغ 8 پس به زودی مشکل -اگه برای هر نرم افزاری وجود داشته باشه-حل میشه...

mehd0551

عضو جدید
تنظیمات بیل اف متریال

تنظیمات بیل اف متریال

سلام میخوام همیشه وقتی کامپیوترم را روشن میکنم و میرم تو محیط نقشه، نوشته های تو جدول بیل اف متریالم همون چیزی باشه که خودم میخوام.برا این کار باید چکار کنم؟در حال حاضر من از تو محیط اسمبلی تب انالیز قسمت بیل آف متریال به ترتیبی که میخوام تو جدولم بیاد میچینم بعد اگه من کتیا را ببندم و دوباره باز کنم این تنظیمات به پیش فرض بر میگردن حالا از کجا این تنظیمات را ثابت کنم ؟که بعد از خروج من و ورود دوباره من به اون (کتیا)جدولی که میگیرم از تو محیط درفت همون جدول قبلی باشه .

آخرین ویرایش:

maryam72

عضو جدید
[FONT=&quot]با سلام. محیط ماشینینگ کتیا شامل قسمتهای زیره:[/FONT]​
Lathe- prismatic- surface- advanced nc manufacturing review- stl rapid prototuping​
[FONT=&quot]میخواستم اگه امکانش هست در مورد هر کدوم از این محیطا مختصر توضیح بدید و بگید کدوم یک برای ماشینکاری عمومیت بیشتری داره؟ در ضمن میشه در مورد کانتور و استوک هم توضیح بدید. چه طوری باید استوک تعریف کنیم؟ مرسی[/FONT]

smmoosavian

عضو جدید
سلام میشه بگید چه ظور میتونم توی کتیا فیلمبرداری کنم؟ ممنون
فيلمبرداري خود كتيا زياد جالب نيست، بهترين نرم افزار براي فيلمبرداري از صفحه نمايش ، BB Flashback‌ هست. من خودم براي تهيه فيلم از اين نرم افزار استفاده مي كنم.
http://soft98.ir/tags/BB+FlashBack/

12*12

عضو جدید
با سلام. محیط ماشینینگ کتیا شامل قسمتهای زیره:
Lathe- prismatic- surface- advanced nc manufacturing review- stl rapid prototuping​
میخواستم اگه امکانش هست در مورد هر کدوم از این محیطا مختصر توضیح بدید و بگید کدوم یک برای ماشینکاری عمومیت بیشتری داره؟ در ضمن میشه در مورد کانتور و استوک هم توضیح بدید. چه طوری باید استوک تعریف کنیم؟ مرسی
جامع ترین همون advanced machining هستش که تر کیبیه از محیط های Lathe,Prismatic,Surface حتی کتاب هایی که تو بازار دیدم یا دوره هایی که برگذار میشه عموما روی این محیط کار میکنن آخه همه

دستورات از اون سه محیط رو داره...

برای تعریف کردن استوک هم باید بری اینجا:
Untitled.png
برای اساس نیاز حالا با ابعاد,ابر نقاط,افست و... یکی رو انتخاب کنی...

aydogan

عضو جدید
من به دنبال پی دی اف هایی هستم که شامل تمارین برای کتیا باشند.
یعنی مرحله به مرحله طراحی قطعات مختلف را داشته باشند.

aydogan

عضو جدید
آیا کتیا هلپ پی دی اف دارد؟
من نرم افزاری را ندیدم که در داخل سی دی اش هلپ نداشته باشد بجز کتیا!!!
از دوستان اگر کسی هلپش را دارد لطفا برای بقیه آپلود فرماید.

mehd0551

عضو جدید
تبدیل عکس به پارت بادی

تبدیل عکس به پارت بادی

سلام یه جایی چیزی در مورد عکس گرفتن و انتقال اون عکس به کتیا شنیدم کسی چیزی در این باره میدونه؟

mehd0551

عضو جدید
من به دنبال پی دی اف هایی هستم که شامل تمارین برای کتیا باشند. یعنی مرحله به مرحله طراحی قطعات مختلف را داشته باشند.
سلام در لینک زیر بیش از 90 تمرین کتیا است بری دانلود هر کدام روی شکل آن کلید کنید تا به صفحه دانلود هدایت شوید دانلود رایگان 90 تمرین کتیا
والا من نمیدونم شما دقیقا چی میخواین این چیزی که گفتی (تمرین های کتیا مرحله به مرحله) منظورتون چیه اما تو گوگل سرچ کردم تمرین کتیا دیدم کلی مطلب ریخت جلوم .گفتم شاید خراب باشن برا همین تک به تک باز کردم ،بازم گفتم شاید آموزش ندارن دیدم اکثرا توضیحات نحوه ساختش را هم داده . در کل اگه تو گوگل بزنی تمرین کتیا کلی مطلب بهت میده ادرس اخر همین مطلب هم یه کلی آموزش قطعه گذاشته در ضمن پست شماره 2529 هم یه سری تمرین گذاشته.بازم بگردی هست .www.catia.ir/tamrinat.html

mehd0551

عضو جدید
منظورتان از "همراه .... یک علت قفل و غیر فعال شدن تنظیمات کتیا قفل شدن توسط administrator است. در این حالت administrator کامپیوتر یا شبکه ای که کامپیوتر عضو آن کتیا را در حالت admin) admin خود برنامه ) اجرا کرده و دستیابی کاربران دیگر به این تنظیمات را می بندد.
این تنظیمات را چطور میتونم برگردونم زمانی که من وارد ادمین کتیا از ادمین کامپیوتر میشم همه چیز درسته، اما وارد ادمین کتیا،. از یوزر کامپیوتر نمیتونم بشم ، از کجا میتونم این دسترسی را برا یوزر ها باز کنم؟

mehd0551

عضو جدید
تمرین کتیا

تمرین کتیا

یه تجربه شخصی از خودم میگم برا اونایی که میخوان کتیا یاد بگیرن من خودم کتیا را تازه شروع کردم و دارم سعی میکنم هر روز بهتر یاد بگیرم،اما روزهای اول (حدود 3 ماه )هرچی یاد میگرفتم مفت نمیرزید میدوند برا چی چون همیشه میشستم پشت سیستم و یه چیزی را پیدا میکردم میزاشتم دم دستم و شروع می کردم به کشیدن تا اون قطعه تموم نمیشد هم ول کن نبودم. یه روز رسیدم به کشیدن یه قاشق موقع کشیدنش توش موندم (گفتم که بدونید اون موقع تازه کار بودم همیشه کمد و ویترین و میز و یخچال و... میکشیدم که اکثر سطوحش صاف بود)خیلی سعی کردم نشد که نشد هر کاری کردم نمیتونستم دو انهنا از مرکز قاشق را به لبه های اون متصل کنم .از یکی از دوستام کمک خواستم اونم اومد و کمکم کرد و تموم شد مابقی کارام را هم دید و گفت خوبه فرداش یه کار برام اورد گفت این را بکش منم کشیدم، این روند ادامه داشت تا حدود دو هفته و هر روز دو یا سه قطعه می کشیدم . یه روز جمعه بود صبح اومد پیشم و یه کولر گازی اسپیلت را با کتیا باز کردو شروع کرد به توضیح دادن قطعاتش دیدم قطعات همون قطعاتی هستن که من تو یک هفته گذشته کشیدم اونم کار کردن رو پروژ را یادم داد . از اون به بعد هیچ قطعه ای را بدون مجموعش نکشیدم حدود چند سال از این موضوع میگذره اما همیشه من با قطعاتی کار میکنم که جزیی از یه مجموعه مونتاژی بزرگتر باشن و هیچ موقع از یک پارت تنها استفاده نمیکنم .به نظر من دنبال مجموعه های مونتاژی تمرینی باشید تا دنبال پارت های تمرینی .

maryam72

عضو جدید
مرسی از راهنماییتون ولی اگه امکانش هست نحوه فیلمبرداری خود کتیارو هم بگید. فقط میخوام بدونم

maryam72

عضو جدید
مرسی از راهنماییتون. ولی من اصلا نمیدونم واسه چی باید استوک تعریف کنیم و استوک چیه؟ واینکه گفتید بر اساس نیاز ابر نقاط و افست و ...تعریف میکنیم نمیدونم در هر زمان به چه چیزی احتیاج داریم؟

mehd0551

عضو جدید
راستی می دانستید کتیا نصب شده را هم می توان کپی و اجرا کرد. فقط باید یک environment جدید ایجاد کنید تا برنامه اجرا شود.
مهند جان نثار میگم :یعنی فولدر نصب کتیا را کپی کنم بعد روی یه سیستم دیگه پیست کنم و یه ،environmen بسازم حله؟خیلی جالب میشه این که .اما فکر نکنم عملی باشه؟یعنی شدنی ؟