تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
شاید این جداول ب کار بیاد برای هارمونیک

naseria_1364

عضو جدید
مشکل نوسانات برق

مشکل نوسانات برق

سلام دوستان
ميخاستم بدونم نوسانات برق رو چطوري ميشه اندازه گرفت؟ راهي براي ثبت خودکارش هست؟
من تو يه مجتمعي هستم که چند مشکل برقي داريم بضيا ميگن ممکنه از نوسانات برقي باشه ميخام بدونم چطوري ميشه فهميد واقعا نوسان داريم؟
نکته مهمتر اينه که ممکنه فرکانس برق بخاطر وجود مشکل يا هر علت ديگه اي در سمت مصرف کننده تغيير کنه؟؟
چون يه تابلو با نور smd داريم که نورش خيلي کم شده و شرکت مربوطه ميگه مشکل از نوساناته و اينم وسط حرفاش گفت که فرکانس برقتون ممکنه مشکل داشته باشه؟
البته اينم بگم ما يه پست اختصاصي داريم و این پست موتورخونه ما رو هم ساپورت میکنه بنابراین اگه مشکل نوسانات داشته باشیم احتمالا تا الان باید پمپ هامون هم دچار مشکل میشدن

leon2008

عضو جدید
سلام من میخوام جریان اتصال کوتاه یه تابلو رو بدست بیارم تابلو طراحی شده و بار مصرفی و جریانش مشخصه.
سوال دوم اینکه در زمین کردن سطح مقطع سیم مسی ارت رو چطوری بدست بیارم؟
ممنون که جواب میدید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ميخاستم بدونم نوسانات برق رو چطوري ميشه اندازه گرفت؟ راهي براي ثبت خودکارش هست؟
من تو يه مجتمعي هستم که چند مشکل برقي داريم بضيا ميگن ممکنه از نوسانات برقي باشه ميخام بدونم چطوري ميشه فهميد واقعا نوسان داريم؟
نکته مهمتر اينه که ممکنه فرکانس برق بخاطر وجود مشکل يا هر علت ديگه اي در سمت مصرف کننده تغيير کنه؟؟
چون يه تابلو با نور smd داريم که نورش خيلي کم شده و شرکت مربوطه ميگه مشکل از نوساناته و اينم وسط حرفاش گفت که فرکانس برقتون ممکنه مشکل داشته باشه؟
البته اينم بگم ما يه پست اختصاصي داريم و این پست موتورخونه ما رو هم ساپورت میکنه بنابراین اگه مشکل نوسانات داشته باشیم احتمالا تا الان باید پمپ هامون هم دچار مشکل میشدن
نوسان همیشه و همه جا هست .
بهترین راه برای محافظت از موتور خونه و دیگر تجهیزات استفاده از تثبیت کننده ولتاژ هست.
در بعضی شبکه ها ظرفیت ترانس رو برای مقدار مشخصی سیم پیچی میکنن که بعد از مدت زمانی ممکنه این حالت پیش بیاد که حداکثر بار شبکه دقیقا به اندازه توان ترانس هست در صورتی چند درصدی باید کمتر باشه.
در این صورت نوسانات افت ولتاژ ممکنه پیش بیاد.
افت ولتاژ هم تا 218 ولت مشکلی نداره.(البته به نوع بار هم بستکی داره .مثلا تجهیزات ازمایشگاهی حساس هستند)
کمتر از این مقدار به مصرف کننده مخصوصا موتور اسیب میرسونه با توجه به اینکه انتخاب فیوز ها در سطح منازل تجاری مسکونی مهندسی انجام نمیشه.

سلام من میخوام جریان اتصال کوتاه یه تابلو رو بدست بیارم تابلو طراحی شده و بار مصرفی و جریانش مشخصه.
سوال دوم اینکه در زمین کردن سطح مقطع سیم مسی ارت رو چطوری بدست بیارم؟
ممنون که جواب میدید

سلام.از شبیه ساز استفاده کنید .دستی تقریبا غیر ممکنه (با توجه به گستردگی شبکه)
etap یا digsilent

pjm

عضو جدید
سلام دوستان درمورد برنامه نویسی الگوریتمای جایابی DG توی متلب بصورت M-file اطلاعاتی دارید؟

sh2012

عضو جدید
مقاله تکنولوژی پیشرفته فشار قوی

مقاله تکنولوژی پیشرفته فشار قوی

با سلام دوستان نیاز به چند مقاله در زمینه تکنولوژی پیشرفته فشار قوی دارم که شبیه سازی آسانی داشته باشند که به راحتی بتونم راحتی شبیه سازی آن ها را انجام بدهم

challenger_69

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان هست که شبیه‌سازی SVC رو برای کاربرد در کوره قوس الکتریکی توی نرم‌افزار MATLAB داشته باشه؟ اگه مقاله اصلی که شبیه‌سازی رو از روش انجام دادین رو داشته باشین که دیگه عالی میشه. راستش برای پروژه یکی از درسام میخوام.:redface:

tak2750

عضو جدید
سلام
کسی میدونه فرق نرم افزار eplan cabinet و
eplan pro panel
چیه؟
کدوم کاملتره؟

nit1991

عضو جدید
با سلام. لطفا اگر اطلاعاتی در مورد ترانس های AB که در کشور استفاده می شوند دارید در اختیار من بگذارید. اگر در مورد کلاس های دیگر ترانس ها از نظر تلفات هم اطلاعاتی دارید من را راهنمایی کنید.

86032529

عضو جدید
سلام خدمت دوستان اللخصوص آقا جواد و آقا مصطفی.
سؤالاتی داشتم :
این ادوات FACTS جزو دروس کارشناسی ارشد قدرت هستش ؟!
و کلاً چی هستند این ادوات FACTS ?!

و

درس راه های کنترل توان راکتیو که جزو دروس کارشناسی ارشد قدرت هستش همون ادوات FACT هستش ؟!
اگر نه میشه به چند مورد خیلی کوچیک و سطحی در مورد راه های کنترل توان راکتیو اشاره کنید.
البته جبران سازی توسط خازن رو میدونم.
==
ممنون.

آره مهندس هم کنترل توان راکتیو از درسای کارشناسی ارشد هست هم ادوات فکتس.و ادوات فکتس برای کنترل توان شبکه که اصل آن هم کنترل توان راکتیو در ساعات و زمانهای مختلف هست و پایداری سیستم.کنترل توان اکتیو و راکتیو کنترل فرکانس با تغییر زاویه و فاز و بهبودی پایداری شبکه کاربرد دارد و خیلی مهم و کاربردی است. ولی هر دو درس دو درس جدا هستند ولی به هم ربط دارند تا حدودی

آخرین ویرایش:

shahamiri

عضو جدید
سلام.
رحمانی مهر هستم وپاسخگوی سوالاتی درزمینه ماشینهای الکتریکی .ممنون

سلام و خسته نباشید
ی سوال داشتم مهندس جان
من تازه مراحل درس و خدمت رو پشت سر گذاشتم و می خوام برم سر کار،خب دارم مطالعه میکنم .

داشتم ی مطلبی در مورد پلاک موتور ها و راه اندازی شون می خواندم که نوشته بود موتوری که روی پلاکش نوشته 220 مثلث رو نمیشه با شبکه برق ایران راه انداخت و دلیلش را هم متوجه نشدم میشه شما لطف کنید و توضیح بدبد؟؟؟؟؟؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
تفاوت فیوز تندکار و کندکار چیه؟

فیوز تندکار معمولار برای مدارات روشنایی و اهمی به کار میره و با وقوع اتصالی بلافاصله مدار رو قطع میکنه...
فیوز کندکار برای مدارات موتوری به کار میره و مدار رو با تاخیر قطع میکنه...چون در مدارات موتوری، با استارت موتور 4 تا 7 برابر جریان نامی، جریان راه اندازی میکشه و فیوزهای تندکار قادر به استارت موتور نیستن

موفق باشید

leon2008

عضو جدید
میخواستم بدونم وقتی بطور مثال یه شهرک مسکونی مثلا 5 تا پست برق رو که ترانس دارن باهم رینگ میکنم آیا برای ظرفیتی که این رینگ میتونه داشته باشه محدودیتی هست؟ که تا چند مگاوات برق رو میشه با یه رینگ پخش کرد؟ استانداردی داریم از وزارت نیرو یا سازمان برنامه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
میخواستم بدونم وقتی بطور مثال یه شهرک مسکونی مثلا 5 تا پست برق رو که ترانس دارن باهم رینگ میکنم آیا برای ظرفیتی که این رینگ میتونه داشته باشه محدودیتی هست؟ که تا چند مگاوات برق رو میشه با یه رینگ پخش کرد؟ استانداردی داریم از وزارت نیرو یا سازمان برنامه؟
سوال شما مشکلاتی داره دوست من... چندتا نکته هست که عرض میکنم خدمتتون...
وقتی میگید شهرک مسکونی رو میخواید تغذیه کنید باید بدونید که سیستم توزیع نمیتونه رینگ باشه!!! سیستم توزیع بدون شک شعاعی خواهد بود... یعنی به چند دلیل که یکیش مسائل حفاظتی هست نمیتونید پست ها رو به هم وصل کنید...
مورد بعدی درباره ظرفیت هست... ببینید استاندارد برای هرچیزی نمیشه پیدا کرد... بستگی داره مصرف شهرک چقدر باشه... متناسب با اون میشه پست توزیع احداث کرد و شهرک رو تغذیه کرد... یعنی محدودیت خاصی نداره... شما خیلی کلی پرسیدید سوالتون رو و جزئی تر از این نمیشه بحث کرد... اگر سوال خاصی دارید مسئله رو بازتر کنید...

AMIN4EVER

عضو
سلام.
یک عکس بود نوشته بودن روش که بچه ی 3 ساله سر شارژر گوشی که به برق وصل بود رو در دهان گذاشته و مرده.
همچین اتفاقی میفته با این کار ؟!

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام.
یک عکس بود نوشته بودن روش که بچه ی 3 ساله سر شارژر گوشی که به برق وصل بود رو در دهان گذاشته و مرده.
همچین اتفاقی میفته با این کار ؟!
سلام
حد آستانه جریان برای کشنده بودن 50 میلی آمپره که با ولتاژ 65 ولت این جریان ایجاد میشه...!
شارژر گوشی ولتاژش حدودا 5 ولته...
فکر نمیکنم 5 ولت بتونه کسی رو بکشه!

***##***

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلا م من تازه عضوشدم نمیدونم سوالاتم روباید کجامطرح کنم؟من یه مقاله فارسی درموردتوربینهای بادی ازلحاظ محورچرخش لازم دارم اماهرچی گشتم یه مقاله خوب ندیدم میشه کمکم کنید؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام
شکل نشون داده شده متصل به هادی چیست؟
با تشکر قبلی

• Like
واکنش ها: Sima

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
منظورتون چجور نوسانی هست ؟

فرض کن برف روی خط نشته و یخ زده
هوا که گرم میشه این یخ میشکنه
اون لحظه به سیم فشار زیادی میاد و سیم بالا پایین میره-برا گرفتن این بالا پایین رفتن ها از دمپر استفاده میکنن.
من دیدم بین دو دکل که فاصله زیادی دارن از دوتا دمپر پشت سر هم استفاده میکنن.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
کاربرد موتور سنکرون ؟
موتور سنکرون قبلا به جای بانک خازنی در صنایع برای کنترل توان راکتیو با اسم "کندانسور سنکرون" در حالت بی باری به کار میرفت...

AminPower

عضو جدید
سوالاتی در مورد GIS و نرم افزار ورود اطلاعات SMALL WORLD CORE

سلام.
در مورد GIS کسی اطلاعاتی داره یا کار کرده ؟
اطلاعات و تعداد و مشخصات ادواتی که در شبکه ها به کار رفته رو شمارش کرده و با نرم افزار SMALL WORLD CORE وارد سیستم میکنن درسته ؟

کسی آموزش خوبی از این نرم افزار و جزئیاتش داره بزاره ممنون میشم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
موتور سنکرون قبلا به جای بانک خازنی در صنایع برای کنترل توان راکتیو با اسم "کندانسور سنکرون" در حالت بی باری به کار میرفت...

ژنراتور سنکرون هم برای بهبود ضریب قدرت استفاده میشه درسته؟ یعنی هم در حالت موتوری هم ژنراتوری جریان به شبکه تزریق میکنه؟
........

ترانس زمین برای ایجاد نول مصنوعی به کار میره . دقیقا منظور از این نول مصنوعی چیه ؟یعنی بدون اینکه مرکز ترانس زمین شده باشه , شبکه نول داره؟

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ژنراتور سنکرون هم برای بهبود ضریب قدرت استفاده میشه درسته؟ یعنی هم در حالت موتوری هم ژنراتوری جریان به شبکه تزریق میکنه؟
........

ترانس زمین برای ایجاد نول مصنوعی به کار میره . دقیقا منظور از این نول مصنوعی چیه ؟یعنی بدون اینکه مرکز ترانس زمین شده باشه , شبکه نول داره؟

فکر کنم تزانسی هست که اتصالش ستاره متقارن هست . اگر متقارن باشه نقطه صفرش میشه نول مصنوعی .....