تاپیک سوالات قدرتی

pjm

عضو جدید
سلام دوستان درمورد الگوریتم جایابی DG کسی چیزی میدونه کامل توضیح بده؟
من یه جایابی DG دارم اما نمیدونم چطوریه هیچی ازش نمیدونم, اگه میشه بهم بگید هرکدوم به چه معناس, پارامتراشون

پیوست ها

• cvxvxcv.jpg
    cvxvxcv.jpg
    53.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • sfdfdfdf.jpg
    sfdfdfdf.jpg
    28.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان درمورد الگوریتم جایابی DG کسی چیزی میدونه کامل توضیح بده؟
من یه جایابی DG دارم اما نمیدونم چطوریه هیچی ازش نمیدونم, اگه میشه بهم بگید هرکدوم به چه معناس, پارامتراشون
سلام.
والا ما که بلد نیستیم تا دوستان دیگه نظرشونو بگن
از عکس اول این فهمیدم که میگه حدودا 35 باس داریم (یا همون 33) که اگر دیزل ژنراتور وارد مدار بشه ولتاژ هر باس با منحنی قرمز رنگ نشون داده شده. هر باس به طور عمود به هر نقطه ای که رسید عدد افقی اون رو میبینی .مثلا باس 10 بیشتر از یک
و
باس 20 حدودا 1
یعنی ولتاژ باس10
1.01 برابر ولتاژ نامیه.
...
منحنی ابی رنگ هم که ولتاژ باس ها بدون دیزل رو نشون میده.(یعنی زمانی که بار داره از یک منبع دیگه تغذیه میشه)
بقیشو نفهمیدم :d
عکس دوم هم که واضح نبود .
.
با چه نرم افزاری انالیز شده؟

pjm

عضو جدید
با متلب نوشته شده این الگوریتمه ژنتیکه
اما نمیدونم مقادیری که توی صفحه اصلی اومده چی هست
یا خوده صفحه برنامه نویسی چیا نوشته شده
و اینکه مکان اصلی DG و توانشون چقدره!

پیوست ها

• assssa.jpg
    assssa.jpg
    45.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • hjhj.jpg
    hjhj.jpg
    22.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
با متلب نوشته شده این الگوریتمه ژنتیکه
اما نمیدونم مقادیری که توی صفحه اصلی اومده چی هست
یا خوده صفحه برنامه نویسی چیا نوشته شده
و اینکه مکان اصلی DG و توانشون چقدره!
شما کجا مشکل دارید؟
بهتره بود مقاله رو میذاشتی بعد سوال پیچ می کردی:D
شما الان مهندسی معکوس میزنی:D

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایا اب تاثیری در افزایش یا کاهش اثرات پوستی داره؟ مثلا کابلی که از کف رودخونه عبور داده شده باشه میزان اثرات پوستی این کابل در مقایسه با زمانی که در هوا نصب یا زیر زمین دفن میشه یکسانه؟
سلام مصطفی جان
چیزی که بر اثر پوستی تأثیر به سزایی داره فرکانسه یعنی هرچی فرکانس افزایش پیدا کنه اثر پوستی هم میره بالا
کابلی از وسط رودخونه عبور میکنه ی سری عایق ها و پوشش های مخصوص ضد آب رو داره و چون تنها بخشی از کابل رو شامل میشه نمیتونیم بگیم تأثیر چشم گیری داره

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسین ترکیب کنترل ادوات فکتس به جهار قسمت مدل سازی میشه
1:سری:می تواند یک امپدانس متغییر مانند خازن و راکتور و یا یک متغییر الکترونیک قدرت بر اساس منبع ولتاز باشد
2:شنت:می تونه ی امپدانس متغییریا منبع متغییرو یا ترکیبی از این دو باشه مثل statcom و svc
3:سری سری
4:سری شنت
کسی درمورد 3 یا4 اطلاعاتی داره؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مهندسین ترکیب کنترل ادوات فکتس به جهار قسمت مدل سازی میشه
1:سری:می تواند یک امپدانس متغییر مانند خازن و راکتور و یا یک متغییر الکترونیک قدرت بر اساس منبع ولتاز باشد
2:شنت:می تونه ی امپدانس متغییریا منبع متغییرو یا ترکیبی از این دو باشه مثل statcom و svc
3:سری سری
4:سری شنت
کسی درمورد 3 یا4 اطلاعاتی داره؟
ادوات فکتس برای چه کاری استفاده میشه ؟
بهبود ضریب توان؟ حذف هارمونیک ؟ بهبود تلفات؟
اضافه ولتاژ در لحظه کلید زنی؟
سلام مصطفی جان
چیزی که بر اثر پوستی تأثیر به سزایی داره فرکانسه یعنی هرچی فرکانس افزایش پیدا کنه اثر پوستی هم میره بالا
کابلی از وسط رودخونه عبور میکنه ی سری عایق ها و پوشش های مخصوص ضد آب رو داره و چون تنها بخشی از کابل رو شامل میشه نمیتونیم بگیم تأثیر چشم گیری داره
سلام مهندس
بله در عمل درسته که از عایق های مخصوص استفاده میکنند. ولی بنده از نظر تئوریک میخواستم مطمئن بشم که ایا آب بر افزایش یا کاهش اثر پوستی موثره ؟!

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادوات فکتس برای چه کاری استفاده میشه ؟
بهبود ضریب توان؟ حذف هارمونیک ؟ بهبود تلفات؟
اضافه ولتاژ در لحظه کلید زنی؟

سلام مهندس
بله در عمل درسته که از عایق های مخصوص استفاده میکنند. ولی بنده از نظر تئوریک میخواستم مطمئن بشم که ایا آب بر افزایش یا کاهش اثر پوستی موثره ؟!
سلام آقا مصطفی عزیز
یکی از گزینه ها برای کیفیت و پایداری ولتاژ ادوات فکتس هستش که همان طور که اشاره کردی منم مختصر اینجا اشاره میکنم
از کنترل ادوات فکتس که در پست قبل نوشتم کنترل سری برای جبران سازی ولتاژو از بین بردن اعوجاج هارمونی مانند کنترل سری سنکرون(sssc ) و یا خازن سری (tcsc )ویا dvr می باشد
و کنترل شنت هم مانند svs & statcom که وظیفه جبران تلفات ضریب بار و کنترل توان راکتیو و بهبود کیفیت ولتاژ در نقطه اتصال و اصلاح ضریب قدرت و غیره...می باشد

در مورد اثر پوستی هم باید بگم من در این حد اطلاع دارم ی مقاله ای خونده بودم که آب یا بارش باران روی هادی های خط باعث میشه کرونا به خوبی دیده بشه اما در مورد اثر پوستی مقاله ای ندیدم جایی خوندین؟
البته از نظر تئوری شاید تأثیر کمتری داشته باشه اما دلیل علمیشو اطلاعی ندارم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام آقا مصطفی عزیز
یکی از گزینه ها برای کیفیت و پایداری ولتاژ ادوات فکتس هستش که همان طور که اشاره کردی منم مختصر اینجا اشاره میکنم
از کنترل ادوات فکتس که در پست قبل نوشتم کنترل سری برای جبران سازی ولتاژو از بین بردن اعوجاج هارمونی مانند کنترل سری سنکرون(sssc ) و یا خازن سری (tcsc )ویا dvr می باشد
و کنترل شنت هم مانند svs & statcom که وظیفه جبران تلفات ضریب بار و کنترل توان راکتیو و بهبود کیفیت ولتاژ در نقطه اتصال و اصلاح ضریب قدرت و غیره...می باشد

در مورد اثر پوستی هم باید بگم من در این حد اطلاع دارم ی مقاله ای خونده بودم که آب یا بارش باران روی هادی های خط باعث میشه کرونا به خوبی دیده بشه اما در مورد اثر پوستی مقاله ای ندیدم جایی خوندین؟
البته از نظر تئوری شاید تأثیر کمتری داشته باشه اما دلیل علمیشو اطلاعی ندارم

اقا جواد عزیز حالا بحث سری و موازی ای که گفتید یعنی راکتور و خازن با هم سری هستند و با شبکه موازی یا راکتور و خازن موازی هستند و با شبکه سری یا برعکس؟!

خازن به صورت موازی به شبکه وصل میشه برای بهبود ضریب توان . بعضی طراحی ها به گونه ای هست که به جای کنتاکتور مخصوص خازن , یک سلف سری با خازن قرار میدن.به نظرم این مورد اگر جز ادوات فکتس باشه نمونه مناسبی برای سری و موازی هست .
که خازن به طور موازی با شبکه و به طوری سری با سلف متصل میشه
....
خیر جایی نخوندم
میخواستم روی ظرحی کار کنم این مسئله برام بوجود اومد.
ممنون

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا جواد عزیز حالا بحث سری و موازی ای که گفتید یعنی راکتور و خازن با هم سری هستند و با شبکه موازییا راکتور و خازن موازی هستند و با شبکه سری یا برعکس؟!

خازن به صورت موازی به شبکه وصل میشه برای بهبود ضریب توان . بعضی طراحی ها به گونه ای هست که به جای کنتاکتور مخصوص خازن , یک سلف سری با خازن قرار میدن.به نظرم این مورد اگر جز ادوات فکتس باشه نمونه مناسبی برای سری و موازی هست .
که خازن به طور موازی با شبکه و به طوری سری با سلف متصل میشه
....
خیر جایی نخوندم
میخواستم روی ظرحی کار کنم این مسئله برام بوجود اومد.
ممنون
بنده علاقه زیادی به این مبحث دارم و به همین جهت مقالات زیادی از این مبحثو مطالعه میکنم مقاله ای که لینکشو الان برات می فرستم مربوط به اصلاح ضریب قدرت توسط svs هستش که از کنترل شنته ....حتمأ مطالعه کنید ....در آینده نزدیک شبیه سازیشم براتون می فرستم....اگه بتونم از هر کنترل ادوات فکتس ی نمونه مقاله میذارم....در ضمن طراحی برای هر کنترل متفاوته اگه کنترل شنت منظورتون باشه این مقاله بهتون کمک میکنه
مشاهده پیوست 10.1109-ELEKTRO.2014.6848922-Control of a SVC for power factor correction.pdf

آخرین ویرایش:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان اللخصوص آقا جواد و آقا مصطفی.
سؤالاتی داشتم :
این ادوات FACTS جزو دروس کارشناسی ارشد قدرت هستش ؟!
و کلاً چی هستند این ادوات FACTS ?!

و

درس راه های کنترل توان راکتیو که جزو دروس کارشناسی ارشد قدرت هستش همون ادوات FACT هستش ؟!
اگر نه میشه به چند مورد خیلی کوچیک و سطحی در مورد راه های کنترل توان راکتیو اشاره کنید.
البته جبران سازی توسط خازن رو میدونم.
==
ممنون.

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
سؤالاتی داشتم :

و

درس راه های کنترل توان راکتیو که جزو دروس کارشناسی ارشد قدرت هستش همون ادوات FACT هستش ؟!
اگر نه میشه به چند مورد خیلی کوچیک و سطحی در مورد راه های کنترل توان راکتیو اشاره کنید.
==
ممنون.
سلام مهندس احوال شما<با اجازه آقا مصطفی عزیز
دروس که نمیشه گفت اما میشه مبحثی از درسهای کنترل توان راکتیو یا درس های دیگه در مقطع ارشد برق قدرت دونست
در بحث کیفیت توان برق ما همواره بامشکلاتی روبه رو میشویم مانند هارمونیک_اختلال درعملکرد ترانسفورماتورها و مشکلات که برای بارهای توزیع بوجود میاد مثل چراع کمنور و لرزان
برای اینکه کیفیت و پایداری قدرت را داشته باشیم ادوات فکس را مدل سازی میکنیم >ادوات فکس مزایای زیادی داره اما ناگفته نماند هزینه بالایی رو هم داره
این به صورت مختصر و خیلی خلاصه بود بازم تونستم لینک مقالاتی رو براتون ارسال میکنم که از مدل سازی های مختلف ادوات فکس مطلع بشید
و از جهاتی هم کنترل راکتیو رو انجام میده مانند dvr
بازم اگه موردی را جا انداختم آقا مصطفی کاملشون میکنن>پایدار باشید

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بنده علاقه زیادی به این مبحث دارم و به همین جهت مقالات زیادی از این مبحثو مطالعه میکنم مقاله ای که لینکشو الان برات می فرستم مربوط به اصلاح ضریب قدرت توسط svs هستش که از کنترل شنته ....حتمأ مطالعه کنید ....در آینده نزدیک شبیه سازیشم براتون می فرستم....اگه بتونم از هر کنترل ادوات فکتس ی نمونه مقاله میذارم....در ضمن طراحی برای هر کنترل متفاوته اگه کنترل شنت منظورتون باشه این مقاله بهتون کمک میکنه
مشاهده پیوست 228948
سؤالاتی داشتم :

و

==
ممنون.

اقا جواد گفتن

بهبود ضریب توان در سیستم های کوچک با خازن در بعضی سیستم های بزرگ با ژنراتور سنکرون در حالت فوق تحریک و در سیستم های مهم و دقیق از دستگاه جدیدی که اسمش الان در ذهنم نیست (شاید فلو) استفاده میکنن.
این بهبود ها برای اصلاح ضریب توان هست که به جر اینا یک کنترل توان راکتیو دیگه انجام میشه برای حذف هارمونیک ها

pjm

عضو جدید
شما کجا مشکل دارید؟
بهتره بود مقاله رو میذاشتی بعد سوال پیچ می کردی:D
شما الان مهندسی معکوس میزنی:D

همه چیشو میخوام بدونم
که مثلا این شرط همگراییشون چیه؟
که تو برنامه نویسیش چه اتفاقایی افتاده؟
پاسخ بهینه کدومه؟
کلا چیزی ازش نمیدونم :((

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اینتر لاک مکانیکی چیست و چه کاربردی دارد

راستش لاک مکانیکی رو باید ببینی تا متوجه بشی دقیقا چیه
مثلا ***یونر نباید قبلا از بریکر باز بشه (بجز شرایط خاص)
این ***یونرها یه لاک الکتریکی دارن اینطوری که یه بوبین یه پین رو جلوی اهرم ***یونر میزاره تا باز نشه
بجز این بوبین یه پین(یه فلز کوچیک) هم جلوی اهرم ***یونر رو میگیره تا باز نشه این پین یه لاک مکانیکی هست.
راستش باید ببینی تا خوب متوجه بشی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اینتر لاک مکانیکی چیست و چه کاربردی دارد

در تکمیل فرموده های مهندس .
کلا دو نوع اینتر لاک داریم مکانیکی و الکتریکی
نوع الکتریکی مثل درب خودرو که با باز شدن در لامپ داخل اتاق روشن میشه .
نوع مکانیکی مثل قفل ویترین اگر دیده باشید . باید حتما با کلید باز بشه بعد ویترین اجازه باز شدن داره.
در پست ها اکثرا نوع مکانیکی استفاده میشه .
و بین دو یا چند کلیدی قرار داده میشه که اجازه وصل همزمان ندارن . مثلا کلید شماره یک باید حتما قطع باشه تا کلید شماره دو وصل بشه بنابر این یک اینتر لاک مکانیکی قرار میدن که با قطع کلید یک کلید دو وصل بشه . معمولا هم برای سک سیونر ارت استفاده میشه که با قطع شدن کلید خواه یا نا خواه سک سیونر ارت بسته بشه و ارتینگ برقرار باشه ..
در تابلو های متال این کلوز(metal enclose)
و جعبه فیوز هایی که نباید به هیچ وجه قبل از بی برق شدن باز شود استفاده میشود

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بچه تو این سوال واسه محاسبه امپدانس شبکه چطوری باید حل کنیم؟(هم r هم x رو بخام بدست بیارم)

پیوست ها

• IMG_20150103_215941.jpg
    IMG_20150103_215941.jpg
    18.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
بچه تو این سوال واسه محاسبه امپدانس شبکه چطوری باید حل کنیم؟(هم r هم x رو بخام بدست بیارم)

سلام.
صورت سوال واضح نیست
دوستان مسلط هستند به این مباحث و جواب میدن
من جهت اشنایی خودم با این مباحث پاسخ میدم و مسلط نیستم.
اما ی چیزایی رو بلدم.
1- اینکه تمرین حل کتید خوبه و سخت تر این هم تمرین کنید , اما نه فقط با گفته ها و سوالاتی که استادا میدن. همین سوالو بده استادتون بگو خطمون با کابل مسیه حالا عوض میکنیم الومینیومی میذاریم(یا کابل الومینیومی با روکش مسی ) محاسبات لازم رو انجام بده ..مطمئن باش گیر میکنه...!منظورم از این حرف اینه که شما صرفا هدفت حل تمرین نباشه. بررسی کن ببین چه چیزای بیشتری از تو این سوال متوجه میشی.

upstream & over head رو مشخص کنید .
در صورتی که نادیده گرفتید :
برای ترانس

سپس با توجه به تغییر ولتاژ در ثانویه امپدانس نیز تغییر میکند.

بدست اوردن ولتاژ اتصال کوتاه طبق استاندارد

بدست اوردن قدرت اتصال کوتاه (تو محاسبات نیاز میشه )

برای خط :
بستگی به نوع هادی الومینیومی یا مسی دارد.

این جداول ممکنه به درد بخوره
...
اینم نحوه محاسبه راکتانس

d شعاع سطح مقطع کابل
r فاصله بین هادی ها
محاسبه مقاومت اهمی هم که میشه مقاومت مخصوص تقسیم بر سطح مقطع
...
تازه برای محاسبه دقیق تر نیاز به سطح مقطع کابل هم داریم. طراح سوال مث اینکه زیاد با کابل اشنا نبوده.
....

برای ژنراتور و ترانس طبق معمول
مقاومت اهمی در فشار متوسط و قوی 0.05 الی 0.1 راکتانس هست.
و در فشار ضعیف 0.1 الی 0.2

برای ژنراتور
...
امپدانس کلید ها که ناچیزه. ولی در کل 0.15 میلی اهمه. تقریبا.
بدون اتصال باسبار .
...
در عمل و طراحی سیستم قدرت احتمال 10% هست که به محاسبات امپدانس بپردازید .
یا اینکه نرم افزاری انجام میدهید . یا اینکه چون اکثرا ترانس ها و ژنراتور ها مشابه هستن اطلاعات و مقادیر امپدانس مشخص هستن.

آخرین ویرایش:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون
من منظورم این بود که تو محاسباتم vcc رو چند بذارم تا حداقل بتونن امپدانس شبکه رو بدست بیارم از دید بار؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون
من منظورم این بود که تو محاسباتم vcc رو چند بذارم تا حداقل بتونن امپدانس شبکه رو بدست بیارم از دید بار؟

pcc نوشته شده تو عکس یعنی چی؟من اشنایی ندارم.

vcc دیگه کدوم قسمت میشه ؟:d
بلد نیستم دیگه باید ببخشید
..
ی توضیحی راجب این دو مورد بالا بدید ممنون میشم

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
pcc نوشته شده تو عکس یعنی چی؟من اشنایی ندارم.

vcc دیگه کدوم قسمت میشه ؟:d
بلد نیستم دیگه باید ببخشید
..
ی توضیحی راجب این دو مورد بالا بدید ممنون میشم
pcc اسم باسی که بار غیر خطی بهش وصله.v cc هم ولتاژ باس بار است.من میخام امپدانس تونن بدست بیارم نیاز ب ولتاژش دارم ولی ولتاژ نداده.درمورد ترانس و نسبت تبدیل و اینا هم چیزی نگفته فقط میدونیم ولتاژ منبع 6.6 kv

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
pcc اسم باسی که بار غیر خطی بهش وصله.v cc هم ولتاژ باس بار است.من میخام امپدانس تونن بدست بیارم نیاز ب ولتاژش دارم ولی ولتاژ نداده.درمورد ترانس و نسبت تبدیل و اینا هم چیزی نگفته فقط میدونیم ولتاژ منبع 6.6 kv

یعنی الان امپدانس در باس مورد نظر رو میخواید ؟
چه پارامتر هایی معلوم هستن؟
بین ترانس تا باس کابل نیست .پس امپدانسی نیست.
فقط امپدانس خود ترانس که اونم ارتباطی به نقطه مورد نظر نداره.
از دید بار هم که بستگی به مقدار بار داره.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی الان امپدانس در باس مورد نظر رو میخواید ؟
چه پارامتر هایی معلوم هستن؟
بین ترانس تا باس کابل نیست .پس امپدانسی نیست.
فقط امپدانس خود ترانس که اونم ارتباطی به نقطه مورد نظر نداره.
از دید بار هم که بستگی به مقدار بار داره.
من الان یه بار دارم که توان و ضریب توانش معلومه که به یه شبکه بالا دستی وصله!تااینجا درست؟(اصن تو این شوال کابل و نوعش مهم نیست).سطح اتصال کوتاه تو نقطه pcc رو داده 20mva.
من واسه محاسبات بعدی نیاز به امپدانس شبکه از دید نقطه pcc دارم!
امپدانسش هم میشه v^2/S که S همون سطح اتصال کوتاهه.

حالا من نمیدونم این ولتاژو چند بذارم که بتونم امپدانسو بدست بیارم.
(فقط اخرش گفته نتایجتونو با استانداردهای شبکه فشار ضعیف مقایسه کنید.

میشه بگیم چون گفته فشار ضعیف پس ولتاژش 400 ولته ؟؟؟؟؟ولی خب بارمون650kw پس نمیتونه ولتاژش 400 v باشه!!!!!!!)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من الان یه بار دارم که توان و ضریب توانش معلومه که به یه شبکه بالا دستی وصله!تااینجا درست؟(اصن تو این شوال کابل و نوعش مهم نیست).سطح اتصال کوتاه تو نقطه pcc رو داده 20mva.
من واسه محاسبات بعدی نیاز به امپدانس شبکه از دید نقطه pcc دارم!
امپدانسش هم میشه v^2/S که S همون سطح اتصال کوتاهه.

حالا من نمیدونم این ولتاژو چند بذارم که بتونم امپدانسو بدست بیارم.
(فقط اخرش گفته نتایجتونو با استانداردهای شبکه فشار ضعیف مقایسه کنید.

میشه بگیم چون گفته فشار ضعیف پس ولتاژش 400 ولته ؟؟؟؟؟ولی خب بارمون650kw پس نمیتونه ولتاژش 400 v باشه!!!!!!!)

نفسم برید زود تر بگید اینو
(((فقط اخرش گفته نتایجتونو با استانداردهای شبکه فشار ضعیف مقایسه کنید.))
تموم شد :d
....
خب 650 کیلو وات باشه ... چرا نمیشه؟...
یعنی بار جریانی حدودا 1250 امپر در ضریب قدرت 0.75 داره.
شما ضریب قدرت رو که بهبود ببخشی این جریان احتمالا کمتر بشه.
...
با وجود ولتاژ که طبق گفته سوال 400 ولته به تمام پارامتر ها میشه دست پیدا کرد .

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نفسم برید زود تر بگید اینو
(((فقط اخرش گفته نتایجتونو با استانداردهای شبکه فشار ضعیف مقایسه کنید.))
تموم شد :d
....
خب 650 کیلو وات باشه ... چرا نمیشه؟...
یعنی بار جریانی حدودا 1250 امپر در ضریب قدرت 0.75 داره.
شما ضریب قدرت رو که بهبود ببخشی این جریان احتمالا کمتر بشه.
...
با وجود ولتاژ که طبق گفته سوال 400 ولته به تمام پارامتر ها میشه دست پیدا کرد .
خب با اینطوری حل کردم ولی بنظر غیر منطقی نیس همچین جریانی؟؟؟؟سیم ها بخار نمیشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:biggrin:
با این ولتاژ که حل کردم هارمونیکا ولتاژ و جریانم وحشتناک بالا بود

بعدش به ما هارمونیک جریان داده گفته هارمونیک ولتاژا رو بدست بیار!من اومدم امپدانس هارمونیکی رو در چریان هر هارمونیک ضرب کردم(امپدانس هارمونیکی رو هم گفتم میشه h*z که h شماره هارمونیک و zامپدانس شبکه اس! این روش درسته یا نه دیگه نیازی به تعریف امپدانس هارمونیکی نیس؟ فقط بیام جریانو توی امپدانس ضرب کنم کافیه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خب با اینطوری حل کردم ولی بنظر غیر منطقی نیس همچین جریانی؟؟؟؟سیم ها بخار نمیشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:biggrin:
با این ولتاژ که حل کردم هارمونیکا ولتاژ و جریانم وحشتناک بالا بود

بعدش به ما هارمونیک جریان داده گفته هارمونیک ولتاژا رو بدست بیار!من اومدم امپدانس هارمونیکی رو در چریان هر هارمونیک ضرب کردم(امپدانس هارمونیکی رو هم گفتم میشه h*z که h شماره هارمونیک و zامپدانس شبکه اس! این روش درسته یا نه دیگه نیازی به تعریف امپدانس هارمونیکی نیس؟ فقط بیام جریانو توی امپدانس ضرب کنم کافیه؟

بحث هارمونیک رو به کل فراموش کردم خیلی وقته باش سرو کار نداشتم. ی سر بزنم بهش اول بعد نظر بدم بهتره.
نه چرا غیر منطقی.
تو گمرک ابادان سوئیچگیری نصب کردم 2100 امپر جریان نامی داشت.در فشار ضعیف.
اتفاقا اصل اینه که تو ولتاژ کمتر جریان بیشتره. حالا مصرف کننده هر چی میخوادد باشه. تعمیرات کارخونه یخ با 12 موتور بالای 75کیلو وات انجام دادم.
بخار میشه , زمانی که نتونیم سیم مناسب انتخاب کنیم.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بحث هارمونیک رو به کل فراموش کردم خیلی وقته باش سرو کار نداشتم. ی سر بزنم بهش اول بعد نظر بدم بهتره.
نه چرا غیر منطقی.
تو گمرک ابادان سوئیچگیری نصب کردم 2100 امپر جریان نامی داشت.در فشار ضعیف.
اتفاقا اصل اینه که تو ولتاژ کمتر جریان بیشتره. حالا مصرف کننده هر چی میخوادد باشه. تعمیرات کارخونه یخ با 12 موتور بالای 75کیلو وات انجام دادم.
بخار میشه , زمانی که نتونیم سیم مناسب انتخاب کنیم.
خب چه کاریه؟چرا نمیان از 20kv تغذیه کنن؟هم جریان و تلفاتش کمتر میشه هم هارمونیک جریاناش کمتره هم فیلتر شاید نیاز نباشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خب چه کاریه؟چرا نمیان از 20kv تغذیه کنن؟هم جریان و تلفاتش کمتر میشه هم هارمونیک جریاناش کمتره هم فیلتر شاید نیاز نباشه
مصرف کننده

همه چیز بر اساس مصرف کننده طرح ریزی میشه

مثلا
یک موتور فشار ضعیفی که 3000 دور در دقیقه میچرخد راندمان بالاتری دارد
نسبت به موتور فشار متوسط مشابه....یا اصلا ممکنه موتور فشار متوسطی طبق استاندارد ها نباشه که 3000 دور چرخش داشته باشه.(مثال)
و مشتری نیاز به یک موتور با چرخش 3000 دوری دارد.
...
همین کارا هم که گفتید انجام میدن. اکثر کارخونه های بزرگ و مجتمع ها پست خصوصی دارند. یعنی از 20 کیلو استفاده میکنن. و به صورت کمپکت برای مصارف قشار ضعیف در همان نقطه از ترانس استفاده میکنن.
ماقبل از ترانس فشار ضعیف هم جریان و تلفات کمه اما باز برای بهبود بیشتر از ادوات استفاده میکنن.