تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

yassy

عضو جدید
چه جالب اینجا تاپیک رفع اشکال ولی همه فقط اشکالاتشون رو میزارن از رفع خبری نیست.

yassy

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

جوابش رو پیدا کردم برای استفاده دوستان میزارم.

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1422717002275.jpg
    uploadfromtaptalk1422717002275.jpg
    19.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Kaka_s

عضو جدید
شما سوال الکترونیکو تو تاپیک مدار گذاشتی انتظار داری جوابم بگیری؟ بعدم عکس اصلا خوانا نیس!

mojtaba93

عضو جدید
دوستان کنکوری 95 ! من و دوتا از بچه های دیگه داریم start می زنیم درس خوندن و می خوایم از مدار1 شروع کنیم ، اگر کسی پایه هست از هفته آینده توی یک ساعت مشخص بیایم توی این تایپیک و اشکالای هم رو رفع کنیم

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان کنکوری 95 ! من و دوتا از بچه های دیگه داریم start می زنیم درس خوندن و می خوایم از مدار1 شروع کنیم ، اگر کسی پایه هست از هفته آینده توی یک ساعت مشخص بیایم توی این تایپیک و اشکالای هم رو رفع کنیم

سلام دوست عزیز

شما شروع کنید بچه های دیگه که قبلا خوندن می توند کمک کنند زیاد نگران پایه نباشید اگر کسی پایه نبود دلیلی بر بی کمکی نخواهد بود

موفق باشید

mojtaba93

عضو جدید
سلام رفقا . یه سوال مدار از مباحث مبانی اولیه ! کتاب کاروزرگر ! به نظرم جالب اومد ! سوالش اینه که توان اون مقاومتی که دورش خط کشیدم رو حساب کنید.

20150214345.jpg

scrat_68

عضو جدید
سلام به رفقای برقی
دو تا اشکال از کتاب مدرسان دارم اولی جریان اتصال کوتاه و قتی با یه منبع جریان 5 آمپر موازی هست چطور ممکنه کمتر از 5 آمپر باشه
کتاب چرا زده 4 آمپر 100 اشتباهه دیگه نه؟
دومی سوال سال 90 هست که حساب کردم آمد -2 اهم ولی جواب زده 2 اهم

پیوست ها

• madar1.jpg
    madar1.jpg
    22.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • madar2.jpg
    madar2.jpg
    44.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

respina_5966

عضو جدید
سلام به رفقای برقی
دو تا اشکال از کتاب مدرسان دارم اولی جریان اتصال کوتاه و قتی با یه منبع جریان 5 آمپر موازی هست چطور ممکنه کمتر از 5 آمپر باشه
کتاب چرا زده 4 آمپر 100 اشتباهه دیگه نه؟
دومی سوال سال 90 هست که حساب کردم آمد -2 اهم ولی جواب زده 2 اهم

نه تو سوال دوم آخرین kvl تو اشتباه زدی
vo-10+i+v=0 v=vo+10-i=-110/6 + 10 - 10/6 =-10volt

در مورد سوال اولتم فک نمی کنم همون گزینه سوم یعنی 4 درسته!راستش نمی دونم چرا میگی چون اتصال کوتاهه باید جریانش بیشتر باشه!!!ولی با محاسباتی که انجام دادم یعنی هر شاخه رو جریانش رو تعیین کردم همون گزینه سوم درست در اومد.اگه لازمه واست شکلو یا جریاناش بکشم...و میشه درباره تحلیلت توضیح بدی؟

scrat_68

عضو جدید
نه تو سوال دوم آخرین kvl تو اشتباه زدی
vo-10+i+v=0 v=vo+10-i=-110/6 + 10 - 10/6 =-10volt

در مورد سوال اولتم فک نمی کنم همون گزینه سوم یعنی 4 درسته!راستش نمی دونم چرا میگی چون اتصال کوتاهه باید جریانش بیشتر باشه!!!ولی با محاسباتی که انجام دادم یعنی هر شاخه رو جریانش رو تعیین کردم همون گزینه سوم درست در اومد.اگه لازمه واست شکلو یا جریاناش بکشم...و میشه درباره تحلیلت توضیح بدی؟
سلام
ممنون از جوابتون بله سوال دوم kvl اشتباه زدم ... :(
سوال اول هم یه منبع جریان داره که دو سرش اتصال کوتاه شده و مقدار منبع جریان هم 5 آمپر هست .. خب طبیعیه که تمام 5 آمپر از داخل اتصال کوتاه رد میشه دیگه ... چون بقیه ی مدار بالاخره مقاومت داره و همه جریان از اتصال کوتاهه رد میشه ... حالا چطور ممکنه که جریان اتصال کوتاه بشه 4
من اینطوری تحلیل کردم

respina_5966

عضو جدید
سلام
ممنون از جوابتون بله سوال دوم kvl اشتباه زدم ... :(
سوال اول هم یه منبع جریان داره که دو سرش اتصال کوتاه شده و مقدار منبع جریان هم 5 آمپر هست .. خب طبیعیه که تمام 5 آمپر از داخل اتصال کوتاه رد میشه دیگه ... چون بقیه ی مدار بالاخره مقاومت داره و همه جریان از اتصال کوتاهه رد میشه ... حالا چطور ممکنه که جریان اتصال کوتاه بشه 4
من اینطوری تحلیل کردم

فک کنم دلیلش اون منبع وابسته ای که شما در نظر نگرفتینش خب اونم یه جریانی داره که البته خلاف جریان 5 آمپری واسه اتصال کوتاه عمل می کنه!!من این جوری حدس می زنم

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی مدار ساده ای که RC یا RL هست وقتی گفته میشه که کلید توی مدار به مدت طولانی بسته باشه میفهمیم که مدار به حالت پایدار رسیده و سلف و خازن به ترتیب اتصال کوتاه و مدار باز میشن ...
خب حالا من سوالی دیدم که گفته بود وقتی کلید به مدت طولانی باز باشد.
میخواستم بدونم در این حالت وضعیت سلف و خازن موجود توی مدار چیه؟باز هم مثه حالت

بالاس؟
ممنون

Paydar91

کاربر ممتاز
توی مدار ساده ای که RC یا RL هست وقتی گفته میشه که کلید توی مدار به مدت طولانی بسته باشه میفهمیم که مدار به حالت پایدار رسیده و سلف و خازن به ترتیب اتصال کوتاه و مدار باز میشن ...
خب حالا من سوالی دیدم که گفته بود وقتی کلید به مدت طولانی باز باشد.
میخواستم بدونم در این حالت وضعیت سلف و خازن موجود توی مدار چیه؟باز هم مثه حالت

بالاس؟
ممنون

سلام... بله دقیقا مشابه هم هستش ... این حالت که گفته میشه برای محاسبه ی شرایط اولیه (که اگه کلید توی لحضه ی صفر خورده باشه میشه صفر منفی )یعنی در واقع مدار قبل کلید زنی بازم به حالت دائمی رسیده و می تونید سلف رو اتصال کوتاه و خازن رو مدار باز کنید... فقط حواستون باشه منابع رو که مدل می کنید توی همون لحظات قبل کلید زنی باشه .

hgm13681368

عضو جدید
سلام اگه ممکنه برای سوال زیر کمک کنید:
در صورتی که ولتاژ فازور 50->8 به دو سر یک خازن با ظرفیت 4F اعمال گردد آنگاه جریان عبوری از خازن در سرعت زاویه ای w=100rad/sec چقدر است؟
جواب: (3200cos(100t+40ضرب در رادیکال2
اینکه در رادیکال 2 ضرب کرده رو متوجه نمیشم

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
در صورتی که ولتاژ فازور 50->8 به دو سر یک خازن با ظرفیت 4F اعمال گردد آنگاه جریان عبوری از خازن در سرعت زاویه ای w=100rad/sec چقدر است؟

سلام بر شما

احتمالا ولتاژ آر ام اس در نظر گرفته....كه از اين طريق ولتاژ دامنه peak به دست اورده

ولتاژ آر ام اس برابر است با ولتاژ پيک تقسيم بر راديکال دو
V(rms) = v(peak)÷ radikal(2
هرچند اگر جواب من درست باشه طرح سوالش از نظرم مشكل داره در حالت فازوري ولتاژ پيك مينويسن

scrat_68

عضو جدید
سلام
حلش کردم براتون
1.jpg

scrat_68

عضو جدید

پیوست ها

• madar1.jpg
    madar1.jpg
    22.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

A R A S T E

عضو جدید
داری اشتباه میکنی چون منابع جریان های دیگه ای هم تو مدار هستند تازه تو گزینه 5 آمپر نداریم!!!
به نظرت اگه اینجوری که تو میگی بود همه تو 10 ثانیه میزدن دیگه حل کردن نداشت :smile:
بازم حلشو بخون شاید متوجه بشی .

scrat_68

عضو جدید
داری اشتباه میکنی چون منابع جریان های دیگه ای هم تو مدار هستند تازه تو گزینه 5 آمپر نداریم!!!
به نظرت اگه اینجوری که تو میگی بود همه تو 10 ثانیه میزدن دیگه حل کردن نداشت :smile:
بازم حلشو بخون شاید متوجه بشی .
نه آخه اصلا شما سوال رو فراموش کنید
فرض کنید من یه منبع جریان دارم که دو سرش اتصال کوتاه هستش خب حالا من از دو سرش دو تا انشعاب میگیرم
آیا می توانید به هر روش ممکن از اون دو سر جریان بگیرید اصلا امکان پذیره ... مسلما خیر
پس جریان اتصال کوتاه دو سر منبع جریان امکان نداره کمتر از جریان منبع بشه که دوگان این مداری که من در نظر گرفتم
میشه منبع ولتاژی که یه سرش باز هست( مدارش قطعی داره ) و شما میخواهید ازش جریان بگیرید ...اصلا امکان پذیر نیست
شاید برای دانشجویان قدرت که مباحث اتصال کوتاه رو بیشتر میخونن قابل لمس تر باشه
اما خواهش میکنم استدلال خودتونو بنویسید تا اگر گمراه شده ایم به آغوش دین و ایمانمون برگردیم :w35:

A R A S T E

عضو جدید
نه آخه اصلا شما سوال رو فراموش کنید
فرض کنید من یه منبع جریان دارم که دو سرش اتصال کوتاه هستش خب حالا من از دو سرش دو تا انشعاب میگیرم
آیا می توانید به هر روش ممکن از اون دو سر جریان بگیرید اصلا امکان پذیره ... مسلما خیر
پس جریان اتصال کوتاه دو سر منبع جریان امکان نداره کمتر از جریان منبع بشه که دوگان این مداری که من در نظر گرفتم
میشه منبع ولتاژی که یه سرش باز هست( مدارش قطعی داره ) و شما میخواهید ازش جریان بگیرید ...اصلا امکان پذیر نیست
شاید برای دانشجویان قدرت که مباحث اتصال کوتاه رو بیشتر میخونن قابل لمس تر باشه
اما خواهش میکنم استدلال خودتونو بنویسید تا اگر گمراه شده ایم به آغوش دین و ایمانمون برگردیم :w35:

دوست عزیز جریان اتصال کوتاه متشکل از دو بخش است (قضیه جمع آثار ) بخشی که از منبع جریان 5 آمپری نشات می گیرد که مقدارش همان 5 آمپر است و بخشی که از منبع جریان 3 آمپری نشات می گیرد که مقداری برابر 1 آمپر دارد. نکته این است که جهت این دو جریان مخالف یکدیگر است یعنی منبع جریان 3 امپری (به همراه منبع جریان وابسته موجود در مدار) جریانی در شاخه اتصال کوتاه مدار ایجاد می کند که اثر منبع جریان 5 آمپری را تضعیف می کند بنابراین جریان اتصال کوتاه کوچکتر از 5 آمپرو برابر 4=1-5 آمپر خواهد بود.

موفق باشید.
;)

arshadi95

عضو جدید
سلام دوستان

لطفا این چند تا سوال منو جواب بدین:

سوال اولم در این لینک هست http://uupload.ir/files/hsqr_dsc_0005.jpg دقیقا قسمتی که زیرش خط کشیدم مشکلمه .
نمیدونم درست دارم میگم یا نه ولی تا اونجا که به یاد دارم در صورتی این امکان وجود داره که ولتاژ راست و چپ با هم برابر باشه که اون مقاومت های 2 و 4 اهمی سمت راست نباشن.
کلا اینجور یاد گرفته بودم که المانی نباید باشه اون وسط که ولتاژ ها بتونن با هم برابر باشن . اگه این مورد رو اشتباه میکنم لطفا منو روشن کنین

سوال دومم در مورد حذف المان ها در مدار هست جملات زیر رو پ از صفحه 26 مدار 1 دکتر زرگر مینویسم:

کلیه المان های سری با منبع جریان و کلیه المان های موازی با منبع ولتاژ با شرایط زیر میتوانند از مدار حذف شوند

البته من دیگه شرایط رو ننوشتم حالا به این 2 تا لینک نگاه کنین ، لینک اول سوال هست(ص 26 دکتر زرگر) ولینک دوم جوابش:
http://uupload.ir/files/0rm9_dsc_0004.jpg

http://uupload.ir/files/lpqr_dsc_0003.jpg

حالا سوال من اینه :

چرا شروع به حذف اون مقاومت 2 اهمی سری با منبع جریان نکرد ؟ شرط خاصی برای انتخاب منبع ولتاژ یا جریانی که باهاش میخوایم بقیه المانها رو حذف کنیم وجود داره ؟ یا اینکه فقط به این دلیل که با استفاده از منبع 10 ولتی المانهای بیشتری حذف میشن ازش استفاده کرد؟

در ضمن بابت کج بودن عکسها عذر میخوام

آخرین ویرایش:

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام دوستان

لطفا این چند تا سوال منو جواب بدین:

سوال اولم در این لینک هست http://uupload.ir/files/hsqr_dsc_0005.jpg دقیقا قسمتی که زیرش خط کشیدم مشکلمه .
نمیدونم درست دارم میگم یا نه ولی تا اونجا که به یاد دارم در صورتی این امکان وجود داره که ولتاژ راست و چپ با هم برابر باشه که اون مقاومت های 2 و 4 اهمی سمت راست نباشن.
کلا اینجور یاد گرفته بودم که المانی نباید باشه اون وسط که ولتاژ ها بتونن با هم برابر باشن . اگه این مورد رو اشتباه میکنم لطفا منو روشن کنین

سوال دومم در مورد حذف المان ها در مدار هست جملات زیر رو پ از صفحه 26 مدار 1 دکتر زرگر مینویسم:

کلیه المان های سری با منبع جریان و کلیه المان های موازی با منبع ولتاژ با شرایط زیر میتوانند از مدار حذف شوند

البته من دیگه شرایط رو ننوشتم حالا به این 2 تا لینک نگاه کنین ، لینک اول سوال هست(ص 26 دکتر زرگر) ولینک دوم جوابش:
http://uupload.ir/files/0rm9_dsc_0004.jpg

http://uupload.ir/files/lpqr_dsc_0003.jpg

حالا سوال من اینه :

چرا شروع به حذف اون مقاومت 2 اهمی سری با منبع جریان نکرد ؟ شرط خاصی برای انتخاب منبع ولتاژ یا جریانی که باهاش میخوایم بقیه المانها رو حذف کنیم وجود داره ؟ یا اینکه فقط به این دلیل که با استفاده از منبع 10 ولتی المانهای بیشتری حذف میشن ازش استفاده کرد؟

در ضمن بابت کج بودن عکسها عذر میخوام

سلام بر شما

البته عكس ها خوب نتونستم ببينم
اما اگر درست متوجه شده باشم منظورتون ولتاژ دو مقاومت 4 اهمي دو طرف گره A هست اين دو مقاومت ولتا‍ژشون برابر هست چون از يك طرف در گره A به هم متصل هستند و از طرف ديگر از طريق سيم اتصال كوتاه بالايي و حالت موازي پيدا مي كنند خب در گره A كه مشترك هستن پس دو گره ديگه هم ولتاژشون با هم برابر ميشن كه د رحقيقت از طريق اتصال كوتاه يك گره حساب ميشن

سوال دوم هم
اگر شما هم بايد منبع جريان و هم ولتاژ در نظر بگيري براي ساده سازي بهتر اما وقتي منبع جريان در نظر ميگيري تنها المان هاي سري يعني فقط همون هايي كه در شاخه اش هست حذف ميشن و المان هاي موازي يا اطرافش حدف نميشن

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
با سلام.
تشکر از آوای علم.
--
در مورد سؤالات arshadi95 به نظرم در سؤال 1 شما به اتصال کوتاهی که بین گره های چپ و راست هستش توجه نمیکنید!!! ( در بالای مدار )
در سؤال 2 شما هرچقدر بخاید میتونید ساده سازی کنید. در واقع مقاومت 2 اهمی سری با منبع جریان رو هم میتونید ساده سازی کنید. ولی وقتی به منبع 10 ولتی میرسید دیگه انگار این همه کار که کردید بی فایده بوده!! چرا که منبع ولتاژ 10 ولتی همه رو از بین میبره. در حقیقت باید منابع اصلی رو شناسایی کنید. و گرنه همه رو میتونید ساده کنید.

--
نکته غیر کنکوری : روش حذف المان ها برای حل راحت تر سؤالات و یک تکنیک مداری محسوب میشود. ( در عمل نمیشه المانی رو حذف کرد :smile: )
موفق باشید.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
مدتی هست کتابهای کنکوری دورم ، بهترین کتابهای مدارهای الکتریکی ممنون میشم معرفی کنید

بالا