تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
این تاپیک برای مباحثه کنکوری پیرامون درس مدار الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد ،
ایجاد شده هست
کاربران گرامی هر گونه اشکال درسی ، نکته جدید کنکوری و هر صحبت و بحثی در مورد این درس دارند، در این تاپیک مطرح کنند

1-از زدن اسپم خودداری کنید تا بار علمی تاپیک در سطح قابل قبولی ادامه پیدا کند
2-از درخواست جزوات کنکوری در این تاپیک خودداری کنید
3
-برای پرسیدن سوالات می توانید سوال خود را با خط خوانا نوشته و توسط موبایل عکسی تهیه کرده و انرا در خود سایت مهندسان اپلود کنید، کاربرانی هم که قصد پاسخ گویی دارند بهتر هست از همین روش استفاده کنند.
4- از درخواست معرفی منابع در این تاپیک خودداری کنید

موفق و پایدار باشید

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
خوب... مباحث و نکات رو یکی یکی مطرح کنید تا سرور بخاطر ترافیک داده ها کم نیاره!!!
--------------
یدونه نکته رو خودم مطرح می کنم ...
برای پیدا کردن امپدانس ورودی ، در صورتی که منبع وابسته و مستقل در مدار داریم بهتر هست به این نکته توجه کنیم:
1- اگر میخوایهم منبع تست ولتاژ یا جریان در دو سر شبکه بزاریم بهتره منبع مستقل داخل مدار رو خنثی کنیم.( اگر منبع جریان باشه مدار باز و اگر منبع ولتاژ باشه اتصال کوتاه)سپس مدار رو تحلیل کنیم
2- اگر دو سر شبکه رو اتصال کوتاه کردیم به منبع مستقل داخل مدار کاری نداشته باشیم و با ان وضعیت مدار رو تحلیل کنیم

دوستان منتظر نکات شما هم هستیم

vahid abdoie

عضو جدید
سلام
لطفا اگه ممکنه یه منبع خوب برای مباحث مدارهای مرتبه اول و دوم بگین.:)
البته برای کنکور(نه کتاب درسی) و به جز پارسه و پوران پژوهش و پردازش! چون همه اینها رو خوندم و اون طوری که می خواستم نشد.:(
موفق باشید.:gol:

daneshpajooh

عضو جدید
سلام
البته برای کنکور(نه کتاب درسی) و به جز پارسه و پوران پژوهش و پردازش! چون همه اینها رو خوندم و اون طوری که می خواستم نشد.:(

من فكر مي كنم اگر همين منابع رو به طور دقيق بخونيد مي تونيد كاملا بر مباحث مسلط بشيد
چطور ممكنه شما بر تمام مطالب اين كتاب ها مسلط باشيد اما باز هم در حل مسائل مدار مشكل داشته باشيد ؟
البته مي تونيد تمريناي جبه دار رو هم حل كنيد .

r.m.d

عضو جدید
سلام
سلام.
وحید جون من میدونم شما خیلی قوی هستین و نظر من فقط جسارته از این بابت عذر میخوام اما مدار 1 تالیف شادکام رو از انتشارات گسترش علوم پایه بخون خیلی عالیه و برای تست مخصوصا فوق العاده هست اما مدار 2 همین کتاب ناقصه و برای کاردانی تالیف شده حتما بخونش. در رابطه با تاپیک دوستمون هم بگم عزیزم نکته ایدین خوب بود و من نمیدونستم و بهتر بگم همه ما میدونیم اما چون اکثرا شب امتحانی بودیم و زمان زیادی گذشته از بعضی از درسها فراموش کردیم. من 3 ترم صنعتی اصفهان خوندم و 5ترم علم و صنعت اما حالا که میبینم پایم خیلی ضعیف شده و به درس نخوندن ویا بهتر بگم دقیقه اخر خوندن عادت کردم بچه ها همه زحمت میکشن و من به شخصه خیلی استفاده میکنم و دست همه رو میبوسم (حتی برای مثال یاداوری قانون امپر که همه ما باهاش بزرگ شدیم میتونه خیلی کمک کنه ) پس این اعتماد به نفس رو بیاین از بچه ها نگیریم که اگر نکته یا اطلاعاتی دارن از ترس روتین و ساده بودن برای بچه های دیگه از گفتنش امتناع کنن هر چی بلدین بگین من که صفره صفرم هیچی هم حالیم نیست و از همتون ممنونم:);)

vahid abdoie

عضو جدید
سلام
ضمن تشکر از نظرات daneshpajoohوr.m.d باید بگم که من به این کتابهایی که گفتم تسلط ندارم(البته تو این بخشهایی که گفتم). اصلا هر چی می خونم، احساس می کنم که یه خلایی دارن. یعنی مثل اینکه مطالبشون گسستگی داره و خودشون هم نفهمیدن از کجا میشه با این تدریس کتاب به این جوابها رسید!؟ کتابی رو هم که دوست عزیز r.m.dگفتن می بینم.;)
البته من خودم یه روش هایی دارم که اکثرا هم جواب میدن، ولی با بیشترشون می شه دو گزینه رو حذف کرد.:redface:
راجع به نکات هم باید بگم که نکته زیاده ولی باید رو کاغذ نوشت و اسکن کرد که متاسفانه من اسکنر ندارم.:(
به هر حال از همتون ممنونم.;)

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
ضمن تشکر از نظرات daneshpajoohوr.m.d باید بگم که من به این کتابهایی که گفتم تسلط ندارم(البته تو این بخشهایی که گفتم). اصلا هر چی می خونم، احساس می کنم که یه خلایی دارن. یعنی مثل اینکه مطالبشون گسستگی داره و خودشون هم نفهمیدن از کجا میشه با این تدریس کتاب به این جوابها رسید!؟ کتابی رو هم که دوست عزیز r.m.dگفتن می بینم.;)
البته من خودم یه روش هایی دارم که اکثرا هم جواب میدن، ولی با بیشترشون می شه دو گزینه رو حذف کرد.:redface:
راجع به نکات هم باید بگم که نکته زیاده ولی باید رو کاغذ نوشت و اسکن کرد که متاسفانه من اسکنر ندارم.:(
به هر حال از همتون ممنونم.;)

وحید جان اون کتابی که دوستمون معرفی کردن همونی هست که علی رضا بهم گفت ما هم کلی گشتیم ، ولی پیدا نکردیم.

وحید جان ، لازم نیست ما نکته بنویسیم. باید همه بخوان. من میخواستم جنبه نکته به نکته داشته باشه. همه بیان یه نکته بنویسن.( یجور کل کل نکته:D)
ولی دوستان کم لطفی کردن.:razz:

hosseinassar

مدیر ارشد
نکات ابتدایی مدار های مرتبه اول و دوم(کتاب علوم پایه)
حتما این نکته ها رو بلد هستید ولی شاید برای شروع خوب باشه
پاسخ گذرا: که ناشی از عناصر مدار یعنی سلف و مقاومت وخازن می باشد و دارای قسمت نمایی
کد:
e^-st
میباشد
پاسخ ماندگار:ناشی از ورودی مدار میباشد
اگر ورودی مدار dc باشد پس از گذشت 5 ثابت زمانی سلف اتصال کوتاه و خازن مدار باز می شود

در لحظه وصل کلید سلف اتصال باز و خازن اتصال کوتاه می شود

در مدارهای کلید زنی قبل از بسته شدن مدار باید مقدار اولیه خازن و سلف محاسبه گردد

powereng_milad

عضو جدید
درست نامة كتاب مدارهاي الكتريكي مهندس تقوي

درست نامة كتاب مدارهاي الكتريكي مهندس تقوي

سلام

دوستان ميتوانند درست نامة كتاب "روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي" ،‌ انتشارات راهيان ارشد (نوشتة مصطفي تقوي كني، مدرس موسسة آموزش عالي آزاد پارسه) را از لينكهاي زير دانلود كنند:
درست نامة جلد اول
درست نامة جلد دوم

موفق باشيد.

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

دوستان ميتوانند درست نامة كتاب "روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي" ،‌ انتشارات راهيان ارشد (نوشتة مصطفي تقوي كني، مدرس موسسة آموزش عالي آزاد پارسه) را از لينكهاي زير دانلود كنند:
درست نامة جلد اول
درست نامة جلد دوم

موفق باشيد.
فلفل شده نميشه دانلود كرد :w05:

hosseinassar

مدیر ارشد
به دلیل این که لینک بالا مشکل داشت
درست نامة كتاب "روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي" ،‌ انتشارات راهيان ارشد
در سایت آپلود شد

با تشکر از آقا میلاد

پیوست ها

• Corrections_Book1.zip
    133.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

11822

عضو جدید
درخواست معرفی منبع

درخواست معرفی منبع

سلام دوستان لطفا یک منبع خوب ماشین های الکتریکی برای کنکور ارشد به همراه یک کتاب خوب تست به من معرفی کنید

barghghodrat.ir

عضو جدید
این تاپیک حیفه که بهش توجه نشه.
یه نکته مدار : هرجا دیدین که عناصر مداری و چهارگزینه پارامتری بود . یعنی مثلا بر حسب R , L,C , ...... بود به جای این پارامترها عدد یک رو قرار بدین اونوقت مدار رو تحلیل کنین . سرعت حل مدار چند برابر می شه .(البته تو چهار گزینه هم باید یک رو جایگذاری کنید)

EECi

مدیر بازنشسته
این تاپیک حیفه که بهش توجه نشه.
یه نکته مدار : هرجا دیدین که عناصر مداری و چهارگزینه پارامتری بود . یعنی مثلا بر حسب R , L,C , ...... بود به جای این پارامترها عدد یک رو قرار بدین اونوقت مدار رو تحلیل کنین . سرعت حل مدار چند برابر می شه .(البته تو چهار گزینه هم باید یک رو جایگذاری کنید)
جالب بود;) استاد این روش در محاسبه فرکانس تشدید هم کاربرد دارد؟ به نظر من میشه فرکانس تشدید را با میل دادن مقادیر پارامتر ها به سمت صفر و یا بی نهایت از بین گزینه حدس زد

barghghodrat.ir

عضو جدید
جالب بود;) استاد این روش در محاسبه فرکانس تشدید هم کاربرد دارد؟ به نظر من میشه فرکانس تشدید را با میل دادن مقادیر پارامتر ها به سمت صفر و یا بی نهایت از بین گزینه حدس زد

آره میشه . باید به جای مقومت مدار صفر یا بی نهایت بذاری که مدار شبیه با تشدید سری یا موازی استاندارد شه بعدشم که از فرمول معروف تشدید استفاده می کنی منتها همه جا متاسفانه کاربرد نداره یعنی ممکنه نشه فرم مدار رو با این کار استاندارد کرد . یه روش میگم برا پیدا کردن فرکانس تشدید در حالت کلی که خیلی سریعه. امپدانس مدار رو به صورت یک کسر بر حسب متغیر فرکانس زاویه ای پیدا کن بعدش تانزانت زاویه صورت رو برابر تانژانت زاویه مخرج قرار بده سریع فرکانس تشدید پیدا میشه

barghghodrat.ir

عضو جدید
جزوه زیر قسمت اول جزوات کلاسهای کنکور کارشناسی ارشد مهندس محسن کریمان مجد در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف می باشد آنچه در این کلاسها مورد توجه بوده است این سوال اساسی است که چرا حتی وقتی کتب مربوط به یک درس را می خوانیم بازهم در آزمون تستی نمی توانیم مسایل را به درستی تحلیل نموده و در زمان مصوب به جواب برسانیم. طبقه بندی کردن نکات هر درس در حافظه و حل مکرر تستهای سالهای قبل کلید حل این مشکل است . در کلاسهای کنکور مهندس کریمان این مشکل عمومی مورد توجه بوده و سبک جزوات طوری است که داوطلب را برای رویارویی با آزمون تستی آماده می کند . از طرف دیگر در بعضی از فصول مانند بخش معادلات حالت و لاپلاس و قضیه جانشینی روشهای سریع حل تست آموزش داده شده است . این روشه مبتکرانه بوده و در کتب و جزوات دیگر وجود ندارد.
جزوه مدارهای الکتریکی کلاس آمادگی برای کنکور ارشد مهندس کریمان قسمت اول (مدارهای مقاومتی) دانلود رایگان

بخش سوم جزوه مدارهای الکتریکی نوشته شده در کلاسهای کنکور کارشناسی ارشد موسسه مدرسان شریف در لینک زیر تقدیم می گردد. یکی از مشخصات این جزوه سادگی و روانی تدریس مهندس کریمان می باشد . به طوریکه پیچیده ترین مباحث تا آنجا که ممکن است با زبان و ادبیاتی ساده و در عین حال منطقی بیان شده است . این بخش به مدارات مرتبه دوم اختصاص دارد . گرچه بخش تبدیل لاپلاس در کتب رسمی مدار بعد از این فصل است ولی مهندس کریمان به علت کاربرد تبدیل لاپلاس در این بخش به صورت مختصر قبل از شروع فصل اصول تبدیل لاپلاس و کاربرد آن در به دست آوردن فرکانسهای طبیعی مدارهای مرتبه دوم را تدریس نموده اند.

جزوه مدارهای الکتریکی کلاس آمادگی برای کنکور ارشد مهندس کریمان قسمت دوم (مدارهای مرتبه اول1) دانلود رایگان
جزوه مدارهای الکتریکی کلاس آمادگی برای آزمون ارشد برق مهندس کریمان قسمت سوم (مدارهای مرتبه اول2) دانلود رایگان

بخش چهارم جزوه مدار در لینک زیر تقدیم می گردد . کتب معروف و مرسوم مدار و حتی کتب کنکوری بسیار حجیم می باشد . و اگر جزوه کم حجم مدار پیدا شود معمولا از حل تشریحی تستهای کنکور در آن خبری نیست . بزرگترین مزیت جزوه مدار مهندس کریمان این است که در عین کامل بودن و حل تشریحی تستهای سال گدشته و بیان نکات مهم درسی حجم کم و قابل قبولی دارد

جزوه مدارهای الکتریکی کلاس آمادگی برای کنکور ارشد برق مهندس کریمان قسمت چهارم (مدارهای مرتبه دوم) دانلود رایگان

تحلیل مدارهای جریان متناوب به کمک تئوری فازور موضوع اصلی بخش پنجم جزوه مدارهای الکتریکی مهندس کریمان می باشد . این فصل حزو بخشهاس ساده مدار بوده و داوطلبان به راحتی با تسلط به تحلیل مختلط مدار می توانند تستهای این فصل را حل نمایند

جزوه مدارهای الکتریکی کلاس آمادگی برای کنکور ارشد برق مهندس کریمان قسمت پنجم (مدارهای جریان متناوب) دانلود رایگان

http://barghghodrat.ir/1390-11-18-19-08-18/1390-11-18-19-10-13/1390-11-22-11-25-46.html?start=10

barghghodrat.ir

عضو جدید
نکات تستی درس مدارهای الکتریکی . بخونید اگر مشکلی داشتین بپرسین . با همین نکات 20 درصد می زنید:

مدارهای دودریچه ای یا همان دوقطبیها یک تست از آزمون کارشناسی ارشد را هرساله به خود اختصاص می دهند . با یک نکته ساده که همان جایگذاری مقادیر عددی به جای پارامترهای مدار است این تستها بسیار راحت حل می شوند . در جزوه زیر این نکته آموزش داده شده و یک تست مربوط به آزمون کارشناسی ارشد سراسری برق سال 1387 و یک تست دیگر هم مربوط به سال 1388 با این روش حل شده است.

نکات تستی درس مدارهای الکتریکی برای آزمون کارشناسی ارشد ( دوقطبی ها ) دانلود رایگان

معادلات حل از بخشهای مهم در درسهای مدارهای الکتریکی و سیستمهای کنترل خطی می باشد . به طورخلاصه دراین معادلات وابستگی میزان تغییرا ت پارامترهای مدار به مقادیرلحظه ای پارامترها مدل می شود . با اجرای یک نکته ظریف می توان تستهای این بخش را در درس مدارهای الکتریکی با سرعتی بسیار بالاتر از حل معمولی به جواب رساند . درحل معمولی برای به دست آوردن ماتریس حالت ابتدا معادلات حالت مدار باید به دست آید . در این روش احتیاجی به بدست آوردن معادلات حالت نداریم بلکه از تحلیل لحظه صفراستفاده کرده و با به دست آوردن ولتاژسلف و جریان خازن مدار با مقایسه با چهارگزینه به جواب می رسیم . درجزوه زیر این روش به تفصیل توضیح داده شده است و یک تست از آزمون کارشناسی ارشد برق سال 1389 با این روش حل شده تا طریقه استفاده از آن برای دانشجویان عزیز روشن گردد. تست سال 91 نیز با این روش با سرعت باورنکردنی حل می شود.سرعت حل تست از پارامترهای اساسی برای کسانی است که همواره در آزمونها با کمبود وقت مواجه می شوند

نکات تستی درس مدارهای الکتریکی برای آزمون کارشناسی ارشد ( ماتریس حالت ) دانلود رایگان

در هرمدار الکتریکی می توان در حین تحلیل مدار به جای منابع ولتاژ و یا جریان از یک مقاومت معادل استفاده کرد به طوریکه دراثر این معادلسازی همه ولتاژها و جریانهای مدارثابت می ماند . روش محاسبه این مقاومت درجزوه زیر آموزش داده شده است و یک تست از کنکور کارشناسی ارشد برق دانشگاه سراسریسال 1390 با این روش حل شده است .

نکات تستی درس مدارهای الکتریکی برای آزمون کارشناسی ارشد ( معادلسازی منابع) دانلود رایگان

تابع تبدیل در یک مدارالکتریکی به صورت حاصل تقسیم تبدیل لاپلاس پاسخ به تبدیل لاپلاس ورودی تعریف می شود . نکته تستی این بخش این است که از آن جاییکه تحلیل مدار در حوزه فرکانس مختلط که همه پارامترها تابعی از فرکانس مختلط هستند بسیار وقت گیر است چرا که محاسبات باید به صورت تابعی از پارامتر s به دست آید می توانیم به جای s عدد دلخواهی را قرار دهیم و معادلات مداری را حل کنیم . به این ترتیب یک مداربسیارساده مقاومتی با عناصر معلوم خواهیم داشت که به سرعت تحلیل می گردد . توجه کنید که هر عددی که به جای s جایگذاری می کنید در چهارگزینه نیز به جای s باید آن را جایگذاری نمایید .در جزوه زیر این روش توضیح داده شده است و یک تست از کنکور سراسری سال 1388 به عنوان نمونه با این روش حل شده است . برای کسب مهارت سعی کنید تستهای تابع تبدیل را با این روش حل کنید سرعت این روش بسیار بالاتر از حل معمولی می باشد

نکات تستی درس مدارهای الکتریکی برای آزمون کارشناسی ارشد ( تابع تبدیل ) دانلود رایگان

http://barghghodrat.ir/1390-11-18-19-08-18/1390-11-18-19-10-13/1390-11-22-11-25-46.html

• Like
واکنش ها: EECi

barghghodrat.ir

عضو جدید
قانون ثابت ماندن سهم مصرف توان در اثر تغییرات تولید در مدارهای مقاومتی
در یک مدار مقاومتی با افزایش یا کاهش منبع مستقل میزان توان دریافتی مقاومت ها به یک اندازه افزایش یا کاهش می یابد. یعنی درصد توان جذب شده توسط یک مقاومت مستقل، از اندازه منبع ولتاژ است و صرفاً به اندازه آن مقاومت و اندازه مقاومت های دیگر بستگی دارد

• Like

barghghodrat.ir

عضو جدید
کاربرد مفهوم صفرمنفی و صفرمثبت درتحلیل مدارهای همراه با کلیدزنی
لحظه صفر منفی
در این لحظه هنوز فرآیند کلیدزنی انجام نشده است. برای تحلیل مدار در این لحظه خازن های مدار را مدار باز و سلف ها را اتصال کوتاه در نظر می گیریم و با تحلیل مدار حاصل، جریان سلف و ولتاژ خازن مدار به دست می آوریم. توجه شود که مقادیر پارامترهای دیگر مدار در این حالت برای ادامه مسأله بی فایده است چرا که بعد از کلیدزنی همه پارامترها غیر از جریان سلف و ولتاژ خازن تغییر می کند.

لحظه صفر مثبت:
در این لحظه کلیدزنی در مدار انجام شده است. مقدار جریان سلف و ولتاژ خازن در این لحظه همان مقادیر صفر منفی می باشد (قانون پیوستگی) معمولاً برای حل مدار در این لحظه یک مدار معادل لحظه ای رسم می شود. در این مدار معادل به جای سلف از منبع جریان و به جای خازن از منبع ولتاژ استفاده می کنیم.

• Like

barghghodrat.ir

عضو جدید
سریعترین روش تحلیل مدارهای مقاومتی کدام است ؟
برای تحلیل یک مدار الکتریکی از روش های مختلفی می توان استفاده کرد ولی سوال این است که کدام تحلیل سریع تر به جواب می رسد؟ این سوال همواره در این فصل در ذهن دانشجویان جولان می دهد و دانشجو نمی داند که آیا از روش تحلیل مش استفاده کند و یا تحلیل گره را اجرا نماید

جواب این است: روش سوم که روش ترکیبی از دو روش مش و گره می باشد. در این روش هم از KCL و هم از KVL استفاده می کنیم و با کمترین معادلات به جواب می رسیم.

روش تحلیل مداری ترکیبی (مش ـ گره)
گام اول:
با توجه به قانون KCL و یا قانون اهم جریان کلیه شاخه های مدار را بر حسب جریان های عددی یا پارامتری نشان داده شده در شکل مسأله به دست می آوریم.
گام دوم:
در حلقه های مدار قانون KVL را اجرا می کنیم.
گام سوم:
در گره هایی که در گام اول KCL در آن زده نشده است، KCL اجرا می کنیم و به عنوان رابطه کمکی در کنار رابطه به دست آمده از گام دوم قرار می دهیم و به کمک این روابط مجهول مسأله را به دست می آوریم.

مزیت استفاده از روش تحلیل ترکیبی مش و گره این است که در این روش هیچ پارامتری غیر از پارامترهای داده شده در صورت مسأله در نوشتن معادلات دخیل نمی باشند. بنابراین معادلات مدار مینیمم می گردد و با کمترین زمان به جواب خواهیم رسید.

• Like

barghghodrat.ir

عضو جدید
تحلیل حالت ماندگار در مدارهای دارای کلیدزنی
در دو صورت در مدارحالت ماندگاربرقراراست :

1- در لحظه صفر منفی که هنوز کلیدزنی صورت نگرفته و حالت گذرا در مدار ایجاد نشده است .

2- در حالتی که البته بعد از کلیدزنی و پس از طی شدن حالت گذاری مدار است، مدار به حالت ماندگار رسیده یعنی جریان خازن مدار صفر و ولتاژ سلف نیز برابر صفرمی باشد.این حالت پس از گذشت 4 برابر ثابت زمانی اتفاق میافتد.

• Like

barghghodrat.ir

عضو جدید
مواردنقض قانون مهم پیوستگی ولتاژخازن و جریان سلف درمدارهای دارای کلیدزنی
در مدارهایی که چند خازن بعد از کلیدزنی تشکیل یک حلقه بدهند قانون پیوستگی ولتاژ خازن ها نقض می شود.
در این حلقه می تواند منبع ولتاژ مستقل نیز وجود داشته باشد. از آنجایی که در این حالت ولتاژ خازن ها به صورت دفعی تغییر می کند جریان مدار شامل عامل دلتای دیراک خواهد بود.
در مدارهایی که چند سلف بعد از کلیدزنی تشیکل یک کات ست دهند قانون پیوستگی جریان سلف ها نقض خواهد شد. یکی از شاخه های کات ست می تواند منبع جریان مستقل باشد. از آنجاییکه در این حالت جریان سلف ها به صورت دفعی تغییر می کند، ولتاژ مدار شامل عامل دلتای دیراک خواهد شد.

• Like

barghghodrat.ir

عضو جدید
روش حل تستی مدارهای مرتبه اول
از مهمترین روش های حل تست در این فصل استفاده از مفاهیم کلیدزنی در چهار گزینه است. به این معنا که در صورتی که در چهار گزینه به جای t عدد صفر را قرار دهیم مقدار لحظه صفر هر گزینه به دست می آید. سپس به سراغ مدار می رویم و بر روی مدار تحلیل لحظه صفر را مطابق آنچه بیان شد اجرا می کنیم و مقدار لحظه صفر مثبت پارامتر را بر روی مدار پیدا می کنیم و سپس این مقدار را با چهار مقدار به دست آمده از چهار گزینه مقایسه می کنیم. با هر گزینه که برابر باشد جواب درست همان است.

barghghodrat.ir

عضو جدید
به دست آوردن مقاومت معادل یک مدار الکتریکی
برای به دست آوردن مقومت معادل (تونن) در یک مدار الکتریکی ابتدا کلیه منابع مستقل مدار را خاموش می کنیم و سپس از یکی از روشهای زیر به دلخواه استفاده کرده و مقاومت معادل را به دست می آوریم :

1- یک منبع ولتاژ با اندازه v به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا جریان این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ v به جریان به دست آمده برابر مقاومت معادل می باشد

2- یک منبع جریان با اندازه i به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا ولتاژ این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ به دست آمده به جریان i برابر مقاومت معادل می باشد

3- یک منبع ولتاژ با اندازه یک ولت به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا جریان این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ یک ولت به جریان به دست آمده برابر مقاومت معادل می باشد

4- یک منبع جریان با اندازه یک آمپر به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا ولتاژ این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ به دست آمده به جریان یک آمپر برابر مقاومت معادل می باشد

barghghodrat.ir

عضو جدید
سوال : آیا چهارروش بیان شده هیچ مزیتی نسبت به هم دارند؟ به بیان دیگر آیا ممکن است در تحلیل یک مدار با یکی از این روشها به جواب نرسیم ولی با دیگری به جواب برسیم؟ فکرکنید و جواب دهید همین موضوع میتونه یک تست هوشمندانه کنکور باشه

منبع

• Like

EECi

مدیر بازنشسته
سوال : آیا چهارروش بیان شده هیچ مزیتی نسبت به هم دارند؟ به بیان دیگر آیا ممکن است در تحلیل یک مدار با یکی از این روشها به جواب نرسیم ولی با دیگری به جواب برسیم؟ فکرکنید و جواب دهید همین موضوع میتونه یک تست هوشمندانه کنکور باشه

منبع
همه روش ها که ظاهرا یه حرف هست. قانون اهم
من بیشتر تست ها رو که لازم هست از یکی از روش های بالا استفاده کنم ، از دادن جریان 1 امپر حل می کنم که اگر بخوام پخش جریان کنم یکی از مجهولاتم کم بشه...
وقتی هم از دادن جریان یک امپر به دو سر مدار معادل استفاده می کنم ، با پیدا کردن ولتاژ دو سرش ، همون مقدار مقاومت بدست میاد و کار راحتتر میشه
جواب اصولا باید یکی باشه

منتظر تحلیل خود شما هستم:gol:

barghghodrat.ir

عضو جدید
همه روش ها که ظاهرا یه حرف هست. قانون اهم
من بیشتر تست ها رو که لازم هست از یکی از روش های بالا استفاده کنم ، از دادن جریان 1 امپر حل می کنم که اگر بخوام پخش جریان کنم یکی از مجهولاتم کم بشه...
وقتی هم از دادن جریان یک امپر به دو سر مدار معادل استفاده می کنم ، با پیدا کردن ولتاژ دو سرش ، همون مقدار مقاومت بدست میاد و کار راحتتر میشه
جواب اصولا باید یکی باشه

منتظر تحلیل خود شما هستم:gol:

اگر مقاومت ورودی بی نهایت باشه چه جوری میخوای با تزریق جریان یک آمپری به مقاومت بی نهایت برسی . مقاومت بی نهایت مدار بازه جریانی قبول نمی کنه:razz:

• Like

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به دست آوردن مقاومت معادل یک مدار الکتریکی
برای به دست آوردن مقومت معادل (تونن) در یک مدار الکتریکی ابتدا کلیه منابع مستقل مدار را خاموش می کنیم و سپس از یکی از روشهای زیر به دلخواه استفاده کرده و مقاومت معادل را به دست می آوریم :

1- یک منبع ولتاژ با اندازه v به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا جریان این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ v به جریان به دست آمده برابر مقاومت معادل می باشد

2- یک منبع جریان با اندازه i به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا ولتاژ این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ به دست آمده به جریان i برابر مقاومت معادل می باشد

3- یک منبع ولتاژ با اندازه یک ولت به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا جریان این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ یک ولت به جریان به دست آمده برابر مقاومت معادل می باشد

4- یک منبع جریان با اندازه یک آمپر به ورودی مدار متصل کرده و مدار را تحلیل می کنیم تا ولتاژ این منبع به دست آید . حاصل تقسیم ولتاژ به دست آمده به جریان یک آمپر برابر مقاومت معادل می باشد

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یک منبع ولتاژ به نام V در دوسر مدار در ورودی فرض میکنیم و جریانی تحت عنوان I به شبکه تزریق میکنیم.با نوشتن حداقل روابط مدار بایستی به رابطه زیر برسیم

V=aI+b
در رابطه فوق a همان Rth و b همان Vth است.​
این روش بسیار کارا و قویه چون یکجا هر دو پارامتر رو محاسبه میکنه.اگر فقط Rth رو بخواهید منابع مستقل رو خاموش کنید و روال رو ادامه بدید.در اون صورت به دلیل عدم وجود منبع انرژی در مدار بدیهیه که b=0 خواهد بود

بالا