تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو تست زیر که مربوط به ساله 93 هستش با توجه به به اینکه vc ومشتق ان در t=0 باید صفر بشه اومده گزینه رو انتخاب کرده میخوام ببینم چرا تابع ضربه تو این شریط نیست که این گزینه رو انتخاب نکرده؟؟
چون تابع ضربه تو صفر مثبت و منفی صفر میشه و مشتقش هم همینطور.

یعنی چون تغییر انی پله هستش اومده رو گزینه های شامل پله بحث کرده یا نه؟!:redface:

Untitled.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو تست زیر که مربوط به ساله 93 هستش با توجه به به اینکه vc ومشتق ان در t=0 باید صفر بشه اومده گزینه رو انتخاب کرده میخوام ببینم چرا تابع ضربه تو این شریط نیست که این گزینه رو انتخاب نکرده؟؟

یعنی چون تغییر انی پله هستش اومده رو گزینه های شامل پله بحث کرده یا نه؟!:redface:

مشاهده پیوست 230498

چون ولتاژ خازن تغییرات ناگهانی نداره..

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان

مشاهده پیوست 230498
سلام دوست عزیز
نمیدونم چطور به این نتیجه رسید که Vc و مشتقش (که همون جریان خازن تقسیم بر ظرفیتش (ic/C) ) است ) باید صفر بشه !

برای حل این گونه مسایل دقت کنید چون ورودی داره به صورت ناگهانی تغییر میکنه ( پله ) باید ببینیم کدوم کمیت ها ناپیوسته و تغییر میکنند و کدوم بدون تغییرو پیوسته اند ؟ به عبارتی کدوم کمیت ( ولتاژ و جریان شاخه ها) در برابر تغییر ناگهانی ورودی ( پله) ثابت و کدوم متغییر اند ( در صورت لزوم بفهممیم اونایی که متغیرند چقدر تغییر میکنند) . قبل از حل این نکته رو یادآور بشیم که :
جریان سلف و ولتاژ خازن در برابر تغییرات ناگهانی مانند ورودی پله پیوسته و بدون تغییر میمانند( در برابر ورودی ضربه صادق نیست ) همون قضیه پیوستگی جریان سلف و ولتاژ خازن دیگه :)
و نکته مهم دیگر این که :
اگر در مدار کمیتی رو برحسب جریان سلف یا ولتاژ خازن و یا هر این دو (جریان سلف و ولتاژ خازن ) بشه بیان کرد اونوقت اون کمیت هم پیوسته است ( این نکته خیلی مهم است ) .

مثلا در یک مداری یک مقاومتی با یک خازنی موازی است از آنجایی که ولتاژ دو سر مقاومت همون ولتاژ دوسر خازن است و ولتاژ دوسر خازن در برابر تغییر ناگهانی ( پله) پیوسته است پس ولتاژ دوسر مقاومت هم باید در تمامی زمان ها در برابر تغییر ناگهانی ( پله) پیوسته باشه ....

خب حالا مطالب بالا چه ربطی به حل تست کنکور 93 داشت ؟
اگر دقت کنید ولتاژ خازن مورد سوال تست میباشد . طبق نکات بالا میدانیم در این مدار زمانی که ورودی به صورت ناگهانی تغییر میکنه (پله) ولتاژ خازن پیوسته و تابت می ماند توی گزینه ها فقط گزینه 3 و 4 این شرایط را دارند . اگر میخواهد تغییر ناگهانی رو در گزینه 1 و 2 ببینید رسمشون کنید پله و ضربه بدون رسم هم مشخصه پیوسته نیستند ( پله : ..0000011111... ضربه : ...0000بینهایت000 ... تغییرات رو که با قرمز مشخصه شده است حس میکنید :D) خب حالا کدوم گزینه بین 3 و 4 درسته من میگم گزینه 4 :) چرا ؟
چون مشتق ولتاژ خازن میشه جریان خازن البته با ضریب c/1 حالا طبق مدار اگر جریان خازن پیوسته باشه گزینه ای درست است که مشتقشم پیوسته است یعنی گزینه 4 و اگر جریان خازن پیوسته نباشه گزینه 3 که مشتقش پیوسته نیست جواب تست میشه . خب میدانیم فقط جریان سلف و ولتاژ خازن پیوسته اند و کمیت های دیگر ناپیوسته اند مگر طبق نکته دوم بشه کمیت مورد نظر رو برحسب جریان سلف و ولتاژ خازن و یا هر دو بیان کرد که در این تست با یک kcl متوجه میشویم جریان خازن همون جمع جریان دوسلف بالا است که هر دو جریان سلف پیوسته و پس جمعشون که جریان خازن میشه هم پیوسته است درنتیجه مشتق ولتاژ خازن پیوسته وگزینه 4 در این شرایط صدق میکند ;)

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان...در رابطه با حل این سوال قشنگ... در تکمیل توضیحات خوب دوستان دو روش رو خدمتتون عرض میکنم...سعی کنید هر دو روش رو خوب یاد بگیرید.تا هر سوالی اومد ان شالله جواب بدید.

حل به روش اول: در این روش حتما به لاپلاس و قواعدش مسلط هستید چون متغیر ولتاژ خازن مد نظر هستش مدار رو به مداری تبدیل می کنیم که دارای کمترین گره بشه (معمولا دو تا) و به هر روش که بلدید با لاپلاس متغیر ولتاژ خازن رو بدست بیارید بعدش حتما بلدید که چطوری از معادله لاپلاس به معادله ی دیفرانسیل برسید... معادله ی دیفرانسیلشو بنویسید... بعدش چون یک s توی صورت داریم باعث میشه توی حوزه ی زمان و معادله ی دیفرانسیلش از ورودی یکبار مشتق گرفته بشه...مشتق ورودی که تغییر انی میکنه یعنی مشتق تابع پله ضربه میشه بعدش تابع ضربه رو به متغیر وای از مشتق سوم قرار بدید و به سمت راست که میایم ازش انتگرال میگیره و اخرش که به خود متغیر ولتاژ می رسیم واضح هستش طبق حل با تابع سهمی شروع به کار میکنه.
(فقط دقت کنید برای کسی که به لاپلاس مسلط هستش اصلا نیازی نبود مثل من کامل بنویسه...مدار چون مرتبه ی سه هستش پس قطعا توی مخرج تابع تبدیل بالاترین مرتبه ی s سه هستش و فقط مهم صورت بود ببنیم s داره یا نه که باعث میشه توی زمان از ورودی مشتق گرفته بشه یا نه و این روش یه وقت طولانی به نظرتون نیاد..این روش مطئن ترین روش هستش)

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
نمیدونم چطور به این نتیجه رسید که Vc و مشتقش (که همون جریان خازن تقسیم بر ظرفیتش (ic/C) ) است ) باید صفر بشه !

برای حل این گونه مسایل دقت کنید چون ورودی داره به صورت ناگهانی تغییر میکنه ( پله ) باید ببینیم کدوم کمیت ها ناپیوسته و تغییر میکنند و کدوم بدون تغییرو پیوسته اند ؟ به عبارتی کدوم کمیت ( ولتاژ و جریان شاخه ها) در برابر تغییر ناگهانی ورودی ( پله) ثابت و کدوم متغییر اند ( در صورت لزوم بفهممیم اونایی که متغیرند چقدر تغییر میکنند) . قبل از حل این نکته رو یادآور بشیم که :
جریان سلف و ولتاژ خازن در برابر تغییرات ناگهانی مانند ورودی پله پیوسته و بدون تغییر میمانند( در برابر ورودی ضربه صادق نیست ) همون قضیه پیوستگی جریان سلف و ولتاژ خازن دیگه :)
و نکته مهم دیگر این که :
اگر در مدار کمیتی رو برحسب جریان سلف یا ولتاژ خازن و یا هر این دو (جریان سلف و ولتاژ خازن ) بشه بیان کرد اونوقت اون کمیت هم پیوسته است ( این نکته خیلی مهم است ) .

مثلا در یک مداری یک مقاومتی با یک خازنی موازی است از آنجایی که ولتاژ دو سر مقاومت همون ولتاژ دوسر خازن است و ولتاژ دوسر خازن در برابر تغییر ناگهانی ( پله) پیوسته است پس ولتاژ دوسر مقاومت هم باید در تمامی زمان ها در برابر تغییر ناگهانی ( پله) پیوسته باشه ....

خب حالا مطالب بالا چه ربطی به حل تست کنکور 93 داشت ؟
اگر دقت کنید ولتاژ خازن مورد سوال تست میباشد . طبق نکات بالا میدانیم در این مدار زمانی که ورودی به صورت ناگهانی تغییر میکنه (پله) ولتاژ خازن پیوسته و تابت می ماند توی گزینه ها فقط گزینه 3 و 4 این شرایط را دارند . اگر میخواهد تغییر ناگهانی رو در گزینه 1 و 2 ببینید رسمشون کنید پله و ضربه بدون رسم هم مشخصه پیوسته نیستند ( پله : ..0000011111... ضربه : ...0000بینهایت000 ... تغییرات رو که با قرمز مشخصه شده است حس میکنید :D) خب حالا کدوم گزینه بین 3 و 4 درسته من میگم گزینه 4 :) چرا ؟
چون مشتق ولتاژ خازن میشه جریان خازن البته با ضریب c/1 حالا طبق مدار اگر جریان خازن پیوسته باشه گزینه ای درست است که مشتقشم پیوسته است یعنی گزینه 4 و اگر جریان خازن پیوسته نباشه گزینه 3 که مشتقش پیوسته نیست جواب تست میشه . خب میدانیم فقط جریان سلف و ولتاژ خازن پیوسته اند و کمیت های دیگر ناپیوسته اند مگر طبق نکته دوم بشه کمیت مورد نظر رو برحسب جریان سلف و ولتاژ خازن و یا هر دو بیان کرد که در این تست با یک kcl متوجه میشویم جریان خازن همون جمع جریان دوسلف بالا است که هر دو جریان سلف پیوسته و پس جمعشون که جریان خازن میشه هم پیوسته است درنتیجه مشتق ولتاژ خازن پیوسته وگزینه 4 در این شرایط صدق میکند ;)

سلام دوست عزیز

ممنون بابت تحلیل خوبتون:gol:

من رو حل استاد کهن خوندم ایشون اومده مساله رو بصورت زیر تحلیل کرده :

به نظرم اینجور گفتن که در تغییر انی پله سلف مدار باز و خازن اتصال کوتاه میشه بنابرین تغییرات vc=0 میشود و از اونجاییکه i=dv/dt هست لذا مشتق هم باید ثابت باشد و اومده گزینه ای رو انتخاب کرده که این دو شرایط رو داشته باشه .

Untitled.jpg

یا شایدم من تحلیلم اشتباه بوده ......

نظرتون چیه؟!

Paydar91

کاربر ممتاز
اما در حل به روش دوم :

ببنید دوستان... این نکاتی که میگم اثبات داره ها و اثباتش هیچ مهم نیست.. نتیجشو به شما میگم استفاده کنید و مطمئن باشید ومن تضمین میکنم... و اما بعد

ببنید شما احتمالا بلدید که وقتی مدار ورودی ضربه داریم خازن رو اتصال کوتاه کنیم و سلف رو باز و بعدش جریان خازن و ولتاژ سلف رو که درش ضربه هستش رو حساب می کنیم و بعدش هم طبق روابط المان ها در لحظه ی صفر مثبت مقدار دقیق ولتاز خازن و یا جریان سلف رو بدست میاریم... ضمنا دو تست در سالیان گذشته اومده که گفته بود به ازای چه مقاومتی (مدار هم ورودی ضربه داشت) نمیدونم در جریان فلان ..فلانو داشته باشیم...که در اون تست ها هم توی خیلی حل ها با اتصال کوتاه خازن و مدار باز سلف به جواب رسیده بودند..و یکی از دوستان اشاره کرده بود یه بزرگواری اشاره کردند این روش شانسی هستش که به جواب می رسیم...البته این روش شانسی نیست توی اون دو سوال یه اتفاق خاصی می افته که سبب میشه به جواب درست برسیم و واصلا شانسی نیست... و از این موضوع بگزریم خواستم تفاوتش این دو رو بگم قاطی نکنید...

اما در مدار هایی که میگوید تغییر انی.... یعنی ورودی تابع پله هستش... بعدش در این مدار ها شما با خیال راحت سلف رو مدار باز و خازن رو اتصال کوتاه کنید دلیل این که خازن رو اتصال کوتاه و سلف رو مدار باز میکنیم این هستش که این دو متغیر تغییر انی نمی تونند داشته باشند دلیلش به رابطه ی بار و انرژی مربوطه که اینم بدون اثبات بپذیرید.... بعدش در این جا یه تفاوت هست و اون این هست که ورودی رو عدد ثابتی قرار بدید(در صورتی که برای مدار های پاراگراف فوق ورودی رو همون ضربه مدل می کردیم)... بعدش با قوانین kvl و.. خیلی راحت میتونید تشخیص بدید هر متغیر از مدار دقیقا چقدر تغییر میکنه از صفر منفی به صفر مثبت....

حالا حل این سوال به این روش.... شما کافیه خازن رو طبق توضیحات اتصال کوتاه و سلف رو مدار باز کنید (البته گفتیم این کار رو به این دلیل انجام میدیم که اینا نمی تونند تغییر انی بکنند یعنی گزینه یک و دو که کلا رده اگه براتون سوال اومده چرا ضربه رده به حل روش اول رجوع کنید احتمالا متوجه میشید ) بعدش ببنید توی این مدار که خازن اتصال کوتاه شده و سلف باز متغیر جریان خازن صفر هستش و این صفر یعنی جریان خازن از لحظه ی صفر منفی تا مثبت صفر تا تغییر میکنه ! یعنی پیوسته میمونه... از طرفی میدونیم جریان خازن مشتق ولتاژ دو سرش هستش... پس باید تابعی مثل سهمی جواب بشه چون که مشتق اون هم که میشه جریان خازن پیوسته می ماند.

با ارزوی موفیت.التماس دعا.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

جناب پایدار ممنون از پاسخ های دقیق و خوبتون و بابت وقتی که صرف نوشتن کردید:gol::gol:

موفق باشید

sanup2006

عضو جدید
سلام دوست عزیز
.
.
تق ولتاژ خازن پیوسته وگزینه 4 در این شرایط صدق میکند
;)

باز هم مث همیشه جواب های کیهان عزیز راه گشا و عالی بود.
با روش های توضیحی شما من خیلی مچ هستم.واقعا در تدریس باید ید اولایی داشته باشید ;)
اگر اشکالی نداشته باشه میخواستم بپرسم شما چقدر واسه الک و مدار وقت گذاشتید و مراجع تون چیا بودند ؟ آخه درک بالا از این دروس کار زیادی میخواد حتما.
و اینکه آیا در دانشگاه از اساتید برتری بهرمند بودید ؟

keyhan386

عضو جدید
باز هم مث همیشه جواب های کیهان عزیز راه گشا و عالی بود.
با روش های توضیحی شما من خیلی مچ هستم.واقعا در تدریس باید ید اولایی داشته باشید ;)
اگر اشکالی نداشته باشه میخواستم بپرسم شما چقدر واسه الک و مدار وقت گذاشتید و مراجع تون چیا بودند ؟ آخه درک بالا از این دروس کار زیادی میخواد حتما.
و اینکه آیا در دانشگاه از اساتید برتری بهرمند بودید ؟

سلام دوست عزیز
توضیح بالا رو با حل سوالات مشابه کتاب هدتنی ، همون چند صفحه زمینه کتاب هدتنی که به در خواست دوستان عکس گرفتم و اینجا هم گذاشتم بهش رسیدم این نکات توی مثال هایی که حل شده موجود است و گر نه توی دانشگاه کسی این چیزهارو به کسی یاد نمیده در ضمن مدار و الکم زیاد تعریفی نداره :redface: . قبلا هم گفتم توی دوران کارشناسی چندترم حل تمرین تجزیه بودم و چه درس شیرینیست این تجزیه . استاتید دوران کارشناسیم هم خوب بودند ولی عالی نبودند . مثال 12 و مثال 11 کتاب هدتنی در زمینه کتاب دید خوبی بهتون میده
1.jpg و تاکید دکتر هدتنی به مطالعه پیوست کتابش برای آزمون کارشناسی ارشد 2.jpg و نکاتش به کلمه خصوصا در جمله آخر دقت کنید :D.موفق باشید .

آخرین ویرایش:

mojtaba1671

عضو جدید
سلام اگه کسی از دوستان لینک ضمیمه ای که آقا کیهان گذاشته رو میدونه لطفا اینجا بزاره:)

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تست زیر مربوط به کنکور 93 هستش.

Untitled0.jpg
تو سوال گفته به ازای چه مقدار r یعنی r اینجا متغیره بنابراین تو قسمت پایانی مطابق شکل زیر من اومدم مقادیر دیده شده دو سر r رو مساوی مقدار خوده مقاومت قرار دارم و بنابراین گزینه 4 بدست اومد لطفا یکی بگه چرا این راه حل غلطه چه وقت باید پس اینکارو بکنیم:redface::redface:

Untitled.jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان

تست زیر مربوط به کنکور 93 هستش.

مشاهده پیوست 230541
تو سوال گفته به ازای چه مقدار r یعنی r اینجا متغیره بنابراین تو قسمت پایانی مطابق شکل زیر من اومدم مقادیر دیده شده دو سر r رو مساوی مقدار خوده مقاومت قرار دارم و بنابراین گزینه 4 بدست اومد لطفا یکی بگه چرا این راه حل غلطه چه وقت باید پس اینکارو بکنیم:redface::redface:

مشاهده پیوست 230542
سلام دوست عزیز
صورت سوال رو چند بار خوب بخونید .

صورت سوال گفته متوسط توان N ماکزیمم بشه نه توان مقاومت R . توی N به غیر از R یک مقاومت 2 اهمی هم هست که توان مصرف میکند ( البته سلف هم هست ولی سلف که توان متوسط نداره :D) پس باید از دوسر مقاومت R + 1/2 امپدانس رو بدست آورید و اندازه امپدانسی رو که بدست آوردید برابر R + 1/2 بذارید نه R بعد این که این کار رو کردید 2 /1 رو ببرید اونو تساوی و مابقیه

آخرین ویرایش:

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
صورت سوال رو چند بار خوب بخونید .

صورت سوال گفته متوسط توان N ماکزیمم بشه نه توان مقاومت R . توی N به غیر از R یک مقاومت 2 اهمی هم هست که توان مصرف میکند ( البته سلف هم هست ولی سلف که توان متوسط نداره :D) پس باید از دوسر مقاومت R + 1/2 امپدانس رو بدست آورید و اندازه امپدانسی رو که بدست آوردید برابر R + 1/2 بذارید نه R بعد این که این کار رو کردید 2 /1 رو ببرید اونو تساوی و مابقیه

سلام اقا کیهان...ممنون بابت توضیحاتت... یه سوال از شما دارم ؟! حالا شما فرض کنید سمت راست ترانس یه مقاومت هم بود که با اون خازن می اومد سمت چپ .... اون وقت که دیگه توان متوسط اون صفر نبود و نمیشد اونو جز N حساب میکنیم... میشه بگید در این حالت به نظر شما باید چه کرد ؟ مطمئنا راه حلی که میدید چون کلی تر هستش باید به طور خاص هم برای حل برق 93 صدق کنه ؟!

به نظر من این سوال یکی ا سخت ترین سوالات بوده که خیلی ها هم سر جلسه نتونستن حلش کنن..یا لااقل من بار اول نتونستم حل کنم... الان هم نکتش خب مشخصه مشابهش دیگه فکر نکنم بیاد...به نظرم بخواد بیاد باید با مقاومت سمت راست بیاد که در این صورت من تمام حالات ممکن رو بررسی کردم ولی به جواب منظقی نمی تونم برسم که با اون روش بتونم این تست برق 93 رو حل کنم...

ممنون میشم نظرتو بگی.

با تشکر.

keyhan386

عضو جدید
سلام اقا کیهان...ممنون بابت توضیحاتت... یه سوال از شما دارم ؟! حالا شما فرض کنید سمت راست ترانس یه مقاومت هم بود که با اون خازن می اومد سمت چپ .... اون وقت که دیگه توان متوسط اون صفر نبود و نمیشد اونو جز N حساب میکنیم... میشه بگید در این حالت به نظر شما باید چه کرد ؟ مطمئنا راه حلی که میدید چون کلی تر هستش باید به طور خاص هم برای حل برق 93 صدق کنه ؟!

به نظر من این سوال یکی ا سخت ترین سوالات بوده که خیلی ها هم سر جلسه نتونستن حلش کنن..یا لااقل من بار اول نتونستم حل کنم... الان هم نکتش خب مشخصه مشابهش دیگه فکر نکنم بیاد...به نظرم بخواد بیاد باید با مقاومت سمت راست بیاد که در این صورت من تمام حالات ممکن رو بررسی کردم ولی به جواب منظقی نمی تونم برسم که با اون روش بتونم این تست برق 93 رو حل کنم...

ممنون میشم نظرتو بگی.

با تشکر.
سلام دوست عزیز
هر چند تا المان سمت راست همراه خازن باشه چه مقاومت یا هر چیز دیگه مسئله فرقی نداره :surprised: توان متوسط مدار رو که نگفته توان N مد نظره مقاومت های داخل N برامون مهمه نه کل مدار ( اون مقاومت ها به شکل امپدانس همراه با سلف و خازن از دوسر مقاومت های داخل N دیده میشه ) . شاید هم من منظور شما رو نفهمیدم :D . این که میگن سوالات مدار محاسباتش کمتر شده و مفهومی تر شده اینه دیگه وقتی مفهوم سوال سرجلسه به ذهنمون برسه دیگه حلش سادست دیگه . KVL و KCL و تحلیل دیگه کم شده . اما ازین مدل سوالات توی کنکور های اخیر ابزار دقیق و کامپیوتر اومده توی پست های قبلی بررسی شده و هنوز هم میشه ایدهای جالبی برای طرح سوال این مدلی داشت . مثلا توی صورت سوال میگفت متوسط توان مقاومت R داخل N ماکزیمم بشه همون اشتباهی که دوستمون توی حلشون داشتند اونوقت حل ایشون درست بود یا به جای R داخل N یک امپدانس Z قرار بدند وبگن Z چه باشه تا توانش ماکزیمم بشه که اصلا جواب آسمون تا زمین فرق میکنه . اگر کتاب دکتر هدتنی رو دارید سوالات مربوط به مچینگ و توان صفحه 532 رو نگاه کنید . موفق باشید

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
هر چند تا المان سمت راست همراه خازن باشه چه مقاومت یا هر چیز دیگه مسئله فرقی نداره :surprised: توان متوسط مدار رو که نگفته توان N مد نظره مقاومت های داخل N برامون مهمه نه کل مدار ( اون مقاومت ها به شکل امپدانس همراه با سلف و خازن از دوسر مقاومت های داخل N دیده میشه ) . شاید هم من منظور شما رو نفهمیدم :D . این که میگن سوالات مدار محاسباتش کمتر شده و مفهومی تر شده اینه دیگه وقتی مفهوم سوال سرجلسه به ذهنمون برسه دیگه حلش سادست دیگه . KVL و KCL و تحلیل دیگه کم شده . اما ازین مدل سوالات توی کنکور های اخیر ابزار دقیق و کامپیوتر اومده توی پست های قبلی بررسی شده و هنوز هم میشه ایدهای جالبی برای طرح سوال این مدلی داشت . مثلا توی صورت سوال میگفت متوسط توان مقاومت R داخل N ماکزیمم بشه همون اشتباهی که دوستمون توی حلشون داشتند اونوقت حل ایشون درست بود یا به جای R داخل N یک امپدانس Z قرار بدند وبگن Z چه باشه تا توانش ماکزیمم بشه که اصلا جواب آسمون تا زمین فرق میکنه . اگر کتاب دکتر هدتنی رو دارید سوالات مربوط به مچینگ و توان صفحه 532 رو نگاه کنید . موفق باشید

ممنونم.... اقا کیهان فکر کنم این جمله ی معروف خود شماست که این طوری میگید چون سلف و خازن توان متوسطش صفره با خیال راحت میندازیمش بیرون از N یا داخل .... شما احتمالا حل اقای کهن رو دارید... ایشون چیکار کردند اومدند از دوسر N مقاومت دیدند (روشی که ما بلدیم چی هستش توی تمام تست های سالیان قبل مدار مجموعه ی N یه شاخه سری یا موازی بود که حتی اگه منبع وابسته هم داشت مدار خیلی راحت با منبع اعمال کردن از دو سر N امپدانسشو میدیدم و بعدش بقیه قصه ) بعدش ایشون چون توات متوسط خازن صفر بوده اونو توی مجموعه ی N قرار دادند و دیگه مساله خیلی راحت حل شده... اگه مقاومت داشته باشیم ما مجاز نیسیتم دیگه اونو توی N قرار بدیم چون داستان بهم می خوره...

اصلا اقا کیهان یه حالت دیگه شما تصور کن... اگه منظورمو نمیتونم درست برسونم شما بفرما تا شکلشو بکشم...اصلا شما فرض کن یه منبع وابسته هم توی مدار داشتیم اون وقت که باید حتما با تونن امپدانس دو سر N رو حساب می کردی الان سوالم این هست اون موقع شما چطوری منبع رو اعمال می کردی ؟

این سوالی هم که شما میگید میگفت توان R ماکزیمم بشه به نظرم طراح این سوالو هیچ وقت نمیده... چون وقتی مطلوب مساله توان دو سر R باشه دیگه مجوعه ی N در کار نیست... یه مقاومت هستش که مشاشبهش هم سال های قبل اومده... طراح به نظرم میخواد سطح علمی ما در مدار رو بسنجه نه دقت اونم با به کار بردن چنین حقه ای...

اره دارم..ولی اصلا تمرین هاشو نگاه نمیکنم...چون حس میکنم هیچی مدار بلدم نیستم و بهم استرس میده...

به هر حال ممنون در بحث شکرت می کنید..اگه بازم خوب منظورمو نرسوندم توی پیام بعدی شکل مدار رو میکشم....

keyhan386

عضو جدید
ممنونم.... اقا کیهان فکر کنم این جمله ی معروف خود شماست که این طوری میگید چون سلف و خازن توان متوسطش صفره با خیال راحت میندازیمش بیرون از N یا داخل .... شما احتمالا حل اقای کهن رو دارید... ایشون چیکار کردند اومدند از دوسر N مقاومت دیدند (روشی که ما بلدیم چی هستش توی تمام تست های سالیان قبل مدار مجموعه ی N یه شاخه سری یا موازی بود که حتی اگه منبع وابسته هم داشت مدار خیلی راحت با منبع اعمال کردن از دو سر N امپدانسشو میدیدم و بعدش بقیه قصه ) بعدش ایشون چون توات متوسط خازن صفر بوده اونو توی مجموعه ی N قرار دادند و دیگه مساله خیلی راحت حل شده... اگه مقاومت داشته باشیم ما مجاز نیسیتم دیگه اونو توی N قرار بدیم چون داستان بهم می خوره...

اصلا اقا کیهان یه حالت دیگه شما تصور کن... اگه منظورمو نمیتونم درست برسونم شما بفرما تا شکلشو بکشم...اصلا شما فرض کن یه منبع وابسته هم توی مدار داشتیم اون وقت که باید حتما با تونن امپدانس دو سر N رو حساب می کردی الان سوالم این هست اون موقع شما چطوری منبع رو اعمال می کردی ؟

این سوالی هم که شما میگید میگفت توان R ماکزیمم بشه به نظرم طراح این سوالو هیچ وقت نمیده... چون وقتی مطلوب مساله توان دو سر R باشه دیگه مجوعه ی N در کار نیست... یه مقاومت هستش که مشاشبهش هم سال های قبل اومده... طراح به نظرم میخواد سطح علمی ما در مدار رو بسنجه نه دقت اونم با به کار بردن چنین حقه ای...

اره دارم..ولی اصلا تمرین هاشو نگاه نمیکنم...چون حس میکنم هیچی مدار بلدم نیستم و بهم استرس میده...

به هر حال ممنون در بحث شکرت می کنید..اگه بازم خوب منظورمو نرسوندم توی پیام بعدی شکل مدار رو میکشم....
سلام دوست عزیز
متوجه منظور شما شدم . شما با توجه به حل مهندس کهن میگید که اگر به جای خازن که امپدانسش j - شده امپدانش 1-j باشه سوال چی میشه ؟ درسته ؟ یعنی مقاومت هم قاطی خازن باشه حالا به هر شکلی . خب من گفتم توان سلف و خازن صفره هنوزم میگم که صفره و میشه از N بیرون بندازیمش و حتا بیاریمش داخل N کاری که مهندس کهن توی حلشون انجام دادند چرا این کارو کرده ؟ خواسته مقاومت R و مقاومت 2 رو بهم برسونه کار درستی هم هست اصلا اگر این کارو نکنه تحلیل مدار سخت میشه . اما اگر به جای خازن که امپدانسش j - شده امپدانش 1-j باشه دیگه نمیتونیم 1-j رو ببریم داخل چون امپدانسه و توان داره . حالا سوال شما اینه که در این شرایط مدار را چگونه تحلیل کنیم ؟

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
متوجه منظور شما شدم . شما با توجه به حل مهندس کهن میگید که اگر به جای خازن که امپدانسش j - شده امپدانش 1-j باشه سوال چی میشه ؟ درسته ؟ یعنی مقاومت هم قاطی خازن باشه حالا به هر شکلی . خب من گفتم توان سلف و خازن صفره هنوزم میگم که صفره و میشه از N بیرون بندازیمش و حتا بیاریمش داخل N کاری که مهندس کهن توی حلشون انجام دادند چرا این کارو کرده ؟ خواسته مقاومت R و مقاومت 2 رو بهم برسونه کار درستی هم هست اصلا اگر این کارو نکنه تحلیل مدار سخت میشه . اما اگر به جای خازن که امپدانسش j - شده امپدانش 1-j باشه دیگه نمیتونیم 1-j رو ببریم داخل چون امپدانسه و توان داره . حالا سوال شما اینه که در این شرایط مدار را چگونه تحلیل کنیم ؟

ممنون.دوست عزیز بله شما متوجه منظورم شدید... دوست من یه چیزو یا من اشتباه متوچه میشم یا شما منظور دیگه ای دارید... وقتی امپدانس المانی میشه X+JW این که توانش صفر نیست و اون قسمتت حقیقی امپدانس یعنی X توان مصرف میکنه و فرمولش هم مثل مقاومت هستش که توانش حساب میشه .... بله منم میگم حل اقای کهن برق برق 93 درسته... و عرض کردم این سوال اگه قرار باشه مشابه عکس هایی که گذاشتم بیاد سخت باشه حلش و غیر قابل حل... این سوال هم یه سوال نکته ای بوده و غیر قابل حل که بعد لو رفتن نکتش اسون حل میشه.. و در واقع این سوال یا باید دیگه نیاد یا اگه بخواد بیاد باید عینا همین طوری بیاد... در مجوعه ی خارج N مقاموت یا منبع وابسته نباشه...

به هر توی عکس اول شما اگه بگید جطوری من منبع رو اعمال کنم مشکل من حل هستش.. و اگه راهی نباشه.. پس اون تیپ سوال بیاد غیر قابل حل هستش...

ehsan0641

کاربر بیش فعال
ممنون.دوست عزیز بله شما متوجه منظورم شدید... دوست من یه چیزو یا من اشتباه متوچه میشم یا شما منظور دیگه ای دارید... وقتی امپدانس المانی میشه X+JW این که توانش صفر نیست و اون قسمتت حقیقی امپدانس یعنی X توان مصرف میکنه و فرمولش هم مثل مقاومت هستش که توانش حساب میشه .... بله منم میگم حل اقای کهن برق برق 93 درسته... و عرض کردم این سوال اگه قرار باشه مشابه عکس هایی که گذاشتم بیاد سخت باشه حلش و غیر قابل حل... این سوال هم یه سوال نکته ای بوده و غیر قابل حل که بعد لو رفتن نکتش اسون حل میشه.. و در واقع این سوال یا باید دیگه نیاد یا اگه بخواد بیاد باید عینا همین طوری بیاد... در مجوعه ی خارج N مقاموت یا منبع وابسته نباشه...

به هر توی عکس اول شما اگه بگید جطوری من منبع رو اعمال کنم مشکل من حل هستش.. و اگه راهی نباشه.. پس اون تیپ سوال بیاد غیر قابل حل هستش...

سلام، دوست عزیز به نظر من اون طوری که شما میگید هم قابل حله اما نه از راه پیدا کردن مقاومت معادل واین حرفا، چون اصولا برای یه عنصر سه سر نمیشه مقاومت معادل پیدا کرد، باید معادله توان رو برای المانهایی از n که توان حقیقی مصرف میکنن بنویسیم و بعد ازش نسبت به متغیر که احتمالا جریانها هستن مشتق گرفته و برابر صفر بذاریمو نقطه بهینه تابع رو پیدا کنیم، ایده جالبیه، فردا صبح تو کتابخونه ایشالا روش کار میکنم و نتیجه رو عرض میکنم
هیچ چیز غیر قابل حل نیس منتها ادم جاهایی که گیر میکنه باید برگرده به مبدا حرکتشو بدون پیش زمینه ذهنی مسئله رو باز بینی کنه.

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام، دوست عزیز به نظر من اون طوری که شما میگید هم قابل حله اما نه از راه پیدا کردن مقاومت معادل واین حرفا، چون اصولا برای یه عنصر سه سر نمیشه مقاومت معادل پیدا کرد، باید معادله توان رو برای المانهایی از n که توان حقیقی مصرف میکنن بنویسیم و بعد ازش نسبت به متغیر که احتمالا جریانها هستن مشتق گرفته و برابر صفر بذاریمو نقطه بهینه تابع رو پیدا کنیم، ایده جالبیه، فردا صبح تو کتابخونه ایشالا روش کار میکنم و نتیجه رو عرض میکنم
هیچ چیز غیر قابل حل نیس منتها ادم جاهایی که گیر میکنه باید برگرده به مبدا حرکتشو بدون پیش زمینه ذهنی مسئله رو باز بینی کنه.

سلام اقا احسان ....ممنون در بحث شرکت کردی...

منظورم از قابل حل بودن یعنی سوالی که در حد کنکور باشه و بشه حلش کرد با اون روش های روتین... لطف میکنی...دیدید خیلی وقت میگیره بی خیالش شید..

اقا عالی بود تشکر...

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
لطفا درباره نحوه جل کردنه سواله زیر راهنمایی کنید:confused:

اصلا نمیفهمم از کجا شروع کنم

3.jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا درباره نحوه جل کردنه سواله زیر راهنمایی کنید:confused:

اصلا نمیفهمم از کجا شروع کنم
مشاهده پیوست 230557[/QUOT
E]
سلام دوست عزیز
پاسخ کامل مدار ناشی از دو منبع است ، پاسخ ناشی از شرایط اولیه yI( پاسخ ورودی صفر) + پاسخ ناشی از ورودی ys ( پاسخ حالت صفر) ، حالت صفر هم که میدونیم یعنی شرایط اولیه =0
در این تست دو خروجی ( پاسخ کامل) ys+yI1=y1 و ys+yI2=y2 رو به ازای یک ورودی خاص ( پله ) و دو شرایط اولیه ( حالت) متفاوت x1 و x2 که x2=2*x1 است برای هر یک از خروجی های y1 و y2 داده شده است . از ما پاسخ ضربه روخواسته ؟ دقت کنید چون ورودی مدار در هر دوحالت یکسان است ( پله ) پس پاسخ ناشی از ورودی ys ( پاسخ حالت صفر) در ه دو خروجی y1 و y2 یکسان میباشد ys1=ys2=ys

خب اگر پاسخ پله رو داشته باشیم با مشتق گیری از پاسخ پله به پاسخ ضربه میرسیم . پس به دنبال پاسخ پله باشیم ( پاسخ به ازای ورودی پله ، زمانی که شرایط اولیه ( حالت) برابر صفر است ) .

دقت کنید که هر کدوم از پاسخ های y1 و y2 ناشی از ورودی پله و حالت x1 و x2 هستند و هر چند به ازای ورودی پله ناشی شدند اما در پاسخ های y1 و y2 شرایط اولیه لحاظ شده است که در پاسخ پله این شرایط باید صفر باشند تا خروجی را بتوانیم به عنوان پاسخ پله در نظر بگیریم، که این گونه نیست . ا
ز آنجایی که تنها تفاوت خروجی y1 و y2 در پاسخ ورودی صفر( پاسخ ناشی از شرایط اولیه) است ( چون ورودی هر دو خروجی ثابت و پله است تنها شرایط اولیه ها درنتیجه پاسخ ورودی صفر تفاوت دارند ) و چون شرایط اولیه x2 دوبرابر شرایط اولیه x1 است پس پاسخ ورودی صفر y2 نیز دوبرابر y1 است . (yI2=2*yI1) ( دقت کنید پاسخ ورودی صفر نه پاسخ کامل !)
پس با دونستن این مطلب اگر بتوانیم با عملیات خطی ( چون سیستم LTI است ) پاسخ ورودی صفر را از پاسخ حالت صفر ( پاسخ به ورودی پله ) جدا کنیم به جواب نزدیک میشویم . برای این کار خروجی y1 را در 2 ضرب میکنیم با این کارهمزمان پاسخ ورودی صفر و حالت صفر را دو برابر میکنیم(y1*2= ys*2+yI1*2) ( سیستم خطی ) (یعنی پاسخ ناشی از شرایط اولیه y1 را با پاسخ ناشی از شرایط اولیه y2 برابرکردیم و همچنین پاسخ حالت صفر y1 نیز 2 برابر پاسخ حالت صفر y2 شده ) حالا با کم کردن این مقدار از خروجی دوم y2 فقط پاسخ ناشی از ورودی ( پله) میماند که مطلوب حل ماست و با مشتقگیری به جواب میرسیم و ...
مشاهده پیوست 52.jpg

آخرین ویرایش:

keyhan386

عضو جدید

سلام دوست عزیز
شکل اول با همون کاری که شما میگید موافقم باید از دوسر N امپدانس معادل را بیابیم و ...
شکل دوم هم که تحلیل شد -j میره داخل N چون توان مصرف نمیکنه و ....
شکل سوم چون مقاومت 2 توان داره نمیتونیم ببریمش داخل N پس باید مثل شکل اول معادل را پیدا کنیم و همونطور که دوستان گفتن معادل یک المان 3 سر شدنی نیست ( لااقل من که بلد نیستم:D)
تنها فکری که به ذهن رسید این بود که اون داخل رو اصلاح کنیم یعنی سه سر رو با تبدیل و کم و زیاد کردن المان به دوسر مانند شکل اول در بیاریم و ....
میخواستم از یکی از اساتید کنکور سوال رو بپرسم ظاهرآ یکی قبل من پیش دستی کردن و از مهندس کهن پرسیدن وجواب ایشون این بود که :
اگر سمت راست مقاومتی وجود داشت، کمی سوال سخت می شد. به هر حال با کم و زیاد کردن سلف و خازن به دو سر المان سه سر آن را به دو سر تبدیل می کنیم.
موفق باشد.

ehsan0641

کاربر بیش فعال
New Bitmap Image.jpg
سلام دوستان، این یکی از سوالات مهندس کهن هست، تقریبا همون ایده ای که تو ذهنمون داشتیم رو اورده، برای اینکه بشه شبکه n رو مقاومت معادل بدست بیاریم باید از تبدیل ستاره به مثلث استفاده بشه، از اون شبی که باهم درباره این دست مدارها صحبت کردیم تو ذهنم ایده تبدیل ستاره به مثلث رو داشتم ولی مطمئن نبودم که خدا رو شکر دیشب مطمئن شدم. به نظر من سخت ترین حالت سوال از این بخش همین میشه.

sanup2006

عضو جدید
مشاهده پیوست 230757
سلام دوستان، این یکی از سوالات مهندس کهن هست، تقریبا همون ایده ای که تو ذهنمون داشتیم رو اورده، برای اینکه بشه شبکه n رو مقاومت معادل بدست بیاریم باید از تبدیل ستاره به مثلث استفاده بشه، از اون شبی که باهم درباره این دست مدارها صحبت کردیم تو ذهنم ایده تبدیل ستاره به مثلث رو داشتم ولی مطمئن نبودم که خدا رو شکر دیشب مطمئن شدم. به نظر من سخت ترین حالت سوال از این بخش همین میشه.
میشه تشریحشم بزارید ؟

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

درود
دوستان من تو این سبک سوالات یه مشکلی دارم .
روش حل بلدم که چه باید بکنم .
فقط مشکلم تو بدست آوردن اون رابطه مقاومت غیر خطی شبکه n هست .
کسی میتونه راهنمایی کنه !?

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1422703967429.jpg
    uploadfromtaptalk1422703967429.jpg
    48 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • uploadfromtaptalk1422703982678.jpg
    uploadfromtaptalk1422703982678.jpg
    45.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا