تاپیک جامع سوال و مشاوره "انتخاب رشته، گرایش و دانشگاه"

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من نگفتم که رمز خوب نیست! اتفاقا خیلی هم مطلوب اون دوستمون بود. منظورم اینه که خیلی باب میل من نیست. اولا که توی دروس اصلی 9 واحد اجباری مربوط به رمزنگاری داره که سیستم اونا رو به صورت اجباری نداره. اگر یه سیستمی واسه تز خودش نیاز داشته باشه اینا رو میگذرونه در غیر این صورت واحد های دیگه ای رو میگذرونه. اصل داستان هم همینه که یه رمزی هر تزی داشته باشه باید یه ربطی به رمز و امنیت داشته باشه ولی یه سیستمی دستش خیلی باز تره واسه انتخاب موضوع و این به نظر من خیلی مهمه. حالا گیرم یه نفر رمز رو انتخاب کنه و بعدش بفهمه خوشش نمیاد. کی پاسخگوئه اینجا؟! البته این مسئله واسه شبکه هم صادقه.

خب بله اونم حرفیه. خیلیا وقتی انتخاب رشته میکنن نمیدونن که چه سرنوشتی دارن نمیدونم اون چیزی که انتخاب میکنن باب میلشون هستش یا نه.
مثلا اون کنترلی که توی کارشناسی میخونیم و ختم میشه به کنترل خطی آیا با اون چیزی که توی ارشد میخونن یکیه؟اصلا شبیهش هستش؟! اینجا باید انتخاب کنی بری باهاش مواجه شی بعد ببینی چی هستش.
یادم میاد سال پیش دوستی داشتیم به نام احسان رتبش 241 مخابرات شد عاشقه مخابرات سیستم بود.الان ترم دو ارشد مخابرات سیستم تربیت مدرسه که توی پردازش تصویر دانشگاه قدرتمندیه. یه ماه پیش اومده بود میگف من اشتبا کردم سیستمو زدم میگف اگه میدونستم اینطوریه عمرا میزدمو این حرفا.البته خب افراد باهم فرق میکنن

alielec

عضو جدید
دوستان سیستمهای انرژی و انرژی های تجدید پذیر دانشگاه تهران که توی اصلاحیه اضافه شده بود کسی زده؟وضعیتشون برای ادامه تحصیل چجوریه؟

aaaqaz

عضو جدید
سلام... دوستان مگه زمان انتخاب رشته تا 24 دیشب نبود؟
پس چرا هنوز میشه ویرایش کرد؟
اگه میشه من برم جای دوتا کد روو عوضض کنم؟

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
سلام .این پست رو قبلا داده بودم تو تاپیک ۹۲ گفتم باز بدک مفید باشه شاید
درود بر دوستان عزیز
امیدوارم بهترین نتیجه رو کسب کرده باشید (در ازای تلاشی که کردید)
خواستم در مورد گرایش کنترل یه صحبتی بکنم
کنترل کلاسیک​
کنترل کلاسیک به مشابه کنترل خطی و. کنترل چند متغییره به بررسی کنترل کننده های کلاسیک و بررسی نقاط تعادل و پایداری اون ها می پردازه که میتونه کنترل غیر خطی رو هم شامل بشه طوری که سیستم غیر خطی باشه و چند ورودی چند خروجی .همچنین کنترل adaptive به این معنی که سیستم در طول زمان تغییر می کنه مثلا به دلیل اصطکاک یا جابه جایی یا استهلاک قطعات و هدف طراحی کنترلری هست که بتونه خودشو در حین تغییر سیستم وفق بده
همچنین کنترلر robust هم مد نظر هست به این شکل که سیستم ممکنه درش failure رخ بده شما باید سیستمی طراحی کنید که در این صورت پایداری خودش رو حفظ کنه و بهترین عملکرد رو داشته باشه برای مثال در یک پروسه سیستم های فرایند ممکنه ما هزار ها حلقه کنترلی داشته باشیم حالا وقتی خطا در یکی از این حلقه ها رخ بده نباید پایداری کل سیستم رو بهم بزنه
یعنی سروکله ای که باید بزنید ریاضیات محض خیلی دخیل هست در اون ها .و خیلی پیشرفته و گاهی حوصله سر بر

هوش مصنوعی​
اما هوش بخشی هست که تقریبا بین بچه های کنترل و کامپیوتر گرایش هوش مشترک هست
تا حالا هیچ کس نتونسته روبات یا agent رو طراحی کنه که همون ویژگی های انسانی رو به اون شدت داشته باشه.یک بچه که به دنیا میاد بدون این که کوچک ترین شناختی به دنیای اطراف داشته باشه شروع می کنه به یادگیری و سعی می کنه در حین یادگیری بیشترین لذت رو در کم ترین زمان ممکن ببره و کم ترین regret رو داشته باشه
یعنی مسئله یادگیری در ماشین ها خیلی مهمه .مثلا جاروبرقی هایی اومده که میتونه در هر مکانی قرار بگیره و بعد یه مدت بتونه هوشمندانه اونجا رو تمیز کنه .یعنی یک بار وقتی دید جلوش مانع هست و به مانع خورد (مجازات شد)دفعه بعد دیگه به اون مانع برخورد نمی کنه (مثل انسان)

انسان ها در یادگیریشون قابلیت تعمیم دارند یعنی من یادگرفتم که اگر از این چاله بیفتم پایین پام درد میگیره پس میتونم تعمیم بدم اگه از کوه پایین بیفتم با مجازات بیش تری رو به رو میشم .همین مسئله در ماشین ها علم روز هست که چه الگوریتم هایی پیاده سازی بشن که قابلیت تعمیم داشته باشه به جایی که ماشین ما هنوز تجربه نکرده

مبحث دیگه حالات درونی انسان هست.ببین یک agent وقتی داره یاد میگیره موقعی که یک عملی انجام داد که براش پاداش داشت یا مجازات طبق یک الگوریتم متوجه میشه که بعدا چی کار باید بکنه اما در انسان شاید مسئله کمی فرق کنه .شما وقتی یک میلیون تومان برنده میشی حالت درونیت شاد میشه و تصمیمی که بعدا میگیری تحت تاثیر این حالت هست .یا وقتی حالت درونیت افسرده هستش تصمیمی که میگیره لزوما ممکنه منطقی نباشه .علوم شناختی دنبال این هست که چطور مفهومی مثل حالت درونی رو برای ماشین ها پیاده سازی کنه

همچنین بخش هوش به مفهوم های دیگری مثل شناسایی سیستم ها (بدون هیچ گونه اطلاعات تحلیلی و بر اساس روش های اماری)یا ترکیب داده هست
شناسایی سیستم ها اینه که عامل این دفعه با یک اطلاعات اولیه از محیط شروع به یادگیری می کنه .اینجا پیش بینی از حالت اینده سیستم بر اساس اطلاعات قبلی هستش .مثلا من تو بخشی از پروزه درس اومدم با استفاده از روش های ARX and ARMAX به پیش بینی قیمت سهام یه شرکت پرداختم .بعد شما عموما اصن کاری با این ندارید سیستم شما چیه .یعنی نمیاید مثلا قوانین نیوتن یا پاسکال رو بنویسید و سیستم رو شناسایی کنید .عمل شما بر اساس روش های اماری هست
یک مثال دیگه ترکیب داده هستش .فرض کنید سنسور های شما اطلاعات ضعیفی به شما میدن .میشه
با روش های دمپستر شفر یا owa یا فازی داده ها رو ترکیب کرد و اطلاعات بسیار بهتری بدست اورد

دانشگاه
در زمینه هوش مصنوعی دانشگاه تهران برترین بوده توی کل ایران و تقریبا کل خاورمیانه دلیلشم وجود دکتر کارولوکس(فوت شدند) دکتر نیلی دکتر اعرابی دکتر مشیری ودکتر یزدان پناه (با کمی چاشنی کلاسیک هستند ایشون)
اما دانشگاه دیگه ای که داره پا به پای تهران میاد جلو خواجه نصیر هست که خواجه نصیر در زمینه کنترل کلاسیک خیلی بهتر از تهران عمل کرده با وجود افرادی مثل دکتر خاکی صدیق دکتر تشنه لب ........
شریف و امیر کبیر در زمینه هوش بیشتر در وادی روباتیک به فعالیت می پردازن مثل دکتر طالبی در امیرکبیر
فردوسی مشهد و شیراز و صنعتی اصفهان هم میدونم خیلی خوب دارند کار می کنند خصوصا صنعتی اصفهان اطلاع دارم که اساتید ان جا چون در صنعت فعالیت زیادی دارن(خصوصا تو فولاد) شما میتونی راحت تر جای خودت رو در صنعت باز کنی
شهید عباسپور هم همین ویژگی صنعتی رو داره)
رتبه های کنکور ارشد
سال پیش با رتبه 450 دوستم تونست خواجه نصیر شبانه رو قبول بشه البته اموزش محور (یعنی دیگه تز نداری شما)( ترتیب انتخاب رشته کنترل تهران روزانه شبانه کنترل شریف روزانه شبانه کنترل خواجه روزانه شبانه...)
خودم هم با رتبه 121 تونستم شبانه کنترل تهران قبول بشم ( ترتیب انتخاب رشته کنترل تهران روزانه شبانه کنترل شریف روزانه شبانه کنترل خواجه روزانه شبانه...)
چهار دلیل داشتم که شبانه تهران رو بالاتر زدم از روازنه شریف چون
اولا دانشگاه لیسانسم تهران بود بره همین راحت تر بودم دانشگاه خودم
دوما با رفت و امدی که به شریف و تهران داشتم تشخیص من این بود کنترل تهران بالاتره
سوما چون قصد اپلای دارم شبانه بدو بدو دنبال مدرک نداره چون شما در طی تحصیل مدرکت رو می خری و تازه 2 میلیون حدودا ارزون تر میاد
چهارم اینکه مکان دانشگاه تهران امیر اباد شمالی هست و مکان شریف حدودا میدون ازادی و رفت و امد من به تهران خیلی خیلی سریع تر انجام میشه تا شریف وم حیط داخلی تهران خوش اب و هوا تر هست از شریف

ممنون از اینکه خوندید
امیدوارم کمکی کرده باشم به شما

aaaqaz

عضو جدید
نمیدونم دقیقا...ظرفیتاشم که امسال کم کرده ... اینکه اصن شبانه شریفم نیارم بعید نیست...ولی خوب احتماله دیگه...باید انتخاب رو درست زد جدا از اینکه آیا میشه یا نمیشه...[/QUOT
امسال ظرفیت شریف و تهران خیلی کم شد

آخرین ویرایش:

negar898

عضو جدید
سلام
این اولین ارسال من تو این سایته
دوستان من کل اینترنتو زیرو و رو کردم
اما حواب سوالمو میدا نکردم
خواهشا خواهشا لطفا منو راهنمایی کنید
من رتبه الک 2400 و بیو الک 2200 شده
تو انتخاب رشتم
به ترتیپ پردیس تهران و پردیس تربیت مدرس و زدم
امید به قبولی دارم یا نه ؟
لطفا بگین که اگه نمیشم شروع کنم برای سال دوم خوندن
خیلی بلا تکلیفم
منتظر کمکتون هستم

جاست شادی:-)

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
سلام
این اولین ارسال من تو این سایته
دوستان من کل اینترنتو زیرو و رو کردم
اما حواب سوالمو میدا نکردم
خواهشا خواهشا لطفا منو راهنمایی کنید
من رتبه الک 2400 و بیو الک 2200 شده
تو انتخاب رشتم
به ترتیپ پردیس تهران و پردیس تربیت مدرس و زدم
امید به قبولی دارم یا نه ؟
لطفا بگین که اگه نمیشم شروع کنم برای سال دوم خوندن
خیلی بلا تکلیفم
منتظر کمکتون هستم

من برقی نیستم
ولی دیدم منتظری گفتم جواب بدم
اگه تا اعلام نتایج بیکاری به نظرم بشین بخون نمه نمه
چون خوندن از بیکاری بهتره
ضررر نمی کنی علمت بالا میره
اگه حوصله درس و اینا رو نداری رو زبانت مانور بده که اگه یوقت قبول نشدی دور از جون یه برگ برنده تو دستت باشه
میدونی ک زبان چقد تاثییر گذاره;)

negar898

عضو جدید
من برقی نیستم
ولی دیدم منتظری گفتم جواب بدم
اگه تا اعلام نتایج بیکاری به نظرم بشین بخون نمه نمه
چون خوندن از بیکاری بهتره
ضررر نمی کنی علمت بالا میره
اگه حوصله درس و اینا رو نداری رو زبانت مانور بده که اگه یوقت قبول نشدی دور از جون یه برگ برنده تو دستت باشه
میدونی ک زبان چقد تاثییر گذاره;)

مرسی از راهنماییتون
من بیشتر میخواستم بدونم پردیس قبول میشم یا نه که دوستان مثل سایتای دیگه جواب ندادن :(

pouyan87

عضو جدید
سلام
دوستان اگه دانشگاهایی که دعوت به مصاحبه شدیم مصاحبه قبول شیم انتخابایی که بعد و قبل از اون زدیم سوخت میشه ؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
دوستان اگه دانشگاهایی که دعوت به مصاحبه شدیم مصاحبه قبول شیم انتخابایی که بعد و قبل از اون زدیم سوخت میشه ؟
اگر مثلا انتخاب دهم دانشگاه مالک رو زده باشید و تو مصاحبه قبول شید اول 9 تا انتخاب قبلی بررسی میشه بعد میاد سراغ مالک

pouyan87

عضو جدید
اقا دمت گرم
بعد اطلاع دارین ارشد هم مثل کنکور کارشناسی کارنامه دوم داره یا نه؟
مثلا کارشناسی اگه انتخاب 20 قبول می شدیم تو مهر فک کنم یه کارنامه دوم میومد که اگه بعد انتخاب 20 انتخابای دیگه هم قبول می شدیم میتونستیم جا به جا کنیم
داریم این قانونو وایه ارشد؟

navidir

عضو جدید
سلام دوستان... واس ارشد گرایش میکرو الکترونیک و دیجیتال کدومش بهترن؟؟

monajo

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم کسی می دونه مصاحبه دانشگاه شاهد به چه صورته؟
گویا سال های قبل امتحان کتبی میگرفتن و از عقاید سوال می کردن فردا تاریخ مصاحبه اشه و من از هیچی اطلاع ندارم :(

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اقا دمت گرم
بعد اطلاع دارین ارشد هم مثل کنکور کارشناسی کارنامه دوم داره یا نه؟
مثلا کارشناسی اگه انتخاب 20 قبول می شدیم تو مهر فک کنم یه کارنامه دوم میومد که اگه بعد انتخاب 20 انتخابای دیگه هم قبول می شدیم میتونستیم جا به جا کنیم
داریم این قانونو وایه ارشد؟
کارنامه دوم برای کارشناسی زمانی میاد که مهلت ثبت نام ها گذشته باشه ...و فقط جهت اطلاعه نه جابه جایی. کارنامه سبز

Arash_22

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم کسی می دونه مصاحبه دانشگاه شاهد به چه صورته؟
گویا سال های قبل امتحان کتبی میگرفتن و از عقاید سوال می کردن فردا تاریخ مصاحبه اشه و من از هیچی اطلاع ندارم :(

اگه اطلاعات خوبی پیدا نشد، یه چیزایی توی تالار دانشگاهها> راهنمای انتخاب رشته و دانشگاه هست. راحت پیداش می کنید. شاید مفید باشه:redface:

ehsanrk

عضو جدید
دوستان کسی در مورد رشته فناوری ماهواره اطلاعات داره ؟؟؟ لطفا کمک کنید

amin_amini

عضو جدید
سلام. من یه سوال داشتم هزینه های دانشگاه شبانه و روزانه دولتی رو کسی میدونه راهنماییم کنه؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام. من یه سوال داشتم هزینه های دانشگاه شبانه و روزانه دولتی رو کسی میدونه راهنماییم کنه؟
سلام.
روزانه هزینه نداره. فقط درسایی که پیش نیاز می خوردید رو باید شهریه بدید. مبلغش هم نصف شهریه ی هر واحد شبانه هاست.

هزینه ی شبانه هم برای 10 12 تا دانشگاه اول 625 تومن شهریه ثابت. 150 شهریه هر واحد. 250 شهریه ی هر واحد سمینار و هر واحد پایان نامه
برای بقیه ی دانشگاه ها 500 شهریه ثابت. 100 شهریه هر واحد درسی .250 شهریه ی هر واحد سمینار و پایان نامه.

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
روزانه هزینه نداره. فقط درسایی که پیش نیاز می خوردید رو باید شهریه بدید. مبلغش هم نصف شهریه ی هر واحد شبانه هاست.

هزینه ی شبانه هم برای 10 12 تا دانشگاه اول 625 تومن شهریه ثابت. 150 شهریه هر واحد. 250 شهریه ی هر واحد سمینار و هر واحد پایان نامه
برای بقیه ی دانشگاه ها 500 شهریه ثابت. 100 شهریه هر واحد درسی .250 شهریه ی هر واحد سمینار و پایان نامه.
ترمی چقدی میشه تقریبا؟
بنظرتون شبانه تهران خوبه یا روزانه شهرستان؟

amin_amini

عضو جدید
ترمی چقدی میشه تقریبا؟
از لحاظ سطح دانش و بهتر بودن زمینه علمی تهران بهتره.
برای شبانه تهران یا روزانه شهرستان به خود شخص بستگی داره: دوری از شهر محل سکونت و خونه و خانواده، هزینه های دانشگاه شبانه و ایاب ذهاب و خورد و خوراک و خوابگاه و....

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ترمی چقدی میشه تقریبا؟
ترم اول دوستای من تو خواجه نصیر 2450 شهریشون شد.12 واحد داشتن. ترمای بعد که پایان نامه اضافه میشه به مراتب شهریه بیشتر میشه.اما ترم 4 فقط باید شهریه ثابت رو بدید چون واحداتون تموم شده.
ببینید چون شبانه با رتبه های پایین تری نسبت به روزانه میشه قبول شد و چون تو مدرک شبانه یا روزانه بودن ذکر نمیشه اگر مشکل مالی ندارید شبانه ی دانشگاه های بهتر مناسب تره. اساتید دانشگاه هم معمولا خیلی اهمیت به شبانه یا روزانه بودن دانشجو نمیدن.
اینم اضافه کنم که به بچه های شبانه ترمی 1 میلیون وام میدن. البته باید اول ترم 1 درخواست بدید تا وسطاش بدن بهتون. یه جورایی واسه ترم بعد آماده میشه. که بعد از فارغ التحصیلی به صورت ماهانه با مبالغ خیلی کم ازتون میگیرن.

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
از لحاظ سطح دانش و بهتر بودن زمینه علمی تهران بهتره.
برای شبانه تهران یا روزانه شهرستان به خود شخص بستگی داره: دوری از شهر محل سکونت و خونه و خانواده، هزینه های دانشگاه شبانه و ایاب ذهاب و خورد و خوراک و خوابگاه و....
همه اینا رو روزی ده بار با خودم تکرار میکنم اما نمیتونم به نتیجه برسم...

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترم اول دوستای من تو خواجه نصیر 2450 شهریشون شد.12 واحد داشتن. ترمای بعد که پایان نامه اضافه میشه به مراتب شهریه بیشتر میشه.اما ترم 4 فقط باید شهریه ثابت رو بدید چون واحداتون تموم شده.
ببینید چون شبانه با رتبه های پایین تری نسبت به روزانه میشه قبول شد و چون تو مدرک شبانه یا روزانه بودن ذکر نمیشه اگر مشکل مالی ندارید شبانه ی دانشگاه های بهتر مناسب تره. اساتید دانشگاه هم معمولا خیلی اهمیت به شبانه یا روزانه بودن دانشجو نمیدن.
اینم اضافه کنم که به بچه های شبانه ترمی 1 میلیون وام میدن. البته باید اول ترم 1 درخواست بدید تا وسطاش بدن بهتون. یه جورایی واسه ترم بعد آماده میشه. که بعد از فارغ التحصیلی به صورت ماهانه با مبالغ خیلی کم ازتون میگیرن.
این که از ازاد بیشتر شد.............
چند روز در هفته کلاس هست؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این که از ازاد بیشتر شد.............
چند روز در هفته کلاس هست؟
آزاد متاسفانه نمی دونم شهریش چقدره. اگر 4 ترمه تموم کنید کل شهریتون 8100 میشه.
دانشگاه ما اینجوری بود که ترم اول یه عده 5 روز و یه عده 3 روز کلاس داشتن.
این ترم خود من 4 روز دانشگاه میرم.یه سری هم 2 روز میرن. این کاملا به برنامه ی آموزش بستگی داره و درسایی که شما می خوای برداری.

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
آزاد متاسفانه نمی دونم شهریش چقدره. اگر 4 ترمه تموم کنید کل شهریتون 8100 میشه.
دانشگاه ما اینجوری بود که ترم اول یه عده 5 روز و یه عده 3 روز کلاس داشتن.
این ترم خود من 4 روز دانشگاه میرم.یه سری هم 2 روز میرن. این کاملا به برنامه ی آموزش بستگی داره و درسایی که شما می خوای برداری.
اوه اوه پس همون روزانه برم بهتره
شما کدوم دانشگاهی داداش؟
راستی به شبانه خابگاه میدن؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اوه اوه پس همون روزانه برم بهتره
شما کدوم دانشگاهی داداش؟
راستی به شبانه خابگاه میدن؟
شما باید حدود 4500 بذاری کنار فقط واسه شهریه. با فرض اینکه وام ها رو بگیری.
من خواجه نصیرم. به بچه های ما که نمی دن اما شاید دانشگاه های دیگه مثل تربیت مدرس که امکانات رفاهی بالایی داره خوابگاه بدن.

بالا