تاپیک جامع سوال و مشاوره "انتخاب رشته، گرایش و دانشگاه"

simicolon_ict

عضو جدید
دوست عزیز من نمی خوام شما رو پشیمون کنم اما خود من ناپیوسته خوندم و کاردانی م مخابرات بود ناپیوسته به حکم عقل رفتم الکترونیک و این بزرگترین اشتباه درسی زندگیم بود عین 2 سال الکترونیک فقط تاسف خوردم چرا مخابرات نرفتم و گول اسم دانشگاه رو خوردم من زیاد علاقه ای به الکترونیک نداشتم و همین باعث بی انگیزگی و افت درسیم شد و الان برای ارشد مجدد بر می گردم مخابرات ولی ای کاش این تجربه رو داشتم تا انقدر تاوان ندم!
حالام نمیخوام پشیمونتون کنم اما خودم رو می بینم و به نظرم آدم اول باید بره دنبال علاقش نه اسم دانشگاه نه اسم رشته برتر
علاقه باعث پیشرفت میشه
بازم میگم نمیخوام پشمونتون کنم اما عین واقعیتی بود که گفتم راجع به خودم

alice7952

عضو جدید
سلام رفقا
اگه کسی انتخاب رشته کنه روزانه پذیرفته بشه و نره قضیش چیه؟ مثه همون کنکور سراسری یک سال محروم میشه؟! هزینه هم باید پرداخت کنه؟ چجوریه؟
اره قطعا محروم میشه من برام این مشکل پیش اومده بود! هزینه برای الان نیس اگه ثبت نام کنی و انصراف بدی!! باید هزینه پرداخت کنی...

alice7952

عضو جدید
خیلی ممنونم از راهنمایتون
م دو هفته است که به تمام دانشگاهها سر زدم . خیلی تحقیق کردم اما بین علاقه ام مهندی پزشکی و اون چیزی که عقل ام حکم میکنه تردیدداشتم و دارم
هرچند که الان دیجیتال رو اول انتخاب کردم
منم برای مهندسی پزشکی تردید داشتم و اول مخابرات سیستم هر دانشگاه رو زدم شنیدم اوضاع کاری اش زیاد جالب نیس!!! مخصوصا اگه تو شهرای بزرگ نباشین کلا افتضااااحه!!! :) ولی امسال حدس می زنم مهندسی پزشکی طرفداراش خیلی کمتر شده ( چون پارسالم تو باشگاه بودم موقع انتخاب رشته همه فقط از م پزشکی حرف می زدن!!!! و قبولی های مهندسی پزشکی سال پیش به شدت عجیب غریب شد!!! به تاپیک پارسالی ها سر بزنین متوجه میشین)...از نظر شغل ظاهرا مهندسی پزشکی داغونه ولی برای اپلای شرایط بهتره.همه چی بستگی به هدف و علاقه تون داره .بعید می دونم از انتخابتون پشیمون شین!

simicolon_ict

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه صنعتی قم سیستم مخابرات تا چند روزانه قبولی داره؟
بین صنعتی قم، ارومیه،سمنان،شاهرود،رشت چجوری پیشنهاد میدید؟
سایت تا اخر امشب بازه برای انتخاب رشته.
ممنون میشم جواب بدید

q.electronic

عضو جدید
سلام

سلام

سلام. آنقدر صحبت از مهندسی پزشکی شد دل ما هم آب افتاد. در دانشگاه های سراسری یا آزاد در مقطع کارشناسی دروس تخصصی مهندسی پزشکی از روی چه منابعی (منظورم منابع دانشگاهی است)مطالعه میشود.؟ اگر کسی اطلاع دارد به ما هم بگوید تا به قشنگی این رشته پی ببریم.بطور مثال در گرایش الکترونیک درس تخصصی الکترونیک3 است که منابع آن مدارهای میکروالکترونیک نوشته سدرا اسمیت ترجمه دیانی یا باغانی و کتاب مبانی میکروالکترونیک نوشته بهزاد رضوی ترجمه دیانی است. اسم کتاب های دروس معرفی شده در زیر ومولف و مترجم آنها را لطفا بگویید
1)درس هوش مصنوعی و محاسبات زیستی 2)درس مقدمه ای بر فیزیولوژی 3)درس ابزار دقیق پزشکی 4)درس پردازش سیگنال های دیجیتال و حیاتی 5) درس مدلسازی و کنترل سیستمهای فیزیولوژی 6) درس کاربرد مدار های الکترونیک در پزشکی

آخرین ویرایش:

simicolon_ict

عضو جدید
نتایج بورسیه اومد من شبانه مالک و روزانه شاهد دعوت به مصاحبه شدم.
یه سوال دارم : شبانه مالک رو انتخاب دومم و روزانه شاهد رو انتخاب سومم زدم حالا من برم مصاحبه و مثلا شبانه مالک رو قبول بشم دیگه رشته های روزانه ردیف 4 به بعدم بررسی نمیشه؟
یا اینکه اگر این بورسیه ها رو تو مصاحبشم موفق بشم و روزانه ردیف های پایین تر هم قبول بشم به انتخاب خودم می تونم برم؟

خواهشا یکی بگه این بورسیه ها چجوری هست من مردد شدم برم مصاحبه یا نه.
):

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
نتایج بورسیه اومد من شبانه مالک و روزانه شاهد دعوت به مصاحبه شدم.
یه سوال دارم : شبانه مالک رو انتخاب دومم و روزانه شاهد رو انتخاب سومم زدم حالا من برم مصاحبه و مثلا شبانه مالک رو قبول بشم دیگه رشته های روزانه ردیف 4 به بعدم بررسی نمیشه؟
یا اینکه اگر این بورسیه ها رو تو مصاحبشم موفق بشم و روزانه ردیف های پایین تر هم قبول بشم به انتخاب خودم می تونم برم؟

خواهشا یکی بگه این بورسیه ها چجوری هست من مردد شدم برم مصاحبه یا نه.
):

سلام

شما مالک بیشتر دوست داشتید؟
چرا شبانه خب اول زدین
این دانشگاه ها هیچ کدوم بورسیه نیستن!...فقط خاص هستند....
ولی روزانه شاهد از دست ندین....
دانشگاه های خاص اگر قبول شدین ...........حتی در مرحله تکمیل ظرفیت هم شما نمیتونی شرکت کنی ......

simicolon_ict

عضو جدید
سلام

شما مالک بیشتر دوست داشتید؟
چرا شبانه خب اول زدین
این دانشگاه ها هیچ کدوم بورسیه نیستن!...فقط خاص هستند....
ولی روزانه شاهد از دست ندین....
دانشگاه های خاص اگر قبول شدین ...........حتی در مرحله تکمیل ظرفیت هم شما نمیتونی شرکت کنی ......

سلام ممنون دوست عزیز
والا من شبانه رو اول نزده بودم انتخاب اولم روزانه مخابرات سیستم مالک بود که رد کرده و انتخاب دوم شاهد و سومم شبانه مالک
البته فک کنم اگه مصاحبه هر دو رو قبول شم و برای نتیجه نهایی فرم انتخاب رشته از بالا به پایین بررسی بشه و من مثلا اگه تو انتخاب سومم که شبانه مالک باشه قبول شم دیگه سایر کد رشته محل ها بررسی نمیشه
اگر اینجوری باشه که خیلی بد هست
من الویتم روزانه بود و موقع انتخاب رشته فک کردم میشه بین قبولی این رشته های شرایط خاص با سایر رشته حق انتخاب داریم ! البته تا اونجایی که جستجو کردم همچین خبری نیست و من فک کنم برای اینکه شانس روزانه ها رو از دست ندم باید دور مصاحبه مالک رو خط بکشم
تو نت هم هرکسی راجع به مالک یه چیزی گفتاه یکی گفته خوبه یکی گفته بدرد نمی خوره
من نمی دونم ارزش داره ترمی 2.5 بدم آخرشم برای کار فایده نداشته باشه
البته اوضاع شاهد رو نمی دونم چجوری هست
اگر خلاصه اطلاعات بدرد بخور دارید ممنون میشم بگید شاید بدرد بچه های دیگه هم خورد

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام ممنون دوست عزیز
والا من شبانه رو اول نزده بودم انتخاب اولم روزانه مخابرات سیستم مالک بود که رد کرده و انتخاب دوم شاهد و سومم شبانه مالک
البته فک کنم اگه مصاحبه هر دو رو قبول شم و برای نتیجه نهایی فرم انتخاب رشته از بالا به پایین بررسی بشه و من مثلا اگه تو انتخاب سومم که شبانه مالک باشه قبول شم دیگه سایر کد رشته محل ها بررسی نمیشه
اگر اینجوری باشه که خیلی بد هست
من الویتم روزانه بود و موقع انتخاب رشته فک کردم میشه بین قبولی این رشته های شرایط خاص با سایر رشته حق انتخاب داریم ! البته تا اونجایی که جستجو کردم همچین خبری نیست و من فک کنم برای اینکه شانس روزانه ها رو از دست ندم باید دور مصاحبه مالک رو خط بکشم
تو نت هم هرکسی راجع به مالک یه چیزی گفتاه یکی گفته خوبه یکی گفته بدرد نمی خوره
من نمی دونم ارزش داره ترمی 2.5 بدم آخرشم برای کار فایده نداشته باشه
البته اوضاع شاهد رو نمی دونم چجوری هست
اگر خلاصه اطلاعات بدرد بخور دارید ممنون میشم بگید شاید بدرد بچه های دیگه هم خورد

خواهش میکنم
من مصاحبه مالک و شاهد رفتم ..اون موقع هم بحث سر همین رتبه بندی دانشگاه ها بود
دانشگاه مالک میگفتن بیشتر مسئولین دوست دارن برن چون برای صنایع دفاع هست .....خیلی ها بهم گفتن شاهد بهتره بعضی ها هم میگفتن در یک سطح هست
خب باید به رتبتون هم نگاه کنید یک موقع اگر این دانشگاه ها نرید ممکنه دانشگاه دیگه روزانه قبول نشید...چون اینها بخاطر مصاحبشون خیلی ریزش دارن
خود من وقتی رفتم مالک انقدر پشیمون شدم حوصله شاهد نداشتم اصلا گفتم سخته برم شاهد .........واقعا مالک اون همه درد سر کشیدم از صبح تا غروب برای یک مصاحبه
برای شاهد منصرف شدم.....نمیدونم چی شد رفتم خدا را شکر به یک ساعت مصاحبم تمام شد...بر عکس هم انتخاب هشتم قبول شدم....قبلش دانشگاه های دیگه تهران زدم...مالک چون مخابرات سیستم بود اخر زدم

در فوق فقط استادها هستن که ملاک قرار میگیرن
نمیدونم ولی جاهایی بود که شنیدم خروجی های دانشگاه شاهد از نظر علمی خیلی خوبن

ترجیحا اگر برای مصاحبه مالک خواستید برید از صبح ساعت 4 و 5 برید من ساعت 7 رفتم نفر 1000 بهم رسید , هر نیم ساعت ده نفر میرن مصاحبه تا ظهر که میرن برای استراحت بعد از ظهر یکم زود رسیدگی کردن از بس اعتراض کردیم .....واقعا بعضی ها از تبریز شیراز راه دور امده بودن همون روز حتما باید مصاحبشون انجام میشد والا چه میکردن......من دانشگاه به این بی نظمی ندیده بودم.
واقعا انجا خنده بازار شده بود...یک اقایی از بس اعتراض میکرد من پیش خودم گفتم این یکی کلهم میگن برو ...از بس بهشون سخت میگذشت
بعد مثلا به حروف الفبا هر روز میگن بیاید مصاحبه کسایی بودن روز پیش نرفتن روز ما امده بودن ....

حالا دیگه کادر و استادهاشو نمیدونم مصاحبش که این بود.

B@control

کاربر بیش فعال
با سلام خدمت دوستان
من یه سوالی دارم از دانشجویان و فارغ التحصیلان ارشد کنترل
دوستان از اینکه ارشد کنترل خوندین راضی هستین؟
من بشدت 2دلم واسه ادامه تحصیل تو این رشته هر چند کارشناسی کنترل خوندم ولی. بعضی دوستان حرفهای ناامید کننده ای در مورد این رشته زدند در اوایل تایپیک
میخواستم نظر بقیه دوستان رو هم بدونم
ممنون میشم راهنمایی کنید

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
من یه سوالی دارم از دانشجویان و فارغ التحصیلان ارشد کنترل
دوستان از اینکه ارشد کنترل خوندین راضی هستین؟
من بشدت 2دلم واسه ادامه تحصیل تو این رشته هر چند کارشناسی کنترل خوندم ولی. بعضی دوستان حرفهای ناامید کننده ای در مورد این رشته زدند در اوایل تایپیک
میخواستم نظر بقیه دوستان رو هم بدونم
ممنون میشم راهنمایی کنید
اکثرا ناراضی ان دوستان. کار متناسب تو ایران نیس. به استخدام که اصلا فکر نکن. تا وقتی که شما دکتری بگیرید فک کنم هیئت علمی هم پر شه و برای هیئت علمی باید تخصص و بالاتر بگیری.
عزیز من خیلی بیکارید که میرید ادامه تحصیل یه فکری برا کار بردارید گرایش کنترل خیلی بین رشته ایه میشه یه کاریش کرد. (البته غیر دولتی)

انقد شریعتی هم نخون خل میشی تو این مملکت!!!!:cool:

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خانوم چرا اطلاعات غلط میدین آخه
خواهشا اینقدر مطمئن صحبت نکنید، طرف با بیست سال سابقه کار مثل شما با اعتماد به نفس راجع به یه گرایش کلی حرف نمی زنه.

راجع به سوال دوستمون عرض کنم رشته های اصلی برق تو ایران همیشه کار دارن. خودتون رو درگیر موضوع بازار کار نکنین و با توجه به علاقه تون انتخاب گرایش کنید و سعی کنید توی گرایش خودتون موفق تر از عامه جامعه اون گرایش باشید و شک نکنید که موفق میشید.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تجربه ی من نیست اتفاقا تجربه ی پدرم وخیلی از همکارای پدرم در شرکت برق و همچنین خیلی جاهای دیگه اس. شرکتای پتروشیمی هم که دیگه اصلا(داییم مهندسی شیمی در شرکت پتروشیمی ).الآن میشه تو هر زمینه ای چه اقتصادی چه پزشکی و... با گرایش کنترل وارد شد ولی باید خودت با ایده بری. استخدامی صفره(معمولا شرکت های دانش بنیان میگیرن)
عزیز من مثل اینکه شما تو این مملکت نیستی!!!
اول کار بعد متناسب با کاری که داری انجام میدی باید ادامه تحصیل بدی وگرنه ممکنه تو بشینی خیلی درس بخونی و بری سرکاری که اصلا هیچ ربطی به رشته نداره بعد از هر دو طرف میمونی.

من دارم میبینم در اطرافم بیکاران از بهترین رشته ها در بهترین دانشگاه ها و افرادی که با دنبال کردن کار در ابتدا و دوران کارشناسی خیلی موقعیت خوبی جور کردن و الآن در حال ادامه تحصیل هستند.

تازه من الآن رفتم اوایل تاپیکو دیدم سال 2012 که این بوده شما باید الآنو بینید.
به هر حال من نظرات بهترین مشاورهامو براتون گفتم شما اگه نظر بهتری با منطق دارید بگید وگرنه قرار نیست بحث کنیم که!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*fred*

عضو جدید
اعصاب نداریا.........خخخخخخخخ

در کل اگه درس رو واسه کار پیدا کردن میخای بخونی بنظرم تو این مملکت جواب نمیده یا اگه بده یا باید زیر بار هرکاری بری یا باید تحملت زیاد باشه یا باید مایه دار باشی......
خب باید عرض کنم که بنظر من اینکه یه گرایشی از برق نسبت به بقیه گرایشا بازار کار کمتری داشته باشه کاملا نسبیه!!!....برای همه گرایشا کار هست اما نه کاری که مدنظر یه فوق لیسانس یا لیسانس هست!!متاسفانه تو مملکت ما فرقی نمیکنه لیسانسه باشی یا دیپلمه باید از صفر یا شایدم زیر صفر شروع کنی یعنی شما بخاطر مدرکت غرور نگیردت که حتما باید شغل پشت میزی ومهندسی بهت بدند ...نه جانم این خبرا نیس ...!!...من خودم تو یه شرکتی دوساله به عنوان مهندس برق با لیسانس کار میکنم با حقوق اداره کار ..روز اول که رفتم بهم گفتند اینجا باید همه کاری بکنی ...!!! واونجا بود که ادم مجبور میشه قبول کنه اما بعدا که به قابلت هات پی بردند کم کم طرز برخوردشون عوض میشه و میشی یه مهندس برق تمام عیار!!!....حالا منظورم از گفتن این حرف این بود که بعضی از دوستان لیسانس همون اول کار حاضر نیستن تن به هر کاری بدند و انتظار جای خوش دارند که چنین خبری نیس....کار هست اما کار کن نیس!!!!...البته ناگفته نماند که لیاقت همه تحصیلکرده های مملکت ما بیشتر از این حرفاس اما فعلا اوضاع......!!!....در مورد گرایش کنترل هم از یکی از دوستان که تازه فارغ شدند پرسسیدم راضی بود ورشتش رو دوس داشت وپشیمون نبود و میگفت اینقد جای تحقیق و کار داره این گرایش که خدا میدونه۱!۱!!

ویه پیشنهاد برای دوستانی که بفکر خارج رفتن هستن:

دوستان عزیز، خارج رفتن زیاد جالب هم نیست یعنی اصلا خوب نیست، میدونین چرا؟ اونجا زندگی سرد و بی روح و یکنواخته! .............. و همین واست انگیزه میشه بری دنبال علم و دانش! و البته .............. شما فک کن تو خارج صبحا که بیدار میشی تا پایان روز باید یه روند خیلی تکراری رو سپری کنی بدون هیچ هیجانی، ولی اینجا ..............
اینجا می تونی به خیلیا انگیزه بدی و سبب خیری باشی واس بقیه، مثلا 20 سال عمرتو میذاری پای درس و پژوهش بعد مدرکت رو میندازی گردنت دوره میوفتی تو کوچه خیابون که جناب دکتر مهندس داره ول میگرده، اینطوری خلق می فهمن که ارزشش رو نداره 20 سال عمرت رو پای مدرک بذاری، و جاهایی هست که خیلی راحت میتونی بری ازش مدرک بخری یا به هر صورتی تهیه کنی ..............
حرف واس گفت زیاده... سرتون رو درد نیارم و خلاصه کنم دوستان... همه جا داغون و همه بدبختن و فقط ما خوبیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*fred*

عضو جدید
من دارم میبینم در اطرافم بیکاران از بهترین رشته ها در بهترین دانشگاه ها و افرادی که با دنبال کردن کار در ابتدا و دوران کارشناسی خیلی موقعیت خوبی جور کردن و الآن در حال ادامه تحصیل هستند.

راستی خانوم مهندس شما خودت فوق خوندی؟...الان شاغلی؟..چه شغلی؟مرتبط با رشته؟
اینارو محض این خوندم ببینم تجربه چنین انتخابایی داشتی یا نه

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی خانوم مهندس شما خودت فوق خوندی؟...الان شاغلی؟..چه شغلی؟مرتبط با رشته؟
اینارو محض این خوندم ببینم تجربه چنین انتخابایی داشتی یا نه
سعی میکنم تا دو ماه آینده با اطمینان بتون خبر بدم که چه شغلی دارم اما در مورد ادامه تحصیل مطمئنم که ادامه نمیدم:) والااااا هیف نیس آدم عمر و جوونیشو بزاره

mostafadl

عضو جدید
سلام
یک سوال داشتم از خدمت دوستای گرامی
میخواستم بدونم رتبه ی قبولی برای رشته ی الکترونیک دیجیتال در دانشگاه امیر کبیر چنده؟ روزانه ؟ و شبانه ؟
ممنون میشم یکی کمکم کنه . با تشکر

danesh4

عضو جدید
با سلام
دوستان در زمینه ی میکرو نانو mems بهتره یا الکترونیک نوری ؟ این دو تا گرایش تفاوتش تو چیه و اگر ممکنه ی کم در مورد هر دو توضیح بدید؟

ممنون

Sajjad_k

عضو جدید
سلام
من کارشناسی الکترونیک بودم
حالا ارشد قدرت قبول شدم شهید مدنی آذربایجان روزانه
میخواستم بدونم که آیا پیش نیاز میخورم یا نه

EECi

مدیر بازنشسته
با سلام
دوستان در زمینه ی میکرو نانو mems بهتره یا الکترونیک نوری ؟ این دو تا گرایش تفاوتش تو چیه و اگر ممکنه ی کم در مورد هر دو توضیح بدید؟

ممنون
سلام
ممز در ایران بیشتر در حوزه طراحی سنسور ها و خازن ها و ادوات الکترونیکی در ابعاد میکرومتر هست
یک گرایش بین رشته ای در رشته های مکانیک و برق الکترونیک
نرم افزار های که کار میکنن اینتل سوئیت و کامسول هستش
رشته آسان و جذابیه ، مخصوصا برای افرادی که قدرت تجسم سه بعدی بالایی دارند

الکترونیک نوری رو اطلاع زیادی ندارم ولی به نظرم باید تشابه زیادی با فوتونیک داشته باشه

هر دو گرایش های جدیدی هستند و زمینه کاری آنچنانی ندارند متاسفانه
به نظر من ، ممز چند پله بالاتر هست از فوتونیک
سلام
من کارشناسی الکترونیک بودم
حالا ارشد قدرت قبول شدم شهید مدنی آذربایجان روزانه
میخواستم بدونم که آیا پیش نیاز میخورم یا نه
سلام
بستگی به گروه برق قدرت دانشگاه داره
در کل یک دور کامل ماشین یک ، دو ، سه ، ماشین مخصوص و بررسی یک و دو رو مطالعه بفرمایید
طوری که سر کلاس متوجه اصطلاحات قدرتی و مفاهیم پایه بشید

بالا