تاپیک جامع سوال و مشاوره "انتخاب رشته، گرایش و دانشگاه"

elecfa1992

عضو جدید
کسی راجع به امیرکبیر اطلاع نداره؟چجوریاس؟
واقعا ی ترم خوابگاه نمیده؟
بیاید عوض اسپم نوشتن و... یکم دانشگاه ها بررسی کنیم

tutia.p

عضو جدید
کسی راجع به امیرکبیر اطلاع نداره؟چجوریاس؟
واقعا ی ترم خوابگاه نمیده؟
بیاید عوض اسپم نوشتن و... یکم دانشگاه ها بررسی کنیم

دوست من پارسال امیرکبیر قبول شد خوابگاهم داشت . دوستان از تربیت مدرس و خواجه بگید لطفا . من شهرستانیم پانشم بیام اونجا اذیت شم :'(

Mmshh

عضو جدید
سلام دوستان
راستش من همیشه مدنظرم بود اول همه الکترونیک‌هایی که می‌خوام رو بزنم، بعد کنترل‌ها و بعد مهندسی پزشکی. اما الان که رتبه‌ها اومده دیدم مهندسی پزشکی رتبه‌م ۲۰تا بهتر از الک و کنترل شده (شدم ۲۴۰) و حالا مردد شدم نمی‌دونم با چه اولویتی بزنم.
شک دارم مهندسی پزشکی رو دوست داشته باشم چون فکر نمی‌کنم زیاد تو درسای مخابراتی علاقه و استعداد داشته باشم. اگه کسی می‌تونه یه‌کم راهنمایی کنه ممنون می‌شم.

tutia.p

عضو جدید
سلام دوستان
راستش من همیشه مدنظرم بود اول همه الکترونیک‌هایی که می‌خوام رو بزنم، بعد کنترل‌ها و بعد مهندسی پزشکی. اما الان که رتبه‌ها اومده دیدم مهندسی پزشکی رتبه‌م ۲۰تا بهتر از الک و کنترل شده (شدم ۲۴۰) و حالا مردد شدم نمی‌دونم با چه اولویتی بزنم.
شک دارم مهندسی پزشکی رو دوست داشته باشم چون فکر نمی‌کنم زیاد تو درسای مخابراتی علاقه و استعداد داشته باشم. اگه کسی می‌تونه یه‌کم راهنمایی کنه ممنون می‌شم.
منم همینطور منم الکم شده 367 و بیو 330 . من اول میخواستم برم کنترل یه سریا گفتن بین رشته ایه و کاربردیه یه سریا دیگه گفتن وااای محضه و فقط تو حوزه کنترل کار میکنی. گفتم برم م پزشکی گفتن مایه داشته باشی خوبه ولی نداشته باشی فقط اونور خوبه گفتم برم الک دیحیتال گفتن تو ایران دیحیتال نداریم فقط شریف دیجیتالش واقعا دیحیتاله و بقیه دانشگاه ها اسمی میگن دیجیتال ولی دروس و اساتید هنش انالوگ کار میکنن . اصلا موندم.
تو لیسانس مخابراتو دوس داشتم ولی از مدار مخابراتی و الکترومغناطیس بدم میومد و مخابراتپ بیخیال شدم. کاش بچه های دکتری یا اونا که ترم اخر ارشدن تو گرایشای مختلف میومدن اینجا نظر میدادن. اخه الان همه اغلب لیسانسیم و نمیدونیم چی به چیه.

Devilinator

عضو جدید
منم همینطور منم الکم شده 367 و بیو 330 . من اول میخواستم برم کنترل یه سریا گفتن بین رشته ایه و کاربردیه یه سریا دیگه گفتن وااای محضه و فقط تو حوزه کنترل کار میکنی. گفتم برم م پزشکی گفتن مایه داشته باشی خوبه ولی نداشته باشی فقط اونور خوبه گفتم برم الک دیحیتال گفتن تو ایران دیحیتال نداریم فقط شریف دیجیتالش واقعا دیحیتاله و بقیه دانشگاه ها اسمی میگن دیجیتال ولی دروس و اساتید هنش انالوگ کار میکنن . اصلا موندم.
تو لیسانس مخابراتو دوس داشتم ولی از مدار مخابراتی و الکترومغناطیس بدم میومد و مخابراتپ بیخیال شدم. کاش بچه های دکتری یا اونا که ترم اخر ارشدن تو گرایشای مختلف میومدن اینجا نظر میدادن. اخه الان همه اغلب لیسانسیم و نمیدونیم چی به چیه.

منم تقریبا مشکل شما رو دارم . دوستم میگه مدرس خابگاهش از دانشگاهش دوره هر روز مشکل داری . یکی میگه هرطور شده شبانه امیر کبیر هرطور شده برو . یکی میگه دیوایس روزانه تهران شانس داری ....تو انبوهی از حرفو نقل قول گیر افتادم و گیج شدم .

Devilinator

عضو جدید

منم تقریبا مشکل شما رو دارم . دوستم میگه مدرس خابگاهش از دانشگاهش دوره هر روز مشکل داری . یکی میگه هرطور شده شبانه امیر کبیر هرطور شده برو . یکی میگه دیوایس روزانه تهران شانس داری ....تو انبوهی از حرفو نقل قول گیر افتادم و گیج شدم .

sadegh tel

عضو جدید
سلام . ببخشید کسی میدونه با 1700 مخابرات کدوم دانشگاه روزانه میشه قبول شد؟ با تشکر​

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

سلام. اولا تبریک میگم بهتون بابت رتبتون.

در مورد مهندسی پزشکی و مخابرات میتونم نظر بدم. نمیدونم با این رتبه میتونید دانشگاه تهران بخونید یا نه ولی اگه میتونید به نظرم حتما مهندسی پزشکی دانشگاه تهران رو بزنید. استادای فوق العاده ای داره استاد سلطانیان زاده و ستاره دان و ...
در مورد مخابرات مخابرات چندین زیر گرایش داره که میشه سیستم و میداان(مایکرویو) و شبکه و رمز که دروسی مثل آنتن و مغناطیس و مایکروویو فقز به درد زیر گرایش میدان میخوره واسه همینه که میدان با رتبه های بالاتر هم میشه قبول شد چون دروسش سخته و واسه خیلیا لذت بخش نیس.
در ریز گرایش سیستم دروسی مثل سیگنال و آمار و احتمال بیشتر کاربرد داره. مدار مخابراتی توی همه گرایشها کاربرد داره
همین زیر گرایشها هم خودش به چندین زیر مجموعه تبدیل میشه
مثلا حوزه کاری مخابرات سیستم میشه رادار- مخابرات ماهواره ای-مخابرات سلولی- وایرلس-پردازش صوت و تصویر و ...

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام . ببخشید کسی میدونه با 1700 مخابرات کدوم دانشگاه روزانه میشه قبول شد؟ با تشکر​

با 1700 دانشگاه صنعتی سهند و ارومیه و زنجان و ... روزانه میشه آورد
بغیر از دانشگاه های مادر بقیه دانشگاهها شانس داری

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوست من پارسال امیرکبیر قبول شد خوابگاهم داشت . دوستان از تربیت مدرس و خواجه بگید لطفا . من شهرستانیم پانشم بیام اونجا اذیت شم :'(
هم خواجه نصیر و هم تربیت مدرس به همه ی خانم ها خوابگاه میدن. خوابگاه خواجه نصیر نزدیک داشنکده ی برقه. تبیت مدرس رو نمی دونم.

sogand.m

عضو جدید

من نظرمو می گم شایدم درست نباشه..اما خیلی شبیه منی..من 370 الک و 331 بیو شدم..قصدم این بود اگه شریف و تهران قبول بشم بیام تهران اگرنه فردوسی.

به نظر من ببین دانشگاه تاپی که نزدیکت باشه کجایه اونو انتخاب کن..من خودم مشهدیم حالا درسته علم و صنعت و مدرس از فردوسی بالاتره اما واسه منی که دخترم شهر خودم خیلی راحت تره.

تازه واسه اپلای دکترا اگه چند تا مقاله بدی دانشگاهم جبران می کنه

tutia.p

عضو جدید
بچه ها من اصلا برند برام مهم نیس. رشته مدنظرمه و اینکه یه دانشگاهی باشه که پوستمو نکنن! همین! حس میکنم خواجه نصیر خیلی خوب باشه ولی بتظرتون منی که یه ساعت با شیراز فاصله دارم و 4-5 ساعت با اصفهان و کارشناسیمم اصفهان بودم کدوم سمت برم؟!

elecfa1992

عضو جدید
مرسی دوستم،من دوستم کارشناسی میخوند خواجه ولی میگفت خوابگاههاش خیلی دوره،تربیت مدرس (پسرعمه ام میخوند)امکانات رفاهی خوبی داره چون کارشناسی هم نداره آروم تره

elecfa1992

عضو جدید
سلام دوستان
برو دنبال علاقت،بی خیال رتبه و... دانشگاه خوب + تلاش +علاقه مهمه و گرنه هیچ کدوم ار این رشته ها باهم فرق نداره

Mmshh

عضو جدید
برو دنبال علاقت،بی خیال رتبه و... دانشگاه خوب + تلاش +علاقه مهمه و گرنه هیچ کدوم ار این رشته ها باهم فرق نداره
راستش مشکل اصلیم همین علاقه‌س که نمی‌دونم بعدا دوست خواهم داشت یا نه! چون من یه بار تجربه‌ی سخت تغییر رشته رو توی لیسانس داشتم.
دلیلی که تاکید دارم روی الکترونیک اینه که لیسانسم الکترونیک بود، نه اینکه کشته و مرده‌ش باشم. اینقدرم راجب درسای حوزه‌ی مخابرات شنیدم سختن که می‌ترسم از پسشون تو مهندسی پزشکی برنیام.

elecfa1992

عضو جدید
راستش مشکل اصلیم همین علاقه‌س که نمی‌دونم بعدا دوست خواهم داشت یا نه! چون من یه بار تجربه‌ی سخت تغییر رشته رو توی لیسانس داشتم.
دلیلی که تاکید دارم روی الکترونیک اینه که لیسانسم الکترونیک بود، نه اینکه کشته و مرده‌ش باشم. اینقدرم راجب درسای حوزه‌ی مخابرات شنیدم سختن که می‌ترسم از پسشون تو مهندسی پزشکی برنیام.
مهندسی پزشکی بری پیشنیاز میخوری حتما!آره فرآیند اتفاقی مشترکه.من قدرت بودم میخام برم مهندسی پزشکی.فقط چون علاقه دارم

Mmshh

عضو جدید
منم مهندسی پزشکی 241، کنترل 257، الک 262، مخبرات 296
راستش منم اصلا از الکترومغناطیس خوشم نمی‌اومد.
با یه نفر امروز صحبت کردم که خودش لیسانس الکترونیک، و ارشد و دکترا مخابرات بودن و خواهرشونم هم ارشد مهندسی پزشکی. طبق نظر ایشون "از لحاظ بازار کار" باید الکترونیکو بذارم کنار! می‌گفتن هم بازار کار و هم آینده‌ی مهندسی پزشکی خیلی بهتر از الکترونیکه و خودشونم که مخابرات می‌خوندن بیشتر تحقیقاتشون تو زمینه‌ی بیوالکترونیک بود و به‌هرحال مجبور بودن درسای اونارم بخونن. در کل به نظرشون اول بیو بزنم، بعد کنترل و بعد الک. بعد چون من خیلی از درسای مخابراتی می‌ترسم می‌گفتن کنترلی‌ها هم تقریبا باید همون درسای مخابراتی که م. پزشکیا می‌خونن، بخونند. گفتم اینا رم باهاتون درمیون بذارم شاید کمک کنه.

elecfa1992

عضو جدید
منم مهندسی پزشکی 262، کنترل 257، الک 262، مخبرات 296
راستش منم اصلا از الکترومغناطیس خوشم نمی‌اومد.
با یه نفر امروز صحبت کردم که خودش لیسانس الکترونیک، و ارشد و دکترا مخابرات بودن و خواهرشونم هم ارشد مهندسی پزشکی. طبق نظر ایشون "از لحاظ بازار کار" باید الکترونیکو بذارم کنار! می‌گفتن هم بازار کار و هم آینده‌ی مهندسی پزشکی خیلی بهتر از الکترونیکه و خودشونم که مخابرات می‌خوندن بیشتر تحقیقاتشون تو زمینه‌ی بیوالکترونیک بود و به‌هرحال مجبور بودن درسای اونارم بخونن. در کل به نظرشون اول بیو بزنم، بعد کنترل و بعد الک. بعد چون من خیلی از درسای مخابراتی می‌ترسم می‌گفتن کنترلی‌ها هم تقریبا باید همون درسای مخابراتی که م. پزشکیا می‌خونن، بخونند. گفتم اینا رم باهاتون درمیون بذارم شاید کمک کنه.
مرسی به درد من یکی که خیلی خورد...ترتیب کدم دانشگاهها رو میخوایید بزنید؟

Mmshh

عضو جدید
مرسی به درد من یکی که خیلی خورد...ترتیب کدم دانشگاهها رو میخوایید بزنید؟
من خودم اصفهانم، ولی مشکلی واسه تهران رفتن ندارم، روزانه و شبانه‌م برام فرقی نداره واسه همین: شریف روزانه - شریف شبانه - تهران روازنه - تهران شبانه - امیرکبیر و بقیه تهرانا براساس سطحشون - بعدم شیراز و صنعتی اصفهان و فردوسی و ...
حالا اگه تصمیم بگیرم که حتما الکترونیک نمی‌خوام، هر دانشگاهی رو که می‌زنم پزشکی و کنترل و الک رو با هم می‌زنم.
توی قبولی‌های پارسه دیدم با 338 پارسال مهندسی پزشکی شبانه تهران قبول شده، حتما دیگه منم با 241 قبولم دیگه. ولی نمی‌خوام زیاد دلمو خوش کنم :-D

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
البته دوست من عمران میخوند و میگفت دوره.کلا دانشگاه کوچولویه؟؟؟
خوابگاه پسرا دوره. اما دخترا نسبتا نزدیکه به دانشکده ی برق.آره دانشگاه بزرگی نیست. چون دانشکده هاش از هم جداس.

elecfa1992

عضو جدید
من خودم اصفهانم، ولی مشکلی واسه تهران رفتن ندارم، روزانه و شبانه‌م برام فرقی نداره واسه همین: شریف روزانه - شریف شبانه - تهران روازنه - تهران شبانه - امیرکبیر و بقیه تهرانا براساس سطحشون - بعدم شیراز و صنعتی اصفهان و فردوسی و ...
حالا اگه تصمیم بگیرم که حتما الکترونیک نمی‌خوام، هر دانشگاهی رو که می‌زنم پزشکی و کنترل و الک رو با هم می‌زنم.
توی قبولی‌های پارسه دیدم با 338 پارسال مهندسی پزشکی شبانه تهران قبول شده، حتما دیگه منم با 241 قبولم دیگه. ولی نمی‌خوام زیاد دلمو خوش کنم :-D
منم 270 بیو شدم ولی شبانه میترسم بزنم...مشکلات خوابگاه داره...سال پیش دوستم دانشگاه علم و صنعت شبانه قبول شد خوابگاه نمیدن بهش...

سلام. خواهش می کنم.
بیس مخابرات سیستم بر پایه ی بررسی و پیدا کردن الگوریتم هایی هست که یه سیگنال رو بشه سالم به دست گیرنده رسوند که تماما هم جنبه ی ریاضیاتی داره و انصافا هم خیلی شیرینه، اما تو ایران بچه های محابرات سیستم وارد فیلد های دیگه ای می شن که خودش می تونه تو کشورهای دیگه یه دپارتمان جدا داشته باشه . مثل رمز و پردازش سیگنال.
بحث هاس اصلی مخابرات سیستم سه قسمته.
یکی مخابره کردن که مدولاسیون ها شبکه کردن و پروتوکل هاش و هر لایه ای از ارسال اطلاعات رو شامل می شه.
یکی هم سنس کردنه. مثل زمینه ی رادار و یا سنسور های حسگر.
آخری هم پردازش سیگناله. در واقع پردازش سیگنال تو دو تا شاخه ی قبلی و مخصوصا سنس کردن کاربرد داره. و کاربردشش هم اینجوریه که دو تا شاخه ی قبلی یه مساله طرح می کنن و پردازش سیگنال اونو حل می کنه.
تو مخابرات سیستم میشه رو خیلی از زمینه ها کار کرد. تو ادامه فیلد هایی که من میشناسم رو نوشتم. البته اینم بگم که من فعلا ترم دو هستم و به صورت خیلی جدی وارد زمینه های سیستم نشدم.
رمز- پردازش سیگنال- وایرلس- شبکه- رادار-تئوری اطلاعات- پردازش تصویر و پردازش صوت(این دو تا مشترک با مهندسی پزشکی) و چندتا دیگه که متاسفانه حضور ذهن ندارم.
تو مخابرات سیستم خیلی با پیاده سازی کاری نداریم و بیشتر قضیه ها تئوری هستن. اما مهندس مخابرات سیستمی که پیاده سازی هم بلد باشه کارش حسابی درسته. نرم افزاری که برای همه ی درسا استفاده میشه متلب هستش که اگر می خواید یاد بگیرید باید با پروژه یاد بگیرید چون هیشکی با کتاب آموزش متلب خوندن برنامه نویس متلب نشده.
اگر سوالی هست در خدمتم.
واقعا ازت ممنون مهندس
خیلی کمک کردی
فقط یکی از دوستای من میگفت بعضی دانشگاه ها مثل تهران گرایش شبکه رو جدا کردن یعنی اینطور نیست بزنی سیستم وبعد بتونی رو شبکه کار کنی...این درسته ؟

بچه ها کسی دقیق از دانشگاه امیر کبیر خبر نداره....؟
من تو این چند روز اصن اخبار خوبی نمشنوم
یکی میگه جوش خوب نیست
یکی میگه استادا توی سایتش! مسن و کم اند!!!!!
یکی میگه عین اپارتمانه و محیطش خوب نیست!
خب من گفتم این افراد شاید فقط با فضا خوب نبودن...!
ولی استادم هم که کارشناسی امیر کبیر بود و ارشد و دکترا تهران میگفت من راضی نبودم

پ ن : freddy-elec عزیز و باقی دوستان درباره گرایش سیستم وسطحش تو اونجا اطلاعاتی ندارند که چطوره؟

ehsan*

عضو جدید
سلام به همه!
با این رتبه ها به نظرتون کجا احتمال قبولی هست
الکترونیک:1311
مخابرات:1400
بیوالکتریک:1400
میگن الک شبانه شاهد و مالک اشتر احتمالش خوبه/میگن قزوین روزانه سیستم احتمالش خوبه
سیستم شاهد و مالک اشتر به نظرتون میارم؟
اگه کسی رنج رتبه داره بگه من الان چند چندم;)!
مرسی...

ماشالا بیشتر بچه های اینجا رتبه هاشون خیلی خوبه:)!
اگه کسی خبرداره ی جوابی هم به من بده
ساکن تهرانم 2ماه آزمایشی جایی مشغولم اگه از مهر قرار بشه برم شهرستان باید بیخیال قرار داد بشم:(.
بازم مرسی...

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
واقعا ازت ممنون مهندس
خیلی کمک کردی
فقط یکی از دوستای من میگفت بعضی دانشگاه ها مثل تهران گرایش شبکه رو جدا کردن یعنی اینطور نیست بزنی سیستم وبعد بتونی رو شبکه کار کنی...این درسته ؟
خواهش می کنم. فکر نمی کنم نذارن شما شبکه کار کنی.در واقع گرایش مخابرات شبکه یعنی شما باید حتما تو فیلد شبکه کار کنی اما مخابرات سیستم گزینه های بیشتری حتی شبکه پیش روشه. در مورد حرف شما هم باید ببینیم استادای گرایش مخابرات ششبکه همون استادای مخابرات سیستم هستن که تو فیلد شبکه کار می کردن یا نه. یعنی واسه مخابرات سیستمی ها دیگه استادی نباشه که باهاش بشه شبکه کار کرد.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ساکن تهرانم 2ماه آزمایشی جایی مشغولم اگه از مهر قرار بشه برم شهرستان باید بیخیال قرار داد بشم:(.
بازم مرسی...
سلام.
فکر می کنم شاهد و مالک روزانه احتمالش باشه اما قزوین احتمالش خیلی بالاس که قبول شید.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچه ها کسی دقیق از دانشگاه امیر کبیر خبر نداره....؟
من تو این چند روز اصن اخبار خوبی نمشنوم
یکی میگه جوش خوب نیست
یکی میگه استادا توی سایتش! مسن و کم اند!!!!!
یکی میگه عین اپارتمانه و محیطش خوب نیست!
خب من گفتم این افراد شاید فقط با فضا خوب نبودن...!
ولی استادم هم که کارشناسی امیر کبیر بود و ارشد و دکترا تهران میگفت من راضی نبودم

پ ن : freddy-elec عزیز و باقی دوستان درباره گرایش سیستم وسطحش تو اونجا اطلاعاتی ندارند که چطوره؟
احسان جان امیرکبیر هرجور باشه قطعا از تربیت مدرس و خواجه نصیر و علم و صنعت بهتره. به این حرفا گوش نده امیرکبیر سومین دانشگاه ایرانه.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بازم مرسی...

سلام از لینک زیر استفاده کن هم نسخه رایگان داره هم پولی.توضیحاتش توی سایت داده شده

آخرین ویرایش توسط مدیر:
دروس تحصیلات تکمیلی
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک (مدارهای میکروالکترونیک)
دروس جبرانی
(6 واحد)
- فیزیک الکترونیک
- پردازش علائم دیجیتال
دروس اجباری
(9 واحد)
-CMOS I
- روشهای ساخت مدارهای مجتمع
- الکترونیک دیجیتال
سمینار کارشناسی ارشد 2 واحد
پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک 9 واحد یا 6 واحد
دروس اختیاری
(9 واحد یا 12 واحد)
-CMOS II
- طراحی مدارهای مجتمع : طراحی (VLSI (I ، طراحی (VLSI (II
- ادوات نیمه هادی پیشرفته
- مدارهای مجتمع RF
- الکترونیک پیشرفته
- طراحی با کمک FPGA
- مباحث ویژه در الکترونیک

دروس دیگر اختیاری که به تصویب گروه رسیده باشد.
جمع : 32 واحد
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک (نانوالکترونیک)
دروس جبرانی
(3 واحد)
- فیزیک الکترونیک
دروس اجباری
(12 واحد)
- تئوری و تکنولوژی ساخت اوات نیمه هادی (I)
- ادوات نیمه هادی پیشرفته (I)
- فیزیک جالت جامد

و یکی از 4 درس زیر به توصیه استاد راهنما :

- ادوات اپتوالکتریک
- مدارهای مجتمع نوری
- فرآیند های کوانتمی اداوات نیمه هادی
- ادوات ابررسانا
دروس اختیاری
(9 واحد یا 12 واحد)
- ادوات نیمه هادی پیشرفته II
- نانوتکنولوژی
- تئوری و تکنولوژی ساخت ادوات نیمه هادی II
- کوانتوم الکترونیک
- مسائل مخصوص در ادوات کوانتمی پیشرفته
- مدارهای مجتمع نوری II
- اپتیک غیر خطی
- لیزر
- ابررسانایی
- مساول مخصوص در ادوات نیمه هادی

و تا دو درس از مجموعه دروس مدارهای میکروالکترونیک

- دروس دیگری که به تصویب گروه رسیده باشد.
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک (دیجیتال)
دروس جبرانی
(6 واحد)
- میکروپروسسور I
- پردازش علائم دیجیتال I
دروس اجباری
(9 واحد)
- طراحی VLSI
- میکروپروسسور II
- مدارهای واسطه کامپیوتری
یکی از دو درس
- انتقال داده و شبکه های کامپیوتر
- برنامه نویسی کاربردی شیء گرایی
دروس اختیاری
(9 واحد یا 12 واحد)
- معماری کامپیوتر پیشرفته
- الکترونیک دیجیتال پیشرفته
- شبکه های کامپیوتری II
- پردازش تصویر
- برنامه نویسی اینترنت
- شبکه های عصبی و کاربردهای آن
- طراحی توسط زبان های سخت افزاری

و تا دو درس از سایر گرایش ها به توصیه استاد راهنما
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – کنترل
دروس جبرانی
(6 واحد)
- کنترل مدرن
- کنترل دیجیتال و غیر خطی
دروس اجباری
(9 واحد)
- فرآیندهای تصادفی /یا/ ریاضیات مهندسی پیشرفته
- کنترل بهینه
- کنترل سیستم های چند متغیره
پایان نامه کارشناسی ارشد کنترل 9 واحد یا 6 واحد
دروس اختیاری
(12 واحد یا 15 واحد)
- پردازش علائم دیجیتال 1
- تئوری تخمین و فیلترهای بهینه
- شناسایی سیستم های دینامیکی
- کنترل مبتنی بر پیش بینی مدل
- فیلترهای وفقی
- ناوبری اینرسی
- مبانی هدایت
- مباحث ویژه درکنترل
- کنترل تطبیقی
- منطق فازی و کاربردهای آن
- شبکه های عصبی و کاربردهای آن
- کنترل سیستم های ابعاد وسیع
- کنترل مقاوم
- کنترل غیر خطی
- رباتیک
- کنترل هوشمند و محاسبات نرم
- ابزار دقیق پیشرفته

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – قدرت (الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی)
دروس جبرانی
(6 واحد)
- الکترونیک صنعتی
- ماشین های الکتریکی III
دروس اجباری
(9 واحد، 3 درس از دروس مقابل)
- تئوری جامع ماشین های الکتریکی
- الکترونیک قدرت I
- طراحی ماشین های الکتریکی
- کیفیت توان الکتریکی
- کنترل مدرن
- تکنولوژی فشار قوی
پایان نامه کارشناسی ارشد قدرت 9 واحد یا 6 واحد
دروس اختیاری
(12 واحد یا 15 واحد)
- سیستم های انتقال DC یا AC انعطاف پذیر HVDC/FACTS
- کنترل توان راکتیو
- کنترل ماشین های الکتریکی AC
- ابررسانایی
- کاربرد ابررساناها در مهندسی برق
- انرژی های نو
- حالت های گذرا در سیستم های قدرت
- قابلیت اعتماد در سیستم های قدرت
- الکترونیک قدرت II
- حفاظت پیشرفته تجهیزات و سیستم های قدرت
- روش های اجزای محدود برای تحلیل و طراحی ماشین های الکتریکی
- روش های بهینه سازی و کنترل هوشمند
- ریاضیات مهندسی پیشرفته

سایر دروس گرایش سیستم های قدرت به توصیه استاد راهنما

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – قدرت (سیستم های قدرت)
دروس جبرانی
(6 واحد)
- بررسی سیستم های قدرت II
- ماشین III
دروس اجباری
(9 واحد، 3 درس از دروس مقابل)
- دینامیک سیستم های قدرت I
- تئوری جامع ماشین های الکتریکی
- بهره برداری از سیستم های قردت پیشرفته
- کنترل توان راکتیو
- حالت های گذرا در سیستم های قدرت
- الکترونیک قدرت I
- تکنولوژی فشار قوی
- کنترل مدرن
پایان نامه کارشناسی ارشد قدرت 9 واحد یا 6 واحد
دروس اختیاری
(12 واحد یا 15 واحد)
- روشهای کامپیوتری در آنالیز سیستم های قدرت
- دینامیک سیستم های قدرت II
- انرژی های تجدید پذیر و تولید پراکنده
- توزیع انرژی الکتریکی
- برنامه ریزی سیستم های قدرت
- قابلیت اعتماد در سیستم های قدرت
- سیستم های انتقال DC یا AC انعطاف پذیرHVDC/FACTS
- کیفیت توان
- حفاظت پیشرفته
- تجدید ساختار سیستم های قدرت
- ریاضیات مهندسی پیشرفته
- روش های بهینه سازی و کنترل هوشمند

سایر دروس گرایش الکترونیک قدرت و ماشینهای الکتریکی به توصیه استاد راهنما

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – مخابرات (سیستم)
دروس جبرانی
(3 واحد)
- یکی از دو درس مخابرات2 /یا/ پردازش علائم دیجیتال
دروس اجباری
(6 واحد)
- فرآیندهای تصادفی
- مخابرات پیشرفته
پایان نامه کارشناسی ارشد مخابرات 9 واحد یا 6 واحد
دروس اختیاری
(12 واحد یا 15 واحد)
- پردازش صحبت
- تئوری کدینگ
- تئوری اطلاعات
- تئوری آشکارسازی
- سیستم های سوئیچینگ
- رمزنگاری
- اپتیک فوریه
- اصول سیستم های رادار
- مخابرات ماهواره ای
- انتقال داده و شبکه های کامپیوتری
- پردازش صحبت
- پردازش تصویر
- پردازش حوزه زمان و فرکانس
- پردازش گرهای دیجیتال
- مخابرات سیار
- تخمین طیف
- سیستم های مخابرات نوری
- فیبرنوری
- آزمایشگاه DSP
- فیلترهای وفقی
- سیستم های مخابرات استرس باند پهن
- مباحث ویژه درمخابرات

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – مخابرات (مایکروویو و نوری)
دروس جبرانی
(6 واحد)
- میدان ها و امواج
- مایکروویو I /یا/ آنتن
دروس اجباری
(15 واحد)
- الکترومغناطیس پیشرفته
- ریاضیات مهندسی پیشرفته
- ادوات نیمه هادی مایکروویو
- مدارهای فعال مایکروویو /یا/ مایکروویو II /یا/ فیبر نوری
- روش های عددی در الکترومغناطیس /یا/ تئوری پراکندگی امواج
دروس اختیاری
(12 واحد یا 15 واحد)
- سیستم های مخابرات نوری
- فیبر نوری
- مباحث ویژه در مخابرات نوری
- مدارهای غیر خطی مایکروویو
- مخابرات ماهواره ای
- اصول سیستم های رادار
- اپتیک فوریه
- آنتن پیشرفته
- مدارهای مجتمع نوری

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – مخابرات (مخابرات رمز)
دروس جبرانی
(3 واحد)
- مخابرات II
دروس اجباری
(15 واحد)
- فرآیندهای تصادفی
- مخابرات پیشرفته
- اصول رمزنگاری
- رمزنگاری پیشرفته
- ریاضیات رمز نگاری
دروس اختیاری *
(12 واحد یا 15 واحد)
- امنیت سیستم و شبکه های کامپیوتری
- طراحی و تحلیل سیستم های رمز
- پردازش علائم دیجیتال
- تئوری کدینگ
- تئوری اطلاعات
- پردازش علائم دیجیتال II
- پردازش صحبت و رمزنگاری
- انتقال داده و شبکه های کامپیوتری
- پیچیدگی محاسبات
- شبکه مخابرات داده ها
- ارزیابی سیستم های رمز
- مباحث ویژه در رمز نگاری
- طیف گسترده
- مخابرات سیار

* ترکیب دروس اختیاری با مشورت استاد راهنما معین می شود
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – مهندسی پزشک (بیوالکتریک)
دروس جبرانی
(11 واحد)
- فیزیولوژی I و II
- اصول مهندسی پزشکی و DSP
دروس اجباری
(12 واحد)
- بیواینسترومنت
- مدلسازی سیستم های بیولوژیکی

دو در از 4 درس:

- پردازش سیگنالهای حیاتی
- سیستم های تصویر گر پزشکی
- کنترل سیستم های عصبی – عضلانی