[ تاپیک جامع در مورد نرم افزار ETABS ] رفع اشکال

reza2011

عضو جدید
اشتباهاتی که بعضا من در فایل های مدل شده ETABS مشاهده کردم به این شرح است :

1 ) تیرهای لانه زنبوری به دلیل وجود برش ثانوی در سقف های کامپوزیت نباید استفاده شوند.
.

ياسر جان سلام . با اين جمله شما موافق نيستم ...

بهترين و قابل قبول ترين محل استفاده از تير هاي لانه زنبوري تيرچه هاي سقف كامپوزيت هست . فقط نبايد در پل هاي اصلي بار ثقلي و پل زلزله و به عنوان تير پيوند در دهانه داراي مهاربند استفاده بشه .

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ياسر جان سلام . با اين جمله شما موافق نيستم ...

بهترين و قابل قبول ترين محل استفاده از تير هاي لانه زنبوري تيرچه هاي سقف كامپوزيت هست . فقط نبايد در پل هاي اصلي بار ثقلي و پل زلزله و به عنوان تير پيوند در دهانه داراي مهاربند استفاده بشه .

مرسی رضا جان من هم منظورم همین بود و در محاسباتی که انجام دادم و تایید نظام رو گرفتم تیرهای فرعی رو زنبوری میذارم و تیرهای اصلی رو هم اگه زنبوری بذارم ورق تقویتی در جان براش لحاظ میکنم
فقط یک نکته هست که تیرهای کامپوزیت باید از بالا باهم تراز باشن اگه زیاد تو دهنه از تیرهای لانه زنبوری با سایز های متفاوت استفاده کنیم این اختلاف ارتفاع ها از زیر نمایان هست و در حین رابیتس بندی سقف مشکل
ایجاد میکنن و مثل تبرهای تیرچه بلوک نیستن که ما از پایین تیرها رو در یک ارتفاع تراز کنیم و اختلاف ارتفاع نمره تیرآهن ها سمت بالا منتقل و داخل بتن ریزی سقف مدفون شه

ELENA71-89

عضو جدید
کمک درمورد بارگذاری زلزله در ایتبس

کمک درمورد بارگذاری زلزله در ایتبس

کسی ایتبس بلده؟ در بارگذاری زلزله دچار مشکل شدم.نمیتونم به بار جانبی و حتی بار ثقلی عدد بدم.از طرفی نمیدونم چرا برنامم IPE اماده نداره و دوره تناوب هم نمیگیره...تورو خدا یکی کمک کنه....ممنون مهندسین.......:cry:

amatori

عضو جدید
من زیاد نمیدونم آخه فقط دو سال پیش کلاسشو رفتم فقط یادمه یه سری پروفیل هارو نداشت استادمون رو فلشش بود انتقال دادیم رو کامپیوتر ها.
از دوستانی که فایلشو دارند واسه دوستمون بفرستند.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کسی ایتبس بلده؟ در بارگذاری زلزله دچار مشکل شدم.نمیتونم به بار جانبی و حتی بار ثقلی عدد بدم.از طرفی نمیدونم چرا برنامم IPE اماده نداره و دوره تناوب هم نمیگیره...تورو خدا یکی کمک کنه....ممنون مهندسین.......:cry:

سلام مهندس به اين تاپيك هم سر بزنيد
اميدوارم كه مشكلتون برطرف بشود

نكات آموزشي ايتبس etabs.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
تایپیک مرجع درمورد نرم افزار Etabs

تایپیک مرجع درمورد نرم افزار Etabs

با سلام

دوستان از این به بعد تمام تایپیکهای مربوط به نرم افزار ایتبس ETABS به این تایپیک منتقل میشوند .
آن دسته از سوالاتی هم که در زیر تالار درخواست ها مطرح میشوند ، بعد از مدتی در این تایپیک جای خواهند گرفت تا یک مرجع کامل درمورد این نرم افزار داشته باشیم .
البته در اینده نزدیک یک زیرتالار جدا برای نرم افزار ایتبس ETABS ایجاد خواهد شد تا دسترسی دوستان ، اسانتر شود .

با نهایت سپاس و امید همکاری
:gol::gol:

ELENA71-89

عضو جدید
کمک در مورد انالیز طیف در نرم افزار ایتبس

کمک در مورد انالیز طیف در نرم افزار ایتبس

سلام دوستان.کسی میدونه که چطوری باید اعداد طیف ایین نامه را در ایتبس وارد کنیم؟ من از گزینه define/response spectrum function
استفاده میکنم ولی مشکل اینجاست که باید پارامترهایی مثل Z-S-I-R رو وارد کنم ولی اونجا این گزینه ها رو نداره.
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان.کسی میدونه که چطوری باید اعداد طیف ایین نامه را در ایتبس وارد کنیم؟ من از گزینه define/response spectrum function
استفاده میکنم ولی مشکل اینجاست که باید پارامترهایی مثل Z-S-I-R رو وارد کنم ولی اونجا این گزینه ها رو نداره.

سلام مهندس به اين لينك يه سر بزن از هيچي بهتره:d

• 1. ‫ﻣﺮاﺣﻞ رﺳﻢ ؛ ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ؛ ﻃﺮاﺣﯽ وﮐﻨﺘﺮﻟﻬﺎی ﻻزم ﺑﺮای ﻣﺪﻟﺴﺎزی ﺳﺎزﻩ هﺎ در ﻧﺮم اﻓﺰار ‪ETABS‬‬ ‫1. ﺕﻨﻈﻴﻢ واﺣﺪ ﺟﺎری ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻣﺜﻼ ‪kg-cm‬‬ ‫‪NO‬‬ ‫در ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺑﺎز ﺷﺪﻩ‬ ‫‪New Model‬‬ ‫2. از ﻣﻨﻮی ‪File‬‬ ‫3. ﺕﻨﻈﻴﻢ ﺧﻄﻮط ﻋﻤﻮد ﺑﺮ ﻣﺤﻮرهﺎی ‪X,Y‬‬‫ﺑﺮای ﺕﻨﻈﻴﻢ ﺁﮐﺴﻬﺎ ﮔﺰیﻨﻪ ‪ custom grid spacing‬را اﻧﺘﺨﺎب ﮐﺮدﻩ و ﮐﻠﻴﺪ ‪ Edit grid‬را ﺑﺰﻧﻴﺪ‬ ‫‪OK‬‬ ‫ﭘﺲ از اﻧﺘﺨﺎب ‪ Spacing‬ﻓﺎﺻﻠﻪ هﺎ را اﺻﻼح ﮐﻨﻴﺪ‬ ‫-1-‬
  • 2. ‫ﺕﻌﺪاد ﻃﺒﻘﺎت و ارﺕﻔﺎع ﺁﻧﻬﺎ را درﺟﺎی ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﺁن وارد ﮐﺮدﻩ از ﻃﺮیﻖ ‪ Custom Story Data‬ﺕﻐﻴﻴﺮات ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ را اﻋﻤﺎل‬ ‫ﮐﻨﻴﺪ .‬ ‫4. ﻗﺒﻞ از ﺕﺮﺳﻴﻢ ﻣﺪل ﺧﺼﻮﺻﻴﺎت ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز را از ﻣﻨﻮی ‪ Define‬ﺕﻌﺮیﻒ ﮐﻨﻴﺪ .‬ ‫ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻣﺼﺎﻟﺢ‬ ‫1‬ ‫2 ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻣﻘﺎﻃﻊ‬ ‫ﺗﻌﺮﻳﻒ اﻟﻤﺎﻧﻬﺎی ﺳﻄﺤﯽ)ﮐﻔﻬﺎ، دﻳﻮارهﺎ و...(‬ ‫3‬ ‫در ﺹﻮرت ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ دﻳﻨﺎﻣﻴﮑﯽ ﻃﻴﻒ ﻃﺮح ﺗﻌﺮﻳﻒ ﮔﺮدد .‬ ‫4‬ ‫ﺑﺎرهﺎ اﺳﺘﺎﺗﻴﮑﯽ )ﺛﻘﻠﯽ و ﺟﺎﻧﺒﯽ و...(‬ ‫5‬ ‫ﺗﺮﮐﻴﺒﺎت ﺑﺎرﮔﺰاری ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز ﻋﻼوﻩ ﺑﺮ ﭘﻴﺶ ﻓﺮض ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﻮد‬ ‫6‬ ‫7 اﺛﺮات ﺧﺎص زﻟﺰﻟﻪ ﮐﻪ در ﺳﺎزﻩ هﺎی ﻣﻌﻤﻮل ﻗﺎﺑﻞ ﺹﺮف ﻧﻈﺮ اﺳﺖ .‬ ‫8 ﻣﻨﺒﻊ ﺟﺮم ﺳﺎزﻩ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺟﺪول ﺷﻤﺎرﻩ 1،ﺹﻔﺤﻪ41 اﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ0082‬ ‫ﮔﺎم هﺎی ﺑﺎﻻ ﺑﺎ ﺕﺼﺎویﺮ زیﺮ ﺕﺸﺮیﺢ ﻣﯽ ﮔﺮدﻧﺪ :‬ ‫-2-‬
  • 3. ‫1.‬ ‫ﺑﺎ اﻧﺘﺨﺎب هﺮﻳﮏ از ﻣﺼﺎﻟﺢ ﻣﻮﺟﻮد ﻣﯽ ﺗﻮان‬ ‫ﻧﻮﻋﯽ ﺟﺪﻳﺪ از هﻤﺎن ﻣﺼﺎﻟﺢ اﺿﺎﻓﻪ ﮐﺮد ﻳﺎ‬ ‫اﻳﻨﮑﻪ ﺁن را اﺹﻼح ﮐﻨﻴﻢ .‬ ‫ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﺑﺘﻨﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺑﺎز‬ ‫ﺷﺪﻩ را ﻣﻄﺎﺑﻖ زﻳﺮ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﮐﻨﻴﺪ‬ ‫‪kg‬‬ ‫2 ‪f c = 210 ∼ 250 cm‬‬ ‫‪kg‬‬ ‫2 ‪f y = 4000 cm‬‬ ‫‪kg‬‬ ‫2 ‪f ys = 3000 cm‬‬ ‫ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﻓﻮﻻدی ﺑﺎﺷﺪ ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺑﺎز‬ ‫ﺷﺪﻩ را ﻣﻄﺎﺑﻖ زﻳﺮ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﮐﻨﻴﺪ‬ ‫‪kg‬‬ ‫2 ‪f y = 2400 cm‬‬ ‫‪kg‬‬ ‫2 ‪f u = 3700 cm‬‬ ‫.2‬ ‫ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ در ﺳﺎزﻩ هﺎی ﻓﻮﻻدی ﺑﻪ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻣﻘﺎﻃﻊ از ﺧﺎرج از‬ ‫)..……/‪(Import‬‬ ‫ﻧﺮم اﻓﺰار ﻧﻴﺎز ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫اﮔﺮ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﺎزﻩ هﺎی ﺑﺘﻨﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻣﻘﺎﻃﻊ ﻧﻴﺎز ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫از ﮔﺰﻳﻨﻪ ).… /‪ (Add‬اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﻣﯽ ﮔﺮدد .‬ ‫اﺛﺮ ﺗﺮک ﺧﻮردﮔﯽ‬ ‫ﻟﺤﺎظ ﮔﺮدد در ﺳﺘﻮﻧﻬﺎ‬ ‫و ﺗﻴﺮ هﺎی ﺑﺘﻨﯽ‬ ‫-3-‬
  • 4. ‫در اﻳﻨﺠﺎ ﻣﯽ ﺗﻮان ﻣﺸﺨﺼﺎت را اﺹﻼح ﮐﺮدﻩ ﻳﺎ اﻳﻨﮑﻪ‬ ‫3.‬ ‫ﻣﺸﺨﺼﺎت ﺟﺪﻳﺪی را ﺑﻮﺟﻮد ﺁورد‬ ‫ﺗﻴﺮﭼﻪ ﺑﻠﻮک ، داﻟﻬﺎ، دﻳﻮارهﺎ و… در اﻳﻨﺠﺎ ﺗﻌﺮﻳﻒ‬ ‫ﻣﯽ ﮔﺮدﻧﺪ .‬‫ﺑﻌﻨﻮان ﻣﺜﺎل ﻣﯽ ﺗﻮان اﻋﺪاد درون اﻳﻦ ﭘﻨﺠﺮﻩ‬ ‫وارد ﮐﺮد‬ ‫4.‬ ‫در ﺹﻮرﺗﯽ ﮐﻪ ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻃﻴﻒ ﻃﺮح‬ ‫ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﯽ ﺗﻮان ﺁﻧﺮا در اﻳﻨﺠﺎ ﺳﺎﺧﺖ‬ ‫5.‬ ‫ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺑﺎرهﺎی اﺳﺘﺎﺗﻴﮑﯽ ﮐﻪ ﺑﺎﻳﺪ‬ ‫در هﻨﮕﺎم ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﺑﮑﺎر روﻧﺪ ﺑﺎ‬ ‫ﻧﻮﺷﺘﻦ اﺳﻢ ﺑﺎر و اﻧﺘﺨﺎب ﻧﻮع ﺑﺎر‬ ‫اﻧﺠﺎم ﻣﯽ ﺷﻮد‬ ‫-4-‬
  • 5. ‫ﺟﻬﺖ ﺑﺎر زﻟﺰﻟﻪ ، ﺿﺮﻳﺐ زﻟﺰﻟﻪ‬ ‫،ﻣﻴﺰان ﺧﺮوج از ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ هﺎ و‬‫ﻃﺒﻘﺎت ﺑﺎﻻ و ﭘﺎﻳﻴﻦ در ﺗﻮزﻳﻊ ﺑﺎرهﺎ‬ ‫ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد‬ ‫6.‬‫ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺑﺎرهﺎی اﺿﺎﻓﻪ ﺑﺮ ﭘﺴﺶ ﻓﺮض ﻣﻄﺎﺑﻖ‬ ‫ﺷﮑﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻣﺜﻼ هﻤﻮارﻩ ﻧﻴﺎز اﺳﺖ‬‫ﮐﻪ ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺑﺎرهﺎی ﺳﺮوﻳﺲ را ﺟﻬﺖ ﮐﻨﺘﺮﻟﻬﺎی‬ ‫ﻻزم داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ‬ ‫7.‬ ‫در ﻣﻮرد اﺙﺮات ﺧﺎص زﻟﺰﻟﻪ ﺁﻧﻬﺎ را در ﻃﺮاﺣﯽ ﺳﺎزﻩ هﺎی ﻣﻌﻤﻮل ﻏﻴﺮ ﻓﻌﺎل ﻣﯽ ﮐﻨﻴﻢ‬ ‫8.‬ ‫ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺑﺎ اﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ 0082 ﻣﻨﺒﻊ ﺟﺮم را وارد ﮐﻨﻴﺪ .‬ ‫دراداﻣﻪ روش ﻣﺪ ﻟﺴﺎزی ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽ ﮔﺮدد .‬ ‫-5-‬
  • 6. ‫ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎدﻩ از ﺁیﮑﻮﻧﻬﺎی ﺕﺮﺳﻴﻢ، اﻋﻀﺎ ، ﺳﺘﻮﻧﻬﺎ ، و ﮐﻔﻬﺎ و ﺳﺎیﺮ ﻋﻨﺎﺻﺮ را رﺳﻢ ﮐﻨﻴﺪ .‬ ‫) از ﺕﮑﻨﻴﮏ هﺎی ﺁﻣﻮﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ و ﺧﺎﺻﻴﺖ ‪ Similar Stories‬ﻣﯽ ﺕﻮاﻧﻴﺪ اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﮐﻨﻴﺪ (‬ ‫ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ را در ﺡﺎت اﻧﺘﺨﺎب ﻗﺮار ﻣﯽ دهﺪ‬ ‫ﺑﺎ زدن اﻳﻦ ﮐﻠﻴﺪ اﻋﻀﺎی ﺧﻄﯽ رﺳﻢ ﻣﯽ ﮔﺮدد‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﺗﻤﺎﻣﯽ اﺷﻴﺎ ﻣﻮﺟﻮد‬ ‫ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ رﺳﻢ ﺳﺘﻮﻧﻬﺎ در ﭘﻼن را دارد‬ ‫ﺧﺎرج ﺷﺪن از ﺡﺎﻟﺖ اﻧﺘﺨﺎب‬ ‫ﺷﺪﻩ‬ ‫ﺟﻬﺖ ﺗﺮﺳﻴﻢ ﮐﻔﻬﺎ ﺑﮑﺎر ﻣﯽ رود‬ ‫رﺑﺎﻳﺶ ﺑﻪ ﻧﻘﺎط و ﮔﺮهﻬﺎ‬ ‫رﺑﺎﻳﺶ ﺑﻪ وﺳﻂ اﻋﻀﺎ‬ ‫ﺗﺮﺳﻴﻢ دﻳﻮارهﺎی ﺑﺮﺷﯽ در ﭘﻼن‬ ‫اﺳﺘﻔﺎدﻩ از ﺧﺎﺹﻴﺖ ﻃﺒﻘﺎت ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺗﺮﺳﻴﻢ را ﺑﺴﻴﺎر ﺳﺮﻳﻊ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ‬‫‪ property‬ﻧﻮع ﻣﻘﻄﻊ رﺳﻢ ﺷﻮﻧﺪﻩ‬ ‫‪property‬ﻧﻮع ﻣﻘﻄﻊ رﺳﻢ ﺷﻮﻧﺪﻩ‬‫‪Moment Releases‬ﺁزادی اﻧﺘﻬﺎﻳﯽ ﻋﻀﻮ‬ ‫ﺑﻘﻴﻪ ﮔﺰﻳﻨﻪ هﺎ ﻧﺒﺎﻳﺪ هﺮﮔﺰ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﮐﻨﺪ‬ ‫ﻧﻮع دﻳﻮار ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد‬ ‫ﻧﻮع ﮐﻒ و ﺟﻬﺖ ﺗﻴﺮرﻳﺰی ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد‬ ‫-6-‬
  • 7. ‫در اداﻣﻪ ﺑﺮای اﺧﺘﺼﺎص ﺧﺼﻮﺹﻴﺎت ﺑﻪ ﺳﺎزﻩ و اﻋﻀﺎی ﺁن ﻧﻴﺎز ﺑﻪ اﻧﺘﺨﺎب‬ ‫ﺁﻧﻬﺎ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ از ﻃﺮﻳﻖ ﻣﻨﻮی ‪ Select‬اﻣﮑﺎن ﭘﺬﻳﺮ اﺳﺖ .‬ ‫ﺑﺮای اﻳﻨﮑﻪ ﻗﺴﻤﺘﯽ از اﺷﻴﺎ اﻧﺘﺨﺎب ﺷﺪﻩ را از ﺡﺎﻟﺖ‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﺧﺎرج ﮐﻨﻴﻢ ﻣﯽ ﺗﻮان از اﻳﻦ ﻗﺴﻤﺖ اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﮐﺮد‬‫ﺑﺮای اﺧﺘﺼﺎص ﻧﻮع ﺗﮑﻴﻪ ﮔﺎﻩ در ﺳﺎزﻩ ﭘﺲ از اﻧﺘﺨﺎب ﻣﺤﻞ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ از ﻣﺴﻴﺮ ﻧﺸﺎن دادﻩ ﺷﺪﻩ اﻗﺪام ﺑﻪ‬ ‫اﻧﺠﺎم اﻳﻦ ﮐﺎر ﻣﻴﮕﺮدد . ﺗﻨﻬﺎ در ﺟﻬﺘﯽ ﮐﻪ اﺗﺼﺎل ﺗﻴﺮ ﺑﻪ ﺳﺘﻮن ﮔﻴﺮدار اﺳﺖ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﮑﻴﻪ ﮔﺎﻩ ﮔﻴﺮدار ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫) ﺑﻄﻮ ﻣﻌﻤﻮل(‬ ‫-7-‬
  • 8. ‫اﺧﺘﺼﺎص ﻣﻘﻄﻊ ﺑﻪ اﻋﻀﺎی ﺧﻄﯽ‬ ‫ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻧﻮع ﺁزادی اﻧﺘﻬﺎﻳﯽ‬ ‫ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻧﺎﺡﻴﻪ ﺹﻠﺐ اﻧﺘﻬﺎﻳﯽ‬ ‫ﭼﺮﺧﺎﻧﺪن ﺟﻬﺖ ﻗﺮارﮔﻴﺮی اﻋﻀﺎ‬ ‫اﺧﺘﺼﺎص ﺗﺮک ﺧﻮردﮔﯽ اﻋﻀﺎ و...‬ ‫ﺗﻌﻴﻴﻦ اﺳﻢ ﺑﺮای ﺳﺘﻮن ﺑﻪ ﻋﻨﻮان اﻟﻤﺎن ﻣﺮزی دﻳﻮار‬‫ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺁزادی اﻧﺘﻬﺎﻳﯽ اﻋﻀﺎ ﻣﺜﻼ در ﺳﺎزﻩ هﺎی‬ ‫ﻓﻮﻻدی ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ اﺗﺼﺎل ﻣﻔﺼﻠﯽ ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫ﺗﻮﺹﻴﻪ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﻴﺰان ﻧﺎﺡﻴﻪ‬ ‫ﺹﻠﺐ ﻧﺼﻒ ﻣﻘﺪار ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺗﯽ ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺟﻬﺖ ﻗﺮار‬ ‫ﻧﺎﻣﯽ ﺑﺮای ﺳﺘﻮﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﺎﻳﺪ اﻟﻤﺎن ﻣﺮزی ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫ﮔﻴﺮی ﻋﻀﻮ ﺑﺎﺷﺪ زاوﻳﻪ ﭼﺮﺧﺶ ﺑﺎﻳﺪ‬ ‫وارد ﺷﻮد .‬ ‫ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد‬ ‫-8-‬
  • 9. ‫اﺧﺘﺼﺎص ﻧﻮع اﻟﻤﺎن ﺳﻄﺤﯽ‬ ‫اﺧﺘﺼﺎص دﻳﺎﻓﺮاﮔﻢ ﺑﻪ ﮐﻔﻬﺎی ﻳﮏ ﺗﺮاز‬ ‫ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺟﻬﺖ ﺗﻴﺮرﻳﺰی‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﻧﺎم ﺑﺮای دﻳﻮارﺑﺮﺷﯽ‬ ‫اﺳﻢ دﻳﺎﻓﺮاﮔﻢ ﺑﻪ ﻟﻴﺴﺖ اﺿﺎﻓﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد و ﺑﻪ ﺳﺎزﻩ‬‫زاوﻳﻪ ﺟﺪﻳﺪ ﺗﻴﺮﭼﻪ هﺎ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻴﺸﻮد ﺗﺎ ﺗﻴﺮرﻳﺰی‬ ‫اﺧﺘﺼﺎص ﻣﯽ ﻳﺎﺑﺪ‬ ‫ﺟﺪﻳﺪ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﻮد‬‫ﺑﺮای اﺧﺘﺼﺎص ﺑﺎر ﻧﻘﻄﻪ ای ﺑﻪ ﮔﺮهﻬﺎی ﺳﺎزﻩ ﻣﺴﻴﺮ‬ ‫ﭘﺲ ازﭘﻨﺠﺮﻩ ﺳﻤﺖ ﭼﭗ در اﻳﻦ ﭘﻨﺠﺮﻩ اﻧﺪازﻩ و ﺟﻬﺖ ﺑﺎر‬ ‫ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﻳﺪ ﻃﯽ ﮔﺮدد اﻟﺒﺘﻪ ﻗﺒﻼ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺮﻩ ﻣﻮرد‬ ‫ﺑﻬﻤﺮاﻩ ﻧﻮع ﺑﺎر ﻣﺸﺨﺺ ﻣﯽ ﺷﻮد‬ ‫ﻧﻈﺮ اﻧﺘﺨﺎب ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ .‬ ‫-9-‬
  • 10. ‫ﺑﺎر ﻧﻘﻄﻪ ای ﺑﺮ روی اﻋﻀﺎی ﺧﻄﯽ)ﺗﻴﺮ و ﺳﺘﻮن(‬ ‫ﺑﺎر هﺎی ﮔﺴﺘﺮدﻩ ﺑﺮ روی اﻋﻀﺎی ﺧﻄﯽ‬‫ﭼﻨﺎﭼﻪ هﺪف اﺧﺘﺼﺎص ﺑﺎر ﻧﻘﻄﻪ ای ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺘﺮﺗﻴﺐ ﻧﻮع ،‬ ‫ﺑﺎر هﺎی ﮔﺴﺘﺮدﻩ ﻳﮑﻨﻮاﺧﺖ و ﻏﻴﺮ ﻳﮑﻨﻮاﺧﺖ در اﻳﻨﺠﺎ‬ ‫ﻣﺤﻞ و اﻧﺪازﻩ ﺁن ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد‬ ‫وارد ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ‬ ‫ﺑﺮای اﺧﺘﺼﺎص ﺑﺎرهﺎی ﻣﺮدﻩ وزﻧﺪﻩ و ﺳﺎیﺮ ﺑﺎرهﺎی ﮔﺴﺘﺮدﻩ روی ﮐﻒ هﺎ و ﺳﻄﺢ هﺎ ﻣﺴﻴﺮ زیﺮ دﻧﺒﺎل ﺷﻮد :‬‫‪Assign‬‬ ‫‪Shell/ Area Loads‬‬ ‫‪Uniform‬‬ ‫ﻧﻮع ﺑﺎر اﻧﺪازﻩ ﺁن و ﺟﻬﺖ اﺧﺘﺼﺎص ﺑﺎر ﻣﺸﺨﺺ ﻣﯽ‬ ‫ﮔﺮدد‬ ‫- 01 -‬
  • 11. ‫ﺗﻨﻈﻴﻢ ﭘﺎراﻣﺘﺮهﺎی ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﻣﺪل‬ ‫ﮐﻨﺘﺮل ﭘﭙﻴﺶ از ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﻣﺪل‬ ‫ﺷﺮوع ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﻣﺪل‬ ‫ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﺮﮐﺰ ﺳﺨﺘﯽ و ﻣﺮﮐﺰ ﺟﺮم‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﮔﺰﻳﻨﻪ ‪Full3D‬‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﻣﻮدال‬‫اﻧﺘﺨﺎب وﺗﻨﻈﻴﻢ ﭘﺎراﻣﺘﺮهﺎی ‪P-Delta‬‬ ‫دوﻣﻴﻦ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﺟﻬﺖ ﺗﮑﺮار ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎی ﺑﺎرهﺎ‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﺷﻮد‬ ‫ﺗﻌﺪاد ﺗﮑﺮارهﺎ ﺗﺎ رﺳﻴﺪن ﺑﻪ هﻤﮕﺮاﻳﯽ ﻳﺎ ﮐﻤﺎﻧﺶ‬ ‫ﺳﺎزﻩ 01 وارد ﮔﺮدد .‬ ‫ﻣﻴﺰان ﺧﻄﺎ 100.0 ﺗﻌﻴﻴﻦ ﮔﺮدد‬‫ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺑﺎر ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﺑﻪ ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﻃﺮاﺡﯽ و ﺿﺮاﻳﺐ‬ ‫ﺑﺎر ﺑﺴﺘﮕﯽ دارد وﻟﯽ اﻋﺪاد وارد ﺷﺪﻩ هﻤﻮارﻩ‬ ‫درﺳﺖ هﺴﺘﻨﺪ‬ ‫ﺑﺮای ﺑﺎزﺑﻴﻨﯽ ﺑﺎرهﺎ از ﻣﺴﻴﺮ ﻣﻘﺎﺑﻞ اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﻣﯽ ﺷﻮد‬‫- 11 -‬
  • 12. ‫‪Display Show mode Shape‬‬‫ﺷﻤﺎرﻩ ﻣﻮد اﻧﺘﺨﺎب ﺷﺪﻩ را در ﭘﻨﺠﺮﻩ ﻓﻌﺎل ﻣﯽ ﺑﻴﻨﻴﺪ‬ ‫ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻋﮑﺲ اﻟﻌﻤﻞ هﺎی ﺗﮑﻴﻪ ﮔﺎهﯽ‬ ‫ﻧﻤﺎﻳﺶ دﻳﺎﮔﺮام ﻧﻴﺮوهﺎی اﻋﻀﺎ‬ ‫ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻧﻴﺮو هﺎ و ﺗﻨﺶ هﺎی اﻋﻀﺎی ﺳﻄﺤﯽ‬ ‫ﻧﻮع ﺑﺎر ﻳﺎ ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺑﺎر‬ ‫ﻧﻴﺮو ﻳﺎ ﻟﻨﮕﺮ داﺧﻠﯽ اﻧﺘﺨﺎب ﮔﺮدد‬ ‫ﮔﺰﻳﻨﻪ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻣﻘﺎدﻳﺮ روی دﻳﺎﮔﺮام ﻓﻌﺎل ﮔﺮدد‬ ‫- 21 -‬
  • 13. ‫ﺗﻨﻈﻴﻤﺎت ﻧﻤﺎﻳﺶ و..‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﻓﻮﻻدی‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﺑﺘﻨﯽ‬ ‫اﻧﺘﺨﺎب وﺗﻨﻈﻴﻢ ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﻃﺮاﺡﯽ‬ ‫دﻳﻮارهﺎی ﺑﺮﺷﯽ‬ ‫اﻳﺠﺎد ﺁرﻣﺎﺗﻮر ﺟﺪﻳﺪ‬‫اﻧﺘﺨﺎب ﻧﺸﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ‬ ‫- 31 -

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز

برا رفع رجوع از edb های خانه عمران استفاده کنید اونجا این اعداد برای هرسه نوع خاک تعریف و وارد شده است

امیر تنها

عضو جدید
ایتبس

ایتبس

تو ایتبس باید از آیین نامه ubc استفاده کنیم یا aisc? کدومش بهتره ؟بستگی ب چی داره استفاده کردن یکی از اینا؟
اگه از ubcاستفاده کنیم فقط باید ترکیب بارهارو عوض کنیم ولی از aisc علاوه بر ترکیب بار ضوابط لرزه ای هم فرق میکنه ک باید عوض شه؟؟؟؟؟درسته؟
در مورد این ضوابط لرزه ای ی کوچولو توضیح بدین و تهمچنین ترکیب بار تشدید یافته
مرسی

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو ایتبس باید از آیین نامه ubc استفاده کنیم یا aisc? کدومش بهتره ؟بستگی ب چی داره استفاده کردن یکی از اینا؟
اگه از ubcاستفاده کنیم فقط باید ترکیب بارهارو عوض کنیم ولی از aisc علاوه بر ترکیب بار ضوابط لرزه ای هم فرق میکنه ک باید عوض شه؟؟؟؟؟درسته؟
در مورد این ضوابط لرزه ای ی کوچولو توضیح بدین و تهمچنین ترکیب بار تشدید یافته
مرسی

مراجعه شود به : مقایسه بین آیین نامه AISC-ASD89 و UBC97-ASD با مبحث دهم

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان ...............

1- اینجانب فایل طراحی شده یک سازه سه سقف رو دارم .................حالا می خوام بدونم کجاها اتصالات مفصلی است و کجاها اتصالات گیردار ....... چطور می تونیم بفهم ...............

2- می خواهم همین اطلاعات اتصالات رو چاپ کنم آیا امکان داره ..................؟

پیشاپیش سپاسگزارم ...............

این هم فایلمشاهده پیوست 911214.rar

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان ...............

1- اینجانب فایل طراحی شده یک سازه سه سقف رو دارم .................حالا می خوام بدونم کجاها اتصالات مفصلی است و کجاها اتصالات گیردار ....... چطور می تونیم بفهم ...............

2- می خواهم همین اطلاعات اتصالات رو چاپ کنم آیا امکان داره ..................؟

پیشاپیش سپاسگزارم ...............

این هم فایلمشاهده پیوست 159842

برای اینکه بفهمی کدوم اتصالات مفصلی هست کدوم ها گیردار راه های مختلفی وجود داره یکیش این هست که
از منوی View > Set Building View Option رو بزنی و در صفحه ای که باز میشه تیک کنار End release رو بزنی مانند شکل زیر

1.JPG
بعد OK رو بزن. تو پلان مشخص میشه مثل شکل زیر

2.jpgبرای سوال دومت به چه صورت می خوای چاپ بکنی یعنی می خوای دیتیل داشته باشی؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
برای اینکه بفهمی کدوم اتصالات مفصلی هست کدوم ها گیردار راه های مختلفی وجود داره یکیش این هست که
از منوی View > Set Building View Option رو بزنی و در صفحه ای که باز میشه تیک کنار End release رو بزنی مانند شکل زیر

مشاهده پیوست 159852
بعد OK رو بزن. تو پلان مشخص میشه مثل شکل زیر

مشاهده پیوست 159855برای سوال دومت به چه صورت می خوای چاپ بکنی یعنی می خوای دیتیل داشته باشی؟

با سلام .................... ممنون مهندس جان بابت پاسختون ..............میخوام نمره تیرهام و نوع اتصلاتم رو ببینم و چاپ کنم و بدم طبق همون اجرا کنن..................البته اگه با دیتال هم باشه خیلی عالیه................

2- مهندس جان به نظر شما برای سه سقف نمره ستونها و تیرها رو محاسب زیاد حساب نکرده ........................ یک چک می کنید...............در ضمن میخوام مشخصات ستونها و بادبند ها رو هم چاپ کنم چطور این کار رو انجام بدم............ ممنون

آخرین ویرایش:

امیر تنها

عضو جدید
من فک میکنم ubc نزدیکتره و بهتره درسته ؟؟؟؟؟حالا خود شما تو پروژه هایی ک انجام میدین از کدوم آیین نامه استفاده میکنید؟؟؟؟

امیر تنها

عضو جدید
توی طراحی ساختمونهای فلزی بهتره از روش تنش مجاز بریم یا مقاومت نهاییی؟ کدومشون بهتره؟
بیشتر از کدوم استفاده میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امیر تنها

عضو جدید
کدوم روش طراحی

کدوم روش طراحی

همونطور ک میدونیم توی طراحی سازه فلزی (تو ایتبس) روش LRFD از روش ASDبهتره یا بهینه تره (البته اگه نیست کسی توضیح بده) ولی میبینیم تو انجام پروژه ها از ASDاستفاده میکنن "خیلی" کم از LRFDاستفاده میکنن ،حالا منی ک الان میخوام طراحی کنم چیزی ک عرفه رو (یعنی همون ASD) یا LRFD استفاده کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و چرا؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون مهندس بابت پاسختون ..................

1-بخوایم بدونیم جهت برآورد خرید آهن .......................... حالا که محاسبات انجام شده ............................... نرم افزار با ما میده که چقدر آهن مثلا نمره 16 و چقدر نمره 18 و ................... در هر طبقه و در کل نیاز داره .................از کجا میشه این اطلاعات رو دریافت نمود..........................

....................2IPE18F2PL13*1 .................مختصر شده چیه ...............تا ایجا شو درست فهمیدم .......................... 2تا آی پی نمره 18 ....................دو تا پلیت به عرض 13 سانت و ضخامت یک سانت این F ........یعنی کجا و طول پلیتها چنده پس ؟

برای سوال اول اینکه خیر مقدار تیر آهن ها رو نمیده و باید خودتون متره کنید. ( البته تو تعریف متریال یه قسمت هست به عنوان Cost per Unite Weight که به دردر ما نمیخوره ) مترشم کاری نداره فقط کافیه ستون های مشابه رو در بیارید و برای یک ستون حساب کنید و ادامه ماجرا

برای سوال دومتون هم باید بگم که حرف F مخفف Flange یعنی بال پروفیل هست. طولشم که در طول کل تیر آهن هستش. منظورتون از کجا شو نفهمیدم درست

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی طراحی ساختمونهای فلزی بهتره از روش تنش مجاز بریم یا مقاومت نهاییی؟ کدومشون بهتره؟
بیشتر از کدوم استفاده میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اول اینکه سوالتون رو فقط یکبار و در یک تاپیک مطرح بفرمائید
پست های تکرار تنش مجاز یا ... و کدوم روش طراحی
برای سوالتون باید بگم که الان تقریبا همه جا از روش تنش مجاز استفاده میشه اما تو ویرایش جدید مبحث 10 دارند بیشتر روی روش مقاومت نهایی کار میکنند و احتمالا روش تنش مجاز به پیوست منتقل بشه و تا چند وقت دیگه همه مجبور به استفاده از روش مقاومت نهایی باشیم.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونطور ک میدونیم توی طراحی سازه فلزی (تو ایتبس) روش LRFD از روش ASDبهتره یا بهینه تره (البته اگه نیست کسی توضیح بده) ولی میبینیم تو انجام پروژه ها از ASDاستفاده میکنن "خیلی" کم از LRFDاستفاده میکنن ،حالا منی ک الان میخوام طراحی کنم چیزی ک عرفه رو (یعنی همون ASD) یا LRFD استفاده کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و چرا؟

پاسخ داده شده
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/464831-ایتبس?p=6564563&viewfull=1#post6564563

امیر تنها

عضو جدید
اول اینکه سوالتون رو فقط یکبار و در یک تاپیک مطرح بفرمائید
پست های تکرار تنش مجاز یا ... و کدوم روش طراحی
برای سوالتون باید بگم که الان تقریبا همه جا از روش تنش مجاز استفاده میشه اما تو ویرایش جدید مبحث 10 دارند بیشتر روی روش مقاومت نهایی کار میکنند و احتمالا روش تنش مجاز به پیوست منتقل بشه و تا چند وقت دیگه همه مجبور به استفاده از روش مقاومت نهایی باشیم.

الان خود شما از کدوم روش استفاده میکنین؟

atbina

عضو جدید
SALAM.vaqti B bishtar az 2.5 mishe va dar ETABS mikhaym az user load estefade konim dar static load cases dge niazi be tarife ex ey ... nis? emal 100 darsad 30 darsad chetor?

Falsafeye 100 va 30 darsad 2 moqe emal mishe, ke mamulan vaqtie ke saze namonazame va rabti be meqdare zaribe baztab nadare.

Movafaq bashid.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز

atbina

عضو جدید
اگه منظورتون از B ضریب بازتاب باشه مشکلی نیست اگه B تا ماکزیممش که 3.25 هم هست برسه. فلسفه 100+30 واسه دو حالته که توی 2800 هست که بیشتر تو حالت نامنظمی سازه اعمال میشه و تو ترکیب بار اعمال میشه مثلا:
EQX+0.3EQy+DL

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

سلام مهندس ............mahian90 و تشکر بابت پاسخ هاتون ............

با توجه به فایل موجود ................... این طراحی برای ساختمان سه سقف با سقف تیرچه کرمیت با بلوک سفالی هستش ......................... این سوالاتو داشتم ............ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.........

1- با توجه به اینکه سقف عرشه فولادی سبک تر هستش و فکر کنم در هر متر مربع 150 کیلو ه چقدر در طراحی ستونها و تیرها می تونه تاثیر بزاره ......................... ؟

2-الان در حال حاضر اجرای هر متر مربع سقف با تیرچه کرمیت و بلوک سفالی همراه با بتن ریزی چنده .................؟ برای عرشه فولادی با بتن ریزی چند تمام میشه...........................؟

3- صرفه با اجرای تیرچه کرمیت با بلوکه یا عرشه فولادی .........؟................در سه سقف جمعا 450 متر مربع سقف داریم ........

دوستان فایل ضمیمه هستش ................. اگه زمان دارن و حوصله ......... و لطفی بکنن شرایط سقف رو به عرشه فولادی تغییر بدن و نتیجه رو اعلام کنن ممنون میشم........................................... بدرود.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس ............mahian90 و تشکر بابت پاسخ هاتون ............

با توجه به فایل موجود ................... این طراحی برای ساختمان سه سقف با سقف تیرچه کرمیت با بلوک سفالی هستش ......................... این سوالاتو داشتم ............ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.........

1- با توجه به اینکه سقف عرشه فولادی سبک تر هستش و فکر کنم در هر متر مربع 150 کیلو ه چقدر در طراحی ستونها و تیرها می تونه تاثیر بزاره ......................... ؟

2-الان در حال حاضر اجرای هر متر مربع سقف با تیرچه کرمیت و بلوک سفالی همراه با بتن ریزی چنده .................؟ برای عرشه فولادی با بتن ریزی چند تمام میشه...........................؟

3- صرفه با اجرای تیرچه کرمیت با بلوکه یا عرشه فولادی .........؟................در سه سقف جمعا 450 متر مربع سقف داریم ........

دوستان فایل ضمیمه هستش ................. اگه زمان دارن و حوصله ......... و لطفی بکنن شرایط سقف رو به عرشه فولادی تغییر بدن و نتیجه رو اعلام کنن ممنون میشم........................................... بدرود.

منم خدمتتون سلام میکنم.
وقتی سقف عرشه تو سایز تیر ها و ستون ها تاثیر میزاره که مجددا سازه با بار سقف عرشه طراحی بشه. همون طور که خودتون گفتید دال عرشع وزن کمتری نسبت به تیرچه کرمیت داره
درباره قیمت هم باید تو شهر خودتون از اجرا کننده ها بپرسید.
اگه دوباره با سقف عرشه محاسبه بشه و تیر و ستون ها عوض بشن برای سه سقف بنظرم صرف با عرشه هست. البته چون سقف عرشه تازه رواج پیدا کرده یکی رو پیدا کنید که تخفیف خوبی بهتون بده
سقف عرشه ضوابط خاصی برای طراحی داره. معمولا اجرا کننده ها برای مشتری بیشتر و به اصطلاح کارشون بگیره فایلتون رو میگیرن و میدن یه شرکت معتبر براتون مجانی دوباره طراحی میکنن

emade2

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و مهندسان عزیز

ایا منبع صحیحی و کاملی ,که بشه بر اساس اون اندرکنش رو مورد بررسی قرار داد وجود داره .

دنبال یک نوع معیار سنجش اندرکنش هستم