[ تاپیک جامع در مورد نرم افزار ETABS ] رفع اشکال

arghavanii

عضو جدید
تنظیمات مربوط به LRFD رو درست انجام دادم؟ :DR=8
این پروژه ستون های I داره ولی اگه باکس بود HSS Welding Type فرق می کرد؟
اگر به جای EBF از SMF یا یه سیستم باربر جانبی دیگه استفاده می کردم تنظیامت خاصی تو این منو عوض می شد؟ ( چون باید منو های اعضای دیگه رو جداگانه تنظیم کرد)

تنظمات ابتدایی:
LRFD.JPG

تنظیمات تیر:
tir LRFD.JPG

arghavanii

عضو جدید
سلام دوستان
مطلبی درباره نحوه مدل کردن بیش تر از یک طبقه زیرزمین دارید؟ باید یه ساختمان 8 طبقه با سه طبقه زیر زمین مدل کنم و تا اونجا که می دونم باید دیوار حائل مدل کنم. اما تو کتابایی که تو بازار بودن چیزی راجع به این موضوع پیدا نکردم :( تو پلان اختلاف ارتفاع در ترازهای هر واحد ساختمان وجود داره، خیلی ممنون میشم اگر منبعی هم درباره این موضوع به من معرفی کنید :)
با سپاس

marjan310

عضو جدید
سلام
میشه لطفن در مورد اعمال بار زنده متمرکز در ایتبس راهنمایی کنید؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
مطلبی درباره نحوه مدل کردن بیش تر از یک طبقه زیرزمین دارید؟ باید یه ساختمان 8 طبقه با سه طبقه زیر زمین مدل کنم و تا اونجا که می دونم باید دیوار حائل مدل کنم. اما تو کتابایی که تو بازار بودن چیزی راجع به این موضوع پیدا نکردم :( تو پلان اختلاف ارتفاع در ترازهای هر واحد ساختمان وجود داره، خیلی ممنون میشم اگر منبعی هم درباره این موضوع به من معرفی کنید :)
با سپاس

سلام
زیرزمین رو هم مثل بقیه طبقات مدل کنید فقز نکته در مورد دیوار حایل هست اونم مثل دیوار برشی مدل کنید و فشار خاک رو هم باید اعمال کنید البته نمیشه مثلثیی به سطح بار وارد کنید
برای اینکار دیوار رو در ارتفاع مش بندی کنید و در تراز پایین تر دیوار بار بیشتر در تراز وسط بار کوتر و در تراز بالا کمترین بار رو به صورت گسترده در جهت x و y وارد کنید ولی در مورد طراحی دیوار حایل هم میشه در ایتبس اینکارو انجام بدید و هم یک دهانه از دیوار رو در safe مدل و طراحی کنید
در مورد اختلاف تراز در طبقات اگه این اختلاف کم هست مثلا کمتر از 1 متر هست میتونید طبقه تعریف نکنید و refrenc plan تعریف کنید در غیر اینصورت باید زبقه جداگانه تعریف کنید مثلا اگه ارتفاع طبقات 3.2 باشه شما موقع تعریف طبقات باید ارتفاعات رو مثلا 0 و 1.6 و 3.2 و 4.8 و ... تعریف کنید

marjan310

عضو جدید
سلام
میشه لطفن در مورد اعمال بار زنده متمرکز در ایتبس راهنمایی کنید؟
عذر میخوام کسی تا به حال با بار زنده متمرکز کار نکرده؟ و آیا ایتبس میتونه بحرانی ترین حالت برای بار زنده متمرکز را تعیین کنه؟ ممنون میشم کسی پاسخ بده.

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
عذر میخوام کسی تا به حال با بار زنده متمرکز کار نکرده؟ و آیا ایتبس میتونه بحرانی ترین حالت برای بار زنده متمرکز را تعیین کنه؟ ممنون میشم کسی پاسخ بده.

سلام

نه ETABS نمیتونه بحرانی ترین حالت مربوط به بارهای زنده (چه متمرکز و چه گسترده) رو تعیین کنه و شما باید با توجه به اصول تحلیل سازه (خط تاثیر) و قضاوت مهندسیتون ترکیب بارهایی از بار زنده ایجاد کنید.

marjan310

عضو جدید
سلام

نه ETABS نمیتونه بحرانی ترین حالت مربوط به بارهای زنده (چه متمرکز و چه گسترده) رو تعیین کنه و شما باید با توجه به اصول تحلیل سازه (خط تاثیر) و قضاوت مهندسیتون ترکیب بارهایی از بار زنده ایجاد کنید.
با سپاس از شما ولی وقتی این امکان رو داره که بار زنده متمرکز رو در فواصل مختلف مثلن 25،50،75 . صدم دهانه وارد کنه حتمن برای طراحی بحرانی ترینش رو در نظر میگیره.
سوال دیگه اینکه آیا کسی تا به حال سقف کوبیاکس یا سقف hollow core slab را در etabs مدل کرده؟

atbina

عضو جدید
ozr mikham man kibordam farsi nadare EN minevisam,
3lam,
bebinid shoma mitunid tanzim konid ke narm afzar vase tarahi chand section bezane (assign>frame/line>frame output station...) ke difault vase tirha nim metr be nim metre va sotuna 3 noqte do enteha va vasate ke be roshani to khoruji tarahi vaqti ruye ozv kelike rast mikonid moshakhase, az tarafi alave bar in harja ahange bargozari avaz beshe ya ye bare motemarkez bashe vase tarahi niz ounja ijad mikone, dar nahayet vase tarahi ham ye tarkibe baro dar nazar nemigire va push migire bazam to kholase tarahi mibinid ke vase har istgah tarahi momkene ye seri tarkib barha halate bohrani dashte bashan, bazam sharmande, movafaq bashid.

پیوست ها

• Untitlffed.jpg
    Untitlffed.jpg
    41.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

marjan310

عضو جدید
با درود
ساختمانی دارم که متشکل از سه قسمت شرقی،غربی و میانی هست و قسمتهای
شرقی،غربی هر کدام با یک راهرو ی نسبتن باریک به طول حدود 4 متر در عرض 2.5 متر به بخش میانی وصلند اما کلن یه ساختمانه و نسبت طول به عرض کل هم کمتر از 3 هس. درز انبساط نداره و کلن اگه هر سه قسمت رو با هم در نظر بگیریم متقارنه. آیا باید در ایتبس هم به صورت متصل مدل بشه؟
سوال دیگه آیا کسی میتونه در مورد مدل کردن نیم بیضی در etabs 2013 کمک کنه؟

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
ببخشید، کسی تا به حال شکل منحنی را مدل نکرده؟

سلام دوست عزیز.
من خودم رسم نکردم. ولی تا اونجا که میدونم امکانش نیست. حالا اگه تو ایتبس 2013 امکانش اضافه شده باشه رو نمیدنم.

"ترسيم يک المان منحني در نرم‌افزار Etabs امکانپذير نیست ، براي اين منظور مي‌بايست المان منحنی را به چند المان (بستگي به دقت شما در مدلسازي دارد) تقسيم نموده و مدلسازي المان منحني را بصورت پاره‌خط هاي به هم پيوسته انجام دهيد."

"اگر میخواهید یک تیر منحنی شکل رسم کنید باید اول نقاط ابتدا و انتهای آن تعریف شده باشد. غیر از آن باید مرکز دایره ای که این تیر جزیی از آن است نیز مشخص باشد. نقطه ابتدای تیر منحنی شکل را انتخاب نمایید و سپس به منوی EDIT مراجعه کرده و گزینه EXTRUDE Points To Lines را کلیک کنید. صفحه جدیدی ظاهر میشود. در این صفحه وارد تب تحت نام REDIAL شوید. در قسمت بالای این صفح مختصات مرکز دایره را وارد کنید. در قسمت پایین صفحه بخشی تحت نام Increment Data وجود دارد. باید توجه کنید که ETABS اساسآ فاقد توانایی تولید خطوط منحنی شکل واقعی است و فقط میتواند خطوط منحنی را با یک چند ضلعی تقریب زد که هر چقدر تعداد اضلاع بیشتر فرض شود به واقعیت نزدیکتر خواهد بود. ولی پیشنهاد میکنم که خیلی تعداد خطوط را زیاد نکنید چون وقت زیاد شوند دقت چندان تغییر نمیکند و فقط وجود قطعات زیاد برای یوزر کمی مشکلساز میشوند. در این بخش در قسمت ANGLE زاویه ای که هر ضلع از این چند ضلعی با ضلع بعدی خود میسازد را از شما میخواهد. هر چقدر زاویه کمتر وارد شود دقت بیشتر خواهد بود. در قسمت NUMBER از شما میخواهد که بگویید که منحنی با یک چند ضلعی با چه تعداد ضلع جایگزین شود. باز هم هر چقدر تعداد ضلعها بیشتر شود دقت بیشتر است. در قسمت DROP هم شما باید میزان اختلاف ارتفاع بین هر دو بخش متوالی را وارد کنید. اگر شما منحنی را در پلان رسم میکنید این عدد را باید صفر وارد کنید تا اختلاف ارتفاعی وارد نشود.
فرض کنید که شما یک تیر منحنی شکل که بخشی از یک دایره است که کمان تشکیل شده یک کمان 60 درجه از دایره است را میخواهید رسم کنید. به طور مثال این کمان را شما در 10 قسمت به صورت 10 ضلعی میخواهید رسم کنید. مقدار زاویه را برابر 6 درجه و در قسمت NUMBER هم عدد 10 را وارد میکنید "

منبع : ایرانسازه

marjan310

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
من خودم رسم نکردم. ولی تا اونجا که میدونم امکانش نیست. حالا اگه تو ایتبس 2013 امکانش اضافه شده باشه رو نمیدنم.

"ترسيم يک المان منحني در نرم‌افزار Etabs امکانپذير نیست ، براي اين منظور مي‌بايست المان منحنی را به چند المان (بستگي به دقت شما در مدلسازي دارد) تقسيم نموده و مدلسازي المان منحني را بصورت پاره‌خط هاي به هم پيوسته انجام دهيد."

"اگر میخواهید یک تیر منحنی شکل رسم کنید باید اول نقاط ابتدا و انتهای آن تعریف شده باشد. غیر از آن باید مرکز دایره ای که این تیر جزیی از آن است نیز مشخص باشد. نقطه ابتدای تیر منحنی شکل را انتخاب نمایید و سپس به منوی EDIT مراجعه کرده و گزینه EXTRUDE Points To Lines را کلیک کنید. صفحه جدیدی ظاهر میشود. در این صفحه وارد تب تحت نام REDIAL شوید. در قسمت بالای این صفح مختصات مرکز دایره را وارد کنید. در قسمت پایین صفحه بخشی تحت نام Increment Data وجود دارد. باید توجه کنید که ETABS اساسآ فاقد توانایی تولید خطوط منحنی شکل واقعی است و فقط میتواند خطوط منحنی را با یک چند ضلعی تقریب زد که هر چقدر تعداد اضلاع بیشتر فرض شود به واقعیت نزدیکتر خواهد بود. ولی پیشنهاد میکنم که خیلی تعداد خطوط را زیاد نکنید چون وقت زیاد شوند دقت چندان تغییر نمیکند و فقط وجود قطعات زیاد برای یوزر کمی مشکلساز میشوند. در این بخش در قسمت ANGLE زاویه ای که هر ضلع از این چند ضلعی با ضلع بعدی خود میسازد را از شما میخواهد. هر چقدر زاویه کمتر وارد شود دقت بیشتر خواهد بود. در قسمت NUMBER از شما میخواهد که بگویید که منحنی با یک چند ضلعی با چه تعداد ضلع جایگزین شود. باز هم هر چقدر تعداد ضلعها بیشتر شود دقت بیشتر است. در قسمت DROP هم شما باید میزان اختلاف ارتفاع بین هر دو بخش متوالی را وارد کنید. اگر شما منحنی را در پلان رسم میکنید این عدد را باید صفر وارد کنید تا اختلاف ارتفاعی وارد نشود.
فرض کنید که شما یک تیر منحنی شکل که بخشی از یک دایره است که کمان تشکیل شده یک کمان 60 درجه از دایره است را میخواهید رسم کنید. به طور مثال این کمان را شما در 10 قسمت به صورت 10 ضلعی میخواهید رسم کنید. مقدار زاویه را برابر 6 درجه و در قسمت NUMBER هم عدد 10 را وارد میکنید "

منبع : ایرانسازه
با تشکر از شما ولی من میدونم در قسمت edit و بعدش edit grid data تو قسمت add new system باید گزینه cylindrical رو انتخاب کنید و اینجا باید اعداد لازم رو وارد کنید. اما خیلی خوب نمبتونم ازش استفاده کنم. در ضمن این قسمت دایره میکشه و من بیضی مدنظرمه.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با تشکر از شما ولی من میدونم در قسمت edit و بعدش edit grid data تو قسمت add new system باید گزینه cylindrical رو انتخاب کنید و اینجا باید اعداد لازم رو وارد کنید. اما خیلی خوب نمبتونم ازش استفاده کنم. در ضمن این قسمت دایره میکشه و من بیضی مدنظرمه.

با سلام
من متوجه سوال شما نشدم ،منظورتون ترسیم تیر منحنی هست یا نه ، گرید(شبکه ) منحنی شکل ؟؟

اگر منظورتون ، تیر منحنی شکل هست که امکان پذیر نیست و طبق توضیحات دوستمون ، باید تیر رو به بخش های کوچک تقسیم کنید که این هم موقع run کردن باعث میشه warning خیلی زیاده داشته باشه مدلتون .
اما اگر منظورتون گرید منحنی شکل هستش ( خطوط راهنمای منحنی شکل) علاوه بر خود نرم افزار ایتبس که سیستم جدید تعریف کردن هست، روش دیگه ای که خیلی راحتر و دقیق تر هست و اون استفاده از نرم افزار اتوکد هست ، به این صورت که خط مورد نظرتون رو در نرم افزار اتوکد ترسیم کنید و سپس اون رو در لایه ای مشخص به صورت DXF ذخیره کنید و به ایتبس import کنید و یک سیستم جدید تعریف کنید و از خطوط مورد نظر استفاده کنید . البته این روش نیاز به تمرین داره تا بتونید به راحتی انجام بدید ، بعد از یادگیری این روش دیگه حتی دلتون نمیخواد توی خود ایتبس گرید ترسیم کنید ،بلکه از همون اتوکد استفاده میکنید.

با تشکر

mehrce

کاربر ممتاز

دوست عزیز با استفاده از روشی که شما گفتید grid به صورت دایره ای رسم میشه و از اون میشه برای همون تیرهایی که به صورت چند ضلعی باید رسم بشه استفاده کرد.
راه دیگری وجود دارد که اتفاقا برای شما که بیضی میخواید بکشید مفید است و آن این است که شما مختصات چند نقطه از اون بیضی رو تو اکسل وارد کنید و بعد به ایتبس کپی کنید.
با این کار شما چند نقطه از اون بیضی رو تو ایتبس خواهید داشت که میتونید با رسم تیر بین اونا تیر بیضی شکل را با چند تیر رسم کنید.
فایلی که ضمیمه کردم نحوه این کار رو نشون میده. تایپ کلمه POINT هم مهمه.

پیوست ها

• etabs.pdf
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0

marjan310

عضو جدید
دوست عزیز با استفاده از روشی که شما گفتید grid به صورت دایره ای رسم میشه و از اون میشه برای همون تیرهایی که به صورت چند ضلعی باید رسم بشه استفاده کرد.
راه دیگری وجود دارد که اتفاقا برای شما که بیضی میخواید بکشید مفید است و آن این است که شما مختصات چند نقطه از اون بیضی رو تو اکسل وارد کنید و بعد به ایتبس کپی کنید.
با این کار شما چند نقطه از اون بیضی رو تو ایتبس خواهید داشت که میتونید با رسم تیر بین اونا تیر بیضی شکل را با چند تیر رسم کنید.
فایلی که ضمیمه کردم نحوه این کار رو نشون میده. تایپ کلمه POINT هم مهمه.
خیلی ممنون. میشه در مورد استخراج مختصات در اتوکد توضیح بدید. دستور خاصی داره یا اینکه خودمون نسبت به محور فرضی باید در نظر بگیریم؟
من در فایل آموزشی خود csi دیدم که از همون گرید استفاده میکنه و به نظرم خیلی کارا بود. فقط دقیقن متوجه نشدم چه جوری باید باهاش کار کنم. میتونید راهنمایی بکنید؟ ممنون

mehrce

کاربر ممتاز
خیلی ممنون. میشه در مورد استخراج مختصات در اتوکد توضیح بدید. دستور خاصی داره یا اینکه خودمون نسبت به محور فرضی باید در نظر بگیریم؟
من در فایل آموزشی خود csi دیدم که از همون گرید استفاده میکنه و به نظرم خیلی کارا بود. فقط دقیقن متوجه نشدم چه جوری باید باهاش کار کنم. میتونید راهنمایی بکنید؟ ممنون

بسته به اینکه اون بیضی رو به چه تعداد میخواید تقسیم کنید نقطه بدست میاد، که مختصات اونارو نسبت به یک نقطه فرضی بدست بیارید و تو ایتبس هم باید بگید نسبت به چه نقطه ای است ولی توجه داشته باشید که باید طوری انتخاب کنید که در محل مورد نظر شما قرار بگیرد. یعنی باید فاصله یک نقطه از مرجع در اتوکد و مرجعی که تو ایتبس بهش میدید یکی باشه.

در مورد اون روش گرید بندی ، باید بگم که عدداش به این صورته که عدد اول تعداد خطوط کمانی هستش . البته یکی بیشتر. یعنی برای ترسیم 1 دایره باید عدد 2 وارد کنید. اگر 3 وارد کنید 2 تا دایره هم مرکز که یکیش شعاعش نصفه اونه میکشه. ولی شما باید 2 وارد کنید.
عدد دوم تعداد خطوط شعاعی هستش که مثلا اگر شما بخواید دایره رو به 6 قسمت تقسیم کنید باید عدد 7 رو وارد کنید.
عدد سوم طول شعاع دایره رو مشخض میکنه.
عدد چهارم هم که مشخصه ، زاویه هر کمان رو مشخص میکنه.
حالا باز اگه سوالی بود در خدمتم.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

با سلام .......

نحوه گرفتن مختصات در اتوکد :

ساده ترین روش ...... به این صورت هستش که با تایپ id و زدن اینتر روی نقطه که در اتوکد نیاز داریم مختصاتش رو بدونیم ....... کلیک می کنیم در قسمت خط فرمان مقادیر x y z رو به ما میده ....

marjan310

عضو جدید
با تشکر از همه که با پاسخهاشون مشکل من برای کشیدن منحنی حل شد. من دو تا سوال دیگه داشتم. بیشتر دوستان گفتند که راه پله باید اوپنینگ تعریف بشه و بار به صورت گسترده روی تیرها اعمات بشه ولی خود رمپ پله چی؟ نباید محاسبه بشه؟ سوال دیگه در مورد آکسهاست. من 13 اکس افقی دارم ولی موقع کار میبینم که مثلن آکسهای 4و5 محو شدن و من دوباره باید برم اونهارو تعریف کنم. اما بعذ از یه مدت میبینم که ایندفعه مثلن آکس 10 محو شده. من چیزی رو invisible نمیکنم. می دونید دلیلش چیه؟

reza1107

بیشتر دوستان گفتند که راه پله باید اوپنینگ تعریف بشه و بار به صورت گسترده روی تیرها اعمات بشه ولی خود رمپ پله چی؟ نباید محاسبه بشه؟

درودبرشما
شما باهرروشی که تمایل دارید میتونید بارمرده وزنده پله رو به تیرهای مربوطه اعمال کنید.میشه المان سطحی تعریف کرد وبار را بصورت سطحی اعمال نمود،می توان بار پله رو خطی روی تیرها وارد کرد یاهرروش دیگه ای که بارپله رو صحیح به تیرهای موردنظر اعمال نماید.
اگرمنظورتون ازرمپ پله همون بازوهای پله (شمشیری)هستش،در بارگذاری مرده لحاظ میشه.

آخرین ویرایش:

marjan310

عضو جدید
درودبرشما
شما باهرروشی که تمایل دارید میتونید بارمرده وزنده پله رو به تیرهای مربوطه اعمال کنید.میشه المان سطحی تعریف کرد وبار را بصورت سطحی اعمال نمود،می توان بار پله رو خطی روی تیرها وارد کرد یاهرروش دیگه ای که بارپله رو صحیح به تیرهای موردنظر اعمال نماید.
اگرمنظورتون ازرمپ پله همون بازوهای پله (شمشیری)هستش،در بارگذاری مرده لحاظ میشه.
پله مورد نظر من کاملن بتنی هست و منظورم دال پله بود. باید دال رو در etabs در اون قسمت مثل بقیه جاها بکشم؟

reza1107

پله مورد نظر من کاملن بتنی هست و منظورم دال پله بود. باید دال رو در etabs در اون قسمت مثل بقیه جاها بکشم؟

ببینید برای پله نیازی نیست دال رسم کنید،وزن دال بتنی پله وتمام جزئیاتش در بارگذاری لحاظ شده.شما فقط بار مرده وزنده را روی تیرهایی که بار پله رو انتقال میدن میذارید.

Teapot

عضو جدید
ببینید برای پله نیازی نیست دال رسم کنید،وزن دال بتنی پله وتمام جزئیاتش در بارگذاری لحاظ شده.شما فقط بار مرده وزنده را روی تیرهایی که بار پله رو انتقال میدن میذارید.

باسلام وتشکر اگه می شه یک نمونه تصویری توضیح بدهید با تشکر.

reza1107

باسلام وتشکر اگه می شه یک نمونه تصویری توضیح بدهید با تشکر.

درودبرشما

اگربارمرده پله مثلا 700kg[SUB]/m[SUP]2[/SUP][/SUB] باش
د.درطول پله که4مترهست ضرب وتقسیم بر2میشود1400kg/[SUB]m[/SUB]
بار زنده هم به همین شکل.

etabs.jpg

آخرین ویرایش:

hannah

عضو جدید
سلام دوستان
کسی اینجا ایتبس 9.7.4 رو دازه به من هم بده ؟ یا یک لینک دانلود خوب و مطمئن بهم معرفی کنید.
مرسی

m2relax

عضو جدید
اعمال کاهش سربار زنده در ایتبس

اعمال کاهش سربار زنده در ایتبس

برای اعمال کاهش سربار زنده به صورت دستی در ایتبس باید چی کرد؟؟ یه پروزه از باجی دیدم که کاهش سربار زنده رو به صورت اتوماتیک به ایتبس واگذار کرده بود و در معرفی بار یک RLIVE تعریف کرده بود ولی من خودم کاهش سربار زنده ستون ها رو محاسبه کردم و میخواستم دستی خودم به نرم افزار بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

زهره 2

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان.
من تازگی دارم با این نرم افزار کار میکنم میخواستم بپرسم برای رسم سقفها باید چکار بکنیم؟ اینو میدونم که باید از منوی سمت چپ استفاده کنیم اما نمیدونم نحوه ی تی ریزی و اینکه به ستون ها چه ربطی داره رو نمیدونم. ممنون میشم کمکم کنید.

sahel70

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان.
من تازگی دارم با این نرم افزار کار میکنم میخواستم بپرسم برای رسم سقفها باید چکار بکنیم؟ اینو میدونم که باید از منوی سمت چپ استفاده کنیم اما نمیدونم نحوه ی تی ریزی و اینکه به ستون ها چه ربطی داره رو نمیدونم. ممنون میشم کمکم کنید.

از قسمت سمت چپ ایتبس یه مستطیل کشیده با اون میتونی مستطیلی کلیک کنی از اکس تا اکس ستونا به صورت ضربدری و سقف بکشی با از مستطیلی که نقطه قرمز رنگ داره میتوان کلیک کنی وسط شبکه بندی ها و سقف ترسیم کنی
از منوی Draw و قسمت draw area object هم میتونی استفاده کنی
سقف که ربطی به تیر و ستون نداره نحوه ترسیمش ولی باید جهتشاشو در صورت امکان شطرنجی انتخاب کنی
موقع ترسیم سقف ی صفحه باز میشه اگه رو همون مستطیل که نقطه قرمز داری کلیک کنی باز میشه تو قسمت local axis میتوانی جهتشو با درجه دادن مشخص کنی

**yasaman**

عضو جدید
سلام دوستان
میشه راهنمایی کنید برای مدل کردن سازه ی دوبلکسی در etabs که بطور مثال در هر طبقه دارای 4 واحد هست که از پی به بالا 2 واحد دارای اختلاف تراز با 2 واحد دیگست باید چطور عمل کرد؟؟

ممنون :smile: