[ تاپیک جامع در مورد نرم افزار ETABS ] رفع اشکال

fred123

عضو جدید
آقایان مهندسین
باسلام، من از یکی از همکاران کمک گرفتم برای محاسبات سازه ای که قراره بسازم ایشون هم لطف کردن و انجام دادند. چهار فایل هم به بنده دادند که به عنوان ریز محاسبات به نهاد مربوطه ارائه بدم. ظاهرا از ETABS استفاده کرده اند و نهاد مربوطه هم از من ریز محاسبات را روی کاغذ میخواهد. حال من این فایل هارا چگونه میتونم روی کاغذ بیارم. توضیح اینکه این دوست گرامی بنده مسافرت خارج از کشور هستند و بهشون دسترسی ندارم.پسوند فایل ها .edb , .fdb , .f2k , .$et هستند.
باتشکر

**yasaman**

عضو جدید
سلام دوستان
میشه راهنمایی کنید برای مدل کردن سازه ی دوبلکسی در etabs که بطور مثال در هر طبقه دارای 4 واحد هست که از پی به بالا 2 واحد دارای اختلاف تراز با 2 واحد دیگست باید چطور عمل کرد؟؟

ممنون :smile:

دوستان واقعا کسی نمیدونه ؟؟؟:(

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
آقایان مهندسین
باسلام، من از یکی از همکاران کمک گرفتم برای محاسبات سازه ای که قراره بسازم ایشون هم لطف کردن و انجام دادند. چهار فایل هم به بنده دادند که به عنوان ریز محاسبات به نهاد مربوطه ارائه بدم. ظاهرا از ETABS استفاده کرده اند و نهاد مربوطه هم از من ریز محاسبات را روی کاغذ میخواهد. حال من این فایل هارا چگونه میتونم روی کاغذ بیارم. توضیح اینکه این دوست گرامی بنده مسافرت خارج از کشور هستند و بهشون دسترسی ندارم.پسوند فایل ها .edb , .fdb , .f2k , .$et هستند.
باتشکر

با سلام

بله ، محاسبات سازه ای در نرم افزار Etabs انجام میشه و ریز محاسباتی که نظام مهندسی از شما خواسته ، "دفترچه محاسبات " هستش که توش ، بارهای وارد بر سازه ، نحوه ی محاسبه بار زلزله ، مشخصات مصالح و مشخصات خاک و خروجی های نرم افزار ایتبس هستش ، این دفترچه باید توسط محاسب تهیه میشد و به شما ارایه می گردید چون ایشون از نحوه ی بارگذاری سازه مطلع هستند . خود شما ، تا چه حد با نرم افزار ایتبس اشنایی دارید ؟؟!! به نظر بهتره ، فایل رو به یک مهندس مطلع بدید و از ایشون بخوایید دفترچه رو براتون تهیه کنه .

با تشکر

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

سلام دوستان
میشه راهنمایی کنید برای مدل کردن سازه ی دوبلکسی در etabs که بطور مثال در هر طبقه دارای 4 واحد هست که از پی به بالا 2 واحد دارای اختلاف تراز با 2 واحد دیگست باید چطور عمل کرد؟؟

سلام
متوجه سوالتون نشدم .
ممنون میشم در صورت امکان نقشه بذارید تا راحت تر راهنمایی کنیم .

با تشکر

rasool.civil

مدیر بازنشسته
برای اعمال کاهش سربار زنده به صورت دستی در ایتبس باید چی کرد؟؟ یه پروزه از باجی دیدم که کاهش سربار زنده رو به صورت اتوماتیک به ایتبس واگذار کرده بود و در معرفی بار یک RLIVE تعریف کرده بود ولی من خودم کاهش سربار زنده ستون ها رو محاسبه کردم و میخواستم دستی خودم به نرم افزار بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام
آنالیز که کردید به دید elevation برید و هر ستون رو انتخاب کنید و از منوی design>concret fram design>view-revise overwrite برید و تیک live load redution factor رو تغییر بدید

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
امروز تحویل پروژه بتن داشتم ، استادم ی سری نکته خوب گفت ، این یکی که الان میخوام بگم واقعا کاربردیه...
پ.ن : استاد مذکور یکی از باسوادترین اساتید حال حاضره ، و در حال گذروندن دوره دکتری توی یکی از بهترین دانشگاه های آلمانه
.
.
.
.
. توی ساختمونهای بتنی ، معمولا یکبار ساختمون با دیوار برشی محاسبه و آنالیز میشه و یکبارم دیوار برشی ها رو حذف میکنیم و 25درصد نیروی زلزله رو بهش میدیم. تا اینجاشو اکثر ایتبزکارا بلدن اما نکته اینه که اکثر قریب به اتفاق مهندسا توی مرحله دوم دیوار برشی رو پاک میکنن که این باعث مشکل میشه ، یعنی ما وزن دیوار رو هم حذف میکنیم و باعث تغییر توی نیروی ما میشه F=CW که با کم کردن وزن ( W) نیروی ما هم کم میشه
چیزی که استاد برای این کار پیشنهاد کرد این بود که ما بتن با مقاومت 0 ( F=0) برای ایتبز تعریف کنیم. این کتار باعث میشه که دیواربرشی ما عملا نیرویی رو تحمل نکنه ولی وزنش ثابت باقی بمونه. حالا etabs صفر قبول نمیکنه و بجای اون میشه یه عدد خیلی پایین مثل 0.00000000001 بهش داد.
این نکته ای بود ک گفتنش خالی از لطف نبود ، امیدوارم ک ب کارتون بیاد

میهن دار

عضو جدید
سلام دوستان

سلام
حقیقتش من یه مدته از فضای نرم افزار دورم و دقیقا روش عمل رو به خاطر ندارم. ولی یه راهنمایی کلی که میتونم بکنم اینه که: همونطور که در مدلسازی راه پله در سازه پاگرد های وسط دارای اختلاف تراز هستن. دقیقا به همین روش تیرها وسقف رو با اختلاف تراز میشه مدل کرد. توضیح این کار هم در بیشتر کتابای راهنمای تحلیل وطراحی با etabs اومده. در کل شما باید یکی از ترازها رو در هر طبقه ملاک قرار بدین و کل تیرها رو در اون تراز مدل کنید؛ بعد با یه تنظیم ساده که مثل فرمان offset توی CAD کار میکنه، تیرهای اون بخشی از سازه رو که باید به تراز دیگه ای بالا یا پایین برده بشن رو به تراز مورد نظر انتقال بدین.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
امروز تحویل پروژه بتن داشتم ، استادم ی سری نکته خوب گفت ، این یکی که الان میخوام بگم واقعا کاربردیه...
پ.ن : استاد مذکور یکی از باسوادترین اساتید حال حاضره ، و در حال گذروندن دوره دکتری توی یکی از بهترین دانشگاه های آلمانه
.
.
.
.
. توی ساختمونهای بتنی ، معمولا یکبار ساختمون با دیوار برشی محاسبه و آنالیز میشه و یکبارم دیوار برشی ها رو حذف میکنیم و 25درصد نیروی زلزله رو بهش میدیم. تا اینجاشو اکثر ایتبزکارا بلدن اما نکته اینه که اکثر قریب به اتفاق مهندسا توی مرحله دوم دیوار برشی رو پاک میکنن که این باعث مشکل میشه ، یعنی ما وزن دیوار رو هم حذف میکنیم و باعث تغییر توی نیروی ما میشه F=CW که با کم کردن وزن ( W) نیروی ما هم کم میشه
چیزی که استاد برای این کار پیشنهاد کرد این بود که ما بتن با مقاومت 0 ( F=0) برای ایتبز تعریف کنیم. این کتار باعث میشه که دیواربرشی ما عملا نیرویی رو تحمل نکنه ولی وزنش ثابت باقی بمونه. حالا etabs صفر قبول نمیکنه و بجای اون میشه یه عدد خیلی پایین مثل 0.00000000001 بهش داد.
این نکته ای بود ک گفتنش خالی از لطف نبود ، امیدوارم ک ب کارتون بیاد
سلام
ممنون از اینکه این نکته رو گفتید
ولی یه مورد :
برای دیوار برشی در فایل 25% بتن رو باید با مدول الاستیسیته نزدیک به صفر تعریف کنیم E=0.000001 نه با مقاومت فشاری صفر
وقتی مدول الاستیسیته نزدیک به صفر بشه سختی دیوار برشی خیلی کاهش پیدا میکنه (مثل ژله) ولی کم کردن مقاومت در سختی تاثیری نمیذاره
در ضمن دیوار ها در فایل 25 درصد نباید مش بندی شوند چون خطا ایجاد میکنه
در هر صورت اگر کلا دیوار رو حذف کردیم باید بار دیوار برشی محاسبه و به سازه اعمال بشه

k.yasy

عضو جدید
سوال پیرامون نرم افزار ایتبس و مدلسازی

سوال پیرامون نرم افزار ایتبس و مدلسازی

سلام دوستان من الان در حال انجام ی پپروژه بتن هستم تمام کاره رو تا مرحله آنالیز انجام دادم . حالا طراحیش رو نمیدونم چیکار کنم
به عنوان مثال او 3تا عددی که میده بالای تیر کدومش حداقله کدوم حداکثر
دوستان لطفا کمکم کنین:(

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام
اگه اشتباه نکنم اون سه تا عدد مساحت آرماتور میباشد . چون همونطور که میدونید ، نرم افزار تیر و ستون رو به سه قسمت تقسیم میکنه و برای هر قسمت یک مساحت آرماتور میده . بنابراین اونا ربطی به حداقل یا حداکثر بودن نداره . به عنوان مثال وسط تیر به شما میده 13 ، یعنی مجموع آرماتور در بالا و وسط دهانه برابر 13 می باشد . حالا از کجا بفهمیم چندتا میلگرد باید باشه . یه محاسبه ساده و یا استفاده از جدول میلگرد ها در اشتال . برای این مثال فکر میکنم 4 میلگرد 20 کفایت کنه . چون مساحت میلگرد 20 برابر 3.14 هستش و 4 تاش میشه 12.5 البته به یه تقویتی هم نیاز دارید که 13 رو تکمیل کنید .
امیدوارم درست جواب داده باشم

behrooz civil

کاربر ممتاز
دوستان بار زنده و مرده ی دیوار و سقف ها به ترتیب چه قدر هست؟

برای بدست آوردن بارها باید محاسبات بارگذاری رو انجام بدید . اما برای پروژه های مسکونی معمولی یک سری اعداد و بارها وجود داره که همونا رو میزنن . ینی مهندسای محاسب دیگه برای هر پروژه ای که بهشون میدن نمیان دوباره محاسبات بارگذاری انجام بدن . اون اعداد به شرح پایینه : ( واحدها برحسب متر و کیلوگرم است )

بار مرده راه پله : 750
بار زنده راه پله : 350
بار زنده طبقات مسکونی : 200
بار زنده طبقات تجاری : 500
بار زنده طبقات انباری : 500
بار مرده طبقات : 550
بار خطی دیوار نما دار : 750
بار خطی دیوار بدون نما : 600
بار مرده بام : 550
بار زنده بام ( در صورت برف کم ) : 150
بار زنده پارکینگ : 500
بار نقطه ای زنده آسانسور برای هر چهار نقطه اطراف چاله : 1200

behrooz civil

کاربر ممتاز
عکسی که گذاشتید اصلا گویا نیست
برای گرفتن عکس وارد file بشید بعد روی زیر منوی capture ، گزینه etabs main window کلیک کنید

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
مشاهده پیوست 240248 این خطا ها رو چطور میشه برطرف کرد ؟ من متوجهشون نمیشم

با سلام
بیشتر این خطاا ، خطاهای مدلسازی و بارگزاری هستند .
قبل ازRun کردن مدل ، از قسمت انالزی ، چک مدل کنید تا خطاهای احتمالی پاک بشن ، بعدش run کنید .

Capture1.jpg

با تشکر

negin.ss

عضو جدید
الان می خوام یه قسمتی از دیوار رو بکشم گزینه هاش فعال نمیشه چییکار کنم ؟

negin.ss

عضو جدید
دوستان یه سوال من می خوام تعریف مقاطع بکنم مثلا می زنم فقط برای طبقه 2و3 40X40X16Q18 ولی تو همه ی طبقات میاره W27X102(LATBM) این یعنی چی؟

sahar.civil

عضو جدید
سلام دوستان
میخواستم بدونم این خطوط رنگی رو چجوری باید رسم کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنین
رنگ قرمز: آسانسور
رنگ های نارنجی و بنفش تیرهای فرعی که مفصلی هستن

sahar.civil

عضو جدید
دوستان میخواستم بدونم جرم خطی تیر های اطراف سازه رو چجوری بدست میارن؟
سوال دیگه ای ک داشتم اینه ک برای یکسان سازی برش پایه استاتیکی و دینامیکی وقتی دستور display>show tables رو میزنم در جعبه ظاهر شده گزینه های building output و model information رو ندارم ک فعال کنم

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
دوستان میخواستم بدونم جرم خطی تیر های اطراف سازه رو چجوری بدست میارن؟
سوال دیگه ای ک داشتم اینه ک برای یکسان سازی برش پایه استاتیکی و دینامیکی وقتی دستور display>show tables رو میزنم در جعبه ظاهر شده گزینه های building output و model information رو ندارم ک فعال کنم

سلام
برای سوال دومتون میتونم بگم که فایل رو اول باید Run کنید تا این گزینه ها فعال بشن .
Capture11.jpg

g h A s E d A k

عضو جدید
سلام
موقع معرفی مقاطع ستون، وقتی می خوام نمره ی میلگردم انتخاب کنم مثلا فی 20، کدوم گزینه رو باید بزنم؟ مربع، M، d یا N ؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام
موقع معرفی مقاطع ستون، وقتی می خوام نمره ی میلگردم انتخاب کنم مثلا فی 20، کدوم گزینه رو باید بزنم؟ مربع، M، d یا N ؟

باید d رو انتخاب کنید . چون بر اساس استاندارد ایران هستن .
نکته مهم : میلگردهای 18 و 22 در لیست d وجود ندارد بنابراین باید اونا رو بسازید . از قسمت option منوی preferences زیرمنوی reinforcement bar size . با انتخاب این گزینه در پنجره باز شده 3 ستون قرار دارد . ستون اول با نام barID که اسم میلگرد هست مثلا برای میلگرد 22 وارد کنید D22
ستون دوم bar area : مساحت مقطع میلگرد هست مثلا برای میلگرد 22 وارد کنید 3.8 سانتیمتر
ستون سوم : bar diameter : قطر میلگرد هست که برای میلگرد 22 وارد کنید 2.2 سانتیمتر

و در آخر با زدن گزینه Add این میلگرد به لیست میلگردها افزوده میشود .

behrooz civil

کاربر ممتاز
دوستان سلام .
یه سوال داشتم .
من برای درست کردن مقاطع دوبل فولادی از section Designer استفاده میکنم . زمانی که مقطع موردنظرم رو درست میکنم وقتی گزینه down رو کلیک میکنم یه اروری میده . که تو این ارور نوشته بعضی مقاطع همپوشانی دارند . بعد میگه آیا میخواهید ادامه دهید ! . بعد با زدن ok این مقطع به لیست مقاطع اضافه میشه . نکته ای که هست اینه که گاهی این ارور رو نمیده . میخواستم بدونم آیا اون مقطعی که هنگام ساختنش این ارور رو میده مشکلی داره ؟
آیا تو تحلیل و طراحی مشکلی ایجاد میشه ؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
دوستان سلام .
یه سوال داشتم .
من برای درست کردن مقاطع دوبل فولادی از section Designer استفاده میکنم . زمانی که مقطع موردنظرم رو درست میکنم وقتی گزینه down رو کلیک میکنم یه اروری میده . که تو این ارور نوشته بعضی مقاطع همپوشانی دارند . بعد میگه آیا میخواهید ادامه دهید ! . بعد با زدن ok این مقطع به لیست مقاطع اضافه میشه . نکته ای که هست اینه که گاهی این ارور رو نمیده . میخواستم بدونم آیا اون مقطعی که هنگام ساختنش این ارور رو میده مشکلی داره ؟
آیا تو تحلیل و طراحی مشکلی ایجاد میشه ؟

سلام
اگر مطمئن هستید که اجزای مقطع در هیچ نقطه ای همپوشانی ندارند مشکلی نیست
بهتره از etabs 2015 استفاده کنید در کل بسیاری از مشکلات ورژن های قبلی را ندارد

vhm21

عضو جدید
سلام
من یک پروژه را تا مرحله انالیز انجام دادم ولی وقتی میزنم برای انالیز متاسفانه انالیز انجام نمیشه البته شروع میکنه ولی برنامه در همون حالت باقی میمونه
لطفا اگر کسی در این مورد چیزی میدونه بنده را راهنمایی کنه
باتشکر