برنامه ريزي توليد بصورت اجرائي

mah.na

عضو جدید
به نظر من درباره سیستم های MTO هیچ روش تئوری ای جواب نمی ده چون خودم توی شرایط کاریم دارم تجربه می کنم. ما معمولا با جلسات مختلف با واحد فروش یه تقریب کلی بدست می آریم بعدش با توجه به این تقریب ها برنامه ریزی تامین مواد انجام می دیم. درباره تولید هم با توجه و مانده حواله های فروش برنامه ریزی تولید انجام می دیم البته باید به خیلی فاکتورها توجه بشه مثل وجود مواد اولیه، ظرفیت انبار، ظرفیت تولید و ... .

سوال منم دقیقا همینه... اصلا برای سازمانهایی با سیستم MTO برنامه ریزی تولید معنی میده؟؟
اساس برنامه ریزی تولید، پیش بینی تقاضاس که حداقل توی سیستمی مثل کارخونه ما این غیر ممنکنه
از دوستان اگه کسی نظر دیگه ای داره، راهنمایی کنید ...

linktaz

کاربر بیش فعال
سوال منم دقیقا همینه... اصلا برای سازمانهایی با سیستم MTO برنامه ریزی تولید معنی میده؟؟
اساس برنامه ریزی تولید، پیش بینی تقاضاس که حداقل توی سیستمی مثل کارخونه ما این غیر ممنکنه
از دوستان اگه کسی نظر دیگه ای داره، راهنمایی کنید ...
ببخشيد،اگر برنامه ريزي توليد در مورد MTO جواب نميده پس چطوري زمان تحويل ميديد؟!!
ثانياً،شما ميگيد Make to order.يعني چي؟يعني بر اساس سفارش.خوب مشخصا سفارش هيچوقت ثابت نيست.اگر قرار بود همه چي ثابت و خوب پيش ميرفت كه ديگه برنامه ريزي نميخواد.!
شما بايد كلي تر نگاه كنيد.خوب پيش بيني تقاضا براي چه كاري مدنظرتون هستش؟براي درخواست مواد؟براي موجودي؟براي...؟

ali aghaeiii

عضو جدید
سلام.اقا من یه مشکلی دارم ممنون میشم کمکم کنید.من با نرم افزار اکسلpfd يك پالایشگاه را طراحی کردم الان با تغییر خوراک ورودی کلیه فراوردهای نهایی و میانی تغییر میکنن حالا میخوام سود اقتصادی و بالاترین بهره و راندمانم واسش به دست بیارم حالا یا با در نطر گرفتن واحدهای میانی یا فقط بر اساس خوراک ورودی و فراوردهای خروجی ولی نمیدونم چطور این کار بکنم ممنون میشم کمکم کنید

mah.na

عضو جدید
ببخشيد،اگر برنامه ريزي توليد در مورد MTO جواب نميده پس چطوري زمان تحويل ميديد؟!!
ثانياً،شما ميگيد Make to order.يعني چي؟يعني بر اساس سفارش.خوب مشخصا سفارش هيچوقت ثابت نيست.اگر قرار بود همه چي ثابت و خوب پيش ميرفت كه ديگه برنامه ريزي نميخواد.!
شما بايد كلي تر نگاه كنيد.خوب پيش بيني تقاضا براي چه كاري مدنظرتون هستش؟براي درخواست مواد؟براي موجودي؟براي...؟

ببینید، زمان تحویلی که محاسبه میشه یه برآوردی ذهنی هست که از تجربه قبلی و سفارشهای مشابه به دست می آید، زمان تحویل اهمیت زیادی نداره چون اغلب مشتریان به اندازه کافی صبور هستند و در موارد خاص هم برنامه کف کارگاه تغییر می کنه،
مسلما پیش بینی تقاضا کمک میکنه که بدونیم وضعیت تولیدمون در آینده( ی نزدیک) کجا خواهد بود و موجودی معقول تری داشته باشیم
سوال من مشخصا اینه که پیش بینی توی همچین سیستم هایی کجا قرار میگیره؟ چطوری انجام میشه؟ و اصلاصرفه اقتصادی داره؟

linktaz

کاربر بیش فعال
ببینید، زمان تحویلی که محاسبه میشه یه برآوردی ذهنی هست که از تجربه قبلی و سفارشهای مشابه به دست می آید، زمان تحویل اهمیت زیادی نداره چون اغلب مشتریان به اندازه کافی صبور هستند و در موارد خاص هم برنامه کف کارگاه تغییر می کنه،
مسلما پیش بینی تقاضا کمک میکنه که بدونیم وضعیت تولیدمون در آینده( ی نزدیک) کجا خواهد بود و موجودی معقول تری داشته باشیم
سوال من مشخصا اینه که پیش بینی توی همچین سیستم هایی کجا قرار میگیره؟ چطوری انجام میشه؟ و اصلاصرفه اقتصادی داره؟
نخير!!كي گفته زمان تحويل اهميت زيادي نداره؟!احتمالا در شركني كه شما هستيد اهميتي نداره.والا ما كه به ازاي هر روز تاخير،هزينه هاي هنگفتي ميديم و بارها زير سوال رفتيم و توبيخ شديم!!برنامه بدون تغيير نيست.اما تغيير برنامه در كف كارگاه دليلي به جابجائي رمان تاخير نيست!
بله.پيش بيني در تامين مواد هستش.بر اساس سنوات قبل

mah.na

عضو جدید
نخير!!كي گفته زمان تحويل اهميت زيادي نداره؟!احتمالا در شركني كه شما هستيد اهميتي نداره.والا ما كه به ازاي هر روز تاخير،هزينه هاي هنگفتي ميديم و بارها زير سوال رفتيم و توبيخ شديم!!برنامه بدون تغيير نيست.اما تغيير برنامه در كف كارگاه دليلي به جابجائي رمان تاخير نيست!
بله.پيش بيني در تامين مواد هستش.بر اساس سنوات قبل

بله عرض بنده هم همین بود، در "سیستم ما" زمان تحویل خیلی منعطف هست و مشتریان صبوری داریم، سوال من دقیقا همینه که برای یه سیستم mto که سفارشاتش ربطی به سنوات قبل نداره و مشتریان منعطفی هم داره مبحث برنامه ریزی تولید کجا قرار میگیره؟ اصلا جایی داره؟ و اگر داره از کجا باید شروع بشه؟

linktaz

کاربر بیش فعال
بله عرض بنده هم همین بود، در "سیستم ما" زمان تحویل خیلی منعطف هست و مشتریان صبوری داریم، سوال من دقیقا همینه که برای یه سیستم mto که سفارشاتش ربطی به سنوات قبل نداره و مشتریان منعطفی هم داره مبحث برنامه ریزی تولید کجا قرار میگیره؟ اصلا جایی داره؟ و اگر داره از کجا باید شروع بشه؟
يقينا برنامه ريزي توليد موثره.اما كمي متفاوت تر.در سيستم هاي مبتني بر سفارش،برنامه ريزي توليد،كمي با كنترل پروژه تركيب ميشه.مخصوصا اگر سفارشات از جاهاي مختلف و با اولويت هاي مختلف باشه.
عرض بنده براي مكان هائي است كه مبتني بر سيستم است!مسلما شما نميتونيد بگيد يه كارگاه جوشكاري مبتني بر برنامه ريزي توليد!چراكه معني پيدا نميكنه.
برنامه ريزي توليد وقتي معني داره كه لغت برنامه دادن در سيستم موثر باشه.برنامه هم با توجه به سفارشات مشتريان است و...
وقتي ما بگيم مشتري بيخياله زمانه تحويله عملا يعني نيازي به اولويت دهي و كنترل توليد و هدايت توليد نيست!
پس فشاري رو سيستم نيست.سيستمي به اين شكل كه شما ميفرمائيد قابل بسط دادن به كل سيستم هاي MTO نيست.
مثل اينه كه ما شركتي رو داشته باشيم با 10 تا پرسنل ،و بياييم براي اون مدير اداري تعريف كنيم و بعدش رئيس اداري،در نهايت هم كارگزيني!
خوب همچين شركتي نيازي به اين همه طبقه نداره.فقط يه كارمند اداري نياز داره كه شايد با مالي هم يكي باشه.
ما با توجه به اين شركت نميتونيم بگيم پس تمامي شركت ها نيازي به مدير ندارند...
ببينيد اجازه دهيد برنامه ريزي رو تفكيك كنم.
واحد برنامه ريزي ممكنه زير مجموعه هايي اين چنيني داشته باشه:
برنامه ريزي
هدايت توليد
كنترل توليد
--------
برنامه ريزي در صورتي ممكنه كه قابل برنامه دادن باشه
هدايت توليد يعني برنامه هاي كوتاه مدت دادن و پيگيري جهت اعمال برنامه
كنترل توليد هم كه بحث توليد به تعداد كافي و مشخص شده ميباشد
اگر در سيستمي برنامه ريزي توليد قابل اجرا نباشه حتما در اون سازمان هدايت توليد صورت ميگيره.

آخرین ویرایش:

alireza 68

عضو جدید
سلام دوست من باتوجه به اختیاری بودن درس برنامه ریزی تولید من این درسو پاس نکردم
این تاپیک کامل هست یا باید منابع دیگری هم مطالعه کرد؟
ممنون

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام دوست من باتوجه به اختیاری بودن درس برنامه ریزی تولید من این درسو پاس نکردم
این تاپیک کامل هست یا باید منابع دیگری هم مطالعه کرد؟
ممنون
سلام.اگر راه داره اين درسو برداريد و پاس كنيد.چراكه يكي از مهمترين سمت هاي شغلي هستش كه ممكنه بخواهيد در اون مشغول به كار بشيد.
نه يقينا كامل نيست.اين تاپيك جهت رفع مشكلات اجرائي و مشكلاتي كه ممكنه در كار پيش بياد زده شده.البته سعي شده به زبون ساده گفته بشه تا همه متوجه بشن.
ميتونيد از كتابهائي كه معرفي شده (در همين تالار) استفاده كنيد
موفق باشيد

alireza 68

عضو جدید
سلام.اگر راه داره اين درسو برداريد و پاس كنيد.چراكه يكي از مهمترين سمت هاي شغلي هستش كه ممكنه بخواهيد در اون مشغول به كار بشيد.
نه يقينا كامل نيست.اين تاپيك جهت رفع مشكلات اجرائي و مشكلاتي كه ممكنه در كار پيش بياد زده شده.البته سعي شده به زبون ساده گفته بشه تا همه متوجه بشن.
ميتونيد از كتابهائي كه معرفي شده (در همين تالار) استفاده كنيد
موفق باشيد

ممنون راستش من دیگه فارغ التحصیل شدم ونمیتونم بردارم
چون خواستم سال اخر تحصیلی بردارم که کلا دو ترم اخر ارائه نشد!

linktaz

کاربر بیش فعال
ممنون راستش من دیگه فارغ التحصیل شدم ونمیتونم بردارم
چون خواستم سال اخر تحصیلی بردارم که کلا دو ترم اخر ارائه نشد!
پس حتما با مطالعه كتاب ها و جزوات موجود،با اين زمينه آشنائي پيدا كنيد.كتاب دكتر غضنفري وكتاب فاطمي قمي ميتونه بهتون كمك كنه.

mah.na

عضو جدید
يقينا برنامه ريزي توليد موثره.اما كمي متفاوت تر.در سيستم هاي مبتني بر سفارش،برنامه ريزي توليد،كمي با كنترل پروژه تركيب ميشه.مخصوصا اگر سفارشات از جاهاي مختلف و با اولويت هاي مختلف باشه.
عرض بنده براي مكان هائي است كه مبتني بر سيستم است!مسلما شما نميتونيد بگيد يه كارگاه جوشكاري مبتني بر برنامه ريزي توليد!چراكه معني پيدا نميكنه.
برنامه ريزي توليد وقتي معني داره كه لغت برنامه دادن در سيستم موثر باشه.برنامه هم با توجه به سفارشات مشتريان است و...
وقتي ما بگيم مشتري بيخياله زمانه تحويله عملا يعني نيازي به اولويت دهي و كنترل توليد و هدايت توليد نيست!
پس فشاري رو سيستم نيست.سيستمي به اين شكل كه شما ميفرمائيد قابل بسط دادن به كل سيستم هاي MTO نيست.
مثل اينه كه ما شركتي رو داشته باشيم با 10 تا پرسنل ،و بياييم براي اون مدير اداري تعريف كنيم و بعدش رئيس اداري،در نهايت هم كارگزيني!
خوب همچين شركتي نيازي به اين همه طبقه نداره.فقط يه كارمند اداري نياز داره كه شايد با مالي هم يكي باشه.
ما با توجه به اين شركت نميتونيم بگيم پس تمامي شركت ها نيازي به مدير ندارند...
ببينيد اجازه دهيد برنامه ريزي رو تفكيك كنم.
واحد برنامه ريزي ممكنه زير مجموعه هايي اين چنيني داشته باشه:
برنامه ريزي
هدايت توليد
كنترل توليد
--------
برنامه ريزي در صورتي ممكنه كه قابل برنامه دادن باشه
هدايت توليد يعني برنامه هاي كوتاه مدت دادن و پيگيري جهت اعمال برنامه
كنترل توليد هم كه بحث توليد به تعداد كافي و مشخص شده ميباشد
اگر در سيستمي برنامه ريزي توليد قابل اجرا نباشه حتما در اون سازمان هدايت توليد صورت ميگيره.

ممنون از توضیحاتتون
پس با این حساب برای سیستمی مثل ما هدایت و کنترل تولید کاربردی تره، مشتریانمون هم نه اینکه بیخیال زمان تحویل باشن فقط انعطاف دارن
در مورد کنترل پروژه هم که فرمودید ما تقریبا هر سفارش جدید رو یه پروژه تعریف میکنیم اما به دلیل اینکه حجم زیادی ندارن و معمولا بین یک روز تا یک هفته طول میکشن، زیاد نمیشه از تکنیک های کنترل پروژه براشون استفاده کرد.
ما معمولا آخر هر هفته بر اساس زمان مصرفی هر پروزه که از پروژهای تقریبا مشابه قبلیش تخمین زده می شه، سفارشات رسیده رو برای هفته آینده ترخیص و اولویت بندی می کنیم، اما از اونجا که دوره اجرای برنامه خیلی کوتاهه عملا زمانی برای اصلاح برنامه وجود نداره و عقب افتادگی ها به هفته بعد منتقل میشه
از توضیحات شما به این نتیجه رسیدم که راه رو دارم درست میرم، چون کارخانه ماهم با 15نفر نیروی تولیدی کارخانه بزرگی نیست و شاید اصلا نیازی به برنامه ریزی تولید با اون ابعاد داشته باشه. درسته؟

linktaz

کاربر بیش فعال
ممنون از توضیحاتتون
پس با این حساب برای سیستمی مثل ما هدایت و کنترل تولید کاربردی تره، مشتریانمون هم نه اینکه بیخیال زمان تحویل باشن فقط انعطاف دارن
در مورد کنترل پروژه هم که فرمودید ما تقریبا هر سفارش جدید رو یه پروژه تعریف میکنیم اما به دلیل اینکه حجم زیادی ندارن و معمولا بین یک روز تا یک هفته طول میکشن، زیاد نمیشه از تکنیک های کنترل پروژه براشون استفاده کرد.
ما معمولا آخر هر هفته بر اساس زمان مصرفی هر پروزه که از پروژهای تقریبا مشابه قبلیش تخمین زده می شه، سفارشات رسیده رو برای هفته آینده ترخیص و اولویت بندی می کنیم، اما از اونجا که دوره اجرای برنامه خیلی کوتاهه عملا زمانی برای اصلاح برنامه وجود نداره و عقب افتادگی ها به هفته بعد منتقل میشه
از توضیحات شما به این نتیجه رسیدم که راه رو دارم درست میرم، چون کارخانه ماهم با 15نفر نیروی تولیدی کارخانه بزرگی نیست و شاید اصلا نیازی به برنامه ریزی تولید با اون ابعاد داشته باشه. درسته؟
بله.طبق فرمايشتون،با توجه به نوع سفارشات،بازه زماني تحويل،تعداد پرسنلتون،بحث هدايت توليد و كنترل توليد مطرح هستش.

mah.na

عضو جدید
بله.طبق فرمايشتون،با توجه به نوع سفارشات،بازه زماني تحويل،تعداد پرسنلتون،بحث هدايت توليد و كنترل توليد مطرح هستش.

راستش واژه هدایت تولید برای من خیلی جدیده، چون معمولا توی کتابای مدیریت تولید همش حرف از سربرنامه تولید (MPS) و MRP و این مباحثه... شما در زمینه هدایت تولید و کنترل تولید کتاب خاصی سراغ دارید که معرفی کنید؟

linktaz

کاربر بیش فعال
راستش واژه هدایت تولید برای من خیلی جدیده، چون معمولا توی کتابای مدیریت تولید همش حرف از سربرنامه تولید (MPS) و MRP و این مباحثه... شما در زمینه هدایت تولید و کنترل تولید کتاب خاصی سراغ دارید که معرفی کنید؟
ببنيد،هدايت توليد و كنترل توليد،مانند كنترل حين فرايند ميمونه(QC)بحث MPS ,MRP مربوط به برنامه ريزي هستش.
كتاب خاصي كه بصورت خاص در اين زمينه بحث كرده باشه نديدم.اما اگر برخوردم حتما عنوان ميكنم.

Sokhandan

عضو جدید
شما باید طبق فروش 2 سال تولید کرده و مقداری رو هم به عنوان موجودی اطمینان تولید کنید.از انحراف معیار فروش 2 ساله قبل استفاده کنید و موجودی اطمینان رو حساب نمائید.

این موضوع خیلی مرتبط به محصول کارخونه می باشد در کسری کارخانه ها که فقط یک محصول خاص در هر بازه زمانی تولید میشه و از لحاظ اقتصادی در انبار کردن نیستند

linktaz

کاربر بیش فعال
این موضوع خیلی مرتبط به محصول کارخونه می باشد در کسری کارخانه ها که فقط یک محصول خاص در هر بازه زمانی تولید میشه و از لحاظ اقتصادی در انبار کردن نیستند
من اصلا متوجه نشدم!! ميشه جملات رو بازنگري كنيد؟

hey you

عضو جدید
برنامه ریزی تولید

برنامه ریزی تولید

به نظرم خیلی خوبه که اگه کورس یا کلاس به درد بخوری رو در این زمینه می شناسیم به هم معرفی کنیم.جایی که بشه مفاهیم موجود در کتابها رو به واقعیات صنعت مرتبط کرد.

آخرین ویرایش:

hey you

عضو جدید
توضیح

توضیح

ببینید اینکه بشه هدایت تولید یا کنترل تولید یا برنامه ریزی تولید رو بشه توی یه سیستم انجام داد بسیار وابسته به اینه که شما معماری شناخت مواد و شناخت ظرفیت های کاری تون به چه صورت باشه.برای مثال شما اگر از درخت محصول برای شناخت محصولاتتون استفاده می کنین ولی ارتباطی با عوامل خریدم مواد اولیه ندارید نمی تونید MRP انجام بدید.یا اینکه اگر تقسیم مواد به MTOو MTS انجام نشه شما نمی تونید MPS رو دربیارید.

morteza-eng

کاربر فعال
سلام دوستان اگه لطف کنین در مورد انواع مدل های برنامه ریزی تولید فایلی ،مطلبی بزارین ممنون میشم

آخرین ویرایش:

hadi16427

عضو جدید
سلام به همه دوستان من به تازگی رفتم سر کار اونم تو قسمت برنامه ریزی و تولید اصلا نمیدونم باید چیکار کنم نمیدونم از کجا باید شروع کنم کسی میتونه بصورت تجربی کمکم کنه کارخانه خوراک دام و طیور میزنه منتظر راهنمایی هاتون هستم

behzadpart

عضو جدید
سلام
من مدیر برنامه ریزی یک کارخانه تولید روغن نباتی هستم و هر روز انحرافات زیادی از برنامه داریم که دیگه داره واقعا خستم میکنه . یک زمانی قبلا ماشین آلات ظرفیت سنجی شدن ولی در حال حاضر به هیچ وجه خروجی عملیاتیشون با ظرفیتشون همخونی نداره . مثلا فلان ماشین قراره روزانه 50 تن محصول تولید کنه ولی در بهترین شرایط 20 تن تولید میکنه. تصمیم گرفتیم که یک ارزیابی کار و زمان مجدد انجام بدیم و گلوگاه های تولید رو شناسایی کنیم .
میزان توقفات و جا به جایی ها و خرابی ماشین آلات و اینا هم خیلی تو سیستم زیاده . آیا میتونید راهنمایی کنید که از چه روش ارزیابی زمانی باید پیش برم تا به نتیجه مطلوب برسم؟
مرسی

مريم باجلان

عضو جدید
ممنون.البته همواره كششي صادق نميباشد.در موارد بسياري فشاري كارا است.وقتي سيستم فشاري باشد مشخصا ً انبار نيم ساخته با حجم غير معقولي خواهيم داشت كه پشتيبان بيكاري و سكته هاي موجود در خط توليد خواهد بود.چرا كه همواره برنامه ريزي درست از آب در نميآيد و خرابي ماشين آلات و ... باعث وقفه در توليد خواهند شد و براي ساپورت خط قطعاتي رو به عنوان پشتيبان بايد داشت.

سیستم فشاری وکششی دیگه چیه؟

glory1

عضو جدید
سلام لطفا کمکم کنید.
من موضوع پایان ناممو در رابطه با برنامه ریزی تولید برداشتم.
1-اگه موضوم برنامه ریزی کار روی ماشین الات باشه باید چه اطلاعاتی رو از کارخونه جم کنم؟؟؟
2-میخوام یه راهی پیدا کنم که بتونم توالی عملیاتو روی ماشین آلات برای تولید یه محصول طوری تعیین کنم که کمترین زمانو داشته باشه.برای این کارباید از کجا شروع کنم و چیکار کنم؟؟

jjbani

عضو جدید
سلام من برنامه ریزی کار کردم ونقشه کشی سالید وکارهای دیگه صنایع-همه چیز صنایع به طورعملی بلدم وفرمهای خوبی هم دارم وکاربردی هرکی کمک خواست یادوست داشت همکار بشیم درخدمتم/09371022087 سجاد/تازگیها هم فوق قبول شدم خوشحال میشم زکات علممو بدم

jjbani

عضو جدید
سلام-به نظر من تهیه نمودار opc, نمودار فرآیند جریان وزمان سنجی کمکت میکنه/سیستم کانبان وانبار پیش ساخته جهت کنترل زمان مهمه

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام به همگی دوستان
یه مدت قبل فعالیت خوبی در اینجا صورت می گرفت . اما یهو متوقف شده . شاید خاص بودن برنامه ریزی تولید در داخل هر مجموعه سبب بشه همه احساس بیگانگی با سایرین داشته باشن.
من به تازگی تو یه شرکت کارشناس برنامه ریزی شدم ، 90 درصد هم درگیر تولید و ارسال هستم . تولید مواد غذایی که مدت مصرفش فقط 4 روز بعد از تولید می باشد و دارای حساسیت بسیار بالایی می باشد .
راستش یه رویه ای در حال انجام هست ولی با توجه به محدودیت های فراوان احساس میکنم باید بهبود داشته باشم .
فعلا در حال جمع آوری اطلاعات مختلف هستم . و هم چنین شناسایی رویه های موجود . قبلا در همین کارخانه بخش برنامه ریزی فروش درگیر بودم .

خوشحال میشم از تجربه دوستان استفاده کنم .

linktaz

کاربر بیش فعال
UP...
با سلام
دوستان گرامی،در صورتی که سوالی در خصوص برنامه ریزی تولید هستش،همچنان این قسمت فرم پابرجاست...

بالا