بررسی آزمون طراحی - 2 مرداد 1394

وضعیت
موضوع بسته شده است.

faeal

عضو جدید
سلام دوستان عزیز.خسته نباشید.من یه نگاه کلی به کاره همه ی بچه ها کردم
یه سری نکات رو خاستم بگم:یکی اینکه به نظر من به هیچ عنوان نباید پله دسترسی به حیاط رو از داخل حیاط میدادیم.چوم فضای اشغال کاملا مشخص شده بود و ناکید شده بود.نباید از دورتادور کار بیرون میومدیم.
2-ترسیم دستگاه پله:باید دستگاه پله رو طولی ترسیم میکردیم.کل نمره ببرش رو ازدست میدیم (اگه غیر از این باشه)تاکید شده بود که طولی
3-درمورده سرگیری رمپ(S0S)به نظرم این کاری که دوستمون کردن خیلی منطقی تره و دقیق سرگیری رو حساب کردن و از بالایه رمپ هم با چندتا پله استفاده کردند.......
4-نکته ای که این سوال داشت.نباید نورگیر میزاشتیم.چون مساحت خالص زمین مشخص نبود.به نظرم گذاشتنش نمره منفی هم داره.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
چشم هلو جان/حق با شماست
]
ببخشید مثل اینکه حرف "م" جا افتاده بود یا تایپ نشده بود
نوشته بودم روانی شدیم
نه روانی شدی :surprised:
ببخشید
:redface:

یه سری نکات رو خاستم بگم:یکی اینکه به نظر من به هیچ عنوان نباید پله دسترسی به حیاط رو از داخل حیاط میدادیم.چوم فضای اشغال کاملا مشخص شده بود و ناکید شده بود.نباید از دورتادور کار بیرون میومدیم.

2-ترسیم دستگاه پله:باید دستگاه پله رو طولی ترسیم میکردیم.کل نمره ببرش رو ازدست میدیم (اگه غیر از این باشه)تاکید شده بود که طولی
:eek: گفته برش طولی ترسیم شود .... نگفته که باکس پله رو طولی بذارید
3-درمورده سرگیری رمپ(S0S)به نظرم این کاری که دوستمون کردن خیلی منطقی تره و دقیق سرگیری رو حساب کردن و از بالایه رمپ هم با چندتا پله استفاده کردند.......
4-نکته ای که این سوال داشت.نباید نورگیر میزاشتیم.چون مساحت خالص زمین مشخص نبود.به نظرم گذاشتنش نمره منفی هم داره.
منظور از برش طولی در جهت ضلع بزرگتر پلان برش بزنیم اینکه پله چه طوری قرار بگیره که مهم نیست

aminaminamin

عضو جدید
سلام من یه نگاه انداختم چند مشکل داره کارتون
1.یکی از پارکینگاتون پشتش 5متر فضای خای نیس میخوره به رمپ ------> خودمم از این میترسم ولی تو مبحث 4 گفته بود شعاع گردش 5 متر ،با شعاع 5 متر ماشین بیرون میاد
2.واحد همکف هم کوچیکه هم توی پذیرایی 7متر نورگیری رعایت نشده طولش بیشتره ------> الان با اتوکد اندازه زدم 75 متر شده ولی تو برگه دقیق 74 متر درآوردم (با 10 سانت جابجا کردن دیوار مشترک لابی و مساحت 74 بدست میاد) ، پشت رختکن که مشکل نداره ولی کنار پیش ورودی حداکثر 7.5 هستش اندازه ردم فایلش رو میزارم
3.طبقه اول واحد95 متری و .. است ----> الان با کد اندازه زدم 104.5 شده ولی با یادمه تو برگه دقیق اندازه ها رو درآوردم (با نیم متر جابجا کردن پله یا تغییر سرویس ها دقیقا این اندازه ها رو درآوردم)

000.jpg001.jpg

faeal

عضو جدید
ببخشید مثل اینکه حرف "م" جا افتاده بود یا تایپ نشده بود
نوشته بودم روانی شدیم
نه روانی شدی :surprised:
ببخشید
:redface:

منظور از برش طولی در جهت ضلع بزرگتر پلان برش بزنیم اینکه پله چه طوری قرار بگیره که مهم نیست
یکی از اساتید روی این قضیه خیلی تاکید داشتند .
ولی الان دوباره صورته سوال رو خوندم،به نظرم میتونه اینطور که شما میگید هم باشه.
ولی بعد از امتحان هم گفتند کهحتما باید این قضیه رو رعایت میکردیم.

holooooooo

کاربر ممتاز
یکی از اساتید روی این قضیه خیلی تاکید داشتند .
ولی الان دوباره صورته سوال رو خوندم،به نظرم میتونه اینطور که شما میگید هم باشه.
ولی بعد از امتحان هم گفتند که حتما باید این قضیه رو رعایت میکردیم.
نه عزیزم اجباری به این قضیه نیست
کسی که به صورت عرضی گذاشته باکس پله شو تو مقطع طولی وقتی میاد پله هاشو به صورت دید و ندید میکشه و اینو تشخیص میده
مسلما میتونه به صورت طولی رو هم رسم کنه و شمشیری و برش خورده و نخورده رسم کنه
فقط هدف تعداد پله و مقطع آسانسورو باکس پله و ووووو مهمترینش سرگیر نبودن تجاری و اینکه تو زیرزمین زیرش چه اتفاقی افتاده مهم ایناس مهندس

LIGHTARCH

عضو جدید
ببخشید دوستان یه سوال
داکت آسانسور الزامیه ؟؟؟؟
و حتما باید پشت آسانسور باشه ؟؟؟
من داکت رو از کنار آسانسور دادم :|

holooooooo

کاربر ممتاز
ببخشید دوستان یه سوال
داکت آسانسور الزامیه ؟؟؟؟
و حتما باید پشت آسانسور باشه ؟؟؟
من داکت رو از کنار آسانسور دادم :|
اون داکتی که پشت آسانسور میذاریم داکت آسانسور نیس داکت اصلیه که رایزرا و لوله های فاضلاب از توش رد میشه
حالا کنار آسانسور باشه یا پشتش فرقی نداره که

bahar-spring

کاربر بیش فعال
درست عرض میکنید ، نکته امسال تو تمام پلان ها تاکید روی مساحت دقیق بود .مساحت خواب 12،واحد همکف 74، تجاری 30، واحد های بالا 120 و 74 ،انباری 4،تاسیسات 8، جالبه همه رو اندازه دقیق خواسته بود
اگه عرض پذیرایی رو 4 و عرض آشپزخونه 2.5 و هرکدوم از اتاق خواب ها رو 2.8 (مبحث 4 گفته حداقل 2.7) بگیریم،اینها همه تو عرض 12.7 جا میشن و اونوقت حداقل طول 4.3 برای خواب مساحت 12 متر رو به ما میده.اونوقت خوبیش اینه که دیگه نیازی به نورگیر نیست،و اگه هم نورگیر بزاری مساحت های واحد های اول بدست نمیاد!!!!!!!!!!
مساحت کل زیربنا 215.9 ------> 194=120+74 ---------> + 21.9 متر راهپله و آسانسور و لابی مجموعا میشه 215.9

یعنی یه پازل دقیق و حساب شده کنار هم چیده بودن طراح های امسال

:eek:
مساحت دقیق که نبود گفته بود تقریبی، تنها دقیقش مساحت اتاقا بودش
برای حساب مساحت واحدا دیوارای دورتادور(همون 20سانتیا) را باید حساب کنیم یا نه؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم شما هم موفق باشی تو این مدت از شما و سایر دوستان مطالب زیادی یاد گرفتیم
آره برش و بام هم کشیدم ،دقیقا طبق برگه طرح اولیه ای که از آزمون آورده بودم با اتوکد کشیدم،فقط یه سوتی دادم سرویس تو پارکینگ نزاشتم:biggrin:
و 2 تا نکته دیگه دهنه پارکینگم 7 متر شد و پشت ماشین سومم 5 متر جا نشدولی طبق مبحث با شعاع گردش 5 متر ماشین میتونه خارج شه،نمیدونم به اینا گیر بدن یا نه ؟!!!!!!!!!!
خواهش میکنم مهندس
شما خودتان ماشالله استاد هستید.
سرویس نهایتش اینه یکی دو نمره کسر کنن
دهنه هم اکس تا اکس 7/50 میتونی مشکلی نداره
منم همینجوری شد ستونهام
شعاع گردش داره مشکلی نیست
من کلا رمپ رو پانزده درصد زدم که این مشکل پیش نیاد.
ایشالله قبول هستی
کدها را درست نوشته باشی شک نکن قبول میشی

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس ابعاد مفید هر خواب رو 12 میخواست اگه اشتباه نکنم

aminaminamin

عضو جدید
پس احتمالا گذاشتن نورگیر نمره منفی داره چون از مساحت کم میکنه؛
احتمال زیاد آره به 2 دلیل
1-بحث مساحت ها که گفتم
2-طول کم زمین 17 متر،که با کم کردن 2 تا 7 متر ،3 متر دیگه باقی میمونه که اون 3 متر هم میشه با سرویس و حمام و راهپله و فضاهایی که نور نمیخوان پوشش داد.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
منم ایرادای کارم یکی یکی یادم.میفته.یه سوتیهاایی دادم که اصلا نمیدنم چرا اینکارارو.کردم.مثلا یکیش اینکه زیرزمین اون قسمتی که زیر تجاری بود با چن تا پله رفتم پایین و کد ارتفاعی هم زدم ولی نمیدونم چرا جهت پله رو برعکس گذاشتم.توی مقطع چن تا در تو نما دیده میشدن ندیدم.اینم بخاطر این شد که برگه رو برعکس گذاشته بودم و مقطع رو با این حال درست زدم ولی یه لحظه قاطی کردم و جهت مقطعرو عوض کردم.واسه همین یه سری چیزایی که تو نما دیده میشدو یادم رفته بکشم.کد ارتفاعی واسه پاگردا نزدم.و نرده های پله ها یادم رفت بکشم.توی همکفم به حیاط دسترسی ندادم.این موردم یادم بود ولی گفتم وقتی من واجد دارم تو.همکف نمیتونم که از داخل واحد دسترسی بدم و بی خیالش شدم.مساحتام تقریبا درست بود و طرحم بد نبود فقط اتاقای واحد 120 متریم باریکو دراز شدن(2.5*5.5) اینا ایرادایی بود که خودم دیدم بقیرو خدا بخیر کنه

aminaminamin

عضو جدید
یکی از واحد ها که گفته بود 72 تا 74 یعنی محدوده مشخص کرده بود،مابقی هم مثلا واحد 120 رو نمیشه که 90 طراحی کرد،نهایتا دو سه متر کم و زیاد جا داره.
دایوار های محیطی که جزو واحد ها حساب میشه و احتمالا دیوار دور راهپله و آسانسور و لابی جزو مشاعات هستش

elham.khkh

عضو جدید
من که هيچکدوم اينا رو که گفتين مطمين نيستم...همينايی که گفتين مهم...واقعا با روح و روانمون دارن بازی ميکنن

sos

عضو جدید

وایییی.شما درست میگی.مساحت زمین معلوم نبود و نباید نورگیر میذاشتیم.به نظرم ما هایی که نورگیر گذاشتیم کل نمره طبقه اول رو از دست میدیم.12 نمره:cry:

smosalli

عضو جدید
وایییی.شما درست میگی.مساحت زمین معلوم نبود و نباید نورگیر میذاشتیم.به نظرم ما هایی که نورگیر گذاشتیم کل نمره طبقه اول رو از دست میدیم.12 نمره:cry:

همه چی بستگی به طراحی و چیدمان پلان داره و شاید نیاز به نورگیر باشه و شاید نباشه!
به نظر من کدهای ارتفاعی,پله ها,حل کردن سرگیری ها و کلا درک مسائل مربوط به طراحی مهمه و اینکه مصحح متوجه بشه شما میدونی مثلا سرگیری رمپ یعنی چی و ....
:smile:

elham.khkh

عضو جدید
قاعدتا نباید کل نمره طبقه رو ازتون کم کنن.......ایشالا که اینجورنیست.
من اینقدر ایراد از کارم دراومد که همه چی قبولیم بستگی به مصحح عزیز داره.......
روز اول حرص خوردم...اما الان به این نتیج رسیدم نصف ازمون همت خودمونه و نصف دیگش شانسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسس

holooooooo

کاربر ممتاز
منم نورگیر ندادم...اما چرا مساحت معلوم نبود؟! خب بالای 200 مترمربع بود دیگه
به نظر من یه نورگیر 2*3 اگر میدادن دوستان خیلی نمره ای از دست نمیدادن اما نورگیر 3*4 اگر کسی داده قطعا نمره ی زیادی ازش کسر میشه
بازم همه چی به مصحح ربط داره

sos

عضو جدید
منم نورگیر ندادم...اما چرا مساحت معلوم نبود؟! خب بالای 200 مترمربع بود دیگه
به نظر من یه نورگیر 2*3 اگر میدادن دوستان خیلی نمره ای از دست نمیدادن اما نورگیر 3*4 اگر کسی داده قطعا نمره ی زیادی ازش کسر میشه
بازم همه چی به مصحح ربط داره

مساحت کل زمین باید مشخص باشه نه فقط تراکم.طول حیاط مشخص نبود.

holooooooo

کاربر ممتاز
مساحت کل زمین باید مشخص باشه نه فقط تراکم.طول حیاط مشخص نبود.
الان سطح اشغال معلوم بود دیگه ...
بالای 200 متر ...چیکار به حیاط دارین
شما نورگیر دادین؟ ب نفعتون دارم حرف میزنم که :D

sos

عضو جدید
الان سطح اشغال معلوم بود دیگه ...
بالای 200 متر ...چیکار به حیاط دارین
شما نورگیر دادین؟ ب نفعتون دارم حرف میزنم که :D

میدونم به نفعم داری میگی;) .ولی خوب واقعیت این نیست.من کلاس رفتم این رو هم مهندس صمصام خیلی تاکیید کرده بود که اگر مساحت کل زمین مشخص نبود به هیچ وجه نورگیر نزارید.مثل آذر 90 که هرکی نورگیر داده بود رد شد.حتی این سوال رو ازشون پرسیدم که تراکم مساحتش معلومه بیشتر از 200 هست پس حیاط هرچی هم که باشه ما قانون نورگیر در زمین های بالای 200 متر رو رعایت کنیم ولی باز هم گفتن نه وقتی s کل رو نداری نباید نورگیر بدی.البته این ها رو پارسال گفته بودن منم یادم رفته بود تا همین امروز:redface:

holooooooo

کاربر ممتاز
میدونم به نفعم داری میگی;) .ولی خوب واقعیت این نیست.من کلاس رفتم این رو هم مهندس صمصام خیلی تاکیید کرده بود که اگر مساحت کل زمین مشخص نبود به هیچ وجه نورگیر نزارید.مثل آذر 90 که هرکی نورگیر داده بود رد شد.حتی این سوال رو ازشون پرسیدم که تراکم مساحتش معلومه بیشتر از 200 هست پس حیاط هرچی هم که باشه ما قانون نورگیر در زمین های بالای 200 متر رو رعایت کنیم ولی باز هم گفتن نه وقتی s کل رو نداری نباید نورگیر بدی.البته این ها رو پارسال گفته بودن منم یادم رفته بود تا همین امروز:redface:
حالا اشکال نداره امیدوارم که قبول بشی دوست من ....
ولی هرجور حساب کنی درسته s کل رو نداریم ووو مساحت حیاطم مشخص نیس ولی بازم بالای 200 هستش ;)
اینو از طرف من به مهندس صمصام هر وقت دیدیش بگو :biggrin:

shahinto

عضو جدید
تو آذر 90 که حتما نورگیر میخواست با اینکهحیاط و نداده بودن طولشو... 92 هم از دوستام نورگیر دادن و قبول شدن
تو مبحث گفته سطحاشغال فقط وقتی سه برخیابون نورگیر غیر منطققی به نظر من نورگیر باعث ردی نمیشه و کسره نمرس

shahinto

عضو جدید
حالا اشکال نداره امیدوارم که قبول بشی دوست من ....
ولی هرجور حساب کنی درسته s کل رو نداریم ووو مساحت حیاطم مشخص نیس ولی بازم بالای 200 هستش ;)
اینو از طرف من به مهندس صمصام هر وقت دیدیش بگو :biggrin:

ببخشید اگه نورگیر فقط برا یه واح باشه جز مساحت اون واحد حساب میشه یا نه

bakhshan10

عضو جدید
بله.نورگیر جزء مساحت واحد حساب میشه
اگر حیاط داشت مثل سالای 92 میگفت و مینوشت حیاط
2-اگر حیاط داشت چه الزامی به رفتن به زیر زمین و تعبیه پارکینگ بود با همون حیاط پارکینگ حل میشد دیگه

m.alinejadian

عضو جدید
اگر حیاط داشت مثل سالای 92 میگفت و مینوشت حیاط
2-اگر حیاط داشت چه الزامی به رفتن به زیر زمین و تعبیه پارکینگ بود با همون حیاط پارکینگ حل میشد دیگه
مهندس به نکته خوبی اشاره کردی.اگر از حیاط میشد استفاده درد که در واقعیت میشه استفاده کرد دیگه مشکلی بابت رمپ نبود.عمدن خواستن از حیاط استفاده نشه

وضعیت
موضوع بسته شده است.