بررسی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام....میگم عارفه برگه هارو تو استان تصحیح میکنن یا تهران؟؟؟؟راسی منو دیدی اونجا؟؟خخخخخخخخ

قاعدتا باید تهران تصحیح کنه...که همه به یه چشم باشند مثلااااا....به قول هلوووو تووو همه سکوها پارتی ج میده....
خیر والا ما که زیادی درگیر بودیم خیلی از دوستان اومدن جلو و خودشونو معرفی کردند که جالب بود برام...به قول خودشون خیلی من تابلو بودم:biggrin:اما خوب مسلما من کسی رو نمیشناختم:razz:

arefeh

کاربر ممتاز
بیخود خوشحال نباش که تو با اون یکی بودی :biggrin: چون به قول یکی از دوستان خیلیا قبل از آزمون سوالو میدونستن! و اون قضیه ی پارتی اینجا جواب هم جواب داده.....میدونی همه دوستان میدونن این آزمون استاندارد نیست تو 8 ساعت باید رگباری کار کنی با استرس و فشار زیاد، اما چیزیه که هست و باید قبولش کنم، میتونیم اعتراض کنیم اما تا اعتراضمون به جواب برسه باید تحمل کنیم و زودتر از شر امتحان خلاص شیم

:(اینو که آره...ولی از اون خوشحالم که حداقل اون دختره زرنگ راه به جایی نبرد....:D

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگه آزمون طراحی از حالت "امتحان" بودن خارج شده، بیشتر مثل یه فستیوال میمونه که سالی یکی دو بار اتفاق میفته و مهندسای معمار به بهونه این آزمون چند ساعتی رو کنار هم سپری می کنن و در انتهای کار از هم خداحافظی می کنن تا 6 ماه دیگه که قراره دوباره همدیگه رو ببینن:D جو صمیمی و خوبی بین مهندسای عزیز بوجود میاد به بهانه این امتحان و خیلی از دوستای قدیمی رو که تو حالت عادی نمیشه دید تو روز آزمون میبینیم و خاطراتمون زنده میشه:D من تا حالا دو بار امتحان دادم، ولی قبل هیچکدوم نه یک کلمه خوندم نه یک دونه خط کشیدم، اینم مدیون نکته سنجی برگزار کنندگان هستم که با دقت فوق العاده ای آزمون رو دقیقا وسط امتحانات دانشگاه برگزار میکنن تا مبادا اون 1% قبولی به 2% افزایش پیدا نکنه. ولی دیدم افرادی رو که مدت ها برای این امتحان وقت گذاشتن ولی در نهایت هیچ توفیقی کسب نکردن. حالا یکی از دوستان پست داده بود که ستون گذاری یادش رفته آیا احتمال قبولی هست(چرا نباشه دوست من، همون دیوارایی که کشیدی کافیه :D) ما سر آزمون قبلی 7-8 نفری نشستیم فکر کردیم و به نتایج خوبی هم رسیدیم، تو مرحله ترسیم هم بد کار نکردیم، ولی جمعه دیدم که عین همون 7-8 نفر دوباره اومدن برای امتحان:D اصلا ترکیب آزمون و دور و بریا دقیقا ترکیب دفعه پیش بود، من موندم کی قبول میشه از این امتحان. فقط 1 نفرو از نزدیک میشناسم که آزمون قبلی رو قبول شد، اونم شیت هاشو دیدم، یه چیزی کشیده بود که من در طول عمر گهر بارم با اتوکد هم نتونستم همچین چیزایی بکشم:D نکته جالب هم اینکه با اون کار وحشتناکش دقیقا با 25 قبول شده بود، یعنی لب مرز.

اینو گفتم که زیاد حرص و جوش نخورین که اگه ستون گذاری یادتون رفته قبول میشین یا نه(قبولی به کنار، دعا کنید همون مدرک لیسانستونو باطل نکنن:D) چون با تقریب 99% میشه گفت که همه مردود میشن، این مثل کنکور ارشد نیست که بگیم فلاپای دانشگاه آزاد اومدن و همشون سیاهی لشکرن، اساتید دانشگاه و مهندسای بالای 10 سال سابقه کار هر دوره دارن میان و مردود میشن، اصلا ذات این امتحان برای مردود شدنه. به اینم توجه نکنید که تو فضای مجازی یکی میاد میگه من نه پلان داشتم نه مقطع، فقط اسممو رو برگه نوشتمو قبول شدم:D از این اتفاقا تو فضای مجازی زیاد میفته، خیلیا تو این تاپیکا قبول میشن، مهم اینه که تو فضای واقعی قبول بشن، که واقعا درصد کمی موفق میشن. فعلا همینکه جوانمردانه میریم سر آزمون و تا آخرش با غیرت در راستای تعالی علم مهندسی کشور مبارزه میکنیم کافیه:D

aydaaaa

کاربر بیش فعال
نه نور گیر نمیشه.حیاط خلوت از پست بنا.در ناحیه 000.متثل به زمین مجاور.باید 3 متر فاصله میزاشتیم.هم تو جزوه اشراق.هم تو مقررات ملی ذکر شده

چرا نورگیر خوب جواب میداد چه لزومی به دادن حیاط خلوتهههه؟:eek:

hafa.arch

عضو جدید
سلام عارفه خانم....لطفا جواب منو بدید......آیا STOPرمپ 3متر رو نباید در نظر میگرفتیم؟من اول نذاشتم....بعد پاک کردم گذاشتم...به خاطر همین عقب افتادم...

aydaaaa

کاربر بیش فعال
بچه ها منم کلیت کارم مثل کار عارفه شده ولی یه سری ایرادایی دارم مثلا:
1- مقطعم خیلی ناقص بود در حد صفر کاش اصلا وقت نمیذاشتم واسش
2- طول رمپ قسمتی که شیبش 15 % بود اشتباهی نوشتم 8 متر که تو ترسیم 10 متر کشیدم
3- تجاریمو با بی فکری و با تصمیم یه ثانیه ای جنوب شرق بنا گذاشتم درحالیکه اگه سمت بالا یذاشتم یه تجاری درست و حسابی میشد با زیربنای زیاد. در حالیکه فقط 40 متر مربع شد تجاریم. با اینکه تو تقسیم بندی فضاهاش مشکل داشتم و همه چیرو به زور توش چپوندم ولی یه لحظم فک نکردم که جاشو عوض کنم:mad:
4- نورگیرم تو پلان بام نشون ندادم:crying:
5- اندازه گذاریامم ناقص بود:(
6- تراسم یادم بوداااا نمیدونم چی شد یادم رفت واسه هیچ کدوم از واحدا نذاشتم
بعد از ظهر دیگه منگ بودم میخاستم جمع کنم پاشم برم خونه باز نیم ساعت 20 دقیقه آخر به خودم اومدم یکم کاملش کردم که اگه اینکارو نمیکردم میومدم خودکشی میکردم.:cry:

آخرین ویرایش:

aydaaaa

کاربر بیش فعال
سلام دوستان من رمپ پارکینگ از جنوب دادم دسترسی فروشگاه رو هم همینطور. راه پله از شمال شرقی. رمپ معلول هم غرب. طول رمپ پارکینگ تقریبا 11 متر شد. برای هر واحد هم یه نورگیر 2*3. اما یه سوتی بی نظیر دادم.... لابی مسکونی برای همکف یادم رفته بذارم:redface: به نظرتون چی میشه؟؟؟؟

هیچی نمیشه امیدت بخدا باشه

vertex

اخراجی موقت
جناب چرا شما انقدر توی همه پست هاتون تکرار می کنین که کار فلان است و بهمان است ؟؟؟؟؟

چرا ما مهمارها نمیخوایم قبول بکنیم که روش آزمون همینه ؟
یا اگر میتونیم عوضش بکنیم یا انقدر توضیح و تفسیرو ناامیدی دربارش نگیم!

یکی از همین معمارهای گرامی ، قبل آزمون اومده بود راه شهرسازی برای تاییدیه، چون تایید نمیشد ، انقدر دعوا و داد و بیداد کرد و آزمونو زیر سوال برد که نگو....بعدتایید شد ، رفت امتحان داد ، شنیدم سر امتحان داد و بیداد کرده و گفته این چه طرز امتحان گرفتنه و .... مسئولین هم آزمونشو لغو کردن و تا 3 سال محرومیت از آزمون بهش دادن .....

کاش واقعیتهای موجود رو می پذیرفتیم و خودمون رو همراه با اون می کردیم
روش امتحان غلطه این کاملا درسته . من با این شیوه قبول شدم . ولی اصلا قبول ندارمش . سوالم اینجاس که حالا هم که یکی اعتراض میکنه ما باید بشینیم و نگاه کنیم؟ درسته که شاید کاری از پیش نبریم ولی همینکه ذهنیت دیگران رو تغییر میدیم خودش مهمترین کاره . حالا دوستتون اعتراض کرده شما باید طرفش رو بگیرین و هر کاری از دستتون بر میاد براش انجام بدین . چون حرف اون حرف شما هم هست و با این تفاوت که اون جرات اعتراض داره . راستش بخاطر همین سکوت هاست که الان اینجا هستیم . جامعه معماری هیچوقت نتونسته درست و حسابی کنار هم جمع بشه . مثلا ما قرار بود نظام معماری تشکیل بدیم که در کنار نظام مهندسی از حقوق معمارها دفاع کنه خودش آزمون برگزار کنه و خود کفا باشه ولی الان چند ساله که فقط در حد حرف باقی مونده . به خاطر اینکه ما معمارها فقط خوب حرف میزنیم . موقع عمل میگیم کاری از دستمون بر نمیاد و نمیشه بر خلاف جریان آب شنا کرد . باید قبول کنیم که بیشترمون ضعیف هستیم متاسفانه . باید از این بترسیم که مثلا از امتحان محروم بشیم . خوب امتحان هم قبول شدیم و طراحی هم بهمون دادن . با اوضاع به هم ریخته تعرفه ها و باند بازی ها و بی ارزش بودن سهمیه طراحی چه میکنید؟ فکر میکنید این امتحان یه سد واسه شما اما سد های دیگه پشت این سد هستند . دوستان سرتون و درد نمیارم .اوضاع مهندسی جامعه مخصوصا اوضاع ما معمارها بد اوضایی هست و جز اراده ی خودمون هیچ چیزی اصلاحش نمیکنه . به امید بهروزی

vertex

اخراجی موقت
دوستان خوبم ما 2راه بیشتر نداریم؛ یا بایستی شرایط موجود رو بپذیریم و هرجور شده خودمونو باهاش وفق بدیم، مثل خیلی های دیگه که این راهو طی کردن، بالاخره قبولم شدن و رفتن.
و یا ایینکه همه معمارا کاملا محترمانه و مصرانه پیگیر تغییر روند آزمون بشیم، شاید به نتیجه برسه. بالاخره این آزمون حساسیه، هر کس که لایقه بایستی قبول بشه.؛ سختگیری خیلی خوبه، اما سختگیری استاندارد.
دیگه نمیدونم؛ چون فقط یکجا نشستن و ایراد ها رو گفتن بجز اعصاب خوردی راه بجایی نمیبره.
بله حرف شما کاملا درسته امیدوارم به خودمون بیایم و حقمون رو بگیریم .

aydaaaa

کاربر بیش فعال
در مورد زمان بندیم سر جلسه
ساعت 9 آزمون شروع شد تا 10.30 زیرزمین و همکف و اولم اتودی در اومد....
بعدش تا 11.30 زیرزمین اونم از اول با راپید کشیدم
پلان همکف تا 12:30
اول تا 1:40
دوم تا 3:15
بام 4:15
مقطع تا 4:45
و اون 15 مین هم تا حدی کسری پلانهام مثل آکس گذاریهامو انجام دادم
وسطه آزمون در حد 3 دقیقه یه آبمیوه هم خوردم
و البته یه 10 مینم با اون خانوم بحث کردم که مجبور شد کاررو پاک کنه
:)دیگه اگه سئوالی بود در خدمتم....بالاخره هر پلانی بین 1 ساعت تا 1:30 دقیقه زمان برد

نیم ساعته مقطع زدی اونوقت 1 ساعت پلان بام؟؟؟:eek:

aydaaaa

کاربر بیش فعال
من کارمو میزارم حالا مهم نی کی چی میخواد بگه ...فقط خودشونو حقیر تر جلوه میدن.....من به کارم توی این تاپیکهای طراحی ادامه میدم...فقط به خاطر علاقه ای که بهشون دارم...
arefeh-rad-bahar spring-hoolooooo-aiman1234-salar و خیلیهای دیگه که واقعا از لحاظه حفظ کردنه اسم فراموشی دارم...
کار منم ایراد کم نداره خودم کارخودمو نقد کنم نابود کردم خودمو اما واقعا توی این ساعت تایم باز هم نمیشد دیگه همه چیو رعایت کرد...ایشالله هممون نتیجه میگیریم...;)

دوست خوبم خسته نباشی ، دستتم درد نکنه عکس گرفتی از کارت. تو یه نگاه گذرا 2 تا سوال از طرحت واسم پیش اومد:
1- چرا بر کج زمینو تو یه آکس گذاشتی؟ منم از تنبلیم میخاستم همچین کاری کنم حیفم اومد جدا کردم همشونو یه 5 تا آکس داشتم اون اول کاری:smile:
2- چرا داکت اصلی و آسانسورو از هم جدا کردی؟خوب یکی نمیشد کرد؟؟؟

arefeh

کاربر ممتاز
سلام عارفه خانم....لطفا جواب منو بدید......آیا STOPرمپ 3متر رو نباید در نظر میگرفتیم؟من اول نذاشتم....بعد پاک کردم گذاشتم...به خاطر همین عقب افتادم...

اگر متراژ زیاد بود و حیاط و دم و دستگاه بود لازم بود استپ اما اینجا خیر نیازی نبود به نظر من....شما 2.5 بگیر تقریبا 12 مترم طوله رمپ میشه 14.5 اونوقت باقیمانده میشه 8.5 اون 8.5 برای پارک و گردش به نظرم کمه.....

arefeh

کاربر ممتاز
دوست خوبم خسته نباشی ، دستتم درد نکنه عکس گرفتی از کارت. تو یه نگاه گذرا 2 تا سوال از طرحت واسم پیش اومد:
1- چرا بر کج زمینو تو یه آکس گذاشتی؟ منم از تنبلیم میخاستم همچین کاری کنم حیفم اومد جدا کردم همشونو یه 5 تا آکس داشتم اون اول کاری:smile:
2- چرا داکت اصلی و آسانسورو از هم جدا کردی؟خوب یکی نمیشد کرد؟؟؟

1-نیازی نی هر کدوم رو یه آکس میگرفتی چون اولا کار ما طراحیه و ستونگذاری کار عمران ...ما فقط شماتیک اینو نشون میدیم که فکر ستون رو هم کردیم....سر آزمون از مهندس عمران پرسیدم که من فلزی 30در30 گرفتم و فاصله یه آکسم 7 متر شده اشکالی نداره ؟؟؟گفت خیر تا 7.5 هم اجرا میکنن...ولی شما خیلی درگیر ستوندگذاری نشو براشون اونقدر مهم نی....و درست هم میگن....ابعاد ستون و فاصلشو محاسبات عمران و safe و etabs تعیین میکنه....
2-حقیقتا جدا کردم که دیگه درد سرد نشه...والا آدم میترسه دیگه:(

arefeh

کاربر ممتاز
نیم ساعته مقطع زدی اونوقت 1 ساعت پلان بام؟؟؟:eek:

واسه اینکه توی طبقاتم اول کانال کولر رو جاگذاری نکرده بودم بعد یهو توی پلان بام یادم افتاده....بدو بدو رفتم رو اونها هم کار کردم....و اینکه زمانی که ازم گرفت اول اینکه داشتم فکر میکردم که باید موتورخانه آسانسور اینها نشون بدم یا نه....سر این موضوع عجیب گیر افتادم که بعدش ریسکی اینو کشیدم بعدی هم اینجا بود که دیوارهامو دقت کنی 2 تا خط چینه که دیوار زیر سنک لبه خر پشته میشه و 2 خط پر همون لبه های سنگ خرپشته....اینها وقت منو گرفت....و شایدم اغراق کرده باشم برای تایم بام و کمی کمتر شده باشه ...تقریبی دیگه گفتم....:D
ولی مقطع رو مطمئنم چون 4:20 دقیقه شروع کردم تا 4:45 اونو تایمشو دیده بودم.....

arefeh

کاربر ممتاز
همکف طراحی آزمون 93 نظام

همکف طراحی آزمون 93 نظام

ببخشید اگه خیلی خامه فقط خواستم شماتیک نشون بدم.... نمیدونم تجاری از این بزرگتر هم میشد دراورد یا خیر...من در همین حدم فکرم سرجلسه جواب داد:biggrin:

بب

tabalvor

عضو
نه نور گیر نمیشه.حیاط خلوت از پست بنا.در ناحیه 000.متثل به زمین مجاور.باید 3 متر فاصله میزاشتیم.هم تو جزوه اشراق.هم تو مقررات ملی ذکر شده
حالا اگه قبول کنیم این حرفو که نمیشه ! پارکینگاتونو چه جوری حل کردین :O طول رامپو کمتر از 12 گرفتین ؟! اگه مقدوره یه کروکی از پلاناتونو بزارین.

رها

عضو جدید
همونطور که tabalvorجان گفتن همه رو گودبرداری کردم....:D

;)

ولی من تو آزمون خیلی درگیر این شدم.اگه قرار بود همه زمین رو که ترازهای مختلفی داشت گودبرداری کنیم پس فلسفه اختلاف ارتفاع یک متریِ 2 طرف زمین برای چی بود ؟ بنظرم روش اقتصادی ترش این بود که سطح پارکینگ رو تو 2 تا تراز حل میکردیم . و اون یک متر رو با 6 تا پله به هم می رسوندیم.البته تو آزمون من اشتباه کردم و تراز فروشگاه که 0.10+ بود رو هم در 2 تا سطح درنظر گرفتم

bagher66

عضو جدید
سلام بچه ها من نرسیدم پلان ها رواندازه گیری ومبلمان کنم مقطع هم فقط راه پله وآسانسور رو دستی کشیدم بنظرتون اندازه گذاری ومبلمان چند نمره داره

tabalvor

عضو
:/

:/

همونطور که tabalvorجان گفتن همه رو گودبرداری کردم....:D

;)

ولی من تو آزمون خیلی درگیر این شدم.اگه قرار بود همه زمین رو که ترازهای مختلفی داشت گودبرداری کنیم پس فلسفه اختلاف ارتفاع یک متریِ 2 طرف زمین برای چی بود ؟ بنظرم روش اقتصادی ترش این بود که سطح پارکینگ رو تو 2 تا تراز حل میکردیم . و اون یک متر رو با 6 تا پله به هم می رسوندیم.البته تو آزمون من اشتباه کردم و تراز فروشگاه که 0.10+ بود رو هم در 2 تا سطح درنظر گرفتم

این حرفتون یعنی زیر زمین هم در دو سطح باشه که اگه اینجور باشه یعنی پی زمین رو باید در دوسطح اجرا کرد که این باعث میشه در محل اختلاف ارتفاع درز انقطاع گذاشت که موجب اضافه شدن یه ردیف ستون دیگه میشه که علاوه بر گرفتن فضا از لحاظ اقتصادی هم به صرفه نیست. اگه میشه کروکی پلان مد نظرتونو بذارین که روی اون براتون توضیح بدم.
من نوشتم که توی قسمت شمال 2.60 گودبرداری میکنیم که توی اجرا برای سه تا چهار طبقه احتیاج به پی به ابعاد 120 در 80 داریم ______> عملا در اجرا در قسمت شمال 3.4 متر و در قسمت جنوب زمین 2.4 متر گودبرداری میکنیم

فلسفشم اینه که اگه از قسمت جنوب رمپ خودرو بزنی احتیاج به 12 متر طول داشتی اگه از شمال میزدی این طول خیلی بیشتر می شد...
اگه از قسمت شمال وروددی همکف بگیری احتیاج کمتری به پله و رمپ معلول داری تا اینکه قسمت جنوبی ورودی بگیری با 1 متر اختلاف ارتفاع!!!

آخرین ویرایش:

Msd Shb

عضو جدید
زمانی که 100% بنا مجوزداده میشه نیازی به حیاط خلوت نیست در ضمن تمام واحد ها دسترسی مستقیم به معبر دارند که باز هم نیاز به حیاط خلوت دسترسی امداد نداره . اگه مشکل تامین نور با عمق 7متر پیش نیاد حتی نیاز به نور گیر هم نیست و میشه همه ی زمین رو ساخت

Msd Shb

عضو جدید
تو زمینهای زیر 200 متر 3 و 6% حداقله ولی تو بالای 200 متر 12متر مربع حد اقله و کافی

Fفرشته

عضو جدید
حالا اگه قبول کنیم این حرفو که نمیشه ! پارکینگاتونو چه جوری حل کردین :O طول رامپو کمتر از 12 گرفتین ؟! اگه مقدوره یه کروکی از پلاناتونو بزارین.
حیاط خلوت که از زیر زمین نمیدن.از پلان طبقه اول این کارو میکنن.حتما پلان میزارم

Msd Shb

عضو جدید
با توجه به کامل بودن شیت هات و تمیزی وجزییات کارت 99%قبولی ولی تو همکفت تجاریت دسترسی معلول نداره سرویس بهداشتیشباید 1.5*1.7 باشه و درش رو به بیرون و چون تو سوال لابی مسکونی نخواست من اون فضا رو هم دادم به تجاری که به نظرم خوب در اومد چون دو قسمت شد یکی کتابفروشی و یکی لوازم التحریر

وضعیت
موضوع بسته شده است.