اعلام حضور کلیه اعضای انجمن مهندسی برق جهت طراحی و ساخت کنترلر سی ان سی

aliila1359

عضو جدید
امروز سسنا بسازی باید بزاری دکور
شرمنده این حرف شما رو هم قبول ندارم .
هم‌اینک شرکت سسنا با ۸٫۵۰۰ نفر پرسنل هواپیماهای تک‌موتوره ۲- ۴- و ۶سرنشینه ملخی ، توربوپراپ‌های تک‌کاره و جت‌های تجاری تولید می‌کند. قرار نیست همه شرکت ها جامبو جت بسارن .

http://cessna.txtav.com/en/single-engine/cessna-ttx

تازه ما که بخیل نیستیم . نازه نفس هرکی که بتونه بزنه به برجک فانوک .ما هم افنتخار میکنیم که یک تیم تو ایران تونست یک کنترلر بهتر از فانوک بسازه .

یک وقت فکر نکنید که از بحث الکی لذت میبرم یا .....
فقط می خوام یک دید به این تاپیک بدم . قرار نیست همون اول کار نمره بیست بشین .

آخرین ویرایش:

Pencil

عضو جدید
سلام دوستان من هیچ کدوم از پست های این تاپیک رو نخوندم
اما اومدم بگم من دو سال پیش یه ماشین cnc آماتوری ساختم برای کارهای خودم یکی با که به جای اسپندل روش لیزر سوار کردم؛ اگه کمکی نیاز داشتید توی زمینه های فنی من در خدمتم.
دستگاه Cnc هم بسیار آماتوری هست و دقتش در حد نیم میلیمتره از ریل کابینت و تسمه و پولی استفاده شده... با نرم افزار Kcam کنترل میشه و فوروارد با استپ موتور هست
اگه کمکی از دستم بر میاد بفرمایید.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من هیچ کدوم از پست های این تاپیک رو نخوندم
اما اومدم بگم من دو سال پیش یه ماشین cnc آماتوری ساختم برای کارهای خودم یکی با که به جای اسپندل روش لیزر سوار کردم؛ اگه کمکی نیاز داشتید توی زمینه های فنی من در خدمتم.
دستگاه Cnc هم بسیار آماتوری هست و دقتش در حد نیم میلیمتره از ریل کابینت و تسمه و پولی استفاده شده... با نرم افزار Kcam کنترل میشه و فوروارد با استپ موتور هست
اگه کمکی از دستم بر میاد بفرمایید.
سلام . مطمئنا از تجربیات ارزشمند شما و تمام دوستان که اعلام آمادگی کردند استفاده میکنیم. من قراره در هفته ی آینده خبر قطعی رو بدم ان شاءالله کارو شروع میکنیم.
فقط کاش پست ها رو رندومی بخونید و شما هم نظرتونو بگید. ممنون

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
منظورم از سسنا سسنای زمان جنگ جهانی دوم بود بحث رو به حاشیه و انحراف نکشید و کش ندید لطفا نمره بیست هم نشد ۱۵ قبوله ولی زیر ده رفوزست دلخوش نباشیم که دو سال میخونیم پایمون قوی میشه اقا صنعت عمومی ایران چیزی در سطح فنوک و زیمنس و میتسوبیشی و خیلی خیلی ارفاق کنه هاستو میخره برای هابیستای گاراژی قصد تولید رادونیکس نداشتیم از اول تاپیک من اعلام کردم صفحه اول هی میان میپرسن بگید تا میگم میگن بیخیال بشید

Pencil

عضو جدید
سلام . مطمئنا از تجربیات ارزشمند شما و تمام دوستان که اعلام آمادگی کردند استفاده میکنیم. من قراره در هفته ی آینده خبر قطعی رو بدم ان شاءالله کارو شروع میکنیم.
فقط کاش پست ها رو رندومی بخونید و شما هم نظرتونو بگید. ممنون

چند تا پست رو بصورت رندم خوندم، تو همشون اعضا داشتن باهم جر و بحث میکردن :surprised:

aliila1359

عضو جدید
صنعت عمومی ایران چیزی در سطح فنوک و زیمنس و میتسوبیشی و خیلی خیلی ارفاق کنه هاستو میخره
پس سوال آخر . اگر یک تیمی موفق بشه یک کنترلر ایرانی درحد فانوک و شاید بهتر از اون بسازه قیمت فروشش در بازار ایران و بازار جهانی چقدر میشه و سالی چندتا فروش میره ؟

aliila1359

عضو جدید
ویک سوال دیگه . اگر یک تیمی کنترل کلوز لوپی که من گفتم رو بسازه یعنی صفحه کلید و مانیتور و پاور و ram reader ,و .... استند الون نباشه و ماجولار باشه و 6 محور همزمان رو ریل تایم ساپرت کنه . اینکودر های 12 بیتی رو بخونه و دقت این کنترلر تو نرم افزار 6 رقم اعشار و تو قطعه تراش شده 3 رقم اعشار باشه ( دقت قطعه ساخته شده یک هزارم میلیمتر باشه )و ماشین cnc عین آب روان کار کنه و قیمت این کنترلر 600 هزار تومن باشه
به نظر شما سالی چندتا تو بازار ایران و جهان فروش میره ؟

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
هدف فعلا بازار جهانی نبود چون فک نکنم در سطح جهانی بشه ساخت شما هم سوال مسکنید من جواب بدم بگید ال نیست بل نیست بستگی داره شما با چه قیمتی عرضه کنی جناب پنسیل جر و بحث نه و مباحثه که گاها دوستان پر مدعا کشیدنش به مرافعه

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
خودم جواب سوالتون رو ندادم چون قصدتون دونستن جواب نبود برگردوندنه جواب بود هر چی من میگم بازم میپرسید بازم جواب میدم یچیز دیگه میپرسید ولی جواب نمیدید چرا کتاب اولی رو یا کدهای ای ام سی دو رو یا در مورد اومک و اوزک و اوزاکا رو نخوندید؟

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
پرومکس تحت کن ایتالیا کلوز لوپ سه چهار تومنه با تعداد محور خیلی بالا و تعداد معدودی استفاده نمیکنن ولی زیمنس چینی و هاست تایوان ۸/۵ الی ۱۱ تومنه و در هر شهر به صورت میانگین ماهی سه چهار دستگاه از هر کدوم نصب میشه این وضع ایرانه ممالک دیگه هم همینه صنعتگر بیشتر از هابیست یا دستگاه سازه ترای ارور کنندست اینم جواب

aliila1359

عضو جدید
من هرچه سعی کردم یک راهی پیدا کنم تا این تاپیک به سمت واقع گرایی بچرخه انگار بعضی از دوستان سعی کردن آنقدر سطح پروژه رو بالا ببرن که این تاپیک در حد رویا باقی بمونه . در نیای علم و اندیشه - تخیل خوبه و موجب اختراعات و خلاقیت میشه ولی در عالم تجارت و اقتصاد تخیل جایی نداره . برا همون اولش پرسیدم آیا این پروژه تجاری یا فرهنگی ؟ که جواب این بود این یک پروژهای که باید محصول تولیدی از لحاظ تجاری قابل رقابت با زیمنس باشه .
خیلی خوب ولی نمی دونم بعضی از دوستان چه انتظاری از چندتا دانشجو و کارمند سطح معمولی دارن. یعنی فکر میکنن این جمع دوستانه میتونه یک برد زیمنس یا فانوک رو کپی برابر اصل بزنه ؟ . برفرض ما مشکل نرم افزار رو حل کردیم و از پس مشکل سخت افزار و طراحی مدارات فرکانس بالا و ساخت مدار چاپی 8-10 لایه هم بر اومدیم .هیچ فکر کردید ساده ترین قسمت یعنی همون صفحه کلید رو چیکار باید بکنیم ؟ خودتون میگید که در خوشبینانه ترین حالت در ایران فقط سالی چند ده عدد کنترلر فروش خواهد رفت . آیا شرکتی میشناسید که در سال چند ده عدد صفحه کلید تخصصی برای ما بسازه ؟
به عبارت عامیانه تر کلا برای این قبیل مشکلات نظر شما چیه ؟
در عین حال نمی دونم این همه تاکید شما برای تحلیل کدهای emc2 برای چیه ؟ این نرم افزار یک کامپایلر بسیار سطح پایین و ابتدایی است که میتونه Gcode را کامپایل کنه . یک موتور گرافیکی ابتدایی داره . و چندتا پالس از پورت پرینتر که ماکزیمم سرعتش فکر کنم تا 20 کیلوهرتز باشه تولید میکنه . شبیه همچین نرم افزاری رو میشه دوهفته ای تو بیسک 6 نوشت . آیا شما این رو با یک سیستم مداربسته به قول دوستان با محاسبات اعشاری 80 بیتی و سرعت پالس 25 مگی که باس اترنت و کن و .. داشته باشه و درضمن از سیستم فازی لاجیک هم تو تحلیل و عیب یابی برنامه استفاده کنه و مالتی تسکینگ باشه که در عین حالی که به سروو ها دستور میده رابط کاربریش هم کار کنه و ..... مقایسه میکنید ؟

برفرض از برسی نرم افزار emc2 به برد کنترلر تجاری زیمنس برسیم . اونطوری که من متوجه شدم شما در این پروژه اقتصادی حتی نمی خواهید نسخه آزمایش هم بیرون بدید و مستقیما می خواهید برد را برای رقابت در بازار صنعت گران بفرستید .جون نسخه آزمایشی رو باید قبل از صنعت حداقل تو یک کاراژ یک نفر تست کنه . اینحا من میتونستم براتون مفید باشم چون همانطوری که شما با علم غیب گفتید - من همیشه تو گاراژم . که این گزینه رو هم قبلا رد کردید که شما برای گاراژ دار ها برد نمیسازید .

یکم راجب ابعاد پروژه و یکم راجب توانایی های علمی گروه و یکم راجب توانایی مالی گروه و .... کلا یکم راجب واقعیت ها فکر کنید . این اعضای شکست خورده به قول شما حتی یک گاراژ هابیت هم نداره . اون وقت میخواهید با زیمنس رقابت کنید . حرف ما رو قبول نکردید پس یکم فکر کنید یک نقشه راه بکشید و بعد نتیجه رو در اینجا اعلام کنید .

آخرین ویرایش:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
ماهی چند ده عدد در هر شهر عرض کردم و همچین چیزی که بنده میگم رو چند سال پیش چند نفر نه شرکت ساختن تاکید برای خوندن لینوکس نحوه استفاده از پی ای دی و فاز لاجیک و کتاب تئوری رو هم گفتم اونو ول کردید رو لینوکس قضاوت کردید که مینویسم با سی هست با بیسیک نیست فکر کیبورد پلی کربنات یا همون تاچ روی السیدی و بردهاشم تو ایران و چین شده بنده ۱۸ ساله کارم صنعته الان از غار کهف نیومدم اتفاقا شما دارید ارمانگرایی میکنید ساخت رادونیکس به درد اتاق میخوره بدرد صنعت ایران نمیخوره من ان چه شرط بلاغ بود گفتم خواه پند گیر خواه ملال با تشکر

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
من بشما نگفتم گاراژی خودتون گفتید و من گفتم بازار هدف هابیست ها نیست تست هم خواهد شد در مورد امکانات هم ادرس ملاقات حضوری اعلام کردم در مورد مسایل حقوقی مادی و معنوی نفراتی که حضور پیدا میکنن

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
با شرکت زیمنس رقابت نمیکردیم با یه کنترل ۸۰۲ که مال ده سال پیشه خواستیم رقابت کنیم که تو چین و هندوستان و تایوان دارن تو یه ساختمون یک طبقه بهتر از این کنترلر رو طراحی تولید و توسعه و فروش میکنن به کل دنیا یا من ایکیوم پایینه یا شما زدید جاده خاکی و حرفاتون انحرافیه

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
نوشتن برنامه ای بهتر از ای ام سی دو با بیسیک و ساختن برد پاراللش دو هفته زمان لازم نداره برا ینفر خوب بسازید نیاز به گروه و امکانات و تاپیک نیست

ali199_1991

کاربر بیش فعال
والا کنترلر CNC که خودش یه کامپایلری هست! ساخت نرم افزارش خیلی سخت تر از سخت افزارش هست و البته خود سخت افزارش هم پیچیده هست....!

aliila1359

عضو جدید
فارق از هرگونه اختلاف نظر ها و سو تفاهمات من حاضرم در این پروژه کمک کنم .حتی حاضرم به نظر جمع احترام بزارم و یک سرباز پیاده در این بازی شطرنج بشم .
بااینکه مشکل وقت دارم ولی روزی 3 ساعت وقت آزاذ میکنم .

09148144247 تو تلگرام همیشه آن هستم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
با سلام ممنون بهتره چند نفر از دوستان بصورت حضوری جلسه بزاریم با تشکر مهندس سعادت غایب شدن.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام نظرتون درباره سیستم عامل رییل تایم uC یا MICRIUM چیه؟فکر میکنم برای پروژه بتونه کاربرد داشته باشه.

aliila1359

عضو جدید
راجب میکرو سی یک نسخه ابتدایی از لینوکس است و باید بگم که اون چیزی که من میدونم اینه که ورژن 1, 2 را بیرون داده که با توجه به اینکه این سیستم عامل حدود ۶ الی ۲۴ کیلوبایت از فضای برنامه اشغال می کند و از این بابت منابع حافظه کمتری را در اختیار می گیرد بیشتر بدرد میکرو های آرم 7 و کورتکس m3 میخوره .
بنابر این خیلی برای ما مفید نیست .الان سیستم عامل اندروید جهت طراحی اینترفیس یا همون hid و همینطور جهت موتور گرافیکی ( شکل نهایی قطعه تراش شده ) و برسی خطا های gcode از قبیل برخورد ابزار با تنه ماشین و ..... میتونه گزینه خوبی باشه .که روی رسپ بری نصب میشه .اما راجب مسیر یابی محورها و اینترپولیشن و هسته خود کنترلر پیشنهاد من اینه که کلا مستقل باشه . فقط از واحد اینترفیس دیتا بخونه و بعد قطع بشه و شروع کنه به مسیر یابی محور ها.برای هر دو واحد مجزا رسپ بری میتونه خوب باشه .نسل آینده رسپ بری قراره به قیمت 5 دلار به بازار عرضه بشه .

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقای قهرمانی من هستم. سرماخوردگی شدیدی گرفته بودم الآن هم یکم بهترم خدارو شکر زنده موندم:Dهر چند قبلا دوستمون علم و سواد ما رو برد زیر سوال ولی خب ملاقات حضوری باید کجا باشه؟

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام بله باید مجزا باشه ولی یک قسمت باید fpga باشه.یعنی اندروید از میکرییوم یا میکرو سی یا میکرو کسینوس بهتره؟اندروید رییل تایمه؟

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام سلامت باشید اتفاقا گنهکاران مستحق کرامت و بیسوادان مستحق نواوریند انیشتین کودن و گالیله دیوانه بود از منظر روشنفکران ولی اونا نابغه های جستجو و پافشاری بودند.ادرس ملاقات حضوری رو که پرسید یا هر جای دیگه که دوستان مایل باشند یک جمع برای شروع پروژه کنترلر.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
ابزار که با استراکچر برخورد نمیکنه ممکنه تارت با اسپیندل تصادف کنه یا در میلینگ ابزار با میز تصادف کنه یا با پارت ماشینکاری که مربوط به کنترل نیست مرفوط به خطاهای اپراتور هستش

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام آقای قهرمانی من هستم. سرماخوردگی شدیدی گرفته بودم الآن هم یکم بهترم خدارو شکر زنده موندم:Dهر چند قبلا دوستمون علم و سواد ما رو برد زیر سوال ولی خب ملاقات حضوری باید کجا باشه؟

نظر شما درباره میکرو سی یا میکرییوم یا میکرو کسینوس چیه؟این سه تا یکی هستند یا تفاوت دارند؟اندروید رییل تایم نیست تا جایی که میدونم نه؟شما سر رشته از اف پی جی آ دارید؟زایلینک و اسپارتان و الترا آرم هستند یا اف پی جی آ؟

aliila1359

عضو جدید
یعنی اندروید از میکرییوم یا میکرو سی یا میکرو کسینوس بهتره؟

اینو نمی دونم . ولی طراحی هر نوع اینترفیس تو اندروید به راحتی کار کردن تحت pc است .مثلا اندروید هر نوع صفحه کلید و هرنوع ماوس رو ساپرت میکنه . بهترین موتور گرافیکی بهترین پایگاه داده و قوی ترین سیستم فایل و ... تو اندروید موجوده .گفتم که انگار با pc کار میکنی . اگر بتونیم از اندروید جواب بگببربم پیچیدگی پروژه cnc کنترلر تا حد همون emc2 تقلیل پیدا میکنه .
راجب اینکه اندروید ریل تام است یا نه پیشنهاد من اینه که فقط اینترفیس مبتنی بر سیستم عامل باشه . تو بحث مسیر یابی اصلا احتیاجی به سیستم عامل نیست .ما یک متغر t از جنس زمان داریم
حالا فرض کنید 8 تا هم محور داریم .هر کدام ار این محورها بصورت مستقل ، یک سیستم کنترلی با دوتا ست پوینت ورودی t و x و یک خروجی v و یک فیدبک پوریشن مدل میشه و فرمان میده .

آخرین ویرایش:

aliila1359

عضو جدید
ابزار که با استراکچر برخورد نمیکنه ممکنه تارت با اسپیندل تصادف کنه یا در میلینگ ابزار با میز تصادف کنه یا با پارت ماشینکاری که مربوط به کنترل نیست مرفوط به خطاهای اپراتور هستش

منظورم اینه که کنترلر های مدرن یک واحد
CNC Machine Simulation and NC Verification

80_316_279_think_osp.jpg

دارن که خیلی راحت تو اندروید قابل انجامه .

در ضمن عموما فقط چندتا کلید از صفحه کلید cnc کنترلر پلی کربنات است . بقیش همون کلید نا مسطح است .

maxresdefault.jpg

آخرین ویرایش:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام بله باید مجزا باشه ولی یک قسمت باید fpga باشه.یعنی اندروید از میکرییوم یا میکرو سی یا میکرو کسینوس بهتره؟اندروید رییل تایمه؟
صفحه کلید و اینا و اینترفیس رده های سطح بالای سیستم هستن گرافیک یوزر اینترفیس یا هیومن یوزر اینترفیس یا یه همچین چیزی با هر روشی قابل اجرا هست کیبرد اصلا میتونه تاچ باشه مثل کنترلر های جدید هایدن هاین رییل تایم بودن خود کنترلر یا او اس کنترلر خیلی مهمه این رییل تایم او اس ها اینجور جاها کاربرد دارن و حتما باید از اف پی جی آ استفاده بشه چون من کنترلر بدون اف پی جی ا و ارم و میکرو پروسسور نمیبینم جدیدا یه سطح بالا داره یه سطح پایین رییل تایم که لینک هستن و سطح بالا صرفا مانند واچ داگی برای سطح پایین انجام وظیفه میکنه یچیزی مثل نظارت بر اصلاح خطاهای سطح پایین

بالا