استعداد خودت رو محک بزن ! (متن بروز شده سوالات: پست 1)

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بله نیست (دقیق‌تر بخوام بگم، دارای یک زاویه‌ی بزرگتر از 90 هم هست) ولی من اون مثال رو آوردم که گزاره‌ی مذکور رو رد کنم. همانطور که گفتم، مجموع فاصله‌ها باید از نصف محیط بیشتر و از خود محیط کمتر باشه و این گزاره برای همه‌ی مثلث‌ها صدق می‌کنه.

اين نكته اي كه گفتي رو تا حالا نشنيده بودم. چيز خوبيه. مرسي :gol:
درضمن زاويه بزرگتر از نود نداره مثلث سوالمون

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين نكته اي كه گفتي رو تا حالا نشنيده بودم. چيز خوبيه. مرسي :gol:
درضمن زاويه بزرگتر از نود نداره مثلث سوالمون
چرا دیگه، اندازه‌ی اضلاع 8 و 6 و 4 هستند و 8 از رادیکال (6 به توان 2 + 4 به توان 2) بزرگتره. پس باید زاویه‌ی بین اضلاع 4 و 6 از 90 بزرگتر باشه تا این اتفاق بیفته. (اگه از فرمول تفریق بردارها استفاده کنیم، اندازه‌‌ی زاویه برابر 104 در میاد)

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چرا دیگه، اندازه‌ی اضلاع 8 و 6 و 4 هستند و 8 از رادیکال (6 به توان 2 + 4 به توان 2) بزرگتره. پس باید زاویه‌ی بین اضلاع 4 و 6 از 90 بزرگتر باشه تا این اتفاق بیفته. (اگه از فرمول تفریق بردارها استفاده کنیم، اندازه‌‌ی زاویه برابر 104 در میاد)

آره ببخشيد من اشتباه كردم. حق با تويه :gol:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifبازی و ریاضی:

عدد
13837
رو در سن مبارکتون ضرب کنید و حاصل رو در 73 ضرب کنید، چی بدست آوردید؟ جالبه نه؟ دلیلش رو می تونین بیان کنید؟:biggrin:

---------------------------------------------------------
بچه ها سوال ها رو در جهار موضوع هندسه، هوش، بازی و ریاضی و سوالی از ریاضیات(مثلثات) قرار دادیم، جواب ها چهارشنبه به امید خدا گذاشته میشه طبق قرار و قانون این تاپیک) شاد و سرزنده باشید:gol:

در ادامه دوستان دلیل اینم بگید.
یک عدد سه رقمی انتخاب کن . مثلا 131 ضربدر 7 ضربدر 11 ضربدر 13 کن ... نتیجه چی شد؟ اقا اینم اثبات کنین لطفا
:gol:
هر چی هست بر میگرده به این صفر و یک که دنیا رو تغییر دادن.
حالا سن کامل رو بزنید . مثلا 1392
ضربدر 13837 و ضربدر 73 تقسیم بر 1010101
...
جالب اینجاست هر سالی رو بزنی قبل از تقسیم چهار رقم اول 13 سال اضافه شده به سن.
جابتر اینه که سال 1392 رو ضرب کنی قبل از تقسیم به 1406 میرسی
1492 رو ضرب کنی قبل از تقسیم به 1507
1592 رو ضرب کنی قبل از تقسیم به 1608
به ازای هر صد سال یک عدد اضافه میشه :d:surprised:
4بار این پستو ویرایش کردم.
:d
جالبترش اینجاست که باید در سال 792 عدد روند داشته باشه و 800 بشه اما 799 میشه
یعنی یهو 2 تا تغیر میکنه
(چی گفتممممم):d

آخرین ویرایش:

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در ادامه دوستان دلیل اینم بگید.
یک عدد سه رقمی انتخاب کن . مثلا 131 ضربدر 7 ضربدر 11 ضربدر 13 کن ... نتیجه چی شد؟ اقا اینم اثبات کنین لطفا
7*11*13 رو حساب كن ميشه 1001. حالا اگه عدد سه رقمي رو درش ضرب كني ميشه تكرار خود عدد سه رقمي

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوال هوش:

فرض کنید تعداد نامحدودی طناب با ویژگی های زیر داریم:
این طناب ها ناهمگن هستند
تمامی طناب ها در طول یک ساعت می سوزند ولی با توجه به ویژگی اول، ممکنه بیست درصد یک طناب در 50 دقیقه بسوزه و مابقی اون در ده دقیقه و طناب های دیگه کاملا متفاوت باشند ولی همه این طناب ها به صورت کامل در یک ساعت می سوزند.
خب حالا سوال اینه:
چطوری میشه چهل و پنج دقیقه رو با فقط استفاده از این طناب ها و خاصیت سوختن اندازه گرفت؟:whistle:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از هندسه:

فرض کنید در مثلث ABC طول اضلاع4 ، 6 و 8 هست؛ اگر نقطه O ، نقطه دلخواهی درون مثلث باشه، کدوم یکی از موارد زیر درست هستند؟
1)سی و شش>OA+OB+OC>هجده
2) ده>OA+OB+OC>هشت
3)هجده>OA+OB+OC>نه
4)ده>OA+OB+OC>نه

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از دنیای ریاضیات (مثلثات):

اگر A و B و C زوایای یک مثلث باشند، حداکثر عبارت زیر چقدره؟

(sin(A/2).sin(B/2).sin(C/2
--------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوال بازی و ریاضی:
عدد
13837
رو در سن مبارکتون ضرب کنید و حاصل رو در 73 ضرب کنید، چی بدست آوردید؟ جالبه نه؟ دلیلش رو می تونین بیان کنید؟:biggrin:

---------------------------------------------------------

بچه ها سوال ها رو در چهار موضوع هندسه، هوش، بازی و ریاضی و سوالی از ریاضیات(مثلثات) قرار دادیم، جواب ها چهارشنبه به امید خدا گذاشته میشه طبق قرار و قانون این تاپیک) شاد و سرزنده باشید

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon3.gifجواب سوال هوش:
جواب درست این سوال رو
behnam5670 در پست 16 دادند. باید توجه کرد که اگر یک طناب رو از دو طرف آتش بزنیم، وقتی که دو شعله به هم میرسند در نهایت نیم ساعت زمان گذشته، پس برای اندازه گیری چهل و پنج دقیقه باید همزمان یک طناب رو از دو سمت و یک طناب از یک سمت آتش بزنیم، وقتی که طناب که از دو طرف شعله ور شده به هم میرسند(نیم ساعت)، طناب دومی رو از سمت دیگه آتش می زنیم پس باقی طناب دوم هم در یک ربع خواهد سوخت، به این صورت چهل و پنج دقیقه اندازه گیری شده.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon3.gifسوالی از هندسه:
فرض کنید که نقطه O نقطه دلخواهی در وسط مثلث ABC باشه از O پاره خط هایی به رئوس A و B و C رسم کنید، در این صورت می تونیم بگیم نامساوی های زیر برقرار هستند(فکر میکنید چرا؟)
Untitled.jpg
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon3.gifسوالی از دنیای ریاضیات(مثلثات):

جواب این سوال رو در عکس ضمیمه ببینید(جواب این سوال رو اقای
Mohsen 89در پست شماره 22 گفتند):
Untitled1.jpg

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon3.gifسوالی از بازی و ریاضی:
جواب این سوال رو هم دوستان دادند ولی اولین نفر
amir ghasemiyan در پست شماره 23 گفتند.

آخرین ویرایش:

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

خدمت دوستان عزیز:

amir ghasemiyan

mohsen89

behnam5670

100امتیاز هدیه شد :gol:

باتشکراز جناب olel-albab:gol:

از دوستان هرکدام که تمایل دارند میتونند 4سوال بعدی رو در زمینه: هوش - هندسه - بازی ریاضی - ریاضیات عمومی وتخصصی مطرح کنند .

آخرین ویرایش:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

خدمت دوستان عزیز:

amir ghasemiyan

mohsen89

behnam5670

100امتیاز هدیه شد :gol:

باتشکراز جناب olel-albab:gol:

از دوستان هرکدام که تمایل دارند میتونند 4سوال بعدی رو در زمینه: هوش - هندسه - بازی ریاضی - ریاضیات عمومی وتخصصی مطرح کنند .

سلام
با اجازتون و سؤال‌ها به ترتیب آسون به سخت. دوتای اولی آسون هستند و جفتش یه سؤال حساب میاد :smile:

1_1) سه تا سبد داریم که تووی هر کدوم دو تا مهره هست. سبد اول دو مهره‌ی سفید، سبد دوم دو مهره‌ی سیاه و سبد سوم یه مهره‌ی سفید و یه سیاه. به طور تصادفی یک مهره از سبدها انتخاب می‌کنیم و می‌بینیم که سفیده. احتمال اینکه مهره‌ی دوم اون سبد هم سفید باشه چقدره.

1_2) در یک ساعت دیواری دقیقاً در چه زمانی (برای اولین بار) بعد از ساعت هشت، فاصله‌ی هر دو عقربه‌ی ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار از عدد شش روی ساعت، برابر خواهد بود؟

2) دو نفر سر یه سفره نشسته‌اند و هر کدوم داره نون خودش رو می‌خوره. نفر اول 5 تا نون داره و نفر دوم 3 تا. یدفعه یکی بر اون‌ها وارد می‌شه (به سبک ادبیات قدیم) و این دو نفر برای اینکه رسم مهمون نوازی رو به جا بیارن، هر 8 تا نون رو تووی یه سفره می‌ذارن و با هم به طور برابر می‌خورن. مهمون موقع رفتن، 8 تومن بابت پذیرایی به اون‌ها می‌ده. پول رو به عدالت بین دو نفر تقسیم کنید (اشتباه نکنم مال ورودی سمپاد راهنمایی بوده).

3) این سؤال رو خودم طرح کردم. ارتفاع برج خلیفه 828 متر هست. یه سبد پر از تخم مرغ داریم و می‌خوایم بدونیم استحکام این تخم مرغ‌ها در سقوط از ارتفاع بر حسب متر چقدره. روش کار اینطوریه که از یه ارتفاع معینی از برج، تخم مرغ رو میندازیم، اگه شکست که باید از ارتفاع‌های پایینتر امتحان کنیم (چون ارتفاع دقیق استحکامشون رو میخوایم)، در غیر اینصورت باید از ارتفاعات بالاتر امتحان کنیم. ولی دو تا محدودیت داریم. اول اینکه حداکثر دو تا تخم مرغ حق داریم بشکنیم و بعد از اون باید جواب مساله رو پیدا کرده باشیم و حق پرتاب نداریم. مثلاً اگه در ارتفاع 100 متری تخم مرغی رو شکسته باشیم و الان از 50 متری دوباره تست کردیم و باز هم شکست بازی رو باخته‌ایم مگه اینکه ثابت کنیم همین 50 جواب مساله هست. خلاصه کار ریسکی نمی‌شه کرد. محدودیت دوم در تعداد پرتاب‌ها است. تعداد پرتاب‌ها برای پیدا کردن جواب مسأله هم باید مینیمم باشه (و الا میشه از ارتفاع 1 شروع به انداختن کرد و حداکثر با 828 پرتاب جواب رو پیدا کرد).
جواب مسأله رو در واقع کاربر در نظر میگیره و روشی که شما ارائه میدید باید اون جواب رو اولاً با شکستن حداکثر دو تا تخم مرغ پیدا کنه و دوماً کمترین آزمون و خطا رو داشته باشید.
مشابه این مسأله، پیدا کردن عدد حدس گرفته شده مثلاً از بین 1 تا 100 هست که برای اینکه تعداد سوال‌ها مینیمم بشه می‌پرسیدیم از 50 بزرگتر هست یا نه و بر اساس پاسخ، بازه‌ی جست و جو رو نصف می‌کردیم و دوباره همین روش رو تکرار میکردیم (البته این سوال فرق داره).

4) محاسبه‌ی زاویه‌ی X با ارائه‌ی راه حل در شکل زیر. زاویه‌های روی شکل به ترتیب 10، 70، 60 و 20 هست.
Drawing1.jpg

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
ریاضی
استعداد خودت رو محک بزن !

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوال هوش: تعداد مستطیل ها و مربع های صفحه شطرنج چقدره؟ فقط با راه حل قبول میکنیم:whistle: ..

صفحه شطرنج: 1 مربع بزرگ هست با خانه های 8 در 8 (جلو یکی از صاحب مدالای شطرنج همیشه بازنده می شدم و مهره ها رو تنبیهی جمع می کردم و می شمردم که کم نشه 32 مهره ) روی سوال ویرایش شد ولی من بازم نقل قولش می کنم
خانه ها: 8*8= 64 مربع کوچک با ضلع واحد
64/4=18 مربع متوسط با ضلع 4 واحد
این وقتی کافیه که بخوایم مربع یا مربع هامون در همون قاب شطرنج جا بشه و ملموس و قابل تقسیم بندی واقعی باشه مثل پازل های مقوایی یا پلاستیکی؛ وگرنه تعداد بیشتری هم میشه فرض کرد.
مربع ها: 1+64+18= 83 عدد
مستطیل ها : تعداد ردیف ها به عرض واحد: 8
تعداد ستون ها به عرض واحد:8
تعداد ردیف ها به عرض دوبرابر واحد: 4
تعداد ستون ها به عرض دو برابر واحد: 4
تعداد ستون ها به عرض 4 برابر واحد: 2
تعداد ردیف ها به عرض 2 برابر و 4 برابر واحد: به ترتیب 4 و 2
این تعداد هم حداقل واقعی هست: 8+8+4+4+2+4+2= 32 مستطیل
جواب نهایی 83 مربع و 32 مستطیل

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
با اجازتون و سؤال‌ها به ترتیب آسون به سخت. دوتای اولی آسون هستند و جفتش یه سؤال حساب میاد :smile:

1_1) سه تا سبد داریم که تووی هر کدوم دو تا مهره هست. سبد اول دو مهره‌ی سفید، سبد دوم دو مهره‌ی سیاه و سبد سوم یه مهره‌ی سفید و یه سیاه. به طور تصادفی یک مهره از سبدها انتخاب می‌کنیم و می‌بینیم که سفیده. احتمال اینکه مهره‌ی دوم اون سبد هم سفید باشه چقدره.

1_2) در یک ساعت دیواری دقیقاً در چه زمانی (برای اولین بار) بعد از ساعت هشت، فاصله‌ی هر دو عقربه‌ی ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار از عدد شش روی ساعت، برابر خواهد بود؟

2) دو نفر سر یه سفره نشسته‌اند و هر کدوم داره نون خودش رو می‌خوره. نفر اول 5 تا نون داره و نفر دوم 3 تا. یدفعه یکی بر اون‌ها وارد می‌شه (به سبک ادبیات قدیم) و این دو نفر برای اینکه رسم مهمون نوازی رو به جا بیارن، هر 8 تا نون رو تووی یه سفره می‌ذارن و با هم به طور برابر می‌خورن. مهمون موقع رفتن، 8 تومن بابت پذیرایی به اون‌ها می‌ده. پول رو به عدالت بین دو نفر تقسیم کنید (اشتباه نکنم مال ورودی سمپاد راهنمایی بوده).

3) این سؤال رو خودم طرح کردم. ارتفاع برج خلیفه 828 متر هست. یه سبد پر از تخم مرغ داریم و می‌خوایم بدونیم استحکام این تخم مرغ‌ها در سقوط از ارتفاع بر حسب متر چقدره. روش کار اینطوریه که از یه ارتفاع معینی از برج، تخم مرغ رو میندازیم، اگه شکست که باید از ارتفاع‌های پایینتر امتحان کنیم (چون ارتفاع دقیق استحکامشون رو میخوایم)، در غیر اینصورت باید از ارتفاعات بالاتر امتحان کنیم. ولی دو تا محدودیت داریم. اول اینکه حداکثر دو تا تخم مرغ حق داریم بشکنیم و بعد از اون باید جواب مساله رو پیدا کرده باشیم و حق پرتاب نداریم. مثلاً اگه در ارتفاع 100 متری تخم مرغی رو شکسته باشیم و الان از 50 متری دوباره تست کردیم و باز هم شکست بازی رو باخته‌ایم مگه اینکه ثابت کنیم همین 50 جواب مساله هست. خلاصه کار ریسکی نمی‌شه کرد. محدودیت دوم در تعداد پرتاب‌ها است. تعداد پرتاب‌ها برای پیدا کردن جواب مسأله هم باید مینیمم باشه (و الا میشه از ارتفاع 1 شروع به انداختن کرد و حداکثر با 828 پرتاب جواب رو پیدا کرد).
جواب مسأله رو در واقع کاربر در نظر میگیره و روشی که شما ارائه میدید باید اون جواب رو اولاً با شکستن حداکثر دو تا تخم مرغ پیدا کنه و دوماً کمترین آزمون و خطا رو داشته باشید.
مشابه این مسأله، پیدا کردن عدد حدس گرفته شده مثلاً از بین 1 تا 100 هست که برای اینکه تعداد سوال‌ها مینیمم بشه می‌پرسیدیم از 50 بزرگتر هست یا نه و بر اساس پاسخ، بازه‌ی جست و جو رو نصف می‌کردیم و دوباره همین روش رو تکرار میکردیم (البته این سوال فرق داره).

4) محاسبه‌ی زاویه‌ی X با ارائه‌ی راه حل در شکل زیر. زاویه‌های روی شکل به ترتیب 10، 70، 60 و 20 هست.
مشاهده پیوست 142386
جواب سوال دوم این میشه ایا؟ با وجود سه نفر باید هر کدوم هشت سوم نون بخورند که با این احتساب نفر اول هفت سوم و نفر دوم یک سوم از سهمش رو به نفر سوم دادند. خب اگر بیایم و نسبت بگیریم باید هفت هشتم مبلغ برای نفر اول و یک هشتم برای نفر دوم باشه یعنی به نفر اول هفت تومان و به نفر دوم یک تومن میرسه
جواب سوال ۱-۲ هم میشه هشت و هجده دقیقه تقریبا؟ یا دقیق ترش هشت و هجده دقیقه و بیست و نه ثانیه
فکر کنم جواب سوال آخر هم بیست درجه باشه نه؟

آخرین ویرایش:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه شطرنج: 1 مربع بزرگ هست با خانه های 8 در 8 (جلو یکی از صاحب مدالای شطرنج همیشه بازنده می شدم و مهره ها رو تنبیهی جمع می کردم و می شمردم که کم نشه 32 مهره ) روی سوال ویرایش شد ولی من بازم نقل قولش می کنم
خانه ها: 8*8= 64 مربع کوچک با ضلع واحد
64/4=18 مربع متوسط با ضلع 4 واحد
این وقتی کافیه که بخوایم مربع یا مربع هامون در همون قاب شطرنج جا بشه و ملموس و قابل تقسیم بندی واقعی باشه مثل پازل های مقوایی یا پلاستیکی؛ وگرنه تعداد بیشتری هم میشه فرض کرد.
مربع ها: 1+64+18= 83 عدد
مستطیل ها : تعداد ردیف ها به عرض واحد: 8
تعداد ستون ها به عرض واحد:8
تعداد ردیف ها به عرض دوبرابر واحد: 4
تعداد ستون ها به عرض دو برابر واحد: 4
تعداد ستون ها به عرض 4 برابر واحد: 2
تعداد ردیف ها به عرض 2 برابر و 4 برابر واحد: به ترتیب 4 و 2
این تعداد هم حداقل واقعی هست: 8+8+4+4+2+4+2= 32 مستطیل
جواب نهایی 83 مربع و 32 مستطیل

این سؤال رو از کجا نقل قول کردید؟ :surprised:
نه جوابش خیلی بیشتر از این حرفا می‌شه. من چون توو رشته‌م زیاد با این‌ها سر و کار داشتم برام آسونه و درست نیست جواب بدم، دوستان اگر نتونستند جواب بدند من جواب می‌دم.

جواب سوال دوم این میشه ایا؟ با وجود سه نفر باید هر کدوم هشت سوم نون بخورند که با این احتساب نفر اول هفت سوم و نفر دوم یک سوم از سهمش رو به نفر سوم دادند. خب اگر بیایم و نسبت بگیریم باید هفت هشتم مبلغ برای نفر اول و یک هشتم برای نفر دوم باشه یعنی به نفر اول هفت تومان و به نفر دوم یک تومن میرسه
بله درسته :smile:

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

مشاهده پیوست 142386

سلام
1-1) ميشه يك سوم. چون وقتي اولي سفيد باشه فقط يكي از سبد ها امكان داره سفيد باشه

4) به نظرم شكل يكم مورد داره چون زاويه راس ميشه 20 با زاويه 20 پايين برابره پس بايد اونجا هم يك مثلث متساوي الساقين داشته باشيم
من كه نتونستم حل كنم. ميشه بگين چطور 20 در اومد؟ من كه حساب ميكنم 30 و 40 هم درست ميشه.
56435522379967829311.jpg

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
این سؤال رو از کجا نقل قول کردید؟ :surprised:
نه جوابش خیلی بیشتر از این حرفا می‌شه. من چون توو رشته‌م زیاد با این‌ها سر و کار داشتم برام آسونه و درست نیست جواب بدم، دوستان اگر نتونستند جواب بدند من جواب می‌دم.
ایمممم من جوابشو دادم بعد دیدم پستو ویرایش کردن و بجاش گذاشتن خیلی ممنون!!
بعدم اون همه تایپ حذفش نکردم تا کسی که جوابو می دونه بیاد و بگه... می دونستم جوابش بیشتر از اینه با گراف و اینا حل میشه منتها من تجربی خوندم و همین قدرشو بلدم...

zahrajoon65

عضو جدید
گمونم با استفاده از بیز میشه 2/3 مخرجش میشه 1/2 صورت هم 1/3 .

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب سوال ۱-۲ هم میشه هشت و هجده دقیقه تقریبا؟ یا دقیق ترش هشت و هجده دقیقه و بیست و نه ثانیه
فکر کنم جواب سوال آخر هم بیست درجه باشه نه؟
قسمت اول که صحیحه، 7 به 1 هست. ;)
در مورد ساعت، فکر کنم راه حلتون درست بوده منتهی توو ضرب و تقسیمتون یه ذره بیشتر دقت کنید. :)
بله جواب 20 می‌شه (به خاطر این جواب نهایی رو گفتم که یه خورده راه حلش دور از ذهنه) ولی بدون راه حل قبول نیست. :redface:

سلام
1-1) ميشه يك سوم. چون وقتي اولي سفيد باشه فقط يكي از سبد ها امكان داره سفيد باشه

4) به نظرم شكل يكم مورد داره چون زاويه راس ميشه 20 با زاويه 20 پايين برابره پس بايد اونجا هم يك مثلث متساوي الساقين داشته باشيم
من كه نتونستم حل كنم. ميشه بگين چطور 20 در اومد؟ من كه حساب ميكنم 30 و 40 هم درست ميشه.
مشاهده پیوست 142396
سلام امیرآقا دوست خوبم عیدتون مبارک :gol:
1_1) اشتباهه
4) بله شکل از لحاظ ابعاد مشکل داره ولی مشکلی در کلیت مسأله ایجاد نمی‌کنه(در واقع یه خورده هم عمداً این کار رو کردم تا بیشتر سعی کنید با راه‌های هندسی حل کنید).
علت اینکه 30 و 40 هم جور در میاد اینه که احتمالا آخر کار 4 معادله‌ی 4 مجهولی برای اون 4 زاویه نوشتید ولی اون معادلات دترمینانشون صفر هست و بینهایت جواب دارند. در واقع اگه یکی از معادلات رو توو اون یکی قرار بدید، حالت بدیهی پیش میاد. روی شکل باید کار بشه.

ایمممم من جوابشو دادم بعد دیدم پستو ویرایش کردن و بجاش گذاشتن خیلی ممنون!!
بعدم اون همه تایپ حذفش نکردم تا کسی که جوابو می دونه بیاد و بگه... می دونستم جوابش بیشتر از اینه با گراف و اینا حل میشه منتها من تجربی خوندم و همین قدرشو بلدم...

منظوری نداشتم تلاشتون جای تحسین داره. اولین مشکل راه حلتون اینه که همپوشانی رو در نظر نگرفتید. برای مربع‌های 2 در 2، مثلاً سطر اول و دوم رو در نظر گرفتید و سطر سوم و چهارم رو. ولی سطر دوم و سوم رو در نظر نگرفتید. یا اینکه 64/4 میشه 16 نه 18.

گمونم با استفاده از بیز میشه 2/3 مخرجش میشه 1/2 صورت هم 1/3 .
درسته :)
می‌شه ساده‌تر هم بیان کرد.
وقتی یکی سفیده، پس یا از جعبه‌ی اول هست یا سوم. بسته به انتخابمون چند حالت به وجود میاد:
سبدی که برداشتیم سبد اول، و مهره‌، مهره‌ی سفید اول اون سبد بوده. در نتیجه اون یکی مهره هم سفید هست.
سبدی که برداشتیم سبد اول، و مهره‌، مهره‌ی سفید دوم اون سبد بوده. در نتیجه اون یکی مهره هم سفید هست.
سبدی که برداشتیم سبد سوم، و مهره‌، تنها مهره‌ی سفید اون سبد بوده. در نتیجه اون یکی مهره سیاهه.
پس احتمال اینکه اون یکی مهره هم سفید باشه، 2 از سه هست.
توو نگاه اول به نظر میاد که احتمال باید 1/2 باشه، چون به هر حال یا سبد اول رو برداشتیم یا سبد سوم رو که اگه اولی باشه قطعاً اون یکی هم سفیده و اگه سومی باشه، قطعاً اون یکی سیاهه ولی دقت شود که ما یه مهره برداشتیم نه یه سبد.

باز این سبد و مهره یه خورده درکش آسون‌تره. به من اول بار گفته بودند خونواده‌ای دو تا فرزند داره، اگه یکیش پسر باشه، احتمال اینکه اون یکی هم پسر باشه چقدره (که به نظر میاد جواب 1/2 باشه چون هیچ ربطی به هم ندارند) ولی جوابش 2/3 میشه! (چون حالت دختر دختر حذف میشه!)

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

مشاهده پیوست 142386

براي سوال سه فكر كنم جواب بشه حداكثر41 پرتاب

روش محاسبه هم اينطوريه كه اگه ارتفاع برج رو به 18 قسمت تقسيم كنيم و مثلا از ارتفاع 46 متري نشكست و از ارتفاع 92 متري شكست يعني جواب بين 47 تا 91 هست.حالا ميتونيم دومتر دومتر بريم. يعني 48 رو تست كنيم اگه شكست پس جواب 47 و اگر نشكست ميريم 50 رو تست ميكنيم و به همين ترتيب پيش ميريم

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام امیرآقا دوست خوبم عیدتون مبارک :gol:
1_1) اشتباهه
4) بله شکل از لحاظ ابعاد مشکل داره ولی مشکلی در کلیت مسأله ایجاد نمی‌کنه(در واقع یه خورده هم عمداً این کار رو کردم تا بیشتر سعی کنید با راه‌های هندسی حل کنید).
علت اینکه 30 و 40 هم جور در میاد اینه که احتمالا آخر کار 4 معادله‌ی 4 مجهولی برای اون 4 زاویه نوشتید ولی اون معادلات دترمینانشون صفر هست و بینهایت جواب دارند. در واقع اگه یکی از معادلات رو توو اون یکی قرار بدید، حالت بدیهی پیش میاد. روی شکل باید کار بشه.

می‌شه ساده‌تر هم بیان کرد.
وقتی یکی سفیده، پس یا از جعبه‌ی اول هست یا سوم. بسته به انتخابمون چند حالت به وجود میاد:
سبدی که برداشتیم سبد اول، و مهره‌، مهره‌ی سفید اول اون سبد بوده. در نتیجه اون یکی مهره هم سفید هست.
سبدی که برداشتیم سبد اول، و مهره‌، مهره‌ی سفید دوم اون سبد بوده. در نتیجه اون یکی مهره هم سفید هست.
سبدی که برداشتیم سبد سوم، و مهره‌، تنها مهره‌ی سفید اون سبد بوده. در نتیجه اون یکی مهره سیاهه.
پس احتمال اینکه اون یکی مهره هم سفید باشه، 2 از سه هست.
توو نگاه اول به نظر میاد که احتمال باید 1/2 باشه، چون به هر حال یا سبد اول رو برداشتیم یا سبد سوم رو که اگه اولی باشه قطعاً اون یکی هم سفیده و اگه سومی باشه، قطعاً اون یکی سیاهه ولی دقت شود که ما یه مهره برداشتیم نه یه سبد.

باز این سبد و مهره یه خورده درکش آسون‌تره. به من اول بار گفته بودند خونواده‌ای دو تا فرزند داره، اگه یکیش پسر باشه، احتمال اینکه اون یکی هم پسر باشه چقدره (که به نظر میاد جواب 1/2 باشه چون هیچ ربطی به هم ندارند) ولی جوابش 2/3 میشه! (چون حالت دختر دختر حذف میشه!)

سلام بهنام جان. عيد تو هم مبارك :gol: خيلي وقت بود نيومده بودي. دلمون برات تنگ شده بود

بله من بي دقتي كردم تو خوندن سوال. ببخشيد

ولي بهنام جان يك سوال برام پيش اومد.
ما يك مهره رو برداشتيم. كار نداريم با چه احتمالي. فقط مهم اينه كه سفيد بوده. پس فقط ممكنه از دو سبد بوده باشه.
حالا احتمال 50 - 50 هست. يا سفيده يا سياه. ديگه به مهره قبلي كار نداريم كه سفيده بوده يا نه
ميشه بشكافيش؟ :D

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
براي سوال سه فكر كنم جواب بشه حداكثر41 پرتاب

روش محاسبه هم اينطوريه كه اگه ارتفاع برج رو به 18 قسمت تقسيم كنيم و مثلا از ارتفاع 46 متري نشكست و از ارتفاع 92 متري شكست يعني جواب بين 47 تا 91 هست.حالا ميتونيم دومتر دومتر بريم. يعني 48 رو تست كنيم اگه شكست پس جواب 47 و اگر نشكست ميريم 50 رو تست ميكنيم و به همين ترتيب پيش ميريم
واقعاً همین که صورت سؤال رو متوجه شدین واقعاً خودش کلیه! بقیه‌ی جاها یکی می‌گفت تخم مرغ از 1 متری هم میشکنه یکی می‌گفت تخم مرغ‌ها تموم میشه و ...!
این دو متر دو متر یه خورده مشکل زا هست. اگه توو 46 نشکست، توو 92 شکست و توو 48 هم شکست، نمیشه گفت جواب 47 هست. ممکنه توو خود 47 هم بشکنه که در این حالت جواب میشه 46، یا ممکنه توو 47 نشکنه و جواب بشه 47.

zahrajoon65

عضو جدید

ما يك مهره رو برداشتيم. كار نداريم با چه احتمالي. فقط مهم اينه كه سفيد بوده. پس فقط ممكنه از دو سبد بوده باشه.
حالا احتمال 50 - 50 هست. يا سفيده يا سياه. ديگه به مهره قبلي كار نداريم كه سفيده بوده يا نه
اتفاقا کار داریم که با چه احتمالی سفید شده چون قبلش که نمیدونیم چی بوده!

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام بهنام جان. عيد تو هم مبارك :gol: خيلي وقت بود نيومده بودي. دلمون برات تنگ شده بود

بله من بي دقتي كردم تو خوندن سوال. ببخشيد

ولي بهنام جان يك سوال برام پيش اومد.
ميشه بشكافيش؟ :D

بله پیام‌هات رو هم دیدم که به یادم بودی :gol: در مورد این موضوع توو پروفایلت توضیح میدم :smile:
------------------------------------------------------------------------------------------------
راستش یه خورده شکافتنش سخته. ممکنه مثلاً شما چیزی که میگم رو قبول کنید و یه نفر دیگه نه.
باز هم اینطوری شروع کنم که ما یه مهره رو برداشتیم نه یه سبد رو. ولی میتونیم به سبد تعمیمش بدیم. یعنی وقتی ما یه مهره‌ برداشتیم و سفید در اومده، این مهره به احتمال 2/3 از سبد اول و به احتمال 1/3 از سبد سوم هست (چون سبد اول دو تا سفید داره و سبد سوم یدونه).
حالا میشه اینطوری گفت که ما به احتمال 2/3، سبد اول رو برداشته‌ایم و به احتمال 1/3 سبد سوم رو. پس احتمال اینکه مهره‌ی بعدی سفید باشه میشه 2/3 ضربدر 1 بعلاوه‌ی 1/3 ضربدر 0 = 2/3

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
واقعاً همین که صورت سؤال رو متوجه شدین واقعاً خودش کلیه! بقیه‌ی جاها یکی می‌گفت تخم مرغ از 1 متری هم میشکنه یکی می‌گفت تخم مرغ‌ها تموم میشه و ...!
این دو متر دو متر یه خورده مشکل زا هست. اگه توو 46 نشکست، توو 92 شکست و توو 48 هم شکست، نمیشه گفت جواب 47 هست. ممکنه توو خود 47 هم بشکنه که در این حالت جواب میشه 46، یا ممکنه توو 47 نشکنه و جواب بشه 47.

بله چه نكته ظريفي. خب يكي درميون ميندازيم ولي از ارتفاع هاي فرد. يعني 47-49-51 و ...

میشه 8:22 دقیقه (تقریبا)؟؟

كمتر از 20 دقيقه بايد باشه. چون وقتي از 8 ميگذره عقربه ساعت شمار به سمت بالا ميره يعني به دوازده نزديك ميشه پس بايد حدود 19 باشه

از اونجايي كه هر 15 دقيقه عقربه ساعت شمار به اندازه يك دقيقه تغيير ميكنه من فكر كنم حدود 8:18 باشه

اتفاقا کار داریم که با چه احتمالی سفید شده چون قبلش که نمیدونیم چی بوده!

متوجه تفاوتش نميشم.
خب هر چي بوده. ما كاري بهش نداريم. من ميگم اين كه گفته شده مهره سفيده يعني سبد دومي نيست.فقط همين!يا به عبارتي الان سبدي داريم كه يك مهره داره و 50-50 احتمال داره مهره سفيد يا سياه باشه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
از اونجایی که احتمالا تحمل ضربه ی تخم مرغ کمه از 4 متری شروع میکنیم به انداختن
اگه شکست فاصله رو نصف می کنیم و اگه بازم شکست که میشه 1 متر
اگه تو 4 متر نشکست 4 متر 4 متر میریم بالا هرجا که شکست 2 متر میایم پایین و تخم مرغ بعدیه رو میندازیم اگه شکست یه متر کمترش میشه حد تحمل تخم مرغ اگه نشکست یه متر ارتفاع رو اضافه می کنیم
بدین ترتیب کوتاه ترین راه برای بدست آوردن فاصله ی مورد نظر بدست میاد
درسته؟!

آخرین ویرایش:

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بله پیام‌هات رو هم دیدم که به یادم بودی :gol: در مورد این موضوع توو پروفایلت توضیح میدم :smile:
------------------------------------------------------------------------------------------------
راستش یه خورده شکافتنش سخته. ممکنه مثلاً شما چیزی که میگم رو قبول کنید و یه نفر دیگه نه.
باز هم اینطوری شروع کنم که ما یه مهره رو برداشتیم نه یه سبد رو. ولی میتونیم به سبد تعمیمش بدیم. یعنی وقتی ما یه مهره‌ برداشتیم و سفید در اومده، این مهره به احتمال 2/3 از سبد اول و به احتمال 1/3 از سبد سوم هست (چون سبد اول دو تا سفید داره و سبد سوم یدونه).
حالا میشه اینطوری گفت که ما به احتمال 2/3، سبد اول رو برداشته‌ایم و به احتمال 1/3 سبد سوم رو. پس احتمال اینکه مهره‌ی بعدی سفید باشه میشه 2/3 ضربدر 1 بعلاوه‌ی 1/3 ضربدر 0 = 2/3

آها. الان افتاد مرسي ;)

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله چه نكته ظريفي. خب يكي درميون ميندازيم ولي از ارتفاع هاي فرد. يعني 47-49-51 و ...

باز هم همون مشکل وجود داره. اگه توو 92 بشکنه توو 47 نشکنه و دوباره توو 49 بشکنه ما اطلاعی از 48 نداریم. ممکنه توو 48 بشکنه یا نه که توو جواب تأثیر داره.

از اونجایی که احتمالا تحمل ضربه ی تخم مرغ کمه از 4 متری شروع میکنیم به انداختن
اگه شکست فاصله رو نصف می کنیم و اگه بازم شکست که میشه 1 متر
اگه تو 4 متر نشکست 4 متر 4 متر میریم بالا هرجا که شکست 2 متر میایم پایین و تخم مرغ بعدیه رو میندازیم اگه شکست یه متر کمترش میشه حد تحمل تخم مرغ اگه نشکست یه متر ارتفاع رو اضافه می کنیم
بدین ترتیب کوتاه ترین راه برای بدست آوردن فاصله ی مورد نظر بدست میاد
درسته؟!

احتمالی در مورد تخم مرغ نباید بکنیم. اصلاً فرضاً تخم مرغ نیست و یه میوه هست.
اگه 4 متر 4 متر بریم ممکنه تا آخرش نشکنه و بیش از 200 پرتاب داشته باشیم که خیلی بیشتر از جواب مساله هست.

در مورد ساعت هم هیچ کدوم از جواب ها درست نبود. در ضمن باید جواب به صورت ساعت، دقیقه، ثانیه و حتی صدم ثانیه داده بشه.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باز هم همون مشکل وجود داره. اگه توو 92 بشکنه توو 47 نشکنه و دوباره توو 49 بشکنه ما اطلاعی از 48 نداریم. ممکنه توو 48 بشکنه یا نه که توو جواب تأثیر داره.

پس با اين حساب بايد يكي يكي چك بشه ديگه. اينطوري باشه بايد 23 قسمت بشه. هر قسمت هم 36 متر ارتفاعش ميشه. پس در كل بايد حداكثر 58 پرتاب داشته باشيم. آره؟