◀ درخواست های شما (برنامه ریزی تولید)

arezoo-a

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی چیزی راجع به الگوریتم SPT و الگوریتم EDD میدونه؟؟؟:que::que:
در حد یه صفه میخوام که فقط بفهمم چی به چیه؟؟؟:warn:
خیلی هم زود میخوام لطفا:redface:

پری ماه

عضو جدید
درخواست مقاله در مورد برنامه ریزی تولید

درخواست مقاله در مورد برنامه ریزی تولید

سلام دوستان
من یه مطلب جامع و کامل در مورد برنامه ریزی تولید در کارخانجات صنایع غذایی میخوام اینکه چیکار باید بکنیم و کلا از کجا باید شروع کنیم ؟ . من به تازگی تو یه شرکت مربوط به صنایع غذایی استخدام شدم و هیچ سابقه ای هم در این مورد ندارم . اگه ممکنه دوستان منو راهنمایی کنن . متشکرم

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من یه مطلب جامع و کامل در مورد برنامه ریزی تولید در کارخانجات صنایع غذایی میخوام اینکه چیکار باید بکنیم و کلا از کجا باید شروع کنیم ؟ . من به تازگی تو یه شرکت مربوط به صنایع غذایی استخدام شدم و هیچ سابقه ای هم در این مورد ندارم . اگه ممکنه دوستان منو راهنمایی کنن . متشکرم

در تاپیک برنامه ریزی مشکلتون رو مطرح نمائید تا درموردش بحث کنیم.

پری ماه

عضو جدید
در تاپیک برنامه ریزی مشکلتون رو مطرح نمائید تا درموردش بحث کنیم.

ممنون از اینکه زحمت انتقالش رو کشیدید .:gol:
اطلاعات تخصصی در مورد برنامه ریزی تولید میخوام . در واقع شیوه برنامه ریزی به صورت اجرایی . اینکه چیکار باید بکنیم و از کجا باید شروع کنیم ؟ راستی دوستان برای تقویت زبان تخصصی در حد مکالمه قوی با شرکت های خارجی کسی راهکار یا کتابی می شناسه که معرفی کنه ؟

linktaz

کاربر بیش فعال
ممنون از اینکه زحمت انتقالش رو کشیدید .:gol:
اطلاعات تخصصی در مورد برنامه ریزی تولید میخوام . در واقع شیوه برنامه ریزی به صورت اجرایی . اینکه چیکار باید بکنیم و از کجا باید شروع کنیم ؟ راستی دوستان برای تقویت زبان تخصصی در حد مکالمه قوی با شرکت های خارجی کسی راهکار یا کتابی می شناسه که معرفی کنه ؟
نوع توليد چگونه است؟دستگاه ها و فرايند بصورت سري(خطي )است يا موازي؟OPC توليد يك محصول را داريد؟معمولا در برنامه ريزي انبوه در ايران از MRP استفاده ميشود.لطفا ً اطلاعات اندكي در مورد خط توليد بفرمائيد تا با هم در مورد برنامه ريزي آن بحث كنيم.

در مورد كتاب هم بايد در تاپيك مخصوص به خودش مطرح نمائيد تا سريعتر به جواب برسيد.

engineer84

عضو جدید
مقاله درباره برنامه ريزي توليد

مقاله درباره برنامه ريزي توليد

سلام دوستان
چند مقاله فارسي يا يك مقاله انگليسي مرتبط با درس برنامه ريزي توليد مي خواهم. درباره SPT يا EDD باشه بهتره. لطفا سريعتر بايد تا آخر هفته يك پروژه با اين موضوع تحويل بدم.

linktaz

کاربر بیش فعال
راستش اطلاعات چنداني در اين مورد ندارم.خوشحال ميشم اگر كسي در اين مورد اطلاعاتي داره در اختيار بقيه دوستان بذاره.

arezoo-a

عضو جدید
خودم ی چیزایی پیدا کردم میذارم اگه کسی خواس بعدا

رويكردهاي ابتكاري براي زمانبندي:
يك روش ابتكاري يا هيورستيك در واقع يك قانون سرانگشتي است;يعني قاعده اي است كه بيشتر مبتني بر تجربه مي باشد تا مبتني بر تئوري دقيق.
به تجربه ثابت گرديده است مه روش هاي ابتكاري نيازهاي كاربر را در زمينه حل مساله براورده مي سازد .به عبارت ديگر هر چند اثبات دقيق و تضمين كافي براي اينكه يك روش ابتكاري به جواب بهينه برسد وجود ندارد,با اين حال اين روش ها كارايي خود را در دستيابي به جواب بهينه يا نزديك به بهينه نشان داده اند .
مزيت روش هاي ابتكاري,سادگي عمليات و كاهش محاسبات در انها مي باشد,به طوريكه كاربر,فاصله گرفتن از جواب بهينه را(تا حدي معقول)به ازاي كاهش محاسبات و حل سريعتر مساله قبول مي كند.همچنين روش هاي ابتكاري از جمله مهم ترين روش هايي هستند كه در حل مسائلي كه راه حلي قطعي براي انها وجود ندارد از كارايي بالايي برخوردار هستند(در اين حالت كاهش زمان حل در مقابل راه حل ارائه شده از اهميت كمتري برخوردار است .)در مسائل واقعي با ابعاد بزرگ دستيابي به جواب بهينه بسيار دشوار مي باشد مگر با بكارگيري روش هاي شمارشي مانند شاخه و كران.
اگر زمان بندي بهينه در زماني معقول بدست نيايد,دانش و تجربه سيستم بكار گرفته مي شود تا جوابي بدست ايد كه هرچند بهينه نيست وليكن از متوسط جواب ها بهتر است.
در اين قسمت ,ان دسته از روش هاي ابتكاري يا هيورستيك را بررسي مي كنيم كه بدين نحو عمل مي كنند.
همچنين لازم به ذكر است كه عمده ترين مشكل روش هاي هيوريستيك اين است كه ممكن است براي مسائل بزرگ,زمان محاسباتي بالايي روي كامپيوتر نياز داشته باشند.

روش ابتكاريكوتاهترين زمان پردازش(SPT):“
قاعده SPT برحسب معيارهاي خاصي از عملكرد,جواب بهينه را ارائه مي دهد.در اين روش,ابتدا كارها بر حسب زمان فرايند,به ترتيب صعودي مرتب مي شوند,يعني كار با كوتاهترين زمان فرايند دراول صف قرار ميگيرد . برنامه زمانبندي كه با استفاده از اين قاعده توسعه مي يابد,متوسط زمان جريان مواد در سيستم را كمينه مي سازد.
روش ابتكاري SPT بر حسب معيارهاي ذيل,زمانبندي بهينه را براي سيستم هاي تك ماشيني ارائه مي دهد :
n/1//c(متوسط زمان تكميل را كمينه مي كند )
)n/1//wمتوسط زمان انتظار را كمينه مي كند)
n/1//L(متوسط زمان تاخير يا مغايرت را كمينه مي كند )
n/1//N[SUB]U[/SUB](متوسط كارهاي ناتمام را كمينه مي كند)
n/1//N[SUB]W[/SUB](متوسط كارهاي در انتظار ميان ماشين ها را كمينه مي كند)
كانوي و ماكسول عملكرد (SPT)را در يك سيستم mماشيني مورد بررسي قرار دادند.انها دريافتند كه در سيستم چند ماشيني قاعده ,sptمزيت خود را در بيشينه سازي خروجي كه در حالت تك ماشيني از ان برخوردار بود,همچنان حفظ كرده و حتي وجود داده هاي ناقص در مورد زمان هاي فرايند نيز اثر زيادي بر عمليات sptنخواهد داشت .
هنگام استفاده از قاعده sptبراي زمان بندي توليد در حالت چند ماشيني,زمان فرايند براي يك كار عموما به صورت مجموع زمان هاي فرايند براي ان كار روي كليه ماشين ها محاسبه مي شود.در اين سيستم كليه ماشين ها يك برنامه زمان بندي مشابه خواهند داشت.با اين وجود,كارها مي توانند روي يك ماشين,برحسب زمان فرايند براي هر كار روي ان ماشين,زمان بندي شوند .

روش ابتكاري EDD :
طبق اين روش,كارها به ترتيب موعد تحويلشان تحت عمليات قرار مي گيرند. يعني ابتدا كاري كه زودترين موعد تحويل را دارد تحت عمليات قرار مي گيرد,سپس كار بعدي با زودترين موعد تحويل در بين بقيه كارها و الي اخر.براي مساله تك ماشيني,با يك توالي به صورت ذيل حداكثر تاخير كمينه مي گردد:
d[SUB]i(1)[/SUB]<=d[SUB]i(2)[/SUB]<=d[SUB]i(3)[/SUB]<=….<=d[SUB]i(n)[/SUB]
به طوريكه d[SUB]i(k)[/SUB]موعد تحويل كاري است كه در رديف kام توالي كارها قرار دارد.
با اين قاعده همچنين T[SUB]max[/SUB]يعني حداكثر ديركرد را كمينه مي كند .
قاعده ديگري كه برموعد تحويل مبتني است,قاعده نرخ بحراني است كه مي تواند داراي شكل هاي متعددي باشد .
در عمومي ترين شكل,نرخ بحراني به صورت زير است:
نرخ بحراني=
بنابراین استفاهده از قاعده نرخ بحرانی نیازمند براوردی از زمان پیشبرد یا زمان صف باقیمانده برای کار مورد نیاز می باشد .کارها بر حسب نرخ نزولی شان به ترتیب نزولی به صعودی مرتب می شوند . مزیت عمده قوانین مبتنی بر زمان فرایند (مانند SPT ) کاهش واریانس مغایرت زمان تحویل و نیز کاهش تعداد کارهایی است که انجام ان ها با دیرکرد مواجه می شود.

linktaz

کاربر بیش فعال
با تشکر از دوست خوبمون که نتیجه تحقیق خودشون رو اینجا گذاشتن گفتم شاید یه توضیح کوتاهی لازم باشه بعضی از عزیزان که آشنائی با این مبحث رو ندارند در جریان باشند:

فعالیتهای سیستم غیر پیوسته را میتوان در قالب یک سیستم خط انتظار مجسم کرد.سفارشها  در هر کارگاه برای انجام در خط انتظار قرار میگیرند.تعیین توالی انجام این سفارشها را تعیین اولویت مینامند.و  تصمیم گیری در این زمینه بسیار مهم است.

روش SPT   یا  Shortest Processing Time

این روش ترتیب انجام سفارشها را بر اساس کوتاهترین زمان انجام آنها تنظیم میکند.مثلا اگر ما سفارشهائی به شرح جدول زیر داشته باشیم:

نام سفارشزمان تولید
الف4
ب2
ج8
د5

SPT این سفارشات را بصورت جدول زیر مرتب میکند:

ترتیب سفارشزمان انجاممدت زمانی که سفارش در سیستم است
ب22
الف46
د511
ج819

مدت زمان تکمیل سفارشات : 19 روز
متوسط زمان انجام سفارش:4.75=19/4

آخرین ویرایش:

linktaz

کاربر بیش فعال
خودم ی چیزایی پیدا کردم میذارم اگه کسی خواس بعدا

روش ابتكاريكوتاهترين زمان پردازش(SPT):“
قاعده SPT برحسب معيارهاي خاصي از عملكرد,جواب بهينه را ارائه مي دهد.در اين روش,ابتدا كارها بر حسب زمان فرايند,به ترتيب صعودي مرتب مي شوند,يعني كار با كوتاهترين زمان فرايند دراول صف قرار ميگيرد . برنامه زمانبندي كه با استفاده از اين قاعده توسعه مي يابد,متوسط زمان جريان مواد در سيستم را كمينه مي سازد.
روش ابتكاري SPT بر حسب معيارهاي ذيل,زمانبندي بهينه را براي سيستم هاي تك ماشيني ارائه مي دهد :
n/1//c(متوسط زمان تكميل را كمينه مي كند )
)n/1//wمتوسط زمان انتظار را كمينه مي كند)
n/1//L(متوسط زمان تاخير يا مغايرت را كمينه مي كند )
n/1//N[SUB]U[/SUB](متوسط كارهاي ناتمام را كمينه مي كند)
n/1//N[SUB]W[/SUB](متوسط كارهاي در انتظار ميان ماشين ها را كمينه مي كند)
كانوي و ماكسول عملكرد (SPT)را در يك سيستم mماشيني مورد بررسي قرار دادند.انها دريافتند كه در سيستم چند ماشيني قاعده ,sptمزيت خود را در بيشينه سازي خروجي كه در حالت تك ماشيني از ان برخوردار بود,همچنان حفظ كرده و حتي وجود داده هاي ناقص در مورد زمان هاي فرايند نيز اثر زيادي بر عمليات sptنخواهد داشت .
هنگام استفاده از قاعده sptبراي زمان بندي توليد در حالت چند ماشيني,زمان فرايند براي يك كار عموما به صورت مجموع زمان هاي فرايند براي ان كار روي كليه ماشين ها محاسبه مي شود.در اين سيستم كليه ماشين ها يك برنامه زمان بندي مشابه خواهند داشت.با اين وجود,كارها مي توانند روي يك ماشين,برحسب زمان فرايند براي هر كار روي ان ماشين,زمان بندي شوند .

روش ابتكاري EDD :
طبق اين روش,كارها به ترتيب موعد تحويلشان تحت عمليات قرار مي گيرند. يعني ابتدا كاري كه زودترين موعد تحويل را دارد تحت عمليات قرار مي گيرد,سپس كار بعدي با زودترين موعد تحويل در بين بقيه كارها و الي اخر.براي مساله تك ماشيني,با يك توالي به صورت ذيل حداكثر تاخير كمينه مي گردد:
d[SUB]i(1)[/SUB]<=d[SUB]i(2)[/SUB]<=d[SUB]i(3)[/SUB]<=….<=d[SUB]i(n)[/SUB]
به طوريكه d[SUB]i(k)[/SUB]موعد تحويل كاري است كه در رديف kام توالي كارها قرار دارد.
با اين قاعده همچنين T[SUB]max[/SUB]يعني حداكثر ديركرد را كمينه مي كند .
قاعده ديگري كه برموعد تحويل مبتني است,قاعده نرخ بحراني است كه مي تواند داراي شكل هاي متعددي باشد .
در عمومي ترين شكل,نرخ بحراني به صورت زير است:
نرخ بحراني=
بنابراین استفاهده از قاعده نرخ بحرانی نیازمند براوردی از زمان پیشبرد یا زمان صف باقیمانده برای کار مورد نیاز می باشد .کارها بر حسب نرخ نزولی شان به ترتیب نزولی به صعودی مرتب می شوند . مزیت عمده قوانین مبتنی بر زمان فرایند (مانند SPT ) کاهش واریانس مغایرت زمان تحویل و نیز کاهش تعداد کارهایی است که انجام ان ها با دیرکرد مواجه می شود.
در مورد پارامترهایی که عنوان کردی میتونی یه توضیح کوتاهی بدی؟

fasaneh

عضو جدید
بهره وری

بهره وری

نحوه محاسبه آکورد درشرکت های تازه تاسیس باتوجه به در دسترس نبودن زمانسنجی استاندارد

arezoo-a

عضو جدید
مرسي از توضيحتون :)
كدوم پارامترها رو مي گيد ؟‌:دي di ها كه موعد زمان تحويله !

arezoo-a

عضو جدید
من یه سری پاورپوینت از یکی از استادمون دارم ... بعدا میذارم برات شاید به دردت بخوره ;)

اونا مدل های کارگاهی و دسته ای و پیوسته و اینا بود که استا راجع بهشون اصن حرف نزد منم الان یادم نیس فقط می دونم می گفت مربوط به نوع تولیدی و روش های تولیده!

linktaz

کاربر بیش فعال
من یه سری پاورپوینت از یکی از استادمون دارم ... بعدا میذارم برات شاید به دردت بخوره ;)

اونا مدل های کارگاهی و دسته ای و پیوسته و اینا بود که استا راجع بهشون اصن حرف نزد منم الان یادم نیس فقط می دونم می گفت مربوط به نوع تولیدی و روش های تولیده!
منتظریم

zeinab noroozi

عضو جدید
منم میخوام م م .....مقاله راجع به مدل های تولید یا برنامه ریزی تولید ادغامی یا scm....خواهش میکنم اگه کسی چیزی میدونه ج بده ه

linktaz

کاربر بیش فعال
3 سوال برنامه ريزي توليد...

3 سوال برنامه ريزي توليد...

سلام.از دوستان عزيز،كسي ميتونه سوالهاي موجود در فايل ضميمه رو جواب بده؟
(از فايل ضميمه ديكي از دوستان همين فرم برداشته شده)
سوالهاي خوب و كاربردي هستش...

پیوست ها

• pl.pdf
    478.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

arshadememari

عضو جدید
باسخ تمرینات برنامه ریزی تولید اریانزاد کسی داره فصول 1و2و3و4و6 میخوام ممنون میشم از دوستان کمکم کنید;)

mehdi gol

عضو جدید
سيستم برنامه ريزيpull&push

سيستم برنامه ريزيpull&push

سلام
ميخواستم بدونم چطوري مي تونم اطلاعاتي از اين سيستم بدست بيارم.
ممنونم اگه كمكم كنيد:)

alifaall

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

با سلام خدمت تمام دوستان.یه سوال در مورد برنامه ریزی تولید در یک'' کارگاه تولید زنجیر صنعتی و نوارهای نقاله و انتقال مواد" دارم.از کجا باید شروع کنم؟!چه اطلاعاتی لازم دارم.ممنون.

linktaz

کاربر بیش فعال
با سلام خدمت تمام دوستان.یه سوال در مورد برنامه ریزی تولید در یک'' کارگاه تولید زنجیر صنعتی و نوارهای نقاله و انتقال مواد" دارم.از کجا باید شروع کنم؟!چه اطلاعاتی لازم دارم.ممنون.
سلام.خوب اگر چيزي به نام BOM ميتوني تشكيل بدي تشكيل بده!
اگر زنجيرهاي مختلف توليد ميشه يه آرشيو از انواع محصولات و مواد اوليه مصرفي براي اونها
OPC و OFC رو شكل بده
زمانسنجي هر مرحله رو انجام بده
نيرو ها رو مشخص كنيد هر پروسس چند تا نيرو لازم داره و چقدر نيرو داريد
بعد با توجه به زمانسنجي شروع كن به برنامه ريزي
همين

alifaall

عضو جدید
سلام.خوب اگر چيزي به نام BOM ميتوني تشكيل بدي تشكيل بده!
اگر زنجيرهاي مختلف توليد ميشه يه آرشيو از انواع محصولات و مواد اوليه مصرفي براي اونها
OPC و OFC رو شكل بده
زمانسنجي هر مرحله رو انجام بده
نيرو ها رو مشخص كنيد هر پروسس چند تا نيرو لازم داره و چقدر نيرو داريد
بعد با توجه به زمانسنجي شروع كن به برنامه ريزي
همين
از راهنمایی که کردین ممنون.بعد از این مراحل برای ایجاد یک برنامه تولید سالیانه و یا ماهانه چه باید کرد؟!

linktaz

کاربر بیش فعال
از راهنمایی که کردین ممنون.بعد از این مراحل برای ایجاد یک برنامه تولید سالیانه و یا ماهانه چه باید کرد؟!
خوب ظرفيت توليد هر مرحله رو داريد(با توجه به زمانسنجي)
يه تقويم كاري بذاريد جلوتون و برنامه هر واحد رو بچينيد.خطها رو بالانس كنيد تا واحدها هماهنگ باشند.حالا يا ماهيانه برنامه بچينيد يا هفتگي.فرقي نميكنه.

alifaall

عضو جدید
خوب ظرفيت توليد هر مرحله رو داريد(با توجه به زمانسنجي)
يه تقويم كاري بذاريد جلوتون و برنامه هر واحد رو بچينيد.خطها رو بالانس كنيد تا واحدها هماهنگ باشند.حالا يا ماهيانه برنامه بچينيد يا هفتگي.فرقي نميكنه.
بازم ممنون.منظورم این بود که این برنامه رو بر اساس سفارشات دوره قبل بچینم یا نه؟!ببخشید که خیلی سوال می پرسم.

بالا