یه مهندس صنایع چه قابلیت ها و تخصص هایی باید داشته باشه تا زودتر جذب بازار کار بشه؟

reza_07

عضو جدید
با سلام،تخصص خاصی نیاز نیست داشته باشی.ی پارتی کوچولو داشته باشی راحت استخدام میشی.اگر چه مدرک زبان هم داشته باشی بدک نیست...

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
با سلام،تخصص خاصی نیاز نیست داشته باشی.ی پارتی کوچولو داشته باشی راحت استخدام میشی.اگر چه مدرک زبان هم داشته باشی بدک نیست...

ممنون از رک گویی شما :biggrin:

sed ali

کاربر ممتاز
دوستان به جز "پارتی"نکته ی دیگه ای به ذهنتون نمیرسه؟!

سلام دوست عزیز
پارتی که فقط میتونی بری درون یک سازمان هیچ کمک خاص دیگه به نظرم بهت نمیکنه
بعدشم موفقیتی که تلاشی پشتش نباشه هرگز نمیتونه شما رو ارضا روحی کنه .

بنظر من یک مهندس صنایع باید یکم جسارت تو شخصیتش داشته باشه.
یکم به روانشناسی اشنا باشه
از نکات مدیریتی تو کارش بهره ببره
و تو همه حوزه ها سری تو سر ها داشته باشه
و اینکه تو حوزه خاص اطلاعات مربوطه رو کسب کنه
بتظرم اینم مهمه شما قبل از استخدام و مصاحبه بدونید برای چه کاری میرید و خودتون رو اماده کنید .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان به جز "پارتی"نکته ی دیگه ای به ذهنتون نمیرسه؟!
پارتی داشتن فقط حرفه . پارتی داشته باشید و کار بلد نباشید .... بیخیال این کلمه باید شد در دراز مدت.

جواب سوال هم مشخصه . شما تو دوران لیسانی از ترم 4 به بعد موظف هستید روی یک موضوع در صنایع زوم کنید تا بعد از ترم 8 ادعا کنید می تونید اون رو اجرا کنید.

nightwolf_kevin

عضو جدید
سلام به رفقا
من نمی دونم تو صفحات گذشته چی نوشته شده
ولی خود من در همین زمینه یه ده سالی هست که مشغول به کار هستم و تا حالا با صد نفر در این خصوص مصاحبه کردم
از نظر من یه مهندس صنایع باید مسلط به آفیس باشه
تحلیل آماری بدونه
بتونه یه سیستم گردش کار رو عارضه یابی کنه
روابط عمومی خوبی داشته باشه
به کتابچه استاندارد ISO9001:2008 سیستم مدیریت کیفیت تسلط داشته باشه
تا حدودی زبان بدونه
با استاندارد های دیگه مثل 18001 و 14001 و 10015 و ... هم آشنا باشه
بتونه برای یه مجموعه گردش کار تعریف کنه و شاخص گذاری کنه
در واقع بتونه فرایند گردش کار یه مجموعه رو اعم از ورودی و خروجی و ... رو تحلیل و اندازه گیری کنه
به نظر من کار خفنیه ولی من به شدت اونو دوست دارم.

samira.nanas

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به رفقا
ولی خود من در همین زمینه یه ده سالی هست که مشغول به کار هستم و تا حالا با صد نفر در این خصوص مصاحبه کردم
تحلیل آماری بدونه
تا حدودی زبان بدونه
در واقع بتونه فرایند گردش کار یه مجموعه رو اعم از ورودی و خروجی و ... رو تحلیل و اندازه گیری کنه

سلام :)شما که ده سال سابقه دارید و اینارم میدونید ومطمئنا مسلط هستید ممنون میشم از اطلاعاتتون و تجربیاتتون توی باشگاه مطالبی بذارید تا من و دیگر دوستان استفاده کنیم :gol:

آخرین ویرایش:

khalil8385

عضو جدید
زودتر جذب بازار کار بشود؟؟؟؟؟؟؟ اینم از اون سئوالای ..... :))
بستگی داره کجا هستی!!! اگه اینجایی که گرفتن مدرک و دکتر دکتر کردن مد شده با احترام به صاحبنظران که میگویند تا پنجم ابتدایی تحصیلات داشتن + کسب صنعت
بهترین نتیجه رو میگیری

moh72

عضو جدید
سلام به رفقا
تحلیل آماری بدونه
تا حدودی زبان بدونه
وقتی گفته میشه افیس منظور همه ی بخش های افیس هست؟

mostafa amini

عضو جدید
خیلی خلاصه و تمیز میشه گفت: تبدیل بحران به فرصت، افزایش سودآوردی با کمترین هزینه ممکن و کمترین امکانات

sharif71

عضو جدید
sharif

sharif

سلام بنظرمن اعتمادبه نفس حرف اولو میزنه و یکم تسلط به زبان و همچنین تسلط به مباحث اماری

leynaz

عضو جدید
جدا از این چیزایی که دوستان گفتند(اخلاق و روابط عمومی و پارتی! و ...) به ما مهندسای صنایع همش تو دانشگاه درس کم کردن ضایعات میدن،دقت کردین؟؟؟:huh:
ولی واقعا مشکل بعضی از کارخونه ها این نیس،درسته که در نگاه اول به خاطر دیدی که تو دانشگاه به ما دادن فقط چشممون به ضایعات می افته،ولی شاید این ضایعات5 درصد هزینه هاشون هم نشه!!!!
باید بگردیم دنبال مشکل اصلی که بیشترین هزینه رو میبره...
اگه اینطور بشه مطمئن باشین اعتماد تولید به مهندس صنایع صد هزار برابر میشه;)
قبول ندارین؟؟؟؟؟؟

mehdi gol

عضو جدید
پشتكار،پشتكار و پشتكار

پشتكار،پشتكار و پشتكار

سيستم هاي مديريت كيفيت رو كامل بلد باشه.چرخه هاي بهره وري رو بلد باشه.
مشكل سازمان ها ي ايراني كلا در نبود بهره وري در واحد هاي توليدي و خدماتي است.
اگر سعي شود در برخورد اول حضور درمصاحبه ها با اطلاعات بيشتري حضور پيدا كرد مي توان مديران ارشد مجموعه ها رو قانع كرد كه فارغ التحصيل دانشگاه ها انگيزه بالايي دارند براي كار كردن.
اگر ميخواهيد راحت جذب كار شويد لااقل چند سال اول تجربه كاري خودتون رو براي پول كار نكنين و فقط سعي در كسب تجربه باشيد.
پشتكار،پشتكار و پشتكار مبحث مهم جهت ورود به دنياي كار مي باشد.
اميدورام موفق باشيد

arezoo-a

عضو جدید
مهم ترین چیز داشتن اطلاعات بیشتر از کافی ، اعتماد به نفس خیلی بالا ، پشتکار و انگیزه برای یادگیریه .... هر فیلد رشته ما با یکم تمرین و کنجکاوی قابل یادگرفتنه ... ولی باید بتونی ثابت کنی که به درد شرکت مدنظر میخوری .... باید ایده های نو داشت و حرفی برای زدن داشته باشی .... مهندس صنایع کارش ارتقا وضعیت موجود و سوددهی بالاست ..... باید اینا رو برا شرکت ارائه بدی ...

همه اینا رو میدونم منتهی وقتی هیچ فرصتی به ادم نمیدن بدون پارتی چیکار باید کرد؟؟؟؟؟

geloriya_2007

عضو جدید
کلا مهندس صنایع همونطور که از نامش پیداست می تونه در هر محیط صنعتی مشغول به کار بشه.که می تونه اعم از:کار در حوزه ی کیفیت،در حوزه ی کنترل پروژه،در حوزه ی نگهداری و تعمیرات و...باشه.و اما اون مواردی رو که امروزه برای استخدام می خوان بیشتر در رابطه با حوزه ی کنترل پروژه و کیفیت هست.اگر در آگهی های استخدامی نگاهی بیندازید خواهید دید که کارشناس مسلط به کنترل پروژه و مسلط به نرم افزار های ام اس پی و پریماورا می خوان و همین طور در حوزه ی کیفیت نیز مسلط به نرمافزار ها و خود مبحث.به عنوان یک مهندس صنایع دغدغه ی کنونی بنده نیز همین هستش،که تا می تونم نسبت به این دو موضوع تسلط داشته باشم.چون برای گزینش یا باید پارتی داشته باشید یا سواد و اطلاعات کافی .جایی که پارتی نباشه حتما داشتن اطلاعات و سواد کافی کارساز خواهد بود و من به این موضوع کاملا باور دارم.چون ممکنه کسی با داشتن پارتی نتونه از عهده ی کار مورد نظر بر بیاد و در نتیجه بعد چند مدت عذرش رو از اون کار بخوان.اما اگه سواد کافی داشته باشی به خاطر سواد و اطلاعاتت هست که هیچ وقت نمی تونن حرفی بهت بزنن چون برای اهداف خودشون بهت نیاز دارن.
و اما از نظر شخصیتی کلا مهندسین صنایع باید بتونن با منابع انسانی ارتباط درست و صحیحی برقرار کنند.چون یکی از عوامل بهره وری کارخونه بالا بردن کارایی اونجا به وسیله توجه کردن به نیاز های منابع انسانی هستش.پس باید بتونید کمی از روان شناسی افراد سر دربیارید تا نیاز های اون ها رو بتونید درک کنید.

فاطمه ش

عضو جدید
[h=2]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/graduated.gif چگونه یک مهندس خوب شویم[/h]
سلام بچها ان شا..... من مهر ترم آخر میشم ولی برای ورود به بازارکار فکر................
میخواستم به من و همه ی مهندسای تازه کار کمک کنید......

-:gol: :gol::gol:بگذار تا شیطنت عشق، چشمان تو را به عریانی خویش بگشاید هرچند معنایش

جز رنج و پریشانی نباشد، اما کوري را هرگز به خاطر آرامش تحمل نکن.:gol::gol::gol:

فاطمه ش

عضو جدید
خدایش اعتماد بنفس نه اینجا بلکه همه جا حرف اول رو میزنه :D:D
ولی خب یه اعتراف که خواسته باشم بکنم خودم خیلی دنبالشم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نغمه بکتاش

عضو جدید
سلام دوستان من امسال کنکور دادم و واقعا موندم چه رشته ای و انتخاب کنم سراسری قبول میشم حالا نمیدونم مهندسی شیمی برم مهندسی مکانیک یا صنایع .بازار کارش خیلی برام مهمه.میشه راهنمایی کنید

sed ali

کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستانبچه های یه حوزه دیگه خیلی مهمه برنامه ریزی هست هر قسمت تو هر جا می تونه یه واحد برنامه ریزی داشته باشه که معمولا از مهندس صنایع استفاده می کنند . خودم الان تو قسمت برنامه ریزی فروش فعال هستم یه مطلب که خیلی مهمه تو برنامه ریزی اینکه چطوری باید داده ها رو پردازش کنی و گزارش ارائه بدید!! خیلی مهمه بتونی بانک اطلاعاتی تشکیل بدی و ازش درست استفاده کنی . یه نکته مهم که فکر میکنم علتی که تونستم راحت کار پیدا کنم روزمه خودم بود این که چطور روزمه بنویسید خیلی خیلی مهمه من چندجا در موردش خوندم و انصافا هم هرکس روزمه خودمو دیده ازش تعریف کرده یه نکته دیگه مهندس باید از هر حوزه به آچار داشته باشه امیدوارم همتون موفق باشید

سلام.مهندسین عزیز.من کارمند مخابراتم.می خوام EFQM در سازمان پیاده سازی کنم.نیاز به کمک دارم/برای تهیه معیار و زیرمعیار و شاخص.کسی تو این زمینه اطلاعات داره کمکم کنه.لطفا

bardinova

مدیر بازنشسته
این سئوال و این تاپیک قدیمی به نظر میرسه. اما فکر کنم بد نباشه منم مثل باقی دوستان به این سئوال پاسخ بدم:

1 - بحث پارتی رو بذارین کنار. اصلا و به هیچ وجه خودتون رو درگیر این موضوع نکنین. پارتی نه تنها برای مهندس صنایع، بلکه برای آبدارچی و پیک موتوری و دربون و نظافتچی هم سرنوشت سازه. پس با فرض اینکه این موضوع اونقدر عمومیت داره که به عنوان یه اصل میپذیریم، از ابتدا میذاریمش کنار. و این رو هم خدمتتون اضافه کنم که پارتی داشتن در اکثر مواقع فقط میتونه ورود شما رو به یه سازمان آسون کنه. رسیدن به موفقیت، ارتقای شغلی و هر چیز دیگه ای نیاز به چیزای خیلی مهمتر از پارتی داره.

2 - یکی از مهمترین شاخصهایی که یه مهندس صنایع باید توی محیط کاری داشته باشه، آچار فرانسه بودنش در مورد تمام مسائل مربوط به صنایع است. یعنی برخلاف اون چیزی که بعضی دوستان اشاره کردن، شما باید خیلی چیزها رو، حتی شده در حد اسم، بلد باشین. از شما در اکثر سازمانها بعنوان یه مهندس صنایع انتظار دارن. اینکه اگه داره کار کنترل پروژه انجام میده، بتونه یه مدرک تهیه کنه، بتونه ممیزی هم بکنه، بتونه شاخصهای کیفی رو تعریف کنه، بتونه کنترل مالی داشته باشه و خیلی چیزهای دیگه.

3 - اما اگه بخوام بعنوان یه کلید بهتون یه چیزی رو معرفی کنم، میگم: پرزنت کردن! ... مهندس صنایع باید به بهترین شکل پرزنت کنه. خودش رو نه! پرزنت کردن خودش مهم نیست. توی مصاحبه و دعواهای کاری شاید به کمکش بیاد. اما باید بتونه به بهترین شکل ممکن سازمانش، پروژه‌ش، اهداف و برنامه‌ها و استراتژی رو پرزنت کنه. این قسمت ماجرا هنریه. یعنی شما اگه بهترین برنامه ریز هم باشین، اگه نتونین به شکل قانع و راضی کننده چیزی رو پرزنت کنین، هیچوقت به چشم نمیاین. اولین مورد هم توی پرزنت کردن گزارش نویسیه. تا اونجایی که میتونین باید در ارائه گزارش تبحر داشته باشین: مشخص کردن هدف گزارش و به نسبت اون مشخص کردن حجم نوشته ها و عکسها و نمودارها / تسلط کامل به نرم افزارهای لازم برای گزارش نویسی، ورد و اکسل و ویزیو و پاورپوینت و حتی فوتوشاپ! / ارائه ی نمودارها و مقایسه های لازم و هر چیز خلاقانه ی دیگه ای که به ذهنتون میرسه. فراموش نکنین، مدیرای ارشد آدمهای بی حوصله ای هستن که با ورق زدن یه گزارش از اون نتیجه گیری میکنن. هیچ چیزی نباید تو یه گزارش زیادی باشه و در عین حال کم هم نباید داشته باشه. میشه در مورد گزارش نویسی خیلی بحث کرد. اما فراموش نکنین که مهمترین چیز گزارش نویسیه. نه تنها خروجی کار شما به گزارشها بستگی داره، بلکه در اکثر مواقع خروجی کل سازمان بستگی به گزارشهای شما داره. درضمن، گزارش یه واژه ی فارسیه. در نتیجه جمع اون به صورت گزارشات غلطه و باید از گزارشها استفاده کرد.

4 - بسته به ماهیت کاری که دارین، روابط عمومی بالا و قابل اعتماد بودن خیلی مهمه. معمولا در هر جایی که باشین لازمه دیتا ها رو از واحدهای دیگه جمع کنین. شما دیتا تولید نمیکنین. شما مسئول جمع آوری دیتا و استفاده از اونا برای تهیه اینفورمیشین هستین. این خیلی واضحه که اگه دیتای غلط داشته باشین، با اینفورمیشین غلط روبرو میشین. پس، اینکه چطوری بتونین با جلب اعتماد و رفاقت و دوستی و روابط عمومی قوی دیتاها رو جمع آوری کنین خیلی مهمه.

5 - بالا برین، پایین بیاین، مجبور هستین در یه سری مواقع کلک بزنین، لاپوشونی کنین، اگزجره کنین، دروغ بگین، گزارش خلاف بدین و هر چیز دیگه. این رو کسی شاید بهتون نگفته باشه، اما این جزو لازم از این رشته س. تصور کنین شما قراره گزارش بدین به کارفرما در مورد عملکردتون و توضیح در خصوص دلایل تاخیری که رخ داده. اگه خیلی مواقع بخواین حقیقت رو توی گزارش بنویسین، شک نکنین که توسط سازمان خودتون حلق آویز میشین! در نتیجه باید بلد باشین با کلمات بازی کنین. باید ذهن خلاقی داشته باشین که بتونه با تفکر سیستمی (اینکه اینی که الان میگم چه نتایجی در آینده ممکنه داشته باشه) شرایط رو به شکل دیگه ای نشون بده.

6 - چند تا از این موردهایی که گفتن برمیگشت به خصوصیات شخصیتی. که یا شما دارین یا ندارین. اینکه کاری هم میخواین انجام بدین رو بلد باشین هم لازم به تاکید دوباره نیست. پس جمع بندی که بکنم، بدون در نظر گرفتن فاکتورهای شخصیتی: پرزنت کردن / همه فن حریف بودن

sed ali

کاربر ممتاز
قبل از جذب به بازار کار اونم تو این آشوب و هیاهوی بیکاری بهتره یه مهندس صنایع واقعا اچار باشه . همنطور که دوستمون گفتن گزارش نویسی خیلی خیلی مهمه . بعدشم باید از موتور ماشین تا برنامه نویسی کامپیوتر سر در بیارین .
اینو واقعا تو کار حس می کنید .
من اصل پارتی رو قبول ندارم پون چماغی میشه خودش میخوره تو سر طرف و نمیتونی رشد کنه .

mhtalm

عضو جدید
فکر میکنم مهندسین صنایع علاوه بر تسلط کامل بر دروس گذرانده باید بر کامپیوتر و زبان انگلیسی هم تا حدودی مسلط باشند!

آخرین ویرایش:

tiger00

عضو جدید
دوست عزیز ،به نظر من بستگی به فیلد فعالیتتون و همچنین علاقتون داره مثلا اگر بخواهید کنترل پروژه کار کنید باید نرم افزار msp یاد بگیرید یا اگر روی مباحث ممیزی می خواهید فعالیت داشته باشید ایزو ها رو میبایست یاد بگیرید و....
موفق باشید

sed ali

کاربر ممتاز
دوست عزیز ،به نظر من بستگی به فیلد فعالیتتون و همچنین علاقتون داره مثلا اگر بخواهید کنترل پروژه کار کنید باید نرم افزار msp یاد بگیرید یا اگر روی مباحث ممیزی می خواهید فعالیت داشته باشید ایزو ها رو میبایست یاد بگیرید و....
موفق باشید

اره خیلی موافقم ولی یک نکته مهندس صنایع باید از همه چیز یه اطلاعاتی داشته باشه .
واقعا نیازه
بعدشم از قبل معلوم نیست با کدوم فیلد میری سرکار

alfred21647

عضو جدید
اولین و مهمترین چیز اعتماد به نفس و جرات پذیری هستش
باید تو هر کاری که میتونی دخالت کنی (البته به شرط پشتیبانی مدیریت ارشد) هر جایی که فکر میکنی ایرادی وجود داره دخالت کنه البته اگر علمشو داری، نترس از اینکه از دخالتت دلخور بشن
باید به نرم افزارهای آفیس مثل word , powerpoint مسلط باشی، منظور از تسلط یه تایپ معمولی نیست بلکه طراحی قالب ها و اسلایدهای پیشرفته و حرفه ای است
اکسل رو باید کامل بلد باشی، طراحی انواع جدول ها با فرمت های متفاوت، یادگیری توابع اقتصادی، آماری و منطقی خیلی خیلی اهمیت داره
گزارش نویسی هم خیلی مهمه، اینکه چطور باید یک گزارش خوب برای مدیریت طراحی کرد
و آخر از همه تمرین سخنرانی و سخنوری و گزارش در حضور جمع
اینایی که در بالا گفتم مهارت های عمومی بود، مهارت های تخصصی بستگی به علاقه و فیلد کاری داره
موفق باشید

moh72

عضو جدید
اره خیلی موافقم ولی یک نکته مهندس صنایع باید از همه چیز یه اطلاعاتی داشته باشه .
واقعا نیازه
بعدشم از قبل معلوم نیست با کدوم فیلد میری سرکار
جسارتا با این جور حرفا اصلا موافق نیستم که باید از همه چیز اطلاعات داشته باشه صنایع هم مثل رشته های دیگه زمینه های تخصصیه خودشو داره نمیدونم چرا همه میگن اقیانوسی به عمق 1 سانتی و متر وفلان الان من به عنوان دانشجو وقتی دروس صنایع رو نگاه میکنم میبینم که تا ترم 3 4 دروس حالت عمومی دارن یا حتی از رشته های دیگه هستن مثل استاتیک (همین استاتیکو رشته های دیگه ام دارن فقط واسه عمران نیست)ولی کدوم رشته مثلا ارزیابی کار و زمان داره؟یا طرح ریزی واحدهای صنعتی داره؟همین ارزیابی رو که این ترم داشتیم والا من که احساس نکردم این زمینه نیازی به دونستن همه چیز داشته باشه یا دروس تخصصیه دیگه همینطور.
با این حرفا بیشتر رشته ی صنایع زیر سوال میره و به عنوان یه رشته ی گنگ شناخته میشه شاید واسه همینه به هر کی میگی صنایع اسمشو نشنیده!(یا بدتر میگه صنایع غذایی؟:eek: )میایم میگیم یه رشته ایه که از همه چی قاطیشه و به عمق یک انگشت و اینا وضع بدتر میشه!(البته من اول راهم مسلما اطلاعات شما از من بیشتره به هرحال تا اینجا نظرم اینه!:biggrin:)

بالا