به عنوان یک مهندس صنایع کدام شرکت/برند ایرانی را بسیار موفق میدانیدکه نقش مهندسین صنایع در آن برجسته است؟

sas1989

اخراجی موقت
کدام شرکت ایرانی/برند ایرانی را موفق میدانید که نقش مهندسین صنایع در آن برجسته است

PersiaN_PulsE

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم سایپا داره خوب کار میکنه..هر شرکتی که بخواد سود داشته باشه باید دپارتمان صنایع داشته باشه وگرنه بدرد هیچی نمیخوره

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز

به نظر من از شرکت هایی دولتی ایران خودرو و از خصوصی شرکتهایی مثل اسنوا در اصفهان موتورژن در تبریز ایران شرق در مشهد(رینگ وپستون سازی مشهد)
اب معدنی دماوند و شرکت هایی که به روز رساندن خودشونو

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
سلام
من از شرکت پارس خودرو (خط مونتاژ ال 90 و مگان ) دیدن کردم به ظاهر خیلی از مهندسی صنایع استفاده می شد . خیلی از تکنیک های تولید ناب رو می شد دید.مدیریت بصری و کایزن و ...
اما اینکه در باطن چقدر ازش استفاده میشه نمیدونم
اما قیمت خودرو ها ی ساخت ایران واقعا بالا است.(البته بهتره بگیم مونتاژ ایران)
موسس سامسونگ حرف زیبایی داره :شرکت هایی که به اصول اخلاقی پایبند نیستند قادر به تولید محصولات با کیفیت نخواهند بود . . شاید احترام به مشتری بزرگ ترین اصل اخلاقی تولید باشه .
(سامسونگ در کره ای به معنای سه ستاره است).

myp2000

عضو جدید
قطب مهندسی صنایع

قطب مهندسی صنایع

بهترین قطب مهندسی صنایع در ایران

اول ایرانسل ،

دوم فولاد مبارکه اصفهان

سوم اسنوا

( میتونین در این مورد تحقیق کنید )

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آره فولاد مبارکه . فکر کنم تندیس دارن تو زمینه efqm و تنها جایی هست تو ایران که به اون جایگاه رسیده . حالا نمی دونم تندیس زرین یا ... .

sed ali

کاربر ممتاز
نمیدونم اما ایرانخوردرو یکی از بزرگترین شرکتهاست .
البته دلیل بر رضایت مندی مشتریان نیست که به نظر من دلایلی غیر از مهندسی دارد.
این رو باید قبول کنیم که بعد از انقلاب شاید از نظر مهندسی فوق العاده پیشرفت کردیم (از نظر پزشکی هم همینطور ) ولی از نظر علوم انسانی بخصوص مدیریتی درحا زدیم !
حتی نتونستیم سیستم مدیریت عرب را با بومی سازی پیاده کنیم .
شرکت ماموت هم تونسته خودش رو خوب نگه داره .

نکته دیگه یک کارخونه زمانی خوبه که همه گروه ها باهم بتوانند خوب کار کنند ، اینکه فقط یک گروه خوب باشه یا خیلی خوب باشه ضعف بزرگی است .

hasti1988ie

عضو جدید
من هم تو این چند سال همیشه فکر میکردم که ایرانسل حتما از مهندسین صنایع خبره بهره میبره....همه چی طبق اصول هست....درسته که من از این محصول استفاده نکردم....اما رشد فوق العاده ای داشته....همیشه دوست داشتم که تیم ایرانسل رو ببینم ...کلا هدفمند حرکت میکنه.....

sed ali

کاربر ممتاز
من هم تو این چند سال همیشه فکر میکردم که ایرانسل حتما از مهندسین صنایع خبره بهره میبره....همه چی طبق اصول هست....درسته که من از این محصول استفاده نکردم....اما رشد فوق العاده ای داشته....همیشه دوست داشتم که تیم ایرانسل رو ببینم ...کلا هدفمند حرکت میکنه.....

مشاوره های اصلی ایرانسل خارجی هستن .
واقغا کارشون درسته !
جدیدا که همراه اول گندشو در آورده ! من ناراحتم چرا ایرانسلم رو خاموش کردم .
از نظر کیفیت تماس و هزینه و اینترنت فوق العاده بود .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همین شارژ ها رو ایرانسل وارد کرد . اون موقع صنایعاشون هدفشون این بود که کارت های اعتباری شون رو که بعد اسمش شد کارت شارژ حتی بقالی ها هم بفروشن . همون زمانی که قیمت سیم کارت بالا بود اونا به فکر کارت شارژ های هزار تومنی و دوتومنی بودن .

m.f.s

کاربر فعال
من راجع به شرکت های دیگه اطلاعات زیادی ندارم ولی به نظر من ایرانسل فو ق العاده موفق عمل کرده من به شخصه الان همراه اولم رو خاموش کردم واز ایرانسل استفاده میکنم واقعا خدمات ابتکاری زیادی داشته که فکر میکنم چند سال بعد همراه اول سمت اون بخواد بره.

linktaz

کاربر بیش فعال
خوب اجازه بدید،یه شرکت خدماتی مانند ایرانسل رو با شرکت تولیدی یا کارخونه مقایسه نکنید.ایرانسل خیلی خوب کار کرده و داره خوب پیش میره اما در رسته خدماتی ها.مثلا رنگ زرد رو جزئی از برند خودش آورده و با دیدن رنگ زرد همه یاد ایرانسل میافتاند یا این همه خدمات عالی .خوب چون تولید نداشته که اولین دغدغه اش اون باشه.اما تولید بسیار سخته.در شرکت های تولیدی اول تولید مهمه بعد تیم هائی رو تشکیل میدند واسه کارهای جانبی.ایرانسل و شرکت های مخابراتی شرکتی هستند که بازگشت سرمایه هاشون خیلی سریع و چند برابره و حتی چند 1000 برابره.بنابر این میتون با این شرایط به این چیزا فکر کنه و سرمایه گذاری کنه.
اما تولیدی چی؟با این شرایطی که مملکت داره اول باید فکر کنه کدوم کشور به ایران مواد میده،که نمیدن،حالا بعد از لید تایمه 12 ماهه وارد کرد با کلی دغدغه بیاد تولید کنه و سودآوری رو بررسی کنه،دوباره تقی به توقی میخوره حالا کی باید اینا رو بخره!!...خوب سخته واقعا

m.f.s

کاربر فعال
خوب اجازه بدید،یه شرکت خدماتی مانند ایرانسل رو با شرکت تولیدی یا کارخونه مقایسه نکنید.ایرانسل خیلی خوب کار کرده و داره خوب پیش میره اما در رسته خدماتی ها.مثلا رنگ زرد رو جزئی از برند خودش آورده و با دیدن رنگ زرد همه یاد ایرانسل میافتاند یا این همه خدمات عالی .خوب چون تولید نداشته که اولین دغدغه اش اون باشه.اما تولید بسیار سخته.در شرکت های تولیدی اول تولید مهمه بعد تیم هائی رو تشکیل میدند واسه کارهای جانبی.ایرانسل و شرکت های مخابراتی شرکتی هستند که بازگشت سرمایه هاشون خیلی سریع و چند برابره و حتی چند 1000 برابره.بنابر این میتون با این شرایط به این چیزا فکر کنه و سرمایه گذاری کنه.
اما تولیدی چی؟با این شرایطی که مملکت داره اول باید فکر کنه کدوم کشور به ایران مواد میده،که نمیدن،حالا بعد از لید تایمه 12 ماهه وارد کرد با کلی دغدغه بیاد تولید کنه و سودآوری رو بررسی کنه،دوباره تقی به توقی میخوره حالا کی باید اینا رو بخره!!...خوب سخته واقعا
خوب اینم از ابتکار عمل مسئولین شرکت ایرانسله به جای اینکه یه پروسه پیچیده تولیدی رو راه اندازی کنه شرکت خدماتی رو راه اندازی و اداره میکنه که شاید از نظر مزایا خیلی بهتر از یک شرکت تولیدی بوده باشه

sed ali

کاربر ممتاز

باهاتون موافقم ، درسته تولید سخته اما یه نکته ای
نمیدونم شما نظرتون د رمورد اقتصاد امریکا چیه ؟ اما فعلا الگویی برای همه هستش .
اول امریکا اقتصادش بر پایه ی کشاورزی بود بعد رفت رو صنعت و حالا هم در ارتباطات فعالیت میکند .
همنطور که میدونید کشور های اروپایی و غربی صنایع سنگینشون رو دارند که کشورهای جهان سوم میدن نه اینکه براشون نمیصرفه بلکه بازم مدیریت دسته خودشون هست .
تو این عصر یعنی عصر ارتباطات موفقیت تو این عصره خیلی مهم هست .
یه روزی تو ایران خجالت میکشیدیم بگیم که سیمکارت ایرانسل داریم ولی الان شما با 10000 تومان یه سیمکارت میگیری که خیلی بهتر از همراه اول هستش و واقعا مردم از این رشد راضی هستن.

در زمینه تولید هم اصل کار همینه ! مگه ما تو وسایل ارتباطی تحریم نیستیم !
این دلیل نمیشه ! بقول یک محقق امریکایی به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه کنید !

linktaz

کاربر بیش فعال
خوب اینم از ابتکار عمل مسئولین شرکت ایرانسله به جای اینکه یه پروسه پیچیده تولیدی رو راه اندازی کنه شرکت خدماتی رو راه اندازی و اداره میکنه که شاید از نظر مزایا خیلی بهتر از یک شرکت تولیدی بوده باشه
نشد!اگر قرار باشه همه ابتکار عمل به خرج بدن پس کی تولید کنه؟!شرکت تولیدی ارزشش سرجای خودش هستش.شرکت های ولیدی رو باید باهم مقایسه کرد و خدماتی رو هم باهم.مثل اینه که بگیم لباس یه مهندس همیشه تمیز و اتوکشیده است سرکارش اما کارگر نه،لباس کارتنشه .پس مهندسه تو این زمینه خوب کار کرده!باید مهندسین باهم مقایسه شن و کارگر ها باهم.چون شرایط شغلی شون فرق میکنه.البته این نظر منه.ممکنه شما موافق نباشید

m.f.s

کاربر فعال
نشد!اگر قرار باشه همه ابتکار عمل به خرج بدن پس کی تولید کنه؟!شرکت تولیدی ارزشش سرجای خودش هستش.شرکت های ولیدی رو باید باهم مقایسه کرد و خدماتی رو هم باهم.مثل اینه که بگیم لباس یه مهندس همیشه تمیز و اتوکشیده است سرکارش اما کارگر نه،لباس کارتنشه .پس مهندسه تو این زمینه خوب کار کرده!باید مهندسین باهم مقایسه شن و کارگر ها باهم.چون شرایط شغلی شون فرق میکنه.البته این نظر منه.ممکنه شما موافق نباشید
مرسی از توجیه خوبتون اما منم نظر شخصی خودم رو گفتم من به شخصه اگه جای مسئولین ایرانسل یا هر شرکت خدماتی موفق دیگه ای بودم هیچ وقت به فکر کار تولیدی نمی افتادم و روند کاری خودم رو ادامه میدادم .

linktaz

کاربر بیش فعال
باهاتون موافقم ، درسته تولید سخته اما یه نکته ای
نمیدونم شما نظرتون د رمورد اقتصاد امریکا چیه ؟ اما فعلا الگویی برای همه هستش .
اول امریکا اقتصادش بر پایه ی کشاورزی بود بعد رفت رو صنعت و حالا هم در ارتباطات فعالیت میکند .
همنطور که میدونید کشور های اروپایی و غربی صنایع سنگینشون رو دارند که کشورهای جهان سوم میدن نه اینکه براشون نمیصرفه بلکه بازم مدیریت دسته خودشون هست .
تو این عصر یعنی عصر ارتباطات موفقیت تو این عصره خیلی مهم هست .
یه روزی تو ایران خجالت میکشیدیم بگیم که سیمکارت ایرانسل داریم ولی الان شما با 10000 تومان یه سیمکارت میگیری که خیلی بهتر از همراه اول هستش و واقعا مردم از این رشد راضی هستن.

در زمینه تولید هم اصل کار همینه ! مگه ما تو وسایل ارتباطی تحریم نیستیم !
این دلیل نمیشه ! بقول یک محقق امریکایی به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه کنید !

دوست عزیز!لطفا اروپا و امریکا رو اصلا مقاسه نکنید با ایران!اونا jit رو به معنی تمام دارند اجرا میکنند اما اگر من نوعی اگر بخوام استارتشو هم بزنم ،حتی استارتش باعث بیکاری کارگران میشه!
بعدشم چه فرصتی دوست من؟تحریم فرصت چیه؟بنده تاریخ 15/1/90 درخواست یک سری لوله دادم واسه قطعه خاصی،اما به علت تحریم هنوز ندادند.لید تایمش 6 ماهه بوده!باید مواد به موقع باید تا بشه کاری کرد.تا کارگر کار داشته باشه و امیدوار باشه.تا برنامه ریزی من درست از کار در بیاد.تا محصول به موقع حاضر بشه.خوب من روی این کار حساب کردم.گفتم اگر این مواد بیاد اینقدر تولید میکنیم اینقد کار ایجاد میشه،اما نرسید.الانم نرسیده!
پس مجبورم موجودی انبار نیمه ساخته امو همیشه در سطح بالائی نگه دارم تا در این مواقع به کمکم بیاد و جلوی بیکاری کارگران منو بگیره.در نتیجه WIP من میره بالا!خواب سرمایه بالا!
اگر هم نخوام قطعه بخوابونم باید قید کارگرها رو بزنم،بگم تعدیل نیرو!برای 6 ماه.به نظر شما این فرصته؟

آخرین ویرایش:

linktaz

کاربر بیش فعال
مرسی از توجیه خوبتون اما منم نظر شخصی خودم رو گفتم من به شخصه اگه جای مسئولین ایرانسل یا هر شرکت خدماتی موفق دیگه ای بودم هیچ وقت به فکر کار تولیدی نمی افتادم و روند کاری خودم رو ادامه میدادم .
خواهش میکنم.مسئولین ایرانسل در ایران هرگز فکر تولید سیم کارت نمیافتند!چون دانش اون وجود نداره!و نخواهند تونست با این اقتصاد کار تولیدی انجام بدن.نیمخوام نا امید کنم اما ما بعد از این همه سال حتی نتونستیم خط مونتاژ گوشی glx رو برپا نگه داریم.توجه کنید:"مونتاژ"
حالا فکر کنید میخواهیم برد گوشی بزنیم.برنامه هاشو بنویسیم.خازن،مقاومت ،مانیتور و... تولید کنیم.بعد مدل هرو عوض کنیم!ما در کشور زیر ساختی نداریم از تولید.پس ناچاریم وارد کننده باشیم،واسطه ی مونتاژی،و خدماتی
واسه همین صنعت ما یکم سخته.
بله اگر کار رو تولید شده تحویل گیریم !!! خودمونو بکشیم میتونیم بگیم خوبیم!
تمام تولید کننده های مارو ببین،اعم از:
تولید کننده یخچال،مانیتور،تلوزیون،خودرو و... همشون قطعه های اصلی رو وارد میکنند .مثلا یخچالی که یه موتور داره و چند تا لوله و چند متر ورق! موتورشو وارد میکنیم،ورق و لوله هارو خم میکنیم و مونتاژ،بعد میگیم یخچال تولید کردیم.!

sed ali

کاربر ممتاز
دوست عزیز!لطفا اروپا و امریکا رو اصلا مقاسه نکنید با ایران!اونا jit رو به معنی تمام دارند اجرا میکنند اما اگر من نوعی اگر بخوام استارتشو هم بزنم ،حتی استارتش باعث بیکاری کارگران میشه!
بعدشم چه فرصتی دوست من؟تحریم فرصت چیه؟بنده تاریخ 15/1/90 درخواست یک سری لوله دادم واسه قطعه خاصی،اما به علت تحریم هنوز ندادند.لید تایمش 6 ماهه بوده!باید مواد به موقع باید تا بشه کاری کرد.تا کارگر کار داشته باشه و امیدوار باشه.تا برنامه ریزی من درست از کار در بیاد.تا محصول به موقع حاضر بشه.خوب من روی این کار حساب کردم.گفتم اگر این مواد بیاد اینقدر تولید میکنیم اینقد کار ایجاد میشه،اما نرسید.الانم نرسیده!
پس مجبورم موجودی انبار نیمه ساخته امو همیشه در سطح بالائی نگه دارم تا در این مواقع به کمکم بیاد و جلوی بیکاری کارگران منو بگیره.در نتیجه WIP من میره بالا!خواب سرمایه بالا!
اگر هم نخوام قطعه بخوابونم باید قید کارگرها رو بزنم،بگم تعدیل نیرو!برای 6 ماه.به نظر شما این فرصته؟

اگر به تاریخ نگاه کنی شرایط مشابه ما رو داشتن فقط ما باید خوب محیط رو شناسایی کنیم و با توجه به محیط برنامه ریزی کنیم .
این رو بگم این برنامه ریزی هرگز حتی در یک مجموعه تولید حتی مثل ایرانخودرو هم امکان پذیر نیست . همه دستگاه ها باید بسیج بشند .
اگر مردم بخواند میشه !
دیگه از علوم پزشکی که سختتر نیست ! ار علوم هسته ای چی ؟
ببینیم رمز موفقیت چیه ؟
یک مثال میزنم

sed ali

کاربر ممتاز
چگونه مبه مسائل نگاه کنیم ؟

چگونه مبه مسائل نگاه کنیم ؟

بحث وارد مراحل جالبی شده من این مثال رو چند وقت پیش خوندم جالبه برای شما هم ذکر می کنم . البته این مثال برای تفکر سیستمی هست . این از پایان نامه امین کائیدی شادگانبرداشته شده که در مورد تحلیل سیستم ها است .
مثالی از کتاب بهتر از خوب
نقل می شود. در این کتاب داستان دو شرکت تولید کننده فولاد در آمریکا مقایسه شده است: شرکت فولاد بت لحم و شرکت نیوکر. هر دو شرکت در صنعت فولاد فعالیت می کردند و فراورده های آنها تقریبا مثل هم بود. هر دو شرکت با چالش رقابت با فولاد ارزان وارداتی دست به گریبان بودند. اما نگرش مدیران آنها به این چالش به کلی متفاوت بود. در سال 1983 مدیرعامل فولاد بت لحم مشکلات شرکت خود را به فولاد وارداتی نسبت می دهد و می گوید: "مشکل شماره یک، دو و سه ما واردات فولاد است " . مدیر نیوکر و همکارانش معضل واردات فولاد را موهبت تلقی می کنند
(" آیا از این بابت خوشحال نیستیم؟ فولاد سنگین است و این همه بار را باید از آن طرف اقیانوس به این جا حمل کنند، همین برای ما در حکم یک مزیت بزرگ است." ) نیوکر مشکل شماره یک ، دو و سه صنعت فولاد را واردات نمی دانست بلکه آن مشکلات را به مدیریت نسبت می داد . مدیر نیوکر در این راه تا آنجا پیش رفت که دولت آمریکا را علنا از بابت حمایت از فولاد داخلی سرزنش کرد. او در گردهمایی مدیران فولاد در 1977 مدعی شد که ریشه اصلی مشکل صنعت فولاد آمریکا در نوع مدیریتی است که با نوآوری همراه نیست. برای مقایسه سرنوشت دو شرکت با دو دیدگاه فوق می توانید به کتاب مذکور مراجعه نمایید.

از این نوع مثال باز هم داریم . باید به مسائل به شکل جدیدی نگاه کرد.

linktaz

کاربر بیش فعال
بحث وارد مراحل جالبی شده من این مثال رو چند وقت پیش خوندم جالبه برای شما هم ذکر می کنم . البته این مثال برای تفکر سیستمی هست . این از پایان نامه امین کائیدی شادگانبرداشته شده که در مورد تحلیل سیستم ها است .
مثالی از کتاب بهتر از خوب
نقل می شود. در این کتاب داستان دو شرکت تولید کننده فولاد در آمریکا مقایسه شده است: شرکت فولاد بت لحم و شرکت نیوکر. هر دو شرکت در صنعت فولاد فعالیت می کردند و فراورده های آنها تقریبا مثل هم بود. هر دو شرکت با چالش رقابت با فولاد ارزان وارداتی دست به گریبان بودند. اما نگرش مدیران آنها به این چالش به کلی متفاوت بود. در سال 1983 مدیرعامل فولاد بت لحم مشکلات شرکت خود را به فولاد وارداتی نسبت می دهد و می گوید: "مشکل شماره یک، دو و سه ما واردات فولاد است " . مدیر نیوکر و همکارانش معضل واردات فولاد را موهبت تلقی می کنند
(" آیا از این بابت خوشحال نیستیم؟ فولاد سنگین است و این همه بار را باید از آن طرف اقیانوس به این جا حمل کنند، همین برای ما در حکم یک مزیت بزرگ است." ) نیوکر مشکل شماره یک ، دو و سه صنعت فولاد را واردات نمی دانست بلکه آن مشکلات را به مدیریت نسبت می داد . مدیر نیوکر در این راه تا آنجا پیش رفت که دولت آمریکا را علنا از بابت حمایت از فولاد داخلی سرزنش کرد. او در گردهمایی مدیران فولاد در 1977 مدعی شد که ریشه اصلی مشکل صنعت فولاد آمریکا در نوع مدیریتی است که با نوآوری همراه نیست. برای مقایسه سرنوشت دو شرکت با دو دیدگاه فوق می توانید به کتاب مذکور مراجعه نمایید.

از این نوع مثال باز هم داریم . باید به مسائل به شکل جدیدی نگاه کرد.
راستش چی بگم.شاید اگر توی عمل بیایید متوجه بشید.شما نمیدونید چقدر از کارخونه ها بعد ااز تحریم ها دیگه فعالیت نمیکنند.چقدر کارگر ها بیکار شدند.چون واقعا نمیشه.وقتی موادی واسه تولید نباشه و جنس خاص با ابعاد خاص از آلمان وارد میشه و تکنولوژی تولید هم نمیدند به ماها.چکار میشه کرد؟
خیلی از کارخونه ها رو دیدم قرارداد های کارگراشون سفیده!یعنی تاریخ توش نداره.میدونید یعنی چی؟چون خودشون هم نمیدونند مواد میرسه که کار داشته باشند یا نه!
بله تفکرات و کارهای اونا ستودنیه.اما شرایط اولیه باید فراهم باشه تا بعدش بحث مدیریت پیش بیاد.
شما فکر کن خلاق ترین مدیران دنیا رو بیار توی یه کارخونه.ولی بهش مواد اولیه نرسون!بگو ار مدیریتت استفاده کن!!و تولید کن.!!در مورد ما چی فکر خواهد کرد؟

sed ali

کاربر ممتاز
راستش چی بگم.شاید اگر توی عمل بیایید متوجه بشید.شما نمیدونید چقدر از کارخونه ها بعد ااز تحریم ها دیگه فعالیت نمیکنند.چقدر کارگر ها بیکار شدند.چون واقعا نمیشه.وقتی موادی واسه تولید نباشه و جنس خاص با ابعاد خاص از آلمان وارد میشه و تکنولوژی تولید هم نمیدند به ماها.چکار میشه کرد؟
خیلی از کارخونه ها رو دیدم قرارداد های کارگراشون سفیده!یعنی تاریخ توش نداره.میدونید یعنی چی؟چون خودشون هم نمیدونند مواد میرسه که کار داشته باشند یا نه!
بله تفکرات و کارهای اونا ستودنیه.اما شرایط اولیه باید فراهم باشه تا بعدش بحث مدیریت پیش بیاد.
شما فکر کن خلاق ترین مدیران دنیا رو بیار توی یه کارخونه.ولی بهش مواد اولیه نرسون!بگو ار مدیریتت استفاده کن!!و تولید کن.!!در مورد ما چی فکر خواهد کرد؟

من کاملا می همم شاید سر کار نرفتم اما کاملا آگاهم
میدونم وقتی میگن کارخونه فولاد گیلان راه افتاده اینو از سوئیس باز کردن با کمک اونها اینجا بستن .
یا میلنگ غرب ایستیل که تو سمنان داره را میفته مستقیم از شرکت سیتروئن باز شده اومده و......

منظورم خواستن هستش . وقتی تو من تشنه ام باشه آب هم نباشه چند نفر هم باشیم اگه تو بیابان هم باشیم مجوریم زمین رو بکنیم تا به آب برسیم .

حالا هم بحث یک شرکت نیست بلکه بحث همه هستش .
در مورد تحریم ها هر کشوری جز ایران بود تا بحال صدبار سقوط کرده بود ؟ چرا رو پاهستیم !
چون من همه خواستن ! واقعا هم باید پشت هم باشیم . و اینو هم بگم سخته ولی شدنی هستش .

sed ali

کاربر ممتاز
شما واقعا فکر کردید کارای هسته ای که انجام شد کار خودمون بود؟!!!!!!!!!!!!

مهم نیست که همشو خدومون انجام دادیم یا نه مهم اینه که همه پشتش بودن .
و داره به نتیجه میرسه !
در مورد غتی سازی 20 % هم همین طور بود . هرگز روسها تو ایران این کار رو نمیکنن!

linktaz

کاربر بیش فعال
حالا هم بحث یک شرکت نیست بلکه بحث همه هستش .
در مورد تحریم ها هر کشوری جز ایران بود تا بحال صدبار سقوط کرده بود ؟ چرا رو پاهستیم !
با این درآمد تلیاردی نفت انتظار چی رو دارید؟راستش چندان روپا هم نیستیم!کی گفته رو پاییم؟!!ما شدیم مثل اینکه بذارنمون توی یه محیط بسته و هی اخبار کذب بدن فکر کنیم خیلی بالائیم.همین 3 روز پیش شنیدم یکی از بزرگترین کارخونه های آلومینیوم (ورق)کلا جمع کرد و تموم کارگراشو اخراج کرد(300 نفر)طرف گفته مگه دیوانه ام،نه حمایتی ،نه کمکی،نمیدونم میدونید یا نه.ما کلا دوتا کارخونه استخراج آلومینیوم از بوکسیت بیشتر تو ایران نداریم.اونا هم فقط نقد میفروشند.از طرفی آلومینیوم هم به ایران نمیدند و قیمتش هم چند برابر شده.کارخونه های وابسته به آلومینیوم هم که شرایط مساعدی ندارند،نقد نمیتونند کار کنند چون اونقد سرمایه ندارند،واردات هم ندارند،پس طرف نمیتونه خرج 300 نفر رو بده مجانی!

به خدا بعضی از محصولات شرکت ما زیر قیمت تمام شده داره فروش میره.باورتون میشه؟
بحث های هسته ای هم چون سیاسی هستش نمیشه صحبت کرد اما اونم دلایل خاص خودشو داره واسه رشد و پیگیری.وگرنه چرا اینهمه صنعت داریم هیچکدوم رو حمایت نکردند؟
قبل از عید یه سری نامه نگاری ها با سازمان محیط زیست انجام شد از طرف کارخونه، که ما داریم این کارها رو جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از دفع پسماند ها بصورت غیر استانداردانجام میدیم.(این اطلاع رسانی شاید جنبه فرهنگی هم داشت چون خود شرکت بصورت داوطلبانه و بدون اطلاع به سازمان محیط زیست نامه ارسال کرد تا تفکر و ایده های نو در این زمینه رو به اطلاع برسونه)،سازمان مربوطه طی نامه ای پیرو نامه شرکت ما فرمودند شما به علت فلان و فلان به مبلغ 20 میلیون تومان جریمه شدید!
و درصورت عدم پرداخت برق قطع میشه!
نمیدونم اسمشو چی بذارم.اما واقعا واسه خودمون متاسفم!شاید ماها تفکراتمون ایده آل باشه و بگیم امریکا فلان میکنه اما فعلا وضع ما اینطوریه!
نمیخوام موج بدبینی بیام،اما واقعا وضع بدیه.
این یه کار 5 نفره نیستش که راحت بشه جمعش کرد.در سطح کلان به این راحتی ها نیست...
به هر حال منم امیدوارم که رشد کنیم و همه بیان بالا.
موفق باشید

sed ali

کاربر ممتاز
با این درآمد تلیاردی نفت انتظار چی رو دارید؟راستش چندان روپا هم نیستیم!کی گفته رو پاییم؟!!ما شدیم مثل اینکه بذارنمون توی یه محیط بسته و هی اخبار کذب بدن فکر کنیم خیلی بالائیم.همین 3 روز پیش شنیدم یکی از بزرگترین کارخونه های آلومینیوم (ورق)کلا جمع کرد و تموم کارگراشو اخراج کرد(300 نفر)طرف گفته مگه دیوانه ام،نه حمایتی ،نه کمکی،نمیدونم میدونید یا نه.ما کلا دوتا کارخونه استخراج آلومینیوم از بوکسیت بیشتر تو ایران نداریم.اونا هم فقط نقد میفروشند.از طرفی آلومینیوم هم به ایران نمیدند و قیمتش هم چند برابر شده.کارخونه های وابسته به آلومینیوم هم که شرایط مساعدی ندارند،نقد نمیتونند کار کنند چون اونقد سرمایه ندارند،واردات هم ندارند،پس طرف نمیتونه خرج 300 نفر رو بده مجانی!

به خدا بعضی از محصولات شرکت ما زیر قیمت تمام شده داره فروش میره.باورتون میشه؟
بحث های هسته ای هم چون سیاسی هستش نمیشه صحبت کرد اما اونم دلایل خاص خودشو داره واسه رشد و پیگیری.وگرنه چرا اینهمه صنعت داریم هیچکدوم رو حمایت نکردند؟
قبل از عید یه سری نامه نگاری ها با سازمان محیط زیست انجام شد از طرف کارخونه، که ما داریم این کارها رو جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از دفع پسماند ها بصورت غیر استانداردانجام میدیم.(این اطلاع رسانی شاید جنبه فرهنگی هم داشت چون خود شرکت بصورت داوطلبانه و بدون اطلاع به سازمان محیط زیست نامه ارسال کرد تا تفکر و ایده های نو در این زمینه رو به اطلاع برسونه)،سازمان مربوطه طی نامه ای پیرو نامه شرکت ما فرمودند شما به علت فلان و فلان به مبلغ 20 میلیون تومان جریمه شدید!
و درصورت عدم پرداخت برق قطع میشه!
نمیدونم اسمشو چی بذارم.اما واقعا واسه خودمون متاسفم!شاید ماها تفکراتمون ایده آل باشه و بگیم امریکا فلان میکنه اما فعلا وضع ما اینطوریه!
نمیخوام موج بدبینی بیام،اما واقعا وضع بدیه.
این یه کار 5 نفره نیستش که راحت بشه جمعش کرد.در سطح کلان به این راحتی ها نیست...
به هر حال منم امیدوارم که رشد کنیم و همه بیان بالا.
موفق باشید

نمیدونم ادمه دادن این بحث درسته یا نه !
شاید من هم در گیرو داد تولید بودم امثل شما فکر می کردم .
در مورد کارخونه هم چندسالی هست اینطور هستش .
من در مورد امریکا نظر خاصی ندارم . چون خیلی وقتها ما به طور ناخواسته کنار هم هستیم و فقط نیتمون فرق می کنه !
واقعا امیدوارم وضعیت صنعتی کشورمون از این وضع در بیاد و هیچ جای دفاعی نداره .
حتی در زمینه نرم افزاری هم نتونستیم در صنعتمون کار خاصی انجام بدیم از دانشگاه به طور صحیح استفاده کنیم و از طرفی دانشگاه هم رشد کنه !
در کل بازهم خواستن توانستن هستش .
من هرگز تسلیم نمیشم (نه اینکه بخوام بگم شما هستید ها ) و اگر من امروز با این روحیه نباشم فردای ما بدتر از امروز خواهد شد .
در کل از اینکه تو بحث یودید متشکرم .

linktaz

کاربر بیش فعال
نمیدونم ادمه دادن این بحث درسته یا نه !
شاید من هم در گیرو داد تولید بودم امثل شما فکر می کردم .
در مورد کارخونه هم چندسالی هست اینطور هستش .
من در مورد امریکا نظر خاصی ندارم . چون خیلی وقتها ما به طور ناخواسته کنار هم هستیم و فقط نیتمون فرق می کنه !
واقعا امیدوارم وضعیت صنعتی کشورمون از این وضع در بیاد و هیچ جای دفاعی نداره .
حتی در زمینه نرم افزاری هم نتونستیم در صنعتمون کار خاصی انجام بدیم از دانشگاه به طور صحیح استفاده کنیم و از طرفی دانشگاه هم رشد کنه !
در کل بازهم خواستن توانستن هستش .
من هرگز تسلیم نمیشم (نه اینکه بخوام بگم شما هستید ها ) و اگر من امروز با این روحیه نباشم فردای ما بدتر از امروز خواهد شد .
در کل از اینکه تو بحث یودید متشکرم .
خيلي خوبه اين تفكرات مثبت.اما ميدوني متاسفانه حمايتي كه نميشه.تا شما يه كار خوب يا يه ايده خوب رو مطرح كنيد و بتونيد پياده كنيد مستلزم صرف زمان و كمي هزينه و حتي ممكنه مشكلاتي در سير توليد باشه.اما اين فرصت رو هيچگاه نميدند چون تفكر صنعت ما بيماره.
درصورتي كه اگر غرب الان رشدي كرده و حتي ژاپن،از همين ايده هاي كوچك بوده ،شايد صدها بار شكست خوردند تا يه روش درست پيدا كردند.
اما مديران ارشد ما فقط فكر معجزه اند!
به نظر من  بودن چند مهندس صنايع در كنار هم قدرت خاصي ايجاد ميكنه چون بهتر زبون همو ميفهمند.و ايده هاي همو.
موفق و مويد باشيد

sed ali

کاربر ممتاز
خيلي خوبه اين تفكرات مثبت.اما ميدوني متاسفانه حمايتي كه نميشه.تا شما يه كار خوب يا يه ايده خوب رو مطرح كنيد و بتونيد پياده كنيد مستلزم صرف زمان و كمي هزينه و حتي ممكنه مشكلاتي در سير توليد باشه.اما اين فرصت رو هيچگاه نميدند چون تفكر صنعت ما بيماره.
درصورتي كه اگر غرب الان رشدي كرده و حتي ژاپن،از همين ايده هاي كوچك بوده ،شايد صدها بار شكست خوردند تا يه روش درست پيدا كردند.
اما مديران ارشد ما فقط فكر معجزه اند!
به نظر من بودن چند مهندس صنايع در كنار هم قدرت خاصي ايجاد ميكنه چون بهتر زبون همو ميفهمند.و ايده هاي همو.
موفق و مويد باشيد

این مشکل در همه جا هستش . به تاریخ کوتاه صنعت امریکا نگاه کن اونها هم مثل ما در مقابل تفکر درست کیفیت مقابله می کردند . و این باعث پیشرفت ژاپن در عصره کیفیت شد .
به نظر ما مشکل ما تحریم نیست بلکه تفکر هستش ! و گفتم این تفکر اشتباه در مدریت ما اشکال ایجاد کرده . جالب مدیریت رو نباید تنها در سطح عالی دید بلکه من در سطح عملیاتی می بینم .
من هرگاه بخوام چیزی رو تغییر بدم به این فکر نمیکنم چقدر حامی دارم بلکه اول به هدفم فکر میکنم که چقدر درسته بعد مطمئن شدم از راه درستش وارد عمل میشم .
در مورد دکتر چمران چقدر می دونید من یه اطلاعات عمومی ازش دارم بنظر من جالبترین مرحله زندگیش زمانی بود که بعد از گرفتن دکترای برق به دنبال آموزش نظالمی رفت و جالبترین هم زمانی بود که تقریبا تنها وارد مملکت غریب شد ! زمانی که رفت لبنان !
ایشون برای هدف خود چه برنامه های دقیقی که نریخت برای بیرون آوردن مردم جنوب لبنان از فقر و بدبختی در اولین گام شروع به آموختن علم کرد نه جنگیدن ! جهل بزرگترن دشمن بشریت هست .
من معتدقدم اگر هدفم درست باشد و تنها بتونم چند نفر رو هم با خودم همراه کنم می تونم به اهاداف بزرگم برسم . اینم یک الگوی اسلامی است که پیامبر به ما یاد داد . با 2 نفر شروع کرد . اکنون بیش از یک میلیارد مسلمان در دنیا است .

بالا