مهندس صنایع در بانک

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوستان...
من تصمیم گرفتم دوره کارآموزیم رو در بانک بگذرونم... و چند روز که مشغول به کار هستم...
چون حس میکنم کمتر مهندس صنایعی در بانک اشتغال پیدا کنه تصمیم گرفتم کارهایی رو که در بانک انجام میدم براتون شرح بدم...

حتما وقتی آگهی های استخدام رو نگاه میکنید این جمله رو دیدی...
استخدام بانک... مهندس صنایع
اول بگم که فقط بانکهای خصوصی مهندس صنایع استخدام میکنن...
اما من در یک بانک دولتی برای کارآموری رفتم که هیچ تعاملی با مهندس صنایع نداشتن و براشون جالب بود...

من وقتی با استادم مشورت کردم گفتن اگه واقعا میخوای از بانک رفتن چیزی یاد بگیری باید بری قسمت معاملات بانکی که اونجام اطلاعاتشونو در اختیار کسی نمی زارن...
ازونجایی هم که من آشنا داشتم :D صحبت کردم و اجازه دادن که 3 روز در هفته و اونم عصرها به قسمت معاملات برم و پرونده هارو بررسی کنم...

و از امروز شرح هر روز کاریمو براتون اینجا مینویسم...
و چیزهایی که یاد گرفتم در اختیارتون میذارم...

malihe68

عضو جدید

سلام دوستان...
من تصمیم گرفتم دوره کارآموزیم رو در بانک بگذرونم... و چند روز که مشغول به کار هستم...
چون حس میکنم کمتر مهندس صنایعی در بانک اشتغال پیدا کنه تصمیم گرفتم کارهایی رو که در بانک انجام میدم براتون شرح بدم...

اما من در یک بانک دولتی برای کارآموری رفتم که هیچ تعاملی با مهندس صنایع نداشتن و براشون جالب بود...

من وقتی با استادم مشورت کردم گفتن اگه واقعا میخوای از بانک رفتن چیزی یاد بگیری باید بری قسمت معاملات بانکی که اونجام اطلاعاتشونو در اختیار کسی نمی زارن...
ازونجایی هم که من آشنا داشتم :D صحبت کردم و اجازه دادن که 3 روز در هفته و اونم عصرها به قسمت معاملات برم و پرونده هارو بررسی کنم...

دوست من پس مثه هم همکاریم تقریبا"
میشه بپرسم شما گرایشتون چیه؟

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولین روز کار... یکشنبه ، 21 مهر 1392

در اولین روز کاری ، معاون بانک برام در مورد بانک صحبت کرد و درباره ی مهندسی صنایع پرسید...
کمی که با کارهای همدیگه آشنا شدیم چند فرم برام آوردن که انواع معاملات ( تسهیلات ، وام ) رو مشخص کرده بود و درباره هر کدوم توضیح داده بود...

قرار شد در هر هفته کاریم بر روی یک نوع وام تمرکز کنیم...
نوع وام ، تسهیلات ، نوع پرداختها ، ضامن ، موجودی ها ، سود و زیان و... رو مورد بررسی قرار بدیم...

قابل توجه دوستانی که از مهندسی صنایع به گرایش مالی علاقه دارن...
( اقتصاد مهندسی ، اقتصاد عمومی ، اصول حسابداری ، مدیریت مالی و...)

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من پس مثه هم همکاریم تقریبا"
میشه بپرسم شما گرایشتون چیه؟

سلام عزیزم...
من مهندسی صنایع چند بخشی میخونم که بیشتر از درسای مهندسی صنایع گرایش صنایع میخونیم...

شما کجا اشتغال دارین...؟؟؟

malihe68

عضو جدید
سلام عزیزم...
من مهندسی صنایع چند بخشی میخونم که بیشتر از درسای مهندسی صنایع گرایش صنایع میخونیم...

شما کجا اشتغال دارین...؟؟؟

یه جورایی مثه هم چند بخشی هستیم
من منابع انسانی هستم و ارشد مهندسی مالی می خونم که موفق تر شم

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع معاملات بانکی...

• مشارکت مدنی بازرگانی - مضاربه
  • مشارکت مدنی صنعت مواد اولیه
  • مشارکت مدنی ساخت مسکن
  • مشارکت مدنی ، فروش اقساط (تجهیزات منزل)
  • فروش اقساطی خرید خودرو
  • فروش اقساطی بجز مسکن
  • جعاله
  • ضمانتنامه
  • مشارکت مدنی بانک...
  • اعتبار اسنادی ارزی و ریالی

پس از مشخص شدن نوع معامله و بررسی مدارک و مشخصات شخص وام گیرنده ، این اطلاعات توسط :
  1. شعبه
  2. حوزه
  3. اعتبارات
کنترل میشه و در نتیجه معامله انجام میشه...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه جورایی مثه هم چند بخشی هستیم
من منابع انسانی هستم و ارشد مهندسی مالی می خونم که موفق تر شم

موفق باشی عزیزم...
جایی هم مشغول به کار هستین...؟؟؟ در زمینه ی مالی...؟؟؟

فنا2011

اخراجی موقت
شما بانک فعالیت دارین...؟؟؟

بابا وام نمیدن ،هزار تا دردسر داره فعلن که مشغولیم هر روز میریم و میایم هر روز هم یه مدرک میخوان دیگه حالم از این کاغذ بازی ها بهم میخوره

یه وام میخوای بگیری پیر میشی

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا وام نمیدن ،هزار تا دردسر داره فعلن که مشغولیم هر روز میریم و میایم هر روز هم یه مدرک میخوان دیگه حالم از این کاغذ بازی ها بهم میخوره

از نظر وام گرفتن تو بانک فعالیت دارین...؟؟؟:D

خوب باید همه چی طبق قانون پیش بره...شما وام بگیری پرداخت نکنی پای کیه...؟؟؟:D

آخرین ویرایش:

malihe68

عضو جدید

باید دید از کجا با چه شرایطی می خواید بگیرید
شما اگه زیاد وام لازمید بگید بگم از کجا بگیرید

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
ول کن بابا نخواستیم

من کارمند بانک نیستم که شما برای من شاکی هستین...من فقط یک کارآموزم...

ما یه روزه وام دادیم و من خودم مدارکشو چک کردم...(خواستم بگم به سرعتم میدن)
بیشتر برای وام های کلان مشکل وجود داره و دردسر زیاده...

فنا2011

اخراجی موقت
من کارمند بانک نیستم که شما برای من شاکی هستین...من فقط یک کارآموزم...

ما یه روزه وام دادیم و من خودم مدارکشو چک کردم...(خواستم بگم به سرعتم میدن)
بیشتر برای وام های کلان مشکل وجود داره و دردسر زیاده...
10یا 15 تومن کلانه :surprised:

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
10یا 15 تومن کلانه :surprised:

نه کلان نیست... چه نوع وامی دارید میگیرید...؟؟؟ تا بهتون مدارکشو و زمانشو بگم...

ببینید من اگه میگم که باید طبق قانون پیش برید و اینکه اگه پرداخت نکنید پای کیه (البته به شوخی گفتم و علامت خنده گذاشتم) واسه اینه که:
اگه بخوایم همه چیزو سر سری نگاه کنیم و رابطه بازی و بی توجهی یه مساله ای مثل اختلاس رو پیش میاره...

درسته وام شما درون حد نیست من کلی گفتم...

اگه یک جابجایی کوچیک بشه کل بانک باید جوابگو باشن...
و چون مدتی که همه چیز از جمله مدارک ، اینترنتی و توسط تمام بانک ها برای هم ارسال و چک میشه باید همه چیز رو مورد واکاوی قرار بدن...

فنا2011

اخراجی موقت
نه کلان نیست... چه نوع وامی دارید میگیرید...؟؟؟ تا بهتون مدارکشو و زمانشو بگم...

ببینید من اگه میگم که باید طبق قانون پیش برید و اینکه اگه پرداخت نکنید پای کیه (البته به شوخی گفتم و علامت خنده گذاشتم) واسه اینه که:
اگه بخوایم همه چیزو سر سری نگاه کنیم و رابطه بازی و بی توجهی یه مساله ای مثل اختلاص رو پیش میاره...

درسته وام شما درون حد نیست من کلی گفتم...

اگه یک جابجایی کوچیک بشه کل بانک باید جوابگو باشن...
و چون مدتی که همه چیز از جمله مدارک ، اینترنتی و توسط تمام بانک ها برای هم ارسال و چک میشه باید همه چیز رو مورد واکاوی قرار بدن...

نه دیگه حل شد ممنونم

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
در روزهای آتی معامله هایی رو که نام بردم مورد واکاوی قرار میدیم...
و اینکه معامله توسط شخص حقیقی انجام میشه یا حقوقی...؟
نوع وام و تسهیلات ، مدارک ، نوع ضامن ، کنترل موجودی ، سود و زیان و...

ادامه دارد...

ع رشیدی

کاربر فعال
سلام دوست خوبم.
لطفا نظرت رو درباره کار تو بانک بگو.
میدونم خیلی مزایا داره اما چون با عدد و رقمای بالا سروکار داریم من یه ذره میترسم!
اخه اگر خدای نکره یه عدد رو اشتباه وارد سیستم کنی یه فاجعه درست میشه.​

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست خوبم.
لطفا نظرت رو درباره کار تو بانک بگو.
میدونم خیلی مزایا داره اما چون با عدد و رقمای بالا سروکار داریم من یه ذره میترسم!
اخه اگر خدای نکره یه عدد رو اشتباه وارد سیستم کنی یه فاجعه درست میشه.​

سلام عزیزم...
درسته ریسک کاریش بالاست ، مخصوصا اینکه تمام کارها آنلاین شده و کنترل ها زیاد...
پای حقوقی کم اما مزایای فوق العاده ای داره و اینکه یک محیط آروم هستش که برای خانوم ها خیلی خوبه...

Candyman

کاربر فعال
سلام...
تو مسایل مربوط به RUP هم میتونید اونجا مانور بدید .

سبز باشید .

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستای گلم سلام...

در هفته ی دوم کاری یک سری فرم قرار داد رو مطالعه کردم...
هر فرم شامل مشخصات شخصی فرد حقیقی یا حقوقی و مشارکت بانکی میشد که داری چند ماده (حدودا 20 تا) و تبصره های خاصی بود...

جالب اینکه یکی از این ماده ها که تقریبا در فرم های مختلف قرار داد ، مشترکه مربوط به پول شویی بود که برای جلوگیری از هرگونی استفاده غیر قانونی و اختلاس بیان شده ...

در ماده دیگه ای از این فرم قرارداد نوع بازپرداخت و دیر کرد وام مشخص شده...
برای وام های پایین پنجاه میلیون تومان به نسبت وام برای پرداخت نکردن اقساط درصد پولی (مثلا 20 درصد) مشخص میشه...
اما برای وام های بلند مدت از فرمول استفاده میشه که به شرح زیر :

(نرخ وجه التزام) * تعداد روز تاخیر * (اصل سرمایه + سود مورد انتظار)

100 * 365/366

ماده های دیگه تقریبا مشابه هستند و فقط تفکیک نوع قرار دادی دارند...

هر نوع معامله (وام ، تسهیلات) فرم قرار دادی خاص خودشو داره...

نکته ***
تمامی فرم هایی که برای یک شخص وام گیرنده پر میشه میتونه خط خوردگی یا لاک زده باشه اما فرمهای قرارداد معامله نباید شامل خط خوردگی یا لاک باشه...

آخرین ویرایش:

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرم دیگه ای وجود داره که استعلام بانکی نامیده میشه

برای هر فرد شماره خاصی داره که با وارد کردنش در سیستم آنلاین بانکی ، کارنامه ی بانکی فرد مورد نظر مشخص میشه...و این کمک رو به کارمندهای بانک میکنه که هر گونه اطلاعات بانکی فرد رو در دسترس داشته باشن تا برای دادن وام یا چک و یا گردش های مالی کلان دچار مشکل نشن...

به عنوان مثال
( میتونه کمک کنه که ببینیم فرد مورد نظر آیا قبلا وامی گرفته و تونسته به موقع پرداخت کنه ، آیا چک برگشتی نداشته و...)
در واقع یه جورایی اطمینان پیدا میکنیم ازینکه میتونه پای قرار دادی که داره میبنده وایسه...

Y@S

عضو جدید

سلام دوستان...

سلام
بانك هاي خصوصي هم مهندس صنايع رو براي بانكداري ميخوان، يعني بايد پشت باجه بشيني
فكر نمي كنم واسه اينكار تخصص خاصي لازم باشه،چون خودشون يه سري دوره هاي آموزشي ميذارن
قبولش سخته به عنوان يك مهندس صنايع آدم بخوام اين كارو انجام بده

بالا