یعنی هیچکس فضول نیست. نه؟

behnamcp

کاربر فعال
به نام ایزد منان
باسلام و عرض احترام
هر چند استارتر محترم افراد فضول را نیازمند درمان می داند ولی این موضوع اگه از حد تعادل خارج نشه بیماری نیست و نیازی هم به درمان ندارد در کتاب های روانپزشکی و آسیب شناسی روانی اختلالی هست به نام اختلال شخصیت اسکیزویید که دارای ویژگی های زیر است "مبتلایان به این اختلال شخصیت معمولاً در زندگی روزمره‌شان عادی جلوه می‌کنند اما قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند. اغلبشان برقراری رابطه صمیمی با حیوانات را به رابطه با انسان‌ها ترجیح می‌دهند. آن‌ها معمولاً در مشاغلی که به همکاری و همراهی دیگران نیازی ندارد و برای بیشتر مردم به عنوان مشاغلی سخت و غیر قابل تحمل محسوب می‌شود، موفق نشان می‌دهند.
بعضی‌ از متخصصان بر این باورند که احتمال بروز بیماری اسکیزوفرنی در افرادی که از این نوع اختلال شخصیت رنج می‌برند، بیشتر از سایرین است. این اختلال شخصیت نیز در مردان بیشتر از زنان به چشم می‌خورد."به عبارتی این افراد بود و نبود دیگران هیچ فرقی برایشون نداره در جایی دیدم نوشته بود که تنه های درخت با انسان ها برای این بیماران هیچ فرقی ندارد در کتاب آسیب شناسی روانی پروفسور سعید شاملو متخصص روانشناسی بالینی در صفحه 242 نوشته است " مردانی که این اختلال را دارند غالبا ازدواج نمی کنند و زنان نیز در ازدواج خود نقشی انفعالی و غیر موثر دارند" به عبارتی دیگر بین فضول بودن افراطی و ا صلا کنجکاو نبودن هر دو نشانه بیماری است و نیاز به درمان دارد یادمه یه نفر رو میشناختم دچار حالات نوروتیک بود خیلی به دیگران می چسبید و فضول بود که خوشبختانه درمان شد بنابراین مانباید از دو طرف بوم بیافتیم

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نام ایزد منان
باسلام و عرض احترام
هر چند استارتر محترم افراد فضول را نیازمند درمان می داند ولی این موضوع اگه از حد تعادل خارج نشه بیماری نیست و نیازی هم به درمان ندارد در کتاب های روانپزشکی و آسیب شناسی روانی اختلالی هست به نام اختلال شخصیت اسکیزویید که دارای ویژگی های زیر است "مبتلایان به این اختلال شخصیت معمولاً در زندگی روزمره‌شان عادی جلوه می‌کنند اما قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند. اغلبشان برقراری رابطه صمیمی با حیوانات را به رابطه با انسان‌ها ترجیح می‌دهند. آن‌ها معمولاً در مشاغلی که به همکاری و همراهی دیگران نیازی ندارد و برای بیشتر مردم به عنوان مشاغلی سخت و غیر قابل تحمل محسوب می‌شود، موفق نشان می‌دهند.
بعضی‌ از متخصصان بر این باورند که احتمال بروز بیماری اسکیزوفرنی در افرادی که از این نوع اختلال شخصیت رنج می‌برند، بیشتر از سایرین است. این اختلال شخصیت نیز در مردان بیشتر از زنان به چشم می‌خورد."به عبارتی این افراد بود و نبود دیگران هیچ فرقی برایشون نداره در جایی دیدم نوشته بود که تنه های درخت با انسان ها برای این بیماران هیچ فرقی ندارد در کتاب آسیب شناسی روانی پروفسور سعید شاملو متخصص روانشناسی بالینی در صفحه 242 نوشته است " مردانی که این اختلال را دارند غالبا ازدواج نمی کنند و زنان نیز در ازدواج خود نقشی انفعالی و غیر موثر دارند" به عبارتی دیگر بین فضول بودن افراطی و ا صلا کنجکاو نبودن هر دو نشانه بیماری است و نیاز به درمان دارد یادمه یه نفر رو میشناختم دچار حالات نوروتیک بود خیلی به دیگران می چسبید و فضول بود که خوشبختانه درمان شد بنابراین مانباید از دو طرف بوم بیافتیم
آدمهای فضول درمان نمیشن فقط یه مدت میرن تو ترک و باز روز از نو و روزی از نو.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه رقم فضولی هم داریم که افراد دارای خلاء ذهنی بطور ناخواسته انجام میدن. به این شکل که : خوبی ها و فضائل دیگران رو برنمی تابند و در مقابل رفتار هایی از اینا سر میزنه که خودشون هم از علتش بی خبرن. اینو در فرصت های آتی بطور کامل شرح خواهم داد.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب همه ما یه جورایی فضول هستیم. من موافقم. البته بیا تعریف فضول رو از اول بنویسیم. یه موقع هست یه اتفاقی میفته که من فقط ناظر هستم و دارم مشاهده میکنم. مثلا فرض کن توی رستوران نشستم و زوج بغل داستی دارن با صدای بلند صحبت میکنن. خب من اشکالی نمیبینم که به این حرفا گوش بدم اگه برام جالب باشه. یا مثلا دارم رد میشم و یه غریبه رو با اشنا میبینم. خب اگه از من بپرسی من برمیگردم و یه نیم نگاهی میکنم که قضییه چیه. بعدشم به راه خودم اادامه میدم. این فضولی رو بزار اسمشو بزاریم فضولی نیوترال (بی باره نه منفی هست نه مثبت). در این تعریف من اسیبی به کسی وارد نکردم و فقط حس کنجکاویم رو بدون این که باعث ناراحتی کسی بشه ارضا کردم. یا مثلا از مهمونی اومدیم بعد خود ما بعد مهمونی یه دور همی داریم. من توی اون دور همی ممکنه سوال کنم راستی فلانی که توی مهمونی بود کار میکنه؟ دوست دختر داره؟ دوست پسر داره؟ سوال رو هم دارم از کسی می پرسم که با من کاملا صمیمی هست ،

یه تعریف دیگه اینه که مثلا من دارم با یکی حرف میزنم و سوال هایی میپرسم ازش که هنوز دوستی من و اون ادم به مرحله ای نرسیده که اون شخص بخواد اون اطلاعات رو با من در میون بزاره. بعد منم به هر نحو که شده مستقیم و غیر مستقیم بخوام سر در بیارم قضییه چیه. یا یه زوج یه گوشه خیلی ارووم دارن حرف میزنن من یه گوشه قایم شم بفهمم چی میگن. من به این میگم فضولی منفی. یا مثلا زمین و زمان رو بهم میریزم که از یک موضوعی سر در بیارم که اون موضوع اولا به من مربوط نیست و دوما اون شخصی که موضوع بهش مربوطه دلش نخواد کسی این قضییه رو بفهمه

اولی میشه کنجکاوی دومی میشه فضولی. ولی خب همیشه یه مرز خاکستری بین این دو تا هست به نظرم
بهترین دیدگاه رو شما ارائه کردید. اون بخشی که اشاره به مرز خاکستری داشت , جالب هست. روی این مورد کار خواهم کرد. مرسی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دارم به این نکته فکر میکنم که آیا تهمت زدن بی ربط هم تو دسته فضولی های ذهنی جا میگیره ؟
یا حتی برداشت اشتباه یا مغرضانه یا سوء برداشت هم جزو فضولی های ذهنی است یا تو رده آگاهیهای محدود باید تعریف بشه.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دعوای همسایه رو گوش نمیکنیم؟

یه غریبه رو با یه آشنا ببینی , کنجکاوی نمیکنی که اون کیه؟

یعنی هیچوقت سعی نمیکنی , سر از کار دیگران درآری؟

سعی نمیکنیم وارد حیطه خصوصی دیگران بشیم؟

اگه جواب مثبت باشه , معنیش اینه که ما هم جزو اون 90% ملت هستیم؟

جرات میکنی اعتراف کنی که مردم ما اکثرا یه جورایی فضول تشریف دارن؟ فک میکنی این بیماری میتونه درمان بشه ؟ اونم با اینهمه پیشروی ؟

بخاطر فضولی نیست جهت کمک به همنوع هستش
چون ایرانیان همیشه برای کمک به همونوع حاضر و آماده اند

paisa

کاربر بیش فعال
فضولی و دخالت بیجا ممکنه مسیر زندگی یک فرد رو بطور کل تعییر بده.اینو با چشمای خودم دیدم ک میگم.سرک کشیدن تو زندگی دیگران باعثه از هم پاشیدن زندگی بقیه و حتی عواقب بدتر هستش.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بخاطر فضولی نیست جهت کمک به همنوع هستش
چون ایرانیان همیشه برای کمک به همونوع حاضر و آماده اند
کمک کردن موقعی است که شخص طلب کمک بکنه. وقتی طلبی نباشه هر نوع دخالت با هر نیتی فضولی بحساب میاد.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کمک کردن موقعی است که شخص طلب کمک بکنه. وقتی طلبی نباشه هر نوع دخالت با هر نیتی فضولی بحساب میاد.

ممکنه بخاطر حفظ آبرو و یا خصلت خجالتی بودن این کار را نکنه
مثلا یه فقیری که خجالت میکشه از دیگران کمک بخواد بخاطر همین با نداری میسازه و زجر میکشه
حالا اگه ما بریم و تحقیق کنیم در مورد ایشون (برای تحقیق هم مجبوریم از بقیه در مرد این فرد بپرسیم ، و یا درون زندگیش سرک بکشیم) و وقتی فهمیدیم نیازمنده به اون کمک کنیم آیا این فضولیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممکنه بخاطر حفظ آبرو و یا خصلت خجالتی بودن این کار را نکنه
مثلا یه فقیری که خجالت میکشه از دیگران کمک بخواد بخاطر همین با نداری میسازه و زجر میکشه
حالا اگه ما بریم و تحقیق کنیم در مورد ایشون (برای تحقیق هم مجبوریم از بقیه در مرد این فرد بپرسیم ، و یا درون زندگیش سرک بکشیم) و وقتی فهمیدیم نیازمنده به اون کمک کنیم آیا این فضولیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه. این فضولی نیست. خیلی هم کار خوبیه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نام ایزد منان
باسلام و عرض احترام
به نظر شما کسی که سرش به کار خودش باشه و تو زندگی دیگران فضولی نکنه, اختلال شخصیت از نوع اسکیزوفرنی داره ؟

behnamcp

کاربر فعال
به نظر شما کسی که سرش به کار خودش باشه و تو زندگی دیگران فضولی نکنه, اختلال شخصیت از نوع اسکیزوفرنی داره ؟

به نام خداوندجان آفرین*** حکیم سخن درزبان آفرین
با سلام وعرض ارادت و احترام خدمت همه دوستان
در روانشناسی از شخصیت تعریف های متفاوتی صورت گرفته است اگر این تعریف را از شخصیت بپذیریم :" الگوهاي معيني از رفتار و شيوه‌هاي تفكر كه نحوه سازگاري شخص را با محيط تعيين مي‌كند." همچنین به این نکته توجه داشته باشیم که همه افراد دارای شخصیت هستند که به آن سبک (style) شخصیتی می گویند که در همه انسانها وجود داردکه یا به صورت ویژگی یا به صورت اختلال ,. یعنی ما چه خوشمان بیاید چه خوشمان نیاید هریک از باید دارای یکی از سبک های شخصیتی 14 گانه(در مورد این عدد در منابع مختلف عددهای مختلفی نوشته شده که اگر عددی غیر از این دیدید تعجت نکنید) این 14 نوع سبک شخصیتی به 3 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از :
1.افراد عجیب و غریب شامل شخصیت های پارانویید اسکیزوتایپال و اسکیزویید
2.افراد نمایشی و هیجانی ودمدمی شامل شخصیت های نمایشی و خودشیفته و مرزی و ضداجتماعی
3.افراد مضطرب و هراسان شامل شخصیت های وابسته و دوری گزین و وسواسی جبری
4.گروه NOS شامل شخصیت های افسرده ,منفعل مهاجم(منفی گرا)و آزارگر و آزارگر – آزارخواه(دوشخصیت که به رنگ سبز مشخص شده متاسفانه در بعضی کتاب های جدید حذف شده است است)
توجه داشه باشید من نگفتم اختلال شخصیت بلکه
گفتم سبک شخصیتی که می تواند ویژگی (trait)یا اختلال(disorder) باشد باز هم تاکید می کنم هر انسانی باید لااقل در حد ویژگی یکی از شخصیت های فوق داشته باشد
فرق ویژگی شخصیتی با اختلال شخصیت در این هست ویژگی شخصیتی دسته ای از صفات و ویژگیهاکه باثبات و قابل پیش بینی هستندو هرکدام از این ویژگی ها در صورت افراط می تواند ایجاد مشکل کرده و اختلال شخصیت ایجاد مشکل کند برای مثال کسی که دارای شخصیت نمایشی در حد ویژگی هست ممکنه این معیار داشته باشد که "از اینکه
مرکز توجه باشد و می تواند موقعیت هایی را ایجاد کند که همه نگاه هابه او باشد لذت میبرد
درحالی در اختلال شخصیت نمایشی به این صورت در می آید که" این فرد وقتی در مرکز توجه دیگران نیست در رنج و عذاب هست"(متاسفانه در اینترنت به زبان فارسی وقتی مثلا کلمه شخصیت نمایشی را جستجو می کنیم و به توصیف اختلال شخصیت پرداخته می شود نه ویژگی )
در مور اینکه افرادمبتلابه اختلال شخصیت نیاز به درمان دارند یا خیر اختلاف نظر وجود دارد بعضی متخصصان می گویند اگر کسی اختلال شخصیت داشته باشد اما در زمینه خانوادگی شغلی اجتماعی و... دچار مشکل نباشد نیازی به درمان ندارد اما برخی هم معتقد هستند که بهتر هست که درمان شوند
اما برسیم به پرسش شما :اختلال اسکیزوفرنی که که در طبقه بندی اختلالات سایکوتیک قرار می گیرد که متخصصانی در روانپزشکی و مغز و اعصاب و روانشناسی سالیانه سال هست بر روی کار کرده اند و می کنند اما متاسفانه با وجود تحقیقات گسترده اما هنوز در مورد ماهیت واقعی و علل ایجاد کننده هو حتی انواع و علایم آن مورد بحث و روشن نیست
در موردی که می گید که من گفتم اختلال شخصیت اسکیزویید باعث اسکیزوفرنی می شود باید عرض کنم چیزی که گفته می شود این هست که افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی و اسکیزوتایپال و اسکیزویید بیشتر از سایر اختلالات شخصیت مبتلا به سایکوز گذرا هستند
برای همه دوستان آرزوی موفقیت و سلامتی و عشق ابدی دارم

آخرین ویرایش:

behnamcp

کاربر فعال
سخنی با استارتر محترم:
کاربر محترم هرچند ما با هم اختلاف عقیده زیادی داشتیم اما از رفتن شما از باشگاه متاسف شدم به هر حال برای شما آرزوی موفقیت و تندرستی دارم

آخرین ویرایش:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دعوای همسایه رو گوش نمیکنیم؟

یه غریبه رو با یه آشنا ببینی , کنجکاوی نمیکنی که اون کیه؟

یعنی هیچوقت سعی نمیکنی , سر از کار دیگران درآری؟

سعی نمیکنیم وارد حیطه خصوصی دیگران بشیم؟

اگه جواب مثبت باشه , معنیش اینه که ما هم جزو اون 90% ملت هستیم؟

جرات میکنی اعتراف کنی که مردم ما اکثرا یه جورایی فضول تشریف دارن؟ فک میکنی این بیماری میتونه درمان بشه ؟ اونم با اینهمه پیشروی ؟
یه جایی بود می گفتن شجاعت به معنی نترسیدن نیست معنیش اینه که ترس رو عملکردت تاثیر نذاره... فک کنم تعریف مشابه در مورد فضولی صدق کنه که فضولی نکردن به معنی کنجکاو نشدن نیست به معنی آزار ندادن مردم با کنجکاویات هست، مثلا غریبه رو با آشنا ببینی ناخودآگاه این سوال تو ذهنت میاد که ایشون کی هستن ولی اینکه فقط از ذهنت بگذره با اینکه بری عملا طرفو تو منگنه بذاری که فلانی کی بود و هزار تا حرفو حدیثم براش دربیاری این میشه فضولی تو کار مردم... خداوکیلی با این تعریف من خودم اصلا آدم فضولی نیستم :D ولی خب هنوز به اون مرحله از عرفان نرسیدم که حتی تو ذهنمم برام سوال پیش نیاد در مورد بعضی مسائل :)

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فضولی توو خوت ما ایرانی ها بود و هست...
اصلا تا نفهمیم چرا فلانی با فلانی چرا بهم زد ول نمی کنیم کلا یه جور شغل آزاد محسوب میشه.

paisa

کاربر بیش فعال
اصلا تا نفهمیم چرا فلانی با فلانی چرا بهم زد ول نمی کنیم کلا یه جور شغل آزاد محسوب میشه.

و ابنکار چه عواقب بدی برای اون طرف داره .کاش یه روزی میفهمیدیم که زندگی شخصی دیگران واقعا شخصیه

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز

سلام.
تو خون شما هست.