یادگیری C# (بررسی سئوالات و مشکلات)

هستیا

عضو جدید
سلام
این error چه طوری رفع میشه؟
http://upcity.ir/images2/16467475034744788829.jpg
فک می کنم این ارور مربوط به دیتا ست هست که میگه کلید اصلی تکراری وارد می کنی ولی من دیتاست رو پاک می کنم بازم این error رو میده.
دیتا ست رو هم با دستور
ds.tblpatient1.clear(); پاک می کنم

هستیا

عضو جدید
سلام
این error چه طوری رفع میشه؟
http://upcity.ir/images2/16467475034744788829.jpg
فک می کنم این ارور مربوط به دیتا ست هست که میگه کلید اصلی تکراری وارد می کنی ولی من دیتاست رو پاک می کنم بازم این error رو میده.
دیتا ست رو هم با دستور
ds.tblpatient1.clear(); پاک می کنم

با اضافه کردن کد زیر مشکل حل شد.

dataset.EnforceConstraints = false;

هستیا

عضو جدید
سلام می خوام چند فیلد از یک جدول رو آپدیت کنم به شرطی که چندتا شرط برقرار باشه
چه طوری باید این کار رو انجام بدم؟

danial rz

عضو جدید
تغیر که می شه داد ولی منظور من این که وقتی برنامه رو debug کردی label که مثلا ساعت رو نشون می ده توی فرم تکون بخره
مثلا ثانیه اول گوشه سمت چپ باشه ثانیه دوم گوشه سمت راست
کد زیر این کارو واسط انجام میده:(مثلا میخوام جای لیبل 1 رو از دو تکست باکس بخونم)
label1.location=new point(convert.ToInt32(textBox1.Text),convert.toint32(textBox2.Text));

danial rz

عضو جدید
سلام به همه
من پروژه سی شارپم paintهستش همه چیزش کامله فقط یه ایراد دارم
تصاویر ساخته شده ک توی pictureBox1هستش فقط آخری رو نمایش میده مثلا دایره رو میکشم بعد خط که میکشم دایره محو میشه
اگه میشه کمک کنین باید تا فردا شب تموم کنم

sepide25

عضو جدید
سلام به همگی....من یه کامپوننت می خوام واسه تقویم فارسی...کسی می تونه کمکم کنه؟

SHRP

همکار مدیر تالار مهندسی کامپیوتر متخصص برنامه نوی
کاربر ممتاز

SHRP

کاربر ممتاز
سلام به همه
من پروژه سی شارپم paintهستش همه چیزش کامله فقط یه ایراد دارم
تصاویر ساخته شده ک توی pictureBox1هستش فقط آخری رو نمایش میده مثلا دایره رو میکشم بعد خط که میکشم دایره محو میشه
اگه میشه کمک کنین باید تا فردا شب تموم کنم
احتمالا شما Canvas رو با هر بار كشيدن شكل Refresh مي كنيد
شايد براي هر كار يك شي جديد ايجاد كرديد...
چند نمونه براتون گذاشتم شايد با ديدن اونها مشكل شما حل بشه:
http://www.codeproject.com/Articles/16291/Very-Simple-Paint

http://codesmesh.com/how-to-make-your-own-paint-app-in-c-sharp/

http://computer-programming-languages.knoji.com/how-to-make-a-simple-painting-program-with-visual-c/

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز

من خیلی دنبال یه راه برای تبدیل تاریخ شمسی و میلادی به هم دیگه بودم.

این فایل dll رو اگه رفرنس کنی ، میتونی تبدیلاتتو انجام بدی. راهنمای کاملی هم داره برای استفاده ازش.

(میدونم شما یه کامپوننت میخای ولی خب فکر کنم اینم خیلی ممکنه به درد بخوره)

پیوست ها

• Persia.rar
    1.2 مگایابت · بازدیدها: 0

SHRP

کاربر ممتاز
سلام می خوام چند فیلد از یک جدول رو آپدیت کنم به شرطی که چندتا شرط برقرار باشه
چه طوری باید این کار رو انجام بدم؟
اگر چندتا شرط شامل همه رکوردهایی که باید بروز بشن هست که به راحتی پشت سر هم بنویس و بین اونها And و or بذار...اگر شرطهای مختلف باعث بروز شدن رکوردهای متفاوتی می شه بهتره با چند دستور جدا انجامش بدی ولی برای انجام شدن یا نشدن همه یا هیچ از تراکنش استفاده کن...Trans...

SHRP

کاربر ممتاز
در واقع نیازی به استفاده از هیچ چیز اضافه ای نیست. خود دات نت این امکانات رو بصورت درونی داره و می تونید به راحتی ازش استفاده کنید....
اینم نمونه کد:
کد:
System.Globalization.PersianCalendar p = new System.Globalization.PersianCalendar();
DateTime date = DateTime.Today;
int year = p.GetYear(date);
int month = p.GetMonth(date);
int day = p.GetDayOfMonth(date);
DateTime d1 = new DateTime(year, month, day);

sepide25

عضو جدید
ممنونم SHRP....ولی من کامپوننت میخوام، مثل dtaetimepicker ، که شمسی باشه....ممنون میشم اگه میدونید راهنمایی کنید

gelayor14

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال دارم ...یه سری از پروژه های سی شارپ رو که می خوام رو سیستم اچرا کنم(دانلود کردم یا گرفتم) اجرا نمیشن و اون پیغام کانورت رو میارن بعده کانورت هم اجرا نمیشه
اینا رو باید چیکار کنم که قشنگ باز شن رو سیستم؟

SHRP

کاربر ممتاز

SHRP

کاربر ممتاز
سلام
یه سوال دارم ...یه سری از پروژه های سی شارپ رو که می خوام رو سیستم اچرا کنم(دانلود کردم یا گرفتم) اجرا نمیشن و اون پیغام کانورت رو میارن بعده کانورت هم اجرا نمیشه

معمولا تبدیل پروژه از نسخه قدیمی به جدید به خوبی انجام می شه ...شاید یا نسخه شما قدیمی تر است یا اینکه کامپوننتی رو نیاز داره که شما ندارید

merila_1992

عضو جدید
یه پروژه ی خالی با استادیو خودتون ایجاد کنید و فرم ها و کلاس های رو از پروژه ی مورد نظر به پروژه ی خالی اد کنید

سلام

شهریاری 2

کاربر ممتاز
سلام

نظر دوستان ارجحه ولی منم یه راه میگم:
فکر کنم توی حالت zip هستن که اجرا نمیشن. از داخل فایل زیپ خارجشون کنید (کل شو) و دوباره تبدیل رو اجرا کنید.

merila_1992

عضو جدید
خیلی وقت ها که اگه extract نکنی اجرا هم نمیشن
این مشکل برای منم زیاد پیش اومده
ولی با اضافه کردن کلاس ها به ی پروژه خالی درست شده
فکر کنم توی حالت zip هستن که اجرا نمیشن. از داخل فایل زیپ خارجشون کنید (کل شو) و دوباره تبدیل رو اجرا کنید.

gelayor14

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
معمولا تبدیل پروژه از نسخه قدیمی به جدید به خوبی انجام می شه ...شاید یا نسخه شما قدیمی تر است یا اینکه کامپوننتی رو نیاز داره که شما ندارید
کامپوننت رو نمی دونم ولی نسخه من جدیدتر از نسخه ای بوده که پروژه باهاش نوشته شده
یه پروژه ی خالی با استادیو خودتون ایجاد کنید و فرم ها و کلاس های رو از پروژه ی مورد نظر به پروژه ی خالی اد کنید
ممنون همین کار رو انجام میدم
فشرده نبودن من همشون رو اکسترکت کرده بودم

SHRP

کاربر ممتاز
کامپوننت رو نمی دونم ولی نسخه من جدیدتر از نسخه ای بوده که پروژه باهاش نوشته شده

ممنون همین کار رو انجام میدم

فشرده نبودن من همشون رو اکسترکت کرده بودم
اطفن یک نمونه از اونهایی که مشکل داره برامون اینجا بذارید تست کنیم

شهریاری 2

کاربر ممتاز
سلام به همه اساتید گرامی
ببخشید کد زیر برای عددی کردن تکست باکس به کار میره ولی من اصلا نمیفهممش. میشه همه شو برام معنی کنید(مخصوصا شرطی که براش گذاشته و همچنین دستور شرط که باید اجرا شه):

PHP:
char ch = e.KeyChar;        
    if (!Char.IsDigit(ch) && ch != 8)          

{
               e.Handled = true;

}

من توابع کاراکتر رو بلد نیستم. اگه منبعی رو هم دارید ممنون میشم.

دستور شرط، برای اجازه دادن یا ندادن تایپ هست. درست؟!!!!
من همین دستور رو به تنهایی برای یک کمبوباکس ، برای رویداد keypress میذارم که کسی نتونه داخلش چیزی بنویسه و فقط آیتماش انتخاب بشن، ولی این دستور کار نمیکنه.
ولی برای عددی کردن تکست باکس، کار میکنه. جریانش چیه؟

آخرین ویرایش:

merila_1992

عضو جدید
سلام به همه اساتید گرامی
ببخشید کد زیر برای عددی کردن تکست باکس به کار میره ولی من اصلا نمیفهممش. میشه همه شو برام معنی کنید(مخصوصا شرطی که براش گذاشته و همچنین دستور شرط که باید اجرا شه):

PHP:
char ch = e.KeyChar;        
    if (!Char.IsDigit(ch) && ch != 8)          

{
               e.Handled = true;

}

من توابع کاراکتر رو بلد نیستم. اگه منبعی رو هم دارید ممنون میشم.

دستور شرط، برای اجازه دادن یا ندادن تایپ هست. درست؟!!!!
من همین دستور رو به تنهایی برای یک کمبوباکس ، برای رویداد keypress میذارم که کسی نتونه داخلش چیزی بنویسه و فقط آیتماش انتخاب بشن، ولی این دستور کار نمیکنه.

سلام.
خط اول که خب مشخصه، کاراکتر کلیدی که فشرده شده رو برمیگردونه
توی شرط چک میکنه که اگر این کاراکتر از نوع رقمی و یا دکمه فشرده شده دکمه backspace نیست (کاراکتر کلید backspace همون 8 هست که باهاش مقایسه کرده) :e.handled=true
حالا e.handled = true ، یعنی تو داری بهش میگی از این جا به بعد دیگه من بقیه رویداد رو مدیریت کردم و هرچی که لازم بوده تا حالا اجرا شده و دیگه نیازی نیست سی شارپ به ادامه اجرای کلاس های اساسی و کدهایی که برای اداره این رویداد نیاز هست، بپردازه بنابراین بهش مقدار true میدی

و برای کوموباکس که بخوای فقط انتخاب شدنی باشن، یه property داره به اسم dropdownstyle که اون رو مقدار dropdownlist انتخاب میکنی .

شهریاری 2

کاربر ممتاز
:e.handled=true
حالا e.handled = true ، یعنی تو داری بهش میگی از این جا به بعد دیگه من بقیه رویداد رو مدیریت کردم و هرچی که لازم بوده تا حالا اجرا شده و دیگه نیازی نیست سی شارپ به ادامه اجرای کلاس های اساسی و کدهایی که برای اداره این رویداد نیاز هست، بپردازه بنابراین بهش مقدار true میدی

ممنون از راهنماییتون. ولی میشه این تیکه از مطلبتون رو بیشتر برام توضیح بدید؟
آخه اینطوری که من فهمیدم، اگر این دستور رو خالی بزاری و درون هیچ شرطی نباشه، کلا نباید اجازه هیچ کاری رو بهمون بده. یعنی اگر تایپ کردیم، توی تکست باکس، درج نکن.

ولی خب من همین دستور رو به تنهایی برای یک کمبوباکس ، برای رویداد keypress میذارم که کسی نتونه داخلش چیزی بنویسه و فقط آیتماش انتخاب بشن، ولی این دستور کار نمیکنه.

اون پروپرتی رو که گفتید اجرا کردم درست بود. ممنون. خیلی دنبالش بودم. ولی چرا این کده رو بزاری اجرا نمیشه؟

merila_1992

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون. ولی میشه این تیکه از مطلبتون رو بیشتر برام توضیح بدید؟
آخه اینطوری که من فهمیدم، اگر این دستور رو خالی بزاری و درون هیچ شرطی نباشه، کلا نباید اجازه هیچ کاری رو بهمون بده. یعنی اگر تایپ کردیم، توی تکست باکس، درج نکن.

ولی خب من همین دستور رو به تنهایی برای یک کمبوباکس ، برای رویداد keypress میذارم که کسی نتونه داخلش چیزی بنویسه و فقط آیتماش انتخاب بشن، ولی این دستور کار نمیکنه.

اون پروپرتی رو که گفتید اجرا کردم درست بود. ممنون. خیلی دنبالش بودم. ولی چرا این کده رو بزاری اجرا نمیشه؟

بله درست متوجه شدید.
من تست کردم برای کومو باکس مشکلی نداشت. اجرا شد
دقت کنید که در پنجره properties رویداد keypress ست شده باشه.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
سلام به همه اساتید
عید همگی مبارک باشه.
ببخشید یه سوال داشتم

ببینید من تازه فهمیدم که کنترلی به نام bindingnavigat برای گردش و ویرایش در بانک اطلاعاتی وجود داره. ولی من چیز ازش نمیدونم . هرچی هم میگردم توی اینترنت ، (چه فارسی چه انگلیسی) چیز بدرد بخوری نمیبینم.

حالا مشکلم چیه:

من یه دیتا گرید ویو دارم که جدولم رو نشون میده. بعد خب یه کنترل bindingnavigat هم دارم .
حالا میخام مثلا برم سطر بعد.داخل bindingnavigat وقتی میزنم روی کلیدی که برای رفتن به سطر بعد هست، هیچ تغییری در دیتا گریدم ایجاد نمیشه.

برای اتصال هم از linq to sql classes استفاده کردم که نه ado.net هست که بشه از منابع اینترنت استفاده کرد، ونه EF که یه چیزایی دربارش گفته و من بلد نیستم.

شاید شما هم با این تکنولوژی کار نکرده باشین، پس فکر کنم اگه برای button های bindingnavigat الگوریتم رو بگید،بهتر باشه که خودم یه جوری به کد تبدیلش کنم. ممنون میشم.

z92

عضو جدید
سلام
من میخوام یاد بگیرم با C# اپلیکیشن های ویندوزی بنویسم. یعنی هر برنامه ای ازم بخوان بتونم به راحتی بنویسم برای شرکت ها و ...
مهندسی نرم خوندم و برنامه نویسیم تا حدودی خوبه ولی C# زیاد کار نکردم. یه سی دی آموزشی دارم که میخوام با اون شروع کنم. یه بار دیگه هم سی شارپ رو شروع کردم ولی چون برنامه م رو سیستم دیگه اجرا نشد و خیلی هم سرچ کردم و به نتیجه نرسیدم بی خیال شدم.
با دستورات SQL هم آشنا هستم ولی نمیدونم چه جوری باید تو سی شارپ با SQL ارتباط برقرار بشه و جدولهای پایگاه داده کجا طراحی میشه و کجا دستورات SQL نوشته میشه.
ممنون میشم یه راهنمایی کلی بکنین تا دستم بیاد و ببینم از کجا باید شروع کنم.

SHRP

کاربر ممتاز
تمام کتابهایی که وجود داره سعی کرده از پایه شروع کنه و کم کم پیشرفته بشه ... اگر کتاب بخونید و در کنارش خودتون کار کنید اونوقت استفاده از سی دی های آموزشی هم می تونه کمک زیادی بکنه
تمام این چیزها بیشتر با تمرین به دست میاد و جادوی کار در تزیاد است و تحقیق

شهریاری 2

کاربر ممتاز
سلام
من میخوام یاد بگیرم با C# اپلیکیشن های ویندوزی بنویسم. یعنی هر برنامه ای ازم بخوان بتونم به راحتی بنویسم برای شرکت ها و ...
مهندسی نرم خوندم و برنامه نویسیم تا حدودی خوبه ولی C# زیاد کار نکردم. یه سی دی آموزشی دارم که میخوام با اون شروع کنم. یه بار دیگه هم سی شارپ رو شروع کردم ولی چون برنامه م رو سیستم دیگه اجرا نشد و خیلی هم سرچ کردم و به نتیجه نرسیدم بی خیال شدم.
با دستورات SQL هم آشنا هستم ولی نمیدونم چه جوری باید تو سی شارپ با SQL ارتباط برقرار بشه و جدولهای پایگاه داده کجا طراحی میشه و کجا دستورات SQL نوشته میشه.
ممنون میشم یه راهنمایی کلی بکنین تا دستم بیاد و ببینم از کجا باید شروع کنم.

چون قبلا کار کردی، لازم نیست سی دی رو گوش بدی،(البته با شناختی که از سی دی های آموزشی دارم) ، کتاب سی شارپ هاشمیان رو کار کنی بهتره. بعد برای مبحث پایگاه داده، با مبحث Linq و یا Entity Framework کار کن. آخه مبحثایی که توی کتابا یاد میدن، بیشترشون با ADO.NET هست که قدیمی شده. چون خیلی راحتتر میتونی وصل بشی به پایگاه و روش کار کنی.
این سایت ها هم آموزش های خوبی دارن:

http://www.w3-farsi.com/

http://provid.com/

این دوتا سایت، هر کدوم به نوبه خودشون خدایی آموزش هایی دارن که خیلی از جاها ندارن. آخه اینا به طور متمرکز، به سی شارپ می پردازن.

• Like
واکنش ها: z92