[ گفت و گوی کنکوری ] - مطالعه گروهی ارشد مهندسی شیمی 95

sanam_el

عضو جدید
بله قطعا بعد از اتمام دور اول همه همین حسو دارن
من نمیدونم نحوه خوندن دروس شما چطور بوده...یک درس یک درس پیش رفتید یا دروس با هم پیش بردید....برنامه موسسات که بر اساس ۲۵ درصدها هست با توجه به اینکه اکثرا موسسات الان رو نیمه دروس هستن رو پیشنهاد نمیکنم چون هم رسیدن به برنامه اونها در زمان فعلی مشکله و هم براتون استرس ایجاد میکنه....بنظرم سعی کنید تو دو ماه آینده تا قبل از عید تو دو بازه یک ماهه دروس یک بار دیگه مرور کنید که بعد از عید بتونید جمع بندیشون داشته باشید....البته این یه نظر کامل شخصیه و قطعا از اساتید دوستان سال های گذشته راهنمایی بگیرید خیلی بهتر هست
ممنون از جوابتون
منم 25% پیش رفتم همه دروس رو با هم. منتها الان برای مرور نمیدونم چه برنامه ای داشته باشم مثلا بازم 25% ای پیش برم و تست بزنم یا.... کلا واسه نحوه مرور پیشنهادی دارید؟
به نظر شما الان اگر ازمون ها رو شرکت کنم بی فایده ست؟

dac_ali

عضو جدید
ممنون از جوابتون
منم 25% پیش رفتم همه دروس رو با هم. منتها الان برای مرور نمیدونم چه برنامه ای داشته باشم مثلا بازم 25% ای پیش برم و تست بزنم یا.... کلا واسه نحوه مرور پیشنهادی دارید؟
به نظر شما الان اگر ازمون ها رو شرکت کنم بی فایده ست؟
بنظرم بهترین کار این میتونه باشه که تا قبل از عید مرور درس ها تموم بشه و بعد از عید جمع بندی و تست زدن باشه...آزمونهای جامع هم میتونه خوب باشه

محبوه

عضو
سوال جرمی

سوال جرمی

دوستان میشه بگید چرا اگر اندازه پرکن کم بشه تخلخل هم کم میشه؟؟؟

مگر وقتی انددازه کم بشه قطرش کم نمیشه؟ پس فضای خالی بیشتر میشه یعنی تخلخل بیشتر میشه
خیلی قاطی کردم

Partizan63

کاربر فعال
دوستان میشه بگید چرا اگر اندازه پرکن کم بشه تخلخل هم کم میشه؟؟؟

مگر وقتی انددازه کم بشه قطرش کم نمیشه؟ پس فضای خالی بیشتر میشه یعنی تخلخل بیشتر میشه
خیلی قاطی کردم

سوالتون دوجا لم داره:
1) اندازۀ پرکن یعنی چی؟؟ ما سه نوع اندازه واسه پرکن داریم: 1- سطح پرکن 2- حجم پرکن 3- قطر پرکن
2) تخلخل چی دقیقا؟؟ بستر یا پرکن؟؟ اگه سوال منوط به دوره کارشناسی هست، ما تخلخل رو برای پرکن تعریف نمی‌کنیم. تخلخل مربوط به بستر هست. E(اپسیلون) تخلخل بستر هست.

طبق رابطۀ معروف پرکن‌ها (http://s7.picofile.com/file/8235278750/Untitled.png):
الف) اگه منظور از کم کردن اندازه، کم کردن سطح پرکن هست؛ پس ap کم میشه، در نتیجه صورت کسر اول باید کم بشه و چون E علامت منفی داره، پس E (تخلخل بستر) زیاد میشه.
ب) اگه منظور از کم کردن اندازه، کم کردن قطر پرکن هست؛ پس dp کم میشه، در نتیجه صورت کسر دوم باید کم بشه و چون E علامت منفی داره، پس باز هم E (تخلخل بستر) زیاد میشه.
پس در هر صورت تخلخل (بستر) زیاد میشه.

محبوه

عضو
ممنون ولی در کتاب راهیان ارشد صفحه271 نوشته ؛هرچه اندازه پرکن کوچکتر باشد ap بیشتر میشود و E(تخلخل) کمتر میشود

تو کتاب مدرسان هم اینو دیدم ولی توچیه نشدم

sambastian

عضو جدید
سوالات رشته های بیوتکنولوژی پلیمر گاز نفت و ..
برای سال 92 93 94 رو نیاز دارم کسی لینک داره؟
جواب هم باشه :(

Partizan63

کاربر فعال
ممنون ولی در کتاب راهیان ارشد صفحه271 نوشته ؛هرچه اندازه پرکن کوچکتر باشد ap بیشتر میشود و E(تخلخل) کمتر میشود

تو کتاب مدرسان هم اینو دیدم ولی توچیه نشدم

پس اینجا کم کردن اندازه، یعنی کم کردن حجم..... شما اگه بدونین، کربن فعال حجم خیلی کوچیکی داره، ولی سطح بسیار بالایی در حدود 500 متر مربع داره (به خاطر تخلخل و خلل و فرج زیادش) و در نتیجه تخلخل بستر رو کم میکنه (بازم میگم خود کربن فعال بسیار متخلخل هست، ولی تخلخل تو صورت سوال کنکور یعنی تخلخل بستر)... این لینک تو توجه کنین در مورد کربن فعال (http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon)

اینم بگم که کم بودن اندازه همیشه به معنای زیاد بودن سطح نمیشه... مثلا توپ پینگ پونگ رو اگه یه پرکن فرض کنیم، کوچیکه ولی سطح خیلی کمی هم داره.... کربن فعال به دلیل طبیعتش و هدفی که برای ساختش وجود داشت، باعث شد که بیان اونو طوری بسازن که بسیار منفذدار باشه و سطح بالایی بهش تعلق بگیره.... یه نکته دیگه که تو کنکور هم سوال اومد، استفاده از کربن فعال به‌عنوان پرکن مناسب نیست. چون به دلیل خلل و فرج زیادش، باعث میشه مایع بره توش به دام بیفته و ماندگی و افت فشار برج زیاد بشه.

dac_ali

عضو جدید
پس اینجا کم کردن اندازه، یعنی کم کردن حجم..... شما اگه بدونین، کربن فعال حجم خیلی کوچیکی داره، ولی سطح بسیار بالایی در حدود 500 متر مربع داره (به خاطر تخلخل و خلل و فرج زیادش) و در نتیجه تخلخل بستر رو کم میکنه (بازم میگم خود کربن فعال بسیار متخلخل هست، ولی تخلخل تو صورت سوال کنکور یعنی تخلخل بستر)... این لینک تو توجه کنین در مورد کربن فعال (http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon)

اینم بگم که کم بودن اندازه همیشه به معنای زیاد بودن سطح نمیشه... مثلا توپ پینگ پونگ رو اگه یه پرکن فرض کنیم، کوچیکه ولی سطح خیلی کمی هم داره.... کربن فعال به دلیل طبیعتش و هدفی که برای ساختش وجود داشت، باعث شد که بیان اونو طوری بسازن که بسیار منفذدار باشه و سطح بالایی بهش تعلق بگیره.... یه نکته دیگه که تو کنکور هم سوال اومد، استفاده از کربن فعال به‌عنوان پرکن مناسب نیست. چون به دلیل خلل و فرج زیادش، باعث میشه مایع بره توش به دام بیفته و ماندگی و افت فشار برج زیاد بشه.

صحبت شما درباره کربن فعال وسطح ویژه درست هست ولی فکر نمیکنم جواب ایشون باشه چون در تست ها منظور از تخلخل، تخلخل بستر هست و من جایی ندیدم که تخلخل پرکن مورد توجه باشه و در درس انتقال جرم منظور از کوچکتر بودن یا بزرگتر بودن برای یک پرکن با جنس یکسان هست.
در جواب کاربر محبوه شما با روابط میتونید براحتی این موضوع استدلال کنید ولی راحتر از اون با یک تصور ساده موضوع قابل درکی هست...شما فرض کنید داخل یک ظرف شیشه ای تعدادی توپ پینگ پونگ بزارید و در حالت دوم همون ظرف را مثلا با نخود پرکنید( چیز دیگه ای به ذهنم نرسید مثال بزنم :) خوب مشاهده میکنید که فضای خالی دلخل ظرف در حالت اول بیشتر هست و این یعنی وقتی پرکن اندازه بزرگتر داشته باشه در نتیجه فضای خالی داخل ظرف یعنی تخلخل بستر بیشتر خواهد بود.

dac_ali

عضو جدید
سوالات رشته های بیوتکنولوژی پلیمر گاز نفت و ..
برای سال 92 93 94 رو نیاز دارم کسی لینک داره؟
جواب هم باشه :(

در این لینک پایین صفحه آزمون های گاز و پلیمر و بیو هست از سال ۹۰ تا ۹۴ ولی جواب ها به صورت کلید هستن...بعید میدونم جواب تشریحی تو نت باشه یا حداقل اینکه من تا حالا ندیدم.http://mastertest.ir/1394/07/دانلود-رایگان-سوالات-ارشد-فنی-مهندسی-94-95/

Partizan63

کاربر فعال
صحبت شما درباره کربن فعال وسطح ویژه درست هست ولی فکر نمیکنم جواب ایشون باشه چون در تست ها منظور از تخلخل، تخلخل بستر هست و من جایی ندیدم که تخلخل پرکن مورد توجه باشه و در درس انتقال جرم منظور از کوچکتر بودن یا بزرگتر بودن برای یک پرکن با جنس یکسان هست.
در جواب کاربر محبوه شما با روابط میتونید براحتی این موضوع استدلال کنید ولی راحتر از اون با یک تصور ساده موضوع قابل درکی هست...شما فرض کنید داخل یک ظرف شیشه ای تعدادی توپ پینگ پونگ بزارید و در حالت دوم همون ظرف را مثلا با نخود پرکنید( چیز دیگه ای به ذهنم نرسید مثال بزنم :) خوب مشاهده میکنید که فضای خالی دلخل ظرف در حالت اول بیشتر هست و این یعنی وقتی پرکن اندازه بزرگتر داشته باشه در نتیجه فضای خالی داخل ظرف یعنی تخلخل بستر بیشتر خواهد بود.

خب این حرفتون دقیقا نقض رابطه پرکنها هست (http://s7.picofile.com/file/8235278750/Untitled.png).. از نخود به سمت توپ پینگ پونگ رفتن یعنی افزایش قطر و سطح پرکن؛ که این یعنی کم شدن تخلخل بستر... در ضمن E که تخلخل بستر هست، اصلا صرفاً به معنی فضای خالی بستر نیست؛ بلکه نسبت فضای خالی بستر به حجم بستر هست...

آخرین ویرایش:

samane a

عضو جدید
خب این حرفتون دقیقا نقض رابطه پرکنها هست (http://s7.picofile.com/file/8235278750/Untitled.png).. از نخود به سمت توپ پینگ پونگ رفتن یعنی افزایش قطر و سطح پرکن؛ که این یعنی کم شدن تخلخل بستر... در ضمن E که تخلخل بستر هست، اصلا صرفاً به معنی فضای خالی بستر نیست؛ بلکه نسبت فضای خالی بستر به حجم بستر هست...
خب با همین رابطه واضحه که با کاهش قطر پرکن صورت کسر افزایش در نتیجه تخلخل بستر کم میشه
اون جمله راهیان هم بنظرم درسته هرچه اندازه پرکن کمتر باشه تخلخل هم کم میشه

sina1864

عضو
خب با همین رابطه واضحه که با کاهش قطر پرکن صورت کسر افزایش در نتیجه تخلخل بستر کم میشه
اون جمله راهیان هم بنظرم درسته هرچه اندازه پرکن کمتر باشه تخلخل هم کم میشه

خب پارتیزان 63 داره درست میگه دیگه :/.... اون عکسی که گذاشته، فرمول دومی که واسه dp هست رو ببین... dp کم بشه، صورت کسر کم میشه؛ ولی تخلخل علامت منفی پشتش داره، پس تخلخل زیاد میشه... این که خیلی واضح هست که، دو تا جمع و تفریق سادس...

الان این عکسو درنظر بگیر (http://s7.picofile.com/file/8235416200/1.png).... خیلی واضح مشخصه که 0.4 رفتیم به 0.1، 0.6 رفته به 0.9 (یعنی زیادتر شده)

کم شدن اندازه یعنی کم شدن قطر (ولی به معنای کم شدن سطح نمیتونه باشه؛ چون همون طور که پارتیزان گفته، کربن فعال اندازه و قطر کمی داره ولی مساحت سطحش اندازه سطح یه زمین فوتباله)... ولی چون مواد خیلی متخلخل رو به عنوان پرکن به حساب نمیارن، پس کم شدن اندازه تو پرکن ها یعنی کم شدن قطر و سطح با هم....... پس طبق رابطه که نوشته پارتیزان، صورت هر دو کسر کم میشه، تخلخل(بستر) هم پشتش علامت منفی داره، پس تخلخل بستر زیاد میشه....

**** تخلخل بستر با اندازه (قطر و سطح) پرکن رابطه عکس داره.

آخرین ویرایش:

samane a

عضو جدید
دوستان از 25 سوم کسی آزمون داره ؟
تویه همین باشگاه ندیدم ک باشه

Estrella

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
امسال تصمیم گرفتم دوباره کنکور بدم،البته نمیخواستما ولی چون سنجش مهلت ثبت نام دوباره زده خواستم روشو زمین نزده باشم:))
حالا به نظرتون از الان بخوام شروا کنم باید چیکار کنم؟یعنی از کجا شروع کنم
ممنون میشم نظراتتونو با من در میون بذارید

dac_ali

عضو جدید
سلام بچه ها
امسال تصمیم گرفتم دوباره کنکور بدم،البته نمیخواستما ولی چون سنجش مهلت ثبت نام دوباره زده خواستم روشو زمین نزده باشم:))
حالا به نظرتون از الان بخوام شروا کنم باید چیکار کنم؟یعنی از کجا شروع کنم
ممنون میشم نظراتتونو با من در میون بذارید

سلام...
زمان که حدود سه ماه باقی مونده و برای مطالعه تمام مطالب کافی نیست...البته چون گفتید دوباره قصد شرکت دارید اگر حضور ذهن قبلی از مطالب دارید کار راحت تر میشه...در غیر این صورت از هر درس با توجه به بودجه بندی سال های اخیر فصل های مهم تر انتخاب کنید و سعی کنید به جای خوندن ۱۰۰ سرفصل ها...۵۰ تا ۶۰ درصد فصل ها رو بخونید و روی همون مطالب مرور کنید تا تسلط بهتری داشته باشید.
موفق باشید

zahra mohsenian

کاربر بیش فعال
سلام دوستان خداقوت
من کتابای راهیان حرارت و جرم رو گرفتم ولی هنوز نخوندم سال بعد کنکور دارم بنظرتون کتابای دکتر بابایی خیلی بهتره که اونارو بگیرم؟؟روانتر توضیح داده؟؟کتاب سیالات جهش چطوره؟؟:gol:

m@hdi13579

کاربر فعال
سلام دوستان خداقوت
من کتابای راهیان حرارت و جرم رو گرفتم ولی هنوز نخوندم سال بعد کنکور دارم بنظرتون کتابای دکتر بابایی خیلی بهتره که اونارو بگیرم؟؟روانتر توضیح داده؟؟کتاب سیالات جهش چطوره؟؟:gol:
سلام
اگه سال بعد میخواین کنکور بدین به نظرم از کتابای جهش استفاده کنید خیلی بهتره و خیالتون راحته که هیچ نکته ای رو جا ننداختین
و اگه دانشجو هستین حتما از تابستون شروع کنید
منظور از جهش کتابای امید باباییه که فقط جرم و حرارت و ترمو تا این لحظه اومده
سیالات نداره
سیالات جهش که میگین احتمالا از مولفای دیگه یا رشته های غیر از م شیمیه
من خودم سیالات پارسه میخونم و راضی هستم سبک کتابش شبیه کتابای جهش مفهومیه نکته وار و حفظی نیست

Estrella

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
زمان که حدود سه ماه باقی مونده و برای مطالعه تمام مطالب کافی نیست...البته چون گفتید دوباره قصد شرکت دارید اگر حضور ذهن قبلی از مطالب دارید کار راحت تر میشه...در غیر این صورت از هر درس با توجه به بودجه بندی سال های اخیر فصل های مهم تر انتخاب کنید و سعی کنید به جای خوندن ۱۰۰ سرفصل ها...۵۰ تا ۶۰ درصد فصل ها رو بخونید و روی همون مطالب مرور کنید تا تسلط بهتری داشته باشید.
موفق باشید

حضور ذهن که نمیدونم باید دوباره یسر به جزوهام بزنم ببینم چیا یادمه
پارسال پیام نور تهران شمال مدل سازی قبول شدم که به دلایلی انصراف دادم
حالا شما میتونید کمکم کنید سرفصل های مهم هر درسو پیدا کنم البته ببخشید این خواسته خیلی زیادیه:redface:

dac_ali

عضو جدید
حضور ذهن که نمیدونم باید دوباره یسر به جزوهام بزنم ببینم چیا یادمه
پارسال پیام نور تهران شمال مدل سازی قبول شدم که به دلایلی انصراف دادم
حالا شما میتونید کمکم کنید سرفصل های مهم هر درسو پیدا کنم البته ببخشید این خواسته خیلی زیادیه:redface:

از این لینک میتونید تحلیل آزمون های سراسری مهندسی شیمی چهار سال اخیر رو مطالعه کنید...چند ساعتی وقت بزارید و این تحلیل ها رو بخونید مطمئنا برآورد خوبی دستتون میاد.http://www.modaresanesharif.ac.ir/کارشناسی-ارشد-مهندسی-شیمی/2747

Estrella

عضو جدید
کاربر ممتاز
از این لینک میتونید تحلیل آزمون های سراسری مهندسی شیمی چهار سال اخیر رو مطالعه کنید...چند ساعتی وقت بزارید و این تحلیل ها رو بخونید مطمئنا برآورد خوبی دستتون میاد.http://www.modaresanesharif.ac.ir/کارشناسی-ارشد-مهندسی-شیمی/2747

ممنونم ازتون واقعا کمک خیلی بزرگی بهم کردید
با آرزوی موفقیت واستون:gol::gol::gol:

zahra mohsenian

کاربر بیش فعال
سلام
اگه سال بعد میخواین کنکور بدین به نظرم از کتابای جهش استفاده کنید خیلی بهتره و خیالتون راحته که هیچ نکته ای رو جا ننداختین
و اگه دانشجو هستین حتما از تابستون شروع کنید
منظور از جهش کتابای امید باباییه که فقط جرم و حرارت و ترمو تا این لحظه اومده
سیالات نداره
سیالات جهش که میگین احتمالا از مولفای دیگه یا رشته های غیر از م شیمیه
من خودم سیالات پارسه میخونم و راضی هستم سبک کتابش شبیه کتابای جهش مفهومیه نکته وار و حفظی نیست

ممنون بابت راهنماییتون دوست عزیز...موفق باشین:gol:

dac_ali

عضو جدید
سلام دوستان اگه فرصت کردید سوالات ۲۵ درصد سوم بزارید ممنون میشیم

خئهی72

کاربر فعال
با سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان کنکوری. میخاستم بدونم شماها درس عملیات واحد رو از چه منبعی میخونید؟
جزوه؟ کتاب تست؟ کتاب مرجع؟
کلا وضعیتتون چجوریه برای این درس؟

dac_ali

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان کنکوری. میخاستم بدونم شماها درس عملیات واحد رو از چه منبعی میخونید؟
جزوه؟ کتاب تست؟ کتاب مرجع؟
کلا وضعیتتون چجوریه برای این درس؟
سلام و خسته نباشید.
من به شخصه برای عملیات دو مشکلی نداشتم و همون راهیان خوندم ولی قسمت عملیات یکش خوب نبود برای همین تابستون جزوه عملیات یک دکتر بهمنیار خوندم که حجمش خیلی زیاده و فقط میشه تو تابستون خوندش ولی تمام مسائل رو جز به جز توضیح داده...و برای کنکوری خوندنش از جزوه دکتر میرزازاده ( جزوه دست نویس پارسه) خوندم و با حل تست های ارشد چند سال اخیر یک خلاصه از مجموع مطالب نوشتم و شرایط نسبت به اول که اصلا خوب نبود الان بهتر هست.
...
بچه ها سوالات آزمون نمیزارید؟ :(

بالا