گفتگوی خودمانی ارشدی های 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

aein22

عضو جدید
دوستان
من هدفم اینه تا اخر تابستون یه دور همه درسا رو بخونم خلاصه نویسی کنم..ولی میدونم برام سخته...سوالم اینه توی تابستون بیشتر روی متن درس باید تمرکز بشه همراه کمی تست زنی در هر فصل برای اشنایی و اموزش و بعد از مهر تست زنی و زیاد کنیم خوبه؟؟ یا باید از همین الان تست و زیاد کار کنیم؟؟ فک نکنم با تست زیاد بتونم تمام درسا رو بیشترشونو بخونم؟؟

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
کتاب رهیافت حل تست مدارهای الکتریکی انتشارات راهیان ارشد نوشته مصطفی تقوی کنی ، من خودم این کتاب و دارم و خوندمش ، کتاب خیلی خوبیه ، بهت توصیه میکنم بگیریش.

نه من اصلا این کتاب رو به کسانی که پایه ی ضعیفی دارند تویصیه نمیکنم..حتی اونایی که پایه ی قوی دارند..بدتر دانشجو رو گیج میکنه...
.
.
.

کلا توی مدار یه سری چیزا رو نمیشه توی کتاب نوشت و باید اون قدر مساله حل کنید تا خودتون راهشو پیدا کنید...بهترین راهش هم حل مثال و تست فراوان هستش..اول حل تست های کنکور و تسلط به اون ها حالا میخواد از روی کتاب اقای تقوی باشه اقای زرگر باشه انتشارات دانشگاه تهران باشه..بعدش اگه وقت شد رهیافت هم یه نگاه بهش شاید بد نباشه..بعدش حالا سوای 300 اقای کهن..سوالای تالیفی اقای زرگر !! ولی وقت نمیشه..همون تسلز به کتاب پوران اقای زرگر کافیه..دیگه انصافا برای مدار کتاب از اون بهتر نداریم..

ضمنا راجب این جزوه اقای کهن که گذاشته بودید روی سایت و ایشون گویا راضی هم نبودند ..من فقط یه بررسی اجمالی کردم و.. زیاد تعریفی نبود نمیدونم شاید ایشون سر کلاسشون بیش تر توضیح میدند..به هر حال جزوه ی اقای زرگر برای دوستانی که از کتابشون هم میخونند بسیار مثمر ثمر تر خواهد بود.انشالله.

Paydar91

کاربر ممتاز
دوستان
من هدفم اینه تا اخر تابستون یه دور همه درسا رو بخونم خلاصه نویسی کنم..ولی میدونم برام سخته...سوالم اینه توی تابستون بیشتر روی متن درس باید تمرکز بشه همراه کمی تست زنی در هر فصل برای اشنایی و اموزش و بعد از مهر تست زنی و زیاد کنیم خوبه؟؟ یا باید از همین الان تست و زیاد کار کنیم؟؟ فک نکنم با تست زیاد بتونم تمام درسا رو بیشترشونو بخونم؟؟

دوست عزیز دقیقا همین کاری که گفتید رو باید انجام بدید بسیار درست هستش.

از همین الان تست زیاد کار کنید به مشکل میخورید سرعت مطالعتون میاد پایین بعدش اون اخرا خیلی مشکل ساز میشه..بهتره یه دور ولی درست هم هی درسا رو تا اخر مهر بخونید همرا با تست به صورت رندوم بعدش انشالله از پاییز بزنید توی کار حل تست فقط حل تست و با حل تست درسنامه ها و خلاصه هاتونو مرور کنید.

jeneral_dj

عضو جدید
نه من اصلا این کتاب رو به کسانی که پایه ی ضعیفی دارند تویصیه نمیکنم..حتی اونایی که پایه ی قوی دارند..بدتر دانشجو رو گیج میکنه...
.
.
.

کلا توی مدار یه سری چیزا رو نمیشه توی کتاب نوشت و باید اون قدر مساله حل کنید تا خودتون راهشو پیدا کنید...بهترین راهش هم حل مثال و تست فراوان هستش..اول حل تست های کنکور و تسلط به اون ها حالا میخواد از روی کتاب اقای تقوی باشه اقای زرگر باشه انتشارات دانشگاه تهران باشه..بعدش اگه وقت شد رهیافت هم یه نگاه بهش شاید بد نباشه..بعدش حالا سوای 300 اقای کهن..سوالای تالیفی اقای زرگر !! ولی وقت نمیشه..همون تسلز به کتاب پوران اقای زرگر کافیه..دیگه انصافا برای مدار کتاب از اون بهتر نداریم..

ضمنا راجب این جزوه اقای کهن که گذاشته بودید روی سایت و ایشون گویا راضی هم نبودند ..من فقط یه بررسی اجمالی کردم و.. زیاد تعریفی نبود نمیدونم شاید ایشون سر کلاسشون بیش تر توضیح میدند..به هر حال جزوه ی اقای زرگر برای دوستانی که از کتابشون هم میخونند بسیار مثمر ثمر تر خواهد بود.انشالله.
در تایید حرف شما باید بگم چون دوستمون دنبال یه کتاب میگشت که سوالای تالیفی داشته باشه من این کتاب و بهش معرفی کردم والا پرواضحه که این کتاب واسه زمانیه که شما تمام تستهای کنکور رو کامل و دقیق درک کرده باشی و واقعا تو مدار خبره باشی. به درد یادگیری نمیخوره!!!

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
Re: گفتگوی خودمانی ارشدی های 94

کتاب رهیافت حل تست مدارهای الکتریکی انتشارات راهیان ارشد نوشته مصطفی تقوی کنی ، من خودم این کتاب و دارم و خوندمش ، کتاب خیلی خوبیه ، بهت توصیه میکنم بگیریش.
تشکر دوست عزیز.. ایا این کتاب ب جز سوالات کنکور ازاد و سراسری تست تالیفی هم از خود مهندس تقوی داره؟ و اینکه حل سوالات هم توسط خود مهندس تقوی صورت گرفته؟ ب همون سبک کنکوری؟ مجموعا چندتا تست داره ؟ و اینکه تست هابصورت طبقه بندی شده و با تفکیک فصل هستش؟

Sent from my Lenovo A3000-H using Tapatalk

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

.
.
.

تشکر از توضیحاتتون جناب پایدار.. والا من پایه مداری متوسطی داشتم تو کارشناسی تازه اونم در مورد بعضی از سرفصلها بود ک بعضی از سرفصلها هم تو مدار 2اصلا تدریس نشد بهمون.. والا من الان دو جلد مدار راهیان ارشد تقوی رو دارم جزوه مهندس کهن رو هم دارم حتی جزوه زرگر رو هم دارم اما کم کم دارم وسوسه میشم برم خودمو راحت کنم و دو جلد مدار زرگر رو بگیرم و برا شروع کار و دور اول استارت رو از رو زرگر بزنم..والا در مورد سایر دروس ی جورایی سر منابع و خوندنشون باخودم ب توافق رسیدم اما تو این مدار موندم اصلا گیج شدم.. نمیدونم والا چکار کنم..ی روز جزوه کهن رو نگاه میندازم ی روز جزوه زرگر رو ی دفه کتاب راهیان رو ک کاش ی ذره از نظر فونت و ظاهر قشنگ تر بود اخه ادمو جذب نمیکنه :).. بهر حال گیج شدم اساسی .. چکار کنم ب نظرتون برا دور اول؟ برم کتاب زرگر بگیرم خودمو راحت کنم و دور دوم تستهارو از رو تقوی بزنم؟ پیشنهااااااااد بدین دوستان وقت نییییست:(:(

jeneral_dj

عضو جدید
:):(:(
تشکر از توضیحاتتون جناب پایدار.. والا من پایه مداری متوسطی داشتم تو کارشناسی تازه اونم در مورد بعضی از سرفصلها بود ک بعضی از سرفصلها هم تو مدار 2اصلا تدریس نشد بهمون.. والا من الان دو جلد مدار راهیان ارشد تقوی رو دارم جزوه مهندس کهن رو هم دارم حتی جزوه زرگر رو هم دارم اما کم کم دارم وسوسه میشم برم خودمو راحت کنم و دو جلد مدار زرگر رو بگیرم و برا شروع کار و دور اول استارت رو از رو زرگر بزنم..والا در مورد سایر دروس ی جورایی سر منابع و خوندنشون باخودم ب توافق رسیدم اما تو این مدار موندم اصلا گیج شدم.. نمیدونم والا چکار کنم..ی روز جزوه کهن رو نگاه میندازم ی روز جزوه زرگر رو ی دفه کتاب راهیان رو ک کاش ی ذره از نظر فونت و ظاهر قشنگ تر بود اخه ادمو جذب نمیکنه .. بهر حال گیج شدم اساسی .. چکار کنم ب نظرتون برا دور اول؟ برم کتاب زرگر بگیرم خودمو راحت کنم و دور دوم تستهارو از رو تقوی بزنم؟ پیشنهااااااااد بدین دوستان وقت نییییست

تو رو خدا خودتو بین این همه منبع زندانی نکن !!! ( یکی باید این توصیه رو به خودم بکنه!:biggrin:) تو که الان کتاب تقوی رو داری برا چی میخوای بری پورانم بخری؟؟؟:eek:!!

به نظرم تقوی رو کامل بخون مشکلی یا سوالی داشتی بیا بخش رفع اشکال بچه ها کمکت میکنن!!!! اگر هم میخوای پوران بخونی فقط همونو بخون و از این شاخه به اون شاخه نپر که جز اتلاف وقت چیز دیگه ای برات نداره!!!

jeneral_dj

عضو جدید
تشکر دوست عزیز.. ایا این کتاب ب جز سوالات کنکور ازاد و سراسری تست تالیفی هم از خود مهندس تقوی داره؟ و اینکه حل سوالات هم توسط خود مهندس تقوی صورت گرفته؟ ب همون سبک کنکوری؟ مجموعا چندتا تست داره ؟ و اینکه تست هابصورت طبقه بندی شده و با تفکیک فصل هستش؟

این کتاب حاوی سوالات تالیفی و برگزیده از کنکورها اتوماسیون و کامپیوتر و المپیادهاست و حل این سوال ها هم توسط خود مهندس تقوی انجام شده!!

atena2

عضو جدید
.
.
.

اینی که من گذاشتم جزوه کلاسی مهندس کهن نیست . بلکه صورت سوالات سیصد سوال مهندس کهن هست که توی اینترنت پر هست و حلش رو هم صاحب وبلاگ که گویا استاد یه دانشگاه هست انجام داده . که درخود وبلاگ نوشته مهندس کهن راضی هست .
این لینک رو من از خود این تالار برداشتم

انگار کتابی هم که قراره چاپ بشه شامل همین تستهاست
به هر حال پست رو حذف کردم .

آخرین ویرایش:

Paydar91

کاربر ممتاز
تشکر از توضیحاتتون جناب پایدار.. والا من پایه مداری متوسطی داشتم تو کارشناسی تازه اونم در مورد بعضی از سرفصلها بود ک بعضی از سرفصلها هم تو مدار 2اصلا تدریس نشد بهمون.. والا من الان دو جلد مدار راهیان ارشد تقوی رو دارم جزوه مهندس کهن رو هم دارم حتی جزوه زرگر رو هم دارم اما کم کم دارم وسوسه میشم برم خودمو راحت کنم و دو جلد مدار زرگر رو بگیرم و برا شروع کار و دور اول استارت رو از رو زرگر بزنم..والا در مورد سایر دروس ی جورایی سر منابع و خوندنشون باخودم ب توافق رسیدم اما تو این مدار موندم اصلا گیج شدم.. نمیدونم والا چکار کنم..ی روز جزوه کهن رو نگاه میندازم ی روز جزوه زرگر رو ی دفه کتاب راهیان رو ک کاش ی ذره از نظر فونت و ظاهر قشنگ تر بود اخه ادمو جذب نمیکنه :).. بهر حال گیج شدم اساسی .. چکار کنم ب نظرتون برا دور اول؟ برم کتاب زرگر بگیرم خودمو راحت کنم و دور دوم تستهارو از رو تقوی بزنم؟ پیشنهااااااااد بدین دوستان وقت نییییست:(:(

سلام دوست عزیزم..خواهش میکنم...ببنید شما با پایه ی ضعیف مدار شروع کردید به خوندن این کتاب طبیعتا به مشکل میخورید و بد تر گیج میشید..باز از این جزوه به اون جزوه دیگه بدتر...

بهتون چند تا پیشنهاد دارم حتما این کار رو انجام بدید...کتاب اقای زرگر رو بخرید..جلد دومش رو تاکیید میکنم چاپ جدیدش رو بخرید که جلدش کامل بنفش نیست چون فصل فرکانس های طبیعیش اصلاح شده در این کتاب...بعدش شروع کنید فقط و فقط از روی کتاب اقای زرگر بخونید...هر جا به مشکل خوردید توی تاپیک رفع اشکال مطرح کنید...اخه این کتاب هم بی عیب نیست بعضی جاها رو خوب کامل نگفته بعضی جاها رو زیادی گفته..ولی با این حال بهترین کتاب در بحث مدار هستش و چاره ای نیست...بعدش جزوه ی اقای زرگر هم که توی تاپیک دیگه هست دانلود کنید و ایشون گویا راضی بودند هر فصلو می خونید یه نیم نگاهی هم فقط به اون جزوه بندازید در کنار کتابشون بد نیست..توی دور اول که تست های داخل متن کتاب اقای زرگر رو می زنید بعضی هاش که سختتون بود رو نزنید اشکال نداره شما قرار انشالله سه دور حداقل این کتابو بخونید پس فقط برای خوندن همه ی مباحث دارید به قدر کافی پس نگران نباشید...بعدش هر فصل که میخوای تستای کنکور رو بزنید من بهتون حالا که کتاب اقای تقوی رو دارید این پیشنهاد رو میکنم تست ها رو از روی مکتاب اقای تقوی بزنید (یعنی تصور کنید کتاب اقای تقوی درسنامه نداره !! اصلا درسنامشو نخونید بدتر راهو اشتباه میرید) بعدش حل تست های ایشون خداییش بعضی هاش خوب هست شما هر تستی که حل می کنید روش ایشون رو نگاه کنید بعدش روش کتبا اقاقی زرگر رو هم نگاه کنید اونایی که روش حل مثل هم بود که چه بهتر..اونایی که تفاوتن داشت روش فکر کنید چرا تفاوت داره و بهترین روش رو انتخاب کنید و اگه هم خودتون راه حل بهتری داشتید راه حل خودتون رو کنارش اضافه کنید....

شما برای دور اول و دوم و سوم و n ام فقط کتاب اقای زرگر رو بخونید..بعد ها هم که به تست ها مسلط شدید حل تست های اقای تقوی رو هم ببنید و اونایی که بهتون دیدگاه جدید رو میده هم یاد بگرید....اشکال نداره منم یه زمانی خیلی گیج شدم..وقتی متاسفانه کتاب خوبی نداریم استاد خوبی نداریم و.. واقعا راه سختی داریم ..ولی خدا رو داریم..خودش ما رو کمک میکنه..همین که الان این جا هستیم...

یه خاطره ی قدیمی راجب مدار :

مثلا توی کتاب اقای تقوی ایشون اومدند برای راه حل سریع تر توی دیدن تونن نورتن توی بعضی حل تست ها منبع جریان یک امپری در نظر گرفتند و دیگه اسمشو ای اندیس تی نذاشتند تا مثلا به سرعت حل تست کمک بشه !!! یادمه حدود 2.5 سال پیش بچه های این جا که راجب مدار میخوندند میگفتند ووو چه نکته ای راجبش بحث می کردند و... من اون زمان فکر کنم تازه مدار داشتم..خلاصه بعد ها فهمیدم این ها بیش تر شبیه یه جوک هستش و بیش تر فکر دانشجوها منحرف میشه...مدار رو اصولی بخونید و یاد بگیرید و اونم جز با فکر کردن روی مسایل بدست نمیاد...مثلا توی کتاب اقای تقوی بعضی تست های زیر دهه 80 هستش که یا گزینه ها تابلو طرح شده و.. بعدش ایشون اومدند رد گزینه سریع حل کردند و مثلا نوشتند با یه نگاه حل میشه و..

ولی باید بدونید چند سال اخیر این داستان ها تمام شده..
تاکیید و توصیه میکنم تمام تست های مدار رو تجزیه و تحلیل کنید اصلا براتون مهم نباشه به جواب گزینه ها برسید و خوشحال بشید..فکر کنید امتحان تشریحی دارید و قشنگ بشینید از بیس تحلیل کنید.

Paydar91

کاربر ممتاز
اینی که من گذاشتم جزوه کلاسی مهندس کهن نیست . بلکه صورت سوالات سیصد سوال مهندس کهن هست که توی اینترنت پر هست و حلش رو هم صاحب وبلاگ که گویا استاد یه دانشگاه هست انجام داده . که درخود وبلاگ نوشته مهندس کهن راضی هست .
این لینک رو من از خود این تالار برداشتم

انگار کتابی هم که قراره چاپ بشه شامل همین تستهاست
به هر حال پست رو حذف کردم .

سلام خانم اتنا.اول از همه ارزو مند هستم بعد اعلام نهایی نتایج اتفاقی براتون بیفته که به صلاحتون هستش.

راجب لینکی که شما گذاشتید من خبر ندارم ..سو تفاهم شده..

توی تاپیک جزوه ها حدود یه هفته بیش کمی بیش تر یا کمتر یکی از عزیزان لطف کردند جزوه ای از اقای کهن گذاشتند راجب مدار بعدش یکی اومد گفت ماله سایت ماست یه عزیزی گفت ایشون راضی نیستند و.. من منظورم اون جزوه بود.

راجب سیصد سوال بله منم دارم با حلشون ولی هخنوز وقت نکردم بررسیشون کنم انشالله عمری بود بررسی کردم میگم تست هاش چطوری هستش....

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

سلام دوست عزیزم..خواهش میکنم...ببنید شما با پایه ی ضعیف مدار شروع کردید به خوندن این کتاب طبیعتا به مشکل میخورید و بد تر گیج میشید..باز از این جزوه به اون جزوه دیگه بدتر...

بهتون چند تا پیشنهاد دارم حتما این کار رو انجام بدید...کتاب اقای زرگر رو بخرید..جلد دومش رو تاکیید میکنم چاپ جدیدش رو بخرید که جلدش کامل بنفش نیست چون فصل فرکانس های طبیعیش اصلاح شده در این کتاب...بعدش شروع کنید فقط و فقط از روی کتاب اقای زرگر بخونید...هر جا به مشکل خوردید توی تاپیک رفع اشکال مطرح کنید...اخه این کتاب هم بی عیب نیست بعضی جاها رو خوب کامل نگفته بعضی جاها رو زیادی گفته..ولی با این حال بهترین کتاب در بحث مدار هستش و چاره ای نیست...بعدش جزوه ی اقای زرگر هم که توی تاپیک دیگه هست دانلود کنید و ایشون گویا راضی بودند هر فصلو می خونید یه نیم نگاهی هم فقط به اون جزوه بندازید در کنار کتابشون بد نیست..توی دور اول که تست های داخل متن کتاب اقای زرگر رو می زنید بعضی هاش که سختتون بود رو نزنید اشکال نداره شما قرار انشالله سه دور حداقل این کتابو بخونید پس فقط برای خوندن همه ی مباحث دارید به قدر کافی پس نگران نباشید...بعدش هر فصل که میخوای تستای کنکور رو بزنید من بهتون حالا که کتاب اقای تقوی رو دارید این پیشنهاد رو میکنم تست ها رو از روی مکتاب اقای تقوی بزنید (یعنی تصور کنید کتاب اقای تقوی درسنامه نداره !! اصلا درسنامشو نخونید بدتر راهو اشتباه میرید) بعدش حل تست های ایشون خداییش بعضی هاش خوب هست شما هر تستی که حل می کنید روش ایشون رو نگاه کنید بعدش روش کتبا اقاقی زرگر رو هم نگاه کنید اونایی که روش حل مثل هم بود که چه بهتر..اونایی که تفاوتن داشت روش فکر کنید چرا تفاوت داره و بهترین روش رو انتخاب کنید و اگه هم خودتون راه حل بهتری داشتید راه حل خودتون رو کنارش اضافه کنید....

شما برای دور اول و دوم و سوم و n ام فقط کتاب اقای زرگر رو بخونید..بعد ها هم که به تست ها مسلط شدید حل تست های اقای تقوی رو هم ببنید و اونایی که بهتون دیدگاه جدید رو میده هم یاد بگرید....اشکال نداره منم یه زمانی خیلی گیج شدم..وقتی متاسفانه کتاب خوبی نداریم استاد خوبی نداریم و.. واقعا راه سختی داریم ..ولی خدا رو داریم..خودش ما رو کمک میکنه..همین که الان این جا هستیم...

مثلا توی کتاب اقای تقوی ایشون اومدند برای راه حل سریع تر توی دیدن تونن نورتن توی بعضی حل تست ها منبع جریان یک امپری در نظر گرفتند و دیگه اسمشو ای اندیس تی نذاشتند تا مثلا به سرعت حل تست کمک بشه !!! یادمه حدود 2.5 سال پیش بچه های این جا که راجب مدار میخوندند میگفتند ووو چه نکته ای راجبش بحث می کردند و... من اون زمان فکر کنم تازه مدار داشتم..خلاصه بعد ها فهمیدم این ها بیش تر شبیه یه جوک هستش و بیش تر فکر دانشجوها منحرف میشه...مدار رو اصولی بخونید و یاد بگیرید و اونم جز با فکر کردن روی مسایل بدست نمیاد...مثلا توی کتاب اقای تقوی بعضی تست های زیر دهه 80 هستش که یا گزینه ها تابلو طرح شده و.. بعدش ایشون اومدند رد گزینه سریع حل کردند و مثلا نوشتند با یه نگاه حل میشه و..

تاکیید و توصیه میکنم تمام تست های مدار رو تجزیه و تحلیل کنید اصلا براتون مهم نباشه به جواب گزینه ها برسید و خوشحال بشید..فکر کنید امتحان تشریحی دارید و قشنگ بشینید از بیس تحلیل کنید.
واقعا ممنونم جناب پایدار ایشالله سایتون از سر این انجمن کم نشه ما حالاحالاها خیلی با شما و سایر دوستان ک بچه هارو راهنمایی میکنن نیاز داریم..توضیحاتتون راه گشا بود و همینطور ک گفتین ایشالله همین امروز فردا میرم برا خرید کتاب .. فقط اگر زحمتی نیست اخرین چاپ کتاب زرگر رو برا هر دو جلد بگین ک خدای نکرده چاپ قدیمی رو نگیرم.. تشکر

Paydar91

کاربر ممتاز
واقعا ممنونم جناب پایدار ایشالله سایتون از سر این انجمن کم نشه ما حالاحالاها خیلی با شما و سایر دوستان ک بچه هارو راهنمایی میکنن نیاز داریم..توضیحاتتون راه گشا بود و همینطور ک گفتین ایشالله همین امروز فردا میرم برا خرید کتاب .. فقط اگر زحمتی نیست اخرین چاپ کتاب زرگر رو برا هر دو جلد بگین ک خدای نکرده چاپ قدیمی رو نگیرم.. تشکر

خواهش میکنم دوست خوبم..ما همه وسیله هستیم...لطفا برام دعا کنید..توی این شب ها و وقت های عزیز.....
لطف دارید....

بازم دوست من اگه خواستید بیش تر تحقیق کنید ..

اما راجب کتاب..ببنید کتاب های پوران پژوهش کلا قبلا تمام بنفش بود..الان چاپ های جدیدش دو رنگ شده..ابی کمرنگ با خاکستری..بعدش کتاب مدار یک ایشون اخرین چاپش چاپ 11 بود و اگه رفتید کتاب فروشی جدید ترش اومده بود بخرید اگه هم همون 11 بود اشکال نداره..ولی کتاب مدار دو ایشون چاپ نهمش همونی بود که توی فصل فرکانس اشتباه داشت جدیدا که اصلاح شده من دقت نکردم که شده چاپ دهم که احتمالا همینه ولی نشونش این هست که این کتاب رنگ جلدش تمام بنفش نیست و همون طور که بالا گفتم دو رنگ شده..

همین دو جلد رو حداقل سه بار بخونید انشالله بتونید در بهترین حالت به درصدی بین 30 تا 50 برسید حداقل...بارها بخونید و مسایل رو تحلیل کنید..نه حل..

پی نوشت : ضمنا دوستان تاکیید کنم اگه حرفی از برگزواری زده میشه اصلا من نمی خوام بگم کی خوبه کی بده..اصلا وابدا..بعضی این عزیزان هستند با این که کتاب های خوبی ندارند ولی کلی سر کلاسشون خوب درس میدند و جزوه های عالی دارند مثلا توی درسی مثل الکترونیک یکی از موسسه ها (البته واقعا سوالای الکترونیک دو ساله خیلی مفتی میاد همش یا تکراری یا اسون ) ..به هر حال من چیزی که نوشته شده و مستند هستش رو دارم نظر میدم..قطعا اگه چیزی مثبتی هم ببینم خواهم گفت..و لزوما هم ممکنه نظرم من درست که نباشه هیچ کاملا هم غلط باشه.دیگه خودتون تحقیق کنید و تصمیم نهایی رو با مسئولیت خودتون بگرید.

آخرین ویرایش:

jeneral_dj

عضو جدید

با سلام --- من کاری به اینکه کدوم منبع بهتره یا بدتر ندارم، خود من هر دو کتاب تقوی و کارو زرگر رو دارم ( هر چند به دلایل زیادی کتابهای کارو زرگر داره خاک میخوره) . اما به نظرم اینکه شما به این دوستمون توصیه میکنی دو جلد کتاب ( روی هم 1000 صفحه تقریبا) رو هر کدوم سه بار باید بخونه غیر واقع بینانس، فقط درس مدار نیست ، 6 تا درس دیگه هم هست!!! نکته دیگه ای که هست کتاب کارو زرگر به شدت به سمت نکته ای کردن مدار رفته و ناخودآگاه این نکته به ذهن متبادر میشه که مدار یعنی حفظ نکته زیاد!!! در صورتی که حتی اگه در صورت داشتن وقت شما سه مرتبه هم بتونی این کتابو بخونی بازهم نمیتونی تمام درسنامه این کتابو به طور کامل به ذهن بسپاری. نکته دیگه اینکه این کتاب درسته مثالهای متن زیادی داره اما خیلی ازین مثالها بیشتر به درد آزمون بشریحی میخوره تا کنکور!!! من برای کنکور 93 با کارو شروع کردم اما وسطای کار کلا بیخیالش شدم و رفتم سروقت کتابای دیگه، مدارم 30 درصد زدم ( با اینکه 6 تا تست مدار رو وقت نکردم بخونم!!!!:()

اما یک توصیه به دوست عزیزمون آقای وحید!!! من خبری از پایه درسی شما ندارم اما امیدوارم اینکه گفتی پایه مدارت ضعیفه از روی خود کوچیک بینی نباشه چون خیلی از بچه ها دچار این موضوع هستند. و هر منبعی برای خوندن انتخاب کردی ، کامل و دقیق بخونش و بین منابع مختلف درگیر نشو که عاقبت خوبی نداره دوست من.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
برا درس مدار یه کتاب خیلی خوب داریم چنتا کتاب متوسط
کتاب مدار اقای زرگر کاملترین کتاب بازار هست.
من کتابهای جهش مدرسان و تقوی رو دیدم.نمیگم اینها بد هستن ولی بی شک کتاب اقای زرگر بهترین کتاب هست-چه پایه خوبی داشته باشی چه نداشته باشی.

با سلام --- من کاری به اینکه کدوم منبع بهتره یا بدتر ندارم، خود من هر دو کتاب تقوی و کارو زرگر رو دارم ( هر چند به دلایل زیادی کتابهای کارو زرگر داره خاک میخوره) . اما به نظرم اینکه شما به این دوستمون توصیه میکنی دو جلد کتاب ( روی هم 1000 صفحه تقریبا) رو هر کدوم سه بار باید بخونه غیر واقع بینانس، فقط درس مدار نیست ، 6 تا درس دیگه هم هست!!! نکته دیگه ای که هست کتاب کارو زرگر به شدت به سمت نکته ای کردن مدار رفته و ناخودآگاه این نکته به ذهن متبادر میشه که مدار یعنی حفظ نکته زیاد!!! در صورتی که حتی اگه در صورت داشتن وقت شما سه مرتبه هم بتونی این کتابو بخونی بازهم نمیتونی تمام درسنامه این کتابو به طور کامل به ذهن بسپاری. نکته دیگه اینکه این کتاب درسته مثالهای متن زیادی داره اما خیلی ازین مثالها بیشتر به درد آزمون بشریحی میخوره تا کنکور!!! من برای کنکور 93 با کارو شروع کردم اما وسطای کار کلا بیخیالش شدم و رفتم سروقت کتابای دیگه، مدارم 30 درصد زدم ( با اینکه 6 تا تست مدار رو وقت نکردم بخونم!!!!:()

کجای کتاب اقای زرگر اینطوری هست.مسلما تو هر فصل باید چنتا نکته گفته باشه ولی اصلا مدار رو به صورت نکته نکته یاد نداده.
اتفاقا تنها کتابی که اصول تحلیل مدار رو در نظر گرفته کتاب اقای زرگر هست.

jeneral_dj

عضو جدید
من کتابهای جهش مدرسان و تقوی رو دیدم.نمیگم اینها بد هستن ولی بی شک کتاب اقای زرگر بهترین کتاب هست-چه پایه خوبی داشته باشی چه نداشته باشی.

کجای کتاب اقای زرگر اینطوری هست.مسلما تو هر فصل باید چنتا نکته گفته باشه ولی اصلا مدار رو به صورت نکته نکته یاد نداده.
اتفاقا تنها کتابی که اصول تحلیل مدار رو در نظر گرفته کتاب اقای زرگر هست.
یه توصیه ای بهت میکنم وقتی میخوای کتاب کارو رو بخونی کتاب جبه دار رو هم بزار کنار دستت و این دوتا رو مقایسه کن باهم!!!! عینا کتاب دکتر جبه دار رو آورده برای درسنامش!!! پس چرا خودتو خسته کنی ، یه ضرب همون جبه دار رو بخون دیگه!!!!
اما ازین حرفا که بگذریم مدار به تسلط نمیرسی مگه با حل تست فراوان !!! اول تمام تستهای کنکور رو از سال 68 تا 93 رو حداقل 2 مرتبه با دقت حل بشه تا هیچ ایده ای برات نا آشنا نباشه ، بعدش اگه وقت بود میشه تمرینهای جبه دار و کتابهای رهیافت و .... رو حل کرد.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یه توصیه ای بهت میکنم وقتی میخوای کتاب کارو رو بخونی کتاب جبه دار رو هم بزار کنار دستت و این دوتا رو مقایسه کن باهم!!!! عینا کتاب دکتر جبه دار رو آورده برای درسنامش!!! پس چرا خودتو خسته کنی ، یه ضرب همون جبه دار رو بخون دیگه!!!!
اما ازین حرفا که بگذریم مدار به تسلط نمیرسی مگه با حل تست فراوان !!! اول تمام تستهای کنکور رو از سال 68 تا 93 رو حداقل 2 مرتبه با دقت حل بشه تا هیچ ایده ای برات نا آشنا نباشه ، بعدش اگه وقت بود میشه تمرینهای جبه دار و کتابهای رهیافت و .... رو حل کرد.

شما اول میگی کتاب اقای زرگر نکته ای درس داده و اصولی نگفته
بعدش میگی کتاب عینا کتاب اقای جبه دار هست.
الان تکلیف چیه-یعنی کتاب اقای جبه دار یکی از چند مرجع اصلی اموزش مدار تو دانشگاههای کشور نکته ای درس داده؟

amir3620

عضو جدید
من مدارو از جزوات كهن و زرگر وكتاب پارسه(مرور سريع درسنامه) وتقوي(اشنايي با روشهاي سريع تستهاي كنكوري) مي خونم بنظرم كتاب زرگر با جبه دار فرق انچناني نمي كنه ومنبع مناسبي نمي تونه باشه حتي كتاب جهش هم فكر كنم از زرگر بهتره.

jeneral_dj

عضو جدید
شما اول میگی کتاب اقای زرگر نکته ای درس داده و اصولی نگفته
بعدش میگی کتاب عینا کتاب اقای جبه دار هست.
الان تکلیف چیه-یعنی کتاب اقای جبه دار یکی از چند مرجع اصلی اموزش مدار تو دانشگاههای کشور نکته ای درس داده؟

نخیر دوست من کتاب آقای جبه دار اگه فرصت داشته باشی که بخونیش از هر مرجع دیگه ای بی نیازت میکنه چون خیلی کامله، الان هم به تمام داوطلبای قوی توصیه میشه تمرینهای این کتاب رو حل کنند بعد از تستهای کنکور ، منتهی کتاب آقای زرگر اومده همون متن کتاب جبه دار رو دسته بندی کرده به کلی نکته ریز و درشت و بعدش یه عده پیدا میشن و میگن به به عجب کتاب توپی و چقدر اصولی مدار یاد داده!!!
در ضمن منظور من از نکته ای درس دادن این کتاب ریز شدن خیلی زیاد تو مباحث مختلفه، مثلا بخوام مثال بزنم تو فصل دوم از جلد اول تو مبحث مدارات مرتبه اول ، ایشون اومده برای هر مدار Rc , RL ، جداگانه پاسخ ورودی صفر و حالت صفر و پاسخ کامل و حالت گذرا و دایم رو بررسی کرده، درصورتی که مدار مرتبه اول خیلی سر راسته ، شما یه المان ذخیره کننده انرژی داری ، که مهم نیست خازنه یا سلفه ، این کثرت زیاد ممکنه رو ناخودآگاه عده ای تاثیر بزاره که اگه میخوای مدار بالا بزنی باید تمام این مدارها رو مو به مو حفظ باشی !!! شاید لفظ درستی به کار نبردم و باید به جای نکته از کلمه دیگه ای استفاده میکردم!!!:redface:

آخرین ویرایش:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بنظر من تو درس مدار چیزی که مهمه حل کردن سواله.مثلن همه ما kvl ,kclبلدیم ولی شاید کاربرد درستشو نمیدونیم و نمیدونیم که چه زمانی ازشون استفاده کنیم بنظرم یک کتاب رو که شروع کردید رو همون تمرکز کنید و دوبار سوالاشو بخونید.من خودم پایه خوبی تو مدار نداشتم ولی واسه کنکور با اینکه خیلی خیلی دیر شروع به خوندن کردم فقط کتاب پوران پژوهش خوندم و سوالاشو با دقت یبار حل کردم و کنار سوالا نکته دار علامت گذاشتم و واسه بار دوم خلاصه هامو خوندم و سوالای نکته دار کتاب و یک ماه قبل کنکور سایت استاد کهن هرشب ساعت 10 یه آزمون آنلاین میذاشت سوالا اونم خوندم.بنظرم نتیجه خوبی گرفتم با این کار.سعی کنید هی از این منبع به اون منبع نپرید.از نظر متنی به نظرم فرقی نداره.فقط و فقط سوال زیاد حل کنید
موفق باشید

Paydar91

کاربر ممتاز
اتفاقا من قبول دارم کتاب اقای زرگر بعضی مفاهیم رو نکته ای گفته !!! یعنی همش مفهموم داره و فقط نکته ای گفته شده..

ولی با این حال این کتاب بهترین هستش توی مدار

این که میگن جزوه ی پارسه رو بخونید برای شروع خوبه و.. اصلا قبول ندارم مفت نمی ارزه روش هیچ وقت نذارید

این که میگم سه بار کتاب اقای زرگر رو بخونید قبول دارم که نسبت به وقتی که روش میزاریم به درصد قابل قبولی نمی رسیم در حد 30 تا 50 در بهترین شرایط ... ولی ایا راه حل بهتری دارید ؟؟

و این که میگم سه بار بخونیم همون چیزی که دوستمون خانم ملودی گفتند هر بار با مرور به نکات جدید برسیم..نه این که خوشحال باشیم فقط به جواب می رسیم..مثلا ببنیم با روش های دیگه حل کنیم چی میشه و..

ضمنا دوستان من یا راجب کتابی نظر نمیدم یا اگه نظر دم مطمئن باشید حداقل یه دور اون کتابو خوندم !! یه وقتایی یه عده از دوستان یه فصل از کتابی رو میخونند نظرشون رو به کل کتاب تعمیم میدند و.. ولی یه وقتایی یه عده یه کتاب خوندند و نظر میدند و بین این دو خیلی فرقه...

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من مدارو از جزوات كهن و زرگر وكتاب پارسه(مرور سريع درسنامه) وتقوي(اشنايي با روشهاي سريع تستهاي كنكوري) مي خونم بنظرم كتاب زرگر با جبه دار فرق انچناني نمي كنه ومنبع مناسبي نمي تونه باشه حتي كتاب جهش هم فكر كنم از زرگر بهتره.

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث راجع به مدار شد.بذار ماهم یگیم نظرمون رو.چند وقت پیش تو سایت تقوی بودم.قسمت منابع پیشنهادی

کتاب زرگر رو جوری جلوه داده بود که اصلا به درد نمیخوره.در حالی که بنظرم کتاب زرگر تو ایران واقعا حرف نداره

تقوی اومده بود کلی از کتاب خودش تعریف کرده بود.هیچ آدمی نمیاد بگه ماست من ترشه

زرگر رو من میشناسم.آدم واقعا دلسوزیه.مثل بعضی اساتید نیست که همش به فکر پول باشه

فقط یادگیری براش مهمه.کتابش هم واقعا دلسوزانه نوشته شده.تو کلاس کنکوراش هم

خیلی مساله حل میکنه.اگه کسی دو جلدی رو خوب بخونه باور کنید زیر 50 نمیزنه

البته دوستان فک نکنند دارم تبلیغ میکنم.نه خدا شاهده همچین چیزی نیست

فقط برداشت خودمو از کتاب رو نوشتم.

jeneral_dj

عضو جدید
بحث راجع به مدار شد.بذار ماهم یگیم نظرمون رو.چند وقت پیش تو سایت تقوی بودم.قسمت منابع پیشنهادی

کتاب زرگر رو جوری جلوه داده بود که اصلا به درد نمیخوره.در حالی که بنظرم کتاب زرگر تو ایران واقعا حرف نداره

تقوی اومده بود کلی از کتاب خودش تعریف کرده بود.هیچ آدمی نمیاد بگه ماست من ترشه

زرگر رو من میشناسم.آدم واقعا دلسوزیه.مثل بعضی اساتید نیست که همش به فکر پول باشه

فقط یادگیری براش مهمه.کتابش هم واقعا دلسوزانه نوشته شده.تو کلاس کنکوراش هم

خیلی مساله حل میکنه.اگه کسی دو جلدی رو خوب بخونه باور کنید زیر 50 نمیزنه

البته دوستان فک نکنند دارم تبلیغ میکنم.نه خدا شاهده همچین چیزی نیست

فقط برداشت خودمو از کتاب رو نوشتم.

دوست من منم قبول دارم اگه کتاب زرگر رو خوب بخونی 50 میزنی !! تو کامل بودن کتابش شکی ندارم، من خودم برای پاس کردن مدار تو دانشگاه کارو خوندم!!! حرف اینه که خوندن این کتاب بهینه ترین کار ممکن برای مدار نیست!! نکته دیگه اینه که این کتاب جزو بهترین و اولین کتابهایی هست که راجع به مدار نوشته شده اما اصلا قبول ندارم که به تنهایی بهترین کتاب مداره!!!!کتابهای مدرسان شریف و راهیان ارشد با کتاب کارو در یم سطح هستند.
به هر حال امیدوارم هر کس هر منبعی برای خوندن انتخاب میکنه کامل و دقیق بخونش و بهترین نتیجه ممکن رو بگیره!!!

xzsawq21

عضو جدید

اتفاقا تنها کتابی که اصول تحلیل مدار رو در نظر گرفته کتاب اقای زرگر هست
.

من با شما موافقم کسانی که مدار خوبی ندارند کتاب زرگر با سوالاتش بخونند و بعد جزوه کهن و السلام! باید در مدار به تسلط برسید. کتاب دکتر زرگر حفظی نیست. سوالاتش کلاسیک حل شده به نظرم باید سوالات کتاب رو یک دور خودتون حل کنید! حتما!
من کتاب نارنجی رنگ مدار دکتر زرگر دیدم شبیه همون سوالات داخل کتابهای مدارش است. من کلا خوشم نیومد.
جزوه مدار مهندس کهن که اخیرا در سایت گذاشته اند مقداری درهم است حتما باید مرتب شود. نمیدونم چرا این جزوه اینجوریه! اما مطالبش عالی است.

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

من با شما موافقم کسانی که مدار خوبی ندارند کتاب زرگر با سوالاتش بخونند و بعد جزوه کهن و السلام! باید در مدار به تسلط برسید. کتاب دکتر زرگر حفظی نیست. سوالاتش کلاسیک حل شده به نظرم باید سوالات کتاب رو یک دور خودتون حل کنید! حتما!
من کتاب نارنجی رنگ مدار دکتر زرگر دیدم شبیه همون سوالات داخل کتابهای مدارش است. من کلا خوشم نیومد.
جزوه مدار مهندس کهن که اخیرا در سایت گذاشته اند مقداری درهم است حتما باید مرتب شود. نمیدونم چرا این جزوه اینجوریه! اما مطالبش عالی است.
دوستان عجب بحثی شد این سوال ما :).. اما بازم ممنون از راهنماییاتون من رفتم کتاب زرگر رو خریدم و الان ک باز کردم دیدم واقعا همونی هست ک میخوام و ب قول دوستمون منی ک پایه خوبی ندارم و متوسطم بهتره با همین کتاب شروع کنم و بعد از دور اول و ی تسلط نسبی و دید کلی نسبت ب تحلیل مدار برم سراغ منبعی مث جزوه مهندس کهن ک ایشونم واقعا جزوه و شیوه بیان خوبی دارن.. همینطور برا حل تست نیم نگاهی هم ب روشهای سریع استاد تفوی دارم .. فکر میکنم ب نتیجه خوبی رسیدم واقعا ممنونم ازتون..

jeneral_dj

عضو جدید
دکترین تست زنی در منزل

دکترین تست زنی در منزل

نوشته زیر برگرفته از سایت مهندس مومن زاده س به نظرم نکات خوبی داره و ارزش خوندن داره

هنگام تست زنی در منزل، اتخاذ رویکرد مناسب در مواجهه با تستهایی که اشتباه حل کرده اید در رفع ابهاماتتان و رسیدن به تسلط بسیاراهمیت دارد. متأسفانه عده زیادي به شیوه اي مناسب تست هایی که اشتباه میزنند را طبقه بندي نمیکنند. شما وقتی یکی از تست کنکورهاي سال قبل را حل می کنید دو حالت ممکن است رخ دهد:

حالت اول: تست را حل می کنید و به جواب صحیح می رسید.

در این حالت اگر تست را بدون روش تشریحی و صرفاً با یک روش تستی جواب داده اید حتماً باید نگاهی به روش تشریحی ارائه شده در کتاب بیندازید و آن را بررسی کنید و نکات احتمالی ارائه شده در حل را ببینید. اما اگر تست را به یک روش اصولی حل کرده اید و به جواب رسیده اید، اصطلاحاً این تست سوخته شده است. بدین معنی که حل کردن دیگر آن براي شما سودي ندارد. باید این تست را تا زمان کنکور فراموش کنید! حل کردن مکرر تست هاي سوخته اثرات منفی خود را دارد. در این زمینه به پست تستهای سوخته و خطرات آنها مراجعه کنید.

حالت دوم: نمی توانید تست را حل کرده و به جواب برسانید و یا غلط حل می کنید و به گزینه نادرست میرسید.

در این حالت باید در کنار تست یک علامت بزنید به این معنی که در آینده (مثلاً در دوران جمع بندي که مطمئن شوید گزینه صحیح
تست دیگر در خاطرتان نمانده است) باید به آن مراجعه کرده و دوباره آن را حل کنید. طبقه بندي اینگونه تست ها بسیار مهمند و باید دقیقاً بدانید چه استراتژي خاصی را در مورد هر نوع بکار گیرید. اکنون به تفصیل حالات گوناگون را بررسی میکنیم:

1) تست را حل نکرده اید و با مراجعه به راه حل کتاب متوجه روش حل نمی شوید!
وقتی حل را متوجه نمی شوید یعنی شما درس را متوجه نشده اید. البته کتابی که مطالعه می کنید نیز میتواند مهم باشد. در واقع ممکناست کتاب مورد نظر کتاب ضعیفی بوده و داراي توضیحات ناقصی باشد. اما اگر کتابی را استفاده می کنید از منابع معتبر است و با مشاهده حل یک تست خاص که داراي توضیحات کافی است روش حل را متوجه نمیشوید، باید به کتب مرجع و فصل مربوطه که
مفاهیم درسی مربوط به تست مذکور از آنجا مطرح شده است مراجعه کرده و متن درسی را عمیق تحلیل کنید. ممکن است حل چند
مسئله تشریحی از قسمت مربوطه براي رسیدن به درك صحیح لازم باشد.

2) تست را حل نکرده اید و پس از آنکه به حل تست نگاه میکنید متوجه راه حل صحیح مسئله می شوید.

در این حالت باید شیوه حل مخصوصاً نقطه شروع (که معمولاً نقطه شروع حل مسئله خیلی مهم است) را یاد گرفته و اگر احساس می
کنید ممکن است در تست هاي زیادي کاربرد داشته باشد آن را در دفتر ارزیابی (یا دفتر نکات) یادداشت کنید تا در دوران جمع بندي
عضو مطالبی باشد که به مرور آنها می پردازید. باید دقت کنید که آیا حل تست مورد نظر از حفظیات خاصی استفاده کرده است یا نه؟
اگر پاسخ مثبت است زیر آن خط کشیده و آن را در حاشیه متن درسی کتابی که مطالعه میکنید در جاي مناسبی بنویسید.

3) تست را غلط حل کرده اید و با مشاهده راه حل مسئله متوجه می شوید که روش شما نادرست بوده است.
در این صورت حتماً باید با مراجعه دقیق به کتاب مرجعی که استفاده کرده اید و همچنین ریشه یابی عمیق مسئله ببینید اشکال کجا بوده است. تاکید می کنم این کار حتماً باید انجام شود تا جلوي اشتباهات آتی شما در تست هاي مشابه گرفته شود در غیر اینصورت
یادگیري شما از مبحث مربوطه در معرض آسیب جدي است. منشأ این حالت میتواند دو دلیل اصلی داشته باشد: 1- برداشت ناقص از
مفاهیم درسی 2- برداشت اشتباه از مفاهیم درسی. شاید مناسب باشد بیشتر در این زمینه صحبت کنم تا مفهوم دقیق برداشت اشتباه و ناقص روشن شود. به عنوان مثال اول، شما ممکن است در تستی از درس مدارهاي الکتریکی براي محاسبه یک ولتاژ از قضیه هم پاسخی استفاده کنید در حالیکه مدار داراي منبع وابسته است. در این صورت به جواب نادرست میرسید چون یکی از شرایط استفاده از قضیه هم پاسخی نبودن منابع وابسته در مدار است. اگر دقیق شرایط استفاده از قضیه هم پاسخی را ندانید (درك ناقص) بالقوه داراي این ظرفیت هستید که تست هاي زیادي را در آینده اشتباه جواب دهید مگر آنکه سریعاً یادگیري خود را کامل کنید. با این مثال معنی درك ناقص مفاهیم درس روشن شد. مثال دوم را از درس الکترونیک می آوریم تا معنی درك اشتباه از مفاهیم درس روشن شود. در درس الکترونیک اگر شما مفاهیم خط بار AC , DC و فلسفه اصلی آنها را نکرده باشید به سختی می توان تصور کرد که در حل
مسائل سوئینگ به مشکلی برنخورید. مسائل سوئینگ در الکترونیک فرمول هاي ساده اي دارند و بعضی از آنها حتی با نگاه بسادگی
حل میشوند. اما اگر مفاهیم اصلی سوئینگ بطور صحیح درك نشوند (درك اشتباه) استفاده نادرست و نابجا از همان فرمول هاي ساده
شما را به جواب اشتباه رهنمون می سازد که معمولاً طراح جواب هاي اشتباه در مسائل سوئینگ را در گزینه ها قرار می دهد. در
مجموع اکیداً توصیه می شود اگر تستی را که اشتباه حل کرده اید و با مشاهده حل آن متوجه روش حل نمی شوید در سریعترین زمان
ممکن بوسیله متن درسی کتاب مرجع رفع اشکال کنید.

4) تست را غلط حل کرده اید اما مرتکب اشتباه محاسباتی و نه مفهومی شده اید.

اشتباه ناشی از عدم دقت در محاسبات بوده است. این حالت معمولاً بسیار شایع بوده و شاید بتوان گفت براي همه افراد چنین اشتباهاتی رخ می دهد ولی میزان آن در افراد مختلف متفاوت است. مداواي این درد دشوارتر از حالت قبل (درك اشتباه یا ناقص درس) است. در حالت قبل شما با مراجعه به متون درسی کتب متنوع می توانستید دانش خود را نسبت به مبحث مورد نظر ارتقا داده تا جایی که در آن موضوع خاص به تسلط برسید. اما در مورد اشتباهات محاسباتی مطلب به این سادگی نیست. اولاً باید بدانید دقت در محاسبات تا حدي ذاتی است! ثانیاً عوامل زیادي باعث افزایش اشتباهات محاسباتی میشوند. میزان استرس و عوامل محیطی از جمله این عوامل هستند. شما وقتی استرس دارید ممکن نیست مفهوم کلی خطوط بار AC, DC را فراموش کنید. اما اگر دقت کنید وقتی استرس دارید میزان اشتباهات عددي شما به طرز عجیبی ممکن است افزایش یابد. عوامل محیطی (گرمی و سردي هوا و ...) یا حتی جسمی (میزان سلامتی شما) نیز روي این مطلب تاثیرگذار است. مثلاً شما وقتی سرماخورده اید یا سرگیجه دارید در محاسبات عددي درصد اشتباهاتتان بالا می رود. مسئله وقتی بغرنج تر می شود که در نبود استرس و عوامل محیطی گمراه کننده و نیز در هنگام سلامتی کامل شما حتی نوع نوشتارتان می تواند درصد محاسبات شما را افزایش دهد. مرتب نویسی و مختصر نویسی از ایتم های اصلی کاهش اشتباهات عددي هستند. اغلب در کلاس هایم گفته ام که اگر داوطلب تلاش کند حل مسئله اي را که بلد است مرتب و خوانا و با سرعت متوسط بنویسید به مراتب راحت تر به گزینه صحیح می رسد تا آنکه تند و شلوغ بنویسد. بنابراین ملاحظه می کنید که مسئله اشتباهات محاسباتی تحت تاثیر عوامل بسیار زیادي است. همین چند بعدي بودن این مسئله است که رفع کردن آن را بغرنج می کند. اما اگر مدیریت استرس و مرتب نویسی را در آزمون هاي آزمایشی تمرین کرده باشید به میزان قابل توجهی می توانید
احتمال رخداد اشتباهات محاسباتی را کاهش دهید. به عبارت بهتر این دو شاخص به نظر من مهمترین عوامل در کاهش اشتباهات
عددي است. همچنین شرکت در آزمون هاي آزمایشی بهترین راه حل دراز مدت براي کاهش این نوع اشتباهات است.

همانطور که در ابتدای پست گفتم این نوشتار برگرفته از سایت مهندس مومن زاده است.

jeneral_dj

عضو جدید
تست هاي سوخته و خطرات آنها

تست هاي سوخته و خطرات آنها

این نوشتار در ادامه نوشتار قبلی و برگرفته از سایت مهندس مومن زاده هست که به نظرم خیلی از ما درگیر این موضوع هستیم.

اصطلاح تست سوخته را براي تستی به کار می بریم که قبلاً آن را درست حل کرده اید. درست حل کردن در اینجا به معناي حل تحلیلی و کاملاً دقیق مسئله است نه حل کردن به روش هاي رد گزینه و با حدس و گمان. اگر تستی را یکبار یا دوبار حل کنید پرداختن به آن بیش ازین نه تنها مفید نیست بلکه میتواند اثرات منفی در کاهش خلاقیت داشته باشد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. حل بیش از دوبار یک تست ارزشی ندارد و داوطلب با حل آن چیزي نمی آموزد. در مقابلِ اصطلاح تست سوخته مفهوم دیگري با نام تست جدید قرار دارد و به تستی گفته میشود که تابحال آن را ندیده اید. تست هاي جدید کنکوري تست هاي کنکورهاي پیش هستند که تا بحال آنها را حل نکرده اید و تست هاي جدید تألیفی به تست هاي تألیفی گفته میشوند که تابحال مجالی براي فکر کردن بر روي آنها نداشته اید.
بعضاً دیده می شود داوطلبینی که براي آزمون ارشد برق مطالعه می کنند تست هاي سال هاي پیش را بارها و بارها حل می کنند به گونه اي که وقتی تست ها را نگاه می کنند می دانند کدام گزینه صحیح است! مخصوصاً افرادي که اضطراب و نگرانی بیشتري در مورد نتیجه کنکور دارند بیشتر گرایش به این روش اشتباه تست زنی دارند. داوطلبینی که اینگونه عمل می کنند خود را در معرض شکست در کنکور اصلی قرار می دهند و جالب آنکه اصلاً متوجه این قضیه نیستند! در ادامه به مضرات پرداختن به تست هاي سوخته می پردازیم.

1- اتلاف زمان:

در حالیکه می توانید زمان خود را بر روي تست هاي جدید گذاشته و مطالب بیشتر یاد بگیرید با پرداختن مکرر به تست هاي کنکورهاي سال هاي پیش در حالی متوجه ارزش زمان و مدیریت صحیح آن نیستید آن را تلف می کنید. بدانید که رقباي شما در زمانی که شما آن را تلف می کنید در حال یادگیري هستند. ناشیانه و بیهوده رفتار نمی کنند. اگر از رتبه هاي برتر سال هاي قبل نیز پرس و جو کنید خواهید دید که هیچکس توصیه نمی کند تست هاي سالهاي قبل را 10 بار حل کنید. بلکه تکیه آنها بر مفاهیم ارائه شده در سؤاات سالهاي پیش است. وقتی تستی را یک یا دوبار حل کردید دیگر مفهوم تست تکراري شده است و چیزي براي یادگیري ندارد اگر گفته می شود که روي تست هاي کنکور گذشته تأکید داشته باشید منظور یادگیري مفاهیم ارائه شده در آنهاست. این دو را باید تفکیک کرد: یکی خود تست و دیگری مفهوم بکار گرفته شده در آن تست. اولی حکم پوسته و دومی حکم مغز را دارد. نباید در پوسته گم شوید و تست ها را بارها و بارها حل کنید. بلکه وقتی مفاهیم تأکید شده در تست ها را یاد گرفتید سریعاً باید به تست هاي جدید (یعنی تست هایی که تا به حال آنها را حل نکرده اید) بپردازید و ازین طریق یادگیري خود را محک بزنید.

2- کاهش انگیزش و لذت یادگیري:

وقتی تست هاي تکراري را بارها و بارها حل می کنید در حالیکه گزینه صحیح و حتی روش حل را می دانید حرارت و شور و شوق یادگیري را از خود سلب می کنید. لذت درس خواندن در پیشروي و نه توقف است. این مطلب خیلی فراتر از یک توصیه کنکوري است و حتی جنبه هاي زیست شناختی نیز دارد. از نقطه نظر ساختار نیمکره هاي مغز، نیمکره سمت چپ به مسائل منطقی و عقلی مربوط بوده و مشخصه اصلی آن عدم تکرار است. این در حالیست که نیمکره سمت راست مرکز احساس و ذائقه هاي هنري است و شاخصه اصلی آن برعکس نیمکره سمت چپ تکرار است. یعنی مفاهیم احساسی با تکرار لذت بخش تر میشوند اما مفاهیم منطقی به جاي تکرار با گسترش و توسعه لذت بخشند. به همین دلیل است که اگر چندین بار به موسیقی مورد علاقه خودتان گوش دهید خسته نمی شوید و حتی ممکن است از بار اول بیشتر هم لذت ببرید اما حل دوباره مسئله ریاضی اي که قبلاً یکبار حل کرده اید برایتان بیمعنی است. تفاوت در اینجاست که موسیقی نیمکره راست را بکار میگیرد (که با تکرار لذت میبرد) اما براي حل یک مسئله علمی از نیمکره سمت چپ (که از تکرار بیزار است) استفاده میکنید. اگر از مکانیزم صحیح مطالعه علمی و کارکردهاي مغز اطلاع داشته باشید به بیراهه نمی روید و بر زمان خود مدیریت بهتري خواهید داشت. بنابراین با حل چندین بارة تست هایی که قبلاً حل کرده اید جلوي خلاقیت خود را گرفته و لذت یادگیري را از بین می برید. باز هم تأکید می کنم به جاي پرداختن به تست هایی که قبلاً حل کرده اید به حل تست هاي جدید بپردازید. قطعاً اولویت با تست هاي جدید کنکوري است و بعد از آن تست هاي جدید تألیفی. اثر منفی سوم از اثر منفی دوم هم خطرناك تر است.

3- اعتماد به نفس کاذب!
بارها دیده ام بعضی از داوطلبین کنکور به من مراجعه کرده و گفته اند که براي بار n ام سوالات کنکورهاي مثلاً درس ریاضی مهندسی را از سال 70 تاکنون در مدت زمان کوتاهی پاسخ داده اند. سپس با خوشحالی درصد خوب خود را که معمولاً بالاي 90 % است عنوان می کنند. باید بدانید این کار شایسته مباهات نبوده و نتیجه آن داراي ارزش نیست. در واقع وقتی شما بارها سوالات کنکور را حل می کنید درصدي که هر دفعه بدست می آورید نسبت به دفعه قبل غیر واقعی تر می شود. زیرا جواب ها و راه حل سوالات برایتان کاملاً معلوم است. در این دام بزرگ که پیامد بسیار خطرناك آن اعتماد به نفس کاذب است نباید گرفتار شد. بارها به شاگردان گفته ام به
جاي آنکه بارها و بارها تست هاي کنکور را بزنند پس از آنکه یکبار یا حداکثر دوبار (بین بار اول و دوم باید فاصله زمانی قابل قبولی باشد تا جواب ها به هیچ عنوان در خاطر شما نمانده باشد) سوالات کنکورهاي قبل را حل کردند و ایده هایی که در حل آنها بکارگرفته شده را آموختند، به تهیه یکی از منابع زیر جهت حل تست هاي بیشتر مراجعه کنند:

1 اولویت اول با سؤالات تألیفی موجود در کتاب هاي معتبر می باشد که مؤلف آنها شناخته شده است.

2 اولویت دوم با سؤالات آزمون هاي آزمایشی سال جاري در موسسات ماهان، پارسه، مدرسان و... است.

3 اگر بازهم زمان داشتید می توانید به سؤالات مؤسسات که در 2 سال گذشته ارائه شده اند رجوع کنید.

4 در نهایت حل سؤالات کنکورهاي دانشگاه آزاد پیشنهاد می شود.

اشتباه نکنید! بعضی از داوطلبین به اشتباه فکر می کنند اگر فقط به حل سؤالات کنکور بپردازند سؤالات استانداردتري حل کرده اند و احتمالاً باید نتیجه بهتري در کنکور اصلی بگیرند. این افراد از این مطلب غافلند که مواجهه با تست ها و مسائل گوناگون است که آمادگی فرد را براي مواجهه با سؤالات آزمون اصلی افزایش می دهد. بعلاوه، با توجه به تعریفی که براي تست هاي استاندارد ارائه کردیم هیچ تضمینی نیست که سؤالات کنکور آتی همگی مشابه کنکورهاي پیشین باشند. داوطلب حرفه اي خود را براي هر شرایطی آماده می سازد. تردید نداشته باشید اگر سوالات آزمون هاي آزمایشی مؤسسات را در یک درس پاسخ داده و درصد 30 % راکسب
کنید به مراتب ارزشمندتر و واقعی تر از درصد 90 ایست که در برخورد با سوالات کنکورهاي پیش که که چندین بار آنها را حل کرده اید بدست میاید. به دنبال شناخت تسلط واقعی خود باشید نه اینکه با درصدهاي کاذب به خودتان روحیه دروغین بدهید. هوشیار باشید!

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. بچه ها در مورد مدار بحث کرده بودید میخواستم خ سریع یه مطلبی رو بگم. اینکه من پارسال دو جلدی کارو زرگر رو کامل خوندم فقط 1 بار البته و متاسفانه اصلا تست نرسیدم کار کنم. ولی با این حال خیلی اعتماد به نفس بالایی داشتم و شاید اگه میرسیدم دوره ی کوتاهی داشته باشم خیلی خیلی خیلی خوب میزدم مدارو و الان اصلا برام مهم نیس که چی شده فقط میخاستم بگم که این کتاب واقعا کتاب کاملی هست از نظر درس نامه و ارائه ی نکات امــــــــــــــــــــــا من کلاس دکتر رو هم تابستون رفته بودم و موقع خوندن کتاب میخوندم و نکات رو از جزوه به کتاب منتقل میکردم چوون جزوه خوانیم خوب نیست و کتاب بیشتر دوست داشتم. اینو گفتم برا اینکه موقع حل سوالات داخل متن کتاب آقای دکتر من بعضا مینوشتم: نکته تستی، جواب گزینه فللان و یه توضیح کووتاه. در صورتی که دکتر برای حل اون سوال بعضا یه صفحه حتی بعضی مثالا دوصفحه راه حل تشریحی گفته بودند که به هیچ عنوان نمیگم کار گزافی کردند و اتفاقا خوبه ادم اونارو بخونه ولی برای کنکور و درس مدار به نظرم باید شما جزوه ی ایشونو در کنار کتابشون بخونید و بعد از حل تستای مدار سالای گذشته اگه وقت کردین تستای تالیفی رو هم بزنین و به هر سوال به شکل یک چیز تکراری نگاه کنید. نه یک مبحث جدید. و یک نکته رو هی توی هزارتا سوال پیاده کنید. نه اینکه فک کنید هزارتا نکتست توی هزار تا سوال. این چیزیه که من به شدت ازش استفاده میکنم و امیدوارم به درد شما هم بخوره.
یه چیزی رو هم بگم که : < آن کس که خوبی میکند لزوما خوب نیست و آن کس که خوبی نمیکند لزوما بد نیست> اینو من توی جریان زندگیم بالواقع با تمام وجود حس کردم و چیزی که مهمه نیته که قضاوت کردن در موردش شاید بیهوده ترین کارها باشه
خ تند نوشتم اگ غ داره ببخشید
طاعاتتون هم قبول و التماس دعا

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا