گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

akbar159

عضو جدید
سلام مهندس محسن عزيز-حتما-
دوستان سعي كنيد غلط املائي در نوشته ها كمتر باشد تا كلمه صحيح را ياد بگيريم نه مثل اوستا بناها اشتباه تلفظ كنيم(آرماتور صحيح است نه آلماتور، رابيتس صحيح است نه راويز ،حضور صحيح است نه حظور و ....)
همچنين تمايل دارم مباحث مبهم بيشر سوال شود تا اينكه خودم في البداهه بگم.(اشكال آوائي زبان فارسيه كه شايد نتونم منظورمو درست بگم)
تايپيك 2:.............

سلام دوستان،واقعا حرفای دوستان خیلی خوبه و خیلی کمک کننده هست...از همگی ممنون،از شما هم ممنون که دارین از اول همه چی رو مشخص میکنین و ازتون خواهش دارم که همینطوری ادامه بدین،من چند تا سوال داشتم،ممنون میشم راهنماییم کنین:

1.منظورتون از پی نواری و پی گستره چی هست؟

2.محل قرار گیری داکت(یا همون بازشو) در کدوم قسمت ساختمان باید قرار بگیرد؟؟و چرا باید به خاطر قرار دادنش شبکه آلماتور بندی رو تقویت کنیم؟؟

3.این غلافی که برای لوله فاضلاب گفتین ربطش به دیوار جانبی چیه؟اصلا منظورتون از غلاف در اینجا چیه؟

4.شما گفتین که حظور ناظر در آن مرحله کمرنگ میشه،خب اگه در مراحل بعدی یه ناظر بیاد و بفهمه همه چی اشتباهه و باید از دوباره بازسازی بشه،اونوقت باید چی بشه؟؟؟؟ناظر باید بیخیال بشه یا قانونی عمل کنه؟؟؟؟

ببخشید که زیاد سوال کردم،ممنون

سلام آقا مهدی خسته نباشبد،ممنون،اگه میشه این سوالای ما رو هم جواب بدین،ممنون میشم....

بعضی حرفاتون واسه ما تازه کارا فهمیدنش سخته!!!
مثلا من اینا رو نفهمیدم،ممنون میشم توضیح بدین:
5.فوندانسیون اصلا یعنی چی؟؟؟

Reza753

اخراجی موقت
به تست لوله های فاضلاب قبل از اتصال به رایزر ها در ساختمانهای بلند توجه داشته باشید زیرا در صورت اتصال واحدها به رایزر بدلیل فشار زیاد (ارتفاع ستون آب در لوله) امکان تست با آب وجود نخواهد داشت.

سلام بر دوستان،واقعا خیلی خوشحالم که این تاپیک داره پیش روی میکنه.ممنون از همگی.

اگه میشه یه مختصر و مفید در مورد تست کردن لوله های فاضلاب بگین.که اصلا چطوری تست میگیرن؟با چه وسیله ای باید تست گرفته شود؟؟اسم وسیله چیه؟؟
طبق توضیح آقا بابک یعنی باید زمانی لوله های فاضلاب رو تست گرفت که توش آب نباشه و قبل از اتصال باشه؟؟؟

sonic

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال
در چه صورتی کسانی که جامدات خوندن میتونن حق طراحی بگیرن؟؟؟؟

saeedhr

عضو جدید
نكات اجرايي لوله کشی فاضلاب
لوله كشي بايد به ترتيبي اجرا شود كه جريان فاضلاب به طور ثقلي از لوازم بهداشتي و
ديگر مصر ف كننده هاي آب، دور شود و از طريق شاخه هاي افقي، لوله هاي قائم و لولة اصلي
افقي از ساختمان خارج شود.
1) شيب لوله هاي افقي بايد تا حد ممكن يكنواخت باشد. اگر تغيير در شيب لازم شود بايد
در محل تغيير شيب دريچة بازديد نصب شود.
2) لوله بايد تا حد ممكن مستقيم نصب شو د. اگر تغيير جهت لازم شود بايد از انواع
زانوهاي پيش ساخته استفاده شو د. حداكثر زاويه اتصالات در تغيير جهت لوله هاي اصلي 45
درجه است.
3) تغيير سطح مقطع لوله كشي بايد تدريجي و با واسطة تبديل صورت گيرد و از تغيير
ناگهاني سطح مقطع خودداري شود.
4) در اطراف نقاط دسترسي بايد فضاي كافي براي فنر زدن و رفع گر فتگي احتمالي لوله و
فيتينگ پيش بيني شود.
5) از نصب« انتهاي بسته » در انتهاي شاخة افقي فاضلاب بايد خودداري شود.
نصب دريچة بازديد در انتهاي شاخة افقي « انتهاي بسته » محسوب نمي شود.
6) در صورت استفاده از لولة پلي اتيلن، به دليل انبساط زياد اين لوله، بايد در نقاط مناسب
قطعة انبساط نصب شود.

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال
در چه صورتی کسانی که جامدات خوندن میتونن حق طراحی بگیرن؟؟؟؟

سلام
يك تعدادي دانشگاه نظام مهنسي معرفي ميكنه شما ميريد تعدادي واحد مشخص ميگذرونيد و از رشته فرعي به رشته اصلي تبديل ميشيد -اسامي دانشگاه و تعداد واحد بايد از سازمان نظام مهندسي استان سوال شود

mahdip

عضو جدید
سلام آقا مهدی خسته نباشبد،ممنون،اگه میشه این سوالای ما رو هم جواب بدین،ممنون میشم....

بعضی حرفاتون واسه ما تازه کارا فهمیدنش سخته!!!
مثلا من اینا رو نفهمیدم،ممنون میشم توضیح بدین:
5.فوندانسیون اصلا یعنی چی؟؟؟

سلام مهندس عزيز
1-
[h=3]پی نواری :این پی‌ها معمولاً در ساختمان‌های آجری مورد استفاده قرار می‌گیرد. حداکثر عمق پی‌های نواری در حدود ۵۰ و عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن می‌باشد [/h]پي گسترده:به پی‌هایی اطلاق می‌شود که بار چند ستون یا دیوار را که در ردیف‌ها یا امتدادهای مختلف قرار دارند به زمین منتقل می‌نمایند. پی گستره ممکن است به شکل دال مجموعه تیر_دال و... ساخته شود

2-محل داكت را اول طراح مشخص ميكند تا بتواند مجري لوله هاي تاسيساتي را از داخل آن عبور بدهد،با ايجاد داكت يا بازشو تعدادي از ميلگرد ها و بتن سقف بريده شده و يا اصلا كار نميشود كه اينكار باعث تضعيف سازه ميشود و بايد تقويت شود چون بار بر روي همين ها است-
3-غلاف يا اسليو محل انتظاري است كه براي لوله هائي كه احتمالا از ديوار عبور ميكنند تعبيه ميشود-پيمانكار در حين بتن ريزي با مشورت مهندس تاسيسات و سازه كه فكر ميكنند ممكن است تعدادي لوله و يا ... بعدا از داخل بتن عبور كند (عمليات اجراي تاسيسات بعد از بتن ريزي است) با يكسري غلاف كه همان لوله هاي معمولا پلي كا از سايزهاي مختلف است داخل بتن كار ميگذارند تا يك حفره باز بماند و ...(اميدوارم مطلب رو گرفته باشي)
4-اينجا در كشور ما اين موضوع كمي سليقه اي ميباشد -اگه من باشم اين كارو قبول نميكنم -حالا اگر قبول كرديم ميتواني جا هائي كه تشخيص ميدهيم چشم پوشي كنيم -اگه بخواهيم خيلي قانوني و در چارچوب حركت كنيم هيچ پروژه اي انجام نميشه اما بايد حتما حتما حداقل ها رو رعايت كنيم كه اين حداقل ها با تجربه بدست مياد
5-فونداسيون يا فنداسيون پي ساختمانه يعني محلي براي قرارگيري ستون ها و پايه هاي آن روي زمين -ديدي بعد از عمليات خاك برداري يك سري آرماتور بندي ميكنند روي آنها بتن ميريزند اينها همون فنداسون ميباشد.
بعضي سوالارو با يه چرخ توي اينترنت بدست مياري در ضمن بعض سوالاتون الان بدرد نميخوره كار تخصصي بچه هاي ابنيه است مثلا سوال 1 و 5
موفق باشي

BaBak.Turk

اخراجی موقت
این عکس لوله کشی برق روی سقف در قالب تونلی که این داکت سفید مال ارتباط لوله با رایزر اصلی هست و نقطه قرمز برای روشنایی . که رو این سقف 7 سانتی متر بتن با عیار 350 خواهد آمد.

و این هم داکت فلزی کاسه توالت هست که خودم درستش کردم و قبل از بتن ریزی طبق نقشه تو محل قرار دادم. یعنی دو سوراخ به ابعاد کاسه تو قالب باز کردم و داکت فلزی رو میزارم داخل سوراخا و بعد بتن ریزی بر میدارمش.

samane456

اخراجی موقت
این عکس لوله کشی برق روی سقف در قالب تونلی که این داکت سفید مال ارتباط لوله با رایزر اصلی هست و نقطه قرمز برای روشنایی . که رو این سقف 7 سانتی متر بتن با عیار 350 خواهد آمد.

و این هم داکت فلزی کاسه توالت هست که خودم درستش کردم و قبل از بتن ریزی طبق نقشه تو محل قرار دادم. یعنی دو سوراخ به ابعاد کاسه تو قالب باز کردم و داکت فلزی رو میزارم داخل سوراخا و بعد بتن ریزی بر میدارمش.

سلام،ممنون آقا بابک
با تصویر بهتر میشه فهمید.الان دیگه فهمیدن دوستان داشتن چی میگفتن:)

samane456

اخراجی موقت
نكات اجرايي لوله کشی فاضلاب
لوله كشي بايد به ترتيبي اجرا شود كه جريان فاضلاب به طور ثقلي از لوازم بهداشتي و
ديگر مصر ف كننده هاي آب، دور شود و از طريق شاخه هاي افقي، لوله هاي قائم و لولة اصلي
افقي از ساختمان خارج شود.
1) شيب لوله هاي افقي بايد تا حد ممكن يكنواخت باشد. اگر تغيير در شيب لازم شود بايد
در محل تغيير شيب دريچة بازديد نصب شود.
2) لوله بايد تا حد ممكن مستقيم نصب شو د. اگر تغيير جهت لازم شود بايد از انواع
زانوهاي پيش ساخته استفاده شو د. حداكثر زاويه اتصالات در تغيير جهت لوله هاي اصلي 45
درجه است.
3) تغيير سطح مقطع لوله كشي بايد تدريجي و با واسطة تبديل صورت گيرد و از تغيير
ناگهاني سطح مقطع خودداري شود.
4) در اطراف نقاط دسترسي بايد فضاي كافي براي فنر زدن و رفع گر فتگي احتمالي لوله و
فيتينگ پيش بيني شود.
5) از نصب« انتهاي بسته » در انتهاي شاخة افقي فاضلاب بايد خودداري شود.
نصب دريچة بازديد در انتهاي شاخة افقي « انتهاي بسته » محسوب نمي شود.
6) در صورت استفاده از لولة پلي اتيلن، به دليل انبساط زياد اين لوله، بايد در نقاط مناسب
قطعة انبساط نصب شود.

سلام،یه توضیحی مختصر و کافی در مورد انتهای بسته میدین؟؟اصلا یعنی چی؟؟لوله انتهای بسته هم مگه تو ساختمان داریم!!!!؟
برای چی باید خودداری شود؟؟بازم ممنون از کمکاتون،دست همگی درد نکنه:)

saeedhr

عضو جدید
سلام
انتهاي بسته یا (كور)

انتهاي شاخة افقي فاضلاب كه با كلاهك، درپوش يا هر وسيلة ديگري مسدود شده باشد و
طول آن، پس از اتصال آخرين انشعاب فاضلاب، بيش از 60 سانتي متر باشد
این تعاریف طبق مبحث 16 مقررات ملی ساختمونه.دلیلش رو بهتره دوستان با تجربه تر بگن.فکر می کنم بیشتر به خاطر
فنر زدن و عبور فنر در مسیر درست این مورد رو در نظر گرفتن .

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان وهمكاران عزيز
تايپيك 3:
اين نوشته مربوط به تكميل فاضلاب ميباشد،
بعد از اجراي لوله هاي فاضلاب و آب باران،كليه لوله ها ميبايست فيكس شوند به اينصورت كه با انواع بست ها كه در بازار موجود است مثل بست آويز بست گلابي بست قورباغه و ... لوله هاي زير سقفي را با شيب مناسب فيكس ميكنيم،شيب مناسب در صفحه 89 مبحث 16 چاپ سال 1382 موجود است اما شيب از 0.5 درصدنبايد كمتر و از 2 درصد نبايد بيشتر باشد بسته به سايز لوله دارد-در لوله هاي افقي فاضلاب محوطه كه دفني هستند جاي بست از ماهيچه كه ملات ماسه سيمان است استفاده ميكنيم-دوستان دقت كنيد در ساختمان هاي بلند مرتبه در رايزر اصلي عمودي مرسوم است كه هر چند متر از دو خم كه به اسم سرعت گير است استفاده ميشود (البته فقط در ايران)كه اين كاملا رد شده است زيرا در سال 1952 در امريكا طي آزمايشي متوجه شدند كه سرعت فاضلاب در عمود بعد از طي مسافت 3 تا 4.5 متر به سرعت حد يعني 3 تا 4.5 متر بر ثانيه ميرسد و ديگر افزايش سرعت ندارد و نياز به سرعت گير نميباشد اين آزمايش چندي پيش توسط شركتي در ايران انجام شد كه متن كامل آن به پيوست ميباشد.
دقت شود:(مهم مهم )
فاصله قائم بين نقطه خروج فاضلاب از لوازم بهداشتي و تراز سرريز سيفون نبايد از 60 سانتيمتر بيشتر باشد.
روي لوله اصلي افق فاضلاب حداكثر هر 30 متر از يك دريچه بازديد استفاده شود.
سرعت فاضلاب.jpg

mahdip

عضو جدید
اجراي لوله هاي فاضلاب محوطه از جنس كروگيت و ماهيچه اطراف آن در سايت پروژه فلات قاره-جزيره قشم04.jpg05.jpg

دوستان اگه كسي ميدونه چه جوري بايد عكس هارو بزرگ بندازم كمك كنه-

آخرین ویرایش:

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان،واقعا حرفای دوستان خیلی خوبه و خیلی کمک کننده هست...از همگی ممنون،از شما هم ممنون که دارین از اول همه چی رو مشخص میکنین و ازتون خواهش دارم که همینطوری ادامه بدین،من چند تا سوال داشتم،ممنون میشم راهنماییم کنین:

1.منظورتون از پی نواری و پی گستره چی هست؟

2.محل قرار گیری داکت(یا همون بازشو) در کدوم قسمت ساختمان باید قرار بگیرد؟؟و چرا باید به خاطر قرار دادنش شبکه آلماتور بندی رو تقویت کنیم؟؟

3.این غلافی که برای لوله فاضلاب گفتین ربطش به دیوار جانبی چیه؟اصلا منظورتون از غلاف در اینجا چیه؟

4.شما گفتین که حظور ناظر در آن مرحله کمرنگ میشه،خب اگه در مراحل بعدی یه ناظر بیاد و بفهمه همه چی اشتباهه و باید از دوباره بازسازی بشه،اونوقت باید چی بشه؟؟؟؟ناظر باید بیخیال بشه یا قانونی عمل کنه؟؟؟؟

ببخشید که زیاد سوال کردم،ممنون

درود بر شما
درمورد سوالهاي مهدي عزيز توضيح داد در مورد سوال چهارم بايد بگم اگر اين سهل انگاري در ديوارها و سقف باشه امكان اصلاح هست ميشه با تخريب انجام داد البته به جنس و نوع ديوار و سقف بستگي داره كه اينكار هم هزينه داره و هم باعث ضعف ساختار سقف و ديوار ميشه ولي در مورد پي و فنداسيون ساختمان هيچ كاري نميشه انجام داد به نظر من ناظر بايد گزارش خودش رو بده تا هر جوري ميشه اصلاح شود

ممنون از توضيحاتت.
فقط ي سوال . اگه در مورد نوع نقشه هايي كه بايد در محل ساختمانموجود باشند وقتي ناظر ميره براي نظارت هم توضيح بدين ممنون ميشم.
و اينكه ناظر در برابر چ مواردي مسوليت پيدا ميكنه.
درود بر شما
نقشه هايي كه در محل اجرا بايد حتما موجود باشه رو توي پست هاي قبلي گفتم بازم ميگم
1- نقشه هاي اجراي فاضلاب و آب باران به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
2- نقشه هاي اجراي لوله هاي اب سردو گرم به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
3- نقشه هاي اجراي لوله هاي سيستم حرارتي به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
4-نقشه هاي اجراي كانالهاي هوادهي و تخليه هوا به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
5-نقشه اجرا و جانمايي محل اسقرار تجهيزات موتور خانه
6- نقشه جزييات اجراي هر سيستم
7 - جدول نو ع و ظرفيت تجهيزات انتخابي براي اجرا... شامل پكيج كولر هواساز فن كوئل تجهيزات موتور خانه هواكش ها وغيره

آخرین ویرایش:

alireza_ME

عضو جدید
با سلام به دوستان و مهندسین عزیز مکانیک
بنده هم دوست و همکار شما چند سالیه که تو تاسیسات ساختمانی و صنعتی مشغول هستم .. چند سالی تو مشاور بیشتر درگیر طراحی ونظارت بودم و این 3-4 سال اخر بیشتر درگیر کارهای طرح و اجرا هستم تو مجموعه خودمون ..

خوشحال شدم که این تاپیک رو دیدم و از صفحه اول تا اینجا مطالب خوب دوستان رو کامل مطالعه کردم .. تو این حدود 4 سالی! که این سایت عضو بودم متاسفانه به دلیل کم رونق بودن بخشهای مکانیک و تاسیسات من هم بیشتر خواننده بودم تا مشارکت کننده .. امیدوارم بتونیم با کمک هم سطح فنی و تجربیمون رو بالا ببریم ..

من هم در حد توان محدود و ناقص اطلاعاتم در خدمت دوستان هستم ..

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با تشكر از دوستان عزيز مهدي بابك و سعيد كه توضيحات و عكس هاي خوبي را ارسال كردند واقعا عالي بود
در زمان اجراي سقف هاي ساختمان بايد محل استقرار كاسه توالت شرقي خالي بماند طبق عكسهاي بابك عزيز اينكار باعث ميشه شما كاسه توالت رو درون اين باز شو قرار دهيد البته اول بايد محل كه بتن ريزي نشده است يك سبد ارماتور بندي اجرا كنيد انرا قالب بندي و بتن ريزي نماييد به شرط اينكه جهت قبله رعايت شود ...جهت كاسه توالت برروي تير هاي سقف نباشد ...شما با اينكار باعث ميشويد كه كاسه توالت پايين تراز سطح سقف قرار گيرد و كف سازي سرويس بهداشتي حداقل بشود
اگر در ديوار بتني (ديوار برشي ) محل نصب رو شوئي يا سينك ظرفشوئي داشتيد ميتوانيد قبل از بتن ريزي وقالب بندي محل عبور لوله ها را با يك لوله كه از وسط نصف شده باشد جاي لوله هاي فاضلاب را باز بگذاريد اينكار باعث ميشود تا دوغاب كاشي كمتر شود وفضاي سرويس بهداشتي بيشتر شود
چيدمان سرويس هاي بهداشتي را قبل از اجرا با توجه به نقشه هاي معماري چك كنيد تا در مرحله اجرا به مشكل بر نخوريد مثلا روشوئي يا شير مخلوط پشت درب قرار نگير و يا روشويي با باز شو درب تداخل نداشته باشد يا كاسه توالت محل ورودي سرويس قرار نگيرد يا سينك ضرفشوئي كنار اجاق گاز نباشد البته معمار در موقع كشيدن نقشه ها اين موارد را مد نظر قرار ميدهد ولي ممكن است در موقع اجرا ابعاد فرق كند حتما چيدمان اشپز خانه ها و سرويس هاي بهداشتي قبل از اجراي فاضلاب با توجه به ابعاد انها چك شود
توضيح اخر اينكه محل و ارتفاع لوله هاي فاضلاب تجهيزات بهداشتي استاندار هاي خاصي دارند كه بايد به انها توجه داشت

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
درود بر شما
نقشه هايي كه در محل اجرا بايد حتما موجود باشه رو توي پست هاي قبلي گفتم بازم ميگم
1- نقشه هاي اجراي فاضلاب و آب باران به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
2- نقشه هاي اجراي لوله هاي اب سردو گرم به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
3- نقشه هاي اجراي لوله هاي سيستم حرارتي به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
4-نقشه هاي اجراي كانالهاي هوادهي و تخليه هوا به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
5-نقشه اجرا و جانمايي محل اسقرار تجهيزات موتور خانه
6- نقشه جزييات اجراي هر سيستم
7 - جدول نو ع و ظرفيت تجهيزات انتخابي براي اجرا... شامل پكيج كولر هواساز فن كوئل تجهيزات موتور خانه هواكش ها وغيره[/QUOTE]

ممنونم اما منظورم بيشتر روي نقشه هاي اجرايي و.. اينهاست.
مثلا من پيش اومده رفتم سر ساختموني كه نقشه اجرايي نداره! منم فقط قوانين را بهشون ميگم . ميخوام ي توضيحي هم روي اين مساله بدين كه ساختمونهاي مسكوني اكثرا 3 4 طبقه كه نقشه اجرايي ندارن را بايد چ كرد؟

Reza753

اخراجی موقت
سلام دوستان......
واقعا نمیدونم چی بگم....واقعا گل کاشتین.....من خودم به شخصه تا الان خیلی چیزا یاد گرفتم ازتون....من تازه کارم،تازه فارغ التحصیل سیالات شدم،چیز زیادی بلد نیستم،واقعا ممنون،بی صبرانه منتظر پست های بعدی شما دوستان هستیم.

و یه کار خوبی که دارین انجام میدین،گذاشتن عکس هست،این برای ما تازه کارا خیلی به فهمیدن مطالبتون کمک میکنه،ازتون خواهش میکنم بیشتر سعی کنین،هر پستی میزنین،عکس هم کنارش بزارین تا بفهمین از چی دارین میگین،واقعا ممنون.
یه عکس برای لوله انتهای بسته بزارین ممنون میشم،اصلا لوله انتهای بسته در چه مواقع استفاده میشود؟؟مختصر و مفید تو ضیح بدین ممنون میشم...
به این سوالم هم پاسخ بدین ممنون میشم،خیلی ممنون:

سلام بر دوستان،واقعا خیلی خوشحالم که این تاپیک داره پیش روی میکنه.ممنون از همگی.

اگه میشه یه مختصر و مفید در مورد تست کردن لوله های فاضلاب بگین.که اصلا چطوری تست میگیرن؟با چه وسیله ای باید تست گرفته شود؟؟اسم وسیله چیه؟؟
طبق توضیح آقا بابک یعنی باید زمانی لوله های فاضلاب رو تست گرفت که توش آب نباشه و قبل از اتصال باشه؟؟؟

saeedhr

عضو جدید
آزمايش لوله كشي فاضلاب بهداشتي ساختمان
آزمايش با آب
1) آزمايش با آب ممكن است قسمت به قسمت يا، در صورتي كه مصالح لوله كشي و
اتصال ها در برابر فشار ارتفاع (استاتيك) ساختمان مقاوم باشند، به طور يك جا بر اي كلية
شبكة لوله كشي انجام شود.
2) در حالتي كه كلية شبكة لوله كشي به طور يك جا با آب آزمايش شود بايد همة دهانه هاي
باز شبكة لوله كشي، جز بالاترين دهانة باز آن، به طور موقت بسته شود و تمام لوله ها با آب
پر شو د. پس از مدت 15 دقيقه بايد همة قطعات و اتصال ها مورد بازرسي قرار گيرد و نشت
آب مشاهده نشو د. در صورت مشاهدة نشت آب بايد قطعة معيوب يا اتصال ضعيف ترميم ي ا
تعويض شود و آزمايش با آب تكرار شو د. در اين حالت آزمايش شبكة لوله كشي فاضلاب و
هواكش ممكن است با هم انجام گيرد.
3) در حالتي كه شبكة لوله كشي قسمت به قسمت آزمايش شود بايد با استفاده از
دريچه هاي بازديد و دسترسي، كه روي لولة قائم پيش بيني شده اند، ساختمان در ارتفاع
به چند منطقه تقسيم شود و آزمايش با آب در هر منطقه بهطور جداگانه صورت گير د. در
هر منطقه، جز بالاترين 3 متر، فشا ر آزمايش با آب نبايد از 3 متر ستو ن آب كمتر باشد و
هيچ يك از قطعات يا اتصا ل ها نبايد در معرض فشاري كمتر از 3 متر قرار گير د. پس از 15
دقيقه بايد همة قطعات و اتصا ل ها مورد بازرسي قرار گيرد و نشت آب مشاهده نشو د.
درصورت مشاهدة نشت بايد قطعة معيوب يا اتصال ضعيف ترميم و تعويض شود و آزمايش
با آب تكرار شو د. در اين حالت آزمايش شبكة لوله كشي فاضلاب بايد جدا از شبكة لوله كشي
هواكش انجام گيرد.

ali_pishtaz

عضو جدید
سلام دوستان،واقعا تاپیک چالبی هست،و دوستان اینجا دارن واقعا زحمت میکشن،خیلی خوشم آمد.من یه سوال دارم،میخوام بدونم که این اندازه ها و استاندارد ها داخل چه کتابی هست؟اگه میشه معرفی کنین و ما بریم دنبالش و مطالعه کنیم،واقعا ممنونم

مثلا این نوشته هایی که با قرمز مشخص کردم از کجا میدونین:

سلام دوستان وهمكاران عزيز
تايپيك 3:
اين نوشته مربوط به تكميل فاضلاب ميباشد،
بعد از اجراي لوله هاي فاضلاب و آب باران،كليه لوله ها ميبايست فيكس شوند به اينصورت كه با انواع بست ها كه در بازار موجود است مثل بست آويز بست گلابي بست قورباغه و ... لوله هاي زير سقفي را با شيب مناسب فيكس ميكنيم،شيب مناسب در صفحه 89 مبحث 16 چاپ سال 1382 موجود است اما شيب از 0.5 درصدنبايد كمتر و از 2 درصد نبايد بيشتر باشد بسته به سايز لوله دارد-در لوله هاي افقي فاضلاب محوطه كه دفني هستند جاي بست از ماهيچه كه ملات ماسه سيمان است استفاده ميكنيم-دوستان دقت كنيد در ساختمان هاي بلند مرتبه در رايزر اصلي عمودي مرسوم است كه هر چند متر از دو خم كه به اسم سرعت گير است استفاده ميشود (البته فقط در ايران)كه اين كاملا رد شده است زيرا در سال 1952 در امريكا طي آزمايشي متوجه شدند كه سرعت فاضلاب در عمود بعد از طي مسافت 3 تا 4.5 متر به سرعت حد يعني 3 تا 4.5 متر بر ثانيه ميرسد و ديگر افزايش سرعت ندارد و نياز به سرعت گير نميباشد اين آزمايش چندي پيش توسط شركتي در ايران انجام شد كه متن كامل آن به پيوست ميباشد.
دقت شود:(مهم مهم )
فاصله قائم بين نقطه خروج فاضلاب از لوازم بهداشتي و تراز سرريز سيفون نبايد از 60 سانتيمتر بيشتر باشد.
روي لوله اصلي افق فاضلاب حداكثر هر 30 متر از يك دريچه بازديد استفاده شود.

بعد یه سوال دیگم دارم،دوخم که شما گفتین،منظورتون زانویی هست؟؟یه عکس ازین سرعتگیرها بزارین ممنون میشم

mahdip

عضو جدید
درود بر مهندس عزيز
مهدي جان اين تايپك رو بخون خودت متوجه ميشي كه چه جوري عكس بذاري
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/294138-راهنمای-درج-عکس-در-پست-ها

اينم يه سايت براي اپلود كردن عكس

http://kanakh.com/upload/

ممنون از عكسهات

سلام -لطف كردي -چون تعداد عكس بالائي از كارهاي اجرائي دارم حيفم اومد نذارم توي سايت

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان،واقعا تاپیک چالبی هست،و دوستان اینجا دارن واقعا زحمت میکشن،خیلی خوشم آمد.من یه سوال دارم،میخوام بدونم که این اندازه ها و استاندارد ها داخل چه کتابی هست؟اگه میشه معرفی کنین و ما بریم دنبالش و مطالعه کنیم،واقعا ممنونم

مثلا این نوشته هایی که با قرمز مشخص کردم از کجا میدونین:

بعد یه سوال دیگم دارم،دوخم که شما گفتین،منظورتون زانویی هست؟؟یه عکس ازین سرعتگیرها بزارین ممنون میشم

سلام مهندس عزيز-زيبائي اينجور سايت ها زماني بيشتر ميشه كه همه با هم تلاش كنند -نه اينكه تعداد معدودي متكلم وحده و بقيه گوش دهند-هر كس مطلب خوب و مرتبطي داره اينجا بذاره تا با هم بحث كنيم
اما در مورد استاندارد ها -مطالب به رنگ قرمز عينا از كتاب مبحث 16 مقررات ملي ساختمان نقل شده است اما براي استاندارد كاركردن همانطور كه قبلا هم گفتم ميتونيم از نشريه 128 -مقرارات ملي ساختمان استفاده كنيم البته تعدادي استاندارد خارجي هم هست كه اگر خواستيد زمينه فعاليتو بگيد تا براتون بنويسم.
دو خم با زانوئي 45 درجه در رايزر اجرا ميشه كه سعي ميكنم عكسشو بذارم
موفق باشيد.

پیوست ها

• دوخم يا سرعت گير.jpg
    دوخم يا سرعت گير.jpg
    64.8 کیلوبایت · بازدیدها: 3

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان -2 عكس از اجراي منهول فاضلاب در محوطه مربوط به پروژه ساختمان هاي تفريحي پتروشيمي واقع در شهركرد-بروجن (چغاخور)
مقايسه اندازه رو ملاحظه كنيد

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    79.2 کیلوبایت · بازدیدها: 3
  • 2.jpg
    2.jpg
    87.8 کیلوبایت · بازدیدها: 3

saeedhr

عضو جدید
سلام
در رابطه با دوخم به نظر من علاوه بر سرعت گیر بودن فاضلاب کار قطعه انبساطی رو هم میتونه انجامه بده و در لوله های بلند در انبساط زیاد از شکستگی لوله ها جلوگیری میکنه. نظر شما چیه آقا مهدی؟

mahdip

عضو جدید
سلام
در رابطه با دوخم به نظر من علاوه بر سرعت گیر بودن فاضلاب کار قطعه انبساطی رو هم میتونه انجامه بده و در لوله های بلند در انبساط زیاد از شکستگی لوله ها جلوگیری میکنه. نظر شما چیه آقا مهدی؟

سلام
موافقم اما چون معمولا از دو طرف فيكس ميشود نميتواند نقش قطعه انبساط را بازي كند د رضمن اگر شما از لوله پوش فيت استفاده كني (البته در رايزر ها بلند مثل آب باران درست نيست) قطعه انبساط معني ندارد -چون اجراي لوله هاي پوش فيت به گو نه اي است كه خود به صورت قطعه انبساط عمل ميكند- و در لوله هاي پلي اتيلن شما بايد از قطعه انبساط استفاده كني .

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنونم اما منظورم بيشتر روي نقشه هاي اجرايي و.. اينهاست.
مثلا من پيش اومده رفتم سر ساختموني كه نقشه اجرايي نداره! منم فقط قوانين را بهشون ميگم . ميخوام ي توضيحي هم روي اين مساله بدين كه ساختمونهاي مسكوني اكثرا 3 4 طبقه كه نقشه اجرايي ندارن را بايد چ كرد؟
درود بر شما
وقتي نقشه نباشه ديگه پاي تجربه مياد در ميون اونوقت شما بر اساس تجربه اي كه روي ساختمان هاي قبلي داريد بايد يه سري مشخصات اجرايي در اختيار كارفرما بگذاريد مثل همين تجربياتي كه دوستان در اختيار مون گذاشتن يا استاندار هاي اجرايي ..بايد خودتون مرحله به مرحله دستور كار كتبي به كارفرما بدين كه چه جوري اجرا كنه و توي ذهنتون براي اون ساختمون نقشه اي طرح كنيد ومرحله به مرحله ارائه بدهيد از كارفرما بخواهيد كه پيمانكار با تجربه در اختيار بگيره ...در كل كار ممكنه به اشكال بخوره چون پيمانكار راه فرار زياد داره

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
يه سوال ايا اجراي سرعت گير در رايزر اصلي فاضلاب حتما لازمه مگه نه اينكه اثبات شده سرعت فاضلاب بعد از طي يك مسير مشخص سرعتش ثابت ميشه پس چرا بايد اجرا بشه ؟

بالا