گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام،ممنون مهندس،شما لطف دارین،من اینجا عددی نیستم،شما و آقا مهدی آدمای بزرگی هستین که نیازی ندارین بیان اینجا،ولی میان که به ما تازه کارا کمک میکنین،
آره اینم ایده خوبیه ولی منتهی سعی کنین از پروژه سبک شروع کنین که هم کسل کننده نباشه و هم ما تازه کارا دچار مشکل نشیم......در هر صورت هر چی جمع مایل هستن...تا همیجاشم خیلی کمک کردین..ممنون
راستی نقشه کشی هم باید خوب یاد بگیریم؟نقشه کشی تاسیسات هم داریم؟یا همون نقشه کشی ساختمان کافیه؟کلا این دوتا فک نکنم زیاد باهم فرق داشته باشن؟نظر شما چیه؟راستش اصلا اطلاعی ندارم....ولی یه جاهایی میشنیدم نقشه کشی تاسیسات....نمیدونم با نقشه کشی ساختمان فرق داره؟نقشه کشی صنعتی برای تاسیسات هم تو چه زمینه ای باید خودمون رو تقویت کنیم؟تو دوره لیسانس نقشه کشی پاس کردیم ولی خیلی ناقص پاس کردیم....اتوکد رو باهاش کار کردم ولی ازش دور شدم،ولی به نظرم اصلا کاری نداره دوباره با یه مرور کوچیک یاد میگیرم چون دوتا کتاب براش خوندم و تمام نکات رو یادداشت کرده بودم....نقشه کشی صنعتی کار کرده بودم با اتوکد.....
اگه منابعی در زمینه نقشه کشی تاسیسات سراغ دارین به ما معرفی کنین...تا در این زمینه خودمو تقویت کنم....یاعلی

درود برشما
شما خيلي لطف دارين من هم چيززيادي نميدونم فقط اينجا ميام كه تجربه هامون را به اشترك بذاريم شايد يه تجربه من و دوستان به درد ديگران هم بخورد

در مورد نقشه كشي.. نقشه كشي تاسيسات يه ساختمان بر روي پلان هاي معماري كشيده ميشوند البته با توضيحات و جزييات اجراي كه توسط طراح ارائه ميشود و همش هم با نرم افزار اتوكد كشيده ميشود شامل نقشه هاي اجراي سيستم فاضلاب لوله كشي سردو گرم سيستم هاي گرمايش و سرمايشي كانال هاي تخليه هوا و كانالهاي هوادهي نقشه جانمايي و اجراي موتور خانه رايزر ديا گرام هاي فاضلاب لوله كشي اجراي كانالها و غيره

درمورد نقشه كشي صنعتي اطلاعات كافي ندارم دوستان اگه كمك كنند خيلي خوبه من در زمينه تاسيسات بيشتر كارم تجربي هست با مطالعه فقط در حد اجرا ...كتاب طبا طبايي اطلاعات خيلي مفيدي داره مقررات ملي ساختمان هم خوبه

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان فرض كنيد يه ساختمون داريم با زير بنايي حدودا 1200متر مربع در 6طبقه 8 واحد مسكوني هركدام 100 متر مربع با مشاعات طبقات 1 تا 4 هر طبقه 2 واحد طبقه همكف 4 واحد تجاري و طبقه زيرزمين پاركينگ و8 عدد انباري و اتاق تاسيسات و برق
در حد ابتدايي سيستم لوله كشي فاضلاب از نوع لوله هاي پلي اتيلن ..لوله كشي سرد و گرم از نوع پنج لايه و سيستم گرمايش ازنوع پنج لايه با پكيج گرمايشي و رادياتور سيستم سرمايش با كولر ابي و كانال كشي مربوطه و سيستم تخليه هوا با لوله هاي پي وي سي و فن تخليه و داري پمپ خانه تاسيسات شامل بوستر پمپ ابرساني و اتش نشاني ...لوله كشي گازبا كنتور مجزا در تمامي واحد ها
مراحل اجراي كار را دوستان توضيح دهيد كه از زمان پي كني ساختمان تا اتمام عمليات ساختماني به ترتيب چه عملياتي بايد انجام شود
فعلا از پي كني تا انتهاي عمليات اجراي سيستم فاضلاب مد نظر مي باشد

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
با عرض معذرت از همه ي دوستاي عزيزم بابت تاخير و دير سر زدن به تاپيك
والا ي ده روزي حسابي درگير امتحاناتم بودم. تموم شد برگشتم سركار حسابي درگير كار!واسه كاراي عقب مونده ي اين ده روز مرخصي!!!
از فردا ميام با تمام قدرت كه ايشالا بشينيم ي برنامه ي خوب بريزيم واسه يادگرفتن نظارت تاسيسات مكانيكي.

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
دوستان فرض كنيد يه ساختمون داريم با زير بنايي حدودا 1200متر مربع در 6طبقه 8 واحد مسكوني هركدام 100 متر مربع با مشاعات طبقات 1 تا 4 هر طبقه 2 واحد طبقه همكف 4 واحد تجاري و طبقه زيرزمين پاركينگ و8 عدد انباري و اتاق تاسيسات و برق
در حد ابتدايي سيستم لوله كشي فاضلاب از نوع لوله هاي پلي اتيلن ..لوله كشي سرد و گرم از نوع پنج لايه و سيستم گرمايش ازنوع پنج لايه با پكيج گرمايشي و رادياتور سيستم سرمايش با كولر ابي و كانال كشي مربوطه و سيستم تخليه هوا با لوله هاي پي وي سي و فن تخليه و داري پمپ خانه تاسيسات شامل بوستر پمپ ابرساني و اتش نشاني ...لوله كشي گازبا كنتور مجزا در تمامي واحد ها
مراحل اجراي كار را دوستان توضيح دهيد كه از زمان پي كني ساختمان تا اتمام عمليات ساختماني به ترتيب چه عملياتي بايد انجام شود

محسن جان سلام
ممنون از پستي كه گذاشتي اما فكر كنم پروژه ي بزرگيه واسه ي ناظر پايه 3 واسه سال اول براي طراحي بيشتر از سه سقف مجاز نيست.من فكر ميكنم از ي ساختمون كوچيك تر شروع كنيم بهتره

mahdip

عضو جدید

سلام دوست عزيز به نظر من پرو‍ژه نسبتا خوبي براي اول كار تعريف كرديد چون در ساختمان هاي 3 طبقه آتشنشاني و... تعريفي ندارد و نميتوان روي آنها بحث كرد لذا بحثشان گم ميشود.
ابتدا بايد نقشه هاي تاسيساتي و طراحي ها مشخص باشد يعني مقادير مصرف -بعد نياز به يك سري بازشو جهت عبور لوله هاي تاسيساتي ميباشد كه عمدتا بچه هاي سازه و معماري دنبال چانه زني جهت كوچك كردن بازشوها هستند-سپس لازم است كه كليه نقشه هاي تاسيساتي اعم از برقي مكانيكي و سازه و حتي معماري روي هم قرار گيرد تا برخوردها مشخص شود(همه اين عمليات قبل از اجرا ميباشد)
با ادارات گاز و برق و آب جهت عملياتي شدن هماهنگ شود-مثلا فاصله كنتور گاز و برق ميبايست رعايت شود و ...
مراحل بعد در تايپيك بعدي
موفق باشيد.

samane456

اخراجی موقت
ابتدا بايد نقشه هاي تاسيساتي و طراحي ها مشخص باشد يعني مقادير مصرف -بعد نياز به يك سري بازشو جهت عبور لوله هاي تاسيساتي ميباشد كه عمدتا بچه هاي سازه و معماري دنبال چانه زني جهت كوچك كردن بازشوها هستند

سلام آقا مهدی
منظورتون از سری بازشو چیه؟؟بعد دیلیش چیه که چانه میزنن؟؟
نقشه های تاسیسات و ساختمان رو یه نقشه کش نظام مهندسی باید بکشه؟؟

BaBak.Turk

اخراجی موقت
طبق آئین مبحث 14
مخزن انبساط
-تمامی سیستم های گرمایی باید به منبع انبساط مجهز باشند
-ظرفیت مخزن برای دما و فشار کار سیستم محاسبه و انتخاب شود.
-مخزن انبساط باید در محل نصب به کمک پایه و آویز و بست های مناسب مهار شود و در وضعیت پایدار باشد(معمولا این قسمت رو پیمانکار و اجرا دور می زنند!!))

crb7

عضو جدید
سلام به همگی.
آقا من یه سوال داشتم میشه بگین کار یه مهندس تو قسمت تاسیسات چیه؟اصلا درآمدش خوب هست؟اول تاپیک گفتن که نظام مهندسی نمیتونه به عنوان شغل اصلی باشه پس درآمد یه مهندس تاسیسات از کجاست؟

BaBak.Turk

اخراجی موقت
سلام به همگی.
آقا من یه سوال داشتم میشه بگین کار یه مهندس تو قسمت تاسیسات چیه؟اصلا درآمدش خوب هست؟اول تاپیک گفتن که نظام مهندسی نمیتونه به عنوان شغل اصلی باشه پس درآمد یه مهندس تاسیسات از کجاست؟
مهندس ناظر باشه اجرا باشه یا پیمانکار باشه.
من خودم تاسیسات صنعتی رو بیشتر دوست دارم تا تاسیسات ساختمان. چون در ایران تاسیسات مسکونی 90 درصد شبیه هم هستند یعنی کلا پیشرفتی نداری.باید بری توو مباحث تخصص اش.
مثل موتورخانه بیمارستان یا کنترل تاسیسات fبه حالت plc.یا بری سمت پمپ ها و تصفیه خونه که پوله خوبی داره اگر سواد کافی داشته باشی.

crb7

عضو جدید
مهندس ناظر باشه اجرا باشه یا پیمانکار باشه.
من خودم تاسیسات صنعتی رو بیشتر دوست دارم تا تاسیسات ساختمان. چون در ایران تاسیسات مسکونی 90 درصد شبیه هم هستند یعنی کلا پیشرفتی نداری.باید بری توو مباحث تخصص اش.
مثل موتورخانه بیمارستان یا کنترل تاسیسات fبه حالت plc.یا بری سمت پمپ ها و تصفیه خونه که پوله خوبی داره اگر سواد کافی داشته باشی.
همینه اتفاقا من تو رشته مکانیک دنبال یه کار پر تنوع می گردم که میگین تاسیسات کارخانجات اینو داره.ممنون

AlPacinoY

عضو جدید
سلام دوستان!
واقعاً خوشحال شدم این تاپیک رو دیدم! حقیقتش من ۴ سال پیش عضو این انجمن شدم! اون موقع یعنی ۴ سال پیش زیاد فعالیت نداشتم! تا امشب که از طرف انجمن یه ایمیل مبنی بر کم کاری من در انجمن دریافت کردم و دوباره یه پسورد جدید گرفتم و اومدم داخل انجمن و این تاپیک رو دیدم!
من پایه ۳ نظارت و طراحی تاسیسات مکانیکی رو دارم یه چند وقتی در گیر کار هستم! به قول دوستان تازه شدم لوله کش! یه سری اطلاعات دارم واقعاً خوشحال می شم اگر بتونم کمکی بکنم و کمک از دوستان با تجربه تر بگیرم!
بازم از استارتر این تاپیک تشکر می کنم! یا حق...

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام دوستان!
واقعاً خوشحال شدم این تاپیک رو دیدم! حقیقتش من ۴ سال پیش عضو این انجمن شدم! اون موقع یعنی ۴ سال پیش زیاد فعالیت نداشتم! تا امشب که از طرف انجمن یه ایمیل مبنی بر کم کاری من در انجمن دریافت کردم و دوباره یه پسورد جدید گرفتم و اومدم داخل انجمن و این تاپیک رو دیدم!
من پایه ۳ نظارت و طراحی تاسیسات مکانیکی رو دارم یه چند وقتی در گیر کار هستم! به قول دوستان تازه شدم لوله کش! یه سری اطلاعات دارم واقعاً خوشحال می شم اگر بتونم کمکی بکنم و کمک از دوستان با تجربه تر بگیرم!
بازم از استارتر این تاپیک تشکر می کنم! یا حق...

خيلي عاليه. ممنونم كه اومديم توي انجمن دوباره تا بتونيم ايشالا از تجربيات هم استفاده كنيم.
من ميگم ي سري سوال مطرح كنيم كه اون اوايل واسه خودمون پيش ميومد. بپرسيم و از بقيه بخوايم جواب بدن و كمك كنن و بعد نظرات خودمون را بديم.چطوره؟

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
اولين سوال اينه كه وقتي شما ناظر ي ساختمان ميشي چي وقتهايي بايد بري سركشي ساختمان؟توي چند مرحله؟و لازمه براي اولين بار چي از مالك بخواهي؟

mahdip

عضو جدید
سلام آقا مهدی
منظورتون از سری بازشو چیه؟؟بعد دیلیش چیه که چانه میزنن؟؟
نقشه های تاسیسات و ساختمان رو یه نقشه کش نظام مهندسی باید بکشه؟؟

سلام دوست عزيز
1-بازشو يا OPENING يا داكت محلي براي عبور لوله هاي تاسيساتي در افق يا به صورت عمودي ميباشد وقتي شما مجبوريد از رايزر استفاده كني بايد محلي براي عبور آن در نظر بگيري مثلا اگر چند سرويس بهداشتي روي همديگر در طبقات مختلف داشته باشي از يك رايزر اگزاست و آب مصرفي و فاضلاب استفاده ميكني كه طبيعتا آنهارو داخل يك شفت يا داكت بايد قرار بدي-
2-اين داكت هاي ما اولا سازه را ضعيف ميكند كه نياز به تقويت دارد و تعدادي از مهندسين سازه روش تقويت را بلد نيستند اما شركتي مثل كوبياكس ايران خود نقشه داكت و تقويتي ها رو ميده ثانيا اين داكت ما فضاي مفيد كار را اشغال ميكند كه با يه حساب سر انگشتي آپارتمان متري 20 ميليون ، كلي ضرر مي كنند و دلايل ديگر-
3- شما نقشه كشي انجام ميديد؟؟ نقشه كش كارش فقط كشيدن نقشه هاست كه از قبل توسط مهندس اتود شده و آمادست اما مهندس بايد هم قابليت طراحي داشته باشد هم نقشه كشي بعضي مواقع انتقال خواسته هاي طراح به نقشه كش خيلي سخت تر از كشيدن خود نقشه توسط مهندس است.
سوال ديگه؟؟
موفق باشيد

BaBak.Turk

اخراجی موقت
دوستان بزارین یه چیزی رو براتون مشخص کنم:

من با 3 تا پیمانکار بزرگ تو جنوب و تهران کار کردم و کار می کنم که تو کار تاسیسات نفتی و ساختمان هستند یعنی کلا روش های دور زدن ناظر ها رو بلد شدم یعنی جو یطوری بود که باید یاد می گرفتم چون من ناظر خوده پیمانکار هستم و حقوق خوبی می گیرم که که ناظرهای مشاور رو بپیچونم با کمترین هزینه. بس من چند روش به شما ها از تجربیات ا می گم تا دوستان تازه کار سرشون کلاه نره.
در مورده تاسیسات صنعتی چیزی نمی گم چون فکر نکنم کسی اینجا تو نظارت اون قسمت ها باشه!!
تاسیسات ساختمان :
اگر هدف واقعا عیب یابی هست و کار درستی چند تا نکته باید رعایت بشه:
1:اگر به عنوان ناظر میرین حتما کاتالوگ تجهیزات رو بخائین .یعنی سرکشی موتورخانه رفتین از چیلر یا حتی حجم مخزن بویلر ایراداتی بگیرین تا طرف مقابل دستش بیاد و حرف مفت نزنه!
2:معمولا توو ساختمانها مخصوصا توو انبوه سازی رایزرها آب بندی خوبی نمی شن حتما تست بشن..
3:رایزرها یا سیفون رو می خان ببندن به سقف حتما باید با بست های استاندارد ببندن نه با ورق پاره و شاتون..
4: جای داکت ها که محل قرار گیری رایزرها هست رایزرها منظم و به ترتیب باشند .
5: مسیر های لوله کشی سرد و گرم در رو کف زمین طبق نقشه طراح باشه نه اینکه پیمانکار از هر کجا دلش خواست مسیر رو عوض کنه ولوله کم و زیاد بکنه
.
.
3:

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان من
پيچوندن يا ... ناظر از بي سوادي ناظر ميتونه باشه -متاسفانه اكثر طراحان و ناظران ما از دانشگاه در نيومده شروع به اين كار كردند و هيچ سابقه اجرائي ندارند كه منجر به اينگونه اشكالات كه ميبينيم ميشه
پيشنهاد من به دوستان تازه فارغ التحصيل و تازه كار اينه كه حتما حتما اول كار اجرائي انجام بدند البته از نوع پاك- درست و پاك كار كردن شايد اول كمي سخت باشه اما چيز هائي نصيبمون ميكنه كه قابل قياس با كم كاري و ... نيست يادمون باشه قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهري
موفق باشيد

Reza753

اخراجی موقت
سلام دوستان من
پيچوندن يا ... ناظر از بي سوادي ناظر ميتونه باشه -متاسفانه اكثر طراحان و ناظران ما از دانشگاه در نيومده شروع به اين كار كردند و هيچ سابقه اجرائي ندارند كه منجر به اينگونه اشكالات كه ميبينيم ميشه
پيشنهاد من به دوستان تازه فارغ التحصيل و تازه كار اينه كه حتما حتما اول كار اجرائي انجام بدند البته از نوع پاك- درست و پاك كار كردن شايد اول كمي سخت باشه اما چيز هائي نصيبمون ميكنه كه قابل قياس با كم كاري و ... نيست يادمون باشه قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهري
موفق باشيد

سلام،میتونین بگین کار اجرایی شامل چه کارایی میشه؟برای کار اجرایی باید از کجا شروع کنیم؟؟یعنی زیر دست یه مهندس با سابق کار کنیم خوبه؟
من هنوز اصلا فارغ التحصیل نشدم،ممنون

Reza753

اخراجی موقت
سلام دوست عزيز
1-بازشو يا OPENING يا داكت محلي براي عبور لوله هاي تاسيساتي در افق يا به صورت عمودي ميباشد وقتي شما مجبوريد از رايزر استفاده كني بايد محلي براي عبور آن در نظر بگيري مثلا اگر چند سرويس بهداشتي روي همديگر در طبقات مختلف داشته باشي از يك رايزر اگزاست و آب مصرفي و فاضلاب استفاده ميكني كه طبيعتا آنهارو داخل يك شفت يا داكت بايد قرار بدي-
2-اين داكت هاي ما اولا سازه را ضعيف ميكند كه نياز به تقويت دارد و تعدادي از مهندسين سازه روش تقويت را بلد نيستند اما شركتي مثل كوبياكس ايران خود نقشه داكت و تقويتي ها رو ميده ثانيا اين داكت ما فضاي مفيد كار را اشغال ميكند كه با يه حساب سر انگشتي آپارتمان متري 20 ميليون ، كلي ضرر مي كنند و دلايل ديگر-
3- شما نقشه كشي انجام ميديد؟؟ نقشه كش كارش فقط كشيدن نقشه هاست كه از قبل توسط مهندس اتود شده و آمادست اما مهندس بايد هم قابليت طراحي داشته باشد هم نقشه كشي بعضي مواقع انتقال خواسته هاي طراح به نقشه كش خيلي سخت تر از كشيدن خود نقشه توسط مهندس است.
سوال ديگه؟؟
موفق باشيد

منظورتون چیه از قبل توسط مهندس اتود شده؟
اتود یعنی چی؟
یعنی اول توسط مهندس به صورت دستی و ذهنی میکشه و بعد به نقشه کش میده تا با نرم افزار بکشه؟؟

mahdip

عضو جدید
منظورتون چیه از قبل توسط مهندس اتود شده؟
اتود یعنی چی؟
یعنی اول توسط مهندس به صورت دستی و ذهنی میکشه و بعد به نقشه کش میده تا با نرم افزار بکشه؟؟

سلام دوست عزيز
دقيقا-يعني اول به صورت دستي توسط طراح كشيده ميشه و بعد جهت فايل كردن به نقشه كش ارجاع داده ميشه

mahdip

عضو جدید
سلام،میتونین بگین کار اجرایی شامل چه کارایی میشه؟برای کار اجرایی باید از کجا شروع کنیم؟؟یعنی زیر دست یه مهندس با سابق کار کنیم خوبه؟
من هنوز اصلا فارغ التحصیل نشدم،ممنون

سلام
دوست من اجرا يعني اجرا كردن نه طراحي كردن صرف-حتما بايد با يك مهندس با تجربه كار كني وگرنه ممكنه چيزي رو به غلط ياد گرفته باشي و كسي نيست كه گوشزد كنه و يا اصلاح كنه و درست رو ياد بده و شما همان غلط را تا آخر اجرا ميكني

saeedhr

عضو جدید
دوستان بزارین یه چیزی رو براتون مشخص کنم:

من با 3 تا پیمانکار بزرگ تو جنوب و تهران کار کردم و کار می کنم که تو کار تاسیسات نفتی و ساختمان هستند یعنی کلا روش های دور زدن ناظر ها رو بلد شدم یعنی جو یطوری بود که باید یاد می گرفتم چون من ناظر خوده پیمانکار هستم و حقوق خوبی می گیرم که که ناظرهای مشاور رو بپیچونم با کمترین هزینه. بس من چند روش به شما ها از تجربیات ا می گم تا دوستان تازه کار سرشون کلاه نره.
در مورده تاسیسات صنعتی چیزی نمی گم چون فکر نکنم کسی اینجا تو نظارت اون قسمت ها باشه!!
تاسیسات ساختمان :
اگر هدف واقعا عیب یابی هست و کار درستی چند تا نکته باید رعایت بشه:
1:اگر به عنوان ناظر میرین حتما کاتالوگ تجهیزات رو بخائین .یعنی سرکشی موتورخانه رفتین از چیلر یا حتی حجم مخزن بویلر ایراداتی بگیرین تا طرف مقابل دستش بیاد و حرف مفت نزنه!
2:معمولا توو ساختمانها مخصوصا توو انبوه سازی رایزرها آب بندی خوبی نمی شن حتما تست بشن..
3:رایزرها یا سیفون رو می خان ببندن به سقف حتما باید با بست های استاندارد ببندن نه با ورق پاره و شاتون..
4: جای داکت ها که محل قرار گیری رایزرها هست رایزرها منظم و به ترتیب باشند .
5: مسیر های لوله کشی سرد و گرم در رو کف زمین طبق نقشه طراح باشه نه اینکه پیمانکار از هر کجا دلش خواست مسیر رو عوض کنه ولوله کم و زیاد بکنه
.
.
3:
با سلام
خیلی ممنون از نکاتی که گفتین.اگر امکان داره بیشتر از جاهایی بگین که نیاز به تست داره و روش های تست اونها.البته میدونم روش تست تو کتابچه ها هست ولی اون تست هایی که بیشتر تو کار نیاز می شه و حساس تره و ایرادات بیشتری توش دیده میشه مد نظرمه.
با تشکر
یاشاسین

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
محسن جان سلام
ممنون از پستي كه گذاشتي اما فكر كنم پروژه ي بزرگيه واسه ي ناظر پايه 3 واسه سال اول براي طراحي بيشتر از سه سقف مجاز نيست.من فكر ميكنم از ي ساختمون كوچيك تر شروع كنيم بهتره
درود بر شما
دقيقا حق با شماست ولي ساختمان مورد نظر زياد فرقي نداره چون طبقات بالاي هم يك تيپ هستند يعني ميشه همان سه سقف فقط از نظر محاسبات بوستر پمپ هاي اتش نشاني ابرساني سايز لوله هاي اصلي فاضلاب ويكسري مسائل جزئي فرق دارند
ولي هنوز به غير از مهدي عزيز كسي علاقه به بحث نشون نداده

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز به نظر من پرو‍ژه نسبتا خوبي براي اول كار تعريف كرديد چون در ساختمان هاي 3 طبقه آتشنشاني و... تعريفي ندارد و نميتوان روي آنها بحث كرد لذا بحثشان گم ميشود.
ابتدا بايد نقشه هاي تاسيساتي و طراحي ها مشخص باشد يعني مقادير مصرف -بعد نياز به يك سري بازشو جهت عبور لوله هاي تاسيساتي ميباشد كه عمدتا بچه هاي سازه و معماري دنبال چانه زني جهت كوچك كردن بازشوها هستند-سپس لازم است كه كليه نقشه هاي تاسيساتي اعم از برقي مكانيكي و سازه و حتي معماري روي هم قرار گيرد تا برخوردها مشخص شود(همه اين عمليات قبل از اجرا ميباشد)
با ادارات گاز و برق و آب جهت عملياتي شدن هماهنگ شود-مثلا فاصله كنتور گاز و برق ميبايست رعايت شود و ...
مراحل بعد در تايپيك بعدي
موفق باشيد.
درود بر مهدي عزيز
ممنون عالي بود مراحل بعد را هم كم كم بگوئيد ممنون ميشم

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درود بر همه دوستان
اولين مرحله اجراي يك ساختمان پي كني و گود بر داري ساختمان است كه در اين مرحله زياد كاري در زمينه تاسيسات نمي باشد
دومين مرحله مرحله بتن ريزي پي ساختمان شامل بتن مگر و بتن اصلي مي باشد كه بايد توجه داشت كه اگر ساختمان شما نياز به چاه جذبي دارد چه براي اب باران و چه براي فاضلاب وچاه ارت بايد جاي انرا مشخص كرد كه در مرحله بتن ريزي جاي آن بتن ريزي نشود اگر پي شما نواري باشد مشكل حل است محلهاي كه پي اجرا نشده است ميتوان چاه جذبي را حفر نمود ولي اگر پي از نوع گستره باشد بايد حتما جاي چاه را مشخص نمود كه بتن ريزي نشود و قبلا هم طراح سازه ساختمان بايد در جريان باشد كه محل باز شو چاه را در طرح خود محاسبه نمايد تا اگر نياز به تقويت شبكه ارماتور بندي هست انجام دهد
حال اگر نياز به چاه جذبي نبود وسيستم فاضلاب شما به شبكه فاضلاب شهري وصل ميشود بايد در نظر گرفت كه سطح پايين ترين طبقه ساختمان از سطح شبكه فاضلاب بالاتر هست يانه اگر بالاتر باشد كه مشكل حل است فقط در زمان اجراي ديوارهاي جانبي ساختمان غلافي بزرگتراز سايز لوله عبوري فاضلاب اصلي در ديوار بايدتعبيه گردد
ولي اگر سطح كف پايين ترين طبقه از سطح شبكه فاضلاب پايين تر باشد بايد در كف پايين ترين طبقه ساختمان در بتن محلي را براي اجراي منهول يا ميشه گفت يك منبع اصلي فاضلاب در نظر گرفت تا فاضلاب طبقاتي كه سطح انها از سطح شبكه فاضلاب شهري پايين تر است به اين منهول ريخته شود وبعد به وسيله يك پمپ به فاضلاب شهري تخليه شود
البته تمام اين جزئيات در نقشه اجرايي موجود مي باشد ولي ناظر بايد در مرحله اجراي بتن ريزي حتما مطمئن شود كه متاسفانه اصولا در اين مرحله حضور ناظر تاسيسات خيلي كم رنگ مي باشد ويا كارفرما جهت كاهش هزينه ها اقدام به استخدام و يا قرارداد با مهندس ناظر مربوطه نكرده است

saeedhr

عضو جدید
با سلام
ممنون از نکاتی که گفتین خیلی عالی بود من پیگیر ادامه بحث هستم.
با تشکر

akbar159

عضو جدید
درود بر همه دوستان
اولين مرحله اجراي يك ساختمان پي كني و گود بر داري ساختمان است كه در اين مرحله زياد كاري در زمينه تاسيسات نمي باشد
دومين مرحله مرحله بتن ريزي پي ساختمان شامل بتن مگر و بتن اصلي مي باشد كه بايد توجه داشت كه اگر ساختمان شما نياز به چاه جذبي دارد چه براي اب باران و چه براي فاضلاب وچاه ارت بايد جاي انرا مشخص كرد كه در مرحله بتن ريزي جاي آن بتن ريزي نشود اگر پي شما نواري باشد مشكل حل است محلهاي كه پي اجرا نشده است ميتوان چاه جذبي را حفر نمود ولي اگر پي از نوع گستره باشد بايد حتما جاي چاه را مشخص نمود كه بتن ريزي نشود و قبلا هم طراح سازه ساختمان بايد در جريان باشد كه محل باز شو چاه را در طرح خود محاسبه نمايد تا اگر نياز به تقويت شبكه ارماتور بندي هست انجام دهد
حال اگر نياز به چاه جذبي نبود وسيستم فاضلاب شما به شبكه فاضلاب شهري وصل ميشود بايد در نظر گرفت كه سطح پايين ترين طبقه ساختمان از سطح شبكه فاضلاب بالاتر هست يانه اگر بالاتر باشد كه مشكل حل است فقط در زمان اجراي ديوارهاي جانبي ساختمان غلافي بزرگتراز سايز لوله عبوري فاضلاب اصلي در ديوار بايدتعبيه گردد
ولي اگر سطح كف پايين ترين طبقه از سطح شبكه فاضلاب پايين تر باشد بايد در كف پايين ترين طبقه ساختمان در بتن محلي را براي اجراي منهول يا ميشه گفت يك منبع اصلي فاضلاب در نظر گرفت تا فاضلاب طبقاتي كه سطح انها از سطح شبكه فاضلاب شهري پايين تر است به اين منهول ريخته شود وبعد به وسيله يك پمپ به فاضلاب شهري تخليه شود
البته تمام اين جزئيات در نقشه اجرايي موجود مي باشد ولي ناظر بايد در مرحله اجراي بتن ريزي حتما مطمئن شود كه متاسفانه اصولا در اين مرحله حضور ناظر تاسيسات خيلي كم رنگ مي باشد ويا كارفرما جهت كاهش هزينه ها اقدام به استخدام و يا قرارداد با مهندس ناظر مربوطه نكرده است

سلام دوستان،واقعا حرفای دوستان خیلی خوبه و خیلی کمک کننده هست...از همگی ممنون،از شما هم ممنون که دارین از اول همه چی رو مشخص میکنین و ازتون خواهش دارم که همینطوری ادامه بدین،من چند تا سوال داشتم،ممنون میشم راهنماییم کنین:

1.منظورتون از پی نواری و پی گستره چی هست؟

2.محل قرار گیری داکت(یا همون بازشو) در کدوم قسمت ساختمان باید قرار بگیرد؟؟و چرا باید به خاطر قرار دادنش شبکه آلماتور بندی رو تقویت کنیم؟؟

3.این غلافی که برای لوله فاضلاب گفتین ربطش به دیوار جانبی چیه؟اصلا منظورتون از غلاف در اینجا چیه؟

4.شما گفتین که حظور ناظر در آن مرحله کمرنگ میشه،خب اگه در مراحل بعدی یه ناظر بیاد و بفهمه همه چی اشتباهه و باید از دوباره بازسازی بشه،اونوقت باید چی بشه؟؟؟؟ناظر باید بیخیال بشه یا قانونی عمل کنه؟؟؟؟

ببخشید که زیاد سوال کردم،ممنون

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
درود بر شما
دقيقا حق با شماست ولي ساختمان مورد نظر زياد فرقي نداره چون طبقات بالاي هم يك تيپ هستند يعني ميشه همان سه سقف فقط از نظر محاسبات بوستر پمپ هاي اتش نشاني ابرساني سايز لوله هاي اصلي فاضلاب ويكسري مسائل جزئي فرق دارند
ولي هنوز به غير از مهدي عزيز كسي علاقه به بحث نشون نداده

ممنون از توضيحاتت.
فقط ي سوال . اگه در مورد نوع نقشه هايي كه بايد در محل ساختمانموجود باشند وقتي ناظر ميره براي نظارت هم توضيح بدين ممنون ميشم.
و اينكه ناظر در برابر چ مواردي مسوليت پيدا ميكنه.

mahdip

عضو جدید
درود بر مهدي عزيز
ممنون عالي بود مراحل بعد را هم كم كم بگوئيد ممنون ميشم

سلام مهندس محسن عزيز-حتما-
دوستان سعي كنيد غلط املائي در نوشته ها كمتر باشد تا كلمه صحيح را ياد بگيريم نه مثل اوستا بناها اشتباه تلفظ كنيم(آرماتور صحيح است نه آلماتور، رابيتس صحيح است نه راويز ،حضور صحيح است نه حظور و ....)
همچنين تمايل دارم مباحث مبهم بيشر سوال شود تا اينكه خودم في البداهه بگم.(اشكال آوائي زبان فارسيه كه شايد نتونم منظورمو درست بگم)
تايپيك 2:
يكي از مهمترين مباحث بحث گاز ميباشد،اول كار بهتر است تشكيل پرونده در اداره گاز انجام شده تا مهندس ناظر از طرف نظام مهندسي معرفي شود تا دقيقا محل عبور لوله ها ،كلكتور ،دريچه هاي تامين هوا ،دودكش ها،نوع مصرف كننده ها،جنس متريال و تمام آنچه كه مد نظر ناظر است برآورده شود تا در انتهاي كار مجبور به دوباره كاري نباشيم،آخه بحث گاز در كشور كمي سليقه اي شده است- و مهمترين نكته كه مهندس محسن در بتن ريزي گفتند بحث غلاف گذاري يا همان اسليو گذاري جهت عبور لوله هاي تاسيسات مكانيك و برق از داخل فونداسيون ميباشد كه با اين كار از كندن و ضعيف كردن بتن فونداسيون جلوگيري ميشود.
اولين آيتم تاسيساتي كه معمولا در ساختمان اجرا ميشود فاضلاب است،ابتدا بايد محل قرارگيري مصرف كننده ها مشخص باشد به اين صورت كه فاصله لوله فاضلاب مصرف كننده ها از ديوارهاي جانبي طبق نشريه 6-128 مشخص ميشود مثلا آكس لوله فاضلاب توالت ايراني از ديوار پشت سر بايد 30 سانتيمتر و از ديوار بغل 50 سانتيمتر باشد،(فراموش نشود اندازه ها بايد از سفت كاري مشخص شود)اين كار جهت شيار زدن ديوار و يا سوراخكاري كف و ... ميباشد تا آماده اجراي فاضلاب شود دوستان دقت كنيد انتخاب جنس لوله فاضلاب خيلي مهم است مثلا شما جهت آب باران بهتر است از لوله پوش فيت استفاده نكنيد و يا در لوله فاضلاب محوطه از لوله پلي اتيلن رولي استفاده نشود و شاخه اي بكار رود و....
ادامه بحث فاضلاب در تايپيك بعدي.
دوستان اگه در مورد لوله كشي و اجراي گاز سوالي داشتند در حد سوادم در خدمتم.
موفق باشيد

AlPacinoY

عضو جدید
خيلي عاليه. ممنونم كه اومديم توي انجمن دوباره تا بتونيم ايشالا از تجربيات هم استفاده كنيم.
من ميگم ي سري سوال مطرح كنيم كه اون اوايل واسه خودمون پيش ميومد. بپرسيم و از بقيه بخوايم جواب بدن و كمك كنن و بعد نظرات خودمون را بديم.چطوره؟
عالیه! حتماً خوب پیش می ره با این تفاسیر!

بابک خسروی

عضو جدید
توجه

توجه

به تست لوله های فاضلاب قبل از اتصال به رایزر ها در ساختمانهای بلند توجه داشته باشید زیرا در صورت اتصال واحدها به رایزر بدلیل فشار زیاد (ارتفاع ستون آب در لوله) امکان تست با آب وجود نخواهد داشت.

بالا