گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام دوستان گلم
من فكر ميكنم لازمه ي تاپيك داشته باشيم تا همه ي ناظران مكانيك تاسيسات ساختمان بيان و تجربه هاشون را در اختيار همديگر بگذارن.
مخصوصا براي بچه هاي تازه كار :)
البته من خيلي دوست دارم تاپيك طراحي تاسيسات مكانيكي ساختمان هم كنارش داشته باشيم اما چون اين دوتا جدا از هم نيستن ميشه همين جا مشكلات و سوالات را هم بيان كرد.خيلي خوشحال ميشم بچه ها كه بتونيم باهم ي سري تجربه هاي خوب پيدا كنيم و نكته هاي مهم ياد بگيريم.
بيشتر بيشتر هدفم براي نظارت ساختمانهاي در حال ساخت هست كه ي ناظر وقتي ميره سر ساختمون بايد چه نكاتي را مدنظر داشته باشه و بهشون دقت كنه.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلاااااااااااااااااااااااااااااام
من اولین نفری هستم که از این تاپیک خوشم آمد:)،و واقعا خیلی تاپیک مفیدی هستش،اگر دوستان کمک کنن!!!!!!!
من تازه کارم!!!!
دوستان میدونو خالی نکنین و بیان وسطو تجربیاتونو بگین-یاعلی

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
مرسی امیر جان منم فکر میکنم اگه با تجربه ها بیان وسط کلی مشکلات حل میشه.من میدونم بچه های خیلی قویی از این باشگاه توی کار تاسیسات هستن.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در نظارت تاسیسات یه چیز یادتون باشه:
به پیمانکار هیچ وقت اعتماد نکنید.
اکثرا در شیب دهی رایزرهای فرعی فاضلاب به طرف رایرز اصلی در ساختمانهای بلند بی دقتی می کنند و در ظریف کاری دردسر ساز هستند.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب من یه چند تا سوال پایه ای دارم!!!!!:d،خب چکار کنم بلد نیستم!!!!!!!!!!!!!
ببینین الان این امتحانی که نظام مهندسی سالی دو بار میگیره،واسه پایه سه هست دیگه؟؟؟؟
بعد این که میگن پروانه اصلی و مرتبط رو خواهشا توضیحی بده!!!!که اصلا این دو تا پروانه چه تفاوتایی با هم دارن؟؟؟؟
بعد یه سوال دیگه؟؟؟ما فقط پایه سه داریم؟؟پایه 2 و 1 نداریم؟اگه داریم درباره آنام یه توضیحی بده!!!!!؟؟؟؟
یه سری فایل هم در پایین گذاشتم که امیدوارم به درد همگی بخوره.ممنون-یاعلی

قوانین نظام مهندسی

مواد درسی لازم برای پروانه اصلی و مرتبط:

پیوست ها

• نظام مهندسی.JPG
    نظام مهندسی.JPG
    72.8 کیلوبایت · بازدیدها: 6

golabi2007

عضو جدید
برای مکانیک سیالات پروانه طراحی و نظارت صادر می شود
به باقی رشته های مکانیک از قبل جامدات , تاسیسات فقط پروانه نظارت داده می شود
اطلاعات نوشته شده در عکس نیز قدیمی می باشد و قابل استناد نیست

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای مکانیک سیالات پروانه طراحی و نظارت صادر می شود
به باقی رشته های مکانیک از قبل جامدات , تاسیسات فقط پروانه نظارت داده می شود
اطلاعات نوشته شده در عکس نیز قدیمی می باشد و قابل استناد نیست

سلام،پروانه مرتبط که میگن منظورشون چیه؟کلا نظام مهندسی چه مزایایی واسه یه مهندس داره؟(به غیر از حقوق)-ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام،پروانه مرتبط که میگن منظورشون چیه؟کلا نظام مهندسی چه مزایایی واسه یه مهندس داره؟(به غیر از حقوق)-ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
ببين امير بذار من ي توضيح كلي واست بدم اينقدر سوال نكني بحث اصلي تاپيك را منحرف كني!!!!!!!!!!!!!!خداااااااااااااااااااااا! من از دست اين پسر چيكاركنم!؟
پروانه ي نظام براي بچه هاي سيالات بعد از قبولي توي آزمون نظام مهندسي تحت عنوان طراحي و نظارت و با پايه ي 3 صادر ميشه .بعد از گذشت 5سال و داشتن ي سري شرايط مثه متراژ طراحي و نظارت هايي كه تا اون مدت زدي و ساعت هاي آموزشي مرتبط و گذروندن ي سري دوره ها و ... ( كه توضيحاتش توي يكي از كتابهايي كه بايد واسه امتحان هم بخونيش و قوانين نظام مهندسي هستن،) تبديل به پايه 2 و بعد اون به همين ترتيب پايه 1و...
ميشه.يعني تجربه و كاركردن توي اين زمينه هست كه مرحله به مرحله به اون سطح بالا ميرسي..
نظام مهندسي براي بچه هاي مكانيك نميتونه ي شغل اصلي باشه مگه اينكه كلا بجز كار طراحي و نظارت بزني توي كار نمايندگي و نصب و اجراي تاسياتش مثه پكيج و .... اما خوب مسلما يه اعتباره بزرگ. حقوقش هم كه ثابت نيست به نسبت متراژ طراحي و نظارت كه كار ميكني و توي نظام كوپن ميشن بر اساس تعرفه ها پول به حسابت واريز ميشه. در ضمن هرسال هم ي متاژ مشخصي سهميه داري كه خودت انتتخاب ميكني چند درصدش طراحي باشه چنددرصد نظارت.

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
خوب مهندس هاي باسابقه بگن. از وقتي ورقه ي نظارت ي ساختمون را واسه ي تاسيسات مكانيكي امضا ميكنيم بايد چه مواردي را در نظر داشته باشيم؟

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اولين بحث اجرايي تاسيسات مكانيكي مطالعه دقيق نقشه هاست كه اصولا اشكال زياد دارن مشكل اصلي ميدونيد كجاست كه اكثر طراحان ما كار اجرايي نكردن فقط طراحي ميكنند به نظر من يك طراح موفق حداقل بايد پنج سال سابقه كار اجرايي داشته باشه تا در طراحي واقعا درك كنه كه طرحش كاملا اجرايي هست

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس این گام مهندسی کو پس؟؟؟؟؟
بابا ما اینجا تازه واردیم....اینقدر خسیس نباشین....مرد باشینو......اطلاعاتتونو رو کنین......:w00::w00::w00::w00::w00::w00:

یاعلی

mahdip

عضو جدید
پس این گام مهندسی کو پس؟؟؟؟؟
بابا ما اینجا تازه واردیم....اینقدر خسیس نباشین....مرد باشینو......اطلاعاتتونو رو کنین......:w00::w00::w00::w00::w00::w00:

یاعلی

سلام دوست عزيز
من حدود 10سال كار اجرائي كردم و 4 سال بعدش اومدم فيلد طراحي يعني الان هم طراحي ميكنم هم اجرا-اما توي اين چند سال هيچكس همينجوري به من اطلاعات نداده نه به من به هيچكس ديگه نميدادند 10 بار پرسيدم يك بار جواب گرفتم اما شما هنوز نپرسيده انتظار جواب داري -بپرس حتما جواب ميگيري-آدماي خوب و خالص توي اين سايت زياده ميبيني همه با چه ذوقي جواب ميدند خدا خير بده به اين مسول سايت (كه نميدونم كي هست)كه اينجارو راه انداخته. همه كه مياند محض اطلاع رساني مياند بگذريم از اين كه يه تعداد معدودي اينجا كاسبي هم ميكنند و كتاب و جزوه و cd ميفروشند
حالا با اين مقدمه سوالاتو يكي يكي بپرس تا به جواباش برسي
موفق باشي

mahdip

عضو جدید
خوب مهندس هاي باسابقه بگن. از وقتي ورقه ي نظارت ي ساختمون را واسه ي تاسيسات مكانيكي امضا ميكنيم بايد چه مواردي را در نظر داشته باشيم؟

سلام همكار خوب-معلومه ميخواي توي اين تايپيك كار كني (ليدر خوبي هستي)
نظارت فقط آب و فاضلاب نيست -گاز هم ميتونه جزء نظارت مهندس تاسيسات باشه-
اما نظارت :به اين نحو كه وقتي كار به شما ارجاع ميشه از جنس گرفته تا مسير لوله كشي و دودكش و تست انجام كار و دريچه تامين هوا وحتي نصب تجهيزات(مانند پكيج و آبگرمكن و كولر و ...) كه از لحاظ منظر شهري نا مناسب نباشد ميبايست كنترل كنيد تمام اين موارد با پيمانكار كنترل ميشود و نظر مالك به دليل اينكه فر فني نميباشد ملاك عمل نيست چون مالك يا سازنده فقط ميخواهد ساختمان ارزان و زيبا تمام شود- بگذريم كه بيشر همكارا تبديل به ماشين امضاء شدند( توضيحات تكميلي در مراحل بعدي)
موفق باشيد

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام همكار خوب-معلومه ميخواي توي اين تايپيك كار كني (ليدر خوبي هستي)
نظارت فقط آب و فاضلاب نيست -گاز هم ميتونه جزء نظارت مهندس تاسيسات باشه-
اما نظارت :به اين نحو كه وقتي كار به شما ارجاع ميشه از جنس گرفته تا مسير لوله كشي و دودكش و تست انجام كار و دريچه تامين هوا وحتي نصب تجهيزات(مانند پكيج و آبگرمكن و كولر و ...) كه از لحاظ منظر شهري نا مناسب نباشد ميبايست كنترل كنيد تمام اين موارد با پيمانكار كنترل ميشود و نظر مالك به دليل اينكه فر فني نميباشد ملاك عمل نيست چون مالك يا سازنده فقط ميخواهد ساختمان ارزان و زيبا تمام شود- بگذريم كه بيشر همكارا تبديل به ماشين امضاء شدند( توضيحات تكميلي در مراحل بعدي)
موفق باشيد

سلام ممنون مهندس ببخشید من منظوری نداشتم....منم منظورم جواب غزاله خانم بود چون سوال منم بود....
میتونین در مورد جنس توضیح بدین؟منظورتون چیه؟

آخرین ویرایش:

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دومين بحث اجرايي متره و براورد مصالح است كه بر اساس نقشه ها بايد كليه مقادير مصالحي كه در اجراي تاسيسات ساختمان بكار خواهد رفت بايد محاسبه گردد ومقادير انها بدست بياوريم در مورد نوع و جنس مصالح بكار رفته شده دستگاه نظارت وكارفرما بايد به توافق برسند كه اين شامل هزينه مصالح و جنس مصالح به لحاظ مرغوب و غير مرغوب وكارخانه سازنده است كه مجموعه اين مصالح شامل لوله هاي اب سرد و گرم لوله و اتصالات فاضلاب لوله هاي سيستم سرمايش و گرمايش كانالهاي هوا و اگزست فن لوله هاي گاز لوازم موتور خانه تجهيزات گرمايش و سرمايش پمپ ها و بوستر پمپها و غيره ميشود

morteza1360

عضو جدید
سلام دوستان
من مدیر سایت جامعه مهندسان تاسیسات ایران هستم
حدود 12 ساله کار طراحی و نظارت انجام میدم و توی یکی از ارگانهای دولتی خراسان رضوی بعنوان ناظر عالیه استان هستم
ببینید عزیزان:
برای یک پروژه چندین مرحله رو بایستی انجام بدین
1-طرح مطالعاتی پروژه
2-همکاری و هماهنگی با معمار و مهندس عمران و سازه برای فضاهای تاسیساتی
3-طراحی اولیه و محاسبات کامل تاسیسات مکانیکی
4-هماهنگی نقشه ها و چک کردن اون با شرایط موجود و هماهنگی با سایر مهندسین
5-نقشه های نهایی اجرایی
دقت کنین که مراحل فوق بصورت کلی عنوان شده و هر کدوم ازین مراحل داستان خاص خودشو داره
در هر صورت اگه کسی سئوالی داشت میتونه با من تماس بگیره من زیاد اینجا نمیام
موفق باشید

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولين بحث اجرايي تاسيسات مكانيكي مطالعه دقيق نقشه هاست كه اصولا اشكال زياد دارن مشكل اصلي ميدونيد كجاست كه اكثر طراحان ما كار اجرايي نكردن فقط طراحي ميكنند به نظر من يك طراح موفق حداقل بايد پنج سال سابقه كار اجرايي داشته باشه تا در طراحي واقعا درك كنه كه طرحش كاملا اجرايي هست

دوست عزیز یعنی شما میگین اول وارد کار نظارت بشیم و چند سالی تجربه کسب کنیم بعد بریم تو کار طراحی بهتره؟؟؟

mahdip

عضو جدید
سلام ممنون مهندس ببخشید من منظوری نداشتم....منم منظورم جواب غزاله خانم بود چون سوال منم بود....
میتونین در مورد جنس توضیح بدین؟منظورتون چیه؟

سلام مهندس عزيز
در مورد جنس بايد بگم : مثلا شما در لوله كشي آتشنشاني اجازه استفاده از لوله درز دار رو نداري(زيرا فشار كاركرد 8bar و فشار تست 12bar ميباشد البته طبق كد nfpa براي كاربري هاي مختلف متفاوت است) (nfpa13 براي اسپرينكلر و nfpa14 براي جعبه آتشنشاني و خط خشك و تر ميباشد )بنابراين بايد حتما از لوله بي درز استفاده كني و رده 40-در لوله كشي آب مصرفي اجازه استفاده از لوله سياه رو نداري بايد يا گالوانيزه باشه يا 5 لايه و ...-در لوله كشي گاز ميتواني هم از درز دار هم بي درز استفاده كني به شرط اينكه حتما در رنج وزني باشد مثلا يك متر لوله "1 بايد 2/44 كيلوگرم وزن داشته باشد و....
موفق باشي

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندس عزيز
در مورد جنس بايد بگم : مثلا شما در لوله كشي آتشنشاني اجازه استفاده از لوله درز دار رو نداري(زيرا فشار كاركرد 8bar و فشار تست 12bar ميباشد البته طبق كد nfpa براي كاربري هاي مختلف متفاوت است) (nfpa13 براي اسپرينكلر و nfpa14 براي جعبه آتشنشاني و خط خشك و تر ميباشد )بنابراين بايد حتما از لوله بي درز استفاده كني و رده 40-در لوله كشي آب مصرفي اجازه استفاده از لوله سياه رو نداري بايد يا گالوانيزه باشه يا 5 لايه و ...-در لوله كشي گاز ميتواني هم از درز دار هم بي درز استفاده كني به شرط اينكه حتما در رنج وزني باشد مثلا يك متر لوله "1 بايد 2/44 كيلوگرم وزن داشته باشد و....
موفق باشي

ممنون مهندس،کد nfpa منظورت چیه؟استاندارد مربوط به پایپینگه؟

z.msv

عضو جدید
تاپیک عالیه، منم تازه کارم، فک کنم خیلی به دردم بخوره، ممنوووون

mahdip

عضو جدید
ممنون مهندس،کد nfpa منظورت چیه؟استاندارد مربوط به پایپینگه؟
سلام نه-
منظور استاندارد آتشنشاني آمريكا ميباشد جهت طراحي و اجرا-
در استاندارد اروپائي گفته ميشود كه:راهرو فرار را بزرگ طراحي كن جهت فرار نه اطفاء اما استاندارد آمريكائي ميگويد: راهرو كوچك اما آتش در نطفه خاموش شود بنابراين در كار اطفاء ، استاندارد آمريكائي قويتر عمل ميكند
يه جستجوي كوچيك تو اينترنت بكن متوجه اين استاندارد ميشي-اگه سوال ديگه اي بود بپرسيد-در ضمن موافقم انگار استارتر يا خوابه يا يادش رفته همچين تايپيكي درست كرده
موفق باشيد

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام نه-
منظور استاندارد آتشنشاني آمريكا ميباشد جهت طراحي و اجرا-
در استاندارد اروپائي گفته ميشود كه:راهرو فرار را بزرگ طراحي كن جهت فرار نه اطفاء اما استاندارد آمريكائي ميگويد: راهرو كوچك اما آتش در نطفه خاموش شود بنابراين در كار اطفاء ، استاندارد آمريكائي قويتر عمل ميكند
يه جستجوي كوچيك تو اينترنت بكن متوجه اين استاندارد ميشي-اگه سوال ديگه اي بود بپرسيد-در ضمن موافقم انگار استارتر يا خوابه يا يادش رفته همچين تايپيكي درست كرده
موفق باشيد

سلام مهندس،واقعا ممنون از توضیحاتون،ببین مهندس نکات مهم و چیزایی که،یه مهندس که تازه پایه سه رو گرفته رو به صورت دوره ای بگی ممنون میشم....
منظورم نیست به خودت سختی بدی،روزی 2-3-4 خط چیزایی که لازمه رو به ما تازه کارا بگو!!:)
به نظرم شما آدم خوبی هستین،همش هم به اینجا سر میزنین.....دست شما درد نکنه!
مثلا بگین چه استاندارد هایی رو باید در اولویت قرار بدیم و یاد بگیریم؟چه نرم افزارهایی؟کلا هر چی که به ذهنتون میاد یواش یواش بگین.....
مثلا من که هنوز امتحان ندادم و تازه فارغ التحصیل شدم،تا سه سال دیگه چه موضوعاتی رو قوی کنم تا بهتر و موثرتر پیشرفت کنم؟؟لیسانسم هم سیالاته....

mahdip

عضو جدید
سلام مهندس،واقعا ممنون از توضیحاتون،ببین مهندس نکات مهم و چیزایی که،یه مهندس که تازه پایه سه رو گرفته رو به صورت دوره ای بگی ممنون میشم....
منظورم نیست به خودت سختی بدی،روزی 2-3-4 خط چیزایی که لازمه رو به ما تازه کارا بگو!!:)
به نظرم شما آدم خوبی هستین،همش هم به اینجا سر میزنین.....دست شما درد نکنه!
مثلا بگین چه استاندارد هایی رو باید در اولویت قرار بدیم و یاد بگیریم؟چه نرم افزارهایی؟کلا هر چی که به ذهنتون میاد یواش یواش بگین.....
مثلا من که هنوز امتحان ندادم و تازه فارغ التحصیل شدم،تا سه سال دیگه چه موضوعاتی رو قوی کنم تا بهتر و موثرتر پیشرفت کنم؟؟لیسانسم هم سیالاته....

سلام مهندس عزيز
ممنون شما لطف داري-اول از همه اينها بايد يك مهندس آداب مهندس بودن رو بلد باشه يعني اگه مياد توي اينجور سايت ها جهت ارتقاء سطح علمي خود و ديگران قدم برداره نه اينكه اينجا رو محل تبليغ و فروش مطالب خودش قرار بده-چون فلسفه وجود اينجور سايت ها تبادل اطلاعاته-بگذريم از مهندساي دلال صفت
در ضمن شما ها هم بايد فعال باشيد تا همه يه چيزي ياد بگيريم
ابتدا بايد تمام مقرارات ملي ساختمان يعني مبحث 14-15-16-17-19 رو خوب بخوني تا تمام فاصله ها اندازه ها و جنس مصرفي ملكه ذهنت بشه مثلا بدوني كه لوله سياه هيچ وقت توي آب مصرفي كاربرد نداره يا فشار تست لوله ها چه عددي و چند ساعت ميباشد-فاصله سرويس هاي بهداشتي از ديوار اطراف چند است(خيلي مهم براي اجرا)منظور اين است كه قبل از هر كاري ديد اجرايت رو قوي كني و يه راست نري سر طراحي كه نتيجش اين ميشه كه ميبينيم طراح كانال رو از وسط ديوار برشي رد ميكنه و از اين قبيل سوتي ها و ....شناخت متريال خيلي مهمه يه سر به سايت شركت هاي سازنده بزنيدمانند سوپرپايپ -نيو پايپ - پلي اتيلن كيش و ... تا تايپيك بعدي-موفق باشيد
دوستان لطفا كمي فعالتر باشيد-يا كاري رو شروع نكنيد و يا وقتي شروع كرديد درست انجام بديد(قابل توجه استارتر)

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز یعنی شما میگین اول وارد کار نظارت بشیم و چند سالی تجربه کسب کنیم بعد بریم تو کار طراحی بهتره؟؟؟
درود بر شما ممنون ازاينكه پيگير اين تايپك هستيد لااقل با اين كارتان باعث مي شويد كه دوستان تشويق شوند در بحث شركت كنند
من هرچند تخصص كاملي در بحث تاسيسات ندارم ولي يه چند سالي دارم كار اجرايي ميكنم تا انجايي كه اطلاعات داشته باشم كمك ميكنم
بله دقيقا منظورم همين است بايد كار اجرايي ونظارت انجام داد تا بتوني طراحي قوي باشي بقول دوستمون مهدي كانال رو از توي ديوار برشي طراحي نكني بايد همه چيز رو ببيني و لمس كني تا بتوني طراحي كني

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان من يك پيشنهاد دارم نظرتون چيه فرض كنيد يك ساختمان داريم نقشه هاي ان اماده است حالا ميخواهيم تاسيسات مكانيكي ان را اجرا كنيم ميخواهيم بدانيم از كجا شروع كنيم و چه ايتم هاي را بايد به ترتيب انجام دهيم

من از مهدي به خاطر اطلاعات مفيد شون تشكر ميكنم وازشون ميخوام مارا در اين امر ياري كنند

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهندس عزيز
ممنون شما لطف داري-اول از همه اينها بايد يك مهندس آداب مهندس بودن رو بلد باشه يعني اگه مياد توي اينجور سايت ها جهت ارتقاء سطح علمي خود و ديگران قدم برداره نه اينكه اينجا رو محل تبليغ و فروش مطالب خودش قرار بده-چون فلسفه وجود اينجور سايت ها تبادل اطلاعاته-بگذريم از مهندساي دلال صفت
در ضمن شما ها هم بايد فعال باشيد تا همه يه چيزي ياد بگيريم
ابتدا بايد تمام مقرارات ملي ساختمان يعني مبحث 14-15-16-17-19 رو خوب بخوني تا تمام فاصله ها اندازه ها و جنس مصرفي ملكه ذهنت بشه مثلا بدوني كه لوله سياه هيچ وقت توي آب مصرفي كاربرد نداره يا فشار تست لوله ها چه عددي و چند ساعت ميباشد-فاصله سرويس هاي بهداشتي از ديوار اطراف چند است(خيلي مهم براي اجرا)منظور اين است كه قبل از هر كاري ديد اجرايت رو قوي كني و يه راست نري سر طراحي كه نتيجش اين ميشه كه ميبينيم طراح كانال رو از وسط ديوار برشي رد ميكنه و از اين قبيل سوتي ها و ....شناخت متريال خيلي مهمه يه سر به سايت شركت هاي سازنده بزنيدمانند سوپرپايپ -نيو پايپ - پلي اتيلن كيش و ... تا تايپيك بعدي-موفق باشيد
دوستان لطفا كمي فعالتر باشيد-يا كاري رو شروع نكنيد و يا وقتي شروع كرديد درست انجام بديد(قابل توجه استارتر)

سلام،
ممنون مهندس......غزاله خانوم شاغلن.....یه سری مشکلات دارن.....امیدوارم حل بشه و بیان و به فعالیتشون ادامه بدن...ما به کمکای ایشونم نیازمندیم......ایشونم 5-6 سال که کار میکنن.....
مهندس منم دوست دارم کمک کنم ولی خوب تازه فارغ التحصیل شدم و ارشد امتحان دادم و منتظرم جواب نهایی هستم به خاطر همین چیز زیادی از تاسیسات نمیدونم.....فقط یه درس تهویه مطبوع داشتم پروژشو انجام دادم،رفتم نظام مهندسی یه ساختمون بزرک دوطبقه ای و 400-500 متری رو گرفتم و محاسبات کردم:آب گرم مصرفی،نوع دیگ،بارگرمایشی،و....که الان زیاد یادم نمیاد....خیلی برام جذاب بود...آن درسو فقط من 20 گرفتم:)
ممنون از لطفتون،بازم اینجا سر بزنین،ما تازه کارا به هچچین آدمای مثل شما و آقا محسن شدیدا لازم داریم....
خوب بگین الان تو این وقفه سه سال که من اگه خدا بخواد ارشدمو دارم میگیرم چکارا کنم....البته میدونم برای آدمای مثل من شاید یه خورده سخت باشه تو ارشد در زمینه تاسیسات هم کار کنه،چون ارشد خودتونم میدونین کم و بیش سخته و باید درس بخونی...پروژه داره.....ولی خوب من تصمیم دارم یواش یواش شروع کنم...به قول یکی از دوستام سنگ بزرگ نشانه بلند نکردنه،هنوز خیلی جوونم باید یواش یواش یاد گرفت و از شما مهندسین باتجربه اطلاعات کسب کرد تا بتونم راحت تر تو این راه قدم بردارم......
شنیدم کریر خیلی خوبه واسه تاسیسات و تهویه مطبوع.....درسته؟
فک کنم این نرم افزار خیلی تو زمینه تاسیسات به آدم کمک کنه.....استادم هم میگفت...تصمیم دارم درآینده یاد بگیرم...نظر شما چیه؟
زبان رو باید در چه حدی بلد باشیم؟زبان عمومی و تخصصی؟من دارم زبانمو تقویت میکنم......
این مباحث و سایتایی که شما بهم گفتین میرم دنبالش تا یه اطلاعاتی بدست بیارم...ممنون،فعلا،یاعلی

آخرین ویرایش:

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر شما ممنون ازاينكه پيگير اين تايپك هستيد لااقل با اين كارتان باعث مي شويد كه دوستان تشويق شوند در بحث شركت كنند
من هرچند تخصص كاملي در بحث تاسيسات ندارم ولي يه چند سالي دارم كار اجرايي ميكنم تا انجايي كه اطلاعات داشته باشم كمك ميكنم
بله دقيقا منظورم همين است بايد كار اجرايي ونظارت انجام داد تا بتوني طراحي قوي باشي بقول دوستمون مهدي كانال رو از توي ديوار برشي طراحي نكني بايد همه چيز رو ببيني و لمس كني تا بتوني طراحي كني

دوستان من يك پيشنهاد دارم نظرتون چيه فرض كنيد يك ساختمان داريم نقشه هاي ان اماده است حالا ميخواهيم تاسيسات مكانيكي ان را اجرا كنيم ميخواهيم بدانيم از كجا شروع كنيم و چه ايتم هاي را بايد به ترتيب انجام دهيم

من از مهدي به خاطر اطلاعات مفيد شون تشكر ميكنم وازشون ميخوام مارا در اين امر ياري كنند

سلام،ممنون مهندس،شما لطف دارین،من اینجا عددی نیستم،شما و آقا مهدی آدمای بزرگی هستین که نیازی ندارین بیان اینجا،ولی میان که به ما تازه کارا کمک میکنین،
آره اینم ایده خوبیه ولی منتهی سعی کنین از پروژه سبک شروع کنین که هم کسل کننده نباشه و هم ما تازه کارا دچار مشکل نشیم......در هر صورت هر چی جمع مایل هستن...تا همیجاشم خیلی کمک کردین..ممنون
راستی نقشه کشی هم باید خوب یاد بگیریم؟نقشه کشی تاسیسات هم داریم؟یا همون نقشه کشی ساختمان کافیه؟کلا این دوتا فک نکنم زیاد باهم فرق داشته باشن؟نظر شما چیه؟راستش اصلا اطلاعی ندارم....ولی یه جاهایی میشنیدم نقشه کشی تاسیسات....نمیدونم با نقشه کشی ساختمان فرق داره؟نقشه کشی صنعتی برای تاسیسات هم تو چه زمینه ای باید خودمون رو تقویت کنیم؟تو دوره لیسانس نقشه کشی پاس کردیم ولی خیلی ناقص پاس کردیم....اتوکد رو باهاش کار کردم ولی ازش دور شدم،ولی به نظرم اصلا کاری نداره دوباره با یه مرور کوچیک یاد میگیرم چون دوتا کتاب براش خوندم و تمام نکات رو یادداشت کرده بودم....نقشه کشی صنعتی کار کرده بودم با اتوکد.....
اگه منابعی در زمینه نقشه کشی تاسیسات سراغ دارین به ما معرفی کنین...تا در این زمینه خودمو تقویت کنم....یاعلی

آخرین ویرایش:

saeedhr

عضو جدید
با سلام
من تازه این تاپیک رو دیدم من هم تازه پروانم رو گرفتم ولی طریقه درست استفاده از اون رو نمی دونم. با یک شرکت صحبت کردم گفت دو و نیم میلیون سهمم رو میخره ولی این کارو دوست ندارم .از ایجاد این تاپیک متشکرم و تا اونجا که بتونم توش شرکت میکنم.پیشنهاد اجرای یک پروژه مجازی خیلی خوبه.
با تشکر سعید

بالا