کرکسیون مقدمات طراحی معماری 1 و 2

SOHAJ

عضو جدید
کمککککک....یک ایده و کانسپت در مورد مهد کودک میخوام ..هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم:smile:

ببین تو طراحی مهد سعی کن که به فرم زمینت توجه کنی و یه خط و خطوطی از زمینت رو در کارت قرار بدی که طرح با زمین هماهنگی داشته باشه به اقلیمت به فظاهای دوروبر زمینت شلوغی خیابانها یا مکانهای مجاور توجه کن و به این که چیزی که داری طراحی میکنی برای کودکانه سعی کن چیزی که طراحی میکنی نرم باشه پرهیز از گوشهای تیز که هم براشون خشنه و هم خطرناک سعی کن قبل از طراحیت یه سری به مهد کودمک ها بزنی و با خود بچها یه صحبتی راجب چگونگی مهد ایدالشون بکنی و راجب قوانین طراحی مهد و ملزوماتشون یه تحقیقی انجام بدی با انجام این گفتها و بخرج دادن کمی سلیغه میتونی یه فرم خوب طراحی کنی نیاز نیست که حتما طرحت کانسبت داشته باشه همون که بتونی یه طرح عملکردی خوب طراحی کنی عالی شرمنده که زیاد نتونستم کمکتون کنم

آخرین ویرایش:

yasaman.moghimi

عضو جدید
سلام خانومی به نظرم اینکه تو بشین اول دیاگرام و محیط و حیطه بندی های اصلی و فردی و خصوصی و عمومی رو مشخص کن بعد پلانتو بکش. از جایی بر ندار

مرسی از راهنماییت دوستم،من ترم دو هستم،کلی هم واسه این پروژه ایده دارم اما نمیتونم رو کاغذ بیارم،فقط نمونه کار میخوام که ببینم تا از این سر در گمی درام،مرسی

l0vin

عضو جدید
سلام خ.بید همگی؟؟
من ترم 3 ام و مقدمات 2 دارم....
استادمون کتاب دگرگونی ترجمه امیراعلا عدیلی کار میکنه.البته خود آقای عدیلی هم به عنوان استاد سرکلاسمون میان...
دوتا کار گفتن انجام بدیم.
یکی طراحی و ساخت مکعب با میله,با شبکه,فضا,سطح,بدنه.یعنی 5تا مکعب...میشه تو استفاده از متریال کمکم کنید؟؟؟
و یکی دیگه باید عکس بگیرم از تنوع ظاهری میله...اما هیچی به چشمم نمیاد که عکس بگیرم:(( لطفا کمکم کنیییید

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
سلام خ.بید همگی؟؟
من ترم 3 ام و مقدمات 2 دارم....
استادمون کتاب دگرگونی ترجمه امیراعلا عدیلی کار میکنه.البته خود آقای عدیلی هم به عنوان استاد سرکلاسمون میان...
دوتا کار گفتن انجام بدیم.
یکی طراحی و ساخت مکعب با میله,با شبکه,فضا,سطح,بدنه.یعنی 5تا مکعب...میشه تو استفاده از متریال کمکم کنید؟؟؟
و یکی دیگه باید عکس بگیرم از تنوع ظاهری میله...اما هیچی به چشمم نمیاد که عکس بگیرم:(( لطفا کمکم کنیییید

برو تالار معماری بخش دانشگاه مجازی، قسمت ساخت ماکت
مطمئنا مطالبی در مورد ساخت و متریالایی که میخوای هست

ketabdoost

عضو جدید
سلام دوستان:
واسه پایان ترم ازتون چی خواستند که طراحی کنید؟
از ما طراحی پارک و بناهای داخل پارک رو خواستن...از جمله سرویس بهداشتی...نمازخانه ...غرفه ...سردر...

بانوی مهر

عضو جدید
پروژه مقدمات 2

پروژه مقدمات 2

دوستان من واسه پروژه پایان ترم مقدمات 2 باید یه سناریو طراحی کنم که شامل حداقل 100 تا اسکیس و پرسپکتیوه...
سناریوی هنرمند فعال که یه خونه 3 طبقه داره
خونه اش هم شامل : گالری - کارگاه - و واحد مسکونی هست
ودر کنار این خونه کمی دورتر یک رودخانه داره و اونطرف رودخانه هم یک مزرعه گندم هست.
الان من باید خصوصیت اخلاقی و همه بخشهای خونه و .... رو بصورت سریال ویژن و اسکیسی ارائه بدم...
لطفااااااااااااااااااااااااااااااا کمکککککککککککککککککککککککککککک کنننننننننیییییییییددددددددددد
بلد نیستم چیکار باید بکنم
از چی اسکیس بزنم
چجوری ارائه بدم
واسه ارائه این 100 تا اسکیس که بصورت فریم هست هم یک طرح بدین لطفاااااااااااااااااااااااااا
:(:(:cry::cry:

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من دقیق متوجه نشدم
یعنی شما باید این پرسپکتیو هارو از تمام اطراف بنا بزنید؟
فک کنم اول به یه سایت پلان دقیق که شامل مزرعه و خونه میشه نیاز دارید تا بدونید از کجا و چرا دارید پرسپکتیو میزنید.

بانوی مهر

عضو جدید
من دقیق متوجه نشدم
یعنی شما باید این پرسپکتیو هارو از تمام اطراف بنا بزنید؟
فک کنم اول به یه سایت پلان دقیق که شامل مزرعه و خونه میشه نیاز دارید تا بدونید از کجا و چرا دارید پرسپکتیو میزنید.

اره هم از اطراف بنا و هم از داخل بنا...
البته بیشتر پرسپکتیو ها و اسکیس ها باید از داخل بنا باشه و از خصوصیات اخلاقی این شخص هنرمند.
در واقع سناریو داره.. اینکه این خونه هنرمنده... اتاقش.. به این علاقه داره.. از این بدش میاد....و..و ....

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ba arze salam va khaste nabashid . man alan term 2 hastam va ostade ma azamon chizi khaste ke harchi mibarim ghabol nemikone alan be ma gofte ke ba morabaa haye 1*1 ya 2*2 kochik roye 1 safthe ke be sorate amodi beiestand ya hata kaj bashan ye mafhomi ro neshon bedin . ma harchi ke bordim ostad goft in kheyi sadas va har kasi mitone in ro besaze . dar zem in moraba ha faghat mojazan az 1 vajh motaset bashan kasi hast ke betone be man komak kone.?
سلام دوست افرین از اینهمه پشتکار
ببین مفاهیمی که میتونی با معماری نشون بدی مثل حرکت مکث سکون ریتم تکرار و...رو در نظر بگیر رفتارشون رو با متریالت نشون بده
فرضا برا حرکت، با مربعاتت حالت پله در میاری یه مسیری برای توقفش به عنوان مکث مابین مسیر میذاری (این یه نمونه که من به ذهنم الان رسیده که شما قطعا بهتر میتونی انجام بدی)
کتاب فرم فضا نظم رو ببین تا مفاهیم رو بفهمی

در ضمن لطفا فارسی تایپ کنید

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
khaste nabashid. mamnonam az rahnamaieton . man labtobam farsi nadare bekhatere hamine ke nemitonam farsi benevisam vaghean bebakhshid. va in ke babate in tarh ino begam ke man ta hade in mafhom haro dar ovordam hata ta mafhome sokot. vali otademon mige shoma nabayad ye chize sade besazid. vaghean nemidonam chikar bayad bokoam. bazam mamnon az rahnamaieton vali bazam rahnamaiem konin.
خب مقدمات معماری برای همینه که ساده هارو بسازی وبا هم ترکیب کنی
همین هایی که داری رو بذار جلوت ببین ایرادش چیه چطوری میتونی بهترش کنی اگر چکار کنی بهتر میشه
ناراحت نشو که استاد میگه سادست بجاش الترناتیو های بهتر بده
فرضا برای مفهوم حرکت یکی میاد به ساده ترین روش کار میکنه با احجامش مینویسه حرکت یا فلش درست میکنه
اما یه ذره کار میکنه تداخل میده صعود و نزول میکنه اوج میگیره ریتم میده بهش وسطش مکث میذاره که حرکته بهتر دیده بشه هی ادامه میده میره جلو تا بهتر نشون بده
یه تمرین نور انجام داده بودم منتها عکسشو ندارم با چند تا صفحه حجمی توی مسیر تاریک روشن کرده بودم که این نوره بهتر دیده بشه
عکس معماری هم زیاد ببین
میخوای عکس بگیر بذار اینجا ببینیم که چکار کنیم
موفق باشی

raha pania

کاربر بیش فعال
درخواست راهنمایی طراحی باغبان خانه

درخواست راهنمایی طراحی باغبان خانه

سلام
استادمون ازمون خواسته که یک فضا براساس عملکرد برای باغبانان پارک ها طراحی کنیم
طراحی یک باغبان خانه برای 2 نفر در یک پارک شهری
میشه چند مورد نمونه نشون بدید ،در طرحی باید چه چیزهایی را رعایت کنم؟
فضای مورد نیاز برای این محل چقدره؟
ممنون دوستان

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنون دوستان
يه خونه باغ ميخاي طراحي كني؟

raha pania

کاربر بیش فعال
يه خونه باغ ميخاي طراحي كني؟
خونه باغ ؟؟؟
گفتند،یه خونه واسه دوتا باغبون که از یک پارک شهری محافظت می کنند ،که شامل این فضاها باشه
فضا برای وسایل باغبانی،پاشویه،کفش کن و رختکن،محل نشستن و استراحت،فضای خواب و وسایل شخصی،سرویس بهداشتی،حمام و آبدارخانه

raha pania

کاربر بیش فعال
درخواست راهنمایی طراحی یک سوئیت براساس عملکرد

درخواست راهنمایی طراحی یک سوئیت براساس عملکرد

سلام،خسته نباشید
در طراحی یک سوئیت براساس عملکرد باید به چه چیزهایی توجه بشه؟

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام،خسته نباشید
در طراحی یک سوئیت براساس عملکرد باید به چه چیزهایی توجه بشه؟

سلام دوست خوبم
کلا طراحی بر اساس عملکرد توجه به نیازهای انسانی البته به گونه ای انعطاف پذیر که باعث افت کیفیت طراحی شما نشه ..

شما در شروع طراحی باید تعیین کنید که برای چه کسی و با چه کاربری سوئیت رو طراحی میکنین ؛ صرفا محلی برای زندگی و یا محلی توام برای کار و استراحت و...

مسائلی که میتونه مورد توجه قرار بگیره
- تعداد افراد
-میزان رفت و آمد افراد دیگر
-پیش بینی امکانات و تاسیسات مورد نیاز ( برای استراحت , کار و ...) و میزان فضای که برای هر کدام میتونین اختصاص بدین

یکی از ایده هایی که میتونین استفاده کنین طراحی و استفاده از مبلمان های چند منظوره و قابل تغییر هست / و تفکیک فضا با استفاده از پارتیشن و پرده و یا مبلمان / و البته سعی کنین زیاد طرحتون رو شلوغ نکنین و برای بودن هر چیزی دلیل و عملکرد داشته باشین ...

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام
ممنون دوستان

سلام دوست خوبم
گاهی اوقات ممکنه فضایی برامون کمتر آشنا باشه و یا فضای جدیدی باشه و نمونه موردی خاصی از اون در دسترس نداشته باشیم ! ولی میتونیم حدس بزنیم بر اساس کاربری و افرادی که از اون استفاده خواهند کرد نیاز به چه فضاهایی ممکنه داشته باشن و با مطالعه ابعاد جز به جز امکاناتی که در این فضا استفاده میشه ضوابط طراحی مورد نیاز خودمون رو پیدا کنیم ...
مثلا ابعاد یک آشپزخانه کوچک در طراحی یک سوئیت به عنوان آبدارخانه !! , ابعاد کمد وسایل برای قسمت وسایل و.....
( و تخت خواب ها که ایده های مختلفی رو میتونین استفاده کنین مثلا با توجه به اینکه دو نفر هستن پیشنهاد میکنم تخت ها رو به صورت L شکل با اختلاف ارتفا روی هم قرار بدین و از فضای زیر اونها برای کمد استفاده کنید و یا هر ایده دیگری با فکر بیشتر !! و کلا مبلمان این سوئیت رو با توجه به فضای محدود طراحی کنین !! )

در کل شما باید یک حجم سبک و چیزی شبیه سوئیت و کلبه جنگلبانی طراحی کنین به شکلی مدرن ! و با توجه به ایده و طراحی که دارین میتونین با پوشش گیاهی و لنداسکیپ پارک این حجم رو ترکیب کنین و از دیوار سبز و بام سبز هم در این طراحی استفاده کنین....

این لینک ها رو ببینید
http://kitka.ca/?m=201003&paged=2
http://www.trendir.com/house-design/tag/cabin-designs
http://archinspire.org/summer-house-modern-concrete-construction-design/
http://inhabitat.com/olson-kundigs-...-is-a-minimalist-retreat-in-british-columbia/

و...
http://www.google.com/search?q=Fore...1366&bih=571#q=modern+Forest+Cottage&tbm=isch

raha pania

کاربر بیش فعال
ممنون از راهنمایی خوبتون
راستش من پلانو قبل از پستتون طراحی کردم ،ممنون میشم درموردش نظر بدید
ولی پرسپکتیو خارجی و داخلی رو بعد دیدن نمونه ها کشیدم ،ایدمم این بود که سقف شیبدار حالت یه آبشار کوچیکو میده که به اون قسمت استوانه ای (چشمه) ختم میشه
Photo2332.jpgPhoto2335.jpg

DDDIQ

مدیر ارشد
ممنون از راهنمایی خوبتون
راستش من پلانو قبل از پستتون طراحی کردم ،ممنون میشم درموردش نظر بدید
ولی پرسپکتیو خارجی و داخلی رو بعد دیدن نمونه ها کشیدم ،ایدمم این بود که سقف شیبدار حالت یه آبشار کوچیکو میده که به اون قسمت استوانه ای (چشمه) ختم میشه
مشاهده پیوست 179081مشاهده پیوست 179083

ممنونم دوست خوبم کارهاتون خوب شده ولی به چند نکته توجه داشته باشید اینکه نمیتونین نقشه پلان رو روی بنا بچسبونین تا زیبایی ترکیب شما رو نشون بده ؛ همیشه برای تشخیص مناسب بودن یک پلان در ساختمانی که طراحی کردین قدم بزنین !
از استفاده از الگوهایی که گوشه های تنگ به شما میدن و یا طراحی مبلمان برای اونها مشکل و یا از لحاظ اصول زیبایی شناسی ممکن نیست همیشه پرهیز کنین ! شما اینجا برای یک باغبان طراحی میکنین که بر اساس طراحی عملکردی باید به این توجه کنین که میتونه از این قسمت استفاده کنه یا نه ...

به صورت کلی دو قاعده کلی برای طرحی پلان پیشنهاد میشه از جز به کل ( ابتدا طراحی پلان و بعد رسیدن به حجم) و دیگری از کل به جز ابتدا طراحی حجم و سپس چیدن فضاهاتون به صورت همزمان با طراحی حجم داخل پلان ... که در حال حاضر برای تقویت ذهنیتتون پیشنهاد میکنم از جز به کل برین

در مراحل طراحی بعد از مطالعات خودتون به این طریق پیش برین : ( سعی میکنم توضیحات رو ساده تر خدمتتون عرض کنم )
*تنظیم جدول ماتریس معیار : ( برای جمع آوری مطالعاتتون )
یعنی شما لیستی رو تهیه میکنین که اسم تمام فضاهایی که میخواین طراحی کنید ( ستون افقی ) و سپس بالای هر ستون عمودی به ترتیب موارد زیر رو بنویسین
-نیازهای مساحتی ( پیش بینی میکنین که برای این فضا فلان مترمربع مورد نیاز هست
-روابط و مجاورت های شما به هر فضا یک شماره میدین و مقابل هر فضا مینویسین که این فضا با فلان شماره ها ( فضا) ارتباط و مجاورت داره
- دسترسی عمومی ( میزان دسترسی دیگران به این فضا رو تعیین میکنین با زیاد H -متوسط M - کم L ) این کار کمک میکنه تا فضاهای عمومی رو کنار هم قرار بدین و عمومی تر رو نزدیک ورودی
- نور و چشم انداز طبیعی ( شما تعیین میکنین که نیاز به نور طبیعی این فضا چقدر داره که به تعیین مکان و ابعاد پنجره و ... به شما کمک میکنه
- تاسیسات ( لوله کشی ) و تجهیزات خاص
- ملاحظات خاص توی آخرین ستون هم یه سری داده های تحقیقاتی مثلا مینویسین کارفرما خواسته مثلا در این فضا فلان چیز در نظر گرفته بشه یا مثلا نزدیک ترافیک قرار میگیره و ....

نکته اینکه سعی کنین با حروف اختصاری نشون بدین هر مساله رو .... زیاد H -متوسط M - کم L - خیر N و ....

** مرحله بعدی دیاگرام روابط
حالا اون جدول رو ترسیم میکنین به صورت فضاهای حبابی که شکل اون فضا مهم نیست و روابط رو تعیین میکنین اگر مثلا دو فضا خیلی با هم رابطه دارن با دو خط به هم وصل کنین و اگر کمتر ارتباط دارن با یه خط و اگر ارتباط کمی دارن با خط چین و ....( الزامات دیگری رو هم میتونین نشون بدین مثلا فلاش به بیرون جهت چشم انداز و نورگیر , خط موج دار نشان دهنده آکوستیکی بودن و ... که برای خودتون تعریف میکنین
همه اینها رو سریع ترسیم کنین نیاز نیست که خیلی دقیق باشه!

***مرحله بعدی هم چیدمان این فضاها کنار هم هست اصطلاحا لکه گذاری پلان ....
سعی کنین توی این مرحله با توجه به روابط و محل قرارگیری و با داشتن تصور کلی از حجم خودتون فضاها رو کنار هم قرار بدین و بعد از اون چارچوب کلی اطرافش بیارید
و در هر مرحله پلان شما شکل کاملتری میگیره ..

---------------
چند نکته
- با توجه به تعیین محلهایی که دارین سرویس بهداشتی و محل شستشو رو نزدیک ورودی تعیین کنین
- و در سمتی دیگر و نزدیک ورودی باز هم قسمت ابزار و وسایل رو طراحی کنین
- یک ورودی در نظر بگیرین و فضاهاتون رو داخل تقسیم کنین

raha pania

کاربر بیش فعال
واقعا ازتون ممنونم
بله درست این طراحی بخاطر همین رسم دیاگراماس
منم اول اینکارو کردم
و خوشبختانه در پلانم همونجور که شما فرمودید،جاگذاری کردم،اما برای قسمت هال یا همون پذیرایی ،و همچنین شکل کلی پلان مشکل دارم،چجوری بگم ،انگار شکلش خیلی نامتعارفه
قسمت دایره ،حمام و سرویس هستش
و سمت راست در ذوزنقه کنار راهرو ورودی ،انبار هست که یک در از داخل و یه در از بیرون گذاشتم
برای این شکل مثلث بکار بردم ،چون میخواستم به همه طرف دید داشته باشم و از طرفی فرم دایره برای یه سوئیت زیاد خوب نمیدیدم

DDDIQ

مدیر ارشد
واقعا ازتون ممنونم
بله درست این طراحی بخاطر همین رسم دیاگراماس
منم اول اینکارو کردم
و خوشبختانه در پلانم همونجور که شما فرمودید،جاگذاری کردم،اما برای قسمت هال یا همون پذیرایی ،و همچنین شکل کلی پلان مشکل دارم،چجوری بگم ،انگار شکلش خیلی نامتعارفه
قسمت دایره ،حمام و سرویس هستش
و سمت راست در ذوزنقه کنار راهرو ورودی ،انبار هست که یک در از داخل و یه در از بیرون گذاشتم
برای این شکل مثلث بکار بردم ،چون میخواستم به همه طرف دید داشته باشم و از طرفی فرم دایره برای یه سوئیت زیاد خوب نمیدیدم

بله مطمئنن همینطور هست دوست خوبم ولی توجه بفرمائید یک سوئیت باغبانی الزامات یک گیت نگهبانی رو نداره و نیاز نداره به هر سمتی دید داشته باشه و تعریف حفاظت از یک پارک برای یک باغبان با تعریف نگهبانی در یک مرکز تجاری و مجتمع مسکونی و.. فرق داره ؛
البته استفاده از این الگوی مثلث شکل در پلان اگر دقت بفرمائید به جز فضای پرت هایی که داره از خیلی جهات دید و منظره ای به اطراف نداره ! در سه جهت نوک مثلث هیچ دیدی ندارین و قسمت های دیگر ! ( نکته اینکه حتی ممکنه در پادگان های نظامی این گوشه های 90 درجه رو هم برای دید بیشتر بردارن و چند ضلعی درست کنن ) ولی مثلث در پلان زوایای حتی کمتر از 90 درجه ایجاد میکنه و پلان مثلث نمیتونه یه فضای عملکردی ایجاد کنه!
و همینطور به خاطر ناهمجنس بودن دایره و مثلث و شاید عدم ترکیب مناسب در پلان شما کنار دایره فضای پرت درست شده که به نظر اون قسمت رو کامل بستین و دیوار گذاشتین ...

در کل پیشنهاد میکنم شما فضاها رو به صورت استاندارد و براساس عملکرد کنار هم بچینین فرم کلی حجم شما به راحتی ایجاد میشه ( فرم تابع عملکرد ) و به نظرم فرم مناسب رو برای این موضوع ترکیب چند مکعب ایجاد میکنه و در حجم میتونین یک طرف رو حتی شیب بدین و مثلا بام سبز کار کنین! و یا حتی دیوار سبز چون باغبان خانه به نظرم باید جزئی از پارک باشه !

به عنوان نمونه این رو ببنین ( البته این حجم چندان مناسب موضوع شما نیست )
ولی در اصل از یک پلان L شکل مستطیلی استفاده شده ! و یک حیاط مرکزی داخلش در آورده! ولی در فرم حجم به این شکل طراحی کرده! پس شما بر اساس عملکرد فضاها رو به صورت مناسب کنار هم بچینین

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=179112&d=1384029617

البته به این توجه داشته باشین که شرایط فرهنگی رو هم باید در طراحیتون در نظر بگیرین و همینطور محیط اطراف و به صرف اینکه دید و چشم انداز داشته باشه به اطراف همه اطراف رو پنجره کار کنین چون مخصوصا در یک محیط پر رفت و آمد مثل پارک آسایش و محل استراحت باغبان ها از بین میره ! مثلا اینجوری نباشه!
* نکته اینکه خیلی از قسمت ها میتونین کمد و مبلمان طراحی کنین تا فضای شما از بین نره

پنجره زیاد هم برای این موضوع نامناسب هست ...

البته خانم مهندس یک نکته رو توجه بفرمائید اینکه در طراحی این موضوع طراحی , اختصاص کامل یک فضا به یک فضا نیاز نیست! مثل آشپزخانه ! مثلا در این یک سوئیت باغبانی نیاز به یک آشپزخانه با یک پیشخوان اپن نیست ! چون دو باغبان اشپزی خاصی نخواهند داشت و نهایتا یک چایی و بیسکویت و یا یک نهار مختصر ...
منظورم از طراحی مبلمان در این فضا , مبلمان هایی این چنینی هست ...

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=179121&d=1384052610 http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=179122&d=1384052613

پیوست ها

• japanese-oval-sushi-roll-house-villa-cottage-2.jpg
    japanese-oval-sushi-roll-house-villa-cottage-2.jpg
    62.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 154819_168890469817685_112397672133632_364649_4776997_n.jpg
    154819_168890469817685_112397672133632_364649_4776997_n.jpg
    49 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 156646_168890509817681_112397672133632_364651_4405863_n.jpg
    156646_168890509817681_112397672133632_364651_4405863_n.jpg
    35 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

raha pania

کاربر بیش فعال
خیلی ممنون
پلانو عوض میکنم ،اما یه سوال،یه اتاق 3*3 برای 2 نفر باغبان کافیه؟
بهر حال برای استراحت
یه سوال،* باغبان ها 24 ساعته اونجان؟؟؟؟؟؟؟؟

DDDIQ

مدیر ارشد
خیلی ممنون
پلانو عوض میکنم ،اما یه سوال،یه اتاق 3*3 برای 2 نفر باغبان کافیه؟
بهر حال برای استراحت
یه سوال،* باغبان ها 24 ساعته اونجان؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست خوبم همانطور که خدمتتون در پست های قبلی عرض کردم ابتدا جدول ماتریس معیار بنویسین و کلیات و ابعاد و اندازه ها رو در بیارین ... ( کنار این جدول دونه دونه میتونین ایده هایی که به ذهنتون میاد برای هر فضا رو هم یادداشت کنین )
برای ابعاد خیلی راحت برای اینکه درک بهتر نسبت به یک فضا و برآورد ابعاد و ... یک راهش این میتونه باشه که چند فضای ملموس برای خودتون در نظر بگیرین که به فضای مورد نظرتون نزدیک باشه ؛ به عنوان مثال برای اتاق ها و سوئیت ها اتاق خودتون رو در نظر بگیرن و اتاق شما یک معیار برای شما خواهد بود ( به طور معمول اندازه اتاق ها 3*4 هستند ) حالا با در نظر گرفتن ابعاد اتاق خودتون تصور کنین اتاق شما تغییر کاربری داده به اتاق این دو باغبان ؛ و ببینید چه مقدار فضا کم و یا زیاد میارین و ایا میتونین اون امکانات رو توی اتاقتون جا بدین یا خیر ....
کلا شما فضای داخلی رو میتونین با پرده و پارتیشن و یا خود مبلمان تفکیک کنین ...

در کل اینکه تا زمانی که محدودیت خاصی برای شما در نظر گرفته نشده و در ابعاد و اندازه ها آزاد هستین ملاک رو آسایش استفاده کنندگان از اون فضا قرار بدین و تا یه میزان معمول و معقول فضا بذارین ! و خودتون توی اون فضا قدم بزنین ببینین احساس راحتی میکنین اونجا یا خیر ! چون شما به عنوان یک معمار تصمیم خواهید گرفت که تا حدود زیادی که یک شخص در فلان قسمت بخوابه , فلان جا آشپزی کنه , فلان جا .... پس ملاک رو آسایش اونها بگذارین با توجه به ضوابط و محدودیت ها طراحی کنین و تا جایی که دستتون باز هست ایده پردازی کنین و ایده هاتون رو روی کاغذ بیارین

در مورد مدت حضور باغبان ها در محل والا نمیدونم !! کلا اطلاعات لازم رو شما در هنگام مصاحبه اولیه با کارفرما دریافت میکنین ؛ و در اینجا کارفرما (یعنی استادتون ) ذکر کردن محل استراحت باید داشته باشه که خب منظور خواب هست و باید براشون دو تخت خواب در نظر بگیرن !

بعد از تکمیل طراحیتون خوشحال میشم نتیجه کار رو هم ببینیم :gol:

raha pania

کاربر بیش فعال
ممنون استاد ،البته چون باید فردا تحویل بدم یکم محدودیت زمانی هم هست
برای آشپزخانه ،یه حالت جزیره مانند که قابلیت جمع شدن داره قرار دادم
بازم ممنون از کمکتون ،خیلی ممنون
چشم حتما

raha pania

کاربر بیش فعال
باغبان خانه

باغبان خانه

بالاخره کارو تحویل دادیم
مسئله اصلی در این پروژه پلان بود
پلان باغبان خانه خصوصیاتی داره
1 - برای پاشویه بهتر است یک در از بیرون و یک در از داخل خانه قرار بدیم ،و پاشویه در داخل ساختمان باشد (بخاطر هوای سرد و ...)
2-بعد از آن بهتر است رختکن را کنار پاشویه قرار بدیم ،(با یه در بهم متصل باشند)
3- سرویس بهداشتی هم در کنار این دو
- حمام و دستشویی درهایشان نباید به سمت پذیرایی باز شود
- از پنجره های بلند یا بزرگ استفاده شود تا در زمستان هم بتوانند از داخل خانه مراقب پارک باشند
از لحاظ مذهبی بهتر است که کفش کن در بیرون باشد ،اما این از نظر معماری غلطه پس کفش کن در داخل خونه ،اما بعد از آن یه ورودی دیگر قرار بدیم یا یه اختلاف ارتفاع مثل پله بوجود بیاریم
انباری از داخل در نداشته باشد
امیدوارم بدرد بخورن
اینم شیت من که بیشتر در موردهای بالا اشکال داشت،75 شدم از 100Photo2349.jpg

kazhalbonita

عضو جدید
سلام دوست عزیز لطفاً کمکم کنید .... برای پروژه طراحی مقدماتی 2 باید 4 تا ماکت همراه با4 تا شیت درست کنم و در هر ماکت فقط با یک عنصر فضاسازی کنم با خلاقیت .... ماکت اول باید فقط از 5 تا نقطه تشکیل شده باشه به 5 رنگ (قرمز،آبی،زرد،سفید،مشکی ) ووسیله جانبی دیگه توی ماکت نیاشه فقط میتوانم از نخ بیرنگاستفاده کنم برای ارتباط دادنشون و باید در آن خلاقیتباشد .... ماکت دوم از 5 تا خط به رنگهای آبی 6 cm قرمز 7 cm زرد 8 cm سفید 9 cm مشکی 10 cm باید تشکیل بشه و هیچی دیگه حق نداریم اضافه کنیم و دارای خلاقیت.... ماکت سوم از 5 تا سطح به ابعاد 5 در 5 و به همان رنگها و قوانین .... ماکتچهارم از 5 تا حجم باز هم 5 در 5 و همان ترتیب رنگها و قوانین ..... میشه کمی کمکفکری به من بدهید . قلباً از راهنماییتون صمیمانه تشکر میکنم ....

kazhalbonita

عضو جدید
سلام دوست عزیز لطفاً کمکم کنید .... برای پروژه طراحی مقدماتی 2 باید 4 تا ماکت همراه با4 تا شیت درست کنم و در هر ماکت فقط با یک عنصر فضاسازی کنم با خلاقیت .... ماکت اول باید فقط از 5 تا نقطه تشکیل شده باشه به 5 رنگ (قرمز،آبی،زرد،سفید،مشکی ) ووسیله جانبی دیگه توی ماکت نیاشه فقط میتوانم از نخ بیرنگاستفاده کنم برای ارتباط دادنشون و باید در آن خلاقیتباشد .... ماکت دوم از 5 تا خط به رنگهای آبی 6 cm قرمز 7 cm زرد 8 cm سفید 9 cm مشکی 10 cm باید تشکیل بشه و هیچی دیگه حق نداریم اضافه کنیم و دارای خلاقیت.... ماکت سوم از 5 تا سطح به ابعاد 5 در 5 و به همان رنگها و قوانین .... ماکتچهارم از 5 تا حجم باز هم 5 در 5 و همان ترتیب رنگها و قوانین ..... میشه کمی کمکفکری به من بدهید . قلباً از راهنماییتون صمیمانه تشکر میکنم ....

سلام استاد عزیز ممکن است کمی در مورد نقطه برای خلاقیت این فضا کمکم کنید چون همانطور که می دانیم نقطه ساکن و دارای هیچ شکل و بعدی نیست و توسط دو سرخط یا مرکز محیطی یا تقاطع خطوط و کنجهای حجم از لجاظ بصری دیده میشود و با توجه به درخواست استاد مربوطه که از عناصر دیگر در این فضاسازی استفاده نکنیم من نیاز به همفکری و اطلاعات بیشتر دارم . سپاسگزار مهرتان

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام دوست عزیز لطفاً کمکم کنید ....

برای پروژه طراحی مقدماتی 2 باید 4 تا ماکت همراه با4 تا شیت درست کنم و در هر ماکت فقط با یک عنصر فضاسازی کنم با خلاقیت ....
ماکت اول باید فقط از 5 تا نقطه تشکیل شده باشه به 5 رنگ (قرمز،آبی،زرد،سفید،مشکی ) ووسیله جانبی دیگه توی ماکت نیاشه
فقط میتوانم از نخ بیرنگاستفاده کنم برای ارتباط دادنشون و باید در آن خلاقیتباشد ....

ماکت دوم از 5 تا خط به رنگهای آبی 6
cm قرمز 7 cm زرد 8 cm سفید 9 cm مشکی 10 cm باید تشکیل بشه و هیچی دیگه حق نداریم اضافه کنیم و دارای خلاقیت....

ماکت سوم از 5 تا سطح به ابعاد 5 در 5 و به همان رنگها و قوانین ....

ماکتچهارم از 5 تا حجم باز هم 5 در 5 و همان ترتیب رنگها و قوانین .....

میشه کمی کمکفکری به من بدهید . قلباً از راهنماییتون صمیمانه تشکر میکنم ....

سلام استاد عزیز ممکن است کمی در مورد نقطه برای خلاقیت این فضا کمکم کنید چون همانطور که می دانیم نقطه ساکن و دارای هیچ شکل و بعدی نیست و توسط دو سرخط یا مرکز محیطی یا تقاطع خطوط و کنجهای حجم از لجاظ بصری دیده میشود و با توجه به درخواست استاد مربوطه که از عناصر دیگر در این فضاسازی استفاده نکنیم من نیاز به همفکری و اطلاعات بیشتر دارم . سپاسگزار مهرتان

سلام دوست خوبم
پیشنهاد میکنم ابتدا در رابطه با هر چیزی که میخواهید طراحی کنین ابتدا مطالعه و سپس نمونه های دیگر این رو در ساخته های قبلی و یا در طبیعت و ... مشاهده کنید

تاپیک: فرم و فضا ( ترکیب احجام ، تداخل ، الگوی هندسی )

برای توضیح نقطه مثال ملموس تری که میتونم بزنم ستارگان خب هر ستاره ای اگر در نزدیکیش قرار بگیریم ممکنه حجم خیلی بزرگی داشته باشه حتی چندین برابر زمین ! ولی وقتی از دور مشاهده میشن و در یک فضای گسترده و بزرگ قرار میگیرن ما مثل یک نقطه تجسمشون میکنیم...
اگر تا به حال در مورد ستارگان مطالعه داشتین حتما میدونین که از گذشته بشر بعضی از این دسته های ستارگان رو به شکل های تجسم و نامگذاری کرده !!

چرا !؟ چی شده ؟ چه جوری نقطه ها همچین اسمهایی میگیرن ! دلیلش ذهن خلاق انسان و تجسم هست! انسان چیزی رو میبینه ممکنه در ذهن خودش کاملش کنه!

به این نگاه کنید

به این تصویر نگاه کنید این خوشه پروین در کنار دو صورت فلکی گاو و شکار چی هست خب اینها ستارگان تنها به نظر چند نقطه میان ولی ذهن انسان با یه سری خط های فرضی به هم وصلشون کرده یکی مثل شکارچی که کمان خودش رو کشیده و در حال شکار کردن هست تجسم شده ...

الان استاد از شما خواستن که با این نقاط به این شکل بازی کنین و به شما این اختیار رو دادم که با استفاده از نخ های نامرئی مثلا این ها رو آویزان کنین شما
مثلا اگر این نقاط در راس های یک مکعب قرار بگیرن ذهن شما خطوط رو کامل میکنه و یک مکعب میبینین و اگر راس های یک هرم شما ممکنه به شکل هرم ببینین همینطور الا آخر با قرار گیری در فواصل و نقاط متفاوت تجسم شما از این نقاط فرق میکنه

شما اگر این خطوط آبی رو نخ فرض کنین میبینین که حجمی ساخته شده

برای روشن تر شدن موضوع براتون که درک انسان چطور هست یه مثال دیگه با خط میزنم

یادبود نلسون ماندلا ...

این خط ها در فواصل مختلف قرار گرفتن ولی از یک سمت یک تصویر ذهنی یک حجم رو برای ما ساختن

در کل پیشنهاد میکنم ابتدا مشاهده کنین ! برای ماکت های دیگر هم مشاهده کنین و نمونه های بیشتری ببینین و سعی کنین این تمرین رو ذهن خلاق شما بسازه

موفق باشید

kazhalbonita

عضو جدید
سلام دوست خوبم ... بینهایت سپاسگزار راهنمائیتان هستم ... در کشیدن طرح این چهارچوب و نشان دادن آن روی مقوا مشکلی وجود ندارد اما باید فرم آن را بدون دخالت عناصر دیگر ساخت و فقط از نخ میتوان استفاده کرد .... برای ایستایی نخ بصورت مکعب چگونه باید بدون دخالت هیچ عنصر عمودی ارتفاع خواسته شده را داد که من بتوانم 5 نقطه بر روی آن انتخاب کنم و فرم را درست کنم . :surprised: هیچ کتاب و عکسی جهت دیدن اینگونه فرم ها به ما پیشنهاد نشده . ممکن است خواهش کنم به من سایتی را جهت دیدن فرم های متنوع پیشنهاد کنید تا با دیدن و تلفیق آنها بتوانم فرمی مناسب درس و خلاق ارائه کنم ؟ سپاسگزار مهرتان

tachan

عضو جدید
سوال باد و آفتاب به بنایی میخورد طوری که ما باد را نمیخواهیم چگونه باید فکر کرد و بنا را طرحی کرد؟

بالا