چجوری مهندس مکانیک جامدات میتونه نظام مهندسی بگیره؟؟

M.o.h.a.m.m.a.d

عضو جدید
سلام دوستان
میگن نظام مهندسی تو مکانیک فقط واسه سیالاتی هاست حالا اگه جامدات باشی چجوری باید نظام مهندسی بگیری؟؟؟
ممنون که می خوای جواب بدی :w27:

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظام مهندسی

نظام مهندسی

سلام
راستش اصل نظام مهندسی واسه کسایی که واحدهای رو که نظام مهندسی تعیین می کنه بگذرونه که این واحد ها مربوط به تاسیساته که این واحد ها رو در دوره کارشناسی تو چارته سیالات گنجوندن.
که البته جامداتی ها هم می تونن با گذروندن این واحدها عضو نظام مهندسی بشن که در آخر باید معدلت بالای 15 باشه و اون واحهایه اضافی رو که گذروندی کمتر از 14 نباشه
واحدهایی رو که باید بگذرونی واست گذاشتم امیدوارم موفق باشی

پیوست ها

• نظام مهندسی.JPG
    نظام مهندسی.JPG
    72.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

*Essi*

اخراجی موقت
که البته جامداتی ها هم می تونن با گذروندن این واحدها عضو نظام مهندسی بشن که در آخر باید معدلت بالای 15 باشه و اون واحهایه اضافی رو که گذروندی کمتر از 14 نباشه

ما که هرچی تخصصی گذراندیم،جامداتی بوده مثل مقاومت 3 و مکانیزم ها و.....
طراحی تبرید و.... را که نخوانده ایم،چه کنیم؟؟؟
خواندن مجدد دروس تخصصی سیالاتی را پس از گرفتن لیسانس،اصلا دوست ندارم.

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما که هرچی تخصصی گذراندیم،جامداتی بوده مثل مقاومت 3 و مکانیزم ها و.....
طراحی تبرید و.... را که نخوانده ایم،چه کنیم؟؟؟
خواندن مجدد دروس تخصصی سیالاتی را پس از گرفتن لیسانس،اصلا دوست ندارم.
منم جامدات خوندم ولی دروس تهویه مطبوع طراحی سیستم های تبرید سوخت واحتراق و توربو ماشین رو هم گذروندم
البته باهات موافقم بعد ازگرفتن لیسانس خیلی سخته که این واحدها رو بگذرونی
ولی خوب خود نظام مهندسی هم این واحد هارو واسه اونایی که نگذروندن ارائه میده

*Essi*

اخراجی موقت
منم جامدات خوندم ولی دروس تهویه مطبوع طراحی سیستم های تبرید سوخت واحتراق و توربو ماشین رو هم گذروندم

آخه چه جوری.
مگه جامداتی میتواند بیشتر از 5 واحد غیرتخصصی بردارد.

چون من توربو ماشین (3واحد) + هیدرولیک (2واحد) را فقط توانستم از مجموعه سیالات بگیرم.

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه چه جوری.
مگه جامداتی میتواند بیشتر از 5 واحد غیرتخصصی بردارد.

چون من توربو ماشین (3واحد) + هیدرولیک (2واحد) را فقط توانستم از مجموعه سیالات بگیرم.
آره میشه 11واحد از سیالات ورداشت که 5 واحدش رو به عنوان اختیاری محسوب میکنن و 6 تاشم اضافه بر واحدهای خودت

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته به نظر من اکه کسی بخواد این واحد هارو بگذرونه بهتره که بجای توربوماشین سیستمهای انتقال آب بگذرونه که کاربردش بیشتره
البته توربوماشین خیلی جالبه ولی میشه گفت عملا" تو ایران کاربردی نداره

M.o.h.a.m.m.a.d

عضو جدید
جمع بندی

جمع بندی

با صحبت هایی که شد میشه گفت اگه یک مهندس مکانیک جامدات بخواد نظام مهندسی بگیره باید 11 واحد از سیالات رو بگذرونه که 5 واحد به صورت اختیاری و 6 واحد اضافه بر اونه درسته؟؟؟

mansourniya

عضو جدید
سلام دوستاي عزيز
من خودم جامدات خوندم وهمون دروس مربوط به خودمون گذروندم نه بيشتر ،والان يه ساله كه تونظام مهندسي دارم فعاليت ميكنم.با اين تفاوت كه اوناي كه جامدات خوندن رشته مرتبط محسوب ميشن وفقط ميتونن سهميه نظارت داشته باشن (نه طراحي).ولي اگه بخواين سهميه طراحي داشته باشين بايد همون دروسي كه دوستان گفتن را بگذروني تا برات ارزيابي كنن.تو سهميه گاز هم اصلا فرقي تو جامدات و سيالات وجود نداره هركسي كه مبحث 17 رو بگذرونه ميتونه ناظر گاز هم باشه.
توصيه ام به دوستاني كه هنوز دانشگاه شونو تموم نكردن اينكه حتما دروس سيالاتي هارو بگذرون كلا بدردشون ميخوره.
بازم اگه سوالي داشتين من در خدمتم.

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقاومت3

مقاومت3

ببخشید کسانی که گرایش حرارت سیالات انت می تونند مقاومت 3 رو بردارند؟
سلام
آره می شه میتونی به جای اون 5 واحد اختیاری سیالات که باید بگذرونی از واحد های جامداتی برداری که مقاومت 3 هم جزشونه

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید بهترین درس های جامدات که میشه بر داشت چیه؟
واحد های خوبی مثل مواد مرکب(3واحد) وطراحی مکانیزم(3واحد) مقاومت 3 (3واحد) شناخت فلزات صنعتی (2واحد) و طراحی به کمک کامپیوتر و طراحی شاسی و بدنه خودرو(3واحد) وجود داره که می تونی 5 واحد رو ازبینشون ورداری.
مواد مرکب بیشتر واسه زمانیه که طراح بخواد چند خاصیت رو همزمان داشته باشه ودر واقع بدست آوردن موادی با خواص بهتر در موقعیتهای مشخص و حساس مثل صنایع هوا فضاست
که ریاضی در اون زیاد دخیله مثل ماتریسها

طراحی مکانیزم هم طراحی و بدست آوردن مکانیزم مورد نظر در نیروهای وارد شده به سازه یا ماشینه که حرکت مطلوب را به ما بده و نیازه که دینامیک ماشین رو خوب بلد باشی

مقاومت 3 شامل مباحثی از قبیل تنش و کرنش در فضا وحل مسائل الاستیسیته به کمک معادلات تعادل وسازگاری (مسائل خمش استوانه و کره و دیسک و...) که لازمه معادلات و به کل ریاضی قوی داشته باشی و همینطور مقاومتهای1و2

شناخت فلزات هم شناخت و کاربرد فلزات رو در موقعیت های مشخص نشون میده که طراح در چه حالتی از چه فلزی استفاده کنه و تقریبا" شبیه علم مواده

طراحی به کمک کامپیوتر و طراحی شاسی و بدنه خودرو هم از اسمشون پیداست

حالا دیگه دست خودته که بخوای چه واحدهایی رو بگیری امیدوارم موفق باشی

آخرین ویرایش:

mamy96

عضو جدید
آقا مطمئنی معدل باید ۱۵ به بالا باشه ؟
من که معدلم ۱۴ باید بیخیال شم

mamy96

عضو جدید
سلام
راستش اصل نظام مهندسی واسه کسایی که واحدهای رو که نظام مهندسی تعیین می کنه بگذرونه که این واحد ها مربوط به تاسیساته که این واحد ها رو در دوره کارشناسی تو چارته سیالات گنجوندن.

hadi.k

عضو جدید
البته که میتونه من خودم عضو نظام مهندسی وپایه دو هستم بعد از عضویت با گرفتن معرفی نامه از نظام مهندسی در یکی از دانشگاههای معتبر بیست واحد دروس تخصصی سیالات رو گذروندوم نتایج امتحانات وریز نمرات دانشگاهی رو به کمیسیون هم ارزی ارسال کردم وبعد از موافقت پروانه نظام من به رشته اصلی تبدیل شد

عیدی امین

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
.......................

.......................

برای عضویت درنظام مهندسی باید 2 سال ازاخذ مدرکت گذشته باشه بعددرخواست کارت میدی بعدهم توی امتحان نظام مهندسی شرکت میکنی که 7 مبحث که شامل تاسیسات تهویه و آسانسور و مبحث 17 (گازرسانی) وتاشیسات بهداشتی و قوانین ومقررات نظام مهندسی و دو تامبحث دگ هست روامتحان میدی 60 سوال هست که حدااقل 30 تایعنی 50% روباید جواب بدی تا پایه 3 روبگیری منکه شرکت کردم حرفی ازشرط معدل نبود .

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرط معدل فقط واسه جامداتی هاست که علاوه بر گذراندن واحدهای مربوط به نظام مهندسی باید معدل کل هم بالای 15 باشه تا بتون کد 400 رو بگیره و هم حق طراحی داشته باشه وهم نظارت.که واسه سیالاتی ها شرط معدل وجود نداره.
در ضمن کسایی هم که گرایششون جامداتیه و معدلشون پایین تر از15 هستش می تونن عضو نظام مهندسی بشن که بهشون کد401 رو میدن (کد مرتبط با تاسیسات) که می تونه حق نظارت داشته باشه.
در ضمن باید3 سال از فراغ تحصیلی گذشته باشه تا بتونی تو آزمون نظام مندسی شرکت کنی که بعد از پذیرفته شدن تازه میشی یه مهندس پایه 3

mrfbest

عضو جدید
کمک و همفکری

کمک و همفکری

من امسال تازه میرم سال سوم...جامداتی ام....62واحد پاس کردم...راهنمایی کنین کلا برای ارشد و نظام مهندسی چیکار کنم...20تا20تا پاس کنم با معدل کم؟معدلم 14.2هست...یا15تا15تا پاس کنم بامعدل بالاتر و 9یا10ترمه؟

hadi.k

عضو جدید
معدل بالای 15 نمیخواد فقط باید گواهی مبنی بر3سال سابقه کار داشته باشی همچنین کسانی که بصورت نا پیوسته خونده باشند نمیتونن به رشته اصلی تبدیل کنند

mechanical eng

عضو جدید
گرایش جامدات تو نظام مهندسی

گرایش جامدات تو نظام مهندسی

باسلام خدمت همه عزیزان
دوستانی که گرایش جامدات هستن برای عضویت تو نظام مهندسی فقط باید سه سال از گرفتن لیسانستون گذشته باشه بعد از عضویت هم اگه تو آزمون نظام مهندسی که معمولا سالی یه باره قبول بشین میتونین پروانه اشتغال بگیرین تنها فرق جامداتیها با سیالاتیها اینه که فقط پروانه نظارت بهشون میدن اما سیالاتیها پروانه طراحی و نظارت میگیرن و بحث واحدهای گذرونده تو دانشگاه و بقیه مواردی که دوستان عنوان کردن مال وقتیه که بخواین پروانه طراحی و نظارت بگیرین در ضمن از نظر تعرفه پرداخت دستمزد نظارت بیشتر از طراحیه اطلاعات بیشترو میتونین از سایت مسکن و شهرسازی به آدرس زیر پیداکنین. اگه سئوال دیگه ای هم دارین خوشحال میشم بتونم راهنماییتون کنم.
www.maskan-sakhteman.ir

آخرین ویرایش:

RezaNomaK

عضو جدید
من از یکی پرسیدم و تحقیق کردم دیدم درسته
کسی که داره جامدات میخونه میتونه 12 واحد از سیالات ورداره و پاس کنه.
بعد از پاس کردن این واحدا میتونه بره نظام مهندسی با خیال راحت.

alinazarian

عضو جدید
سلام دوست گرامی بعد ازسه سال سابقه کار میتونید ثبت نام کنید.ولی سیالاتیها طراحی ونظارت رو میتونند بگیرند اماماجامداتیها فقط نظارت که طبعا سیالات بهتره

ebi871

عضو جدید
سلام
این شرط معدل که میگن باید بالای 15 باشه درسته؟ یعنی زیر 15 حق فعالیت در نظام مهندسی رو نداره؟

amir.pakzad

عضو جدید
یه سوال دوست عزیز .من که معدلم زیر 14 نمیتونم عضو نظام مهندسی بشم؟

mehdi_138852

عضو جدید
سلام دوست عزیز من الان 2سال سابقه کار دارم اما میگن تا 3 سال سابقه نداشته باشی نمیتونی عضو بشی میخواستم در این رابطه توضیحاتی بدی یا کلا چطور میتونی عضو نظام مهندسی بشی

ashkan1987

عضو جدید
سلام دوستان
میگن نظام مهندسی تو مکانیک فقط واسه سیالاتی هاست حالا اگه جامدات باشی چجوری باید نظام مهندسی بگیری؟؟؟
ممنون که می خوای جواب بدی :w27:

کسانی که مهندسی جامدات می خونن می تونن به جای 5 واحد اختیاریشون واحدهای سیالاتی بردارن همچنین باید 6 واحد اضافی دیگم از واحدهای سیالاتی رو پاس کنن تا بتونن حق امضای نظام مهندسی رو بگیرن . من خودم جامداتیم و واحدهای توربوماشین ، انتقال2 ، تهویه مطبوع و سیستم های انتقال آب رو پاس کردم

بالا