چجوری مهندس مکانیک جامدات میتونه نظام مهندسی بگیره؟؟

babakv

عضو جدید
سلام
باید معدل 14 واحد مورد نظر یا واحدهایی که تو چارت نظام مهندسی هست، بالای15 باشه یا معدل کل لیسانس؟
سپاس:)

این 15 رو شما از کجا آوردین ؟ میشه منبعشو اعلام کنید ؟؟
خشرط معدل عنوان نشده

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلام.
کسی که ارشد ساخت و تولید داره ولی کارشناسی جامدات بوده و شرایط دیگه رو هم داشته باشه میتونه مجوز نظارت بگیره؟ درسته؟
بچه ها حالا این پروانه نظام مهندسی به چه دردی میخوره؟ دوستانی که موفق به اخذ این مجوز شدن چه سودی داشته براشون؟

• Like
واکنش ها: 3peh

سحرخیز

عضو جدید
دوستان تو درسای نظام مهندسی که از چارت لیسانس باید پاس کنیم حداقل نمره چند باید باشه ؟

njjhjh

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم برای جامداتی ها که دروس سیالات رو در طول دوره لیسانس پاس نکردن باید چجوری امتحان بدن؟ و اینکه میگین نمرات نباید کمتر از 14 باشه درسته؟

babakv

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم برای جامداتی ها که دروس سیالات رو در طول دوره لیسانس پاس نکردن باید چجوری امتحان بدن؟ و اینکه میگین نمرات نباید کمتر از 14 باشه درسته؟

نه همینچین قانونی نیست
جامداتی ها هم میتونن تو آزمون شرکت کنن اما فقط پروانه نظارت میگیرن در صورت قبولی . طراحی نمی تونن بگبرن

mehran_aneshtain

عضو جدید
در طول تحصیلم به من این واحدهارو ندادن هر چقدرم اصرار کردم گفتن نمیشه (جا برای گرایش دیگر نداشتن) ولی من از قبل میدونستم باید این واحد هارو پاس کرد تا کد 400 رو هم گرفت .
حالا که رو به اتمام هستم چه کنم با همین کد 410 سر کنم یا میتونم با معرفی سازمان برم و این واحد ها رو هم پاس کنم(اینم بگم در مصوبات کمسیون 90/3/11 اینا نوشته که معرفی رشته های مرتبط برای واحد های کسری تا اطلاع ثانویه کان لم یکن هست )
کان لم یکن یعنی چی احتمال معرفی در آینده را داره یا بکل ورداشتن
یا پروژه رو ندم تا یک ترم بیشتر بخونم اینارو هم پاس کنم (یک ترم اضافه خوندن برام زیاد مهم نیست )
معدل بالای 15 هم برای جامداتی که میخوان کد 400 بگیرن من منبع درستی بر وجودش پیدا نکردم.
کسی از دوستان میدونه درامد همین نظارت سالی چند میشه ارزش گرفتن کد 410هست. یا پاس کردن و گرفتن کد 400
کسایی که اطلاع دارن لطفا راهنمایی کنن .

آخرین ویرایش:

babakv

عضو جدید
در طول تحصیلم به من این واحدهارو ندادن هر چقدرم اصرار کردم گفتن نمیشه (جا برای گرایش دیگر نداشتن) ولی من از قبل میدونستم باید این واحد هارو پاس کرد تا کد 400 رو هم گرفت .
حالا که رو به اتمام هستم چه کنم با همین کد 410 سر کنم یا میتونم با معرفی سازمان برم و این واحد ها رو هم پاس کنم(اینم بگم در مصوبات کمسیون 90/3/11 اینا نوشته که معرفی رشته های مرتبط برای واحد های کسری تا اطلاع ثانویه کان لم یکن هست )
یا پروژه رو ندم تا یک ترم بیشتر بخونم اینارو هم پاس کنم (یک ترم اضافه خوندن برام زیاد مهم نیست )
معدل بالای 15 هم برای جامداتی که میخوان کد 400 بگیرن من منبع درستی بر وجودش پیدا نکردم.
کسی از دوستان میدونه درامد همین نظارت سالی چند میشه ارزش گرفتن کد 410هست. یا پاس کردن و گرفتن کد 400

سلام
مهندس جامدات نمیتونه کد اصلی تاسیسات رو بگیره
همونم ارزشش رو داره
درآمدش هم بستگی به شهری که توش فعالیت میکنید داره و تعداد ناظران اونجا
بطور متوسط 300 تومان شاید در بیاد ماهی

mansourniya

عضو جدید
با سلام
بله درسته فعلا کمسیون هم ارزی قبول نمیکنه جامداتی هارو ارزیابی کنه ولی با این حال قبلا هم که این کارو میکرد شرایط خاصی داشت از جمله اینه باید حتما پایه 2 باشی دوم معدل کل زیر 14 نباشه و ..
پس توصیه میکنم اونایی که هنوز درسشون تموم نشده هرجوری که شده واحدهای لازم رو بگذرونن.
من خودم فارغ التحصیل 84 جامدات هستم خیلی دنبال کمسیون اینا دویدم نشد. الان دوباره میخوام کنکور رشته سیالات شرکت کنم واحدهامو تطبیق بدم وسیالات مدرک بگیرم تا رشته اصلی شم.
درمورد درآمد نظام مهندسی هم باید بگم که چندتا جنبه داره:
1- درآمد مالی که بستگی به شهر محل فعالیتت داره که توشهر ما شکر بد نیست(البته با این گرونی فعلا یکم بد شده).البته نظارت گاز خانگی وصنایع خیلی خوبه
2-درآمد اجتماعی که به نظر من از همه بهتره (البته واسه اونایی که بیرون واسه خودشون کار میکنن).بهترین جایی که میتونی با افراد مختلف آشنا بشی
در آخر میدونم جمله بندی هام بد بود چون عجله داشتم نتونستم کامل توضیح بدم اگه از مهندسین گرامی کسی سوال داشت من درخدمتم

mrsshojai

عضو جدید
دوستان حالا یکی لیسانس جامدات بخونه برای ارشد بیاد تبدیل بخونه میتونه علاوه بر حق نظارت حق طراحی رو هم بگیره؟

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان حالا یکی لیسانس جامدات بخونه برای ارشد بیاد تبدیل بخونه میتونه علاوه بر حق نظارت حق طراحی رو هم بگیره؟
سلام دوست عزیز نه نمیتونه فقط در صورتی میتونی حق طراحی داشته باشه که درسهای مورد نظر نظام مهندسی رو گذرونده باشی که تو پستهای اول گذاشتم

hosseinalipour

عضو جدید
با سلام
تا جایی که من میدونم قبلا می شد با گذراندن واحد های گرایش سیالات،پروانه گرفت ولی الان تنها پروانه ی نظارت میشه گرفت بر خلاف سیالاتی ها که طراحی و نظارت میتونن بگیرن

milad_heartsick

عضو جدید
سلام بر همه ی مهندسین
دوستان من مکانیک جامدات تموم کردم و در حال حاضر دانشجوی ارشد تبدیل انرژی هستم
دو سه روز پیش بدون اینکه اطلاعات خاصی در مورد نظام مهندسی داشته باشم رفتم و عضو شدم
حالا سوالم اینه که این دروسی که باید بخونم بعد از گذشت 3 سال از مدرک یعنی قبل از ازمون باید باشه یا همین الان باید اقدام کنم
با تشکر فراوان

mech88

عضو جدید
دوستان سلام دانشگاه ما پروژه رو اختیاری کرده حالا اگه من اون 11 واحدو پاس کرده باشم ولی پروژه رو برندارم نمیتونم حق طراحی بگیرم ؟

babakv

عضو جدید
سلام بر همه ی مهندسین
دوستان من مکانیک جامدات تموم کردم و در حال حاضر دانشجوی ارشد تبدیل انرژی هستم
دو سه روز پیش بدون اینکه اطلاعات خاصی در مورد نظام مهندسی داشته باشم رفتم و عضو شدم
حالا سوالم اینه که این دروسی که باید بخونم بعد از گذشت 3 سال از مدرک یعنی قبل از ازمون باید باشه یا همین الان باید اقدام کنم
با تشکر فراوان

شما در هر صورت با توجه به اینکه کارشناسی جامدات دارید میتونید تنها نظارت رو بگیرید در صورت قبولی در آزمون(شرط شرکت در آزمون هم گذشت 3 سال از مدرک کارشناسی است)

ali_f_sme

عضو جدید
درود بر همه دوستان
من تازه پروانه پایه 3 رو با کد 410 دریافت کردم . لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میشه باهاش کار کرد. آیا شرکتهای نظارتی وجود دارن که باهاشون تماس گرفت؟ ممنون

babakv

عضو جدید
درود بر همه دوستان
من تازه پروانه پایه 3 رو با کد 410 دریافت کردم . لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میشه باهاش کار کرد. آیا شرکتهای نظارتی وجود دارن که باهاشون تماس گرفت؟ ممنون

سلام دویت عزیز
درخواست نظارتتو باید ببرید نظام مهندسی تا مجوز صدور مهر بهتون بدن و کار بهتون ارجاع بدن
موفق باشید

ali_f_sme

عضو جدید
ممنون از جوابتون،

در چه صورتی اجازه تاسیس شرکتهای تاسیساتی رو میشه گرفت؟ مانند شرکت هایی که مثلا لوله کشی گاز منازل را انجام میدن.

babakv

عضو جدید
ممنون از جوابتون،

در چه صورتی اجازه تاسیس شرکتهای تاسیساتی رو میشه گرفت؟ مانند شرکت هایی که مثلا لوله کشی گاز منازل را انجام میدن.

خواهش میکنم . لطفا جهت تشکر از گزینه تشکر استفاده کنید ;)
مجوز تاسیس شرکت تاسیساتی مثل باقی شرکت هاس
اما اگه منظورتون کار اجرا هستش ( مجری حقوقی ) باید از طریق نظام مهندسی اقدام کنید
برای تاسیس شرکت مجری گاز هم همینطوره و یکی از شروطش قبولی در آزمونیه که نظام هر چند مدت دوره ای تحت عنوان مجریان گاز برگزار میکنه.
موفق باشید

ali_f_sme

عضو جدید
با عرض سلام،
با توجه به مطالبی که در صفحات قبل دوستان مطرح کرده بودند، من امروز با نظام مهندسی تهران تماس گرفتم، گفتند که اصلا نمیشه کد 410 (نظارت برای جامدات) رو به 400 (طراحی و نظارت برای سیالات) تبدیل کرد حتی با گذراندن واحد های سیالاتی. میخواستم ببینم این قانون برای همه جای ایران صادقه یا فقط تو تهران اینجوریه؟

babakv

عضو جدید
با عرض سلام،
با توجه به مطالبی که در صفحات قبل دوستان مطرح کرده بودند، من امروز با نظام مهندسی تهران تماس گرفتم، گفتند که اصلا نمیشه کد 410 (نظارت برای جامدات) رو به 400 (طراحی و نظارت برای سیالات) تبدیل کرد حتی با گذراندن واحد های سیالاتی. میخواستم ببینم این قانون برای همه جای ایران صادقه یا فقط تو تهران اینجوریه؟

سلام
همینطوره دوست عزیز
گرایش مدرک ملاک است

babakv

عضو جدید
درود، پس این بحث که جامداتی ها با گذراندن واحد های سیالاتی حق طراحی هم میگیرن چیست که تو صفحات پیش دوستان مطرح کردن؟

سلام
بر اساس جدولی که دوستان در پست های قبلی قرار داده اند تصمیم گیری شده که به گرایش سیالات کد اصلی و گرایش جامدات کد مرتبط بدهند .
نمیشه به برخی جامداتی ها کد اصلی و به برخی کد مرتبط داده شه !!!
واحد هایی که بصورت اجباری در هر گرایش گذرونده میشه درنظر گرفته میشه

mersad20

کاربر فعال
دوستان رشته تاسيسات حرارت و برودتي كه حدود 30 واحد دروس اصلي طراحي تاسيسات تهويه مطبوع بهداشتي حرارت مركزي و ... خوندن چرا بهشون 400 داده نميشه ؟

babakv

عضو جدید
دوستان رشته تاسيسات حرارت و برودتي كه حدود 30 واحد دروس اصلي طراحي تاسيسات تهويه مطبوع بهداشتي حرارت مركزي و ... خوندن چرا بهشون 400 داده نميشه ؟

سلام دوست عزیز

من نمیدونم چرا
اما بنظرم کسی که کارشناسی پیوسته تونسته قبول شه با کسی که نتونسته قبول شه باید یک تفاوتی باشه دیگه

وگرنه کسی نمیرفت درس بخونه که کد 400 بگیره . به همه میدادن .
دوستان ناپیوسته مسلما تو اجرا موفقتر خواهند بود .

masoud_165

عضو جدید
آقا بابک صد البته که تو اجرا موفق ترند.
کسی هم که با اجرا آشنایی داشته بهتر میتونه طراحی کنه چون میدونه چند تا اتصالات مصرف میشه؟ چه نوع لوازمی انتخاب کنه و......
الان خود مهندسان ناظر که برای نظارت میرن بیشتر به اجرا کننده کار وتجربیاتش بها میدن تا نقشه طراحی شده.
درکل باید عرض کنم این نظام مهندسی رو برای عمارانی ها ایجاد کردن تا بقیه رشته ها و نظام مهندسیه بیخودی هستش

babakv

عضو جدید
آقا بابک صد البته که تو اجرا موفق ترند.
کسی هم که با اجرا آشنایی داشته بهتر میتونه طراحی کنه چون میدونه چند تا اتصالات مصرف میشه؟ چه نوع لوازمی انتخاب کنه و......
الان خود مهندسان ناظر که برای نظارت میرن بیشتر به اجرا کننده کار وتجربیاتش بها میدن تا نقشه طراحی شده.
درکل باید عرض کنم این نظام مهندسی رو برای عمارانی ها ایجاد کردن تا بقیه رشته ها و نظام مهندسیه بیخودی هستش

این نظر شماس دوست عزیز
طراحی شم مهندسی میخواد
البته هر مهندسی هم مهندس نیست
با وجود دانشگاه های ... و .... و .....
اگه اینطور بود که دیگه نیازی به مهندسان نبود
مهندس ناظر وظیفش همینه که مجری نقشه رو دست اجرا کرده باشه دیگه چه حرفیه !!!!!
موفق باشید

kazem791

عضو جدید
سلام دوستان
میگن نظام مهندسی تو مکانیک فقط واسه سیالاتی هاست حالا اگه جامدات باشی چجوری باید نظام مهندسی بگیری؟؟؟
ممنون که می خوای جواب بدی :w27:

با سلام
توجه شما را به آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها جلب می کنم .
موفق باشید : http://azmoonline.com/main/post/40

بالا