پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

arjmand200

عضو جدید
اسی جان بهترین ویرایش و ترجمه استاتیک مریام کدومه و شما کدومو پیشنهاد میدید؟

اره این سوال منم هست بهترین ویرایش مریم کدومه ، من یادمه تو این انجمن چند نفر از دوستان گفنت ویرایش 4 بهترین ویرایش و یا بعضیا میگن ویرایش 5 مال اقای پوستی ، حالا واقعا کدومه ؟

alismartset

کاربر بیش فعال
اره این سوال منم هست بهترین ویرایش مریم کدومه ، من یادمه تو این انجمن چند نفر از دوستان گفنت ویرایش 4 بهترین ویرایش و یا بعضیا میگن ویرایش 5 مال اقای پوستی ، حالا واقعا کدومه ؟

اسی جان بهترین ویرایش و ترجمه استاتیک مریام کدومه و شما کدومو پیشنهاد میدید؟
ویرایش 4 علی سینایی(فکر کنم) و ویرایش 6 پوستی خوبن...
من خودم 6 پوستی رو توصیه میکنم...
چون خود مریام نیست و این ویرایش ها توسط شاگرداش انجام میشه ،طبیعیه که اصالت کتاب کم میشه اما تو استاتیک خداییش ویرایش ها خوب اعمال شده;)

*Essi*

اخراجی موقت
اره این سوال منم هست بهترین ویرایش مریام کدومه ، من یادمه تو این انجمن چند نفر از دوستان گفنت ویرایش 4 بهترین ویرایش و یا بعضیا میگن ویرایش 5 مال اقای پوستی ، حالا واقعا کدومه ؟

من خودم ویرایش 4 ترجمه حسن حقیقی تاجور را داشتم.

متن درسی ویرایشهای مختلف فرق چندانی ندارند،فقط تعداد تمرین ها بیشتر میشود.

سعی کنید ویرایشی بگیرید که حل تمرین آن ویرایش حتما موجود باشد.

saeedvalentino

عضو جدید
خسته نباشید

خسته نباشید

سلام. بابا دمتون گرم شما خیلی جلویید:smile: من هنوز مباحث تعادل فصل یک را می خونم. :( راستی این طراحی اجزا خیلی مشکل هست من اوایلشم چیزی نمی فهمم از کتاب راهیان دارم می خونم به نظرتون کتابم رو عوض کنم یا سخت بودنش طبیعه؟
موفق باشید

mehran_456

عضو جدید
سلام آقا اسی
چند تا سوال مهم از شما داشتم که تجربه کنکور پارسال رو دارید. من الان دارم مقاومت و مجموعه ریاضی (معادلات - ریاضی 1 و2 - ریاضیمهندسی) و مقاومت مصالح رو میخونم. باور کن پدرم در اومده از بس این 5 تا درس فرمول داره. اصلا انگار فرمولا تمومی نداره. به نظرت باید چکار کنم؟ حس میکنم روز کنکور این همه فرمول تو ذهن آدم نمیمونه. یه سوال دیگه کتاب مقاومت دکتر نایی بیش از حد فرمول و نکته کسل کننده داره. به نظرت باید تموم این فرمولا و نکته ها رو حفظ کنم یا راه حل کلی رو بلد باشم؟ شما میشه رتبه پارسال و درصدات و دانشگاهی که قبول شدی رو بگی؟

*Essi*

اخراجی موقت
سلام آقا اسی
چند تا سوال مهم از شما داشتم که تجربه کنکور پارسال رو دارید. من الان دارم مقاومت و مجموعه ریاضی (معادلات - ریاضی 1 و2 - ریاضی مهندسی) و مقاومت مصالح رو میخونم. باور کن پدرم در اومده از بس این 5 تا درس فرمول داره. اصلا انگار فرمولا تمومی نداره. به نظرت باید چکار کنم؟ حس میکنم روز کنکور این همه فرمول تو ذهن آدم نمیمونه. یه سوال دیگه کتاب مقاومت دکتر نایی بیش از حد فرمول و نکته کسل کننده داره. به نظرت باید تموم این فرمولا و نکته ها رو حفظ کنم یا راه حل کلی رو بلد باشم؟

فرمولهای اصلی مقاومت نایی زیاد نیست.
اگه مثالهای حل شده خودش را نگاه کنید میبینید که اکثرا از چند فرمول مهم حل میشوند و بقیه فرمولها فرعی هستند.
در حل مثال ، خودتان خواهید فهمید کدام فرمول را حفظ کنید.
فرمولهای طولانی معمولا نیازی به حفظ کردن ندارند.

تو تمام این درس ها فقط معادلات یک کم فرمولاش زیاده که آنهم با مرور مکرر،مشکلش حل میشود.

*Essi*

اخراجی موقت
راستی این طراحی اجزا خیلی مشکل هست من اوایلشم چیزی نمی فهمم از کتاب راهیان دارم می خونم به نظرتون کتابم رو عوض کنم یا سخت بودنش طبیعه؟
موفق باشید

طراحی اجزا را اگر بلد نیستی حتما باید یک جزوه خوب داشتی.
کتاب راهیان و..... به درد درس نمیخورن و فقط واسه تمرین تست مناسب هستند.

طراحی اجزا اصلا کتاب مناسبی در بازار ندارد،فقط کتاب طراحی اجزای علوی، تا حدی قابل قبول است.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز

کمان AB رو چجوری محاسبه کرده؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز

بنظرم مساحت یه کمان و مستطیل میاد ولی جواب درست نمیشه؟

*Essi*

اخراجی موقت
کمان AB رو چجوری محاسبه کرده؟

در مسائل خرپا که اعضای خمیده دارند، عضو خمیده را میتوان همانند یک عضو دو نیرویی با لینک صاف در نظر گرفت.

یک مثال ساده تر هم از این مورد در تمرینات داریم که عضو خمیده دو نیرویی همانند یک عضو صاف دو نیرویی در نظر گرفته میشود.

*Essi*

اخراجی موقت
بنظرم مساحت یه کمان و مستطیل میاد ولی جواب درست نمیشه؟

مساحت کل = مساحت رینگ بالا و پایینی حاصل از دوران دو ضلع مستطیل به طول 2 + مساحت رویه خارجی حاصل از دوران کمان + مساحت رینگ داخلی حاصل از دوران خط مستطیل داخلی به طول 1.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
Fluid2008 عزیز اون فایل متمم 40 صفحه ای رو از کجا میشه Download کرد ؟؟؟
ممنون .
احتمالا سرچی در نت انجام بدید یافت میکنید.گلچینی از سوالات ویرایش 4 مریام.حدود 15 مگ .برای من آپلود کردنش سخته.اگر نیافتید.میلتون رو در پیام خصوصی برام بفرستید تا میل کنم.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مسائل خرپا که اعضای خمیده دارند، عضو خمیده را میتوان همانند یک عضو دو نیرویی با لینک صاف در نظر گرفت.

یک مثال ساده تر هم از این مورد در تمرینات داریم که عضو خمیده دو نیرویی همانند یک عضو صاف دو نیرویی در نظر گرفته میشود.
ببخشید سوالم رو درست مطرح نکرده بودم.منظورم زاویه کمان AOB بود.مگه مساویه دو آلفا نیست.
واقعا شما رو استاتیک تسلط کامل دارید.چجوری به این تسلط رسیدید؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
مساحت کل = مساحت رینگ بالا و پایینی حاصل از دوران دو ضلع مستطیل به طول 2 + مساحت رویه خارجی حاصل از دوران کمان + مساحت رینگ داخلی حاصل از دوران خط مستطیل داخلی به طول 1.
ممنون.این رینگ افقی یکم برام نامفهومه.1-9؟؟؟

*Essi*

اخراجی موقت
ممنون.این رینگ افقی یکم برام نامفهومه.1-9؟؟؟

مستطیل شماره 1، سه ضلع برای دوران حول محور z دارد.
ضلع سمت چپ و دو ضلع بالا و پایین.

اضلاع بالا و پایین وقتی حول محور z دوران کنند،یک دیسکی ایجاد میشود که شعاع داخلی آن 1 و شعاع خارجی آن 3 است.

*Essi*

اخراجی موقت
ببخشید سوالم رو درست مطرح نکرده بودم.منظورم زاویه کمان AOB بود.مگه مساویه دو آلفا نیست.

کمان AOB مساوی دو آلفا است اما در این سوال کمان ABO را به دست آورده.
زاویه این دو با هم فرق میکند.

آلفا برابر 22.5 است زیرا آلفا نصف هر زاویه یک 8 ضلعی منتظم می باشد.

مثلث ABO یک مثلث متساوی الساقین است و دو آلفا = 45 درجه.

پس زاویه ABO = (180-45)/2 =67.5

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مثالهای حل شده فصل اول مقاومت نائی.مثال شماره 9.حلقه ای تحت فشار از سمت داخل قرار گرفته است.از کجا مکانهایی که نیروی R وارد میشود را متوجه شویم؟ممنون

*Essi*

اخراجی موقت
در مثالهای حل شده فصل اول مقاومت نائی.مثال شماره 9.حلقه ای تحت فشار از سمت داخل قرار گرفته است.از کجا مکانهایی که نیروی R وارد میشود را متوجه شویم؟ممنون

اثبات فرمول این سوال نیازی نیست.
فقط باید بدانید که تنش داخلی یک استوانه جدار نازک که تحت فشار داخلی p قرار دارد از آخرین فرمول به دست میاد.

فقط فرمول آخر را حفظ باشید که بعدا از آن استفاده میشود.

اگر به صفحه 41 رجوع کنید،تنش در استوانه و کره جدار نازک باید حفظ شود.

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مثال 12 همین بخش نیز گفته که برای اینکه تنش ماکزیمم در عضو BD مینیمم بشه باید تنشهای ماکزیمم قسمت Bc &CD با هم برابر باشند.مبنای این استدلال چیه؟

*Essi*

اخراجی موقت
در مثال 12 همین بخش نیز گفته که برای اینکه تنش ماکزیمم در عضو BD مینیمم بشه باید تنشهای ماکزیمم قسمت Bc &CD با هم برابر باشند.مبنای این استدلال چیه؟

قسمت CD تحت تنش کمتری نسبت به BC قرار دارد،زیرا وزن کمتری را تحمل میکند.

بنابراین مینیمم تنش کل قطعه هنگامی رخ میدهد،که ماکزیمم تنش این دو با هم برابر شوند.

زیرا بیشترین تنش قطعه CD در C اتفاق میافتد.

siavash_m689

عضو جدید
سلام سوال من خیلی سادس به ریاضی بر می گرده مثال 31 فصل 2 کتاب اقای نائی
همین اولش نوشته با استفاده از قضیه تالس برابر است با... این A(y) من یه جواب دیگه دراوردم می شه بگید این A(y) چطوری به دست اومده!!!!!

*Essi*

اخراجی موقت
سلام سوال من خیلی سادس به ریاضی بر می گرده مثال 31 فصل 2 کتاب اقای نائی
همین اولش نوشته با استفاده از قضیه تالس برابر است با... این A(y) من یه جواب دیگه دراوردم می شه بگید این A(y) چطوری به دست اومده!!!!!

A که مساحت در فاصله y میباشد که در واقع یک دایره است.
پس کافی است که شعاع این دایره یعنی r را به دست آوریم.

توجه کنید که در قضیه تالس فاصله ها از نوک مثلث نوشته میشوند.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه 13 دینامیک ماشین دکتر راستگو .مثال 1-5 اتصال چنگکی همون غلتشی لغزشیه؟اتصال فنر چیه؟خیلی بد این سوال رو حل کرده.میشه در موردش توضیح بفرمایید.

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 16 فصل اول مقاومت نائی به چه دلیل در پاسخ از Fsin60=Psin(number+or-teta) استفاده کرده؟همچنین در سوال 31 تنش برشی ماکزیمم رو خواسته و همون بیشترین رو در نظر گرفته در صورتی که کمترین میشه تنش برشی ماکزیمم؟؟ممنون

P aYa M

عضو جدید
سلام دوست عزيز.
در مورد اين سوال چند تا چيزو ميخواستم بدونم.
اولا كه منظور طراح از ماكزيمم كرنش محوري چيه؟اپسيلون يا گاما؟
دوما چه جوري حل ميشه؟
من رابطه في*سي=گاما*ال رو بلدم اما جواب گزينه 2 ميشه كه با اين فرمول بدست نمياد.
پاينده باشيد.....

پیوست ها

• 10-3-2010 12-26-31 PM.jpg
    10-3-2010 12-26-31 PM.jpg
    8.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه 38 و 39 و 40 نائی خیلی فرمول داره.همشو باید یاد بگیرم؟

*Essi*

اخراجی موقت
صفحه 38 و 39 و 40 نائی خیلی فرمول داره.همشو باید یاد بگیرم؟

صفحه 38 همش مهم است.به غیر از فرمول های 2-8

صفحه 39 فرمولهای 2-10c نباید حفظ شوند بلکه باید راه حل به دست آوردن تنش صفحه ای و کرنش صفحه ای را با صفر قرار دادن مقادیر متناظر در رابطه 2-10a بیابید.

صفحه 40 فقط 2-11b و 2-11a و 2-12

بالا