پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

reza.mech2012

عضو جدید
سلام
واسه استاتيك قسمتهاي فضائي را مطالعه كنم؟

من از یکی از اساتید طراح استاتیک هم پرسیدم چون امسال خودم تابستون ارشد استاتیک رو تموم کردم.
خرپاهای فضای سه بعدی اگر هم سئوال بیاد، با لینک خیلی کم و هندسه ساده هست.
خوندن همون مثال های ساده از مریام کافیه.

یا مثلا بردار و گشتاور در سه بعد، برای مسائلی که محاسبات کم دارن باید خونده شن.

eydani

عضو جدید
یه سوال دیگه تمرینات استاتیک هیبلر را حل کنم یا مریام؟ من دارم از روی هیبلر می خونم

mahde1818

عضو جدید
از کتاب نایی مثال 38 فصل دوم :من کلا توی شکل نگرفتم این تسمه ها کجاند
مثال 40 فصل دوم اون قسمت که گفته تغییر مکان M وسط قطعه صلب برابر نصف مجموع تغییر مکانA وB هست رو نمی فهمم شکلی چیزی هست که این قضیه رو واضح کنه

*Essi*

اخراجی موقت
از کتاب نایی مثال 38 فصل دوم :من کلا توی شکل نگرفتم این تسمه ها کجاند

مثال 40 فصل دوم اون قسمت که گفته تغییر مکان M وسط قطعه صلب برابر نصف مجموع تغییر مکانA وB هست رو نمی فهمم شکلی چیزی هست که این قضیه رو واضح کنه

مثال 38 فصل دوم :

تسمه کل محیط لوله رو پوشانده. (یک قسمت کمی فقط در تکیه گاه تسمه ندارد)
برای تحلیل فقط نیمی از لوله را در نظر گرفته و با نوشتن تعادل نیرو ها، مسئله حل میشود.

مثال 40 فصل دوم :

برای این مسائل باید تغییر مکان هارو از قضیه تالس پیدا کنی، این شکل فکر کنم کمکت کنه :

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=116929&stc=1&d=1349813519​

پیوست ها

• MATH.JPG
    MATH.JPG
    12.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

student.product

عضو جدید
سلام اقا اسی .قرار بود حذفیات استایک نایی رو برامون بزاری .لطفا مسائلی که برا ارشد مهم نیست رو هم مشخص کن.خیلی دوست دارم.عاشقتم :)

*Essi*

اخراجی موقت
سلام اقا اسی .قرار بود حذفیات استایک نایی رو برامون بزاری .لطفا مسائلی که برا ارشد مهم نیست رو هم مشخص کن.خیلی دوست دارم.عاشقتم :)

برای مقاومت مصالح که در تاپیک زیر ایجاد کردم:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/386586-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AD-%D9%86%D8%A7%D8%A6%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86

اما برای استاتیک به نظرم دوستان مسائل مریام رو کنار درس و مثال های حل شده نائی حل کنند خیلی بهتره.
چون استاتیک حجیم هست و سئوال تکراری مطرح نمیشه.

استاتیک نیازی به حفظ نکته خاصی نداره، بیشتر مفهومیه.

r_babaei

عضو جدید
فرق سفتی و سختی

فرق سفتی و سختی

فرق سفتی و سختی؟ اصلا فرق دارن؟:surprised:

سفتی (چقرمگی ) مقاومت ماده در مقابل شکست است یا به عبارت دیگر شاخصه انرژی و یا سطح زیر منحنی تنش کرنش است . چقرمگی بیان کننده قابلیت جذب انرژی است بدون شکست و یک حسن محسوب می شود هر چقدر ماده ای چقرمگی بیشتری داشته باشد انرژی بیشتری برای شکست آن نیاز است . مثلا در صنعت وقتی می خواهند چیزی را بسایند یا با ضربه خرد کنند توجه به این موضوع مهم است که در هنگام برخورد، ماده ای می شکند که سفت تر یا چقرمه تر باشد پس ابزار این سایش یا شکست باید سفتی زیادی داشته باشند و مهندسان متالوژی سعی در یافتن موادی با سفتی بیشتر برای چنین کاربردهایی می باشند. شاید ذکر این موضوع جالب باشد که غالبا سند بلاست با پرتاب ذرات سیلیس با فشار هوا انجام می شود درحالیکه می توان با استفاده از سرباره مس که سفتی بیشتری از سیلیس دارد و از ضایعات مس محسوب می شود این سایش و لایه برداری را با کیفیت بهتری انجام داد. بصورت ریاضی سفتی بعنوان انرژی قابل جذب در واحد حجم ماده تعریف می شود.
اما سختی تمایل ماده به بازگشتن به حالت قبلی خود است همان چیزی که ما به آن فنریت می گوییم . هر چه ماده سخت تر باشد با نیروی بیشتری می توان به آن تغییر شکل اعمال کرد و اگر خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد و اصطلاحا مومسان شود ، تغییر شکلها بصورت ماندگار در جسم باقی می مانند.

ashtak

عضو جدید
سلاااام بچه ها;)
عاغا ی سوال
برای محاسبه تنش نمال و برشی روی صفحات مایل زاویه آلفا مگه رابطه بین صفحه مایل و سطح افق نیست
راستش تو جزوه پارسه ی سوال اومده زاویه بین سطح مایل و افق رو 30 داده
بعدش خودش اومده آلفا رو 60 گرفته
چرا دوبرابرش کرده
با تشکر

بالا