پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

*Essi*

اخراجی موقت
با درود خدمت همه دوستان عزیز. :gol:

با توجه به اهمیت دو درس استاتیک و مقاومت مصالح در کنکور کارشناسی ارشد مکانیک، پاسخگویی به سوالات این دو درس در آزمون کارشناسی ارشد مکانیک میتواند کمک فراوانی به کسب یک رتبه خوب بنماید.

به هر حال هر کدام از دوستان، که در حل مسئله ای از استاتیک مریام (که غالبا تست های ارشد هستند) یا تست های سالهای گذشته مقاومت مصالح،مشکلی داشت، سوال و پاسخ خود را بگذارد و ایراد خود و قسمتی را که متوجه نمیشود اعلام کند،بنده سعی میکنم در اسرع وقت پاسخ را ذکر کنم.

با تشکر فراوان.

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با درود خدمت همه دوستان عزیز. :gol:

با توجه به اهمیت دو درس استاتیک و مقاومت مصالح در کنکور کارشناسی ارشد مکانیک، پاسخگویی به سوالات این دو درس در آزمون کارشناسی ارشد مکانیک میتواند کمک فراوانی به کسب یک رتبه خوب بنماید.

به هر حال هر کدام از دوستان، که در حل مسئله ای از استاتیک مریام (که غالبا تست های ارشد هستند) یا تست های سالهای گذشته مقاومت مصالح،مشکلی داشت، سوال و پاسخ خود را بگذارد و ایراد خود و قسمتی را که متوجه نمیشود اعلام کند،بنده سعی میکنم در اسرع وقت پاسخ را ذکر کنم.

با تشکر فراوان.
ممنون مهندس.من کلی سوال دارم.واقعا اقدام مفیدی رو انجام دادید.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
از این نمونه سوالات هم میاد؟اینقدر وحشتناک بود که نخوندمش

*Essi*

اخراجی موقت
از این نمونه سوالات هم میاد؟اینقدر وحشتناک بود که نخوندمش

نه دیگه اینجوری هم سوال نمیدهند.

اکثر سوالات را میتوان در 2 دقیقه حل نمود.

برای یافتن مرکز هندسی،معمولا یا قضیه پاپیوس ساده میدهند یا یک تابع ساده که انتگرال گیری و المان گیری پیچیده ای نداشته باشند.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا از این تیپ سوال زیاد میاد.
البته حواستان باشد اینگونه سوالات معمولا چند قسمتی هستند یا فقط یک قسمت خاص ازش سوال میاد.
جدا؟من یکم تجسمم ضعیفه.خیلی واسم سخته بعد از چرخش شرایط رو درست تشخیص بدم.میشه در این زمینه توضیح بفرمایید.

*Essi*

اخراجی موقت
جدا؟من یکم تجسمم ضعیفه.خیلی واسم سخته بعد از چرخش شرایط رو درست تشخیص بدم.میشه در این زمینه توضیح بفرمایید.

عرض کردم که،اکثرا قسمتی از سوال را در کنکور میدهند، مثلا ممکن است جرم متمرکز m را نگذارند.

البته روند حل این مسئله را خوب یاد بگیرید،اکثر مسائل در همین زمینه را راحت میشود حل نمود.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه در مورد فهم هندسی سه خط اول که در کنار شکل نوشته شده توضیح بفرمایید.ممنون

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز

منظور از سطح کل در این سوال چیه؟چرا در مرکز هندسی سطح داخلی نیم دایره را بصورت خالی در نظر گرفته؟ممنون

*Essi*

اخراجی موقت
منظور از سطح کل سطح جانبی حاصل از دوران نیم حلقه (سطح داخلی) + سطح جانبی حاصل از دوران پاره خط نیم دایره (سطح خارجی) میباشد.

در واقع همانند یک استوانه تو خالی که بیرون آن دایره ای شکل است و درون آن به صورت دوران یک نیم دایره خالی میشود.

توجه داشته باشید که از دوران یک سطح ، حجم پدید می آید و از دوران یک خط ، یک سطح پدید می آید.

بنابراین برای یافتن سطح جانبی، در واقع ابتدا نیم حلقه توخالی حول محور y دوران میابد.

سپس پاره خط چسبیده به نیم دایره هم حول محور y دوران میکند که در واقع یک استوانه میباشد.

البته توجه کنید که در کنکور معمولا نیم حلقه خالی را میدهند و پاره خطی دو سر حلقه را به هم وصل نمیکند.

kingi

عضو جدید
سلام اسی جان.امکانش هست که من شماره سوال ها از کتاب نایی بگم و اگه تونستی اونجایی که اشکال داشتم واسم توضیح بدی؟اخه این فرایند عکس گرفتن خیلی طول میکشه.

*Essi*

اخراجی موقت
سلام اسی جان.امکانش هست که من شماره سوال ها از کتاب نایی بگم و اگه تونستی اونجایی که اشکال داشتم واسم توضیح بدی؟اخه این فرایند عکس گرفتن خیلی طول میکشه.

شماره سوال را بگویید با توضیح مختصری از صورت سوال.

جواب خود و جایی را که مشکل دارید بفرمایید،حتما سعی میکنم جواب دهم.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام.در مبحث ممان اینرسی آیا همه بخش باید مطالعه شود؟حتی حاصلضرب اینرسی و دوران محورها؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز

چرا چگالی را جرم بر واحد حجم نگرفته؟آیا پوسته استوانه جرم m1 رو هم در برگرفته؟اما مرکز جرمش که این رو نشون نمیده؟

*Essi*

اخراجی موقت

چرا چگالی را جرم بر واحد حجم نگرفته؟آیا پوسته استوانه جرم m1 رو هم در برگرفته؟اما مرکز جرمش که این رو نشون نمیده؟

حجم پوسته نازک (به دلیل نازکی میتوان مثل یک صفحه نازک باز شده در نظر گرفت) =

مساحت سطح پوسته * ضخامت پوسته

که در اینجا ضخامت ناچیز و صرفنظر میشود،در نتیجه فقط مساحت جانبی مهم است.

پوسته استوانه را جدا و نیمکره را هم جدا در نظر میگیریم.

پس مراکز جرم هم مستقل خواهند بود.

البته توجه دارید که سطح این سوال از کارشناسی ارشد بالاتر است.

آخرین ویرایش:

Risko

عضو جدید
در بخش کار مجازی :

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    16.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    21.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Risko

عضو جدید
ممنون میشم راهنمایی کنید ....

پیوست ها

• 3.JPG
    3.JPG
    39.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

*Essi*

اخراجی موقت
به توضیحات نوشته شده در کتاب توجه نکنید و اگر همه مسائل کار مجازی را از راهی که میگویم حل کنید،بهتر است .

اولا در مسائل کار مجازی به یاد داشته باشید که مبدا را در یک تکیه گاه ثابت قرار میدهیم.

به طور قراردادی جهت مثبت محورهای x,y به سمت چپ و بالا انتخاب میشوند.

سپس نگاه میکنیم X,Y نقاطی که بار متمرکز اعمال میشود، در کدام قسمت مبدا قرار گرفته اند.

در این مسئله هم X و هم Y محل اعمال بارهای متمرکز، در سمت مثبت مبدا قرار گرفتند.

کاری به کاهش یا افزایش آنها با توجه به بار اعمالی نداریم و فقط با توجه به هندسه مسئله مقدار آنها را میابیم.

بازهم تاکید میکنم، کاری به کم یا زیاد شدن جابجایی ها نداریم و فقط به مثبت یا منفی بودن موقعیت نقطه مورد نظر با توجه به مبدا توجه میکنیم.

حال از آنجا که هر دو بار P,Q در خلاف جهت محورهای مختصات اعمال میشوند،

حاصلضرب نیرو در فاصله منفی خواهد شد.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز

بالا رفتن رو مثل سفت کردن پیچ گرفته در صورتیکه جهت گشتاور با نیروی وزن هم همخوانی نداره.؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز

از کجا بفهمیم گشتاور حول مرکز صفر هست یا نه؟با تشکر

*Essi*

اخراجی موقت

بالا رفتن رو مثل سفت کردن پیچ گرفته در صورتیکه جهت گشتاور با نیروی وزن هم همخوانی نداره.؟

این مسئله مانند مسائل گذشته نیست.

این وسیله یک بالابر است، برای بالا بردن وزنه، شما به گشتاور بیشتری نیاز دارید،یا پایین آوردن آن؟

بهتر بگویم،شما باید در مسائل مربوط به پیچ ها،بیشتر به این نکته توجه کنید، کاری که گشتاور میخواهد برای شما انجام دهد، در کدام حالت بیشتر و در کدام حالت کمتر است.

اگر با آچار به پیچ نیرو وارد شود، سفت کردن گشتاور بیشتری میخواهد.

(جهت نیرو و گشتاور یکسان است)

اگر قرار باشد با استفاده از پیچ، وزنه ای را بالا ببریم،همانند جک،بالا بردن بار، گشتاور بیشتری میخواهد.

(نیرو به سمت پایین و گشتاور به سمت بالاست)

*Essi*

اخراجی موقت

از کجا بفهمیم گشتاور حول مرکز صفر هست یا نه؟با تشکر

گشتاور حول مرکز یک دیسک، هنگامی صفر است که ما غلتش خالص داشته باشیم.

یعنی پایین ترین نقطه تماس دیسک با زمین در هر لحظه،فقط حول مرکز دیسک، دوران کند.

اما اگر پایین ترین نقطه تماس دیسک با زمین،علاوه بر غلتش، کمی لغزش هم داشته باشد،

یعنی هنگام غلتش دیسک به جلو،کمی هم دیسک روی زمین،سر بخورد،در این صورت غلتش توام با لغزش داریم و دیگر گشتاور حول مرکز دوران صفر نیست.

arjmand200

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان 2 سوال داشتم از دوستان اولیش اینکه تو این خرپا نیروی عضو DG چطوری بدست میاد

و دومین سوالم اینکه تو کتاب خود مریام نکات مهم برای حل مسائل پیچده نیومده مثلا یکیش همین پیدا کردن اعضای صفر نیرویی که تو حل خرپاهای فضایی بهترین راه و بدون دونستن روش پیدا کردن اعضای صفر نیرویی نمیشه این مسائل رو حل کرد میخواستم ببینم دوستان نکات مهم و کنکوری استاتیک رو از کجا و کدوم کتاب میخونن (من استاتیک رو از مریام ویرایش 4 ترجمه حقیقی تاجور میخونم)
file:///C:/Users/Arjmand/Pictures/statics/51.jpgfile:///C:/Users/Arjmand/Pictures/statics/51.jpg

پیوست ها

• 51.jpg
    51.jpg
    45.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان 2 سوال داشتم از دوستان اولیش اینکه تو این خرپا نیروی عضو DG چطوری بدست میاد

و دومین سوالم اینکه تو کتاب خود مریام نکات مهم برای حل مسائل پیچده نیومده مثلا یکیش همین پیدا کردن اعضای صفر نیرویی که تو حل خرپاهای فضایی بهترین راه و بدون دونستن روش پیدا کردن اعضای صفر نیرویی نمیشه این مسائل رو حل کرد میخواستم ببینم دوستان نکات مهم و کنکوری استاتیک رو از کجا و کدوم کتاب میخونن (من استاتیک رو از مریام ویرایش 4 ترجمه حقیقی تاجور میخونم)
file:///C:/Users/Arjmand/Pictures/statics/51.jpgfile:///C:/Users/Arjmand/Pictures/statics/51.jpg
من ویرایش 5 ترجمه دکتر سینایی خوندم.خرپای فضایی مگه حذف نیست؟
یه متمم 40 صفحه ای هم تو نت هست از مریام.که من سه تا از سوالات امسال رو توش دیدم.

بالا