هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

میثم...

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا میثم سلام;
من در مورد "قانون بتز(BETZ LAW)" حداکثر راندمان توربین های بادی دنبال مرجعی میگردم.
اگه کتاب و یا مرجعی میشناسید لطفا معرفی کنید.

goose

عضو جدید
با سلام.
میخواستم بدونم به کدوم رشته در حال حاضر در صنعت هوا فضا(هواپیما سازی) نیاز هست و کدام سازمان یا شرکت در ایران به طور جدی این صنعتو دنبال میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟:D با تشکر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با سلام.
میخواستم بدونم به کدوم رشته در حال حاضر در صنعت هوا فضا(هواپیما سازی) نیاز هست و کدام سازمان یا شرکت در ایران به طور جدی این صنعتو دنبال میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟:D با تشکر
سلام،
هواپیماسازی تقریباً‌ در کشور تعطیل هست. چه هسا و چه صها هیچ کدوم پروژه فعالی در رابطه با هواپیما انجام نمیدن.

maryam 69

عضو جدید
salam

mishe lotf konid inja darbare chatre nejate UAV tozihati bedin

masalan jense parchehayi k estefade mishe, mahale ghara dadnesh tuye UAV , noe tarahi, ...............1

va inke az koja mishe in chatrharo tahiye kard

manun

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
salam

mishe lotf konid inja darbare chatre nejate UAV tozihati bedin

masalan jense parchehayi k estefade mishe, mahale ghara dadnesh tuye UAV , noe tarahi, ...............1

va inke az koja mishe in chatrharo tahiye kard

manun

سلام،
اول یک خواهش و تذکر و بعد جواب سوال شما،
لطفاً برای احترام به زبان و ادبیات فارسی و همچنین رعایت حقوق کاربران، تا جای ممکن از تایپ پینگلیش اجتناب کنید. خصوصاً این که، زمان زیادی می بره تا من بتونم فینگلیش (یا پینگلیش) رو بخونم. ممنون از شما، :gol:

برای طراحی انواع سیستم بازیابی (که منظور همون چتره) چه برای یک UAV و چه برای یک وسیله بازگشت به جو، این دو کتاب به کار میان. قدیمی هستن اما اساس کار طراحی رو گفتن. نویسندگان این دو کتاب، طراحان چتر فضاپیمای مرکوری هستند.

Recovery Systems Design Guide
Parachute Recovery Systems Design Manual

جنس چتر، معمولاً از یک نوع نایلون (Nylon) هست. توی این مقاله، رابطه ای تجربی برای تخمین وزن چتر ارائه کرده.Techniques for selection and analysis of parachute deployment

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من برای پروژه ام به تونل باد نیاز دارم
مشهد بهم قول دادن که بتونم از تونل بادشون استفاده کنم
حالا میخوام بدونم اگه اینجا زد زیرش هزینه استفاده از تونل باد چه طوریه؟ و اینکه اصلا جایی هست که به من اجازه بده آزمایش کنم؟
ممنون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوستان
من برای پروژه ام به تونل باد نیاز دارم
مشهد بهم قول دادن که بتونم از تونل بادشون استفاده کنم
حالا میخوام بدونم اگه اینجا زد زیرش هزینه استفاده از تونل باد چه طوریه؟ و اینکه اصلا جایی هست که به من اجازه بده آزمایش کنم؟
ممنون

سلام،
مادون صوت رو فکر کنم دانشگاه امیرکبیر و امام حسین داشته باشن. دانشگاه امام حسین رو میدونم که داره، شاید بتونید با هماهنگی استفاده کنید. هزینه مادون صوت رو اطلاع ندارم ولی برای مافوق صوت دانشگاه امام حسین، سال 83-4 هر ران حدود 2.5 میلیون هزینه داشت.

rasa

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم در حال حاضر کدوم گرایش هوافضا تو ارشد مفیدتره یا به نظر شما بهتر و کاربردی تره .درمورد مکانیک پرواز چیزی میدونید واینکه دانشگاه مالک اشتر این رشته رو اورده اساتیده خوبی داره

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام میخواستم بدونم در حال حاضر کدوم گرایش هوافضا تو ارشد مفیدتره یا به نظر شما بهتر و کاربردی تره .درمورد مکانیک پرواز چیزی میدونید واینکه دانشگاه مالک اشتر این رشته رو اورده اساتیده خوبی داره
سلام،
در حال حاضر اول مکانیک پرواز و بعد فضایی از بازار کار خوب و فعالی برخوردارند. این بخش سوالتون در مورد مکانیک پرواز رو متوجه نشدم ولی اگر منظورتون اینه که توی این گرایش چه مطالبی تدریس میشه به طور کلی میشه گفت بحث بر روی هدایت و کنترل انواع وسیله پرنده هست. مباحثی که در مکانیک پرواز 2 لیسانس تدریس میشه، در این گرایش تکامل پیدا می کنه.
مالک اشتر این گرایش رو آورده، یکی دو نفر از اساتید اصلی این گرایش (در تهران) رو که من می شناسم، دارای سطح علمی خوبی هستند.

khkh

عضو جدید
سلام.

چند تا سوال داشتم :

1. كلا متخصصان چه رشته هايي در ساخت يك ماهواره نقش دارن؟ در واقع مي خوام بدونم از طريق ادامه تحصيل در چه رشته هايي امكان فعاليت در زمينه ماهواره وجود داره؟

2.از متخصصان چه گرايشي از هوافضا در اين پروژه ها استفاده مي شه؟

3. اصولا كار يك مهندس هوافضا فقط طراحي هستش يا اينكه ساخت سازه هاي هوايي و فضايي رو هم در بر مي گيره ؟

4. وضعيت خانم ها در بازار كار هوافضا چطوره؟ در ايران در چه گرايشي امكان پيشرفت براشون هست؟

ممنون مي شم از راهنماييتون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام.

چند تا سوال داشتم :

1. كلا متخصصان چه رشته هايي در ساخت يك ماهواره نقش دارن؟ در واقع مي خوام بدونم از طريق ادامه تحصيل در چه رشته هايي امكان فعاليت در زمينه ماهواره وجود داره؟

2.از متخصصان چه گرايشي از هوافضا در اين پروژه ها استفاده مي شه؟

3. اصولا كار يك مهندس هوافضا فقط طراحي هستش يا اينكه ساخت سازه هاي هوايي و فضايي رو هم در بر مي گيره ؟

4. وضعيت خانم ها در بازار كار هوافضا چطوره؟ در ايران در چه گرايشي امكان پيشرفت براشون هست؟

ممنون مي شم از راهنماييتون

سلام،
1- ساخت ماهواره بیشتر یک کار الکترونیکی-مخابراتی هست. تخصص‌هایی که مورد نیاز ساخت یک ماهواره هست:
- مهندس برق و الکترونیک
- مهندس مخابرات
- مهندس کامپیوتر (نرم و سخت)
- مهندس مکانیک
و بسته به نوع فعالیت ماهواره، ممکن هست متخصص اپتیک و غیره رو هم نیاز پیدا کنه. مهندسی هوافضا، گرایش فضایی تا حدودی وارد طراحی ماهواره میشن از نظر هدایت و کنترل اون و در کنار یک مهندس برق، سیستم کنترلی ماهواره رو طراحی میکنن. الان دانشگاه امیرکبیر گرایشی تحت عنوان طراحی ماهواره ارائه می کنه که در واقع همون گرایش فضایی هست.

2- گرایش سازه و فضایی.. در صورت داشتن ماژول پیشرانشی، متخصص پیشرانش. در صورت داشتن کنترل دما، متخصص آیرودینامیک یا سیالات.

3- اصولاً طراحی هست. کار ساخت بیشتر مربوط به رشته های مکانیک و برق میشه. هرچند ممکنه که یک مهندس هوافضا هم وارد این بخش بتونه بشه اما به طور معمول، وظیفه یک مهندس هوافضا طراحی از طراحی مفهومی تا مرحله طراحی جزئیات هست.

4- بده چون بیشتر کار هوافضا توی صنایع نظامی خلاصه شده. نمیگم نیست ولی زیاد هم نیست. گرایش هایی که فقط در انحصار صنایع نظامی نباشه مثل سازه و مکانیک پرواز که مکانیک پرواز ارجحیت داره.

چقدر سوال بود!
:D

khkh

عضو جدید
چرا اينجا بر خلاف تالاراي ديگه از معرفي منابع و كتاباي تست و نكته واسه ارشد خبري نيست؟

لطفا دوستاني كه ارشد قبول شدن راهنمايي كنن كه چه مراجع و كتاباي تستي رو مطالعه كنيم واسه ارشد؟

من رشته ام كامپيوتره و هيچ اطلاعي از كنكور هوافضا ندارم كمك لطفا!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
چرا اينجا بر خلاف تالاراي ديگه از معرفي منابع و كتاباي تست و نكته واسه ارشد خبري نيست؟

لطفا دوستاني كه ارشد قبول شدن راهنمايي كنن كه چه مراجع و كتاباي تستي رو مطالعه كنيم واسه ارشد؟

من رشته ام كامپيوتره و هيچ اطلاعي از كنكور هوافضا ندارم كمك لطفا!
تو رشته هوافضا، کتاب های تست ارشد مثل سایر رشته ها به اون صورت وجود نداره و تازه 2-3 سالی هست که یکی دو تا شرکت اقدام به نشر کردن. می تونید از این تاپیک، اطلاعات بیشتری به دست بیارید.

M.ARIABOY

عضو جدید
من رشتم مكانيكه، البته مكانيك گرايش تاسيسات حرارتي وبرودتي
براي ارشد ميخوام برم آيروديناميك، از اولشم اين رشته رو دوس داشتم ، ولي ميگن فكر نون باش كه خربزه ابه ، اين رشته با درامد و بازار كار خوبه، انتخاب كردم، حالا ارشد اين رشته چطوره، بيشتر كاراييش چيه،
در ضمن ميخواستم هليكوپتر مدل بسازم،از اين كنترلي ها كه تو مغازه ميفروشن، البته با حمايت مالي يكي، و شركت توليدشو بزنيم، كه اكثر كاراشو خودمون انجام بديم،مثل تراشكاري و اين جور كاراشو، به نظرتون تو ايران جواب ميده؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
من رشتم مكانيكه، البته مكانيك گرايش تاسيسات حرارتي وبرودتي
براي ارشد ميخوام برم آيروديناميك، از اولشم اين رشته رو دوس داشتم ، ولي ميگن فكر نون باش كه خربزه ابه ، اين رشته با درامد و بازار كار خوبه، انتخاب كردم، حالا ارشد اين رشته چطوره، بيشتر كاراييش چيه،
در ضمن ميخواستم هليكوپتر مدل بسازم،از اين كنترلي ها كه تو مغازه ميفروشن، البته با حمايت مالي يكي، و شركت توليدشو بزنيم، كه اكثر كاراشو خودمون انجام بديم،مثل تراشكاري و اين جور كاراشو، به نظرتون تو ايران جواب ميده؟

سلام،
ارشد آیرودینامیک خیلی شبیه به ارشد مکانیک سیالاته. همه کارشون توی CFD خلاصه میشه. فرقش اینه که توی آیرودینامیک خاص روی رفتار هوا به عنوان یه سیال زوم می کنن و حتی سرعت های بالا رو هم مطالعه می کنن که شاید توی مکانیک سیالات این اتفاق نیفته. بچه های ارشد آیرو هم فکر نکنم انقدر سطح درآمدی شون پایین باشه. به هر حال، خیلی ها چون بازار کار رشته هوافضا بیشتر به صنایع نظامی محدود هست این صحبت رو می کنن. به هر جهت، گرایش شما، محدوده وسیع تری از لحاظ بازار کاری داره.

قبلاً هر هلیکوپتر کنترلی چیزی حدود 50 هزار تومن قیمت داشت. الان که دلار بالا رفته، احتمالاً شده 100، 100 خرده ای. اگر می تونید با مبلغ کمتری بسازید که سود هم برای شما داشته باشه، آره. از نظر من، این کار داره بازار خودش رو پیدا می کنه. اما اگه قراره بسازید و هلیکوژتری که تو بازار نزدیک 100 تومن قیمتشه بفروشید 150-200، نه، ارزش نداره. (این سایت رو نگاه کنید برای دیدن قیمت ها)

khkh

عضو جدید
در مورد گرايش فضايي مي شه يه مقدار توضيح بدين؟ و وضعيت ايران از نظر كار توي زمينه هاي مربوط به اين حوزه؟

راستي اين درسته كه اگه كسي مدرك ارشد هوافضا داشته باشه واسه كار روي هواپيما مدارك E&E , A&P رو هم

بايد بگيره ؟ اگه اينطوره چطوري بايد اقدام كنه؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
در مورد گرايش فضايي مي شه يه مقدار توضيح بدين؟ و وضعيت ايران از نظر كار توي زمينه هاي مربوط به اين حوزه؟

راستي اين درسته كه اگه كسي مدرك ارشد هوافضا داشته باشه واسه كار روي هواپيما مدارك E&E , A&P رو هم

بايد بگيره ؟ اگه اينطوره چطوري بايد اقدام كنه؟
گرایش فضایی، گرایشی هست که مرتبط با طراحی انواع ماهواره و ماهواره بر هست. وسعت کار این گرایش در زمینه طراحی ماهواره بر از طراحی ماهواره بیشتره. این گرایش درس هایی مثل طراحی ماهواره و ماهواره بر، دینامیک ماهواره و ماهواره بر، مکانیک مدارهای فضایی و یکی دو درس اختیاری دیگه رو در خودش داره. وضعیت کاریش نسبت به سایر گرایش ها، به دلیل رشد و نیاز کشور در این زمینه، از سایر گرایش ها بهتر و بیشتره.
با هر مدرک هوافضا، فرد باید 300 ساعت آموزش A&P رو بگذرونه که مجری آموزش و امتحان اون، سازمان هواپیمایی کشوری هست.

?!؟

عضو جدید
در عکس و توضیحات زیر شِیء بایک پدیده خاص پرواز میکنه ... کسی سر در میاره (توضیحات انگلیشه)

Often, those who like to experiment, are carried away by fantasy, others want to impress their friends with DIY special effects. This is just one of those curious experiments, which will leave your friends breathless. On the net by years we speak of this curious object, called "lifter". Some people think that this is in fact anti-gravity, and for those not very well expert in technology may also think the same. I have tryed this experiment several years ago, so unfortunately I don't have photo to document the results, but I did some drawings and photos recovered from google images to overcome this problem. I try to make it clear, however, as I experienced it

I've build this curious triangular object using wooden sticks for skewers, glued together. On the three vertices sticks are a few inches longer, because their extremities have to be attached to a thin copper wire, which will act as a cathode. On the bottom portion i have glued strips of silver paper that will function instead as anode. The cathode is negative as we know, while the anode positive: it emits electrons, ionizing the air in order to reach the opposite pole, or anode. With high currents and voltages, the flow of ions creates a real "ionic wind" that creates a moving downward thrust capable of lifting the entire structure! It must be noted that, as explained on wikipedia the effect is not completely understood and it seems that the polarity is completely indifferent: if so, could be hidden behind this simple object, the secret of antigravity? To achieve the lifting effect is necessary an high voltage source, around or above the 30 000 volts. However, important is that the distance between the copper wire and the surface of aluminum foil is sufficient to prevent a spark between the two poles! Otherwise you risk to destroy the source of high voltage and the device itself. Just keep in mind that every 3,000 volt discharge extends a millimeter, then a 30,000 volt discharge can reach one centimeter of lenght: in this case for security, just put the copper wire a centimeter and an half of distance from the aluminum foil. But where we find 30kV? I have recovered them opening temporarily the monitor of my computer (a little bit crazy?):

The connection can be easily removed: this will be our positive, with a thin wire must be connected to the foil. The ground connection will be negative, you can get it from where you like, the best place I found is the cable placed around the crt tube. Remember that these tensions are extremely dangerous and lethal, so we do not recommend to do this unless you know exactly what you are doing! Once all is prepared, a wise thing would be to fix the three vertices of Lifter with a thin wire, such as fishing wire, to control the lifter max lift height and keep it stable in air.

solarisal

عضو جدید
در عکس و توضیحات زیر شِیء بایک پدیده خاص پرواز میکنه ... کسی سر در میاره (توضیحات انگلیشه)

Often, those who like to experiment, are carried away by fantasy, others want to impress their friends with DIY special effects. This is just one of those curious experiments, which will leave your friends breathless. On the net by years we speak of this curious object, called "lifter". Some people think that this is in fact anti-gravity, and for those not very well expert in technology may also think the same. I have tryed this experiment several years ago, so unfortunately I don't have photo to document the results, but I did some drawings and photos recovered from google images to overcome this problem. I try to make it clear, however, as I experienced it

I've build this curious triangular object using wooden sticks for skewers, glued together. On the three vertices sticks are a few inches longer, because their extremities have to be attached to a thin copper wire, which will act as a cathode. On the bottom portion i have glued strips of silver paper that will function instead as anode. The cathode is negative as we know, while the anode positive: it emits electrons, ionizing the air in order to reach the opposite pole, or anode. With high currents and voltages, the flow of ions creates a real "ionic wind" that creates a moving downward thrust capable of lifting the entire structure! It must be noted that, as explained on wikipedia the effect is not completely understood and it seems that the polarity is completely indifferent: if so, could be hidden behind this simple object, the secret of antigravity? To achieve the lifting effect is necessary an high voltage source, around or above the 30 000 volts. However, important is that the distance between the copper wire and the surface of aluminum foil is sufficient to prevent a spark between the two poles! Otherwise you risk to destroy the source of high voltage and the device itself. Just keep in mind that every 3,000 volt discharge extends a millimeter, then a 30,000 volt discharge can reach one centimeter of lenght: in this case for security, just put the copper wire a centimeter and an half of distance from the aluminum foil. But where we find 30kV? I have recovered them opening temporarily the monitor of my computer (a little bit crazy?):

The connection can be easily removed: this will be our positive, with a thin wire must be connected to the foil. The ground connection will be negative, you can get it from where you like, the best place I found is the cable placed around the crt tube. Remember that these tensions are extremely dangerous and lethal, so we do not recommend to do this unless you know exactly what you are doing! Once all is prepared, a wise thing would be to fix the three vertices of Lifter with a thin wire, such as fishing wire, to control the lifter max lift height and keep it stable in air.

ترجمه قسمتی از مطلب
Alpha

این شیء عجیب مثلثی با استفاده از میله های چوبی , سیخ، چسب ساخته شده. در 3 راس چوب به فاصله یک اینچ سیم مسی نازک، که به عنوان کاتد عمل می کنند رد شده. در قسمت پایین نوار چسب کاغذ نقره که به عنوان آند عمل می کند قرار دارد.کاتد منفی است که ما میدانیم، در حالی که آند مثبت: الکترون ها ،به منظور رسیدن به قطب مخالف، هوا را یونیزه میکنند. با جریان بالای ولتاژ، جریان یونها باعث ایجاد یک "باد یونی" میگردد که نتیجه اش نیروی محوری در حال حرکت و رو به پایین است که قادر به بلند کردن کل ساختار! لازم به ذکر است که با توجه به توضیح داده شده در ویکیپدیا این اثر یونیزاسیون و ایجاد نیرو به طور کامل تایید نشده است و به نظر می رسد که قطب ها در این امر بی اثرند

• Like
واکنش ها: ?!؟

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام به تمام دوستان

چگونه میتوان با داشتن مقادیر زاویه حمله و Cn مقدار

Cna=dCn/da

را محاسبه کرد ؟؟

ایا میتوان دیفرانسیلی کامل به قضیه نگاه کرد و d را به دلتا تبدیل کرد ؟؟

پیشاپیش از جواب های شما متشکرم

سحرخیز

عضو جدید
سلام دوستان
می خواستم یکی درباره بازار کار هوافضا توضیح بده با فوق لیسانس ؟
کجاها میشه کار کرد ؟
من شنیدم فقط باید جاهای نظامی کار کرد ؟
ممنون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوستان
می خواستم یکی درباره بازار کار هوافضا توضیح بده با فوق لیسانس ؟
کجاها میشه کار کرد ؟
من شنیدم فقط باید جاهای نظامی کار کرد ؟
ممنون
سلام،
بستگی به گرایش داره. برای بعضی از گرایش ها مثل آیرودینامیک، بازار کار خارجی خوبی هم وجود داره برای بعضی مثل فضایی این بازار کار کمتره.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام به تمام دوستان

Cna=dCn/da

را محاسبه کرد ؟؟

سلام،
این فایل رو ببینید. تمام مشتقات پایداری رو استخراج کرده.

[h=3]Dynamical Equations for Flight Vehicles[/h]

medjoon

عضو جدید
سلام به تمام دوستان

Cna=dCn/da

را محاسبه کرد ؟؟

سلام،
این فایل رو ببینید. تمام مشتقات پایداری رو استخراج کرده.

Dynamical Equations for Flight Vehicles

سلام
تو فایلی که Sparrow عزیز گذاشتن من این مشتق رو ندیدم، این مشتق جز مشتقات فرعی هستش که در تعیین سهم موتور در مشتق Cma یا همون CmTa استفاده میشه و برای موتورهای ملخی کاربرد داره، اگر شما داده های تجربی مشتق Cn برحسب زاویه حمله رو دارید میتونید با دلتا گرفتن جواب رو بدست بیارید. اگه ندارید باید از روابط موجود تئوری برای محاسبه استفاده کنید که دیگه نیازی به تبدیل دیفرانسیل به دلتا نیست.

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام

متشکرم از پاسخ هر دو شما عزیزان که من راهنمایی کردید

cullity

عضو جدید
سلام .
نمی دونم جای درستی دارم می پرسم یا نه ، اما یه سری اطلاعات لازم دارم در مورد نحوه ی کلاس بندی موشک ها ، براساس نسل ها و .. ، اونی که برام مهمه اینه که روند تغییرات ساخت و جنس رادوم (radom) در این نسل ها به چه شکلی هست .

دوستان اگه منبعی سراغ دارند ، ممنون میشم. :gol:

behnam320

عضو جدید
سلام.پروژه من طراحی لینک ماهواره(leo meo geo) با نرم افزار متلب هست با شبیه سازی.لطفا کمکم کنید که ازز کجا شروع کنم

mkm1391

عضو جدید
با سلام به دوستان
یه سوال داشتم کسی از مهندسی هوافضا فراگیر پیام نور اطلاعی داره؟؟
ارزش مدرکش چه جوریه؟؟؟ برای ادامه تحصیل به ارشد قبول می کنن؟؟؟ اصلا با این مدرک استخدام می کنن ارگان های دولتی؟؟؟
من مهندسی برق هستم وبه خاطر علاقه می خوام هوافضا بخونم بعد کنکور ارشد بدم.

Skabirian

عضو جدید
سلام .
نمی دونم جای درستی دارم می پرسم یا نه ، اما یه سری اطلاعات لازم دارم در مورد نحوه ی کلاس بندی موشک ها ، براساس نسل ها و .. ، اونی که برام مهمه اینه که روند تغییرات ساخت و جنس رادوم (radom) در این نسل ها به چه شکلی هست .

دوستان اگه منبعی سراغ دارند ، ممنون میشم. :gol:
سلام

سایت زیر میتونم بگم جامع ترین راهنمای موشکها و ماهواره بر ها است:
امیدوارم مفید باشه:

http://www.astronautix.com/

amin zargaran

عضو جدید
سلام
خسته نباشید

برای بدست آوردن توان مورد نیاز هواپیما مدل با دانستن ارتفاع پروازی، مشخصات ایرفویل، مساحت بال، وزن و... از چه رابطه ای باید استفاده نمود؟
برای انتخاب موتور نیاز به محاسبه توان مورد نیاز داریم

بالا