معرفی دروس مهندسی شیمی | ترمودینامیک 1 و 2

neyoton

عضو جدید
عالیه.من یکی که عاشق ترموم وپایه انجام هر نوع فعالیت ترمویییییییی!!!

neyoton

عضو جدید
ترمو کلا درس سختیه به خصوص ترمو1 که استاد ما یه سوال داده بود تو امتحان 8 نمره!!!!!!!!

بعد اصل کارش این بود که با دما بری خواص بخونی تا حلش کنی ولی دما نداده بود و تو باید حدس و خطا میرفتی!!!!!!!!!!!!!!!

خلاصه این استاده ما خیلی از حدس و خطا خوشش میاد امتحانای ما بیشتر حالت محاسبات پیشرفته داره تا ترمودینامیک!!!!!!

این ترم تو ترمو 2 که من قبلن پاسش کردم انتگرال سیمپسون داده بود که من اصلا نفهمیدم مال کجاش بود

شما همچین چیزی یادتون میاد؟
سلام الی جون.نه اینقدرا هم که فک میکنی سخت نبود!!!!!سوال امتحان ما رو میگی دیگه؟؟؟;)استاد به این ماهی اصلا بهش میاد سخت بگیره؟؟؟؟؟:D

eli1989

عضو جدید
سلام الی جون.نه اینقدرا هم که فک میکنی سخت نبود!!!!!سوال امتحان ما رو میگی دیگه؟؟؟;)استاد به این ماهی اصلا بهش میاد سخت بگیره؟؟؟؟؟:D

خیلی هم خوب میاد :surprised:اصلا به اون نیاد به کی بیاد؟!:eek:

ali chipsi

عضو جدید
ترم 3

ترم 3

سلام دوستان
من این ترم تازه قراره ترمو یک داشته باشم با یه استاد نسبتا سخت گیر
ترم قبل با هاش موازنه داشتم از کلاس 65 نفره فقط 7-8 نفرو پاس کرد .:eek:
محض تعریف از خودم 16.14 شدم :)
حالا برای اینکه ترمو را بتونم خوب پاس کنم باید چیکار کنم؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من این ترم تازه قراره ترمو یک داشته باشم با یه استاد نسبتا سخت گیر
ترم قبل با هاش موازنه داشتم از کلاس 65 نفره فقط 7-8 نفرو پاس کرد .:eek:
محض تعریف از خودم 16.14 شدم :)
حالا برای اینکه ترمو را بتونم خوب پاس کنم باید چیکار کنم؟

شما که موازنه رو خوب درک کردي ( چون ديمي نميشه تو موازنه نمره بالا گرفت ) ، بايد تبحر در حل مسئله داشته باشي و خوب مباحث جديدي که در درس ترموديناميک مطرح ميشه رو خوب درک کني،‌ مثلا الان ميدوني چيزي به اسم سرما نداريم و سرما يعني نبود گرما‌، اين يه مفهومه.
در درس ترموديناميک هم از اين جور مفاهيم بسيار مطرح ميشه.

موفق باشي

ermiya_j

عضو جدید
كل حال ترمو به حدس و خطايي بودنشه مخصوصا فصل 3 كه ديگه اينقدر حدس و خطاييه كه آدم حالش بد مي شه،اما ترمو درس آسونيه مخصوصا ترمو2 كه به نظر من آسون ترين درس تخصصيمونه،من مي خوام از چند روز ديگه ون نس رو دقيق بخوونم ميام اينجا سوالامو مي پرسم اگه گير كردم ،اگه كسي پايه ام باشه مي تونيم با هم پيش بريم...

Amir_Ans

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کمک

کمک

سلام به همه
من 2 سوال دارم که ممنون میشم جوابه منو بدید :gol::gol::redface:

1. در شرایط آزمایشگاه و با استفاده از یک دستگاه DSC چگونه می توان گرمای مورد نیاز برای تبدیل یک گرم گرافیک به الماس را اندازه گیری نمود ؟

2. چگونه می توان در آزمایشگاه گرمای مورد نیاز برای تولید CH4 از کربن و هیدروژن را بدست آورد؟

فقط توضیح کافیه نیازی به عدد و محاسبه نیست فقط توضیح ساده :cry:

sima ra

عضو جدید
سلام
به نظر من انر‍ژي دروني به طور كلي تابع دما و فشاره. حالا اينكه چرا در اوايل كتاب اونو فقط تابع دما گرفته به خاطر ايده ال در نظر گرفتن گاز بوده.
در بيشتر سيستم ها به خصوص وقتي دو فازي باشن دما و فشار مستقل از هم نيستن بنابراين از حجم مولي به جاي فشار استفاده شده.

اسمارت

عضو جدید
سلام من این ترم ترمو1 دارم شیرینه ولی زیادی شیرینه میتونم بپرسم چه کتابی میخونی؟؟؟؟؟؟ممنون نازی هستم

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام بچه ها من عشق ترمو هستم ولی خداییش خیلی مفهومیه

حالا هرکی میتونه بیاد باهم رو این موضوع بحث کنیم خیلی ذهنمو مشغول کرده !
آب دردمای 25 درجه و فشار یک بار (شرایط استاندارد) را می خوایم به بخار آب در شرایط استاندارد ببریم.
یکی مراحل رو کامل بنویسه!

به نظرتون شماتیک زیر درسته ؟(برام مهمه که از فشار 0.032 بار عبور کنه چون آنتالپی تبخیر رو تو این فشار دارم و می خوام تغییر آنتروپی مسیر رو حساب کنم)

آب استاندارد←مایع اشباع (دما 25 و فشار 0.032 بار)←گرما بدیم تا بخار اشباع (دما 25 و فشار 0.032)←تغییر فشار در دمای ثابت (دما 25 و فشار 1 بار)superheat

5000rose

عضو جدید
سلام
من جدول کامل فشار و دمای بحرانی و نمودار Z factor با کیفیت خوب برای پرینت میخام
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به عاشقان ترمو
اگه میدونید در اسرع وقت جوابمو بدین.
ابر سرمایش(abar sarmayesh) چیه؟
دلیل وقوعش چیه؟

facedoostafshin

عضو جدید
سلام من این ترم ترمو1 دارم شیرینه ولی زیادی شیرینه میتونم بپرسم چه کتابی میخونی؟؟؟؟؟؟ممنون نازی هستم

كتاب ون نس قانون اول ترموديناميك بد گفته به نظر من بايد ون وايلن و اسميت با هم باشن تا آدم به يه جايي برسونن

bhabdi

عضو جدید
سلام دوستان. من برای پروژه ارشدم احتیاج به جدول خواص ترمودینامیکی مخلوط آب و اتیلن گلیکول دارم. فکر می کنین همچین جدولی وجود داره؟ می خوام توش خواصی مثل آنتالپی و چگالی و ... باشه... از کجا پیدا کنم؟

hichi_hichizade1

عضو جدید
سوپرهیت[FONT=&quot]:[/FONT]
مواد کلا 3 تا[FONT=&quot] [/FONT]حالت دارند[FONT=&quot]: [/FONT]جامد، مایع و گاز[FONT=&quot].[/FONT]
حالت جامد رو کنار بذار، بیشتر بحث تو[FONT=&quot] [/FONT]ترمودینامیک روی مایع و گاز است. خب حالا بیا راجع به این دو حالت یک کم بحث کنیم[FONT=&quot]. [/FONT]مایع رو به دو صورت میشه به گاز تبدیل کرد. یکی اینکه دما رو ببریم بالا، یکی هم[FONT=&quot] [/FONT]اینکه فشار رو کم کنیم. وقتی ما به یک مایع گرما میدیم دمای اون افزایش پیدا میکنه[FONT=&quot]. [/FONT]وقتی به دمای جوش میرسیم دما ثابت میمونه، و گرما صرف تغییر فاز از مایع به گاز[FONT=&quot] [/FONT]میشه. این حالت رو میگن حالت اشباع. یعنی اگه مایع تو حالت اشباع باشه وقتی بهش[FONT=&quot] [/FONT]گرما میدیم دماش تغییر نمیکنه و فقط به بخار تبدیل میشه. و اگه بخار اشباع داشته[FONT=&quot] [/FONT]باشیم یعنی با سرد کردن این بخار بدون تغییر دما مایع بدست میاد[FONT=&quot].[/FONT]
حالا بذار ببینیم مایع و بخار هر کدوم چند[FONT=&quot] [/FONT]حالت دارند. مایع دو حالت داره: 1- مایع[FONT=&quot] [/FONT]subcooled[FONT=&quot] [/FONT]یعنی مایع زیر اشباع 2-مایع اشباع[FONT=&quot] [/FONT]
یعنی اگه مایع اشباع نباشه ختما[FONT=&quot] [/FONT]subcooled[FONT=&quot] [/FONT]بوده! به همین راحتی! گاز هم دو حالت داره[FONT=&quot] 1- [/FONT]بخار اشباع 2-بخار فوق اشباع یا سوپرهیت[FONT=&quot]. [/FONT]
خب به نطرت هوای اطراف ما تو چه حالتیه؟[FONT=&quot] [/FONT]وقتی هوا رو سرد میکنیم دماش کم میشه پس اشباع نیست. پس فوق اشباعه! ابی که معمولا[FONT=&quot] [/FONT]میخوریم چی؟ خب وقتی گرمش میکنیم دماش میره بالا پس مایع[FONT=&quot] [/FONT]subcooled[FONT=&quot]. [/FONT]آب 100 درجه چی؟ اگه بهش گرما بدیم دماش 100 درجه میمونه و میشه[FONT=&quot] [/FONT]بخار 100 درجه. پس اب 100 درجه مایع اشباعه. حالا اگه همون بخار 100 درجه رو سرد[FONT=&quot] [/FONT]کنیم بدون تغییر دما مایع میشه پس بخار 100 درجه بخار اشباعه
با تشکر از ivi-honari

عالی بود احسنت من یه عمر رو ترمو وقت گذاشتم کل پایه و اساسش رو همین مطالب بناست ;);)

hichi_hichizade1

عضو جدید
سلام به همه
ترمو کلا درس شیرینیه
من با هردوتاش حال کردم:gol:
مخصوصا ترمو 1
اما ترمو 2 با این حدس و خطاهاش منو کشت
ولی ترمو 1 رو مفهومی تر یاد گرفتم آخه استاد ترمو 1 ما دکترای مکانیک بود اما استاد ترمو 2 دکترای شیمی و فقط حل میکرد و پاک میکرد به همین خاطر زیاد مفهومی نشد
در کل از ترمو خوشم میاد
دنیایی برای خودش داره:cap::gol:

هیچ درسی به شیرینی ترمو نیست مخصوصاً اگه با یه دکتری مکانیک بخونیش واقعاً عالیه

من کل پست های این تاپیک و مطالعه کردم مطالبش جالب بود از همگی ممنون

hichi_hichizade1

عضو جدید

به کتاب ون وایلن یه سری بزنید خالی از لطف نیست .

شایان ذکر است دز بخش کتابها و درخواستهای مکانیک همین سایت یه لیست بلند دانلود کتابهای ترمو و انتقال حرارت قرار داده شده می تونین استفاده کنید

RAYSOLM

عضو جدید
جدول ترمو

جدول ترمو

جدول آب اشباع با اکسل شاید بدرد خورد برای استفاده خودم درستش کرده بودم موفق باشید

پیوست ها

• water.rar
    17.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali chipsi

عضو جدید
سلام دوستان. من برای پروژه ارشدم احتیاج به جدول خواص ترمودینامیکی مخلوط آب و اتیلن گلیکول دارم. فکر می کنین همچین جدولی وجود داره؟ می خوام توش خواصی مثل آنتالپی و چگالی و ... باشه... از کجا پیدا کنم؟
سلام فکر می کنم نرم افزار هایسس بتونه کمکت کنه!!!

ali chipsi

عضو جدید
ترمو 2

ترمو 2

سلام بچه ها
چطورید؟؟
وای ترمو 2 با 14 پاس کردم خیلی دلم می خواست بیشتر بشم چون درسش رو خیلی دوست داشتم !!!!!!
ولی لامسب(لا مذهب) درس خیلی خیلی ریاضی زده ای بود به خصوص تا میانترم!!!! باز شکر خدا پاس کردم! :)
:biggrin:

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندسی شیمی یعنی ترمو...
کیه که با ترمو 2 حال نکنه؟؟
مخصوصا فصل نقطه حباب و بابل و محاسبات فلش!!!
یادش بخیر به زور پاس شدم اما عشقم دکتر لشنیه دکتر میبوسمت گر چه کلی در طول ترم و شب های بسیار خواب رو ازم گرفتی.....
ترمو1 با دکتر لشنی : 17.3 شدم
ترمو 2 با دکتر لشنی :11.3 شدم!!!

sahar.chem eng

عضو جدید
منم اونقدر عاشق ترمو ام که گرایش ارشدمو ترمودینامیک و سینتیک انتخاب کردم.
البته اینم بگم که کلی از دسست تمو 1خون دل خوردم!:cry:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من شخصا عاشق ترمودینامیک شدم.............
و مایلم درسمو تا جایی ادامه بدم که بتونم وارد رشته ی ترمودینامیک مولکولی (در مقطع دکترا) بشم چون خیلی جذاب به نظر میاد.
یه سوال فنی؟
چرا میگن ترمو2 از 1 خیلی سخت تره؟

بالا