معرفی دروس مهندسی شیمی | ترمودینامیک 1 و 2

ghaghalili

عضو جدید
من شخصا عاشق ترمودینامیک شدم.............
و مایلم درسمو تا جایی ادامه بدم که بتونم وارد رشته ی ترمودینامیک مولکولی (در مقطع دکترا) بشم چون خیلی جذاب به نظر میاد.
یه سوال فنی؟
چرا میگن ترمو2 از 1 خیلی سخت تره؟
چون ترمو 2 یه درسیه که کاملا ریاضیه
یه جاهایی یادت میره که مهندس شیمی هستی:D
ولی بازم بستگی به کتابی داره که برای این دو درس تدریس بشه
مثلا استاد من برای ترمو 2 کتاب سندلر رو تدریس کرد که انقد مطالبش زیاده که بعضی وقتا یادت میره بحث چی بود;)
ولی با این حال من عاشق ترمو 2 ام:smile:

hasan_dalir

کاربر فعال
سلام دوستان
من تا حالا چند بار به تایپیک شما سر زدم ولی متاسفانه بچه ها بجای علمی کردن تایپیک به شخصی کردن اون علاقه دارن یکی نمره به رخ میکشه... یکی غلط املایی میگیره .. یکی شماره تماس میده واقعا که ......
من خوشحال میشم با شما دوستان در تجزیه و تحلیل مطالب ترمو سهیم باشم
بیایید از تجربه و سواد هم دیگه استفاده کنیم شریف ترمو رو پاس کنی یا دانشگاه غیر انتفاعی به هر حال مرجع ها معلوما و اونی که شریف یا امیر کبیر یا فردوسی مشهد یا سهند تبریز واحد هاشو پاس میکنه با اونی که آزاد خونده فرقی نمیکنه و فقط دردسرش زیاد بوده چون که الا سیستم استخدامی آزمونه یعنی هر کی واقعا زحمت کشیده و سواد داره استخدام میشه نمیگن چونکه شریف خوندی و معدلت15 هستش بیا بدون آزمون استخدام شو پس دانشگاه هاتون رو به رخ همدیگه نکشید
حداقل واسه یکبار هم که شده جنبه علمی داشته باشیم
با احترام

hasan_dalir

کاربر فعال
سلام بچه ها من عشق ترمو هستم ولی خداییش خیلی مفهومیه

حالا هرکی میتونه بیاد باهم رو این موضوع بحث کنیم خیلی ذهنمو مشغول کرده !
آب دردمای 25 درجه و فشار یک بار (شرایط استاندارد) را می خوایم به بخار آب در شرایط استاندارد ببریم.
یکی مراحل رو کامل بنویسه!

به نظرتون شماتیک زیر درسته ؟(برام مهمه که از فشار 0.032 بار عبور کنه چون آنتالپی تبخیر رو تو این فشار دارم و می خوام تغییر آنتروپی مسیر رو حساب کنم)

آب استاندارد←مایع اشباع (دما 25 و فشار 0.032 بار)←گرما بدیم تا بخار اشباع (دما 25 و فشار 0.032)←تغییر فشار در دمای ثابت (دما 25 و فشار 1 بار)superheat
سلام دوست عزیز
من خوب متوجه نشدم
اگه کمی بنده رو راهنمایی کنین مایلم باهاتون در حل این مسئله سهیم باشم چه به جواب برسیم و اصلا شایدم خود مساله اشتباه باشه
به هر حال مساله خوبیه ادامه بدین منم روزی 2 بار سر میزنم تا با هم پیش بریم
با احترام

آخرین ویرایش:

hasan_dalir

کاربر فعال
تحليل منطقي از قانون اول ترموديناميك

در ترموديناميك, كار وحرارت تحت عنوان انرژي در حال گذار از مرزسيستم تعريف مي شود. با اين وصف مفهوم انرژي بايد يك اصل موضوعه و به طور ضمني تعريف شده

بسیار عالی بود ممنون و تشکر

hasan_dalir

کاربر فعال
تا کنون با سه شکل ماده آشنا شده ايد: گاز، مايع و جامد.
ولي اينها تمام حالات ماده نيستند. اشکال ماده به طور کلي عبارتند از : جامد ,مايع ,گاز ,پلاسما و ماده چگال بونز -انيشتين- و حالت تازه کشف شده يعني ماده چگال فرميوني.
.
بسیار عالی بود واقعا توضیح کاملی ارائه کردین دوست عزیز
ممنون

hasan_dalir

کاربر فعال
سلام اره من با ترمو حال میکنم:D
استاد ما مفهومیه و دوس داره ما هم مفهومی یاد بگیریم:)
اولین جزوه ای که اینقدر زیاد شد 200 صفحه ی a 4 :evil:
اما میارزه حالا چند تا سوال دارم کی می تونه جواب بده ؟

ممنون می شم از دوستانی که به من کمک کنن
سوالا از این قراره :
1

10-یک نفر برای افزایش بازده ی یک نیروگاه پیشنهاد می کند که با کمک یک پمپ حرارتی حرارت را از منبع انرژی بگیریم و با افزایش دمای ان توسط پمپ به نیروگاه وارد کنیم نظر شما در مورد این پیشنهاد چیست ؟

نمی دونم شاید این سوالا برای برخی از شما خیلی راحت و یا خیلی سخت یا پیچیده باشه اما من دنبال جواب درستی می گردم
حالا من کمک می خوام
ممنون می شم از کسایی که بتونن بهم کمک کنن.
سلام دوست عزیز این مطالب رو برای سوال آخرت تهیه کردم بازم اگه جواب کاملی برای مابقی سوالات پیدا کنم براتون میفرستم
دلیر

گرمایش و سرمایش زمین‌منبع

پمپ حرارتی وسیله ای که عمل انتقال انرژی از نقطه مبدا (کم دما) به نقطه مقصد که دارای دمای بیشتر می باشد را انجام میدهد.عمل انتقال به کمک انرژی حرارتی زیاد نقطه با دما بالاتر یا انرژی مکانیکی انجام میپذیرد. تفاوت بین پمپ حرارتی و دستگاهای تهویه مطلوب مرسوم، این است که پمپ حرارتی قابلیت انتقال حرارت برای سرمایش و گرمایش را دارد.پمپ حرارتی می تواند مانند سیستم های چیلر یا سیستم های تبخیری تولید سرما کنند که این عمل باچرخه سرمایش (مانند یخچال مقدور میباشد).در مناطق سردسیر استفاده از پمپ حرارتی بیشتر برای گرمایش میباشد. پمپ‌های حرارتی زمین گرما (GSHP)دستگاه‌های مرکزیی هستند که گرما را از عمق زمین استخراج میکنند.و از زمین در زمستان به عنوان منبع تامین گرماو در تابستان دفع گرمااستفاده میکنند. در اصل این روش یکی از روش‌های بهینه گرما و سرما می‌باشد که در صرفه جویی در هزینه‌های گرما و سرما کمک شایان می باشد و در صورت اینکه با سلول های خورشیدی ترکیب شود سیستم زمین‌خورشید به وجود می آید و از مزایای این سیستم بهره‌وری بالاتر می باشد.

گرمایش و سرمایش زمین‌منبع

پمپ حرارتی در مقاله‌های مهندسی انرژی برای جلوگیری از اشتباه با نام نیروگاه‌های زمین گرما از عنوان‌های زیر استفاده میکنند.

• geoexchange انتقال دهنده به زمین
  • earth-coupled همبستر با زمین
  • earth energy انرژی زمین
  • water-source heat pumps پمپ حرارتی با استفاده از مایعات گرم
در زمان نیاز به گرما پمپ حرارتی زمین منبع در واقع از انرژی هسته مرکزی زمین و همچنین انرژی جذب شده پوسته زمین از تابش خورشید استفاده میکند ولی در تابستان از این منابع برای دفع گرما و تولید سرما استفاده میکند.

در ضمن منبع مطالب فوق ویکی‌پدیا میباشد.

hasan_dalir

کاربر فعال
سلام
اولا ببخشین تشکراتم ته کشیده!

دوما فکر کنم ما فقط همون قانونهای اول و دوم رو داشتیم البته یه قانون صفرم هم داشتیم که اینی که شما گفتی نبود.

شایدم من دارم اشتباه میکنم:w19: بقیه دوستان نظری ندارن؟؟
سلام دوست عزیز
قانون صفرم .. اول .. دوم .. وسوم ترمو وجود داره و هست
اگه نیاز میدونید بگید تا براتون توضیح بدم
با احترام

shanim

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من چند تا نمونه سوال ترمودینامیک دارم
چند بار هم آپلود کردم اینجا ولی‌ کسی‌ جوبم رو نداد
اگر مایلید اینجا هم بذارم سوال‌ها رو
هفته دیگه امتحان دارم و نیاز مبرم به جواب ها

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان.......
جزوه ی ترمودینامیک مولکولی رو از کجا میشه گیر آورد؟

jaguar19

عضو جدید
سلام ترمودینامیک 1 یا دو
من ترمودینامیکم خیلی خوب بود چو استادمون خیلی خوب بود جزواتم دست بچه هاست بزارید شاید بتونم کمک کنم

hassanazarrang

عضو جدید
سلام...
از اینکه بحثها رو به سمت بحثهای علمی میبرید ممنونم....
جایی خوندم که انتروپی معیاریست برای نشان دادن میزان پیرشدگی انرژی حین تبدیل انرژی....
مطلب کاملی راجع به این مورد می خواستم....
شما خودتون چی فکر میکنید؟....
با تشکر

hasan_dalir

کاربر فعال
سلام...
از اینکه بحثها رو به سمت بحثهای علمی میبرید ممنونم....
جایی خوندم که انتروپی معیاریست برای نشان دادن میزان پیرشدگی انرژی حین تبدیل انرژی....
مطلب کاملی راجع به این مورد می خواستم....
شما خودتون چی فکر میکنید؟....
با تشکر
سلام دوست من

واژهٔ اِنتروپی یا آنتروپی ( اندرگاشت)، در رشته‌های گوناگون علمی، معانی متفاوت پیدا کرده است که اساسی‌ترین آنها در زیر آورده شده‌اند.

• برای یک فرآیند بسیار کوچک هم‌دمای برگشت‌پذیر داریم:
اگر چه این رابطه برای یک فرایند برگشت پذیر است ولی پس از محاسبه این انتگرال تغییر انتروپی بین 2 نقطه 1 و 2 همین مقدار محاسبه شده است چرا که آنتروپی یک خاصیت ترمودینامیکی است و میزان تغییراتش به نوع فرایند وابسته نیست

• انتروپی بردار زمان است یعنی یک شاخص اساسی زمان است.
  • از دیدگاه انرژی آزاد انتروپی با گرمایی که برای انجام کار در دسترس نیست، ارتباط دارد.
  • انتروپی اندازهٔ بی‌نظمی سامانه (سیستم) یا ماده‌ای است که در حال بررسی است.
  • انتروپی معیاری از اشتباهات تصادفی است که در هنگام انتقال یک سیگنال به وجود می‌آید. بنابراین می‌تواند معیاری از بازده‌ی سیستم ارسال پیام باشد.
  • انتروپی معیاری از تعداد حالت‌های داخلی است که یک سیستم می‌تواند داشته باشد، بدون آنکه برای یک ناظر خارجی که فقط کمیت‌های ماکروسکوپیک (مثلاً جرم، سرعت، بار و...) آن را مشاهده می‌کند، متفاوت به نظر برسد.
مفهوم ترمودینامیکی

انتروپی (S) کمیتی ترمودینامیکی است که اندازه‌ای برای درجهٔ بی‌نظمی در هر سیستم است. هر چه درجهٔ بی‌نظمی بالاتر باشد، آنتروپی بیشتر است. بنابراین برای یک مادهٔ معین در حالت تعادل درونی کامل در هر حالت، داریم:
انتروپی جامد < انتروپی مایع < انتروپی گاز واحد انتروپی در سیستم SI، ژول بر کلوین است. (J/K).
توجه به این نکته ضروری است که انتروپی یک تابع حالت و مستقل از مسیر است.
با فرض صادق بودن قانون سوم ترمودینامیک می‌توان بصورت زیر مقدار مطلقی برای انتروپی جامدات در دماهای بالا بدست آورد:

در صورتی که مادهٔ مورد نظر در دماهای بالا تحت استحاله‌های فازی قرار گرفته و حالت آن تغییر یابد، باید از صورت کلی فرمول انتروپی به شکل زیر استفاده کرد:

که در این فرمول، T[SUB]m[/SUB] دمای ذوب، T[SUB]v[/SUB] دمای جوش،ΔH[SUB]m[/SUB] تغییر آنتالپی در اثر ذوب، ΔH[SUB]v[/SUB] تغییر آنتالپی در اثر جوش و (C[SUB]p[/SUB](l)، C[SUB]p[/SUB](s و (C[SUB]p[/SUB](g به ترتیب ظرفیت گرمایی ماده در حالت جامد، مایع و گاز در فشار ثابت هستند.

arash_441

متخصص انرژی های نو
سلام دوستان منم مثل شما علاقه شدیدی به ترمودینامیک دارم.

لطفاً بیشتر در مورد آنتروپی بحث کنید . فکر میکردم مفهوم آنتروپی فهمیدم اما وقتی پست های شمارو مطالعه کردم متوجه شدم که اشتباه میکردم. بازم مطلب تهیه کنید لطفاً

M.mohamad

عضو جدید
کسی می تونه یه تعریف دقیق از بخار اشباع بگه
و اینکه چرا هنگامی که یک ظرف آب رو در محیط میذاریم دور اون حباب جمع میشه و به دیواره ظرف میچسبه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کسی می تونه یه تعریف دقیق از بخار اشباع بگه
و اینکه چرا هنگامی که یک ظرف آب رو در محیط میذاریم دور اون حباب جمع میشه و به دیواره ظرف میچسبه؟
حالتی از آب ه که با دریافت کردن مقدار کمی گرما به راحتی به بخار تبدیل میشه و همینطور به از دست دادن مقدار کمی گرما به راحتی میتونه به مایع تبدیل شه;)

*جیگر طلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ببخشیدها من واسه اومدن تو جمع شماها هنوز خیلی کوچولو ام ولی خوب دله دیگه دوست دارم یه روزی مثل همه ی شما مهندس شیمی بشم
یه دوستی لطف می کنه بهم بگه ترمودینامیک چه جور درسیه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی ببخشیدها من واسه اومدن تو جمع شماها هنوز خیلی کوچولو ام ولی خوب دله دیگه دوست دارم یه روزی مثل همه ی شما مهندس شیمی بشم

سلام خوش اومدی
ترمودینامیک یه درس شیرینه که توش یه جورایی با کاربرد مهندسی شیمی تو صنعت آشنا میشی و همینطور دلیل تمام اتفاقاییکه دورو برت می افته برات اثبات میشه

*جیگر طلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون دوست عزیز فکر کنم درس واقعا جالب و هیجان انگیز و در عین حال سختی باشه خیلی خوبه که در مورد اتفاقایی که دور و برت می افته یه چیزایی بدونی

NASTOH

عضو جدید

خوش امدی فائزه خانم
ترمو یعنی گرما و دینامیک یعنی کار که کلماتی یونانی هستن . ترمو دینامیک فراتر از صنعت و این حرفاست. ترمو دینامیک بخون تا به خدا برسی. از درسای بسیار مهمی که رابطه تنگاتنگ با عرفان و خدا شناسی داره
البته تصحیح میکنم که این درس از درسای اصلی رشته مهندسی مکانیک و متعلق به این رشته است.
موفق باشید

hex6789

عضو جدید
خیلی ممنون دوست عزیز فکر کنم درس واقعا جالب و هیجان انگیز و در عین حال سختی باشه خیلی خوبه که در مورد اتفاقایی که دور و برت می افته یه چیزایی بدونی

اصولاً شما وارد هر رشته ای که بشید، بعد از گذشت چند سال و با وارد شدن به مباحث خاص و تخصصی اون رشته، دیدگاهتون تا حد زیادی می تونه نسبت به دنیای اطرافتون تغییر کنه :w34:
برای مثال خود من الان بعد از گذشت 5 سال، تا حد زیادی دیدم عوض شده به زندگی! برای مثال همین درس ترمودینامیک به صورت ساده اگه بخوام بگم، یکی از مباحثش رفتار واقعی گازها رو بررسی میکنه و تازه تو دانشگاه می فهمیم چقدر دنیایی که توش زندگی می کنیم تفاوت داره با درسایی که تو دبیرستان راجب زندگی دور و برمون خوندیم :w39: و بعضی وقتا این شکلی میشیم: :surprised:
واقعا دنیای شیرینی داره مهندسی شیمی از نظر من و اگه 100 بار دیگه هم کنکور بدم بازم میام مهندسی شیمی! تازه کلی انتخاب داشتم موقع انتخاب رشته (مثلاً برق فردوسی) ولی بازم شیمی رو اول زدم! :w40:
و هیچ روزی از زندگیم بدون اینکه حداقل یکی از درسام یادم نیاد نمیگذره! از شیر آب و گاز و کولر و بخاری و پنکه بگیر تا خوراکیجات صنعتی و شوینده ها و بنزین و پالایشگاه و کارخونه و .......... ;)

taranom.s

عضو جدید
سلام
دوستان
کسی میتونه کتابی بهم معرفی کنه که
در اون در مورد درایو معادلات حالت از معادلات بنیادی چیزی گفته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

maryamkhll

عضو جدید
سلام دوستان. کسی میدونه جدول های بخار آب بر اساس چه رابطه ای بدست اومدن؟ آخه من الان میخوام اطلاعات جدول های بخار رو برای یک سیال آلی بدست بیارم میخوام ببینم روابط و یا فرمول هایی برای اونها هست یا نه یا حتی کسی کدهای نرم افزار matlab رو براشون داره.
پیشاپیش از کمکتون ممنون میشم.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان. کسی میدونه جدول های بخار آب بر اساس چه رابطه ای بدست اومدن؟ آخه من الان میخوام اطلاعات جدول های بخار رو برای یک سیال آلی بدست بیارم میخوام ببینم روابط و یا فرمول هایی برای اونها هست یا نه یا حتی کسی کدهای نرم افزار matlab رو براشون داره.
پیشاپیش از کمکتون ممنون میشم.
جداول بخار رو از روابطی مثل معادله آنتوان محسبه می کنند.

که می تونید جداول بخار رو از لینک های زیر دانلود کنید :
steam_tables.PDF
property tables booklet cengel

البته از سایت زیر هم می تونید کمک بگیرید که عالیه !!!
http://www.steamtablesonline.com

و البته نرم افزاری هم برای محاسبات جداول بخر هست ::
http://materialbalances.blogfa.com/post-114.aspx

در مورد کدای متلب هم اگر اطلاعاتی پیدا کردم در اختیارتون قرار میدم ...

toteshan8602

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
کسی با معادله حالت (CPA(cubic puls association( آشنایی داره?

seyedmahdi

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
کسی با معادله حالت (CPA(cubic puls association( آشنایی داره?

سلام میتونید با خوندن این مطلب تا حدودی با این معادله حالت آشنا بشید .البته روش اثبات جالبی داره. این فقط مقدمه کار حساب میشه

پیوست ها

• 5water_HC21.pdf
    104.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا