مطالعه گروهی کنکور کارشناسی ارشد معماری 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه خاصی ندارم آخه سیلابسا خیلی زیاده! اصلن نمیتونم با اون برنامه جلو برم!
میتونی فقط زبانو فنو تاریخو باش پیش بری.... بدون برنامه خیلی سخت تره... چون اجباری نداری تا فلان زمان مبحثی و تموم کنی انگیزتم کم میشه...

aytakin69

عضو جدید
سلام بچه ها.....منم یه کاری کردم گفتم بگم شاید به درد بخوره...:D من اومدم کل 16 هفته ای که تا کنور داریمو تو 3تا a3 چسبوندم دیوار جلو میز تحریرم ینعنی 16 تا خونه خالی فعلا که از فردا پر میشه البته با کلیات...یعنی کل هفته چه مباحثی خونده شد چیا مرور شد کلا چند ساعت خوندم تو یه هفته و ..... یعنی من هروز از الان تا پایان راه رو جلو چشم دارم اینجوری بهم یه استرس مثبت میده که بخونم چون وقت کمه مثل چی میگذره....:D

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میتونی فقط زبانو فنو تاریخو باش پیش بری.... بدون برنامه خیلی سخت تره... چون اجباری نداری تا فلان زمان مبحثی و تموم کنی انگیزتم کم میشه...

خوب همینم زیاده دیگه! منظورت فن بدون تاسیسات و تنظیم ؟؟

parinush

عضو جدید
پست موقت:

دوستای گلم کمک:(

پروژه ی پاور از نمونه موردی استادیوم خارجی دارید؟

این درسا نمیذاره برا ارشد خوند:(

ببخشید کسی سیلابس اکادمی داره بزاره فایل ضمیمیه نباشه لینک مستقیمش ممنون میشم

http://www.memarico.com/CMS_UI/content.aspx?id=128

اشن آدرس سایتش و سیلابس 25% اول هم معماری و هم هنرهای ساخت

فرقش با باقی موسسات اینه که کل سیلابسو یکجا نمیدن و بعد از هر آزمون سیلابس آزمون بعدیو میزارن و این خودش میطلبه که که اگر منابعی اضافه بشه بهش اضافه کنن

ممنون زیزم ولی اکادمی بهتره به نظرم..شما بدون سیلابس پیش میری؟؟میتونم منابعی ک میخوای بخونیو بدونم؟

من سال دوممه سال قبل برای معماری خوندم ولی امسال برای هنرهای ساخت تمرکز بیشتری دارم و اینکه از سیلابس آکادمی پیش میرم و میخونم و چون اکثر کتابهارو سال قیل خوندم یه مقدار ذهنم باز تره
برای مطالب جدیدتر و اینکه تمام کتابای گلابچی رو طبق سیلابس دارم میخونم

توی برنامم برای تاریخ هم تابم گذشتم که یه هفته در میون یه دور بزنم که مرور مجدد بشه

venus.

عضو جدید
سلام بچه ها میشه سیلابی مرکز معماریو برای من بفرستین نمی تونم پیداش کنم بی برنامه ام می خونم خیلی گیج شدم :(

servaa

عضو جدید
salam dostane darskhon.......ketabe darker raftare sazeye man az safahate 72 ta 81 ro nadare mishe yeki lotf kone az in safahat ax begire bezare inja khili mamnon misham:love:

mehriman

عضو جدید
بچه ها به نظرتون خوندن فصل 11 استاتیک(خواص سازه ای سطوح،ممان اینرسی و مرکز ثقل و...) لازمه؟ خیلی سخته آخه:redface:

با سلام
دوست عزیز این فصل برای درک مطالب موجود در کتاب مبانی سازه میتونه مفید باشه
از طرفی هم میتونه مستقیما از این مباحث براتون سوال طرح بشه
مخصوصا راجع به مبحث بسیار مهم ممان اینرسی
اگر دوست داشتید میتونم این مباحثو به صورت مفید و خلاصه براتون در قالب درس و تست در این انجمن مطرح کنم

zeytoun313

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستااان
من از دکتر متدین سه تا جزوه دانلود کردم
یکی معماری اسلامی 1 که تایپ شده است
یکی معماری اسلامی 2
که هم آکادمی یه نسخه ازش رو گذاشته بود
هم توی همین گروه یک نسخه با کیفیتش رو دانلود کردم...

آیا جزوات دکتر متدین که تاکید میشه بر خوندنش همین هاست؟!
معماری اسلامی 2 تایپ شده اش نیست؟!

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها جونم.خوهفین؟چطو مطورین؟:gol::gol:درس می خونین؟.......بچه ها امروز روز اول دانشگام بود.ای بد نبود(الان فرض کردم که شما پرسیدین چطوری بود!:))از استاد طرحم پرسیدم اولویت اول برا طراحی یه بیمارستان چیه؟گفتن تو طراحی بیمارستان همه چی تو اولویته!........................بعد......شروع کرد به توضیح دادن این که پرستار مهمه دکتر مهمه بیمار مهمه!!!...هیچی دیگه ...منو با حالت پوکرفیس تصور کنین اون موقع!:biggrin:................اینایی که گفتن شاید درست باشه ولی فکر نکنم بشه طراح سوال کنکور ارشد و باهاش راضی کرد:w39:....والا.....حالا نظر شما چیه؟البته فک کنین فقط یه مورده جوابش(میدونم آسونه براتون;).ولی متاسفانه من بی اطلام)...........مرسی

zeytoun313

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها جونم.خوهفین؟چطو مطورین؟:gol::gol:درس می خونین؟.......بچه ها امروز روز اول دانشگام بود.ای بد نبود(الان فرض کردم که شما پرسیدین چطوری بود!:))از استاد طرحم پرسیدم اولویت اول برا طراحی یه بیمارستان چیه؟گفتن تو طراحی بیمارستان همه چی تو اولویته!........................بعد......شروع کرد به توضیح دادن این که پرستار مهمه دکتر مهمه بیمار مهمه!!!...هیچی دیگه ...منو با حالت پوکرفیس تصور کنین اون موقع!:biggrin:................اینایی که گفتن شاید درست باشه ولی فکر نکنم بشه طراح سوال کنکور ارشد و باهاش راضی کرد:w39:....والا.....حالا نظر شما چیه؟البته فک کنین فقط یه مورده جوابش(میدونم آسونه براتون;).ولی متاسفانه من بی اطلام)...........مرسی

گزینه نداره این سوال؟!
باید گزینه میدادی به استادت:smile:

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون نورو میگی که 53 صفحس؟؟؟
خیلی بیکیفیتو بد دست خطه....:( چجوری میخونیش بدرد نمیخوره....
n,دو تا هست اینی که من میگم با ماژیک زرد روش کشیدن کیفیتشم بد نبود....اگه گیر نیاوردی به نظرم ایزدی باشگاه رو بخون جزوه خوبیه من پارسال اونو خوندم

بچه ها کسی کتاب درک عمومی معماری منظر عصر کنکاش و گرفته؟....چجوریاس منبع خوبیه برا منظر؟
من جزوه آکادمی رو از همین باشگاه دانلود کردم.جزوه منصوری و اعتضادی هم اخیرا گرفتم ولی پولمو حروم کردم فقط چون عصر کنکاش کتاب کاملی و حداقل باید 5 بار مرور شه تا خوب مسلط شی به جای اینکه چند تا کتاب رو بخونین و به مرورشون هم نرسین به نظرم همونو بخون من که عصر کنکاش رو میخونم

کتاب معاصر کامل نیا به نظر چیز زیادی نداره ولی فکر کنم طبقه بندیش خوبه . نظر شماچیه؟؟
http://www.elmememar.ir/?page=minor/moaser
خوبه منم بهد از اینکه قبادیان و بانی مسعود رو خوندم میخوام اینو بخونم هم یه مرور میشه هم اگه نکته اضافی داشته باشه میخونم.جزوه خعلی خوبیه

دوستان یه چیز دیگه بگم به اونای که منابع زیاد رو انتخاب کردین ، یکی از بچه هایی که اونجا بود گفت 40 تا کتاب خوندم پارسال سرجلسه همه چیز اشنا بود واسم ولی یادم نمی اومد که گزینه انتخاب کنم، محدود کنید منابع تون رو.
انشالله رتبه های تک رقمی بیاریم;)
دور چرا میری آقا جان خود من پارسال همه کتابای گلاب رو خوندم همه جزوه هارو.یه ماه آخر به مرور خیلیاشون نرسیدم و به شدت از لحاظ روانی تضعیف شدم سر جلسم همه سوالا چون برام آشنا بود فک میکردم بلدم و میزدم غافل از اینکه کلا اشتبا هستند:razz:

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها دلم برای همه اتون تنگ شده بود ...
خوبید؟در چه حالید؟ منم بالاخره از اون حالت فسیلی دراومدم و چند روز دارم درس می خونم و این شروع دوباره رو هم بازم مدیون دوستان باشگاه هستم.
بچه ها برا عناصر و تاسیسات چی می خونید؟ کتابای قیابکلو اکوستیک و تنظیم شرایظشو فقط می خوام بخونم بقیه هم مهمه ؟
برای عناصر سینا شریفی میخونم

سلام
من بلاخره دارم روی دور میفتم دیگه به لطف بچه ها زیاد وسواس نشون نمیدم
یه سوال...
برای منظر تمام نمونه هایی که ذکر میشه باید بلد باشیم مثلا باید بدونیم باغ دولت اباد یزد از نوع باغ بیرونیه یا باغ ارم شیراز دارای حیاط خلوت؟؟؟؟
بله باید بخونین

به نظر من برای تنظیم-نور و صوت باید جزوه خوند.
اون کتابهای قیابکلو هم می تونی تو کتاب فروشی یه نگاه بندازی.
من برای نور و صوت جزوه ی ایزدی که تو باشگاه هست و برای تنظیم شرایط می خوام جزوه ی بهزادی که اونم تو باشگاه هست بخونم.
درس های نور و صوت و تنظیم و نمی شه از رو کتاب خوند به نظر من.به جز کتبهای کسمایی و قبادیان که روون و قابل فهمه.
فقط تاسیسات مکانیکی از رو کتاب خوندن قابل فهمه.
دوستان کسی جزوه ی تنظیم ایزدی نداره؟
مثل اینکه جزوه ش قابل فروش نیست و حتما باید کلاسش بری.
کسی اینجا کلاس ملاس نمی ره؟:weirdsmiley:
من جزوشو از مرکز خریدم پشیمون شدم همون کتاب قیابکلوه

من منظرو از ابان شروع میکنم.الان تمرکزم تو زبان و فن و تاریخه...پس خبرشوبهم بده;)

بچه ها برنامه ریزی مطالعاتی رو (بخصوص تاریخ و فن) با سیلابس ایوانخانه بهتره جلو برم یا مرکز معماری؟
کار خوبی میکنین منظر رو از آبان ولی باید چند دور بزنی چون خیلی گیج کنندس

سلام دوست عزیز
من هردو رو پیشنهاد میکنم
چه مقالات و مباحث انگلیسی و چه مباحث فارسی
شما اگر به درک مطلب ها توجه کنید در گرایش فناوری که بیشتر از کتابهای و مقالات ترجمه شده ی گلابچی میدن
که حتی در یکی از پسج ها به شخصه متوجه مبحث تنفس گنبده ها در کتاب سازه در معماری شدم و چون این مبحث رو به صورت فارسی خونده بودم حضمش برام راحت بود
به همین خاطر به دوستان مخصوصا گرایشهای هنرهای ساخت سفارش میکنم متن کتابهای گلابچی به ویژه ترجمه شده ها رو حتی به صورت روزنامه وار هم شده بخونن
اصلا برای درک مطلب زبان به دانسته های قبلیتون راجع به اون مطلب تکیه نکنین من اینی که میگین روی متون گلابچی تکیه کنین مخالفم البته کسایی که زبانشون خوبه شاید به دردشون بخوره ولی درک مطلب کنکور راهکارهایی داره که فقط با تمرین زیاد حاصل میشه در ضمتن قرار نیست که مطلب رو ترجمه کنین باید اصولشو یاد گرفت من کسی رو میشناسم که زبان 65 درصد زده بود در حالی که تو دانشگاه با هم بودیم و زبانش از من هم ضعیفتر بود ازش که پرسیدم گفت درک مطلب سالای گذشته معماری و هنرهای ساخت و ایوانخانه رو زده

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها به نظرتون خوندن فصل 11 استاتیک(خواص سازه ای سطوح،ممان اینرسی و مرکز ثقل و...) لازمه؟ خیلی سخته آخه:redface:
نه فقط گشتاور و نمودارهای خمشی برشی به همراه پایداری نامعینی تیر و خرپا.......

بچه ها کمک...
من سازه در معماری رو تا فصل هفتم و درک رفتار سازه فصل 1-2-3-10-11-12-17 رو خوندم
بنظرتون شرو کنم همینارو دوره کنم یا بقیه شو بخونم؟؟؟:confused:
میترسم ب مرور نرسم... چون دور اولم خوب نخوندم...
مرور کن عزیزمن.مرور کن برادر من چرا رو اعصاب من راه میرین آخه:mad:

دوستان عزیز من برنامه ام این طوره که تا 23 یا نهایتا25 مهر کل منابع کنکورم یه دور خونده شه
باور نمیکنید حس خوبی دارم یه دور روزنامه وار خوندم چون میتونیم تخمین بزنم از ابان به بعد چند ساعت چه درسی وقت میگیره
دور اول وسواس نباشن؛ هرچقدرم که الان چز رو حفظ کنید تا موقع کنکور فراموش میشه و درضمن الان سرعتتون رو میگیره
جلو برید
موفق باشید
آورین یعنی کلا رو خوندین؟؟؟؟؟؟نمیخوام نا امیدت کنم ولی اگه روزنامه وار خوندی و سال اولته که امتحان میدی اینجوری حساب کن که از الان داری شروع میکنی

:redface::gol: اوهوم با دوره چند باره مطالب همه چی برامون جا میفته...
بالاخره بعد این همه مدت تونستم یه روز 10 ساعت بخونم... :w42::w33::w31::w42::w42::w42::w42:
خوشبحااااااااااااااااااالت.بوس:w17:

night_k

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای یادش بخیر دانشگاه!!!
تو طراحی بیمارستان اولویت اول و اصلی سیرکولاسیون هستش.

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها تو برنامتون همیشه چند روز برای اتفاقات غیر منتظره بزارین مثلا این نشه که از شنبه تا شنبه بعد برنامه بچینین.از شنبه مثلا تا ظهر پنجشنبه برنامه بریزین یا حتی تا چهار شنبه تا برای اونایی که نرسیدن بخونین تو اون روزای فرجه بخونین
و اینکه من روزی 6-7 ساعت میخوندم مامانم بستری شد بیمارستان بخاطر قلبش....تا یه هفته بستریه بعدشم که میاریمش خونه عیادت کننده میاد خیلی......من نمیدونم چیکار کنم یکی راهنماییم کنه......برای سلامتی مامانم و همه مریضام دعا کنین

arch.fr

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز این فصل برای درک مطالب موجود در کتاب مبانی سازه میتونه مفید باشه
از طرفی هم میتونه مستقیما از این مباحث براتون سوال طرح بشه
مخصوصا راجع به مبحث بسیار مهم ممان اینرسی
اگر دوست داشتید میتونم این مباحثو به صورت مفید و خلاصه براتون در قالب درس و تست در این انجمن مطرح کنم
اگه لطف کنید ممنون میشم

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
سلام دوستااان
من از دکتر متدین سه تا جزوه دانلود کردم
یکی معماری اسلامی 1 که تایپ شده است
یکی معماری اسلامی 2
که هم آکادمی یه نسخه ازش رو گذاشته بود
هم توی همین گروه یک نسخه با کیفیتش رو دانلود کردم...

آیا جزوات دکتر متدین که تاکید میشه بر خوندنش همین هاست؟!
معماری اسلامی 2 تایپ شده اش نیست؟!

عزیزم دو تا جزوه بیشتر نباید بخونی متدین دو تا کلاس بیشتر نداره که :D
دو تا معماری اسلامی 2 مربوط به درس یک ترمه (یک واحد درسی) ولی در دو نیمسال مختلف درس داده، در واقع جزوه ی دو نفره، مطالبشون در جزئیات فرق می کنه، اون که مال آکادمیه جزوش جدید تر بود
جزوه متدین 2 تایپ شده آکادمی تخصصی معماری : #1146

برای عناصر سینا شریفی میخونم

بله باید بخونین

من جزوشو از مرکز خریدم پشیمون شدم همون کتاب قیابکلوه

کار خوبی میکنین منظر رو از آبان ولی باید چند دور بزنی چون خیلی گیج کنندس

اصلا برای درک مطلب زبان به دانسته های قبلیتون راجع به اون مطلب تکیه نکنین من اینی که میگین روی متون گلابچی تکیه کنین مخالفم البته کسایی که زبانشون خوبه شاید به دردشون بخوره ولی درک مطلب کنکور راهکارهایی داره که فقط با تمرین زیاد حاصل میشه در ضمتن قرار نیست که مطلب رو ترجمه کنین باید اصولشو یاد گرفت من کسی رو میشناسم که زبان 65 درصد زده بود در حالی که تو دانشگاه با هم بودیم و زبانش از من هم ضعیفتر بود ازش که پرسیدم گفت درک مطلب سالای گذشته معماری و هنرهای ساخت و ایوانخانه رو زده

من کاملا با صحبت شما مبنی بر تکرار و روش گزینی برای درک مطلب موافقم
اما
رتبه 14 انرژی پارسال 45 تا مقاله خونده و زبان 88 زده
البته زبانش هم مطلوب بوده از لحاظ سواد
روشهای متفاوتی وجود داره اکثر سوالات درک به صورت مستقیم توی متن پیدا میشه اما با این تفاوت که طراح سوال میدونه که شما
در جریان این مسیله هستی و مخصوصا سوالات رو به شکلی مطرح میکنه که دچار اشتباه بشی و اینجاست که شما باید مقداری
سواد و درک اون مطلب رو حس کرده باشی .
از این باب مثالی نقل میکنم که اگر مطالعاتی از قبل در باب سازه های کششی کرده باشین اگر در این وادی سوالی یا مطلبی ارایه بشه مسلما شما بدون
نیاز به ترجمه قادر به درک مطلب خواهی بود و این هم یکی از روشهاست که البته مخاطب های خاص خودش رو میطلبه .

بچه ها تو برنامتون همیشه چند روز برای اتفاقات غیر منتظره بزارین مثلا این نشه که از شنبه تا شنبه بعد برنامه بچینین.از شنبه مثلا تا ظهر پنجشنبه برنامه بریزین یا حتی تا چهار شنبه تا برای اونایی که نرسیدن بخونین تو اون روزای فرجه بخونین
و اینکه من روزی 6-7 ساعت میخوندم مامانم بستری شد بیمارستان بخاطر قلبش....تا یه هفته بستریه بعدشم که میاریمش خونه عیادت کننده میاد خیلی......من نمیدونم چیکار کنم یکی راهنماییم کنه......برای سلامتی مامانم و همه مریضام دعا کنین

آرزوی کامیابی و شفای عاجل رو از درگاه خدا برای مادرتون مسئلت میکنم

دوستان من

7
14
30
این اعداد رو به روز برای دوره ی مطالبتون اختیار کنید

صرف خوندن مطالب و منابع به هیچکس وفا نکرده

بخونید و مسلط بشید این رمز موفقیت افراد هست

و در ادامه .............

مصاحبه با امیر علی طوسی رتبه 13 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 921- از چه زمانی شروع به درس خواندن کردید؟
از مرداد ماه با کلاس های آمادگی برای کنکور شروع کردم که تا اواسط مهر طول کشید ولی به صورت جدی از آبان ماه شروع کردم.
2- از اول آبان ماه وقت شمابرای درس خواندن کاملا آزاد بود ؟
خیر. در دانشگاه سوره 14 واحد درس داشتم که از بین این واحدها پایان نامه را تمدید کردم برای بعد ازکنکور و 8 واحد باقی مانده 3 روز در هفته را به خود اختصاص می داد.
3- میزان امتیازی که از 20 به درس خواندن خود در ماه های تابستان، پاییز و 2 ماه آخر می دهی به ترتیب چند است؟
تابستان12، پاییز16 و 2 ماه آخر 20
4-مهمترین عامل موفقیت خود را در چه میدانید؟
برنامه داشتن و مطالعه در کتابخانه، یعنی مداوم خواندن برای مدت 4 ماه مانده به کنکور و قبل از آن شرکت در کلاس ها و آزمون ها ولی بیشتر از همه جمع بندی نهایی باعث شد که از همه این ها نتیجه بگیرم.
5- بیشترین تاثیر شرکت در آزمون ها را در چی دیدید؟
اول اینکه قوت و ضعفم را در هر درس فهمیدم و بعد این که با توجه به سوالات آزمون فهمیدم باید هر درس را چطور بخوانم و اینکه کدام فصل ها اهمیت بیشتری داشت تا بتوانم تست ها را بزنم و خود پاسخ نامه آزمون ها یک منبع مطالعاتی هستند.
6- توصیه شما برای کسانی که از مهر ماه تصمیم به خواندن دارد، چیست؟
اول این که در بعضی از درس ها با توجه به زمان کم باقی مانده به جای استفاده و خواندن منابع حجیم از جزوه و یا خلاصه کتاب ها استفاده کنند.( البته در بعضی درس ها!!!)
اگر در کلاس های آمادگی کنکور شرکت می کنند به هیچ عنوان از سر فصل ها و روند کلاس عقب نمانند چون فرصت برای جبران را ندارند.
در آخر خواندن منابع یا سر فصل های با اولویت بیشتر و تسلط روی آن ها به جای تسلط نسبی روی کلیه منابع را توصیه
می کنم.

مصاحبه با ساجد خیرالهی رتبه 2 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 921- نحوه برنامه ریزی در پنج ماه آخر چگونه باید باشد؟در این مدت که شروع آن تقریبا از اواخر شهریور است باید منابع را با دقت بیشتری خواند. حتما باید خلاصه یا حاشیه هایی نوشته یا زیر جملات مهم کتاب‌ها خط کشیده شود. در این مدت مرور مجدد و یاد آوری مطالب مطالعه شده باید از زمانبندی ویژه‌ای پیروی کند. همچنین در این بازه‌ی زمانی باید بیشتر وقت داوطلب صرف مطالعه‌ی منابع با اهمیت زیاد شود و به منابع کم اهمیت تر فقط در صورتی پرداخته شود که تسلط نسبی بر منابع درجه‌ی اول به دست آمده باشد.نظر شخصی من بر این است که حدی از تنوع و انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی روزانه رعایت شود. برای مثال اختصاص زمان ویژه‌ای به مجموعه‌های تاریخ و دروس فنی در برنامه هر روز ضروری است.۲- نحوه برنامه‌ریزی در یک ماه آخر چگونه باید باشد؟یک ماه آخر مرحله ایست که اغلب افراد باید از آغاز مطالعه‌ی منابع جدید پرهیز نموده و وقت خود را صرف پیدا کردن نقاط ضعف خود و برطرف کردن آن‌ها و همچنین مطالعه‌ی قسمت های مغفول مانده‌ی منابع مطالعه شده کنند.۳- آیا آزمون‌های آزمایشی مفید است؟آزمون آزمایشی برای کسانی که بخواهند از وضعیت خود در مقایسه با دیگران آگاهی یابند؛ میزان پیشرفت خود را بسنجند؛ بر مدیریت زمان آزمون احاطه پیدا کنند و یا به برنامه ریزی کلی مطالعه‌ی خود نظم ببخشند مفید خواهدبود.۴- چه درس‌هایی مهم‌تر است؟به نظر من اولویت از جهت میزان زمان اختصاص یافته برای مطالعه، با دروس زبان عمومی، ایستایی و سیستم‌های ساختمانی و تاریخ(معاصر- جهان- ایران) خواهد بود.۵- آیا شرکت در کلاس مفید است؟شرکت در کلاس‌های ایستایی و سیستم‌های ساختمانی و درک عمومی معماری برای اغلب افراد ضروری است (مگر این که فرد تسلط کافی بر این دروس داشته باشد که معمولا این‌گونه نیست). در مورد سایر دروس نیز کلاس را برای کسانی که در فهم و تحلیل مطالب منابع اصلی دچار مشکل می‌شوند توصیه می‌کنم. علاوه بر این شرکت در سمینارهاییک روزه که به جمع بندی مبحثی خاص مانند مصالح یا پرسپکتیو اختصاص دارند نیز مفید خواهد بود.

مصاحبه با پریسا فولادی رتبه 4 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 921- نحوه برنامه ریزی در پنج ماه آخر باید چگونه باشد؟از مهر ماه شروع به خواندن کردم. 3 ماه اول ( تا هفته اول دی ماه) را به کتب منبع اختصاص دادم. در زبان چون پایه نسبتا خوبی داشتم فقط روی حفظ لغات وقت گذاشتم که آن هم هر شب یک ساعت می خواندم. کتب منبع را از درس تاریخ که مورد علاقه ام بود شروع کردم چون هم به لحاظ ذهنی آمادگی خواندن را برایم فراهم می کرد و هم با روحیه بهتری می توانستم ادامه دهم. مابین کتاب تاریخ، سایر کتب منبع( فنی و منظر) را مطالعه می کردم تا تنوعی ایجاد شود و بازدهی هم بالا رود. از تمامی کتب خلاصه برداری جامعی انجام دادم. پس از اتمام خواندن منابع در هفته اول دی ماه به مرور دوره ای ( طبق برنامه ای که در سوال بعد پاسخ خواهم داد) پرداختم و بعد از یک دوره کامل از تمام دروس شروع به تست زدن کنکورهای سال های گذشته البته در شرایط مشابه کنکور ( صبح ساعت 8 و در زمان 2 الی 2:30 ساعت) کردم و در ساعات باقی مانده نیز به دوره های بعدی ادام دادم.۲- نحوه برنامه‌ریزی در یک ماه آخر چگونه باید باشد؟همان طور که گفتم ماه آخر را به تست زنی و دوره خلاصه دروس اختصاص دادم.برای دوره طوری برنامه ریزی کردم که دوره بخشی از درس را در هر هفته داشته باشم یعنی مثلا اگر 6 هفته باقی مانده تا کنکور یک هفته برای ضمانت کارم کنار گذاشتم و کلیه خلاصه هایم درباره تاریخ معاصر را به 5 بخش تقسیم کردم و در هر هفته یک بخش را مطالعه کردم. بدین صورت تمام قسمت های باقی مانده به صورت موازی پیش می روند. در غیر این صورت با اتمام دوره یک درس در روزهای اولیه تا رسیدن به زمان کنکور دوباره فراموش می شد. به یک بار دوره اکتفا نکردم؛ دروس فنی را 2بار و برخی دروس تاریخ را مثلا تاریخ اسلامی را 3 بار دوره کردم و این تعدد زیاد به جهت جزئیات زیاد آن بود مثلا تاریخ اسلامی عکس های زیادی داشت که باید حفظ می شدند و در بار اول انجام آن غیر ممکن بود پس روندی از جز به کل را در هر دوره در پیش گرفتم ( مثلا بار اول عکس هایی که ارجح ترند، بار دوم آنهایی که در درجه دوم اهمیت قرار دارند
و ...). ضمنا دوره های دوم و سوم بسیار کمتر از دوره اول زمان می گیرند و راحت تر به پایان می رسند.
در پاسخ گویی به کنکورها، خود را هم از نظر کنترل زمان سنجیدم و هم این که هر درس را چگونه باید دوره کرد و چه بخش هایی مهم تر است و یا در چه بخش هایی ضعف دارم، که مثلا یکی از این ضعف ها درک معماری بود که باعث شد در کلاس سایه و پرسپکتیو شرکت کنم و بسیار مثمر ثمر واقع شد. مورد دیگر نخواندن کتاب هایی مثل نانو، فناوری نوین ساختمانی و ... که باعث شد جزوات دکتر طباطبائی را دز این زمینه ها مطالعه کنم.
۳- آیا آزمون‌های آزمایشی مفید است؟قطعا هر چیزی که دانشجو را در شرایط کنکور و ارزیابی خود قرار دهد، می تواند مفید باشد.
آزمون ها هم ار نظر کنترل زمان می توانند مفید باشند، آزمودن اطلاعات خوانده شده که به دانشجو نکات مهمی که مورد غفلت قرار گرفته را گوشزد کند، یا دانشحو ضعف خود را در یک زمینه بفهمد و روی آن وقت بیشتری بگذارد با حتی روش مطالعه خود را عوض کند. همین طور برای دانشحویانی که در زبان ضغف دارند و هر چه با لغات و passage های بیشتری مواجه شوند مفیدتر خواهد بود. افرادی هم که در برنامه ریزی مشکل دارند می توانند با برنامه بودجه بندی آزمون ها پیش بروند.
۴- چه درس‌هایی مهم‌تر است؟هر درسی اهمیت خاص خود را دارد و واقغا نمی توان کفت که در آزمون ارشد درسی مهم نیست. درسی که ضریب 2 دارد از درسی که ضریب 3 دارد کم تر اهمیت دارد، همان طور که زبان با ضریب 2 به بسیاری لطمه می زند. درک با ضریب 3 بسیار اهمیت دارد اما تا حدی قابل برنامه ریزی است و نمی توان روی آن ضمانت کرد مثلا درک را آنقدر بالا می زنم که دروس دیگر را لازم نباشد اهمیت بدهم. اما در مقابل فن ضریب 3 دارد اما کاملا قابل برنامه ریزی است از این جهت که اگر درست کار شود می توان نتیجه درست از آن دربافت کرد اما باز هم به این معنا نیست که وقت بسیار زیادی را از سایر منابع بزنیم و روی فنی کار کنیم چون با شناخت درست از منابع اصلی فنی می توانیم در وقتی که روی آن می گذاریم صرفه جویی کنیم و در عین حال نتیجه مناسبی هم از آن بگیریم کما این که اکثر دانشجوبان حتی با پایه ضغیف هم با حضور در کلاس ها و خواندن جزوات خوب می توانند خود را به میانگین لازم برسانند. اما زبان عکس این حالت است چون زبان درسی است که در 4 ماه نمی توان تمام ضعف های خود را جبران کرد و بخشی از آن به پایه بر می گردد اما با شناخت ضعف ها و تمرین در آن زمینه ها مثل لغات یا درک مطلب می توان درصد را به حدی رساندکه دانشجو را از محدوده خطر خارج ساخت. پس به دلیل ضعف اکثر دانشجویان این درس زبان با ضریب 2 میتواند بیشتر از ضریب کم خود اثر گذار باشد.
در مجموع آن چه حائز اهمیت است، اهمیت کافی به هر کدام از دروس داده شود و به تعادلی بین آن ها رسید.
۵- آیا شرکت در کلاس مفید است؟کلاس رفتن به این معنا که صرفا در کلاسی حضور یابیم مهم نیست بلکه استفاده ای که از آن می کنیم مهم است چون دانشجو باید به این نکته توجه کند که علاوه بر زمانی که در کلاس صرف می کند زمانی را در رفت و آمد می گذراند پس باید برای کلاس رفتن حتما هدفی را دنبال کند و آن نیز بهره کامل بردن است. یکی از این هدف ها رفع ضعف در یک درس است. اگر شخصی واقعا احساس می کند که درسی را نمی تواند بدون کمک بیاموزد حتی باید در جهت رفع آن اقدام کند و نکته دیگر این که به صرفا خود کلاس بسنده نکند و حتما زمانی را برای دوره مطالب کلاس اختصاص دهد.

مصاحبه با مهسا جلالی رتبه 1 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 92 1- از چه زمانی شروع به درس خواندن کردید؟
از اول مهر شروع به درس خواندن کردم اما از قبل مطالعه های آزاد در دروس تاریخ و منظر داشتم؛ یعنی با خیلی از درس ها آشنایی داشتم.
2- نحوه برخورد شما با منابع مختلف به چه صورت بود؟در درس زبان باید به صورت پیوسته درس خواند یعنی هر روز قسمتی از زمان را به درس زبان اختصاص داد. اما در درس ایستایی با توجه به این که کلاس می آمدم دیگر یازی به خواندن منابع نداشتم و در عفته یک بار آن را دوره می کردم و بیشتر بار را به دوش کلاس گذاشته بودم. در دروس دیگر پیشنهاد من خواندن کتاب به کتاب است تا انسجام ذهنی مطالب حفظ شود، گاهی نیز برای جلوگیری خستگی از خواندن یک کتاب می توان 2 کتاب را همزمان مطالعه کرد.3- تاثیر آزمون در روند درس خواندن و سود آن برای کنکور شما چه بود؟آزمون ها با توجه به سرفصل های هر کدام باعث می شد که منابع را از یاد نبرم و سر موقع هر کدام را مطالعه کنم. شبیه سازی موقعیت کنکور چه از نظر زمان بندی و چه از نظر ترتیب جواب دادن به سوالات را توانستم در آزمون ها به شیوه های مختلف امتحان کنم تا به حالت دلخواه برسم.4- پیشنهاد شما به کسانی که از مهر شروع به درس خواندن می کنند چیست؟
اول به خدا توکل کنند بعد نا امید نشوند. ثبت نام در یک آزمون بسیار می تواند به مطالعه برنامه ریزی شده کمک کند و به شما اطمینان می دهد که سرفصل ها و منابع تا زمان کنکور تمام می شود. هر روز مطالعه زبان را در برنامه خود داشته باشند و آخرین توصیه من این است که از سرگردانی در منابع بسیار خودداری کنند و منابع توصیه شده را به دفعات بیشتری بخوانند.

zeytoun313

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم دو تا جزوه بیشتر نباید بخونی متدین دو تا کلاس بیشتر نداره که :D
دو تا معماری اسلامی 2 مربوط به درس یک ترمه (یک واحد درسی) ولی در دو نیمسال مختلف درس داده، در واقع جزوه ی دو نفره، مطالبشون در جزئیات فرق می کنه، اون که مال آکادمیه جزوش جدید تر بود
جزوه متدین 2 تایپ شده آکادمی تخصصی معماری : #1146

سلام
ممنون عزیز بابت لینک جزوه!
می دونستم دوتاش یکیه می خواستم بدونم کدوم بهتره که شما پاسخش رو دادی;)
جزوه تایپ شده اش رو شما خوندید ؟!کامله؟!
بهتر از دست نویس هاست؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا