مطالعه گروهی دکتری 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ailinta

عضو جدید
سلام اینجور که گفتید شما دعوت به مصاحبه شدید، می‌شه اگه امکانش هست لیست منابع (یا جزواتی) رو که خونده بودید با ما به اشتراک بگذارید. پیشاپیش ممنونم :)
در مورد منابع سراسری اطلاع خاصی ندارم. چون اصلا به سراسری فکر نمی کنم.من کارشناسی و ارشد رو آزاد بودم. ولی در مورد کنکور آزاد فقط تاریخ بخونید. فرقی نداره چه منبعی. تاریخ معاصر ایران. تاریخ معاصر غرب. مبانی نظری رو باید فول باشین. و زبان. یعنی سوال دیگه نبود فقط تاریخ و زبان بود.

chobina

عضو جدید
در مورد منابع سراسری اطلاع خاصی ندارم. چون اصلا به سراسری فکر نمی کنم.من کارشناسی و ارشد رو آزاد بودم. ولی در مورد کنکور آزاد فقط تاریخ بخونید. فرقی نداره چه منبعی. تاریخ معاصر ایران. تاریخ معاصر غرب. مبانی نظری رو باید فول باشین. و زبان. یعنی سوال دیگه نبود فقط تاریخ و زبان بود.
سلام دوست عزیز، مرسی از راهنمایی هاتون...
میتونم ازتون خواهش کنم تجربیات خودتون واسمون بگین... واقعا مرسی:w27::w27::w27:

آخرین ویرایش:

chobina

عضو جدید
من امسال مصاحبه های سراسری رفتم. تدریس هنوز امتیاز داشت. منبع موثقی برای اینکه امتیاز تدریس رو حذف کردن دارید؟ شاید برنامه برای سالهای دیگه باشه؟

سلام دوست عزیز،
میتونم ازتون خواهش کنم تجربیات خودتون واسمون بگین... واقعا مرسی:w27::w27::w27:

nour86

عضو جدید
take oof عزیز میشه لطفا بگی کدوم جزوات از کدوم اساتید ؟؟ ممنونم

nour86

عضو جدید
سلام .... پس چرا همگی ساکت هستند!!!

کسی میدونه از موسسه پارسه و مدرسان شریف کدوم برای امادگی دکتری معماری منابع بهتری ارائه میدن ؟ کتابهای کدوم بهتره ؟؟

architect_mary

عضو جدید
سلام
من هم علاقه مندم اگر امکانش فراهم بشه با هم و بصورت گروهی مطالعه کنیم
اما اطلاعاتی در خصوص منابع ندارم
صرفا این متن رو نوشتم که دوستان بدونند تنها نیستند...
امیدوارم بتونیم با هم خوب درس بخونیم و موفق بشیم:gol:

chobina

عضو جدید
داستان این تاپیک

داستان این تاپیک

انگار هیچ کس از دوستانی که تجربه داشتن و کنکور دادن حوصله راهنمایی کردن ندارند... خوب بیایید خودمون چند ماه دیگه تجربش کنیم و خودمون صاحب تجربه بشیم...:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:
چند وقته پیش چند تا از دوستان اومدن تا باهم یاعلی بگیم و شروع کنیم ولی در این بین بودن کسانی که اومدن طوماری از سوالات رو مطرح کردن و بچه ها رو نا امید کردن... :w19::w19:
خوب داستان تاپیک دکتری یکم پیچیده شده اگه هستین منم هستم:w14::w14::w14::w14::w14:

chobina

عضو جدید
سلام
من هم علاقه مندم اگر امکانش فراهم بشه با هم و بصورت گروهی مطالعه کنیم
اما اطلاعاتی در خصوص منابع ندارم
صرفا این متن رو نوشتم که دوستان بدونند تنها نیستند...
امیدوارم بتونیم با هم خوب درس بخونیم و موفق بشیم:gol:

سلام دوست عزیزم، خوش اومدین:gol::gol::gol:
خوش اومدین چند صفحه قبل منابع رو که مال مرکز معماری بود گذاشته بودم، به نظر من که منابع خوبی هست ولی کامل نیست...

chobina

عضو جدید
:victory::victory::victory:
قابل توجه آنهایی که از ساز مخالف و باد مخالف و جریان ناموافق زندگی می نالند و نا امیدند :

" باد بادک زمانی اوج میگیرد که با باد مخالف روبرو شود ... "

تو میتوانی ، کافیست اراده و تلاش کنی ،
امید به خدا با ماست ...

chobina

عضو جدید
سلام architect_mary
من در حال حاضر تو برنامم زیبایی شناسی+ مبانی سازه+معماری معاصر غرب+درک رفتار سازه ها+زبان عمومی ماهان واسه ارشد رو شروع کردم از تو چه خبر؟
راستی رزومه پژوهشی چیا داری؟ و دانشگاه هی که ارشد رو خوندی آزاد یا سراسری یا ... بود؟ فارغ التحصیلی یا دانشجو؟:w42:

reza.mech2012

عضو جدید
قابل توجه دانشجویان دکتری مهندسی معماری و علاقمند به هیات علمی شدن:

ممنوعیت عضویت مجردها در هیات علمی:

براساس طرح ۵۰ ماده ای با عنوان طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده یکی از موارد این طرح ممنوعیت عضویت مجردها در هیات علمی است .

بر اساس این طرح ،۵ سال پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، جذب افراد مجرد به عضویت هیات علمی در تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی و معلمین مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی، ممنوع است.

تنها در صورت نبودن متقاضی متاهل واجد شرایط با تایید بالاترین مقام دستگاه، جذب افراد مجرد بلامانع خواهد بود.البته افراد مجرد نخبه از شمولیت این ماده مستثنی هستند.

منبع

حالا حساب کنید، با ورود دانشگاه آزاد به عرصه دکتری و 12000 دانشجوی دکتری جدید، 4 تا 5 سال دیگه چه بلایی سرمون میاد.
پیش به سوی پسا دکترا و تا آخر عمر درس خوندن و نبودن کار. :)

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=2]مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری ۹۳ رشته معماری[/h]
سمانه یاراحمدی متولد سال ۱۳۶۲، در سال ۸۱ وارد مقطع کارشناسی در رشته مهندسی معماری دانشگاه تهران شده است. ایشان پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی در سال ۸۵، در سال ۸۶ وارد مقطع ارشد در رشته معماری منظر گردیده و در سال ۸۹ تحصیل در دانشگاه تهران را به پایان رسانیده است.
وی با شرکت در کنکور دکتری ۹۳ موفق به کسب رتبه ۸ در رشته معماری گردیده و پس از سپری کردن مرحله مصاحبه علمی، در دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شده است.

مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز کردید؟
من مطالعه پراکنده در جهت آرمون دکتری را از دی ماه شروع کردم که این مطالعه در بهمن ماه به صورت منظم و با برنامه‌ریزی ادامه پیدا کرد.

میزان مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون به طور متوسط روزی چند ساعت بود؟

در اکثر روزهایی که امکان رفتن به کتابخانه ملی را داشتم، آنجا به طور متوسط روزی ۸ ساعت درس می‌خواندم. البته در طول هفته روزهای استراحت نیز داشتم و گاهی اصلاً مطالعه نمی‌کردم.

چه طور شد که پس از فاصله گرفتن از تحصیلات دانشگاهی، تصمیم به شرکت در آزمون دکتری گرفتید؟
من پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به فعالیت حرفه‌ای شدم و یک سال بعد از آن، امکان تدریس در دانشگاه آزاد برای من فراهم شد که با شروع تدریس به این کار علاقمند شدم و احساس کردم که برای موفق شدن در این زمینه نیاز هست که مطالعات خودم را عمیق‌تر کنم و با تحصیل در دوره دکتری درک خودم را در زمینه معماری این امکان برایم فراهم می‌شد. بنابراین می‌توانستم در انتقال مطالب به دانشجویان تأثیرگذارتر عمل کنم.

منابع مورد نیاز جهت کسب آمادگی برای کنکور را چگونه شناختید؟

با جست‌وجو در سایت‌های مرتبط که به معرفی منابع امتحان می‌پردازند و همچنین بررسی آزمون‌های سال های قبل.
پی‌اچ‌دی تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چقدر زمان گذاشته بودید؟
بنده قبلاً در آزمونGRE و TOEFL شرکت کرده بودم و فقط برای آزمون مروری کوتاه برای زبان داشتم. برای آشنایی با سؤالات استعداد تحصیلی نیز تست‌های آزمون‌های سال‌های گذشته را بررسی و حل کردم.

بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟
با وجود این که آزمون سال ۹۳ با سال‌های گذشته فرق‌های اساسی داشت (به عنوان مثال، برای اولین بار سؤالاتی از مبحث روش تحقیق در کنکور مطرح شد)، بعد از امتحان احساس رضایت داشتم و احتمال قبولی خود را بالا می‌دانستم. به خصوص به دلیل این که در بخش زبان و استعداد تحصیلی نسبت به بقیه شرکت‌کنندگان با زمان‌بندی صحیح وقت کم نیاورده بودم.

رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟
من دارای یک مقاله علمی- پژوهشی، یک مقاله همایشی، چهار مقاله علمی- ترویجی و همکاری در چاپ کتاب هستم. در دوره تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد جزو دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان بودم. همچنین دارای سابقه تدریس و مدرک زبان نیز بودم.
پی‌اچ‌دی تست: برای مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟
من پنج دانشگاه را به ترتیب برای مصاحبه انتخاب کردم: ۱٫ دانشگاه تهران؛ ۲٫ دانشگاه شهید بهشتی؛ ۳٫ دانشگاه تربیت مدرس؛ ۴٫ دانشگاه علم و صنعت؛ ۵٫ دانشگاه هنر
به طور کلی در مصاحبه هر دانشگاه موارد مشترکی وجود داشت بدین ترتیب که در بدو ورود شخص چند دقیقه وقت دارد که در حضور اساتید به معرفی خود بپردازد و هدف خود را از ورود به دوره دکتری شرح دهد و در این بین هر دانشگاهی روی یک مسأله خاص تأکید بیشتری دارد.
اولویت اول: دانشگاه تهران
در دانشگاه تهران هدف اصلی از سؤالات، پی بردن به علت تحصیل دوره دکتری بود. این هدف می‌توانست علاقه به تدریس یا پژوهش و یا هر چیز دیگری باشد. ضمناً در مصاحبه دانشگاه تهران، آزمون کتبی نیز برگزار شد.
اولویت دوم: دانشگاه شهید بهشتی
سؤالاتی که بخش اصلی مصاحبه در این دانشگاه را تشکیل می‌دادند، پروپوزال داوطلب جهت پژوهش در دوره دکتری بود و سؤالاتی از قبیل فرضیه و سؤال تحقیق، ضرورت و روش انجام آن پرسیده می‌شد.
اولویت سوم: دانشگاه تربیت مدرس
در این دانشگاه مصاحبه در چند مرحله انجام می‌شد، در مرحله اول مدارک علمی بررسی می‌شد. در مرحله دوم سؤالات زبان به صورت تخصصی و عمومی شامل لغات تخصصی رشته معماری و صحبت به صورت مکالمه با استاد حاضر صورت می‌گرفت. همچنین خلاصه پروپوزال تز دوره دکتری نیز باید به انگلیسی بیان می‌شد. بعد از آن سوابق کاری و حرفه‌ای بررسی می‌شد. در مرحله آخر نیز سؤالات تخصصی در زمینه پروپوزال دوره دکتری، روش تحقیق، نحوه رفرنس‌دهی مطرح می‌شد.
اولویت چهارم: دانشگاه علم و صنعت
در مصاحبه این دانشگاه بیشتر در مورد معرفی خود داوطلب و پروپوزال سؤال شد و در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها، مصاحبه کوتاهی بود و سؤالات زیادی پرسیده نشد.
اولویت پنجم: دانشگاه هنر
در این دانشگاه نیز تأکید اصلی و بخش عمده سؤالات به هدف از شرکت در دوره دکتری و پروپوزال اختصاص داشت.

چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب کنکور ۹۴ هستند، دارید؟
من به دوستان عزیزی که قصد شرکت در آزمون دکتری ۹۴ هستم توصیه می‌کنم که ابتدا در تصمیم خود برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری مصمم شوند و پس از تعیین هدف مشخص، تمام تلاش خود را برای مطالعه هدفدار دروس به کار ببرند. همچنین همزمان با درس خواندن برای کنکور به تقویت رزومه علمی خود بپردازند، زیرا که مواردی مانند تألیف و چاپ مقاله و همچنین دریافت مدرک زبان زمان‌بر بوده و رسیدن به آنها بعد از کنکور و اعلام نتایج تقریباً غیرممکن است. پس بهتر است برای همه اینها برنامه‌ریزی داشته تا بتوانند همزمان از عهده همگی برآیند.

چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟
- سازه در معماری، دکتر گلابچی
- درک رفتار سازه‌ها، دکتر گلابچی
- معمار، مهندس، ساختار، دکتر گلابچی
- سیستم‌های ساختمانی آینده، دکتر گلابچی
- نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان، دکتر گلابچی
- معماری دیجیتال، دکتر گلابچی
- جزئیات ارتقا‌دهنده معماری، دکتر گلابچی
- فناوری‌های نوین ساختمانی، دکتر گلابچی
- طراحی ساختمان‌های بلند، دکتر گلابچی
- معماری آرکی تایپی، دکتر گلابچی
- درآمدی بر هویت اسلامی در معماری، عبدالحمید نقره کار
- سبک‌شناسی معماری، محمد کریم پیرنیا
- مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب، وحید قبادیان
- از زمان و معماری، منوچهر مزینی
- آشنایی با معماری جهان، ابراهیم زارعی
- و جزوات دانشگاهی اساتید دانشگاه تهران

منبع پی اچ دی تست

Positive Energy

عضو جدید
واقعا از دی ماه به بعد امکانش هست که این حجم از کتاب ها به علاوه ی مرور زبان و استعداد خونده بشه؟ حتی روزنامه وار ؟؟
فکر کنم منظورشون از کتاب هایی که نام بردن، منابع پیشنهادی برای آزمون بوده. وگرنه باید حداقل از مهرماه شروع می کرد...

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
واقعا از دی ماه به بعد امکانش هست که این حجم از کتاب ها به علاوه ی مرور زبان و استعداد خونده بشه؟ حتی روزنامه وار ؟؟
فکر کنم منظورشون از کتاب هایی که نام بردن، منابع پیشنهادی برای آزمون بوده. وگرنه باید حداقل از مهرماه شروع می کرد...

من فکر میکنم. برای افرادی که تسلط نسبی دارن به منابع و ی مرور میکنن احتمالا.
خود تدریس باعث میشه که تسلط به منابع ایجاد شه.

MK6

کاربر بیش فعال
سلام دوستان عزیز من هم هستم ، در ضمن اگه میشه کمی زدتر شروع کنیم چیزی دیگه به آزمون نمونده. مرسی

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستانی که اعلام حضور کردن:
sweet.roonak
art-s
architect_mary
"Sa Ba"
MK6
و خودم chobina
خوب بیایین شروع کنیم:
دوباره منابع رو می زارم کسی نظری پیشنهادی داشت بگه:

http://iacenter.ir/index.aspx?fkeyid...d=1&pageid=334

خیلی ممنون که استارات رو زدید.:))
خوب منابع رو گرفتم. فکر کنم تقریبا همه مون منابع مون کامل باشه چون بهرحال برا ارشد هم خوندیم منابع رو .
من تو قسمت عناصرومصالح کتابام ناقص هست.
زبان هم که خیلی وقته گذاشته کنار :((
چه جوری بخونیم دوستان؟ روزنامه وار؟ راستی آزمونکی هست؟ ثبت نام ش کی ؟ (دی و بهمن ؟)

MK6

کاربر بیش فعال
دوستانی که اعلام حضور کردن:
sweet.roonak
art-s
architect_mary
"Sa Ba"
MK6
و خودم chobina
خوب بیایین شروع کنیم:
دوباره منابع رو می زارم کسی نظری پیشنهادی داشت بگه:

http://iacenter.ir/index.aspx?fkeyid...d=1&pageid=334
سلام متشکرم دوست عزیز
حالا نحوه شروع کردن مهمه، به نظرم بخونیم و نکات مهمی که یاد گرفتیم نه همشون رو داخل کاغذ بنویسیم ، به صورت عکس بزاریم تا بقیه دوستان هم استفاده کنن (البته خودشون هم حداقل یه دور روخونی کنن).
اگه روش دیگه ای به نظرتون بهتر میرسه دوستان لطفا بگید.

"Sa Ba"

کاربر بیش فعال
سلام دوباره به همراه تشکر برای منابع
زمان آزمون رو میدونین؟ هم سراسری و هم آزاد

وضعیت
موضوع بسته شده است.