[مشکلات در این سازه پولادی رو چگونه می شه حل کرد؟]►پرسش و پاسخ

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان این سازه‌ی پولادی در یک باغ اجرا شده. ستون‌ها همه 14 دوبل هستند به جز دو ستون (S3 , S4) که 16 دوبل هستند با بلندای 3.5 متر که نبشی‌ها روی 3 متر ایجاد شده. این سازه دو مشکل داره که باید رفع بشه. می خواستم بدونم چه راه‌هایی از دید شما در پیش رو هست.

عکس:
بند انگشتی, برای دیدن عکس به صورت کامل بر روی آن کلیک نمایید

1- تیرهای دهانه‌های 6.60 متری (T1 , T7) قرار بوده که تیر 18 مشبک باشه ولی از تیر 16 دو تیکه (6متر + 60 سانت) بهره برده شده. مشکل اصلی تیر T7 هست که بار سقف (تیرچه‌های 4 متری) رو نمی‌تونه تحمل کنه.

2- فنداسیون ضعیف کار شده. گذشته از روش کاشت بولت و میلگرد در صورت شبکه بندی پیرامون ستون و صفحه ستون به وسیله‌ی میلگرد و سپس بتن‌ریزی و دفن صفحه ستون (ایجاد یک مربع 1*1*1) این فنداسیون تقویت خواهد شد؟

لطفا بگین از دیدگاه شما باید با این سازه چه کرد و از چه گونه‌ای از سقف باید بهره برد تا بشه روی طبقه‌ی دوم اون هم حساب باز کرد؟

اندازه‌ی ابعاد سازه هم اینچنین هست:

این عکسی هست از تیر T7 و محل وصله شدنش و چگونگی اتصالش به ستون S3 که روی عکس توضیحات داده شده:

این هم عکس از یک زاویه ی دیگر:

این هم عکسی از صفحه ستون S3 که کوچک است و البته فنداسیون هم مشخص هست. فنداسیون ضعیف هست و همان طور که می بینید گرداگرد فنداسیون خالی شده تا با شبکه بندی میلگرد و بتن ریزی و دفن صفحه ستون تقویت بشه:

این هم نمایی از صفحه ستون S4 که قرار هست بتن ریزی بشه و دفن بشه:

این هم نمایی از چگونگی اتصال تیر 4 متری T2 که نمره ی 16 است:

امیدوارم همگی دوستان با توجه به این عکس ها بهتر بتونند راهنمایی کنند و راه حلی برای این سازه به من بگن

با سپاس

nasimparsi

عضو جدید
دو حالت رو اگر می شه برای من توضیح بدین.

1- زدن تنها دو ستون تقویتی بدون بادبند

الف) اگر بخوام دوتا ستون با قوطی، زیر دهانه‌های چهارمتری بزنم، این ستون‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشن؟ یعنی من قوطی رو باید به صورت عمود زیر تیر 16 بزارم یا اینکه باید مانند ستون‌های عادی یک نبشی روی قوطی جوش بدم و تیر روی روی نبشی قرار بدم؟ شکل زیر رو اگر می شه ببینید:

امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم. یعنی این دو ستون تقویتی که قوطی خواهند بود باید با چه روشی تیر بالایی رو مهار کنند و زیرش قرار بگیرند؟

ب) از اونجایی که فنداسیون نواری پیش‌تر اجرا شده، برای وصل کردن این ستون‌ها روی زمین این روش خوبی هست؟ پهنای فنداسیون 50 سانت است. دو ورق 80*30 تهیه کنم و دو سوی آن را بولت گذاری کنم و بتن ریزی کنم و سپس پایین قوطی ها رو روی این صفحه جوش بدم خوبه؟ کوشش کردم در این شکل بهتر منظورم رو برسونم:

ج) اتصالات نبشی که گفتید در نیروهای جانبی کم میارن رو باید چکار کنم؟ گفتید بست قورباقه‌ای با میلگرد و... اینو یه کم بیش تر توضیح می دین که بتونم به جوشکار بگم؟

----------
2- زدن بادبندها در دو جهت + یک ستون تقویتی زیر تیر 4 متری 14

الف) اگر به صفحه‌های زیر ستون‌ها نگاه کنید خیلی کوچک هستند و قرار هست در آینده در بتن دفن بشن تا پی تقویت بشه. این بادبندها دقیقا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟ یعنی از چه آهن و ورقی باید بهره برده بشه و اتصالش به ستون و صفحه ستون چگونه خواهد بود (برای توضیح به جوشکار

سپاس گزار می شم اگر بتونید راهنمایی کنید

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
نظر من برای تقویت این سازه در حال حاضر ، بادبند هستش به شرطیکه درست اجرا بشه .
قوطی برای بادبند جوابگو نیست و باید از دوتا ناودانی که به صورت پشت به پشت با لقمه ی مناسب بهم جوش شده اند ، استفاده بشه ، با صفحه ای که به ستون ها جوش شده و در وسط تیر هم باید صفحه ای با ابعاد مشخص ، جوش بشه و سپس بادبند ها بهش متصل بشه .

در مورد فونداسیون و تقویت اون ، نظر من به فونداسیون منفرد هست ، یعنی در زیر هر ستون ، فونداسیونی به ابعاد یک متر در یک متر با میلگرد گذاری مناسب تعبیه بشه و پای ستون و تا زیر بیس پلت درگیر با بتن بشه و زیر صفحه ستون ف گروت ریخته بشه .

در صورت اجرای پی منفرد ، احتمال تقویتش خیلی بیشتر هست تا روشی که شما گفتید .

البته این ها نظر من ، نظر اساتید ف قطعا کارسازتر خواهد بود .

مانا باشید

nasimparsi

عضو جدید
سلام
نظر من برای تقویت این سازه در حال حاضر ، بادبند هستش به شرطیکه درست اجرا بشه .
قوطی برای بادبند جوابگو نیست و باید از دوتا ناودانی که به صورت پشت به پشت با لقمه ی مناسب بهم جوش شده اند ، استفاده بشه ، با صفحه ای که به ستون ها جوش شده و در وسط تیر هم باید صفحه ای با ابعاد مشخص ، جوش بشه و سپس بادبند ها بهش متصل بشه .

در مورد فونداسیون و تقویت اون ، نظر من به فونداسیون منفرد هست ، یعنی در زیر هر ستون ، فونداسیونی به ابعاد یک متر در یک متر با میلگرد گذاری مناسب تعبیه بشه و پای ستون و تا زیر بیس پلت درگیر با بتن بشه و زیر صفحه ستون ف گروت ریخته بشه .

در صورت اجرای پی منفرد ، احتمال تقویتش خیلی بیشتر هست تا روشی که شما گفتید .

البته این ها نظر من ، نظر اساتید ف قطعا کارسازتر خواهد بود .

مانا باشید

درود بر شما

بادبندها باید چندتا باشن؟ یعنی منظور شما اینکه که زیر تیرهای 4 متری دوتا بادبند هشتی بزارم که هم نیروهای جانبی رو مهار کنه و هم وزن سقف و تیرچه‌های 6.6 متری رو تحمل کنه؟

آیا بادبند سومی هم نیاز هست؟ یک بادبند مثلا زیر تیر T1 ? یا اینکه همون دوتا بادبند زیر T3 / T2 بسه؟

------------

درباره ی پی منفرد هم که گفتید آیا امکانش هست به صورت شکل و نقاشی به من نشون بدین که چجوری باید پیرامون ستون ها اجرا بشه؟

nasimparsi

عضو جدید
درود دوستان گرامی

من یک راهی به ذهنم رسید درباره‌ی این سازه. اگر ممکنه بگین که قابل انجام هست و مشکل حل خواهد شد (مشکل تیرریزی و ضعف تیرها در تحمل بار سقف تیرچه بلوک) ؟ و اگر شدنی هست به‌جز دیوارکشی کار دیگری هم باید انجام بشه یا خیر؟

راه‌حل: کشیدن دیوار 30 سانتی سراسری با آجر گُری زیر تیرهای 4 متری T2 / T3 و T1 و انداختن سر تیرچه‌های 6.6 متری روی این تیرها و دیوارها (تیرهای 4 متری)

لطفا به عکس نگاه کنید

مشاهده پیوست 220812

مشاهده پیوست 220813

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
درود دوستان گرامی

من یک راهی به ذهنم رسید درباره‌ی این سازه. اگر ممکنه بگین که قابل انجام هست و مشکل حل خواهد شد (مشکل تیرریزی و ضعف تیرها در تحمل بار سقف تیرچه بلوک) ؟ و اگر شدنی هست به‌جز دیوارکشی کار دیگری هم باید انجام بشه یا خیر؟

راه‌حل: کشیدن دیوار 30 سانتی سراسری با آجر گُری زیر تیرهای 4 متری T2 / T3 و T1 و انداختن سر تیرچه‌های 6.6 متری روی این تیرها و دیوارها (تیرهای 4 متری)

لطفا به عکس نگاه کنید

مشاهده پیوست 220812

مشاهده پیوست 220813

با سلام
والله چه عرض کنم ، اگر قرار بود آجرچینی بشه خب از اول ساختمان رو با مصالح بنایی کار میکردیم ، هم به صرفه بود و هم مطمئن و هم هزینه دوباره نمیشد...دیوار باید حداقل 35سانتی متر باشه .
و از ارتفاع حداقل 2.5 متر کلاف افقی اجرا بشه و میشه تیرهای بالایی رو درون دیوار به عنوان کلاف افقی به کار برد و ستون ها رو به عنوان کلاف قایم....(زیر تیر ها نمیشه ، چون درگیری لازم رو ندارن )

اما اگر بتونیم از همین تیرها به عنوان کلاف افقی استفاده کنیم میتونیم از ضعف سازه کم کنیم

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
درود دوستان گرامی

لطفا به عکس نگاه کنید

مشاهده پیوست 220812

مشاهده پیوست 220813

با سلام
والله چه عرض کنم ، اگر قرار بود آجرچینی بشه خب از اول ساختمان رو با مصالح بنایی کار میکردیم ، هم به صرفه بود و هم مطمئن و هم هزینه دوباره نمیشد...دیوار باید حداقل 35سانتی متر باشه .
و از ارتفاع حداقل 2.5 متر کلاف افقی اجرا بشه و میشه تیرهای بالایی رو درون دیوار به عنوان کلاف افقی به کار برد و ستون ها رو به عنوان کلاف قایم....(زیر تیر ها نمیشه ، چون درگیری لازم رو ندارن )

اما اگر بتونیم از همین تیرها به عنوان کلاف افقی استفاده کنیم میتونیم از ضعف سازه کم کنیم

با سلام خدمت دوست عزیزمان
در مورد پیشنهادی که داده اید ،
یک اینکه دیوار باید حداقل 35 سانتی متر باشد ، تا به عنوان دیوار باربر بکار برده شود ، آجر فشاری با ملات ماسه سیمان .
بر طبق مبحث 8 ( طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی) در ساختمان های بنایی مسلح ، حداکثر ارتفاع ساختمان باید 15 متر باشد .
با توجه به مبحث هشت ، صفحه ی 15 بند 8-2-2-5 که مصالح فولادی سازه را تعریف میکند ، استفاده از نیمرخ های نورد شده در صورتی مجاز هست که تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و زنگ زذگی باشد و تازه باشد و در صورت استفاده از نمیرخهای کهنه باید در قسمت های کم اهمیت استفاده شود ....( این راه قانونی و درست هستش اما ما الان با یک سازه نمیکاره مواجهیم)
نظر شخصی من این هست :

از ستون ها میتوان به عنوان کلاف قائم استفاده کرد به شرطیکه ضوابط آیین نامه رعایت شود ، تنها صرف نمیتوان به سه دهانه دیوار چید بلکه باید نسبت بازشو به دیوار بر طبق مبحث 8 رعایت شود که شامل کلیه دهانه ها میشود .درضمن باید بین دهانه های 6.6 متری نیز یک کلاف قائم اجرا کرد که میتوان از ستون دیگری استفاده کرد ..

اما در مورد تیرها ، دیوارهای باربر باید با تیرها درگیر شوند و نمیتوان دیوار را در زیر تیر تمام کرد .تیرها به عنوان کلاف افقی استفاده میشود و در دل دیوار 35 سانتی متری مدفون میشود با توجه با این که ارتفاع طبقات 3 متر میابشد پس نیازی به کلاف افقی دیگری نیست ...

در مورد بازشوها ( درها و پنجره ها ) حتما باید تیر نعل درگاه مناسب و درگیر با دیوار 35 سانتی متری داشته باشند . مجموع سطوح بازشو ها در هر دیوار نباید از یک سوم سطح آن دیوار بیشتر باشد .
طول بازشو ها در هر دیوار نباید از یک دوم طول دیوار بیشتر شود .

در مورد فونداسیون ، قبلا هم گفتم خدمتتان ، لازم هست زیر هر ستون یک پی منفرد با ابعاد 1متر در 1متر اجرا کنید ...زیر دیوارها حتما کرسی چینی صورت بگیرد ...

( توصیه ی اکید دارم حتما مبحث 8 مقررات ملی را مطالعه بفرمایید و سوالات خود را رفع ابهام کنید)

، اگر دوستان این مطالب را تکمیل بفرمایند انشالله تا اغاز پاییز این ساختمان را به نتیجه برسانیم .

با تشکر

nasimparsi

عضو جدید

از ستون ها میتوان به عنوان کلاف قائم استفاده کرد به شرطیکه ضوابط آیین نامه رعایت شود ، تنها صرف نمیتوان به سه دهانه دیوار چید بلکه باید نسبت بازشو به دیوار بر طبق مبحث 8 رعایت شود که شامل کلیه دهانه ها میشود .درضمن باید بین دهانه های 6.6 متری نیز یک کلاف قائم اجرا کرد که میتوان از ستون دیگری استفاده کرد ..

ر

ببخشید اگر می شه این بخش رو توضیح بدین. منظورتون اینه‌که نمی‌شه قفط زیر این سه تیر T2 / T3 و T1 دیوارچینی کرد ؟ و باید زیر همگی تیرها دیوارچینی بشه؟ یعنی اگر رنگ سرخ رو دیوارچینی در نظر بگیریم، به این صورت شدنی نیست:

09297122671105712719.jpg

با سپاس

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
ضمن اینکه من مبحث 8 رو مطالعه کردم و در اونجا از به کار گیری میلگرد سخن گفته شده بود. منظور از میلگرد در این سازه ی مشخص که قرار هست دیوارکشی زیر تیرهای 4 متری انجام بشه به‌کارگیری زنبورک (سنجاقک؟) جوش داده شده به ستون ها هست؟ یعنی من میلگردهایی رو به ستون ها جوش بدم و سر اونها رو به درون دیواری که قراره کشیده بشه هدایت کنم کافیه؟

پرسش دیگه اینکه من بحث 8 رو خوندم و محدودیت های بازشوها و...

با توجه به اینکه در این سازه که به هر حال یک تیر 16 هم به‌کارگرفته شده اشکالی نداره که برای کم کردن وزن دیوار روی پی ضعیف اجرا شده، دیوارکشی مثلا یک متر در سمت راست و یک متر در سمت چپ انجام بشه و در وسط دیواری کشیده نشه و بازشوها رو اونجا اجرا کنیم؟

مانند شکل زیر (آیا اجازه ی چنین کاری رو در این سازه داریم؟)

-----------------------
دو تن از دوستان دیگر دراین باره چنین گفته اند. اگر شما دوستان ایرادی در این سخنان می بینید یا آن را تایید می کنید لطفا به بنده بگین تا با خیالی آسوده دست به اقدام بزنم

1-

پس به جای اجرای دیوار آجری 30-35 سانتی که وزن زیادی را خواهد داشت گزینه بهتر و شاید اقتصادی تر بلوک سیمانی سبک(دیواری) را در نظر بگیرید(بلوک40x20x20 هر عدد حدود 1250 تومان) تقریبا 750 تومان هزینه بلوک های 3 دیوار می باشد...
در اجرا برای ایجاد تماس بهتر تیر با دیوار(انتقال بار تیر به دیوار)10سانت آخر دیوار کشی رو اجرا نکنید و تیرچه های سقف رو رو تیر 4 متری قرار دهید و هنگام بتن ریزی سقف قالب های کناری رو از تیر به انداره 6-7سانت بیرون زدگی دیوار فاصله بدهید و به صورت یکجا بتن ریزی نمایید تا 10 سانت فاصله بین تیر و دیوار با بتن پر شود و تیر حالت مرکب به خود بگیرد...

2-
شما درست می فرمایید، ولی هر چیزی اصولش را دارد. شما زمانی که دیوار به این کلفتی می کشید، دقیقاً شبیه به دیوار برشی عمل می کند. تماماً رفتار سازه را عوض می کند، برش را جذب می کند ولی انعطاف پذیری ندارد و در چند رفت و برگشت از هم گسسته می شود. وزن سازن هم بالا می رود.

لطفا نظر کارشناسی خودتون در این باره نیز بفرمایید

پیوست ها

• 09297122671105712719.jpg
    09297122671105712719.jpg
    50.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
نسیم پارسی سلام . اول از همه بگم که سازه بسیار بسیار غیر اصولی ساخته شده . پیشنهاد من برای تیر t7 استفاده از ورق تقویتی جان و استیفنر هست . استیفنر ها رو در محل قرار گیری تیرچه ها جوش بدید . درباره صفحه ستون هم اینجور که فهمیدم قراره کلا صفحه ستون در بتن دفن بشه که به نظرم کار صحیحی نیست .
در محل وصله تیر 6.6 متری هم حتما یه دستک جوش بده

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نسیم پارسی سلام . اول از همه بگم که سازه بسیار بسیار غیر اصولی ساخته شده . پیشنهاد من برای تیر t7 استفاده از ورق تقویتی جان و استیفنر هست . استیفنر ها رو در محل قرار گیری تیرچه ها جوش بدید . درباره صفحه ستون هم اینجور که فهمیدم قراره کلا صفحه ستون در بتن دفن بشه که به نظرم کار صحیحی نیست .
در محل وصله تیر 6.6 متری هم حتما یه دستک جوش بده

تیر t7 با تیر آهن 24اگر عوض بشه بهتر از اینه که بخواد تقویت بشه مهندس چون خیلی مقرون به صرفه تر است تا بخواد تقویت کنه

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در این سازه به نظر من اگر تیر ها عوض بشن بهتر از اینه که بخوای این همه دردسر برا خودتون درست کنین

اول تیرهارو عوض کنین بعد با لچکی نبشی های زیر سری رو تقویت کنین
بعدش هم میتونی بادبندهارو اجرا کنی چون این سازه حتما به بادبند نیاز داره
برای بادبند هم سعی کن کنار ستون یه بیس پلیت جدید کار بزاری

100درصد تضمینی

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
ضمنا میتونی از تیر های موجود بعد از تعویض برای باد بند استفاده کنی

مهندس شما چه جوری میخواهی تیر ها رو ببری !؟ آیا به نظرت دردسر پیشنهاد شما بیشتر نیست !! دوباره باید تیرآهن 24 که شاخه ای 800 هزار تومن هست بخره بعد دوباره نبشی و ورق کله گاوی بخره بعد برای استفاده تیرهای قبلی به عنوان بادبند دوباره باید اتصالات از جمله ورق اتصال و لقمه بخره . مهندس برای یه مهندس عمران هزینه خیلی مهمتره ! در ضمن این سازه چندان سازه مهمی به نظر نمیرسه !! اگه مدرسه یا یه ساختمون مسکونی که دائم داخلش جمعیت هست بود حرف شما رو قبول داشتم . چندتا ورق کوچیک به نام استیفنر و یه ورق تقویتی جان هزینه ش خیلی کمتر درمیاد

بالا