مشاوره آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان

babakv

عضو جدید
باسلام
اينجانب در سال 79 در رشته مكانيك خودرو مدرك كارداني و در سال 90 مدرك كارشناسي خود را دريافت نمودم. از جنابعالي مي خاستم بپرسم:
1. آيا امكان دريافت پروانه اشتغال در رشته تاسيسات مكانيكي را دارم؟
2. آيا اگر در رشته تبديل انرژي مدرك كارشناسي ارشد اخذ نمايم مي توان در رشته تاسيسات مكانيكي، پروانه اشتغال بگيرم؟

سلام دوست عزیز
رشته هاي اصلی: مطابق ماده 6 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان رشته هاي معماري، عمران،
تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، شهرسازي، نقشه برداري و ترافیک جزء رشته هاي اصلی مهندسی
می باشند. دارندگان مدرك تحصیلی هریک از این رشته ها نمی توانند در آزمون حرفه اي سایر رشته ها
شرکت نمایند.
همچنین دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترا هریک از این رشته ها (بدون داشتن مدرك
کارشناسی در آن رشته ) براي شرکت در آزمون آن رشته در صورت تأیید کمیسیون ماده 7 قانون
(کمیسیون هم ارزي) می توانند در حدود صلاحیت تعیین شده توسط کمیسیون مذکور پروانه اشتغال بکار
دریافت نمایند.
رشته هاي مرتبط: با توجه به ماده 7 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان متقاضیانی که عنوان رشته
آنها مطابق با رشته هاي اصلی نباشد (مانند عمران- آب و .... ) در صورت تأیید کمیسیون ماده 7 قانون
(کمیسیون هم ارزي) می توانند در حدود صلاحیت تعیین شده توسط کمیسیون مذکور پروانه اشتغال بکار
دریافت نمایند.
همچنین مطابق مصوبات کمیسیون هم ارزي رشته ها دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی غیر مرتبط با
رشته هاي مذکور، با داشتن مدرك تحصیلی کارشناسی ارشد مرتبط نمی توانند پروانه اشتغال بکار
مهندسی دریافت نمایند، مانند مدارك تحصیلی رشته هاي کارشناسی معدن و کارشناسی ارشد عمران
نمی توانند پروانه اشتغال بکار عمران اخذ نمایند.)
با توجه به مراتب فوق ضروري است کلیه متقاضیان جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال
بکار در رشته و صلاحیت مورد نظر، از طریق اداره کل استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام
مطمئن گردند.

پس بهترین کار اینه که بری سازمان نظام مهندسی استان خودتون سوال کنید .

freeman_ast

عضو جدید
با سلام
شما باید بتونید مسئله های تشریحی رو هم حل کنید،نیاز به فرمولهای حل مسئله دارید،به وبلاگ زیر یه سری بزن
www.payeh3.blogfa.com

freeman_ast

عضو جدید
با سلام
شما باید بتونید مسئله های تشریحی رو هم حل کنید،نیاز به فرمولهای حل مسئله دارید،به وبلاگ زیر یه سری بزنید
www.payeh3.blogfa.com

saeed353

عضو جدید
سلام
شرط معدل داره عضویت در نظام مهندسی؟
دانشگاه آزاد حرارت و سیالات

mnai49

عضو جدید
مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان(پایه سه) رشته تاسيسات مکانیکی

قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان مصوب 74 و آئين‌نامه اجرائي آن -ويرايش 1390
• مبحث دوم ( نظامات اداري )-ويرايش 1384
• مبحث دوازدهم ( ايمني و حفاظت كار در حين اجرا )-ويرايش 1385
• مبحث چهاردهم ( تاسيسات گرمايي،تعويض هوا و تهويه مطبوع )-ويرايش 1391
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي )-ويرايش 1387
• مبحث شانزدهم (تأسيسات بهداشتي )-ويرايش 1391
• مبحث هفدهم (لوله‌كشي گاز طبيعي ساختمانها )-ويرايش 1389
• مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي )-ويرايش 1389
• *طرح و اجراي تاسيسات مكانيكي
براي مواردي كه با علامت ( * ) مشخص شده است، از مراجع معتبر فني و مهندسي شامل كتابهاي دانشگاهي و انجمنهاي بين‌المللي صنعت تأسيسات استفاده گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملي ساختمان مي‌باشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد
بود.
بسمه تعالی
قابل توجه مهندسان حقوقی و حقیقی و دست اندرکاران مهندسی ساختمان
ویرایش دوم مبحث چهاردهم مقررات ملّی ساختمان (مصوب سال 1391) با عنوان «تأسیسات مکانیکی» ، ویرایش سوم مبحث شانزدهم مقررات ملّی ساختمان (مصوب سال 1391) با عنوان «تأسیسات بهداشتی» و ویرایش اول مبحث بیست و یکم مقررات ملّی ساختمان (مصوب سال 1391) با عنوان «پدافند غیرعامل» جهت بهره‌برداری عموم چاپ و منتشر و از این تاریخ رعایت آن درکلیه ساخت و سازهای موضوع قانون الزامی است.
"دفتر مقررات ملّی ساختمان"
www.inbr.ir

kiaee1369

عضو جدید
باسلام. می خواستم بدونم اگر توی امتحان پایه 3 موفق بشیم ، برای نظارت و اشتغال نوع معافیت سربازی هم مهمه؟ من معافیت پزشکی دارم و شنیدم شهرداری معافیت پزشکی رو قبول نمیکنه. لطفا پاسخ بدید خیلی واسم مهمه.
ممنون

babakv

عضو جدید
باسلام. می خواستم بدونم اگر توی امتحان پایه 3 موفق بشیم ، برای نظارت و اشتغال نوع معافیت سربازی هم مهمه؟ من معافیت پزشکی دارم و شنیدم شهرداری معافیت پزشکی رو قبول نمیکنه. لطفا پاسخ بدید خیلی واسم مهمه.
ممنون

با سلام
گمون نمیکنم مشکلی باشه
اما بهتره از سازمان شهرتون سوال بفرمایید

babakv

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
برای قبولی در آزمون نظام مهندسی کتاب های زیر رو توصیه میکنم . یعنی اینا به نوعی مکمل همدیگه هستن
1.کتاب تاسیسات طباطبایی
2.مرجع کامل تاسیسات هادیزاده http://www.noavarpub.com/viewBooks.a...ook&Serial=487
3.نشریه 128 و نشریه 172 http://bpms.mporg.ir/Portal/View/Vie...0-ac690b57bc93
4.کتاب تهویه مطبوع و حرارت مرکزی دکتر محمد مقیمان دانشگاه فردوسی مشهد
5.و یک جزوه دستی شامل نکات مهم آزمون تاسیسات نظام هستش که خیلی عالیه من خودم بشخصه 5 تا تست رو مستقیماً از رو اون زدم
چون خودم خریدمش و الان هم وضع مالیم جالب نیست :( مجبورم بمبلغ ناچیزی در اختیار شما قرار بدم تا استفاده کنید امیدوارم من رو ببخشید
مورد 2 و 5 رو اکیدا سفارش میکنم
موفق باشید;)
اگر تمایل داشتید پیغام خصوصی دهید

mechanicha

عضو جدید
سلام میخواستم ببینم چند درصد سوالا از مباحث مختلف میاد؟مثلا 10% مبحث 14 .... و حداقل چند درصد سوالا روبزنیم قبولیم؟

babakv

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
برای قبولی در آزمون نظام مهندسی کتاب های زیر رو توصیه میکنم . یعنی اینا به نوعی مکمل همدیگه هستن
1.کتاب تاسیسات طباطبایی
2.مرجع کامل تاسیسات هادیزاده http://www.noavarpub.com/viewBooks.a...ook&Serial=487
3.نشریه 128 و نشریه 172 http://bpms.mporg.ir/Portal/View/Vie...0-ac690b57bc93
4.کتاب تهویه مطبوع و حرارت مرکزی دکتر محمد مقیمان دانشگاه فردوسی مشهد
5.و یک جزوه دستی شامل نکات مهم آزمون تاسیسات نظام هستش که خیلی عالیه ضمن اینکه مواردی رو در چند صفحه حاوی نکاتی است که خودم از مراجع مختلف بهش رسیدم رو اضافه کردم.
مورد 2 و 5 رو اکیدا سفارش میکنم
اینو هم باید بگم که بنده با این منابع تونستم جزو رتبه هاب برتر آزمون گذشته باشم
موفق باشید;)
اگر تمایل داشتید پیغام خصوصی دهید.

vahid.rp

عضو جدید
سلام..من دانشجوی مکانیکم...ورودی 90
ما گرایش نداریم...خاستم ببینم سیالاتی یا جامداتی بودن چطوری معلوم میشه؟؟؟تو چارتمون 15 واحد انتخابی(سبدی)هست...از همونا گرایش تعیین میشه یا کلا گرایش نداریم!!!؟؟؟
و اینکه نظام مهندسی چه مزایایی داره؟؟ از لحاظ مادی به صرفه هست؟؟مزایایی تو پایه حقوق داره؟؟؟مرسی

masoud_esmaili

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشيد من يه شركت لوله كشي گاز خانگي و تجاري ثبت كردم. اتحاديه تاسيسات مكانيكي ساختمان مدرك مبحث هفدم رو ميخواد حالا موندم چيكار كنم؟؟؟

mnai49

عضو جدید
• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان مصوب 74 و آئين‌نامه اجرائي آن -ويرايش 1390
• مبحث دوم ( نظامات اداري )-ويرايش 1384
• مبحث دوازدهم ( ايمني و حفاظت كار در حين اجرا )-ويرايش 1392
• مبحث چهاردهم ( تاسيسات مكانيكي)-ويرايش 1391
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي )-ويرايش 1387
• مبحث شانزدهم (تأسيسات بهداشتي )-ويرايش 1391
• مبحث هفدهم (لوله‌كشي گاز طبيعي ساختمانها )-ويرايش 1389
• مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي )-ويرايش 1389
• مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل) (1391)
• *طرح و اجراي تاسيسات مكانيكي براي مواردي كه با علامت ( * ) مشخص شده است، از مراجع معتبر فني و مهندسي شامل كتابهاي دانشگاهي و انجمنهاي بين‌المللي صنعت تأسيسات استفاده گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملي ساختمان مي‌باشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

rezafatemi855

عضو جدید
دمت گرم ممممممممممممممممممممممممم

دمت گرم ممممممممممممممممممممممممم

سلام یه سوا مهندس
برای ثبنت نام در نظام مهندسی پایان خدمت می خواد؟درامدش چطوره؟من سال گذشته مدرک گرفتم میتونم ثبت نام کنم؟

babakv

عضو جدید
سلام یه سوا مهندس
برای ثبنت نام در نظام مهندسی پایان خدمت می خواد؟درامدش چطوره؟من سال گذشته مدرک گرفتم میتونم ثبت نام کنم؟

سلام
برای ثبت نام نیازی نیست
اما برای شرکت در آزمون ورود به حرفه نیاز هست . همچنین 3 سال از مدرک لیسانس باید گذشته باشه
موفق باشی

farid9948

اخراجی موقت
سلام بچه ها یه سایت هست در مورد نظام مهندسی من خودم خرید کردم جزواتش خیلی به صورت جالب مطالب خلاصه کرده به درد کسایی میخوره که وقت خوندن همه مطالب رو ندارن و می خوان مطالب مهم رو بدنون در کل بد نیست www.mohandeci.ir

babakv

عضو جدید
سلام بچه ها یه سایت هست در مورد نظام مهندسی من خودم خرید کردم جزواتش خیلی به صورت جالب مطالب خلاصه کرده به درد کسایی میخوره که وقت خوندن همه مطالب رو ندارن و می خوان مطالب مهم رو بدنون در کل بد نیست www.mohandeci.ir

لطفا از گذاشتن اسپم خودداری کنید
این فروم جای تبلیغات کذب نیست دوست عزیز
این شیوه تبلیغ کردن و مردم رو فریب دادن هم دیگه قدیمی شده

scorched

عضو جدید
سلام.یه سوال داشتم اگه دوستان پاسخ بدن ممنون میشم:آیا رشته ی مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی وبرودتی جزء رشته هایی هست که بشه در آزمون نظام مهندسی شرکت کرد؟؟توی سایت نظام مهندسی اسمی از این رشته ندیدم:(

babakv

عضو جدید
سلام

سلام

سلام.یه سوال داشتم اگه دوستان پاسخ بدن ممنون میشم:آیا رشته ی مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی وبرودتی جزء رشته هایی هست که بشه در آزمون نظام مهندسی شرکت کرد؟؟توی سایت نظام مهندسی اسمی از این رشته ندیدم:(

سلام دوست عزیز
فک کنم شما میتونی پروانه نظارت دریافت کنی
واستون کمیسیون هم ارزی رو گذاشتم مطالعه کنید متوجه میشید . میتونید به سازمان نظام مهندسی شهرتون هم مراجعه کنید
موفق باشید

پیوست ها

• 1391-11-18-44692Oup4-11-91.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 0

reyhaneh_a

عضو جدید
من اومدم ثبت نام کنم تازه فهمیدم باید عضو سازمان هم باشم...یک هفته تا اتمام مهلت ثبت نام بیشتر نمونده..عضو شدن در سازمان چقدر زمان می بره؟ و آیا من به این ثبت نام می رسم؟:cry:

redr

عضو جدید
من اومدم ثبت نام کنم تازه فهمیدم باید عضو سازمان هم باشم...یک هفته تا اتمام مهلت ثبت نام بیشتر نمونده..عضو شدن در سازمان چقدر زمان می بره؟ و آیا من به این ثبت نام می رسم؟:cry:
کد عضویت جهت شرکت در آزمون رو سازمان آنی صادر میکنه

babakv

عضو جدید
زمان نمیبره دوست عزیز
به محض واریز حق عضویت بهتون کارت عضویت میدن
نگران نباشید

heieli1982

عضو جدید
بابا این تلفن نظام مهندسی که جواب نمیده ! رو سایتشم نزده ! مهلتش تا کیه ؟! من تازه دوشنبه همین هفته 25 شهریور می خوام برم عضو بشم ، نمیشه ؟

atefeh90

عضو جدید
...

...

سلام دوستان
کسی هست منو راهنمایی کنه
به رشته نقشه کشی صنعتی مهر نظام مهندسی میدن ؟؟

سلام.
من یه چیز نسبتا بی ربط می خواستم بگم و اون اینکه جمله ای رو که از قول گاندی نوشتید زیر پستتون، از دکتر شریعتی هست. توی اینترنت سرچ کنید از سایت های معتبری که در مورد دکتر شریعتی می نویسند متوجه می شید.
موفق باشید.

scorched

عضو جدید
سلام.ممنون از پاسختون.بسیارلطف کردید.
سلام دوست عزیز
فک کنم شما میتونی پروانه نظارت دریافت کنی
واستون کمیسیون هم ارزی رو گذاشتم مطالعه کنید متوجه میشید . میتونید به سازمان نظام مهندسی شهرتون هم مراجعه کنید
موفق باشید

habibziapour

عضو جدید
با سلام / اینجانب سال 82 مدرک کاردانی مکانیک گرایش ماشین آلات دریافت کردم و در تاریخ 21/12/89 مدرک کارشناسی سیالات گرفتم با اینکه هنوز سه سال از اخذ مدرکم نگذشته با عنایت به اینکه حداقل 5 سال از تاریخ اخذ مدرک کاردانیم گذشته میتونم در آزمون شرکت کنم؟
با تشکر.

babakv

عضو جدید
با سلام / اینجانب سال 82 مدرک کاردانی مکانیک گرایش ماشین آلات دریافت کردم و در تاریخ 21/12/89 مدرک کارشناسی سیالات گرفتم با اینکه هنوز سه سال از اخذ مدرکم نگذشته با عنایت به اینکه حداقل 5 سال از تاریخ اخذ مدرک کاردانیم گذشته میتونم در آزمون شرکت کنم؟
با تشکر.

سلام دوست عزیز
اگه مدرک کارشناسیتون پیوسته بوده باشه بله می تونید
در غیر اینصورت خیر
چون مدرک کاردانیتون مرتبط نیست

AmooSaeid

عضو جدید
آقا اصلا میارزه واسه متری 700-800 تومن و این همه دردسر ؟ 1000 متر بنا باشه میشه 800.000 تومن اونم مرحله به مرحله میدن . اونم تازه اگه کار باشه ، نظارت ارجا بدن . طراحی هم که مهندس باید بره دنبالش آشنا داشته باشه بتونه بگیره .