مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

nasimparsi

عضو جدید
1- دوستان بهترین زمان برای سم پاشی زمستانه درختان میوه کی هست؟

(ترکیب دیازینون + روغن ولک + بردوفیکس)

2- بهترین زمان برای چالکود کردن کودهای مورد نیاز خاک (کود جانوری و شیمایی) چه زمانی است؟

zaman8

عضو جدید
تقاضا برای راهنمائی

تقاضا برای راهنمائی

با سلام

بنده قصد دارم در شمال کشور یک مزرعه برای پروش در ختان زینتی راه بیندازم.

البته متخصص این فن نیستم ولی همیشه در محیط های باغ و باغبانی بودهام و بیشتر کار عملی کردهام.

الان می خواهم برای خرید زمین نهالستان در شمال از مهندسین عزیز نظر بگیرم.

کدام منطقه بازدهی بیشتری دارد؟

نوع اب و خاک چه اهمیتی در این کار دارد؟

ایا انتخاب نقطهای که 9 ماه در ختان در حال رشت هستند بهتر است یا منطقهای که ییلاق است و فقط 6 ماه در ختان رشد دارند؟

بنظ شما زمین مورد نظر حداقل چند هزار متر باشد تا تو جیه اقتصادی داشته با شد.

منتظر جواب دوستان هستم.

ممنون

oli

عضو جدید
سلام

من یه گل پنجه غازی دارم که خیلی خوب بود و رشد میکرد
چند روز پیش از پایین ساقه ی ضخیمش خم شدن
گلدونش رو امروز عوض کردم و با اینکه تا خیلی کردمش تو خاک ولی هنوز حالت افتادگی داره !!!!
چیکار کنم ؟؟؟؟

مرتضی فنودی

عضو جدید
سلام. هرکی ازتون نمونه سوالات استخدامی شهرداری رشته کارشناس باغبانی رو داره کمکم کنه خیلی فوری میخام. خواهشآ

mesm

عضو جدید
سلام خدمت تمامی اساتید
میزان مصرف سم کاپتان در هر لیتر چقدر میباشد ؟
روی بسته 3 در هزار نوشته شده . آیا منظور 3 کیلو در 1000 لیتر است ؟
ببخشید سوالم خیلی مبتدییانه است
پایدار باشید

تیرور

عضو جدید
سلام دوست عزیز
سم کاپتان یک قارچ کش حفاظتی به صورت پودر قابل اختلاط باآب است که برای مبارز با طیف وسیعی از قارچها استفاده می شود . میزان مصرف هرسمی بستگی به نوع آفت یا بیماری و گیاه مورد نظردارد. ولی به طور کلی کاپتان برای بیشترموارد مصرف 3 در هزار یعنی همان 3 کیلو درهزارلیتر آب دارد . یادتان باشد کاپتان را با ترکیبات و مواد قلیایی ترکیب نکنید حتی آبهای قلیایی زیرا تجزیه می شود اثر قارچ کشی آن نیز به شدت کاهش می یابد. ضمنا چون کاپتان یک قارچ کش تماسی است که ورود آن به داخل بافت گیاه ایجاد گیاه سوزی شدید می کند از ترکیب آن با روغن ها و کود های مایع نیز خودداری کنید زیرا این ترکیبات نفوذ آن را به بافت گیاه تسهیل می کنن و ایجاد شوک و گیاه سوزی شدید می کند. موفق باشید

mesm

عضو جدید
سلام دوست عزیز
سم کاپتان یک قارچ کش حفاظتی به صورت پودر قابل اختلاط باآب است که برای مبارز با طیف وسیعی از قارچها استفاده می شود . میزان مصرف هرسمی بستگی به نوع آفت یا بیماری و گیاه مورد نظردارد. ولی به طور کلی کاپتان برای بیشترموارد مصرف 3 در هزار یعنی همان 3 کیلو درهزارلیتر آب دارد . یادتان باشد کاپتان را با ترکیبات و مواد قلیایی ترکیب نکنید حتی آبهای قلیایی زیرا تجزیه می شود اثر قارچ کشی آن نیز به شدت کاهش می یابد. ضمنا چون کاپتان یک قارچ کش تماسی است که ورود آن به داخل بافت گیاه ایجاد گیاه سوزی شدید می کند از ترکیب آن با روغن ها و کود های مایع نیز خودداری کنید زیرا این ترکیبات نفوذ آن را به بافت گیاه تسهیل می کنن و ایجاد شوک و گیاه سوزی شدید می کند. موفق باشید
دوست عزیز ممنون از پاسختون و سرعت عملتون
من یک باغچه کوچک در رودهن دارم با حدود 100 درخت از انواع سیاه ریشه (سیب-گیلاس-گلابی-هلو-گردو-زردالو-.....)
چند روز پیش با روغن ولک+اتیون+دیازینون سم پاشی انجام شد
بنظر شما کی باید سم کاپتان استفاده شود چون شنیدم با روغن ولک اثر گیاه سوزی دارد میتونم بعد از ریزش گلبرگ ها سم پاشی کنم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
دوست عزیز ممنون از پاسختون و سرعت عملتون
من یک باغچه کوچک در رودهن دارم با حدود 100 درخت از انواع سیاه ریشه (سیب-گیلاس-گلابی-هلو-گردو-زردالو-.....)
چند روز پیش با روغن ولک+اتیون+دیازینون سم پاشی انجام شد
بنظر شما کی باید سم کاپتان استفاده شود چون شنیدم با روغن ولک اثر گیاه سوزی دارد میتونم بعد از ریزش گلبرگ ها سم پاشی کنم
درختان شما سابقه آفت یا بیماری خاصی داره؟!

ramin43

عضو جدید
سلام به اساتید محترم کشاورزی
در ارتباط با اجرای چالکود میخواستم سوال کنم آیا برای درخت میوه چهار ساله یک چالکود کافی یا خیر همچنین کدام جهت درخت بهتره که چالکود ایجاد بشه . با کمال تشکر از راهنمایتون

mesm

عضو جدید
درختان شما سابقه آفت یا بیماری خاصی داره؟!

بله سال قبل دچار شته شدند و تعدادی از درختان هلو وشلیل و گیلاس بیماری قارچی داشتند
یکی از درختان گیلاس از تنه درخت صمغ سفید رنگ باریک و کرم مانندی از بدنه خارج میشد و کم کم تمام درخت رو به خشکی رفت نمیدونم امسال سبز میشه یا نه
میوه درخت شلیل هم حالت تاول و صمغ زدگی داشت و برگها کوچک و زرد شده و ریزش برگ و میوه داشت

nasimparsi

عضو جدید
دوستان گرامی ببخشید من پرسشی داشتم لطفا اگر می شه پاسخ بدین

من با جهاد کشاورزی فارس تماس گرفتم به من گفتن پسته پیوندی 2 یا 3 ساله نداریم یا اگر داریم مشکل دارن و ...

ولی توی اینترنت همه جا از پسته ی پیوندی مرغوب سه ساله پیوند خورده گفته شده و... (البته همشون گفتن امسال پسته های پیوندیشون تموم شده و باید تا آذرماه صبر کنم ...)

لطفا اگر می شه بگین این پسته های پیوندی مشکلی ندارن و می شه کاشتشون؟ اگر می شه اینم بگین که از کجا می شه نهال پسته پیوندی تهیه کرد حتی با باربری برامون بفرستن

(من موندم پستهی 1 ساله که همه جا موجود هست بخرم و بکارم یا صبر کنم و ریسک کنم تا آذرماه صبر کنم و پسته ی پیوندی خریداری کنم؟

لطفا راهنمایی کنید

با سپاس

mehrnoosh2010

عضو جدید
سلام دوستان

11032016402.jpg
اسم این گل چیه ؟روش تکثیر آن چگونه است ؟ لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

mohsen100

عضو جدید
سلام.بهترین سم علف کش برای باغ انار چیه ؟
با یه بار استفاده از سم علف کش میشه تمام علفهای هرز رو از بین برد؟
ممنون

Phyto

مدیر تالار
سلام.بهترین سم علف کش برای باغ انار چیه ؟
با یه بار استفاده از سم علف کش میشه تمام علفهای هرز رو از بین برد؟
ممنون
درخت انار نسبت به سموم شیمیایی خیلی حساسه
بعلاوه این که لازمه برای حفظ حشرات مفید داخل باغ، همیشه در حد محدودی علف های هرز رو حفظ کنیم
بنابراین بهتره که شما علفهای هرز باغ انار رو به صورت دستی (مکانیکی) وجین و کوتاه کنید
البته دقت کنید علفهای زیر سایه انداز درخت باید کامل از بین بره و زیر درختان (محل آبیاری) عاری از علف باشه که این قسمت ها رو هم بهتره سمپاشی نکنید!

mehrnoosh2010

عضو جدید
سلام دوستان

برگ گل های زر باغچه این شکلی شده لطفا نوع بیماری و سمی که باید برای از بین بردنش چکار کنم؟؟
13042016416.jpg

لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

Phyto

مدیر تالار

mehrnoosh2010

عضو جدید
سلام دوستان

اسم این گل ها چیه؟؟؟ و تکثیر آن چگونه است؟؟

شکل 1

04052016427.jpg

شکل 2

13042016414.jpg

لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

یه درخت پرتقال داریم از وقتی شکوفه میده گلهاش شروع به ریختن میکنه تا وقتی میوه میشه و میوه هاش اینقد میریزه که تموم میشه و هیچ کدوم بزرگ نمیشن

مشکل از کجاس؟ کسی میتونه راهنماییم کنه؟

ramin43

عضو جدید
سلام درمنطقه دماوند الان شکوفه درختان میوه ریخته و میوه ها بصورت ریز ظاهرشدن اصطلاحا چاقاله آیا الان وقت سمپاشی هست یا خیر . درختها 4ساله اند و شامل سیب-گلابی-هلو-گوجه سبز-زردآلو-گردو بادام-فندق-به-آلو-ازگیل میباشند . لطفا راهنمایی بفرمایید

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

یه درخت پرتقال داریم از وقتی شکوفه میده گلهاش شروع به ریختن میکنه تا وقتی میوه میشه و میوه هاش اینقد میریزه که تموم میشه و هیچ کدوم بزرگ نمیشن

مشکل از کجاس؟ کسی میتونه راهنماییم کنه؟

راهنمایی لطفا بفرمایید :(

mehrnoosh2010

عضو جدید
سلام دوستان
یک گل یاس زرد دارم و برگ هایش دارد کم رنگ می شود به طوری که به سمت زردی می رود چه کار کنم ؟
مشکل چیه ؟؟
لطفا مرا راهنمایی کنید